Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Gratis Ongevallen verzekering a™,!»,. i onn «i a» toux^Jlö De Oorlog. De Smokkelaarsbende. 41ste jaargang. Dinsdag 26 Februari 1918. No. 12074 liafteala»*i h te» fp. FEGILLETOK. Bureau; Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortgd no. 148. Iboaaamentfcs p®r 8 tnaaadoa f 1.60, peet week 12 post f 8.g>. kwartaal Abtonderl^ce nummer? 3 cent. Incassokosten worden berekend. Postbus: 39. cent, êratco j>. Advertentiön: 15 regels fl.30 elke regel daarboven 25 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 50 ct. p. regel, Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrag; toegezonden. Op alle advertentiën in het Zaterdagavondnummer 40 oorlogstoeslag. Incassokosten worden berekend. bij verlies ▼au geheele f 11 i een hand, B - mi invaliditeitI L U SJ voet o! 009I L U U - S U IJ een duim De verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank te Schiedam. t fl f| biJ verlies P 4 P bij verlies van eiken ande ren vinger. H DE VREDESONDERHANDELINGEN. Te Brest Litofsk. In aansluiting aan het bericht dat de ge zant von Merey zich gisteravond als gevol machtigde van Oostenrijk-Hongarije naar de vredesonderhandellingen te Brest-Litofsk heeft begeven, meldt het Korr. B. nader, dat hem op zijn reis vergezellen de gezant aan het Weensche hof en ministerieele secretaris von Marsovszky, de gezantschapssecretaris Baron Gautsch, consul Wildner, sectieraad van het ministerie van handel Fiji. v. Allmeyer, sec tieraad Beck en Dr. Peter van het Hon- gaarsche ministerie van handel. In een aan het ministerie van buitenland- sche zaken gericht draadloos bericht, heeft naar het Korrr B. seint, de volkscommissaris van buitenlandsche zaken Trozsky gevraagd, of O.-H. 't mogelijk acht met de Russische regeering praktische overeenkomsten aan te gaan. Hierop heeft graaf Gzernin Trotzky draadloos telegrafisch geantwoord, dat Oos tenrijk-Hongarije bereid is tezamen met zijn bondgenooten de vredesonderhandelingen met Rusland ten einde te voeren. Een Engelsch blad schrijft: E'uitschland heeft de voorwaarden hekend ge maakt, waarop het de vredesonderhandelingen met Rusland hervatten wil. Rusland heeft dezen aan vaard. Van Rusland wordt geëischt, dat het al zijn belangen in Polen, in de Oostzee-provincies, in Litauen en in Finland prijls geeft. Het Russische leger moet onmiddellijk worden gedemobiliseerd en de oorlogsschepen, met infcegrip van die der entente, in de Zwarte-, de Oost- en de PooJzee moeten óf onverwijld naar de Russische havens worden gezonden en daar tot het sluiten van den algemeenen vrede verblijven, èf ontwapend wor den. Met bepaalde uitzonderingen wordt het Rus- aisch-Duitsche verdrag van 1304 van kracht, on der bijvoeging van de bepaling, dat de vrije en niet-belaste uitvoer van erts moet worden ge waarborgd en dat de onderhandelingen voor een nieuw handelsverdrag onmiddellijk moeten be ginnen. T e Boekarest. Als vertegenwoordigers bij de vredesonder handelingen met Roemenië zijn te Boekarest aangekomen de minister van financiën Tont- sjef en de onder-voorzitter van het Sobranje Dr. Montsjikof. De Turksche vertegenwoordigers de mi nister van buitenlandsche zaken Nessimi Bei en generaal Izzet Pasja, zullen naar de be richten tot nu toe melden, Dinsdag te Boeka rest aankomen. De vertegenwoordiger van Roemenië, minis ter-president Avarescu, vertoeft reeds sinds eenige dagen te Boekarest. onderhandelingen over Roemenië en de Poolsche grenzen niet vruchteloos zouden zijn. Aan het slot zijner rede verklaarde de kan- selier zich nogmaals bereid tot een vrede door vergelijk, mits de Entente niet langer haar a- gressieve politiek prijs geeft en den eisch van Elzas-Lotharingen laat vallen. 1 De pachthoeve van Tremeven. Een diepe duisternis bedekte de kust; er woedde een van die stormen, die vooral in de noordelijke zeeën heerschen en waarmede de romanschrijvers bij voorkeur hun verhalen be tonen. Geen glichtstraal doorkliefde den zwa- ren rouwsluier; geen enkele donderslag brak het eentonige gehuil van den wind af; de wind brulde, wanneer hij tegen de steille oevers sloeg; de regen kletterde met verdubbelde sla gen op de hut van den aimen visscher, of op de zee, die mot een donderend geraas tegen den voet van de rots klotste; en wind, regen en golven vereenigden zich om de ziel met een duisteren en geheimzinnigen schrik te venrul len. Somtijds waren er tusschenpoozen van stilte; dan scheen het, dat men in de verte noodkreten hoorde Ondanks dit vreeselijk weer naderde een log ger stoutmoedig langs de rotsen van Penmnrck, zonder licht, zonder zeilen, nu eens zich tus- schen de golven verbergende, dan weer het water met zijn spitsen vorm' doorklievende.. Een zeeman van herkulische gestalte hield het roer in den hand. Staande te midden der woedende elementen, trotseerde hij de golven, die onder hem bruisten, den wind, die zijn haar deed Opvliegen, en die de vochtige stof van zijn w\jde broek aan zijn beenen deed vastklleven. Hij bereikte spoedig de oostelijke punt van de kust, wendde aan dë laatste der bazaltzuilen den steven, stuurde naar het Noorden,, en ver- REDE VAN VON HERTLING. Gisteren heeft de Duitsche rijkskanselier graaf von Hertling in den rijksdag een belang rijke rede uitgesproken, mede ter beantwoor ding van Wilson's beginselverklaring. De kanselier verklaarde zich eens met de opinie van het Lagerhuis-lid Runciman dat be sprekingen in engeren kring nuttiger zouden zijn dan de tegenwoordige methode van staat kundige dialogen. Inzake de verhouding tot België zeide de kanselier. Ons standpunt ten opzichte van België is reeds herhaalde malen in dit Huis ter sprake gekomen en reeds dikwijls is van deze plaats uit verklaard geworden, dat wij er niet aan denken België te behouden, maar dat wij tegen het gevaar moeten worden beschermd, dat de staat, met wien wij na den oorlog in vrede en vriendschap willen leven, tot voorwerp of op- marschgebied van vijandelijkemachinaties wordt gemaakt. De middelen en wegen, die daar toe leiden, zouden zonder twijfel het allerbest in een dergelijken kleinen kring besproken kunnen worden. Indien derhalve van de andere zijde, uit Havre, het initiatief zou worden genomen voor een dergelijken stap, dan zouden wij ons a priorie niet afwijzend daar tegenover gedragen. Het spreekt vanzelf, dat dergelijk soort be- I sprekingen voorloopig slechts een niet bindend karakter zouden hebben. Met de algemeene beginselen in Wilsons rede neergelegd kon de kanselier zich wel vereeni gen, maar hij wees op Engelands imperialisme vooral in Afrika. Graaf von Hertling behandelde vervolgens den vredeshandel van Brest Litowsk en legde er den nadruk op dat Duitschland zich niet wil nestelen in Lijfland en Esthland. Spieker vleide zich met de hoop dat de OOSTELIJK FRONT. Reval en Dorpat. j Duitsch stafbericht Legergroep Eichhorn. Onze troepen hebben Pernau bezet. Een batal.on Esten heeft zich daar onder Duitsch bevel gesteld. Vóór hun divisies, uitrukkend, hebben gister ochtend de stormcompagnie 18 en het eerste escadron van het huzaren-regiment No. 16 Dor pat en Pskof genomen. Op den weg daarheen zijn 3000 gevangenen gemaakt en vele honderden wagens bemachtigd. Deze vliegende afdeeling heeft in vijf en een halven dag meer dan 210 K.M. afgelegd. Gisteren is ook Reval de hoofdstad van Esthland door ons bezet. Legergroep Linsingen. In Rowno is de geheele staf van het Russ. „bijzondere leger" in onze handen gevallen. De opperbevelheb ber is gevlucht Vooruit gezonden troepen be reikten Sjitomir en kregen daar verbinding met de Oekrajiensche troepen. Van de andere fronten valt niets nieuws te berichten. was, gingen lijfjagers hem zoeken een dezer vond den vorst ongeveer 100 M. van de Kammerkanaalbrug in het water liggen Sol daten brachten den doode aan wal hij had een schotwond in de borst. De groothertog van Mecklenburg Schwerin, die van Gmunden terugkeert, wordt heden morgen te Neu-Strelitz verwacht. JAPAN. Het „Hamb. Fremdenblatt" verneemt van een bizonderen verslaggever te St. Petersburg; De Japansche gezant te St. Petersburg heeft van zijn regeering in last gekregen, op staan- den voet naar Wladiwostok te gaan, om daar met een bizonder gezant te overleggen. De Oetro Rossi denkt dat de Japansche ge zant verslag moet uitbrengen over den nieuwen toestand in Rusland, hetgeen der regeering te Tokio ten grondslag voor haar houding tegen over Rusland zal strekken. ZWEDEN. De Alandseilanden bezet. Nadat de overeenkomst betreffende de ont ruiming van de Alandseilanden door de Rus sische en Finsche strijdkrachten getroffen was, heeft de Zweedsche regeering, in gevolge de machtiging van den Rijksdag besloten een afdeeling ter controle bewaking en steun der bevolking tegen gewelddadigheden, daar heen te zenden, 's Avonds hebben zich de manschappen ingescheept in tegenwoordigheid van den koning, den kroonprins, diens zoon en de volksmenigte, die de troepen met hoerageroep begroette. DUITSCHLAND. Omtrent het overlijden aan den groothertog van Mecklenburg Strelitz schrijft de Lokal Anzeiger De groothertog had Zaterdagmiddag zijn slot verlaten om met zijn hond een wan deling te maken wandelaars zagen hem langs het Kammerkanaal gaan. Toen Zondagmorgen bleek, dat de groothertog niet teruggekeerd dween in een kleine baai bij het gehucht Lac- tudy. De haai van Lactudy is een nauwe ruimte, ten VV esten en Zuiden door hooge steile kusten beschut, en die door een eiland beschermd worn Ir- tegen de branding der zee, z oadat de hooge golven v,an den oceaan nauwelijks de oppervlakte van. haar water even doen rim pelen. De zeeman maakte zijn vaartuig vast, alsof hij vreesde overvallen te zullen worden, en begaf zich op het strand. Een man volgde hem. De kleeding. van dezen man deed hem eenigszins geluken op don Cesar de Ruy-Blas, Zelfs de lompen, waarmede hij bedlekt was, hadden nog een overblijfsel van die sieriijk- heid, welke aan den edelman herinnert, die smokkelaar, bedelaar of fortuinzoeker is gc* worden. Toen zij eenige schreden van het schip verwijderd waren, zeide de stuurman in het Spaansch, met een Gallicisch accent: „Gaum, gauw, laat ons scheiden, en (lat God u in zijn hoede neme!" Hij stoot in zijne vereelte hand die van den passagier, in wiens oog tranen stonden. Tien minuten later klom de laatste een smal voet pad op, dat in de steile rotsen van het strand was uitgehouwen, terwijl de zeeman weer de zee in liep. In een armoedige hut, de pachthoeve van tremeven, die, naar men zou gezegd hebben, door een windvlaag tegen dë zijde van de I rots was geworpen, op een gelijken afstand van Lactudy en Pont-Labbé, had op dit oogen- j blik een zonderling tooneel plaats. De deuren, de luiken waren gesloten. Dekens, welke men als gordijnen tegen de ramen en deuren had j gehangen, sloten alle kieren, waardoor hët licht van de eenige brandende lamp, welke aan den zolder was opgehangen kon heendringen; een knappend vuur vlamde in den haard, en in het midden van het vertrek zag men bij een geopenden koffer een van die smokkelaars van Ouessant, zitten, wiens stem, gebaren en ge rimpeld voorhoofd van een leven vol gevaren en vermoeienissen spraken; twee pistolen en een groote dolk schitterden in zijn gordel. Een oude vrouw, de vrouw des huizes, aan zijne voeten voor den koffer op hare hurken zitten de, haalde er foulard en cachemierèn doeken uit, benevens zijden Engelsche stoffen, lijnwa den. Brabantscbe kanten, die zij meertnalen omkeerde, en bekeek met de onverschilligheid van een ambtenaar in de bank van leening. Maar Jenny, hare dochter, een echt Bretonsch, bruin meisje, met lompen bedekt, die naast haar op hare knieën lag, kon zich niet genoeg verzadigen aan het gezicht van zooveel rijk dommen, en had geen vriendelijke blikken ge noeg voor oen schoenen smokkelaar, die ze bracht. Hare houding stak zeer af bij die van een gToep boeren, die achter haar tegen den muur leunden. Ieder van hen was met een ka rabijn gewapend en hun terugstootend gelaat paste zeer goed bij het halfduister, waarin zij stonden. Een grijsaard met een aartsvader lijk gelaat, zat op een tankje in het hoekje van den haard met zijn ellebogen op de knieën. Zijn peinzende blik scheen elk stuk stof, dat zijn v?ouw openmaakte, te taxeeren. Een groott dog lag bij hem voor het vuur. Het schijnsel van den haard wierp op dit binnenvertrek licht en 'bruin, zooais men dit in de schilderstukken van Rembrandt opmerkt, „Josserand!" zei de oude Drack, „dit is het laatste, dat wij samen doen. Bij elke reis ver hoogt gif den prijs, en waarachtig, Wat ik vër- AMERIKA. De districtsdirecteur der Ooster-spoorwegen heeft, volgens een Reuter-bericht uit New- York, meegedeeld, dat er een uitvoerverbod is afgekondigd voor ongeveer 50 artikelen, waarvan het vervoer tot dusver belemmerd werd wegens opeenhooping van vrachten. De verbetering in den toestand laat deze bepaling toe, die zich uitstrekt tot spoorwegmateriaal, kranten-papier, landbouw-benoodigdheden, mest stoffen en insecten-doodende middelen. Er zijn meer dan honderd wagons levens middelen voor de Geallieerden aangekomen. Het aantal opgehoopte wagons is sedert 6 Februari van 161.000 tot 86.302 teruggebracht. De spoorweg-administratie deelt mede, dat vele passagiers-sneltreinen van het binnenland naar de kust binnenkort uit zullen vallen. Deze treinen worden tot één lijn beperkt. Reuter seint dd. 24 dezer uit Washington Hoover, de administrateur van levensmidde len, heeft medegedeeld, dat er dagelijks twee millioen bushels graan op de markten in het Westen worden aangevoerd. Hoover merkt op, dat de farms levensmiddelen in overvloed hebben en voegt er bij, dat vergelijkende statistieken een beeld geven van de werk zaamheden van de spoorweg-directie, hoewel er in de komende twee maanden nog veel zal moeten geschieden. De toestand eischt de volle medewerking van het publiek door snel in- en uitladen van wagons, door verminderd i gebruik en aanwending van de plaatselijke voorraden. dien, is de moeite niet waard, zeker niet om er met de tolbeambten in oorlog' voor te leven. „Zijg, oude!" hernam de smokkelaar, „gij verkoopt voor 100.000 francs wat ik je voor 30.00 francs geef, en je verdient met je kor nuiten een zuivere winst van 30.000 kronen. Hoor eens, ik houd gr dezen keer vijf ellen BrusselSche kant uit, voor de dochter van vader Drack, en ik geef haar die, opdat haar trouwnvuts u geen duit behoeft te kosten. Bru no Graindemer! E11 opdat zij zich, al3 zij die draagt,, eens denke aan kapitein Josserand. Jenny bloosde, zag haar vader aan, voordat zij de kant aannam, en bedankte ten slotte den hoffelijken smokkelaar met een glimlach. Op dit o ogenblik werd er van buiten aan de deui geklopt: allen schrokken; de dog kwam aan de deur snuffelen en gromde. Hij heeft niet geblaft; het zijn de „gabelous zeide Drack zacht en met een wenk, die geen tegenspraak dulde, wees hij zijn dochter een deur, waarachter zij verdween. Vervolgens deed hij zijne manschappen in de hoeken van het vertrek post vatten, en ging zelf naast kapi tein Josserand staan; allen hadden de wapens naar den grond gekeerd, den vinger op den trekker. Zij luisterden scherp en hielden het cog op de deur gericht, waarop: men voor de tweede maal klopte. De oude Martine sloop er heen, bracht haar mond bij het slot en vroeg met schorre stem. „Wie klopt daar zoo laat?" „Zoudt gij," was het antwoord, „met voor één nacht een ongelukkigen, verdwaalden rem ger kunnen heibergen?" „Ziït gij alleen?" T, „Ja. ik ben alleen, en doodmoe, Ik heb hon ger en ben koud. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 1