Stads- eu Itewestelijk xNieuws. Crisismaatregelen. Slaton-(ieneraai. y©muïig<l Nieuws, Thee- en koffiekaarten. Door den Minister van Landbouw, is tot de gemeentebesturen de navolgende circulaire gericht De praktijk heeft thans geleerd, dat ook bij groote gemeenten eene uitreiking van thee- en koffiekaarten aan alle gemeentenaren boven een bepaalden leeftijd, waartegen door som mige gemeenten aanvankelijk bezwaren werden geopperd, mogelijk is gebleken. Nu de tweede uitreiking van thee- en kof fiekaarten zal moeten geschieden (voor den 15den April e.k.) is het overbodig naast deze wijze van uitgifte eene uitreiking afhankelijk van de grootte der gezinnen te handhaven. Hiermede worden tevens alle onbillijkheden vermeden, welke bij verhuizing van de eene naar de andere gemeente bij toepassing van eene verschillende basis van uitreiking worden ondervonden. Ik zal gaarne vóór 15 Maart a.s. vernemen, het aantal kaarten, dat thans voor deze tweede uitreiking met het oog op de wijziging van de leeftijdsgrens voor uwe gemeente noodig zal zijn. U gelieve deze opgave in te zenden aan het Rijksdistributiekantoor voor thee en koffie, Visschersdam 5, Amsterdam, op een formulier, >1at u te dien einde door de direc tie van het Rijksdistributiekantoor voor thee en koffie dezer dagen wordt toegezonden. Bij het invullen dezer formulieren zal met eene globale schatting niet kunnen worden volstaan, doch zal moeten zorg gedragen wor den deze opgaven zooveel mogelijk den werke- lijken toestand te doen naderen. De Minister van Landbouw, gezien zijne beschikking van 5 October 1917, no. 8083, afd. Crisiszaken, bureau A. Z., houdende eene dis tributieregeling voor thee en koffieheeft goedgevonden te bepalen Art. 4 dezer regeling wordt gelezen als volgt: 1. van Rijkswege worden ter uitreiking door de gemeentebesturen thee- en koffiedistributie- kaarten beschikbaar gesteld voor ieder hoofd der bevolking, personen die op 1 April 1918 den leeftijd van 13 jaar niet hebben bereikt niet medegerekend. Levensmiddelen. In de week van 11 Maart16 Maart is verkrijgbaar: Op Eon 222 1/2 ons Vet per persoon 40 ct. per pond. Op bon 223 li/j ons Groene Erwten per per koon 11 ct. per pond of I1/2 ons Capucijners per persoon 27 ct. per pond, naar keuze van den kooper, voor zoover voorradig. Op bon 224 1 ons Zeep per persoon 14 ct. per pond. Op bon 225 1 ons Bruine boonen per persoon 11 ct. per pond. Op bon 226 i/2 ons Gort per persoon 13 ct. per pond. Bon 222 en 223 zijn geldig op Dinsdag en volgende dagen, 225 op Donderdag en 226 op Zaterdag. 's Maandags worden geen Regeeringsartikelen verkocht, uitgezonderd zeep. Brandstoffen. Wij verwijden naar de advertentie in ons blad van heden betreffende de Brandstoffen. Aardappelen. In de week van 11 16 Maart verkrijgbaar op: bon 227 per persoon 1 kilo Kleiaardappelen; bon 228 per persoon 1 kilo Zandaardappelen; bon 229 per persoon 1 kilo Zandaardappelen; bon 230 per persoon 1 kilo Kleiaardappelen. Zandaardappelen 5i/2 Cent per kilo. Kleiaard appelen 6V2 Cent per Kilo. Bon 227 geldig opt Maandag, 228 op Woensdag, 229 op Vrijdag, 230 op Zaterdag. Broodkaart. De broodkaart van het 43ste tijdvak loopt van 8 Maart tot en met 18 Maart. Koffie. Op ton 20 der thee- en koffiekaart zal van 1 Maart 1918 tot 15 Maart verkrijgbaar zijn 1 pns koffie; van 16—31 Maart op bon 22: U/2 ons koffie. Centrale Keuken. lederen dag, behalve Zondags, is tusschen 11 en lfc warm eten te bekomen 12 ct. per portie, aan de spijskokerij Achter de Teerstoof, Spijskokrrij Lange Haven 11, Gymnastieklokaal Dwar; straat en Gymnastieklokaal Buitenhavenweg. Het eten moet daags te voren besteld worden. Het menu wordt wekelijks per advertentie bekend gemaakt. Er worden ook bonboekjos met 6 bons uitgegeven. Op deze bons wordt het eten 11 cent per portie verstrekt. Sajet. Dinsdag 12 Maart van 's morgens 912 en 's namiddags van U/25 uur, worden in het v.m. \olksbadhuis Bons voor Sajet afgege ven aan hen die ze nog niet ontvingen. Domiciliekaart en Belastingbiljet van de p-laat- seigke inkomstenbelasting meebrengen. Collecte. Wij verwijzen naar de advertentie in ons blad van heden, waarin de jaarlijksche collecte voor het Tehuis voor alleenstaande blinden te Wolf- hezen wordt aangekondigd. „Roomseh Tooneel." Door de leden van „Katholiek Leven" die 'bij het 10-jarig bestaan dier vereeniging „Naar Chi na", hebben opgevoerd, is thans opgericht de R. K. Tooneelvereeniging „Rooimsch Tooneel." In studie is genomen „De Triomf des Kruises" van F. X. LXiynstee O.P., dat a.s. 2en Paasch- dag waarschijnlijk zal worden opgevoerd. „Katholiek Leven." Do de .gisteren-avond gehouden debatvergade ring werd door den heer E. Linnenbrink inge leid: „Matigheid en Geheel-onthouding." Inleidetf behandelde niet de georganiseerde bestrijding van het alcoholisme, doch gaf meer een Uiteenzet ting van hetgeen men onder de begrippen matig heid en geheel-onthouding heeft te vertaan, om daarna nog een overzicht te geven van de maat regelen, die door regeeringen en overheden met betrekking tot alcohol-gebruik en alcohol-mibruik zijn genomen. Door een vijftal leden werd van de gelegenheid tot debat gebruik gemaakt. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Commissariaat van poli* tie op alle werkdagen vaU 1 tot 2 uur 's mid dags: staaf ijzer, ceinture, sleutel, roeiboot, ko nijnenvel, zinken afvoerbuis. Bij vinders: knipmes, Zijtveld, Spoorstraat 4; sleutel, v. Straalen, Dwarsstraat 35; dameshand schoen, Huizen, Peierlandschestraat 15; beursje, Postkantoor, alhier; doorslag, Eijkenbroek, Bui tenhavenweg 176/17; werkhond, Willinck, Tuin- laan 46; parapluie, v. Wijngaarden, Nieuwe Ha ven 29; sleutel, v. Gulik, Kreupelstraat 24/1; geelharig hondje, Versloot, Ged. Broers vest 10; jasje, Tjaden, Puttershoekschestraat 42; hand schoen, Bras, Goerecschestraat 13; horloge, v. Luik, Van Smaleveltstraat 188a; sehippershaak, Lourens, Korte Haven 25; kinderbontje, v. d. Kraan, Broersveld 114. Gemeenteraad. In de gister gehouden zitting van den Ge meenteraad is de behandeling van het voorstel, betreffende het aanbod inzake' een openbare leeszaal en bibliotheek, op voorstel van den heer mr. van Baren, uitgesteld tot de volgende vergadering. Besloten werd a.s. Dinsdagavond te verga deren ter behandeling van de voorstellen tot wijziging van de Bouw- en Woningverordening. De overige voorsteilen, welke de agenda nog vermeldde, werden allen aangenomen. Over het voorstel tot verkoop van grond in de Laurens Knappertstraat staakten de stem men. Na afdoening der agenda ging de Raad in comité-generaal ter bespreking van het voor stel van B. en W., met betrekking tot de be noeming van een geneesheer-directeur van het nieuwe Stadsziekenhuis alhier. Het voorstel werd na heropening der zit ting aangenomen. Bij de politie is gisteren aan gifte gedaan dat uit den tuin van een huis in de Nieuwstraat een rijwiel gestolen is, terwijl enkele konijnen waren doodgeslagen en gereed lagen om door den dief vervoerd te worden. 's Avonds bemerkte de politie een persoon die op den Rotterdamschen dijk op het rijwiel, dat ontvreemd wa3, reed. Aangehouden be weerde de man het rijwiel gekocht te hebben. Daar er echter sterke vermoedens bestonden, is de man heden naar het huis van bewaring te Rotterdam overgebracht. Van panden in deLaurens Knap pertstraat en de Baan is gisteren lood gestolen. Onderzoek geschiedt. Hoog water te Schiedam. Zondag 10 Maart 2.v.m., 2.15 n.m. 1 UIT ROTTERDAM. Gewaarschuwd wordt tegen een als militair gekleed persoon, die er zijn werk van maakt om bij sigarenhandelaren sigaren en sigaretten per telefoon te bestellen, ter bezorging aan een bepaald adres. Tevens verzoekt hij van f 60 wisselgeld mede te geven Wanneer de bestel ling wordt uitgevoerd, wacht hij deze aan het opgegeven adres op, neemt de sigaren en si garetten in ontvangst alsmede het wisselgeld en overhandigt een gesloten couvert zeggende dat zich daarin een bankbiljet van f 60 be vindt. Later blijkt het couvert enkel een vodtje papier te bevatten. Enkele weken geleden heeft hij hier ter j stede dezelfde praktijken uitgehaald. UIT OVERSCHIE. Naar wij vernemen, zijn de runderen, welke eenige weken geleden voor de militaire etappe slachterij in Overschie zijn gevorderd (350 stuks), door de rijkstaxateurs ongeveer f 25,000 lager geschat dan vanwege den bur gemeester was vastgesteld. TWEEDE KAMER. Zitting van Vrijdag 8 Maart. Na een regeling van werkzaamheden en een korte discussie in verband met een adres van den heer Jssel de Schepper wordt het levens middelendebat hervat. §||De heer Troelsra (s. d. a. p.) betreurt; dat de Kamer niet voldoende geoutilleerd is om contróle te oefenen. Hij acht het echter noodig, dat uit de debatten een concreet re sultaat te voorschijn zal komen, wil de Ka mer zich niet blameeren. Spr. en zijn partijgenooten zijn van oordeel, dat de behoefte aan winst niet onvoorwaar delijk drijfkracht van de productie moet zijn, zooals het stelsel van den minister van land bouw is, maar dat de staat positief moet voor schrijven, welke producten voor de volksvoeding moeten worden voortgebracht en dwingend in het productieproces moeten ingrijpen. Spr., gaat na welke uitingen bij het debat naar voren zijn gokomen. Hij meent, dat de heer Colijn het meest materialistische stand punt heeft ingenomen. De tegenstelling tus schen boeren en stedelingen moet niet onnoo- dig worden verscherpt. Beide volksgroepen hebben elkaar noodig, Spr. verdedigt voorts den socialistischen wensch betreffende regeling van de productie door den staat. Hij constateert, dat de or ganisatie van de levensmiddelenvoorziening al gemeen wordt afgekeurd. Evenwel mag de schuld niet alleen aan Posthuma worden geweten. Het heeft ontbro ken aan algemeen regeeringsbeleid, welk gemis ook blijkt uit de gebrekkige samenwerking tusschen de verschillende departementen. Onze levensmiddelenvoorzienings-organisatie is niet berekend op den duur van den oorlog. En die oorlog kan nog lang duren. Spr. gaat daarin accoord met den heer Van Doorn. Hij constateert een betreurenswaardigen ach teruitgang in de vredesvooruitzichten, na den vrede van Duitschland met Rusland, Roeme nië, Oekraine en Finland. Deze vrede is een oorlogsdaad, verslechtert de kansen op een al- gemeenen vrede en kan ten hoogste worden geaccepteerd als een tijdelijken maatregel. Als dit een voorspel is van den aigemeeneD vrede, die tot stand zal komen, dan beklaagt spr. het arme Europa. De Voorzitter verzoekt den spreker zich niet buiten de orde te begeven. De heer Troelstra concludeert dus, dat het vooruitzicht thans veel slechter is. Van de omstandigheid, dat de regeling niet strekt voor den duur van den oorlog is vooral minister Treub de schuld. In plaats van de commissies van toezicht zal moeten komen een commissie benoemd door de Kamer met weinig Kamerleden er in. Ten aanzien van de zaak-de Jong acht spr. het aannemelijk dat de Jong uit te ver ge dreven belangstelling voor vrienden daden heeft verricht, die voor een Kamerlid ongeoorloofd en ontoelaatbaar moeten worden geacht, zon der dat nog van corruptie sprake mag zijn. Scherp k .urt spr. evenzeer af het niet-in- grijpen van min. Posthuma, die zich schuldig maakte aan onaandoenlijkheid, op ethisch ge bied en welke in een bewindsman ontoelaat baar is en waardoor corruptie wordt in de hand gewerkt. Hij eischt overlegging der geheele gevoerde correspondentie en van de verslagen der ge houden verhooren. De gebrekkige organisatie is niet goed ge maakt door de krachtige leiding. Ook de mi- nister-president is niet een voldoende krachtige figuur geweest. Eindelijk schijnt de geheele regeering tot de overtuiging te zijn gekomen, dat de heer Posthuma niet meer de man is, welke aan het hoofd kan staan der crisiszaken, want sinds December is men aan het zoeken naar een nieuwen crisis-minister Maar zegt spr., mogen wij ook weten, waar de Regeering zoekt en wien zij heeft aange zocht of gaat de minister van gedachte uit, dat wij daar niet mee noodig hebben. De Minister van Binnenlandsche Zaken de heer Gort van der Linden: Omtrent de personen behoef ik geen inlichtingen te ver schaffen. De heer Troelstra constateert dat mini ster Posthuma de meest onpopulaire man in Nederland is geworden. Spreker wijst op reactionaire stroomingen. Verwacht de heer Ter Spill dat de menschen rustig zouden blijven zitten, wanneer wij niet de stroomingen in een goede bedding leidden Spr. staat verstomd hoe men in de burgerlijke pers over deze demonstraties spreekt. De ,,N. R. Ct." schreef eenvoudig in provoceerenden toon. De „Maasbode" hoonde de demonstratie. Er is algemeen een streven in de pers om andere elementen tegen ons uit te spelen. Wil|men dan anarchie in het land Beseft men dan niet dat, dank zij onze leiding, de arbei dersbeweging zich in dezen tijd blijft beperken binnen ordelijke grenzen Bolsjewisme, 0, mijne heeren, wanneer men dat wil. kan men er hier óók een vleugje van krijgen Vervolgens verklaart spreker zich een voor stander van uitbreiding der distributie. Post huma zakt steeds meer naar inkrimping naar het stelselTtreub af. Na critiek op de vetregeling uitgeoefend te hebben, behandelt spreker het buitenlandsch beleid van minister Posthuma. Spr. wijst hierbij op de overeenkomst tus schen Zweden en Amerika. Hij hoopt dat onze regeering bereid zal zijn alle inlichtingen zoo mogelijk in het openbaar te zeggen, voor al ook opdat de Entente en de Centralen eens goed zullen hooren hoe het hier gesteld is. Dit is ook goed in verband met de uitlating van de Norddeutsche Alg. Zeitung, die het afstaan van scheepsruimte gelijk stelt met mee doen aan den handelsoorlog tegen de Centra len, Voorts vraagt hij of het mogelijk is dat wij uit de Oekrajina graan betrekken kunnen. Dit zou een verandering brengen en noodig maken in de teeltpolitiek der regeering. Indien de toestand niet veranderd, indien er geen nieuwe lichtpunten komen, ziet de toe komst er somber uit. De Regeering heeft in alle geval deze dank te aanvaarden dat z(j ons land steeds neutraal heeft gehouden. Verandering van systeem en verandering van regeering acht spr. noodig voor de levens middelenvoorziening. De verkiezingen zullen deze moeten brengen. De heer B e u m e r (A.R.) klaagt over de late indiening van dit ontwerp en komt op tegen de sociaal-democraten, die deze aange legenheid gebruiken als propaganda voor de kiezers. Overigens betoogt hij dat hij ook voor een billijke verdeeling van de voorraden is en voor steunverlenging voor zoover onze financieele toestand het veroorlooft. De vergadering wordt verdaagd tot Maan dag namiddag. Brand in de mijn. Men meldt uit Kerkrade Op de Dominale mijn alhier brak brand uit in de benzinebewaarplaats. Gelukkig kon men door spoedig en flink ingrijpen het vuur spoe dig meester worden, anders waren de gevolgen niet te overzien geweest. De enorme voorraden benzine worden vlak bij den ingang (schacht) der mijn bewaard, zoiodat de geheele mjjti in brand had kunnen geraken. Een arbeider is aan de bekomen brandwonden overleden. Inbraak. Het parket van Assen is Woensdag naar Westervelde (gem. Norg) geweest, om een onderzoek in te stellen naar een aldaar gepleegde inbraak. Dinsdag-avond ongeveer 9 uur, terwijl R. Trems en echtgenoote reeds te bed waren, is hij hen ingebroken. Het aanwezige zilvergeld is ontvreemd; het papiergeld hebben de inbrekers niet gevonden. Trems en zijn vrouw zijn door do daders vreeselijk mishandeld en later door de bu ren bewusteloos op bed gevonden. Beiden zijn naar het ziekenhuis te Groningen vervoerd. De toestand van Trews schijnt hopeloos. De politie is een der daders op het spoor. Treurig. Aan de Buyskade te Amsterdam was de eigenaar van een der lo-mpensorteerderijen bezig een browning te ontladen. Er zal echter noig een patroon in en toen hij den haan over trek, trof hij zijn naast hem staanden boekhou der in de borst. Deze overleed binnen eenige minuten. 1 Het top1 punt. Twee politieagenten in bur- gerkleeding bemerkten eergisterenavond, terwjjl ze per rijwiel over ue Van Boetzelvaerlaan in Den Haag beden, dat van eene woning aldaar de deur openstond. Zij begaven zich in die woning, plaat sten hun rijwielen 'beneden bij' de gang en stelden) in het verdere gedeelte van het huis, o.a. look op de bovenverdieping, terwijl het er donker was een onderzoek in, 0111 te zien of er ook on raad was. Teruggekeerd in de vestibule, kwa men ze tot de ontdekking dat hun fietsen wa ren verdwenen. Vermoed wordt dat een paar personen, die zich in de woning ophielden en niet door hen zijn opgemerkt, er met de rijwielen van door zijn gegaan. (Vad.) Diefstal. Een bediende van architect De G., Vondellaan Hilversum, heeft zich uit de voeten gemaakt met f3000 aan bankpapier, welke hij Dinsdag voor zijn patroon bij notaris A. P. moest halen. Ook heeft de jongeman, S. geheeten, een fiets van zijn patroon mede genomen. In beslag genomen. In het pakhuis van den Katwijkschen reeder P. in de Middenhaven straat te IJmuiden is de vorige week ruim 9000 KG. harde zeep1 in beslag genomen. Gisteren zijn in hetzelfde pakhuis 48 vaten eetbaar vet, ieder inhoudende 25 K.G., in beslagt genomen. De zomertijd in Duitschland. Men meldt uit BerlijnDe zomertijd begint dit jaar den löden April des nachts om 2 uur en eindigt den 16en September des nachts om drie uur. Lijkbezorging per electrische tram. Vanaf 1 Maart is te Weenen van wege de gemeentelijke lijkbezorging een nieuwe maatregel getroffen. Deze nieuwe maatregel, welke alle piëteit op zijde zet, is tengevolge van het gebrek aan paarden en arbeidskrach ten noodzakelijk geworden. In overeenkomst met den geneeakudigen dienst worden vanaf bovengenoemden datum de lijken van het Keizer Frans-Gasthuis door een daarvoor in gerichte lijkwagen per gemeentelijke electri sche tram naar het algemeen kerkhof overge bracht. Deze nieuwe „Cemeentelijke gezamenlijke lijkwagen" i3 een volledig gesloten bijwagen, grijs geschilderd en met het wapen der stad Weenen voorzien. De wagen bevat 12 afdee- lingen, en in elke afdeeling kan éen doodkist geborgen worden. De lijkwagen is aanvanke lijk slechts voor het Jubileum-Gasthuil bg«

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 2