Staten-fteneraal. Stads* en (iewestelijk Nieuws. CrisiKmaatrt gelen. zijn, naaf wij vernemen, in de gemeente över- achie bij het voor de militaire etappeslachte rijen gevorderd vee door de taxateurs, aange steld vanwege den burgemeester, prijzen ge taxeerd van f 1.30f 1.80 per K.G. Op de veemarkt te Leiden waren gister slechts 216 vare-, kalf- en melkkoeien aangevoerd eigenlijke slachtkoeien en -stieren waren er niet meer dan 16. De vorige week bedroeg het aan tal aangevoerde runderen ongeveer 600. De prijs, waarvoor schapen en kalveren wer den verhandeld, was, zeer hoog voor nuchtere kalveren werd zelfs f 1.per K.G. besteed. De zand- en grintkwestie. Men seint uit Berlijn De zand- en grintkwestie gaat een bevredi gende oplossing tegemoetde Duitsche regee ring zal waarschijnlijk door een tegemoetko mende verklaring deze oplossing mogelijk ma ken. llijks jjraan hedrij f De heer C. A. P. van Stolk heeft de regeering medegedeeld, dat hij, in verband met zijn bij het begin van den oorlog gedaan voorstel om de inkoopen van tarwe en meel zonder verdien ste voor hem te behandelen, welk voorstel door den toenmaligen minister van landbouw ge weigerd is, nu besloten heeft de door hem per soonlijk genoten gelden aan den staat te schen ken. EERSTE KAMER. Zitting van Vrijdag, 22 Februari. Aan de orde zijn velschillende wetsontwerpen. Bij de behandeling van art. 71 Regee- ringsreglement bepleit de heer v. d. Berg het maken van een gemeentewet voor Indië. De heer v. d. Ko 1 (S. D. A P.) ondersehrijft geheel het betoog van de vorige spreker voor autonome dessa-besturen. De minister van koloniën komt er krachtig tegen op, dat de heer Van Kol het algemeen beleid ten aanzien van het bin- nenlandsche bestuur op de buitenbezittingen ter sprake bracht, zonder daarover iets te zeggen in de stukken, zoodat spr. geheel on voorbereid is. Bij de behandeling van de s u p p 1. be grooting 1917 bespreekt de heer Van K o 1 drie punten en wel de scheepvaart, het concubinaat en de Europeesche militie. Spr. houdt zijn klachten over de misstanden in de Buitenbezittingen staande. De belastingen en de heerendiensten zijn te zwaar. Bij de behandeling van de duurtetoe- slagen komt de heer G i 1 i s s e n (R. K.) op tegen de achterstelling van bijzondere onderwijzers, wier achterstand in salaris tevens scherper wordt geaccentueerd. Hij vraagt een noodwetje ter verbetering. Minister T r e u b kan zulk een wetje niet toezeggen. Minister Gort v. d. Linden verdedigt het wetsvoorstel dat, naar hij hoopt een scherpen schoolstrijd onmogelijk zal maken. Het wetsontwerp in zake de onderwijzers- wedden wordt vervolgens z. h. st. aange nomen. De behandeling van de Landarbeiderswet wordt uitgesteld tot de eerstvolgende bijeen komst der Kamer. Daarna gaat de Kamer tot nadere bijeen roeping uiteen. per persoön, 27 ct. pér pond, haar keuze van den kooper. Op bon 205 1 ons vet per persoon, 40 cent per pond. I Op bon 204 1 ons bruine boonen per per- soon, 11 cent per pond. I Op bon 207 1 ons zeep> per persoon, 14 ct. per pond. j 's Maandags worden geen Regeeringsartikelen verkocht, behalve zeep. j Kindenneel op bon no. 2, vo>r kinderen be- neden 1 jaar, van 1 Maart af te bekomen. I Bons zijn 1 Maart te bekomen in het v.m. Volksbadhüis. 1 Aardappelen. In de week van 25 Fe bruari t<dt 2 Maart verkrijgbaar opbon 208, 209, 210 en 211 per persoon 1 kilo. Prgs öVs cent ,per kilo. Maandag is bon 208 geldig. Dinsdag 209, Donderdag 210, Vrijdag 211. Op bon 212 is Zaterdag 2 Maai t 1 kilo klei- aardappelen te bekomen a 61/2 cent per kilo. Broodkaart. De broodkaart van het 41ste tijdvak loopt van 14 Februari tot en met 24 Februari. f Heden, Zaterdag-namiddag kan reeds brood op de nieuwe broodkaart worden gekocht. Koffie. Bon no. 18 eener thee- en koffie- kaart zal van 16 Februari 19Ï8 tot 28 Fe bruari d.a.v. geldig zijn voor 0,01 K.G. koffie Centrale Keuken. lederen dag, behalve Zondags, is tusschen 11 en lj warm eten te bekomen 12 ct. per portie, aan de spijskokerij Achter de Teerstoof, Spijskokerij Lange Haven 11, Gymnastieklokaal Dwars straat en Gymnastieklokaal Buitenhavenweg. Het eten moét daags te voren besteld worden. Het menu wordt wekelijks per advertentie bekend gemaakt. Er worden ook bonboekjes met 6 bons uitgegeven. Op deze bons wordt het eten 4 11 cent per portie verstrekt. Levensmiddelen. In de week van 25 Februari—2 Maart is verkrijgbaar: op bon 206 I1/2 ons groene erwten per per soon, 11 cent per pond, of li/2 tons capucijners nu aan haar lot over, zorgt ge niet het leed goed te maken, dat zij om uwentwille ver droeg, dan blijf maar zonder ons op de Berg hoeve, dan trek ik met Marie er uit, want liever doe ik afstand van mijn zoon, dan deze lieve trouwe dochter te moeten missen!" Met het zaligste gevoel in zijn binnenste had Jan naar de woorden zijns vaders geluisterd, een onnoembare vreugde schitterde in zijn oogen. De breede borst zwoegde op en neer, met moeite haalde hij adem, »Marie, vergeef het mij, dat ik uw edel hart .miskende," smeekte hij, hij strekte zijne armen Uit en Marie lag aan zijn borst Stil en donker was het in het kamertje geworden, langzaam en statig steeg de maan het luchtruim in en bescheen een gelukkig paar, dat door geloof en Godsvertrouwen zoo veel zware uren doorworsteld had. Jaren zijn voorbijgegaan. Onder de werk zame handen van Jan en Marie was rijkdom en bloei de Berghoéve weer binnengetreden. Liefde en eendracht heerschte binnen hare muren. Anna bleef op de hoeve, niet als hoogmoe dige vrouw, doch als nederige helpster en vriendin van Marie. Haar trots was gebroken en nu heeft iedereen achting en liefde voor haar. Van Rudolph heeft niemand meer iets ge hoord. De krachtige oude man geniet in rust en j opgewektheid van de vruchten van den arbeid zijner kinderen, lieve kleinkinderen dansen op zijn knieën en zoo is dan toch n vervulling gegaan, datgene, wat de oude boer van de Berghoeve droomde. EINDB. R.K. Kiesvereniging „Recht, Plicht en Orde". Gisteravond had de R.K. Kiesvereeniging „Recht, Plicht en Orde" in de groote zaal van het gebouw van den R.K Volksbond alhier een groote propaganda-vergadering belegd, met het oog op dea.s. Tweede Kamerverkiezingen. De Voorzitter, de heer P. M. J. A. Lagerwey, opende de vrij goed bezochte ver gadering met den christelijken groet. Hij wees er vervolgens op, dat deze vergadering was uitgeschreven, met het doel het katholieke leven in onze stad meer levendig te maken en om de katholieken, in verband met de groote gebeurtenissen op politiek terrein, tot de ont wikkeling eener krachtige politieke actie op te wekken. Het bestuur der Kiesvereeniging is begonnen met de verspreiding van een brochure „Kleur bekennen". In dit vlugschrift wordt den ka tholieken op het hart gedrukt dat het aller noodzakelijkst is om de grootste kracht te ontwikkelen en lid te worden van de katho lieke kiesvereeniging. Spr. hoopte, dat deze brochure van alle katholieken propagandisten voor de Katholieke Staatspartij zal hebben gemaakt. Verder releveerde hij de opwekkende woorden door den Secretaris, den heer v. Welie, in een ingezonden stuk in de «Nieuwe Schied. Crt.» geuit. Dan wees hij nog op het nut, hetwelk de katholieke courant in deze stad heeft gesticht. Steeds heeft zij er het hare toe bijgedragen om het politieke leven in Schiedam levendig te houden. Ten slotte deelde voorz. een en ander mede over de samengestelde groslijst en de daarop geplaatste candidaten, om voorts te verklaren, dat het bestuur der Kiesvereeniging zich bewust is van de moeilijke taak om het politieke leven hoog te houden en in goede banen te leiden. Hierna gaf hij het woord aan den spreker van dezen avond, den heer j Mr. Dr. Jan van Best, lid der Tweede Kamer, tot het houden van zijn politieke rede. De heer van Best begon zijn rede met te verklaren, hoe wij tot deze Kamerver kiezing gekomen zijn en hoe het komt dat het Nederlandsche volk met meer dan gewone spanning uitziet naar hetgeen het jaar 1918 zal brengen. Ondanks de geweldige wereldgebeurtenissen is in Nederland een Grondwetsherziening tot stand gekomen. De verschillende partijen in Tweede en Eerste Kamer hebben medegewerkt aan de tot stand koming van een uitgebreid kiesrecht en een nieuw kiesstelsel. Voor de mannen van Rechts was het een gewichtig feit, dat Links met een wijziging van art. 192 der Grondwet is moeten komen. Na 70 jaren strijd zijn eindelijk de ooren en oogen van de mannen van Links opengegaan en hebben zij moeten erkennen dat de gelijk- i stelling van het openbaar en bijzonder onder- 1 wijs een dringende, dwingende eisch der recht vaardigheid is. i Wij hebben een compromis zien tot stand komen, waardoor een der punten van ons pro- gram verwezenlijkt werd, nl. de Evenredige V ertegenwoordiging. Spr. zal voor zijn gehoor niet uiteenzetten de techniek der Ev. Vert., maar wel het ge- volg van dit stelsel verklaren. De katholieken waar ze zijn, of waar zij wonen krijgen allen de kans om een Roomschen afgevaardigde naar de Kamer te zenden. Wij kiezen nu zelf onze Roomsche mannen, die met de vrienden van straks, die zij in de Ka mer weer zullen terugvinden, de afwerking van het Christelijk program, en de doorvoe ring van hètgeen We nu bereikt hebben, zullen ter hand nemen. Alle katholieken zullen nu voortaan een R.K, kunnen stemmen. Dit is een verbetering van reusachtige beteekenis. Trouw hebben wij gestemd op de A. Rev en Christ, en Hist. De kath. van Schiedam zijn nooit aan hun plicht ontrouw geworden Hoe menig geloovig man was er onder de A. R. en Christ. Hist, niet met een onbe stemden vrees voor het verre Rome bevan gen, wanneer hij z'n stem op een Room sche moest uitbrengen De kiezers kunnen nu kiezen een man van hun beginsel, een man van hun gading naar den waren zin des woords. Wij krijgen meer candidaten onder het nieuwe kiesstelselcandidaten, die een kring rondom zich hebben van lieden, die meenen dat zij in de Kamer thuis behooren. Het getal candidaten groeit met den dag. Spr. is niet van oordeel, dat alle zittende leden in de Kamer op hun plaats zijn, het kan gewenscht zijn, voor minder geschikte betere in de plaats te stellen. Maar hij acht het afkeurenswaardig als het persoonlijke element naar voren zou worden gebracht, met terzijde stelling van het algemeen belang, zooals wij dat in Nederland wenschen (applaus). Hij waarschuwt er zijn toehoorders dan ook voor alleen het algemeene Roomsch be lang in 't oog te houden. Doet men zulks niet, dan werkt men mee tot desorganisatie hetwelk doodend werkt. In eenheid daar ligt onze kracht. We moeten hand in hand samengaan. Allen moe ten bewustzijn dat het gaat om de plaats en niet om den persoon. Dit is onze plicht. Vervullen wij dien plicht, door God geleid, dan handelen wij in ons Roomsch en eigen belang. Door geheel het land moet het algemeene Roomsche belang ons leiden. Mr. van Best herinnerde aan het feit, dat in België onder het stelsel Evenr. Vertegenw. zoo vaak dissidenten een katholieke lijst hebben ingediend. Spr. hoopte dat zoo iets nimmer in ons land zal voorvallen. Ieder die zich op een dissidente lijst als candidaat laat plaatsen, noemt spr. een verrader en den kiezer, die dien dissident stemt, is hetzelde of een onnoozele. In Braband en Limburg heeft men zich vroeger wel eens de weelde veroorloofd, om buiten de officieele lijst om candidaten te stellen, maar zulks zal niet meer kunnen zonder verraad te plegen tegenover de katholieke partij. Hij die tot het verlies ook van een enkele stem medewerkt, zal daarvoor verantwoording schuldig zijn. Dan bespreekt de hier van Best de standen- vertegenwoordiging in de Kamer. Hij zette op uitnemende wijze uiteen, dat ten opzichte van die vertegenwoordiging bepaalde beginselen moeten gelden en de bevoegdheden behooren te worden begrensd. Doen wij dat niet, dan krijgen wij een ver keerde scheidingslijn. De grondslag, dien de rechtschen hebben, is een theologische, anders loopen onze menschen de S. D. A. P. na. Standenvertegenwoordigers zijn verloren mannen voor Rechts en voor de katholieke partij. j Voor hen, die als katholiek geroepen wor den in de Kamer zitting te nemen, wacht een zware, bittere taak. Een kath. arbeidersver- tegènwoordiger zal slechts spot en hoon oogsten van de zijde der S. D. A. P., omdat h'j zijn R. K. beginsel moet laten voorgaan. De katholiek kan niet anders tegen de S. D. A. P. zeggen dan Ik kan niet met u samen gaan, omdat ik R. K. ben en voor mij het geestelijke meer waard is|dan het stoffelijke het geestelijke beteekent voor mij meer dan alles wat de wereld geven kan (applaus). Er zijn tal van zaken, die tot de practische politiek behooren, zooals de Waterweg van Rotterdam of Dordt naar Zee, het verdiepen der havens, dingen die de bevolking van een bepaalde streek of stad in beroering kunnen brengen, maar met onze beginselen niets te maken hebben. Vele zaken zijn er echter, die, oppervlakkig beschouwd, bitter weinig met godsdienst te maken hebben, maar voor diegenen, die dieper doordenken, wel degelijk voor ons van het grootste gewicht zijn. Het zijn juist degenen, die geleerd hebben wantrouwend te zijn, die bij de behandeling dezer zaken zeggenOppassen, want wanneer wij toegeven, zijn wij verloren. Nu komt spr. tot de vragen Is er dan geen reden om één te zijn? Vormen wij niet één eenheid Deze vragen beantwoordend, gaat spr. terug in de geschiedenis. Hij schetst de opkomst van het liberalisme in het einde der 18e eeuw, in de jaren dat velen onzer onbewust meegejubeld hebben voor de rechten van den mensch en voor het idee dat de eenling koning was. De vrijheidszon, die opging, had zijn scha duwzijde voor de arbeiders, immers zij ging gepaard met de vernietiging der gilden. De opkomst van de theorie van Marx, het opgaan van den eenling in de maatschappij verkondigend, werd vervolgens door den heer van Best besproken. Het liberalisme is z'n avond tegemoet gegaan. Op het oogenblik is er feitelijk geen liberalisme meer. Unie-liberaal is blanco, altijd blanco. Ja, ze zouden zelfs aan het kruis nog een plaats wil en inruimen, om daarmee anderen te ver lokken. De Vrijz. Dem. hebben reeds lang alle libe ralisme afgeschud. Zij huldigen een democratie, die weigert zich op godsdienstig standpunt te plaatsen. De Oud-liberalen slinken evenzeer. De tijd dat de liberale orthodoxie machtig was, is lang voorbij. Daarentegen is het socialisme bezig zijn mid daghoogte te bereiken misschien is het er al over heen. Spr. ziet dat het socialisme reeds bezig is zich zelf te verliezen. De Wijnkopianen, de revolu- tionaire-socialisten, zullen aan het bewind ko men, tenzij de wereld genoeg heeft van voor beelden als Petrograd, Ukraine, Finland enz. (applaus). Maar desondanks is de S.D.A.P. nog in haar kracht. Zij is de sterkste partij tegenover welke wij hij de komende verkiezingen zullen komen te staan. In den breede weidde spr. uit over het ver derfelijke van het socialisme. De katholieken kunnen nooit met de Soc. Dem. partij samen gaan, omdat zij slechts de stoffelijke theorieën aanhangt. De soc.-dem. vergeten een factor die van ons van de grootste beteekenis is het gezin. Het gezin is voor hen bijzaak. De katholieke Staatspartij Ijeeft op haar pro gramma de vrouw uit de fabriek. De socia listen zeggen Neen, zij moet in de fabriek, zij moet worden de kameraad van den man. De socialisten beschouwen den huwelijksband als een contract. Wij als een heiligen band, door God alleen te ontbinden. Sommige socialisten beweren wel, dat socia listen en katholieken samen kunnen gaan, maar spr. zettè op overtuigende wijze uiteen, dat een goed katholiek nooit socialist kan zijn. Het schoone katholieke programma, hetwelk ieder onzer bevredigt, besprekend, toonde de heer v. Best aan waarom wij, katholieken, één zijn, één blijven en nooit uit elkander moeten gaari. De groote strijd gaat voor God, Kerk en huisgezin. Meer in het bijzonder behandelde spr, het katholieke standpunt ten opzichte van het gezin. Daarbij vond hij gelegenheid om over daarmee sa menhangende onderwerpen als den schoolstrijd, de vrouw en de werkplaats, de medenzeggen- schap van het volk over de vraag oorlog en vrede, de ontwapening, den strijd voor betere arbeidsvoorwaarden, het collectief arbeidscon tract, uitgifte van grond aan arbeiders enz. te spreken. In het bizonder wees hij op de gewichtige kwestie van de invoering van collectieve arbeids contracten. Door deze contracten zal het moge- ijk zijn den ouden strijd tusschen patroon en werk man te doen ophouden. Ook moet het den weg op, dat de patroon een deel van zijn winsten afzondert voor zijn werklieden. Wanneer de werkman deelt in de winsten, zal hij meer hart hebben en met meer lust arbeiden voor de zaak van zijn patroon, die ook hem interesseert. Spr .gaf zijn gehoor nog een uiteenzetting van het verschil tusschen staatspensioen en sociale verzekering. Staatspensioen is gelijk te stellen met armenzorg, terwijl sociale verzeke ring den arbeider een recht geeft om voor zijn overgespaard loon, regelmatig lijfrente te innen. Deze lijfrente kan met een opgeheven hoofd door den arbeider worden ontvangen, terwijl het Staatspensioen slechts op vertoon van een armenbriefje kan worden uitgekeerd. Spr. vraagtwat is voor den werkman pret tiger het een of het ander Ons is verweten, dat wij over de hoofden der ouden van dagen heen kibbelen. Wij hebben echter geeischtuitvoering van de wet, wier tot standkoming Talma het leven heeft gekost, (daverend applaus). Wij weigeren toe te laten dat hetgeen met zooveel zweet is opgebouwd in één dag ver woest wordt door den onwil van anderen. Als we in 1913 niet de nederlaag geleden hadden, dan hadden we nu al onze sociale verzekering. Van het anti-papipisme, hetwelk bij de verkie zingen in 1913 opgeld moest doen, is niets te recht gekomen. Wij hebben een Roomschen voorzitter van de Kamer en een gezant bij den Paus. De gelijkstelling van L. O. is verkregen en wat er van het vrijhandelsgeloof is terecht gekomen vraagt dat maar aan de koopliedenl Het eenige succes wat Lintes te boeken heeft, is ditwij hebben den Rechtschen de Invali- diteits- en ouderdomsverzekering onthouden, (hilariteit). Er is geen reden tot scherts, maar tot bitte ren ernst. Wij moeten hard werken en zwoegen om die verzekering uit de handen te wringen van hen, die haar uitvoering hebben tegenge houden. Aan het slot van zijn rede noodigde hij de aanwezigen uit om het hier gehoorde verder te verbreiden en propaganda te maken voor het R. K. idee. Het is moeilijk tegen hoon en spot het Roomsch beginsel uit te dragen, Maar wij kunnen het en laat daarom dan ook niemand weigeren het te doen. In de oorlogvoerende landen wil men allen voor het ideaal voor gezin en vaderland strij den. Ik vraag u minder aldus spr. ik vraag u slechts: wapent u met kracht, be wustzijn en met geloof. Om kerk, gezin en God daar gaat het bij deze verkiezingen om. Het lot der gezinnen hangt van U af. Ga thans uit en zegt dat wij allen één zijn in ons Roomsch beginsel, één in geloof, één in kracht en één in moed. Het moet zijn een machtige phalanx, een machtig leger, dat in druk maakt op hen die ons willen bestrijden. Als we zoo zijn, dan is de toekomst ons. Het liberalisme kwam op en ging ten grave. Het socialisme kent zijn doodsuur. Eén beginsel blijftGod en Jezus en dat beginsel belijden wij. Dit is hetgeen wat ons samen houdt, om hand aan handj trouw en eer-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 2