.s Stateu-öoïieraai. Binnenland. Stads- en (iewestelijk Nieuws. Crisismaatregelen. die in haar geheel, ter sterkte van 27 koppen, in Engelsche gevangenschap geraakte. Deze, onder de moeilijkste omstandigheden, zonder eenig steunpunt en zonder verbinding met het vaderland uitgevoerde tocht van Z. M.'s „Wolf' is een praestatie zonder voorbeeld. FRANSCH LUCHTSCHIP VERONGELUKT. Een telegram uit Berlijn meldt: Het Fransche luchtschip, dat VVoensdagmor gen in het Kanaal op de hoogte van Sainte Adresse verkenningen wilde uitvoeren, verloor zijn stuur en stiet op de klippen bij Havre. Een verschrikkelijke ontploffing had plaats, waardoor een majoor en een marconist werden gedood. De bommen aan boord van het lucht schip ontploften eveneens. Het schip is vol komen vernietigd. AMERIKA. Daniëls, staatssecretaris van Marine in de Vereenigde Staten, heeft voorgesteld het ef fectief van de marinetroepen van 30.000 op 50.000 man te verhoogen, ten einde een ge- heele divisie naar Frankrijk te kunnen zenden. Hij heeft een suppletoir crediet van 230 millioen dollars aangevraagd, om de kosten van de uitbreiding van de marine en van den aanbouw van 12 nieuwe torpedojagers te kun nen bestrijden. Door deze aanvraag wordt het bedrag der marine-begrooting over dit jaar op 1,300,000.000 dollars gebracht. FINLAND. Uit Wasa wordt aan „Politieken" geseind, dat op 20 dezer de eerste regimenten jagers door Duitschland ter beschikking van de Finsche regeering gesteld zijn. Zij kwamen met vier Duitsche schepen aan, welke boven dien 100.000 geweren, groote hoeveelheden munitie, machinegeweren en kanonnen mede brachten. ALLERLEI NIEUWS. Arthur Henderson heeft bij een diner voor gezeten, Zaterdag in het Holborn-restaurant te Londen door de Britsche arbeiderspartij cn het Britsche vakvereenigingscongres aangeboden aan de vertegenwoordigers naar de arbeiders- en socialistische conferentie in de Central Hall te Westminster. De voorzitter werd hierbij ter zijde gestaan door Albert Thomas, den leider van de Fransche socialisten, Vandervelde, Kamiel Huysmans en meviouw Vandervelde uit België, Renaudel en Longuet uit Frankrijk, Ramsay Macdonald benevens Sidney Webb en anderen. Na den afgevaardigden uit de geal lieerde landen zeer hartelijk welkom te hebben geheeten uit naam van de parlementaire com missie van het Britsche vakvereenigingscongres en van het uitvoerend comité der arbeiders partij, zei Henderson, dat ze nu de tweede conferentie sluiten. Hij aarzelde niet te zeggen, dat ze evenzeer geslaagd is als ze ongeëvenaard was. Zij kunnen zich gelukwenschen, dat men na de inleidende besprekingen te Parijs en de vierdaagsche conferentie te Londen in hoofd zaak de besluiten heeft bekrachtigd, die de Britsohe arbeiderspartij 28 December 1917 had genomen. De voorzitter ging voort„Laat mij in wei nig woorden uiteenzetten, waarvoor de voor stellen opkomen. Ze bepleiten de stichting van een volkenbond op een hechten grondslag, waardoor de volken van alle daarbij aange sloten landen de middelen krijgen tot een inter nationale samenwerking ter ontwapening en voorkoming van verdere oorlogen. Aldus be sluitend, verklaart de geallieerde conferentie zich voor de volstrekte vrijheid en onschend baarheid van België, Servië, Roemenië en Montenegro en voorzoover wij daarmee te maken hebben, behooren alle andere gebieds wijzigingen op het recht te berusten en tot een duurzamen wereldvrede te leiden." Henderson zei verder, dat wat de levens belangen betreft, die in de besluiten zijn bij eengebracht, die een minimum zijn, waar niets af kan. Zoodra dit is toegezegd, willen zij de internationale gemeenschap onbeperkt te her vatten. i»Wij plaatsen ons vierkant tegenover elke poging van een oeconomische boycott en zijn ertegen om Duitschland op financieel of oeco- nomisch gebied van alle verkeer af te sluiten. Met onze voorstellen streven we ernstig naar een volkenvrede alsmede een veiligheid en waarborg, die de volken zelf moeten waar borgen." TWEEDE KAMER. Zitting van Vrijdag, 22 Februari. Na de regeling van werkzaamheden worden de algemeene beschouwingen over de Indische be grooting hervat. Bij de algemeene beraadslaging wordt tevens de motie van orde behandeld van den heer Ro- gaardt c. s. tot instelling van een commissie tot herziening van de bezoldiging van ambte naren in 'Nederl. Indië. De heer Bogaardt (R.-K.) verdedigt demor tie. De minister van k o l.o.n.i.ë.n zegt, dat het geven van politieke rechten aan inlanders en het geven van onderwijs hand aan hand moet gaan. Hij zal binnenkort voorstellen indienen tot vorming van een binnenlandsch bestuur, voorloo- pig voor Java en Madoer'a. Java zal verdeeld worden in 3 provinciën. Bij onderafdeeling 76 verdedigt de heer IJzerman (ü.-Lj een amendement van de Com missie van Rapporteurs om Indische officieren die vóór 1914 zijn gepensionneerd toch te laten deelen in de gunstige bepalingen van de nieu we pensioen-wet.. De Minister acht een pensioen van f 2000 voor een veertigjarige voldoende. Op dien leef tijd behoeft men niet alleen op den Staat te leunen. De heer Ter Laan (Den Haag) acht het amendement alleszins billijk. Er zijn echter nog tal van andere gepensioneerden, die veel lager pensioen hebben en dus veeleer steun noodig hebben. De stemming over dat amendement zal Dins dag worden gehouden. V e afdeeling Onderwijs. De heer Scheur"er (A.R.) vraagt inlichting over de subsidie-regeling op Soemba en Flares. Hij hoopt, dat de Minister geen gehoor zal ge ven aan de wenschen van den heer Sibinga Mul der. De heer Ger hard (S.-D.) meent, dat de Mi nister in zake de opleiding van de onderwijzers geen goed standpunt inneemt. Dat de Minister de leergangen nog, niet wil afschaffen vóór hij" voldoende kweekscholen heeft, begrijpt spr., maar dat de Minister nalaat kweekscholen op te richten omdat er leergangen zijn, begrijpt spr. niet. Spr. ontraadt den Minister in te gaan op de wenschen van deg heer Scheurer, in zake de gelijkstelling \an het onderwijs. De toestanden zijn in Indië heel anders dan hier te lande. De heer Gerhard (S.-D.): bespreekt de kwes tie van het Nederlandsch als voertaal op de In- landsche scholen. Spr. wil Inlandsche .tnulo- schoien en Inlandsche hoogescholen en hij wensc.ht dat de landstaal op die scholen de voertaal zal zijin. Hij wensoht de Nederland sch e taal niet op te dringen. De heer Ter Laan (S.-D., Den Haag) pleit voor verbetering van de traktementen van de onderwijzers in Indië. De vergadering wordt verdaagd tot Dinsdag namiddag. J r maand gedurende het tijdvak aanvangende 1 Maart en eindigende op 15 Maart 1918, zal door detaillisten aan verbruikers mogen wor den afgeleverd op bon no. 20 eener thee- en koffiekaart 0.1 Kg. koffie gedurende het tijd vak aanvangende 16 Maart en eindigende op 31 Maart 1913, zal door de detaillisten aan verbruikers mogen worden afgeleverd op hon no. 22 eener thee- en koffiekaart 0.15 Kg. koffie bons nos. 20 en 22 voor koffie, door detaillisten van verbruikers in ontvangst ge nomen, mogen door den betreffenden detaillist, desgewenscgt dadelijk aan zijn leverancier wor den afgegeven nader zal worden bekend ge maakt, welke hoeveelheden de leverancier op deze bons na 31 Maart 1918 zal mogen afleve ren aan den detaillist. Eierveilingen. Gemeld wordt, dat in verband met het stop zetten van Regeeringswege van de distributie van versche eieren in Amsterdam, Rotterdam en den Haag, door de „Centrale V. P. N. Han delsinstelling" wekelijks veilingen van versche eieren zullen worden gehouden. Daar de Re geering voorloopig geen uitvoer van versche eieren wil toestaan, zullen eierprijzen, mede ingevolge de groote toevoeren aan deze veilin gen, billijk blijven en zal de consument hier door in de gelegenheid worden gesteld het dierenvleesch ten deele door eieren te vervan gen. Aandeelen S. S. en H. IJ. S. M. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp in gediend, waarbij de Ministers van Waterstaat en van Financiën worden gemachtigd tot aan koop van aandeelen der S. S. en der H. IJ S. M. Voor zooveel de koers der aandeelen ter beurze den parikoers mocht overtreffen, wordt van de machtiging geen gebruik gemaakt. Het komt der Regeering nuttig voor, dat de Staat zich een geleidelijk vermeerderend bezit van aandeelen der beide grootste spoorweg maatschappijen verwerft. Met het oog op de mogelijkheid, dat bij naasting de Staat ver plicht zal zijn tot ailossing k pari van de aan deelenkapitalen der maatschappijen, schijnt 't voor den staat voordeeüg gebruik te maken ven zich voordoende gelegenheden om de aan deelen beneden pari aan te koopen. Voor den Staat is te eer aanleiding zich dit voordeel te verzekeren, omdat als gevolg van de ongun stige tijden de maatschappijen in de gelegen heid zouden kunnen komen om harerzijds de spoorwegovereenkomsten op te zeggen, in welk geval naasting op handen zou kunnen zijn op. een voor de Staatsfinanciën minder gunstig tijdstip. Mocht daarentegen naasting in afzien- baren tijd niet aan de orde komen, dan heeft verschaffing van aandeelenbezit voor den Staat toch dit op zichzelf reeds nuttige gevolg, dat zijn positie jegens het spoorwegwezen krachti ger wordt gemaakt. De „Nfeuw Amsterdam." Van onzen gezant te Washington is per tele graaf bericht ontvangen, dat, zooals vanzelf spreekt, aan het onmiddellijk vertrek van het stoomschip „Nieuw-Aimsterdam" geen bezwaren in oen weg zullen worden gelegd, maar dat, wegens groote binnenlandsche transportmoei lijkheden, op het aogenblik geen lading be- c bik baar iss. De reis in ballast te aanvaarden zou, met het oog op de huidige weersomstan digheden, gevaar kunnen opleveren. Intusschen wordt getracht zoo spoedig mo gelijk de benoodigde lading voor het schip te verkrijgen. Papier. „De Kantoorboekhandel" verneemt, dat er een begin van uitvoering is gegeven aan het plan, een commissie te vormen, welke den minister van advies zal kunnen dienen inzake een billijke pa pierdistributie, prijsregeling, enz. Vertegenwoordi gers uit verschillende groepen van belanghebben den zijn aangezocht, in deze cotn'missie zitting te nemen. Dr. Rosen. D;r. Rosen, üuitsch gezant bij ons Hof, is te 'sGravenhage uit Berlijn teruggekeerd. De „Hertog Hendrik". Blijkens bij het Departement van Marine ont vangen bericht, is Hr. Ms. pantserschip „Her tog Hendrik", onder bevel van den kapitein ter zee A. C. de Joncheere, op reis naar Oost Indië, den 20sten dezer te Thorshawen (Faröer-eilanden) aangekomen. Stroo. Het Kamerlid voor Eindhoven, mt. dr. J. van Best, heeft zich, naar aan het „Huisgezin" wordt gemeld telegrafisch gewend tot den minister Yan oorlog om tusschenkomst in de zeer willekeurige vorderingen van rogge- en havenstroo bij de Bra- bantsche boeren zonder eenig bewijs van iont- vangsl en welk stroo zij dringend zelf behoeven. St, Radboudstichting. E. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft aan den heer F. Bredius, te Rotterdam, op diens ver zoek, eeivol ontslag verleend als lid van het Diocesaan Comité voor het Bisdom Haarlem der -St. Radboudstichting. Groothertog Adolf Friedrich van Meck'en- burg-Strelitz is gisteren overleden. Aan het Westelijk front neemt de be drijvigheid voortdurend toe. Het Duitsche staf- bericht maakt melding van vrij krachtige aan vallen der Franschen bij de Ailette en bij Mül- hausen. Uit Washington Er is een volledige economische overeenkomst tot stand gekomen tusschen de Ver. Staten en Noorwegen onder voorwaarden, welke nog niet bekend gemaakt zijn. Groot-Brittannië en de andere bondgenooten zullen mede in den geest wan deze overeenkomst handelen. Maarschalk Joffre is, in verband met de beschuldigingen tegen Viviani en Briand, door den rechter van instructie als getuige opge roepen. Ook Delcassé is uitgenoodigd te ver schijnen. Volgens berichten zijn 720,000 Duitschers onverwacht te Tongeren aangekomen van het vroegere Russische front. Ze koopen alle arti kelen op, die ten deele naar Duitschland gaan. Het Hamburgsche prijsgerecht. Wolff seint uit Hamburg Het Prijsgerecht heeft inzake het s.s. Cale donia voor verschillende in beslag genomen gedeelten van de lading overeenkomstige ver goedingen toegekend. Inzake het Nederlandsche ss. Niobe, naar Zeebrugge opgebracht, is de Duitsche Regeering veroordeeld aan één eischer f38.242, aan een anderen 3257 en aan verschillende anderen kleinere bedragen uit te keeren. Zomertijd en Midzomertijd. De heeren Gerretson en Van Doorn hebben de volgende vragen gedaan Is het den Minister bekend, dat naar de couranten berichten dit jaar in Duitschland i de zomertijd reeds op 1 April zal worden in- gevoerd Acht de Minister het niet gewenscht ook voor ons land op dien dag den zomertijd dit jaar te doen ingaan en kan de Kamer dus i spoedig een daartoe strekkend voorstel tege- j moet zien Acht de Minister het niet gewenscht dan te vens de vraag in overweging te nemen of niet ook, naast den zomertijd een mid-zomertijd ware te bepalen? Antwoord van den heer Gort van der Lin den, Minisier van Binnenlanlandsche Zaken Een wetsontwerp tot invoering van den zg. zomertijd gedurende den a.s. zomer heeft reeds het departement verlaten. De te berde gebrachte punten zullen, voor zoover zij verband houden met de strekking van de ontworpen regeling, te hunner tijd onder de oogen kunnen gezien worden. Onderofficier en de a.s. verkiezingen. De commissie, benoemd door het hoofdbestuur van de Vereeniging van Onderofficieren „Ons Be lang1, heeft aan dat hoofdbestuur gerapporteerd oat de mogelijkheid olm bij' de evenredige vertegen woordiging een eigen candidaat gekozen te krij gen, zeer groot is. Dientengevolge zullen ook de onclerofficiei'en met een eigen candidatenlyst uit komen. Om echter de politiek buiten de Onderoffi- ciersvereeniging „Ons Belang" te houden, zal i n op zichzelf staande verbond worden gevormd dat het samenstellen van een programma en de actie en propaganda voor de verkiezing op zich neemt. Het hoofdbestuur wekt echter alle on derofficieren op, dat verbond zooveel mogelijk te steunen. De boeren In de gemeenten West- en Ooststellingwerf zijn op last. van de burgemeesters bij verscheidene boeren varkens in beslag genomen, die bestemd waren voor huishoudelijk gebruik. Eenige boeren hebben zich nu vereenigd om de burgemeesters in rechten aansprakelijk te stellen. De verkoop van koffie. De minister van Landbouw, Nijverheid en en Handel heeft bepaald de leveranciers van koffie aan detaillisten zullen in het tijdvak van 1 tot en met 27 Maart 1918 aan detaillisten mogen afleveren en wei op een hun door een detaillist over te leggen bon no. 16 eener thee- en koffiekaart 0.1 Kg. koffie bon no. 18 eener thee- en koffiekaart 0.05 Kg. koffie, geldende deze hoeveelheden als voorziening in de behoeften van den detaillist voor de geheele De slagers. In verband met de onzekerheid over de maat regelen van de regeering t. a. v. de vleesch voorziening, is bij alle slagerijen te Amsterdam het personeel ontslag aangezegd. Ie Nijmegen was gisteren alle riindvleesch bij de slagers verkocht, zoodat ook deze gemeente voorloopig zonder vleesch zit. Naar wy vernemen, hebben de slagers uit Gro ningen en omgeving een telegram aan minister Posthuma gezonden, waarbij zij den minister van Landbouw verzoeken, om den regeeringsprijs voor goedkoop vleesch te verhoogen, of, indien dit den minister niet mogelijk is, van rijkswege den slagers een zoodanige toeslag te verleenen, dat zij tnet den verkoop van goedkoop rundvleesch kunnen voortgaan. Indien de minister niet aan het verzoek van de slagers voldoet, zullen deze slagers genoodzaakt blijven pm te staken. Levensmiddelen. In de week van 25 Februari—2 Maart is verkrijgbaar: op bon 206 li/a ons groene erwten per per soon, 11 cent per pond, of li/2 ons capucijners per persoon, 27 ct. per pond, naar keuze van den kooper. Op bon 205 1 ons vet per persoon, 40 cent per pond. 1 1 Op bon 204 1 ons bruine boonen per per soon, 11 cent per pond. Op bon 207 1 ons zeep per persoon, k 14 ct. per pond. s Maandags worden geen Regeering3artikelen verkocht, behalve zeep. Kindermeel op bon na 2, voor kinderen be neden 1 jaar, van 1 Maart af te bekomen. Bons zijn 1 Maart te bekomen in het v.m. Volksbadhuis. 1 Aardappelen. In de week van 25 Fe bruari t«tt 2 Maart verkrijgbaar opban 208, 209, 210 en 211 per persoon 1 kilo. Prijs 51/2 cent <per kilo. Maandag is bon 208 geldig. Dingdag 209, Donderdag 210, Vrijdag 211. Op bon 212 is Zaterdag 2 Maart 1 kilo klei- aardappelen te bekomen a 6i/2 cent per kilo. B r o 0 d k a a r t. De broodkaart van het 42ste tijdvak loopt van 25 Februari tot en met 7 Maart. Koffie. Bon no. 18 eener thee- en koffie kaart zal van 16 Februari 1918 tot 28 Fe bruari d.a.v. geldig zijn voor 0,01 K.G. koffie Centrale Keuken. lederen dag, behalve Zondags, is tusschen 11 en Ij warm eten te bekomen 12 ct. per portie, aan de spijskokerij Achter de Teerstoof, Spijskokerij Lange Haven 11, Gymnastieklokaal Dwars straat en Gymnastieklokaal Buitenhavenweg. Het eten moet daags te voren besteld worden. Het menu wordt wekelijks per advertentie bekend gemaakt. Er worden ook bonboekjes met 6 bons uitgegeven. Op deze bons wordt het eten 11 cent per portie verstrekt. Nog geen thee. Het is niet mogelijk gebleken in Maart de distributie van thee weder te doen plaats vin- Jen. Koffie. Het 'koffierantsoen is vo-or het tijdvak van 1 tot 15 Maart bepaald op 0.1 K.G. en voor de tweede helft van Maart, met het oog r>p de daarin vallende feestdagen, op 0.15 K.G. Dinsdag 26 Februari hoopt J. H. Bosdijk, baas aan de afd. bruggenbouw op de werf „Gusto", firma A. F. Smulders het feit te herdenken dat hij 25 jaar als baas bij genoemde firma werkzaam is. Heden-, Maandagavond, om 5 uur zal de jubilaris in het schaftlokaal door het personeel bij gelegenheid van zijn zilveren feest gehul digd worden en zullen hem geschenken worden aangeboden. Gusto's Muziekgezelschap zal de plechtigheid opluisteren. I t

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 2