Stat en* Generaal. Stads-eu Ge westelijk Nieuws Crisismaatregelen. In ouze Vroedschap» Jubileum korps Rijdende Artillerie. Men meldt uit 's Hertogenbosch dd. 21 Febr. Heden werd het feit herdacht, dat vóór 125 jaar het korps Rijdende Artillerie hij besluit van den Prins-Erlstadhouder werd! opgelicht. Het grootste gedeelte van het korps en de staf zijn thans te Schijndel gekantonneerd. H. M. de Koningin wenschte persoonlijk het korps geluk te wenschen en begaf zich daartoe heden-morgen naar Schijndel. Om halfelf kwam II. M. aan het station te Best aan, waar zij werd ontvangen door den commandant der cavalerie, generaal-majoor Piepers. Het gevolg van H. M. bestond uit: hofdame freule Six, den adjudant-vice-admiraal Bauduin, kapitein Ruysch en den ordonnance-officier jhr. De Sa- vomin Lohman. Pci' auto- werd naar de Nijn- selsche brug gereden, waar zich de Opperbe velhebber, generaal Snijders, en de comman dant van het veldleger, luitenant-generaal Ter- wisga, hij het hooge gezelschap voegden. Te paard hcgaf men zich naar de Yresselsche heide tusschen St. Oedenrode en Lieshout waar de bat terijen stonden opgesteld, onder bevel van den commandant van het korps, luit.-kolonel Baud. Hier waren ook aanwezig' verscheidene oud officieren van het korps Rijdende Artillerie, on der wie de gouverneur der Kon. Mil. Academie generaal-majoor van Hoogstraten, de vertegen woordiger van den Minister van Oorlog, de ka pitein van den generalen staf jhr. Roëll, een de putatie van het bij de He divisie ingedeelde korps, gedeelte en deputaties van de regimen ten huzaren en de wielrijders. Nadat H. M. door commandant Baud1, die Haar was tegemoet gereden, was begroet, inspec teerde zij de batterijen, waarna carré werd ge formeerd en Hare Majesteit een toespraak hield. Commandant Baud dankte H. M. namens het geheele korps voor de hooge eer het korps op dezen dag bewezen en voor de onvergetelijke woorden tot het korps gericht. 25 Jaar geleden werd het korps eveneens door H. M„ toen nog Prinses, met Hare Koninklijke Moeder ge- inspecteerd en de gelofte door den toenmaligen commandant afgelegd,bezielt thans nog allen. Wanneer het vaderland in gevaar mocht zijn en de Rijdende Artillerie geroepen mocht wor den, zal zij, hare traditie getrouw, gereed zijn om met. Gods hulp en onder den wapenkreet „in naam van Oranje!' haar plicht te doen tot het behoud van het vaderland. Spr. eindigde met een: Leve de Koningin, waarmede allen geest driftig instemden. Hierna volgde een défilé der batterijen en tot slot een Volte-marsch. H. M. onderhield zich tijdens de rust, welke officieren, waarna Zif met Haar gevolg een eiudweegs aan het hoofd der batterijen in de richting van Schijndel reed. Na afscheid geno men te hebben van den commandant begaf II. M. zich per auto naar Boxtel eu keerde van daar per trein naar Den Haag terug. H. M, de Koniagin-oeder zond den comman dant een eigenhandig schrijven van geiuK» wensch. Gister-middag vereenigden zich alle officieren aan een korpsmaaltijd te Arnhem, terwijl op 25 dezer het jubilé door de batterijen met den commandant en de officieren zal worden ge vierd met een ommegang door de kantonne- menten, een grooten maaltijd en een feestavond. toestand van bovenbedoelde op wachtgeld ge stelden en gepensionneerden zeer noodig is te achten en dat het toe te juichen is dat de Regeering weldra met voorstellen in dien geest zal komen. Dat echter de op wachtgeld gestelde ge meenteambtenaren en de gepensionneerde ge meenteambtenaren, en hunne weduwen en weezen niet in de motie-Ketelaar, blijkens de daaraan gegeven toelichting, zijn betrokken, zoodat ten aanzien van 9ie belangrijke groep geen voorstellen van duurtebijslag van Regee- ringswege zijn te verwachten. Verzocht wordt te willen besluiten dat te rekenen met 1 Januari of wel zooveel vroeger als door den Gemeenteraad noodig wordt ge oordeeld, 'een bijslag wordt verleend op het wachtgeld van de vroeger in dienst der gemeente werkzaam geweest zijnde ambtenaren en beambten en dat eveneens een bijslag wordt verleend op het pensioen van de vroeger in dienst der gemeente werkzaam ge weest zijnde ambtenaren en beambten of wel op het pensioen hunner weduwen en weezen. De Kamerverkiezing en de Politie. Te Utrecht is gisteren in een arm: bezochte bijeenkomst van politiemannen een politie-partij opgericht. Besloten werd de volgende heeren candidaat voor de Tweede Kamer te stellen: Van Beuse- kom, commissaris van politie te Wageningen; Thomson, majoor der marechaussee te Arnhem; Koster Henke, oud-commissaris van politie te Amsterdam Beunder en Dammers, commissaris van politie onderscheidenlijk te Enschedé en te Utrecht; Dozy, districtscommandant van de rijks- vehlwacht te Amsterdam; Kouwenherg, rijksveld wachter te Haver; Commee, inspecteur van poli tie te Amsterdam; Mulder en Van den VVeyden, j heiden gemeente-veldwachter. Regeeringsmelk. De minister van landbouw, nijverheid en han del heeft tot dp gemeentebesturen de volgende circulaire gericht lk heb de eer u te berichten, dat sommige gemeenten, die regeeringsmelk ontvangen, de kan nen, waarin deze melk is geleverd, in on ge reinig de n of onvoldoend gereinigden toestand terug zenden. De 'melkvoorziening ondervindt hierdoor veel stagnatie, terwijl de kans op het ontvangen van bedorven melk wordt vergroot, omdat, bij aankomst van de ledige kannen, er dikwijls een te kleine tijdsruimte ligt tusschen deze aankomst en de afzending van de nieuwe hoeveelheid melk i zoodat er geen gelegenheid bestaat op de fabrieken de kannen behoorlijk te reinigen, j Dientengevolge zullen de in gedroogden toe stand aan den wand der kannen zich bevindende Vordering van rundvee. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft aan alle burgemeesters telegra fisch opgave gevraagd van alle rundvee ouder dan 12 maanden, in verband met een evenlu- eele vordering van rundvee. Onbepaald verlof reserve-officieren. De minister van Oorlog heeft den opperbe velhebber doen weten, dat hij voornemens is om aan 155 oudere reserve-officieren, welke reeds van het begin der mobilisatie onder de wapenen zijn, bij gedeelten onbepaald (klein) Verlof te verleenen. Aanvankelijk zullen 34 of ficieren hiervoor in aanmerikng kunnen komen. Aan ben moet worden gevraagd of zij al dan niet van dat verlof gebruik wenschen te maken, terwijl door de betrokken commandanten moet worden 1 gemeld of er tegen het verleenen van dat verlof onoverkomelijke bezwaren bestaan. Bijslag op pensioen Vanwege het Nationaal Verbond van Ge meente-ambtenaren in Nederland is tot een dertigtal gemeentebesturen een verzoekschrift gericht, waarin er op wordt gewezen dat ten gevolge van de aanneming door de Tweede Kamer van de motie-Ketelaar, waarbij de wenschelijkheid wordt uitgesproken onder de tegenwoordige moeilijke omstandigheden aan door het Rijk gepensionneerden en op wacht geld gestelden, een duurtebijslag toe te kennen, en de Regeering wordt uitgenoodigd voorstel len daartoe aan de Staten-Generaal voor te leggen, een duurtebijslag zal worden toegekend aan op wachtgeld gestelde en gepensionneerde Rijksambtenaren en weduwen en weezen van Rijksambtenaren, aangezien de Minister van Financiën verklaarde, dat de motie door de Regeering kan worden aanvaard. In het verzoekschrift wordt voorts opge merkt dat voorziening in den financieelen zaak worden, dat de melk, in déze kannen ver pakt, zeer spoedig aan bederf onderhevig is. Hef is daarom, dat ik u beleefd verzoek er zooveel 'mogelijk zorg voor te willen dragen, dat de ledige bussen grondig worden gereinigd, en mocht de tijd hiervoor ontbreken, maatregelen te nemen, dat zij in elk geval met koud water wor den uitgespoeld, ,orn het achterblijven van de melkresten zooveel mogelijk te voorkomen Omdat de regeeringsmelk veelal van verafge legen plaatsen wordt aangevoerd, en daardoor reeds eenigen tijd onderweg is, is het van belang, Jat een dusdanige regeling met den chef. van het station van aankomst wordt getroffen, dat ae aan komst Van de melk onmiddellijk te uwer kennis wordt 'gebracht, terwijl uwerzijds de melk zoo spoedig mogelijk wordt gedistribueerd. Bij het bepalen, .of de aangevoerde melk al dan niet voor consumptie geschikt is, kan het tijd stip van keuring van zeer grooten invloed zijn. Omdat niet overal dezelfde regelen worden toege past, wordt dpor mij bepaald, dat in geval de melk eerst na een tijdsverloop langer dan drie uur na aankomst wordt gekeurd en voor de con sumptie ongeschikt mocht worden bevonden, de ze melk geheel voor rekening van de gemeente komt. Het komt intusschen herhaaldelijk voor, dat regeeringsmelk, in de betreffende gemeenten aan gekomen, wegens zuur worden voor de consumptie moet worden afgekeurd. Wanneer deze melk we gens ondeugdelijkheid weer naar de fabrieken wordt 'teruggezonden, zal de hoedanigheid ten slotte van dien aard zijn, dat zij nog meer in waarde is achteruitgegaan en noodelooze kos ten zijn gemaakt. Het komt mij derhalve beter voor, deze melk in de plaats van bestemming te laten, en een regeling te treffen, dat hiervoor b.v. een prijs van 2 cent per liter lager wordt vastgesteld dan cie geldende maximumprijs van 14 ct., onder de ze voorwaarde, dat ingeval een 'fabriek bij her haling bedorven melk levert, waarvan zij zelf de oorzaak blijkt te zijn, de schade voor reke ning van de fabriek komt. Voor de uitvoering van een dergelijke bepaling zal behoorlijke contróle noodig zijn, zoodat dit hel aanstellen van controleurs, door de gemeen tebesturen, met zich zal brengen. TWEEDE KAMER. Zitting van Woensdag 19 Februari. Aan de orde is de voortzetting van de be handeling der Indische begrooting. De heer Boissevain (U.L.) betoogt dat niet genoeg wordt gedaan voor de uitbreiding van het onderwijs in Indië Spr. wil in Indië opleidingsscholen voor onderwijzers en vraagt maatregelen ter uitbreiding van het aantal ambtenaren bij het binnenlandsch bestuur. I Spreker dringt in zake het onderwijs aan op aansluiting bij de zending, omdat men niet bevreesd behoeft te zijn, dat de politieke schoolstrijd maar Indië zal worden overge plant. Spr. bepleit verder de noodzakelijkheid, dat ook op de meest afgelegen posten krachtige bestuursambtenaren werkzaam worden gesteld. Spr. wil den zetpl van het gouvernement zien overgebracht van Batavia naar het ge zondere Bandoeng. De regeering moet alles d.oen om te verkrijgen dat de producten die in Indië liggen te bederven worden vervoerd. De beer Rutgers (A.R.) vraagt naaf de plannen van een regeling ten aanzien van een bureau voor de buiten bezittingen en dringt aan op een billijker regeling der heerendien sten. De minister van koloniën de heer P 1 e y t e beantwoordt de verschillende sprekers. Spreker acht de reden van den heer Men- dels onbezonnen. Een voorzichtige financieele politiek zal in acht genomen moeten worden. Het rapport van dr. Snouck-Hurgronje zal om politieke redenen niet in zijn geheel gepubli ceerd kunnen worden. Spreker zal zich als bewindsman krachtig blijven verzetten tegen ophitsers als Baars en Sneevliet dat eigenlijk Indische bolsjewiki zijn. Directe propaganda tegen het bestaande gezag kan niet geduld worden. Bij de replieken dient de heer Bogaard een motie in, de wenschelijkheid uitspreken de dat een commissie wordt benoemd tot her ziening der bezoldiging van de ambtenaren in Ned .-Indië en de daarmede verband houdende reglementen. Besloten wordt de motie bij de algemeene beschouwingen te behandelen. De vergadering wordt verdaagd tot Vrijdag namiddag. Levensmiddelen. In de week van 18—23 Februari is verkrijgbaar op bon 195 1 ons groene erwten per per soon, 11 cent per pond, of 1 ons witte boonen per persoon, 23 ct. per pond, naar keuze van den kooper. op bon 196 Va ons Havermout 16 cent per pond. Op bon 197 1 ons vet per persoon, 40 cent per pond. Op bon 198 1 ons bruine boonen per per soon, 11 cent per pond. Havermout alleen op Vrijdag en Zaterdag. Bruine boonen op Zaterdag. Kindermeel op bon no. 1, voor kinderen be neden 1 jaar, van Dinsdag af te bekomen. Aardappelen. In de week van 18 tot 23 Februari verkrijgbaar op: bon 199, 200, 201 en 202 per persoon 1 kilo. Prijs 57a cent per kilo. Maandag is bon 199 geldig. Dinsdag 200, Woensdag 201, Vrijdag 202. Op bon 203 is Zaterdag 23 dezer 1 kilo kleiaardappelen te bekomen k 61/» cent per kilo. Broodkaart. De broodkaart van het 41ste tijdvak loopt van 14 Februari tot en met 24 Februari. Aanvullingsbroodkaarten moeten van 1822 Februari worden geruild in het v.m. Volks badhuis, Broersvest. Koffie. Bon no. 18 eener thee- en koffie- kaart zal van 16 Februari 1918 tot 28 Fe bruari d.a.v. geldig zijn voor 0,01 K.G. koffie Centrale Keuken. lederen dag, behalve Zondags, is tusschen 11 en lj warm eten te bekomen k 12 ct. per portie, aan de spijskokerij Achter de Teerstoof, Spijskokerij Lange Haven 11, Gymnastieklokaal Dwars straat en Gymnastieklokaal Buitenhavenweg. Het eten moet daags te voren besteld worden. Het menu wordt wekelijks per advertentie bekend gemaakt. Er worden ook bonboekjes met 6 bons üitgegeven. Op deze bons wordt het eten 11 cent per portie verstrekt. in de ouderlijke woning in de Zwarte Waal- schestraat van de trap gevallen en had een diepe wonde boven het linkeroog bekomen. Gister is een persoon aange- houden, verdacht van diefstal van lood in een pand in de Nieuwstraat. Het lood is bij een opkooper in beslag genomen. Gisteravond ontdekte de po litie vier mannen, die bezig waren hout uit de stadsgrienden te ontvreemden. De politie slaagde er in, een der dieven vast te grijpen. De man is hedenmorgen ten politie-bureele in verhoor genomen. Uitliet Bubbermanssticht zijn gisteren twee koperen kranen en een looden afvoerbuis ontvreemd. De heer A. ter Horst, directeur der fabriek van chemische producten, alhier is benoemd tot lid der bij K. B. ingestelde wetenschappelijke commissie van advies en onderzoek in het belang van volkswelvaart en weerbaarheid. Ned. R. K. Bond van Handels-, Kantoor-, en Winkelbedienden „St. Franeiseus van Assisie". Eergisteren-avond werd na een propaganda-le- zing van een der bestuursleden van de afd. Rot terdam bier ter stede een afdeeling van boven- genoemden Bund ;Opgericht. 26 aanwezigen tra den als lid toe. Een voorloopig Bestuur werd gevormd, waarvan Secretaris is de heer A. M. Schoof Jr. Vischmarkt 5. Binnen enkele weken zal een groote propagandavergadering worden ge houden. Hoogwater te Schiedam: Zaterdag 23 Februari 3.v.m., 3.10 n.m. WEERBERICHT. Telegrafisch weerbericht, naar waarnemingen verricht in den morgen van den 22en Februari, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Inst. te De Bildt Hoogste barometerstand 770 te Zuid- Duitschland. Laagste barometerstand 751.7 te Skagen. Verwachting tot den volgenden dag Matige tot kraehtigen, in het Westen en Noorden tij delijke stormachtige, zuidwesteüjken wind, betrokken zwaar bewolkt, met tijdelijke op klaring, waarschijnlijk regenbuien, aanvanke- lijk iets zachter. Centrale Keuken. Indien voorradig,, kan na 2 uur 's middags tegen betaling van 12 Cts. per portie aan de Centrale Keuken, ingang- Spinhuispad, eten wor den gehaald zonder levensmiddelenbon. Op denpolitiepost indeHoofd- straat is gisteren voorloopig verbonden het zoontje van A. Kronenburg. Het knaapje was UIT ROTTERDAM. Nadat een fouragehandelaar uit Breskens lij der recherche alhier aangifte had gedaan, dat hij door zekeren C. F., uit Den Haag, in een hotel in de Hoofdsteeg hier ter stede, waar hij geko men was om zaken te doen, is opgejicht voor f 10.000 aan geld, is gisteren C. F. in Den Haag aangehouden en naar hier overgebracht. De f 10.000 is verdwenen. UIT OVERSCHIE. Gister is met de vordering van slachtvee bij de boeren in de gemeente Overschie voor de militaire etappeslachterijen voortgegaan. Ongeveer 150 stuks werden in beslag genomen of werden gevorderd. Bij' de groote boeren werden 15, bij de anderen 10 of minder gevorderd. De subsidieering van Bewaar scholen. Een geschenk aan Rotterdam. De gemeente als tuinier. Uitbreidingsplan. Lange Raadszittingen. Onze vroede vaderen zullen stellig een zucht van verlichting hebben geslaakt toen in deze zitting eindelijk de subsidieregeling der bewaar scholen haar beslag had gekregen. De debatten over dit onderwerp waren over 't geheel wel op een laag niveau gekomen. Als men zoo zitting op zitting voor een zelfde onderwerp als hoofdschotel wordt gezet begint zulks ijselijk te vervelen. Van het betrokken agendapunt kon men dan ook gerust zeggen dat het dood was gepraat. De heer Maas had z'n dossier, over de Nuts- bevraarscholen weer meegebracht en voor zich neergelegd. Gelukkig heeft hij den Raad dit maal niet met een herhaling van de verdedi ging der houding der directeuren van genoem de scholen vermoeid. De arrogante en soms zeer onhebbelijke manier van debatteeren en interrumpeeren van dezen vrijzinnigen vroede gaat dikwijls alle perken te buiten. Ook z'n houding tegenover 's Raads voorzitter was verre van correct. Indien hij denkt door zulk op treden succes bij z'n hoorders te hebben, zal hij, evenals nu, bedrogen uitkomen. Meer be zadigde en doordachte woorden zullen vrij wat gunstiger uitwerking hebben. De heer Mr. Kavelaars had tal van juridi sche bezwaren aan te voeren, hetgeen wet houder Goslinga de opmerking deed maken, dat deze spreker wel wat al te veel leeuwen en tijgers langs den weg zag staan. Onze Raad heeft echter altijd veel respect voor de leden-juristen en zoodoende zag hij de meeste der door hem bepleite veranderingen toch aangebracht. De burgemeester en wethouder Goslinga hebben" met betrekking tot de regeling der sub sidieering der bewaarscholen den vroeden vooral op het hart gedrukt toch billijk te zijn en voor alle scholen een uniforme regeling te te maken. De Raad heeft naar deze verstan dige woorden geluisterd. Als geschenk voor het nieuwe stadhuis in Rotterdam wenschen de drie Maassteden, n.l. Schiedam, Vlaardingen en Maassluis, een mo numentale fontein aan te bieden. De fontein, de wapenen der genoemde steden vertoonend, zal op de binnenplaats van dit ge bouw verrijzen. Een zeer bescheiden plaats dus. Men heeft in het buitenland gezien dat der gelijke geschenken daar gebruikelijk waren. Dresdens stadhuis, werd als wij goed zijn in gelicht, als voorbeeld gesteld. Er kan verschil van inzicht zijn over de vraag of Dresden niet in een andere positie verkeert dan Rotterdam ten opzichte der be trokken Maassteden. Dresden is immers de hoofdstad van Saksen en bij de besturen van aan die stad grenzende steden zal bij het aan bieden van hun geschenken in 't bizonder hebben voorgezeten te hebben willen bijdragen iuaauucijjs wurueu geen negeeriugsan.iK.eieu verkocht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 2