m Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Gratis Ongevallenverzekering fUBxcilS De Oorlog. De Snokkelaarsbeade. 41ste Jaargang. Maandag 4 Maart 1918. No. 12079 TE e. Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETON. iffil nis. n. het, 32 en van aange- 20 BCt. mer. irman. tin. BureauKoemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Sbouk em e n ta per 8 maanden f 1.50, per velk 18 pest f p. kwartaal. Üzoaderi^te nummers 3 cent. Incassokosten worden berekend. Postbus: 89. seat, feamc© p. De Advertenties: 15 regels fl.30 elke regel daarboven 25 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 50 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Op alle advertentiën in het Zaterdagavondnummer 10 oorlogstoeslag. Incassokosten worden berekend. verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank te Sehiedam. bij verlies van eiken ande ren vinger. Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officieele af- en aankondigingen en kennis gevingen van het Gemeentebestuur. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter kennis van de eigenaren, beheer ders of gebruikers van erven en gronden, langs de sloot, welke met een duiker in verbinding staat met de Bakkershaven en loopt langs den voet van den Groenendijk en de huizen en erven aan den Botterdamschen dijk en ten slotte aansluit op een riool naar de Buitenha ven, dat op Woensdag den 2Ósten Maart i918, des voormiddags ten tien ure, eene schouw zal gedreven worden over bedoelde sloot. Schiedam, 4 Maart 1918. DE VREDESONDERHANDELINGEN. Wolff seint uit Brest Litofsk dd. 2 Maart De nieuwe vredesonderhandelingen van het vier voudig veibond met Rusland zijn vanochtend in eén voltallige vergadering onder voorzitterschap' Van gezant von Rosenburg geopend. De voorzitter 3telde voor om ter regeling van de politieke kwes ties een gemeenschappelijk verdrag; dèr vier bond genooten met Rusland te sluiten zoomede de ©eco nomische schikkingen en rechtskwesties ten dee- le in bijlagen hij het boofdverdrag, ten (lede in aanvullingsverdragen voor ieder afzonderlijk van de bondgenooten gescheiden af te handelen. Rökolnikof, leider van de Russische afvaardi ging, bleek het daarmee eens, waarna men de zakelijk e besprekingen' begon. Die voorzitter legde Sokolnikof een door de bondgenooten geween schappelijk opgesteld ontwerp Van het politieke hoofdverdrag voor, waajriji hij de verdragsverplich tingen élk voor zioh grondig naging. Eveneens, weiden aan de Russische delegatie door de ver tegenwoordigers dier Vier bondgenooten de ont werpen voor de ©economische en rechtsgeleerde overeenkomsten met passende toelichting meege deeld. De Russische afvaardiging behield' zich de be slissing voor, welke positie tegenover de punten Alk v©or zich te moeten innemen, tot ze al het materiaal onder d,e oogen heeft. 's Middags gingen de onderhandelingen door. Vrede met Rusland gesloten. Een officieel telegram uit .Berlijn meldt Zondagmiddag om 5 uur werd de Vrede met Rusland geteekend. Een lichte kleur bedekte op dit ©ogenblik de wagen van Cafmel. Langzamerhand kwam zij bij maar het was een glimlach, die mij verschrikte, fk aacht, dat zij zinneloos was. Daarna kroop zij op haai' knieën voort, beschouwde het slacht offer van J ago, Vouwde hare handen, en liet ze zuchtende vallen. Eindelijk wierp zij zich op oen grijsaard. i „Mijn vader 1 mijn arme vader!" zeide zij; „blijf toch voor ons leven." Een smartelijke zucht ontsnapte aan de torst van den stervende. Hij verzamelde al zrjin krachten, legde, ten teeken van zijn vader lijken zegen op het hoofd van zijn dochter, zijn band, die Carmel met haar kussen bedekte, stortte nog een traan, en fluisterde ten slotte „Mijn kinderen, vaarwel.bemint elfcam der... Esteban, wreek mijl... En hij-gaf den geest. '1 Er was bal bij don Perez de Alcala. En daar, gehuld in een mantel, den sombrero over mijn gelaat gesloten, was ik neergezeten, en bekeek ël du aanwezige gasten. Zjj hadden alles wat Ten gevolge van het onderteekenen van het vredesverdrag met Rusland zijn de militaire operaties in Groot-Rusland gestaakt. De voorwaarden. De voorwaarden welke de Russische delega tie geteekend heeft zijn nog slechts gedeelte- ijk bekend, maar in ieder geval zeer vernerend De Russische delegatie te Brest-Litowsk seint daarna Daar de voorloopige besprekingen omtrent bet vredesverdrag volkomen doelloos waren, slechts de dingen konden verergeren en zelfs leiden tot een nieuw ultimatum, en de Duit- schers weigerden hun militaire operaties te staken voordat de vrede geteekend was, heb ben wij besloten, het vredesverdrag te onder teekenen zonder over den inhoud te beraad slagen en onmiddellijk daarna te vertrekken, Wij hebben derhalve de beschikking gevraagd over een trein, daar wij van plan zijn, heden tot de onderteekening over te gaan en dan af te reizen. Het ernstige in de nieuwe voorwaarden is gelegen in het feit, dat thans geëischt wordt de afscheiding van: Kurdakhan, K a r s en Bato.em van het Russische grondgebied, onder voor wendsel van „het zelfbestemmingsrecht der volken". Uit dit telegram blijkt dat Rusland gedwon gen is geworden in den Kaukasus de belang rijkste grensgewesten en vestingen gedu rende de 19de èeuw op Turkije veroverd prijs te geven. Koerdachar, Kars en Batoem zijn provincies grenzend aan Armenië. Van beteekenis vcoral is Batoem, in het gouvernement Koetais, dat een oppervlakte heeft van 4045 KM2 en 85.600 inwoners. De hoofdstad aan de Zwarte Zee draagt denzelfden naam en telt pl.m. 27000 inwoners. Deze streek produceert in hoofdzaak petroleum. Kars beslaat 18.674 K.M.2 en telt 293.000 inwoners. Hier wordt veel handel gedreven in graan en wol. Met Roemenië. Ken telegram uit Berlijn meldt meldt Het front van Mackensen. De wapenstand met Roemenië is gisteren opgezegd. Daarop heeft de Roemeensche regeering zich bereid verklaard nieuwe onderhandelingen over een wapenstilstand op grond van de door de Cen- raie mogendheden gestelde voorwaarde aan te knoopen. Aan deze onderhandelingen over den wapenstilstand zullen besprekingen over den vrede aansluiten. INTERVENTIE VAN JAPAN. Het „Petit Journal" meldt, dat Japan in voi- Komen overeenstemming met de andere En ten te-mogendheden, Amerika voornamelijk, de bezetting' van Siberië zal ten uitvoer brengen. men zich onder het opzicht van geluk kan voor stellen; voor mij was alleen de ballingschap, de armoede en dë nagedachtenis van een vader, die in mijn armen den geest gaf. ,,0, indien ik op dén adem van mijin haat, alle lichten kon zien uitgaan, de voorhoofden zien i v eibleeken, de monden zich van schrik De hiervoor bestemde troepenafdeelingen zul len binnen korten-tijd op de Oostkust van Rus land landen. Uit betrouwbare bron wordt te Tokio verno men, dat Blagsvestchensk, Irkoetsk, Khabarowsk en Omsk thans volkomen in handen der maxima listen zijn. De parlementaire medewerker van de „Daily Chronicle" schrijft: Het redden van de voorraden te Wladiwo- stok of het krachtig waarborgen van de be langen in andere deelen van het groote vaste land, vormt geenszins het geheéle oogmerk van Japan. Zijn optreden houdt evenzeer ver band met dë eer van zijn vlag en de beveiliging van zijn bestaan als met de belangen der geal lieerden. i Del doel der Duitschers is blijkbaar het na tionaal teven in Rusland een doodelijken slag toe te brengen door de eene zwakke gemeen schap tegenover de andere te plaatsen. Het doel van Japan is, dë volksmeening in Rusland tot één geheel te vormen, de gezonde elementen bijeen te brengen en met deze ten minste in Siberië samen te werken tot een op lossing, bestaande in een verbond' van staten, 'steunend op het nationaliteiten-beginsel, kort om de vortning van dé Vereenigde Staten van Rusland. De correspondent voegt er aan toe Wij mogen aannemen, dat het djoel der Ja pansche troepen, bij haar optnarseh in het bin nenland, minstens Irkoetsk zal zijn. Zuiver plaatselijk optreden in Russisch Mantsjoerjje acht men terecht een onvoldoend middel om der, toestand het hoofd te bieden. Reuter seint uit Washington: Naar verluidt, was men in den gehouden mi nisterraad" aangaande de voorgestelde actie van Japan in Siberië sterk de meening toegedaan, dat Japan, zijnde daarvoor beter toegerust, spoedig, alleen, tot de noodzakelijke actie moest overgaan. Dg Washingtonsche correspondent van de „As sociated Press" seint: 'Er is nog geen defenitief besluit genomen aangaande Siberië. Het staatsdepartement voelt geneigdheid voor de zienswijze welke in Engeland Frankrijk, mogelijk ook in Italië gedeeld wordt, dat nl, een' enkele mogendheid met een krachtig leger en vloot, welke gemakkelijk het operatie- totoneel kunnen 'bereiken en niet anders gébruikt morden dan in 'overeenstemming met de andere mogendheden heter den huidigen toestand kan opklaren dan een internationaal leger. Mede woédt gemeld, dat de omstandigheden zoo vlug veranderen, en diat er zoo talrijke nieuwe feiten zijn, waarmede Mj deze kwestie rekening te houden valt, dat het onmogelijk is den avond te voren te voorspellen, welk .resultaat de mor gen brengen zal. van don Perez de Alcala opengingen. Ik sloop in de schaduw tot Mj hem, en verborg' my1 onaer de groote 'bladeren van den boiom. Na eenige O-ogenblikken daar gewacht te .hebben, te mid den van het gediruisch van een druk gesprek, en het rumoer van den dans, onderscheidde ik voetstappen, die naar het venster kwamen, en zien samentrekken; indien het mij gegeven ware, weldra klonk de stem van Jagoi in mijn ooren, te midden van deze menigte een lijk te doen antwoordende op de' stem eener vrouw. -vallen, dan, Galvina! zoudt gij gelukkig zoudt j Ik stond zonder gedruisoh te maken van de giip gewroken zijn!" j plaats op, waar ik1 neergehurkt gezeten had. Zóó dacht ik, toen ik onder de oortejos, wier Bij het matte schynsel van een kaars, zag ik' hand al deze met bloemen omkranste danseres- j de gelaatstrekken van den moordenaar mijns sen ten dans geleidde, ook Bandeira herkende. 1 vauers; ik zag zijn grijze oogen fonkelen, door- Ik wachtte hem ,opi, zijn gelaat vertaste mij'; dringend en onbewegelijk, als die van een kwa- Ik bemerkte geen enkele van die wreede ge- den geest. 1 voel ens, die de biorst beknellen, wanneer een De dans had opgehouden. Bijna rechtop- groote verborgenheid van ons lot aan ons ver- staande, do linkerhand gereed houdende, om vulö gaat wordën. Ik triofc mijn dolk, ik liet het den schuldige te grijpen, de rechterhand ge licht op zijp smal, lang en lichtgebogen lemmet wapend, wachtte ik, totdat de muziek weder vailen; ik kuste de punt, en zeide: „Naar het leven aan het feest zou geven, en tevens het hart van den r©over." Want de haat van een teeken tot den moioéd en dat van het vermaak Spanjaard, is, niet die dartele drift, die zich De dans begon weldra opnieuw. Ik stak mijn ooinr bedreigingen verrlaadt; het is een doffe arm door het gébladerte. kreet, die in het binnenste dér ziel trift; het „Hoort gij niets," vroeg de vriendin van is een slang, die sluipt. De dappere moet feijri Jago, naar de plaats omziende, waar ik stond, hart niet gevoelen, wanneer zijn hand zich ,op- „Niets, lieve Dolores 1" hernam1 de corteje zor- heft, indien hij juist en goed wil treffen. geloos. I Een vijgenboom stond dicht aan den voet Met één sprong wierp ik mij Op hem, ik Naar men hier verneemt, is de Japansche regee ring van meening, dat zij voor een veltdtoeht in Siberië geen machtiging van de entente in het al gemeen noch van Amerika noodig heeft. Uitzon dering wordt gemaakt voor Engeland krachtens een overeenkomst tusschen beide landen, welke uitdrukkelijk hun beider belangen op het Azia tisch vasteland regelt. Maar, ten gevolge van de samenwerking tus schen Japan, Amerika, Frankrijk en Italië, waar het geldt de andere phasen van de Oostersche kwestie, heeft, naai' men verneemt, de mikado, te kennen gegeven, dat hem een vrijwillige goedkeu ring van de regeeringëh dézer1 landen aangenaam zou zijn voor het geval liij in zake de Russische Aziatische grondgebieden tot een radicaal ingrij pen zou moeten ©vergaan. Reading, en Tanaka, de Japansche raakgelastigde hebben gister afzonderlijk geconfereerd met Lansing. Reuter seinde 28 FebT. uit Tokio: Ondanks de hardnekkige geruchten van Japans mobilisatie en de overal blijkende stemming ten gunste van een onmiddellijke actie, heeft Reuter uit bevoegde bron vernomen, dat Japan nog niet in staat is onmiddellijk de militaire verrichtingen te beginnen. Eerst moeten de mogendheden het onderling volkomen eens zijn. In de handelskringen van Osaka is men alge meen gekant tegen het zenóen van troepen naar Siberië, daar' men meent, dat de Duitschers hun arm niet naai' het Verre Oosten door Siberië kunnen uitstrekken, zoodat de mogelijkheid van Duitsche 'duikboot- en luchtaanvallen van Vla divostok uit, nog ver is. van den muur, op de plaats, waar ae ramen I greep hem bij zijn langle haren, en trok hem roepen. OOSTELIJK FRONT. Officiiel Duitsch communiqué van 3 Maart. Het leger van prins Leopold van Beieren. De na afloop van den wapenstilstand uitgevoerde ope raties hebben tot belangrijke resultaten geleid. De troepen van generaal Kirbach zijn zege vierend door Lijf- en Esthland getrokken ter bescherming van de in nood verkeerende bewo ners, gesteund door de legers, die over den dichtgevroren Moon-sond van de Oostzeeeilanden kwamen aanrukken en Esthnische regimenten; Reval en Dorpat werden veroverd. Onze troe pen staan voor NarWa (op 100 K.M. afstand van Petrosrad.) Dé legert? van de generaals Kirbach en Kich- hern zijn van Dwinsk en Minsk opgetrokken en. hebben zich na verwoeden strijd van Pleskau, Poloszk en Borissof meester gemaakt. Te Bobreeïsk kwam de vereeniging met de Pool se he divisies tot stand. Legerafdeelingen van generaal von Linsingen hebben met goedvinden van de Oekrainische re- geering den toegang tot den spoorweg van Luni- naar mij toe; zij, die hij Dolores genoemd liad, vluchtte onder een akelig geschreeuw. De dans hield op, het lachen veranderde in uitingen van schrik. Men verdrong elkander om Dolores; zij kon alle vragen niet beantwoorden. Ik be lastte mij ermee, Om voor haar te spreken, en ik deed het op een vreeselijke wijze. Ik tiO|Og mij heen over Jago, die onder mijn hand lag te spartelen. „Herinnert gij u nog Pedro Calvina? vroeg ik hem. „Genade 1" lispelde hij. Mijn dolk doorboorde zijto borst; een afgrij selijk gekerm, een dof en lang gebrul ontvlood zijn lippen. Hij richtte zich op, ik trof hem op nieuw, hij viel krachteloos, met hangende ar men, tegen het venster, en het gëreutel van den dood deed zijn borst hijgen. Ik nam hem op, en al mijn 'krachten verzamelende, wierp ik hein achteoiover in het midden der menigte, hij viel en bleef bewegingloos liggen. Allen deinsden van schrik terug. Een ©nbc schrijfeljjke huivering greep deze men»c. en aan; de vrouwen vielen in onmacht, de mannen vlogen den tuin in, om den moordenaar te va ten. Waartoe diende al dat geweld? De dood was verschenen op den drempel van it ver trek, en had een dezer tednrven kinderen, het rijkste en misschien het meest beminde, opge- (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 1