Dagblad voor Schiedam en Gratis Ongevallenverzekering 41ste Jaargang Zaterdag 23 Februari 1918, No. 12072 Uit de Tweede Kamer. Biuneniaud. Bureau: Koemarkt 4. Telef, 85» na kantoortijd no. 148. Postbus: 39. Abonnementen per 8 maandea f 1.50, per week 18 cent, frsaco p. post kwartaal, AfnoaèeripM nummers 3 cent. Incassokosten worden berekend. Advertentie»: 1—5 regels fl.30 elke regel daarboven 25 ct. 3 maai plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 50 ct. p. regel, Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Op alle advertentiën in het Zaterdagavondnummer 10 oorlogsteeslag. Incassokosten worden berekend. van bij ifcflsHSfi bij v bij verlies levenslange 111 S verlies van geheele 1 Si 11 een hand, invaliditeit; 1 fc U U voet of oog; De verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank te •en duim; Schiedam. bij verlies van een wijsvinger; by verlies van eiken ande ren vinger. Einde goed, al goed. Na een moeizame geboorte, waarbij het kan vreemd gaan vader Cort het kwaad te verduren had, is ten slotte het wetsontwerp tot verhooging der onderwijzerswedden uit de II Kamer gewandeld in een gezondheid en lieftalligheid welke de I Kamer aangenaam ral aandoen. Wij gaven de vorige week enkele bijzonder heden over de houding van links, welke ge volgd werd, door een nog ongerijmder hou ding van den premier, maar boven welk tra nendal toch verleden Dinsdag de zonne oprees m een morgenrood, welke althans eenige be lofte voor de billijke uitvoering van art. 192 in de naaste toekomst inhoudt. Menigeen zal na dit geharwar van debat ten en amendementen niet meer weten of het een wetje-Gort v. d. Linden of wetje-Van der Molen is, en wót er nu eigenlijk in staat. Welnu, het geheele wetje bestaat uit 5 ar tikelen, waarvan de eerste twee van het meeste belang is, terwijl art. 2 het ontwerp maakt tot wat het is, en dit artikel is geheel van v. d. Molen, -gelijk art. 1 dat van Ketelaar is. (Ware alles zonder minister niet beter gegaan Art. 1 dan zegtUit 's Rijks kas aan iede- ren onderwijzer f 100. Art. 2 begmt dan met het herstel van de billijkheid. Immers die f 100.zijn een uit vloeisel van Marchant's geweigerd wetsvoor stel, doch lenigen den nood niet d&ór waar die nood het meeste nijpt. Art. 2 (v. d. Molen) echter zegt: wie min der dan 5 dienstjaren en minder dan f 200. boven de minimum-aanvangswedde heeft krijgt er het verschil bij. Zoo bij 5 tot 10 dienstjaren tot f 300.Zoo bij tien of meer dienstjaren tot f400. Doch welke minimum is basis van bereke ning Het oude? Ja, dat van art. 26 Lager Onderwijs-wet. Wordt dit minimum dan niet door art. 1 (Ketelaar) verhoogd Neen, de f 100.van art. I tellen mede bij de f 200.-, f300.— en f400.—. Er heerscht hieromtrent nog al verwarring. Doch geen verwarring heerscht er omtrent dit puntart. 2 komt de ergste minimum lijders ten goede. En waar deze categorie vooral bij het bijzonder onderwijs gevonden wordt is het einde verheugend. De betaling zal via de schoolbesturen en gemeenten ge schieden. Mogen deze tusschenlichamen in geen geval willen chicaneeren. Het bedrag kome den onderwijzer ten goede en hem alleen. Nog ditvan uitzonderingsbepalingen over religieuzen is in het thans door de II Kamer aanvaarde ontwerp niets meer te bespeuren. Ja, Dinsdag was een dag van verheugenis. Van een regeeringsbeleid was wel niet veel te bespeuren, maar de rechtsche eenheid heeft de gaping aangevuld. Een eenheid die beloften inhoudt voor 1918, 2de halfjaar. Een incidentje deed zich Dinsdag in de Kamer voor over een stemming. Fock's voor stel werd aanvaard met 42 tegen 40 stemmen. „Men" (Hugenholtz, die ook aan 't turven was geweest) zeide 't was verworpen. De Zeeuw had niet gestemd, hoezeer aanwezig, V. d. Tempel, meende men, had tweemaal gestemd, wat achteraf onjuist bleek. De oude parlementariër, de Savornin Lohman, toonde in die momenten van louter erreur zóó weinig zelfbedwang, dat het de verwondering (niet bewondering) afdwong van jeugdige spring in 't velds. De voorzitter liet de Zeeuw stemmen. De oolijke FockZijn voorstel was deswege aanvaard met 42 tegen 41 stemmen. De berg baarde een muis. o De Indische begrooting rolt voort als de blauwë oceaan. Mendels overtreft zichzelf in rhetoriek en uitdaging, zeer zeker amusant. En Pleyte's beleid wordt grauw, slap, kleur loos genoemd. Prosit. o Alles is in spanning over de levensmiddelen debatten. De stortvloed van redevoeringen zal ons volk meer voldaan dat is minder hon gerig maken. Ik waag mij niet gaarne aan voorspellingen doch zou wel haast durven zeg gen: de eerste drie weken zullen ons geven veel roode reclame. Eenige niet oninteressante onthullingen. Verder alles bij het oude. Dat buiten het Binnenhof er ook „getuigd" zal worden en wellicht vlak voor de heilige hallen, staat wel vast. Als Kamerlid moet men ook dat risqueeren. Het ambt is het waard. Ja, als wij dat ambt cum annexis eens gingen ontleden De Kamer is een schouw- tooneel, elk speelt zijn rol en krijgt zijn deel. Van de kritiek krijgen wij onze portie. Van eigen kiezers en van de overzijde. Een Ka merlid en een voetveeg hebben in 1918 meer dan één punt van overeenkomst. Moge de katholieke partij, de katholieke kiezer vooral zijn mannen "hooghouden. Geen „eischen" s.v.p. geen betweterij. Geef toch het vertrou wen aan hen die zoovele malen toonden dat vertrouwen waard te zijn in het heetst van den strijd. Moge ook elk Candidaat-Kamerlid zijnerzijds zich van zijn waarde en waardigheid bewust zijn en niet gaan medegieren met alle geluiden. Saevis tranquillus inundis. Rustig te midden der woeste golven. Haarlem. Mr. Bomans. Enquete omtrent gevallen van onrechtmatige bevoordeeling, enz. De leden der Tweede Kamer de heeren Van Kaalte, Van Hamel en Heeres hebben voorge steld, een commissie van onderzoek omtrent ge vallen van onrechtmatige tevoardeeling, enz. in te stellen. Broodkaart. De directeur van het Centraal Brood kantoor maakt bekend, dat de broodkaart van het 42ste tijdvak loopt van 25 dezer tot en met 7 Maart, i I (St.ct.) Geen A.-R. candidaat in Limburg. Te 's Ilage is in een vergadering, gehouden van het Centrale-Convent der anti-revolution- naire partij, onder voorzitterschap van dr. A. Kuyper, besloten in alle provinciën van ons land Kamer-candidaten te stellen behalve in Limburg. Propaganda in Zeeland. De Bond van R. K. Propaganda-clubs in de provincie Zeeland, kan thans als definitief op richt beschouwd worden. Op de statuten mocht het voorloopig bestuur reeds de goedkeuring ver werven van H.H. D.D. H.H. de Bisschoppen van Haarlem en Breda, terwijl thans bereids de Koninklijke goedkeuring zal worden aange vraagd. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft tot geestelijk adviseur benoemd den weleerw. heer van Eem, kapelaan te Goes. In/de j.l. Zondag gehouden bestuursvergade ring zijn de functies als volgt verdeeld J. L. Buissing, Vlissingenvoorz. M. van Kalmthout, Goes, le seer, J. H. Baert, Hulst, 2e seer. G. Mes, Middelburg, penningm. M. G. Veraart, Oostburg, bibliothecaris. De Bond omvat reeds 13 Prop. Clubs en 8 correspondentschappen. Het bakkersbedrijf. Het bureau voor mededeelingen in zake de voedselvoorziening meldt De besturen der verschillende orpanisaties van werkgevers in het bakkersbedrijf hebben zich, gelijk bekend is, tot den minister van lank- bouw gewend met een adres, vergezeld van een toelichting, waarin zij aandringen op verschil lende veranddeirngen in de regeeringsbeschik- kingen betreffende het brood, ter verbetering van de voorwaarden, waaronder het bakkers bedrijf thans werkt. Naar aanleiding van dit verzoekschrift is in de op 18 dezer gehouden vergadering van het Centraal Broodkantoor een commissie ingesteld, met het doel dit adres te bestudeeren en den minister daarover van voorlichting te dienen. Deze commissie bestaande uit de heeren F. M. Wibout, dr. D. J. Filippo. W. Bos, A. J. Loóxma, van Weideren baron Rengers, H. R- Hetzet, Fred. C. Stahle, A. Hillebregt. A. Hane- maayer en H. Sprookop, stels zich voor haar conclusies binnen veertien dagen aan de cen trale brood-commissie mede te deelen. zal op 27 Februari aangevangen worden met de uitbetaling der vergoedingen voor de stoffelijke schade, veroorzaakt door den bomaanslag op Zierikzee op 13 April 1917.. Deze uitbetaling zal geschieden tot een be drag van ruim f 92.000. De Slagers. In een in den Haag gehouden vergadering van grossiers in rund-, kalfs- en schapenvleesch te Amsterdam, 's-Gravenhage, Groningen en andere plaatsen van Nederland, is de volgende motie aangenomen, gericht tot den minister van landbouw, enz. De grossiers, enz., kennis genomen hebbende van de door uwe excellentie vastgestelde maxi mum-prijzen voor den verkoop van rundvleesch, en gelet op het feit, dat de boeren tot nog toe niet bereid gevonden worden slachtvee af te staan voor prijzen, welke geëvenredigd zijn aan de gestelde maximum rundvleeschprijzen overwegende, dat de Amsterdamsche gros siers voor den vleeschhandel indertijd reeds de toezegging van uwe excellentie mochten ont vangen, dat de grossier niet zal worden uit geschakeld vertrouwen, dat, waar in het grossiersbe- drijf duizenden menschen in den lande hun bestaan vinden, uwe excellentie ook dan, wan neet tot onteigening van vee mocht worden overgegaan, hierbij hun bestaan niet uit het oog zal verliezen, opdat zij niet broodeloos worden doen de toezegging, dat zij hunnerzijds ten volle wilden medewerken, om het vraag stuk der vleeschvoorziening tot ee© goede op lossing te brengen verzoeken uwe excellentie, een audiëntie aan enkele bestuurderen te willen toestaan ten einde hunne belangen nader te kunnen uiteenzetten. De slagers te Deventer hebben besloten, hun zaken voorloopig te sluiten. Ten einde tegemoet te komen in het ge brek aan vleesch, heeft het gemeentebestuur van Utrecht met de slagersvereeniging aldaar een regeling getroffen omtrent de distributie van gezouten, gerookt en bevroren vleesch, wel ke uiterlijk a.s. Maandag in werking zal treden. Het gemeentebestuur van Utrecht heeft inder tijd 50,000 K.G. bevroren rundvleesch gekocht en heeft daarvan tot heden 35,000 K.G. ge distribueerd, zoodat er thans nog 15,000 K.G. bevroren vleesch in voorraad is. Bovendien heeft de gemeente nog 15,000 K. G. gezouten rundvleesch in opslag liggen. Verder heeft de gemeente intijds beslag doen leggen op de kop pen en het hartvleesch van de slachtplaats. Alle Goesehe slagerijen zijn voorloopig voor '8 dagen gesloten. De slagersvereeniging verzocht óen minister telegjraphisch verhooging van de ma imni naprijzen E erg is te rnami ddag hield de Bond van Dorpssla gers in het café Zoinerlust te. Leiden een druk bezochte Vergadering, bijgewoond door slagers uit de buitengemeenten in wijden kring om Lei den. Na uitvoerige besprekingen werden protest moties aangenomen tegeq de regeering en tegen den Nederlandsehen Slagershond wegens uit latingen van den minister van Landbouw, en van den voorzitter van genoemden B|0nd, waar uit zou kunnen worden opgemaakt, dat, wanneer de kleine dorpsslageris zich bij maatregelen in het algemeen belang noodig geacht, niet kun nen handhaven, zij1 dan maar moeten verdwij nen. Hierna weid besloten de actie zelfstandig los van den Ned. Slagershond, te voeren. Als uitvloeisel van dit besluit verkreeg t dag. eb'stuur opdracht om1 een audiëntie aan te vra gen bij den minister en Z.Exc. te verzoeken aan de slagers de runderen beschikbaar te stel len tegen f 1.25 per kg. slachtgewieht, en den maximtunprijs van het grove vleesch te verhoo gen tot f 1.50 per kg. Onder die voorwaarden werd geacht, dat men de slagerijen zou kunnen •openhouden. De slagers te Gorinchem en in den omtrek hebben nagenoeg eenparig besloten den nog geringen voorraad vleesch te verkoopen en dan hunne zaken te sluiten. dienst kan door Ons (d.i. de Koningin) voor het geheele Rijk of voor een bepaald gedeelte worden geschorst, zoolang de dienstplichtigen krachtens artikel 185 der Grondwet geheel of ten deele buitengewoon onder de wapenen wor den gehouden." Wij mogen aannemen, dat, ook al heeft de schorsing van het kiesrecht niet plaats, het uitoefenen daarvan voor de in dienst zijnde manschappen voor een goed deel onmogelijk zal zijn. Volgens een mededeeling van den Minister van Oorlog is op dit oogenblik 38 pCt. van het bestaande leger onder de wapenen. Daaronder vallen de miliciens der laatste lichtingen, die nog geen 25 jaar oud zijn en die dus het kies recht nog niet hebben. Maar er is ook een deel dezer manschappen, die, wijl zij buiten den Kieskring verblijven, waarbinnen zij het kies recht kunnen uitoefenen, en die geen verlof kunnen krijgen om op den verkiezingsdag naar huis te gaan, niet aan de politieke actie zul len deelnemen. Het is nu nog tijd misschien om te verhel pen, dat er een belangrijk deel onzer mannelijke bevolking zou worden uitgesloten van een func tie, waarop zij aanspraak heeft. Er is, misschien nu de verkiezingen een geheel andere beteeke- nis hebben dan vroeger, geen bezwaar tegen, dat een militair, die het heeft, dit uitoefent ter plaatse waar hij in dienst is. Hij zou op vertoon van een oproepingsbiljet uit zijn woonplaats ter stembus kunnen worden toegelaten in het stemdistricht, waarbinnen zijn kantonnement ligt. Hij kan daar dan stemmen op de lijst zijner partij, al ware die niet van zijn eigen Schadevergoeding bomaanslag op Zierikzee. Naar men ons van bevoegde zijde mededeelt, Militaire kiezers. De vraag wordt gedaan, wat er wel in Juni gebeuren zal met de kiezers, die alsdan in mili tairen dienst zijn Art. 4 der Kieswet bepaalt „De uitoefening van het kiesrecht van militai ren bij de zee- en landmacht in werkelijken kieskring. Sociaal en politiek. Onder het opschrift „Sociaal en politiek twee" schrijft „De Standaard" „Het trok de aandacht, hoe de Roomsche Clerus ten onzent bij monde van haar hoogste organen voor enkele dagen een ernstige waar schuwing liet uitgaan tegen de valsche en onge oorloofde vermenging en gelijkstelling van socia e wenschen en politieke eischen een ongeoor loofde vermenging, waartoe telkens weer de verleiding opduikt. De sociale aangelegenheden, dat is toch dui delijk, betreffen de balangenverhoudingen, waar onder de eene mensch tot den anderen en een iegelijk tot zijn naaste staat. De politieke ver houdingen daartegen raken het Overheidsgezag, dat God over ons gesteld heeft, en waaraan we ons om Gods wil te onderwerpen hebben. Lag beider terrein nu geheel onderscheiden en afgescheiden naast elkander, zoo zou dit geen gevaar voor verwarring opleveren, doc h ge ij wel van zelf spreekt, raken beider belangen vaak zeer nauw aan elkander. Ten zeerste in zooverre ge uw naaste te eeren hebt in zijn levensexistentie, maar ook zij nimmei verge en, dat ge te bukken hebt voor het gebod van de Overheid. Voorheen nu werd dit allesbeheerschend on derscheid in breeden kring zeer duidelijk ge voeld, en men handelde er naar. Thans echter is in het nationale bewustzijn voor zooveel dit door de Overheidspersonen ge dragen wordt, maar al te zeer alle eerbied voor God op Staatsterrein en in het publieke recht geweken. Aan dit publiek rechtsbewustzijn wordt geen andere beteekenis toegekend, dan aan de regeling van het sociale leven. aai o en het van Hem ons toekomende gezag vraagt men niet meer, en tot in de rechtbank laat men ten slotte het sociale onderling goedvinden heer- schen. En wat nog 't ergste is, zoo doet met enkel de ongeloovige, maar vaak begaat ook de geloovige de zwakheid, deze valsche vermenging van 't publieke rechtsleven en van het sociale burgerleven geheel op een lijn te stellen. Het was daarom een gelukkige greep, dat kort geleden hier te lande van de zijde der Roomsche geestelijkheid tegen deze geheel val sche vermenging een woord van ernstig protes uitging, en ook wij als Calvinisten willen in dit protest een roepstem eeren, die in geheel gelijken zin ook tot ons van Godswege uitgaat. Buitengewone inkomstenbelasting. De raad van Zeist machtigde B. en W to heffing eener buitengewone mkomsbenbe^ ting door een nader door den raa P t getal opcenten tot een bedrag van f 25.000tot dekking ven een gedeelte der kosten, voort vloeiende uit de crisis-uigaven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 5