Binnenland. ^tads- eu Ge westelijk Nieuws --- J of ie, aud-voorzitter Van de vr-edesdelega- tie te Brest Litowsk is tot gezant van llu&land te Berlin benoemd. De grintaanvoer is veel minder geworden naar Vlaanderen en nu halen de Duitschere in de kleinere straten van Gent de keien uit den grond. Burgers moeten dit werk doen en de keien fijn kloppen; het steengruis wordt naar Je werken aan het front gezonden. De Arnerikaansche schatkist heeft wederom een erediet van 3.11.200.000 aan België verstrekt. Be aan België toegestane leeningen hebben nu een totaal van 104.600.000 bereikt. Nederland en de Entente. Reuter seint uit Londen. Wij vernemen dat het totaal der Neder- landsche tonnage in de haven3 der geallieer den. ongeveer één millioen ton bedraagt. Daarvan ligt ongeveer 70 pCt. in de V. S. 15 pCt. in Groot-Brittanië en 15 pCt. in an dere havens der geallieerden. De mededeeling aan de Nederlandsche regeering, in welke de meening van de geallieerden omtrent de quaestie der Nederlandsche schepen vastge legd was, werd de vorige week gedaan en daar de tijd drong en de zaak geregeld moest worden, werd een antwoord verlangd tegen Maandag a.s. Met nadruk dient er op gewezen, dat geens zins de wensch voorzit dc Nederlanders te •traffen. Het eenige doel van de geallieerden is scheepsruimte in het wereldverkeer te brengen op de rechtvaardigste en grootmoe digste wijze. Men beoogt geenzins een on vriendelijke daad, maar de geallieerden zijn bevoegd hunne wettige rechten uit te oefenen en wel zoo mogelijk, bij een overeenkomst en zoo dit niet mogelijk is, door hun wettige macht. Men gevoelt, dat de tijd is gekomen, dat alle naties behooren samen te werken, om Duitschland's poging om de wereld uit te hongeren, te verijdelen. Het is duidelijk, dat de aanval van Duitsch- land gericht is tegen den geheele wereldhan del, een poging, aan welke allen het hoofd behooren te bieden, Dat is de meening van alle geallieerden. Omtrent alle andere quaesties met Neder land zijn de geallieerden bereid de bespre kingen voort zetten. De toestand is ten op zichte van deze ongewijzigd en de onderhan delingen kunnen elk oogenblik hervat wor den. Wat de scheepvaartquaestie echter be treft, beschouwen de geallieerden het als zeer onrechtvaardig, dat de Nederlandsche schepen gebruik zouden blijven maken van hunne ha vens en faciliteiten en hun het voordeel van de Nederlandsche scheepsruimte niet willen schenken op een tijdstip, waarin alle pogin gen van den vijand gericht zijn op het ver minderen der tonnage door onwettige en on- menschelijke middelen. Het ligt onder deze omstandigheden voor de hand, dat 't voort durend uitblijven der goedkeuring van de Nederlandsche regeering op de voorloopige overeenkomst, die in Januari j.l. gesloten is en waaraan alle geallieerden hunne goedkeu ring hadden gehecht, feitelijk gelijk staat met een weigering en de geallieerden hebben zich derhalve, nadat zij negen weken hadden gewacht, genoopt gezien mede te deelen, dat de in Januari gedane voorstellen, niet meer in overeenstemming zijn met den huidigen teestand. De geallieerden zijn thans niet meer bereid een overeenkomst aan te gaan voor het gebruik van de Nederlandsche tonnage, bij welke de gevaarlijke zóne uitgesloten zal zijn, maar zij zijn ten zeerste bezorgd dat, wat er ook moge gebeuren, geen particuliere belangen geschaad worden. Het is duidelijk dat bij de voorgestelde re geling aan particuliere belangen onder geen omstandigheden schade toegebracht kan wor den en bovendien heeft de regeering der V. S. belooft, de Nederlanders te hulp te komen in hun zeer dringende behoefte aan graan. Reuter seint nog uit Washington Volgens verklaringen van officieele personen, Zullen de millioenen ton Nederlandsche scheep- ruimte, die opgeëisebt zuilen worden, tenzij er een vrijwillige overeenkomst wordt bereikt, hoofdzakelijk gebruikt worden voor het vervoer van levensmiddelen. De Nederlandsche be manningen zullen, naar men verwacht op de schepen blijven. Reuter seint uit Londen, dat er reden is om aan te nemen, dat de Nederlandsche regeering in haar antwoord aan de Geallieerden zal voor stellen, tot het sluiten van een overeenkomst over te gaan, op de basis van een modus vivendi, met dien verstande, dat de Neder landsche schepen niet in de gevaarlijke zone gebruikt zullen worden. Zooals vanzelf spreekt, zal het den Geallieerden onmogelijk zijn, hierin toe te stemmen. De officieuse „Lokal Antzeiger" bevat het volgende comm. Op het ministerie van Buitenlandsche Zaken te Berlijn had heden een conferentie plaats, die zich bezig hield met den door de Entente aan Nederland gestelden eisch. Behalve de leiders van onze buitenlandsche politiek, namen aan de conferentie deel mili taire- en marine antoriteiten. Op de conferentie werd, naar wij vernemen, alleen de vraag besproken, welke maatregelen wij te nemen hebben in geval Nederland de door de geassocieerden gestelde voorwaarden zou aannemen. Volgens de in de VVilheimstrassetef beschik king liggende berichten, zou Nederland echter in geen geval ingaan op de eisch der Entente. In deze richting moeten reeds zeer positieve toezeggingen zijn gedaan. Overigens moeten wij in den Haag de verzekering gegeven heb ben, dat de capaciteit van onze Rijnscheep vaart in haar vollen omvang ter beschikking van Nederland zou staan, ten einde het zoo ruim mogelijk van kolen en erts te voorzien. De „Frankf. Ztg." stelt de vraag, of N e- derland het ultimatum der entente kan aannemen, en antwoordt daarop Aangezien er in dat geval in het geheel geen werkelijk neutrale Nederlandsche zeeschepen meer zouden zijn, zou Duitschiand geen reden meer hebben de vrije vaargnl in de Noordzee, die immers slechts ten behoeve der Neder landsche scheepvaart is opengelaten, te hand haven. Voor onze duikbooten is die geul voortdu rend erg lastig geweesthun operaties in de Noordzee zou door afschaffing veel doeltref fender worden, waaronder dan echter de schepen die dusver aan Nederland behoorden, het meest zouden hebben te 'ijden. De toevoeren, die Nederland thans als lok middel wordan voorgespiegeld, zouden dan natuurlijk ook aan de aanvallen van onze duikbooten blootstaan. Bovendien zou Ne derland niet meer op de toevoeren die het thans van Duitschiand ontvangt kunnen re kenen. Zou Engeland misschien door onze duikbootblokkade heen Nederland de kolen kunnen verstrekken, die het nu van Duitsch iand krijgt Als men in Londen en Washington blijft bij de eischen van deze zeerooverspolitiek, dan staat het oude zeevarende volk van den Rijn mond inderdaad voor een buitengewoon moei lijk vraagstuk. Wij Duitschers staan het in dit uur met de hartelijkste sympathie ter zijde, maar ook wij strijden voor ons bestaan en mogen dat met uit het oog verliezen. De „Vorwarts" verneemt uit officieuse Baag- sche kringen, dat minister Loudon aanstaan den Dinsdag in de Tweede Kamer het stand punt der Nederlandsche regeering, in zake 't ultimatum der Entente uiteen zal zetten. Voor zoover bekend, zou minister Loudon protesteeren tegen het gebruik van de Neder landsche schepen in de gevaarlijke zóne. Het blad vat den stand van het conflict als volgt samen: i De Entente staat er op de geheele, haar ter beschikking staanae Hollandsche scheeps ruimte naar haar goeddunken te kunnen aan wenden en zij tracht de scheepsruimte, die in Nederlandsche havens ligt, in handen te krij gen. De Entente is bereid deze laatste scheeps ruimte (ongeveer 200.000 ton) gedeeltelijk voor de voedselvoorziening van Nederland te ge bruiken. 'Duitschiand stolt zich echter op het standpunt, dat onder geen voorwaarde dé En tente gelegenheid mag worden gegeven nog meer Nederlandsche scheepsruimte te „rooven" dan zij reeds gedaan heeft. Daar men echter de voedsèlvaoiTziening van' Nederland in 'elk opzicht wenscht te bevorde ren, zal Duitschiand Nederlandsche schepen, die uitvaren om voedsel te halen, vrijgeleide geven op voorwaarde, dat een even gHoote hoe veelheid tonnage uit Amerika vrijgegeven wordt. Mochten de Entente en Amerika deze eventueel vrij te geven schepen op zee weder aanhouden, dan zou natuurlijk ook de „be reidwilligheid" van Duitsche zijde vervallen om nog een enkel schip uit Nederlandsche ha vens te laten uitvaren. De „Vossische .Zeitung" geeft de volgende „authentieke" lezing over de voorgeschiedenis van het „ultimatum": „Reeds den vorigen Zaterdag (dus Maart) richtte Engeland een in den meest groven vomi gesteld ultimatum aan de Nederlandsche regeering, waarop de ministerraad Zondag 10 Maart vergaderde. Op Maandag 11 Maart had de Engelsche gezant in Den Haag een onderhoud met minister Loudon. De houding van minister Loudon was toen reeds zoo vast beraden, dat Engeland concessies moest doen. Het grilde zich «net het half millioen ton aan Nederlandsche scheepsruimte de in buiten landsche havens liggende 400.000 ton en de in Nederland liggende 100.000 ton tevreden stellen in tegeastelling met zijn voorheen aan merkelijk hooger gestelden eisch; Engeland stond er echter op, dat de Nederlandsche sche pen in de gevaarlijke zóne gebruikt zouden worden. Een verzoek van de Nederlandsche regeering, om zich van andere zijde de ontbre kende levensmiddelen of een deel daarvan te verzekeren, had geen succes." Het blad is voorts van meening, dat de vrij lating van de „Nieuw Amsterdam" beschouwd moet worden als een teeken, dat Engeland in ziet zijn houding tegenover Nederland te moe ten matigen. Het blad besluit, dat, hoe het verloop der verwikkelingen ook zal zijn, noch van En tente-zijde, noch van Duitsche zjjde met mili taire complicaties rekening behoeft te worden gehouden. Nederland en de geassocieerden. Reuter seint uit Washington, d.d. 16 dezer. De regeering verleent geen enkel Nederlandsch schip in Arnerikaansche havens bunkervergun ning, om te verhinderen, dat ze ontsnappen, zoo lang ze niet zijn opgevorderd, hetgeen vermoedelijk Maandag gebeurt, behalve de „Nieuw-Amsterdam" en de „Oranje". De spoorwegdienstregeling. Naar men verneemt, zal de nieuwe spoor wegdienstregeling 15 Mei a.s. in werking tre den. Visschersvaartuigen. Naar men mededeelt, is de Staatscommis sie voor het ontwerpen van voorschriften op den bouw van de volksiogiezen aan boord van visschersvaartuigen met haar rapport gereed gekomen. De publiceering daarvan moet reeds binnen zeer korten tijd te wachten zijn. B Koffie en rijst. Naar men meldt, zullen de hoeveelheden koffie en rijst, waarvan de aanvoer uit New- York mogelijk is is, 50.000 balen van ieder artikel bedragen. De Friesche veestapel. In een door ongeveer 600 veehouders bijge woonde vergadering te Leeuwarden is besloten den Minister van Landbouw te verzoeken, spoedig zoodanige maatregelen te willen ne men, dat tot 1 Juli a.s. het afslachten van rundvee wordt stepgezet, om den veestapel voor ondergang te behoeden. Metaalbewerkers. In een Zaterdag te Amsterdam gehouden vergadering van metaalbewerkers, aangesloten bij de 5 samenwerkende organisatiën, is met groote meerderheid aangenomen een van de patroons-organisaties ingekomen voorstel zoo dat Maandag a.s. niet gestaakt wordt. Het voorstel der patroons komt neer op onmidde- lijk 10 pet. verhooging en over drie maanden nog 5 pet. De buitengewone Ministerraad. De buitengewone Ministerraad over de quaestie van de bedreiging van onze koop vaardijvloot heeft Zaterdagavond geduurd van half acht tot kwart voor één. Permanente zomertijd. De minister van binnenlandsche zaken deelt naar aanleiding van de opmerkingen in het verslag der Kamersecties mede, dat het oogenblik van definitief te besluiten tot de invoering van den zomertijd hem toesehijnt eerst te zijn gekomen, wanneer normale om standigheden het vormen van een zuiver oor deel mogelijk zullen maken. Omtrent de invoering van een zoogenaam- den mid-zomertijd heeft de minister van landbouw, in aansluiting aan het gevoelen van het Nederlandsche landbouw-comité mee gedeeld, dat de landbouwbelangen zich ten sterkste tegen de verwezenlijking van dit denkbeeld verzetten. De Kamerverkiezingen. Men meldt uit Den Haag aan het „Hbld." dat de datum van de stemming voor de Tweede Kamer voorloopig is bepaald op Woensdag 3 Juli. Zooals men weet, heeft de candidaatstelling, ingevolge de Kieswet, plaats op Dinsdag 21 Mei. Uit Oost-lndië Men seint uit Batavia, dat de regeering den uitvoer van maïs verboden heeft. Spoorwegpersoneel. De invoering der nivelleering van de loo- nen van het spoorwegpersoneel S.S. en H IJ. S. M. en invoering der nieuwe loon regeling wordt tegen 1 Juni a.s. verwacht. Kamer van koophandel en fabrieken Schiedam. V rij' lag-middag vergaderde aeze Kamer onder voorzitterschap van den heer B. A. J. Wittkampf. De notulen der vorige vergadering werden voor gelezen en ongewijzigd vastgesteld. Er was o.a. ingekomen een mededeeling van den 'héér A. Cool Mzn., dat hij de herbenoeming tot voorzitter-plaatsvervanger en tot lid der com- missie, voor de teurs, tevens commissie voor den graanhandel, niet kon aannemen. Bij de nieuwe benoemingen, welke dientengevolge plaats hadden, werd de heer Herman Jansen zoowel tot voorzit- ter-plaatsvervanger als tot lid der voornoemde commissie gekoizen. Aan den heer A. Gooi Mzn. zal een schrijven van dankbetuiging worden ge zonden, voor het werk, dat hij in de functies, waarvoor hij thans bedankte, heeft verricht. De Kamer besloot adhaesie te betuigen lo. aan een adres der Kamer van Koophandel en Fabrieken te 's Hertogenbosch d.d. 20 Fe bruari 1918, waarin de aandacht van den Minis ter van Financiën wordt gevestigd op het gr-oote gebrek aan Nederlandsche bronzen en nikkelen pasmunt en tot Zijne Excellentie het verzoek wordt gericht om het daarheen te willen leiden, dat in dezen toestand verbetering wonde gebracht door het aanmaken van een voldoenden voorraad van de bestaande pasmunt of, btf gebrek aan koper of nikkel, in de plaats daarvan eene munt van ijlzer of ander metaal, zooals reeds in an dere landen is ingevoerd, te doen vervaardigen en in omloop te brengen. 2o. aan een adres der Kamér van Koophandel en fabrieken in de gemeente Rooizendaal en Nis pen d.d. 25 Februari 1918, waarin aan Z. E. den Minister van Waterstaat wordt verzocht ten spoedigste de thans geldende tarieven vaar staan geld van niet-tijdig geloste wagons der spoorweg maatschappijen op te heffen en de normale tarie ven weder in te voeren. Naar aanleiding van een verzoek der Kamer van Koophandel en Fabrieken te 'sGravenhagé om adhaesie aan haar adres aan de Tweede Ka mer der Sta ten-Generaal betreffende het wets ontwerp op het handelsregister, werden de hee- ren Heiman Jansen, M. van der Vlies, S. G. van Waalwjjk van Doom en B. A. J. Wittkampf benoemd tot leden eener commissie tot het uit brengen van prae-advies. Deze commissie zal te vens onderzoeken, of het op den weg der Ka mer ligt om over dat wetsontwerp een zelfstan dig adres te vereenden. Van de Commissie voor Verruiming Werkgele genheid had de Kamer een missive ontvangen, waarin werd medegedeeld, dat in aen Nederland- schen Werkloosheidsxaad de vrees werd geuit, dat door gebrek aan grondstoffen en door de demobilisatie van duizenden miltiairen na het sluiten van den vrede wellicht, groote moeilijk heden zich op het terrein van de industrie en het bedrijfsleven zullen openbaren, en dat die Raad, waar gedurende deze oorlogstijden duide lijk is gebleken, dat zeer veel moet vvoiden ge daan om den aanmaak en den aanvoer van grond stoffen de werkgelegenheid inkrimpt, haar op- croeg iom een onderzoek naar deze zaak in te ste-' i opdat zoo noodig door den Werkloosheids r tr de gewenschte stappen zoud:.i kunne'» wor- den gedaan. In die missive word lev"". lot de Kamer het verzoek gericht om hatr hg dit on derzoek ter zijde te staan door invuning en r/p- zending, zoo mogelijk vóór 31 Maart a.s., vim eenige vragenlijsten. Dientengevolge werd am den secretaris opgedragen om het gevoelen in te win nen van eenige vereenigingen en personen, die ge acht werden ter zake kundig te zijn, en om daar na de vragenlijsten voor zoover mogelijk in te vullen en door de Kamer te doen opzenden. Ingevolge een missive van de Kamer van Koop handel en Fafrieken te Steenwijk d.d. 25 Fe bruari 1918 betreffende de in den laatsten tjjd ingevoerde regeling ten opzichte van het vervoer te water, van de ingevoerde beurtbevrachting en van de opdrijving van vrachtloonen door de schip perij, besloot de Kamer instemming te betuigen met het door die Kamer opgeworpen denkbeeld om te Amsterdam een vergadering te houden van afgevaardigden van zooi mogelijk alle Kamers van Koophandel en Fabrieken in den lande om daar over te beraadslagen en te overwegen, welke te genmaatregelen kunnen en behooren te worden getroffen. Aan de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Zwolle, van wie de Kamer een ver zoek ontving Om adhaesie aan haar adres aan den Minister van Landbouw, NjjVerheid en Handel, houdende het verzoek om de Algemeene Bevrach- tingsvoorwaarden voor de Binnenschipper^ al thans artikel 8 dier voorwaarden in te trek ken, zal worden bericht, dat de Kamer zich voor stelt, aan haren afgevaardigde naar de eventueel door de Kamer te Steenwijk uit te schrijven vergadering de opdracht te geven om dit onder werp aldaar een punt van bespreking te doen uit maken. In antwoord op het schrijven der Kamer aan den Minister van Waterstaat d.d'. 7 Februari 1918 waarin tot Zijde Excellentie het verzoek weid gericht om te willen bevorderen, dat, wanneer een aanvraag om een dringend interlocaaJ gesprek na verloop van een uur wordt ingetrokken en de bepaling van art. 32, 2. d, van het het Regle ment voor den dienst der Rijkstelephoon niet van toepassing is, voor die ingetrokken aanvraag slechts de hellft der kosten van een niet drin gend gesprok in rekening zal worden gebracht, was van den Minister het bericht ingekomen, dat hij geen termen daartoe aanwezig achtte. De rekening der Kamer over 1917 werd zoo wel in ontvangsten als in uitgaven vastgesteld |jp f 844.361/8. Naar aanleiding van een door den heer S. C. van Waalwijk van Doom bij de rondvraag ge maakte opmerking werd besloten den heer Di recteur van het postkantoor alhier te verzoe ken om het uur van sluiting van dat kantoor met ingang van den zomertijd weer .op 9 uui; des namiddags te stellen en er daarbij op te wij zen, dat de sluiting te 71/2 uur des namiddags in een plaats van de beteekenis van Schiedam zoowel voor den handel als voor de burgerij groot ongerief veroorzaakt. De vergadering werd daarop door den voor zitter gesloten. Collecte. Men meldt ons: De collecte, de vorige Week alhier gehouden voor het Tehuis van alleen staande blinden te Wolfshuizen, heeft opgebracht f 172.24. Onder vrïendelijiken dank aan de gevers, wordt het Tehuis in de belangstelling der ingezetenen aanbevolen. Centrale Keuken. Men wordt er op attent gemaakt dat de brui- neboonensoep van Woensdag niet verkrijgbaar! is op bruinebofonenbon doch op erwtenbon. Broodkaart. De directeur van het Centraal Broodkantoor maakt bekend, dat de broodkaart van het 44ste tjjdvak loopt van 19 tot en met 29 dezer. TSt-ct)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 2