Staten-Heneraal. RurjrerlülA $taucL ingezonden Mededeelingen. Ingezonden. Gisterenis lood ontvreemd v an het dak der bijzondere school in de Tuinlaan en van het lijkenhuisje bij het gemeentelijke ziekenhuis. Hoogwater te Schiedam: Donderdag 21 Februari 0.35 v.m., 1.25 n.m. UIT ROTTERDAM. De politie heeft in een pakhuis op de Cool- vest alhier 10.000 kilogram gezouten spek en in een pakhuis aan de Boompjes 75 kilogram thee, voor de regeering in bezit genomen. Gisteravond en vannacht zijn van een landbouwer, een slager en een schipper, allen kuiten deze gemeente woonachtig, door vrouwen °P de straat ontmoet en medegetioond J*aar verschillende woningen, portefeuilles met f2100, f 1750 en f 1400 gestolen. De vleeschvoorziening. De aanvoer op de zoogenaamde vette maikt aan de Veemarkt alhier was gisteren gering hij bestond, zeide men, uit ten hoogste 150 tot 200 ossen en koeien. Er werd wat gekocht voor ziekenhuizen en gestichten buiten de stad, maar de Rotter- damsche vleeschhouwers namen een afwach tende houding aan en kochten, een heel en- hele uitgezonderd, niets, daar de boeren alleen verkoopen wilden voor prijzen, die heel wat hooger gaan dan de gestelde maximum-prijs van f 1.25 per kilogram. Handel was er zoo doende niet. Om tien uur in den voormiddag deed de hoofdinspectie van politie, de heer W. Klots, die over een sterke politiemacht te paard en te voet beschikte, alle toegangen tot de markt afzetten en werd een ieder belet vee van de markt te- drijven. Toen verscheen kapitein intendant Schutte op de markt voor het vette vee en begon, ingevolge de door den minister van landbouw ingestelde maximum-prijzen voor rundvleesch, zooveel vette ossen en koeien op te vorderen, als hij voor de militaire etappe slachterijen hier ter stede noodig heeft. De opgevorderde beesten werden onmiddellijk ge merkt en afgezonderd. Mocht men geen vol doend aantal beesten aantreffen, dan, verze kerd^ kapitein Schutte, zal men ook buiten deze gemeente, op plaatsen waar men weet dat vet vee is, de vorderingen voortzetten. Hedennamiddag vergaderen de vleeschhou wers-, slagers- en grossiersvereenigingen geza menlijk om haar houding vast te stellen. Men is niet voornemens, zoo deelde men medede Winkels te sluiten, doch uit te verkoopen, zoo lang de voorraad strekt en dan verder af te Wachten hoe de toestand worden zal. TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag 19 Februari. Verhooging van onderwijzerswedden. De heer v. d. Molen (A.-R.) verdedigt zijn amendement. Hij zet uiteen, dat de be doeling van zijn amendement is, tegemoet te komen aan de onbillijkheid, die een gevolg is van de aanneming van het amendement- Ketelaar, dat f 100 wil geven aan allen. Wat de financieele bezwaren betreft, spr. hoopt, dat de minister met zijn ambtgenoot van fi nanciën zal willen overleg plegen om deze minimumlijders te komen helpen. De minister van binnenlandsche zaken, Cort v. d. Linden, acht de stemming voor hem zeer onbevredigend, ook omdat in den loop der zaken een scherpe tegenstelling is ontstaan tusschen links en rechts. Het we- deropvatten van den schoolstrijd, aan den vooravond der verkiezingen, moet tot een be denkelijk resultaat leiden en de verkregen pa cificatie te niet doen. De bevrediging op school gebied is wel een groot financieel offer waard. Daarom zal hij zich niet langer verzetten tegen het amendement-v. d. Molen. Mocht dit in stemming vinden, dan zou een zeer bevredi gend resultaat zijn verkregen. Spreker ver wacht, dat geen principieel verzet tegen het amendement-Ven der Molen zal naar voren komen. De kosten zullen f 2 millioen zijn, Waarvan openbaar en bijzonder onderwijs elk f 1 millioen zullen ontvangen. De heer Ketelaar (V.-D.) en Troel stra (S.D.A.P.) verklaren namens hun frac tie in het amendement te berusten. De heer Visser v. IJ zendoorn .L.) betreurt het eerst nu te vernemen dat f 5 millioen voor de onderwijzers beschikbaar is. Hij zal zich bij het amendement neerleggen. De heer Otto (U.L.) sluit zich hierbij aan. Het amendement-v. d. Molen wordt nu zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Een amendement-Beumer (A.R.) werd ver- Worpen met 41 tegen 30 stemmen. Eenige amendementen van redactioneeien aard worden z.h.st. goedgekeurd en het wetsontwerp z.h.st. aangenomen. Slachtverbod. Aan de orde is hierna het wetsontwerp betreffende het slachten van paarden, run deren schapen en varkens. De voorzitter opent de algemeene be schouwingen. De heer v. Beresteijn (v.d.) meent dat vooral- met het oog op de huisslachting dit ontwerp als mosterd na den maaltijd komt en vraagt wat de minister denkt te doen, als de slachters de volgende week gaan sluiten en Vraagt eenige inlichtingen omtrent de uitvoer- consenten van schapen, welke 2 Juli zijn uit gegeven, de mededeelingen van den minister daaromtrent lijken hem eenigszins ongelooflijk, althans zij gaven een verkeerden indruk. De heer F 1 e s k e n s (r.-k.) kan zich met dit ontwerp niet vereenigen en verwacht er ook absoluut geen resultaten van. De minister had rekening moeten houden met het slachten voor eigen gebruik. De heer v. Doorn (u.l.) meent, dat de Kamer niet voldoende de tijd is gelaten zich van dit ontwerp voldoende op de hoogte te stellen. De heer S c ha p e r (s.d.a.p.) zal voor dit ontwerp stemmen, al heeft hij veel bezwaren. Deze zullen echter de volgende week bespro ken kunnen worden onder protest wegens de te late indiening ziet hij thans van een ver der debat af. De heer v. Hamel (u.-l.) vraagt nadere inlichtingen omtrent huisslachting en zelf mes ten van varkens, waarover thans een dubium ontstaan is. De heer Juten (r.-k.) zal op grond van de bezwaren, door den heer Fleskens ont wikkeld, zijn stem niet aan het ontwerp geven. De heer Posthuma, minister van land bouw, nijverheid en handel, ontkent, dat de groote afslachting van nuchtere kalveren een gevaar was voor onzen veestapel, deze af slachting was bovendien noodzakelijk in het belang der volksvoeding. Spr. kan nog niet zeker zeggen, wat hij zal doen, als de slachters sluiten, maar het ligt in zijn bedoeling het vee dan in beslag te nemen, waarvoor hij de medewerking zal inroepen van de landbouwvereenigingen. Uitvoerig zet hij de kwestie uiteen dercon- senten-afgifte voor den uitvoer van schapen, welke is geschied door de interprovinciale com missie terwijl de vriesboot door de Engelsche regeering was beschikbaar gesteld. Er moest naar weerszijden gelijk \vorden uitgevoerd, toen het noodzakelijk bleek, dat wegens gebrek aan veevoeder tot een groote afslachting moest worden overgegaan. Dit gebeurde niet omdat de minister dit zoo graag wilde, maar omdat hij internationale verplichtingen moest nakomen Dat arbeiders op het platteland hun eigen varkentje vetmesten kan hij zich heel goed be grijpen, en heeft daartegen ook geen bezwaren. De inbeslagneming in Rotterdam geschiedde volgens art. 9 der Distributiewet na schrifte lijke opgave. Hierna wordt gerepliceerd, waarbij de heer v. Doorn den minister verwijt, dat bij hem een groote janboel heerscht, waar niemand uit wijs kan worden. Wat de uitvoering der dis tributiewet betreft, spr. waarschuwt hem voor zichtig te wezen met de toepassing van art. 9 anders zal hem dit als privé persoon en den Staat groote sommen wegens schadeloosstelling kunnen kosten'. De Minister van Landbouw du pliceert en handhaaft, dat de inbeslagneming der varkens te Rotterdam volkomen wettig was. Bij art. 2 bepleit de heer. B e u m e r (A.-R. Kampen) eea amendement van redactioneeien aard, waardoor duidelijker uitkomt, welk vleesch in beslag genomen kan worden. Na bestrijding door den Minister wordt het amendement door den heer Beumer ingetrok ken, waarna het ontwerp z. h, s. wordt aan genomen, Vervolgens wordt een aanvang gemaakt met een bespreking van de Indische begrooting. Daarna wordt de vergadering verdaagd tot Donderdagnamiddag. Op het herhaald halt-geroep sloeg de gansche ben de op de vlucht zoodat een tweetal maar gevan gengenomen kon worden. Een honderdtal schoten werden gelost. De buit bleek te bestaan uit circa 8000 leepen Kwatta pl.m. 30 balen harde zeep en eenige balen kofbe. Bedelen. In Duitschland wordt erover geklaagd, dat zooveel in den strijd vermink ten het publiek op straat in koffiehuizen en treinen lastig vallen om een aalmoes, muziek makende of leurende met waarde looze prul len. De militaire overheid verzoekt die bede larij niet in de hand te werken door te geven of te koopen aangezien degenen, die door den oorlog lichamelijk letsel hebben gekregen, door den staat aan werk geholpen en gesteund worden en niet behoeven te bedelen. Zij die van hun verminking gebruik maken, zijn mees tal luiaards, die ook toen zij gezond waren, het werk schuwden en liever met niets doen aan den kost komen. De boeker ij van Bagdad ver brand. De correspondent van de „Manches ter Guardian" deelt mede, hoe er thans be- j trouwbare berichten uit Bagdad zijn ontvangen, dat de beroemde Oostersche boekerij, die door de Carmelieten broeders was verzameld, door j de Turken verbrand is. j De boekerij bestond uit meer dan 20.000 boeken over Mesopotamië, hoofdzakelijk Fran- sche en Engelsche, doch ook enkele Italiaan- j sche en Duitsehe. Er bevonden zich vele zeld zame werken onder. Het voornaamste gedeelte der verzameling vormden 2753 Arabische hand schriften, in de laatste eèuwen voor tiendui zenden guldens gekocht, en geschreven door Arabische geleerden tusschen de 7e en dc 11e eeuw. Het is niet bekend hoe de boekerij vernie tigd werd, doch wel weet men, dat in den nacht van 6 Maart, voor den intocht van ge neraal Maude (die op-11 Maart plaats had) twee Turksche soldaten, die in de boekerij in gekwartierd waren, boeken en handschriften als brandstof gebruikten. Misschien is hierdoor brand .ontstaan. Maar er zijn teekenen, die er op wijzen, dat de brand gesticht is. De cor respondent meent, dat de Turken daarmede de laatste sporen van het Arabische Rijk in Bag dad hebben willen doen verdwijnen. Deze ver onderstelling wordt gesteund door het feit, dat, toen de Turksche troepen in 1914 Bagdad binnentrekken, alle beschaafden in Anatolië werden geinterneerd onder toezicht van Otto- maansche gendarmes. Dan ook allen lid geworden onzer katholieke partij, dan ook niemand meer weggebleven van onze vergaderingen, dan ook ieder op zijn post, Dezer dagen kan ieder katholiek Schiedam mer uiting geven aan zijn meeleven in de Roomsche beweging. Vrijdag 22 Februari heeft onze R. K. Kiesvereeniging op niemand min der beslag kunnen leggen dan op den alom in den lande bekenden redenaar, Dr. Jan van Best, lid der Tweede Kamer der Staten-Generaal. Hij zal ons de schoonheid der Roomsche Democratie komen uiteenzetten. Wie onzer zou willen wegblijvën Welnu, dan gaan wij ook allen Vrijdagavond luisteren naar Mr. Dr. Jan van Best. Secretaris der R. K. Kiesvereeniging. Rechtzaken. liemengd Nieuwa. De Rechtbank te Rotterdam veroordeelde gister A. G. alhier, wegens diefstal, bij verstek tot 3 weken gevangenisstraf. D. H. K., 33 jaar, les werkman, alhier, wegens diefstal tot 1 week gevangenisstraf. Het O. M. heeft gisteren geëischt tegen J. v. d M., niet-verschenen, werkman te Schiedam, wegens verduistering van een rijwiel 4 maanden gevangenisstraf. W. v. d. H., 22 jaar, lossen werkman te Schiedam, wegens diefstal van een nikkelen horloge en ketting f 25 boete subs. 10 dagen hechtenis. Geboren: 18 Feb. Clasina Pieternella, d. v. W. Kinneging en C. Vermaas, Louronstraat. Henriette, d. v. R. Schipper en T. Hi- bender, Singel. Anthonia, d. v. J. Roelofs en M. van der Graaf Eendrachtstraat. - Ar- noldus, z. v. A. W. Tromp en E. J. Meeuw- sen, Groenelaan. Overleden: 10 Feb. Johanna de liaan, oud 79 j en 6 mnd., weduwe van Johannes Winkelman, Eendrachtstraat 13 Anna van der Hul, oud 1 j. en 10 mnd., Bakkersstraat. 18 Wilhelmus Koevermans, oud 67 jen 3 mnd., Grofbaan. Hermanns Cornelis de Bok, oud 2 j. en 11 mnd., Spinhuispad, Maria Johanna Foncke, oud 1 j. en 2 mnd., Wee- zenbuurt. Waarom zoudt ge uw stoom- en verfgoederen naar elders zenden, terwijl „DK PHOEJilX", telei. 15, u even goed en vlug bedient 1 Oplichters. Gisteren zijn van Rotter dam naar den Haag overgebracht om ter be schikking van de justitie aldaar gesteld te worden, de schilder G. F. en de meubelmaker J. F. L., twee Hagenaars, van oplichting ver dacht. Op geregelde tijden kwamen zij van den Haag naar Rotterdam en na raadpleging van adresboek en, telefoongids deden zij dan bij bekende firma's bestellingen, op zicht te bezorgen in café's op verschillende plaatsen in stad. Phonografen, piano's, cassettes, enz., trachten zij machtig te worden, hetgeen in enkele gevallen gelukt is. De opgelichte goe deren werden in de residentie verkocht. Gearresteerd, Te Hoogeloon is, vol gens het „Eindh. Dagbl.", aangehouden en gevankelijk naar Den Bosch gevoerd v. E., gemeente-secretaris van Hoogeloon, ten wiens huize een belangrijke partij broodkaarten in beslag is genomen. Manufacturen. Op grond van verbo den nederlaag is bij den heer directeur der tcxtiel-fabriek Bato te Enschedé, een partij manufacturen in beslag genomen ter waarde van f 20.000. Handelsberichten. BEURS VAN SCHIEDAM 20 Feb. 1918. Moutwijn (46%). Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel voor de Beurs. 20 Feb. f 89 3/4 per Hectoliter zonder fust en zonder belasting. Namens de Commissie voor de Noteering B. A. J. W1TTKAMPF. J enever: 15 Jan. 18 Feb. 19 Feb. f 89 3/4 f 89 3/4 f 89 3/4 Spoeling 19 Feb. 20 Feb. 50 f 1151/». f 1151/,. Diefstal. De wisselwachter A. B., te Borne, sedert 15 jaren in dienst der H. IJ. S, M.. is gisteren gevankelijk naar Almolo overgebracht, verdacht van het plegen van diefstal van goederen, welke aan genoemde maatschappij waren toevertrouwd. B. heeft reeds bekend. Aangehouden. De recherche te IJmui- den heeft aangehouden S. E. van IJmuiden, G. V. en H. van Velseroord, verdacht van den den moord op een 80-jarigen landbouwer in den Anna Paulownapolder. De gearresteerde V. heeft bekend, den roofmoord met de beide, andere gearresteerden gepleegd te hebben. Veertig smokkelaars gesnapt. Uit Gennep meldt men dd. 18 dezer Hedennacht werden een 40-tal smokkelaars i te Ottersum door de kommiezen gesnapt. De politieke strijd. Zoo ooit dan i9 nu voor ons Roomsch-Ka tholieken de tijd aangebroken, om actief in het openbaar leven werkzaam te zijn. Nu kan en moet er gewerkt worden met onze schoone Roomsche beginselen. Nu moeten de wapens onzer princiepen worden gescherpt. Nu zal het gaan om niet minder dan voor of tegen den Christus. Dit wordt ook in onze stad begre pen. Vandaar dat al onze Roomsche Vereeni- gingen het wachtwoord van mond tot mond laten gaan in hun vergadering„meewerken in de komende dagen van strijd." Onze beginselen, ons Roomsch denken en werken kan nooit beter tot uiting worden ge bracht, ons Roomsch zijn in het openbaar leven nooit beter worden beschermd, dan dat wij kathoiieken onze mannen brengen in de openbare lichamen in Gemeente, Provincie en Staat. Voor dit laatste vooral moet in de ko mende dagen zorg worden gedragen, daar moet met energie voor worden gewerkt. Ons streven moet zijn zooveel mogelijk zetels door de onzen in de Tweede Kamer der Staten-Gene raal te doen bezetten. Om dit te kunnen bewerken zal er gezorgd moeten worden, dat niet één katholiek zijn plicht verzaakt, door verkeerd te stemmen. Om dien duren plicht wij zijn geneigd te schrijven, het groote voorrecht voor ons, katholieken, duidelijk te maken, is het noodig zooveel mogelijk bekendheid te geven wat er op het spel staat, uit te dragen onder de massa door woord en geschrift de schoonheid onzer Roomsche Democratie. Is het wonder dat met het bovenstaande voor oogen, onze R. K. Kiesvereeniging op den bres staat, dat zij al het mogelijke in het werk stelt om te bereiken het doel wat zij nastreeft alle Roomschen Roomsch stemmen, alle Roomschen lid van de Katholieke Kiesver eeniging. Met de medewerking van de R. K. Schiedammers is haar doel spoedig bereikt. Welke katholiek zou, nu de strijd der be ginselenrichting voor ieder zoo glashelder is, durven beweren dat dit over hem heen gaat, dat hij hier niets mee te maken heeft Welke katholiek zal in zoo'n ernstige zaak nog per soonlijke kwesties op het tapijt durven bren gen Wij zijn overtuigd, dat geen enkel ka tholiek Schiedammer dit zelfs zal willen doen. Maar dan ook allen onze gemeenschappelijke I Roomsche zaak gesteund door woord en daad. Graanspiritus. Melasse-spiritus Ruwe spiritus. Spiritus. 19 Feb. èf f f195 af f97* 4f ■1) -1) -1) 20 Feb. fftf1) f 195 A f1) f97* af1) 1) per H.L. ad. 100% 2) per H.L. ad 50%. VEE EN PAARDEN. ROTTERDAM, 19 Feb. Ter veemarkt wnren heden aangvoerd 141 paarden, 1 veul®°' 11 magere runderen, 250 vette runderen 90 vette kalveren, 852 nuchtere kalveren, 44 graskal veren, 8 schapen of lammeren, 12o varkensjen 23 bokken of geiten. Prijzen per K.u. kj, veren 871/,—HO—155 ct. Prijzen per stuk van mager vee: melkkoeien f225- 600, kalfkoeien Tm-475, pinken 16#-»». I 80—120, vaarzen, f160 -240, l 40 600 biggen f 20—50, sUchtpaarden f 200—300, Sen p week 13-3.50, hitten f 200-450, fok- nuchtere kalveren f 2o—42, slacht- nuch teren f 1527. Tengevolge van de door de regeering g men maatregelen, was de aanvoer ter veemarkt alhier over 't geheel genomen aanmerkelijk m Oper'de vette markt was de aanvoer van koeien en ossen veel minder. Er was geen handel en het grootste gedeelte werd in beslag genomen. Stieren met kleinen aanvoer en zoo goed als geen handel. Vette kalveren waren gewoon aangevoerd. De handel was v ug en de prijzen waren zeer hoog. De aanvoer van melk- en kalfkoeien op magere markt was behoorlijk. Ook hier was zeer weinig handel en de prijzen van melk koeien bleven ongeveer op dezelfde hoogte kalkoeien daarentegen waren lager in prijs. Hier werd ook beslag gelegd op enkele vare- koeien'. Jong vee met goeden aanvoer en langzamen handel. De prijzen ondergingen bijna geen verandering. Graskalveren me gen g fanvoer en mat,gen handeh De prijzen ble ven vrijwel stationnair. Nuchtere fok- en slachtkalveren waren ruim aangevoei handel was vlug en de prijzen voor fokka veren waren iets lager in prijs. der Werk-, Jachtpaarden e»h,t en flink aangevoerd. De bande de prijzen bleven nog tarnen 8- T. VAN Welie. (Buiten verantwoordelijkhei l der Redactie). Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst wordt de kopy niet teruggegeven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 3