Binnenland. Stads- en (*e westelijk Nieuws Crisismaatregelen. 'i®i hieromtrent geopperd door den lieer v. iioorn heeft hern dan ook pijn gedaan en spr. wil hier nog eens met klem herhalen, dat de Regeering geen stap verder zal gaan en geen duimbreed zal afwijken van de voorwaarden, welke zij aan de geassocieerden heeft gesteld. De heer v. Doorn (U. L.) repliceert en ver klaart niet de bedoeling te hebben gehad te zeg gen, dat de Regeering tooh wel verder zou gaan. Met bijzonder genoegen heeft hij vernomen dat da Regeering de schikking met groetten tegenzin heeft aangegaan, hierin ziet hg het bewjja, dat de Regeering overtuigd is, dat de aangegane schikking voor ons land zeer onaangenaam is Hij is echter nog niet overtuigd, dat wij thans voldoende vodsel kunnen krijgen. Onze schepen bevinden zich ter goeder trouw in het buitenland en worden nu weggenomen, dat geeft spreker reden om ook van andere toe zeggingen niet veel te verwachten. Ce heer v. R a a 11 e (U. L.), is voldaan «ver 's ministère mededeeiingen om in de toekomst overleg te plegen met het parlement. De heer Troelstra (S. D'. A. P.) consta teert met genoegen, dat de regeering lovertuigd is dat Kaar toezeggingen niet in strijd zijn met een strikte neutraliteit. Of dit nu werkelijk ook het geval is, laat Spreker in het midden, maar hij is overtuigd, dat de regeering niets anders heeft gewild dan de strengst mogelijke neutrali teit te handhaven, en hij hoopt dat de overtui ging ook in het buiteniaend z,al doordringen en Dmtschland ons geen moeilijkheden in den weg zal leggen, betreffende onzen graan aan voer Over de verhouding tusschen onze koloniën en 'tmoederland had de minister niet nader in debat moeten treden. Er m-oet een offer gebracht wor den voor het behoud van onze koloniën, maar dit offer mag niet ontaarden in een zelfop offering. De verklaring van den minister, dat hij in de toekomst overleg zal plegen met de Kamer be vredigt hem ten zeerste. De heer Nolens (R.-K.) wijst er nog eens op, dat de algemeene verontwaardiging tegen het optreden der geassocieerde regeeringen heeft ge toond, dat er n-og een saamhoorigheid tusschen ons vo.k bestaat. Dit feit heeft, aldus spr., wel aangetoond, dat allen eendrachtig moeten samen werken, opdat het groote woord in vervulling gaat: Er zal in Nederland geen honger gele den worden. De heer Rutgers (A. R.), vraagt of de graan schepen varen voor rekening der reederijen of voor de geassocieerde regeeringen varen en ge dwongen zuilen'worden. f e heer v. d. Voort van Zijp (A. R.), cdn - tateert, dat de minister geen antwoord heeft ge- gegeven, op al de door hem gestelde vragen, hij zal daarop thans niet verder ingaan. De Minister van Buitenlandsche Zaken de heer Loudon zegt, dat de regeering de schepelingen vrij laat om zich beschikbaar te stellen ja of neen. De Voorzitter sluit hierna het debat met een woord van dank aan den Minister voor de aan de Kamer verstrekte inlichtingen. Veivolgens worden zonder hoofdelijke stemming na een kort debat aangenomen het wetsontwerp betreffende de volkstelling en dat betreffende voor waardeljjke veroordeeling van militairen. Daarna was aan de orde het ontwerp tot herk.e.u.r.i.n.g van afgekeurde.n. Er werden ia dit ontwerp belangrijke wjjzi gingen gebracht. In de eerste plaats werd, door aanneming van een amendement der Commissie van Rap porteure, beslist dat het ontwerp alleen be trekking zal hebben op personen beneden de 25 jaar. Alle vroeger-afgekeurden dus, die 25 jaar of ouder rijn, vallen buiten de wet en be- looeven niet te worden herkeurd. Zjj zijn abso luut vrij. In de tweede plaats nam de minister van Öoriog een amendement-Ter Laan «ver, behcl- uernl, dat zij, die in en door den dienst onge- fechflct werden bevonden, zich evenmin aan her keuring behoeven te onderwerpen. En in de derde plaats werd, eveneens door •een amendement-Ter Laan (met 44 tegen 13 stemmen aangenomen) uitgemaakt, dat ook zij, die in dienst zyu afgekeurd en langer dan 6 maanden hebben gediend, buiten de wet zul len vallen. Zoodat, ton slotte, het ontwerp alleen be trekking heeft Op die afgekeurden, die jonger rijn dan 25 jaar. E* van die .jongeren worden dan nog twee groepen uitgezonderd: le zjj die, in dienst afgekeurd, reeds langer dan 6 maan den hebben gediend, en 2e zij die in en door den dienst ongeschikt werden. Dtoor één en hnder re de werking van de wet zéér beperkt. De minister heeft bovendien medegedeeld, flat hjj eerst de geheelc rnilitielichting 1919 oproept. De eerste ploeg herkeurden, die goed gekeurd worden, zal dus in geen geval voor hel volgend jaar behoeven op te komen. En aok de lichting 1920 wordt in den 1-oop van het volgend jaar vervroegd opgeroepen. Het ontwerp werd ten slotte met 44 tegen 13 i j aangenomen. Tegen waren de socialis me- ibe alen 0 to, Van Raalte, Eerd- i n i e rp ei 1 ti.e-V a.n Ójüja.r.h De heer Van Doorn (U. L.) vraagt inlich tingen over het tijdstip der verkiezingen. De candidaatstelling zou plaats hebben 21 Mei en de verkiezing 3 Jiuüi. Grondwettig moet het geschie den voor November. De tegenwoordige tijd acht spr. weinig ge schikt voor verkiezingen. Als 3 Juli de nieuwe Kamer is gekozen wordt ze pas in September geopend. In dien tijd is er dan een Kamer die haar grondslag verloren heeft. Ilij vraagt of de Regeering het niet beter acht de verkiezingen tot October uit te stellen. De Minister van Binnenlandsche Zaken, de heer Cort van der Li.n.d.e.n zegt dat de data., die de heer Van Dtoorn noemde, juist zin. Tegén uitstel bestaan verschillende bezwaren. Het seizoen in October in ongunstiger. De be groetingen zijn dan juist ingediend en een an dere rogeering treedt daar midden in. Deze Regeering en deze Kamer zijn al in een eenigszins gewrongen positio tegenover elkaar. Het is beter dat de overgangsperiode zoo kort mogelijk zij. De tijd is niet gunstig zegt de heer Van Doom. Maar welke zekerheid is er dat die tijd in October minder ongunstig zal zijn. Wan neer de Kamer iets anders wil, zal de Minister daarmede gaarne rekening houden. De heer v. Doorn stelt een motie voor om ue verkiezingen uit te stellen, maar trekt deze, nadat verschillende sprekers er zich tegen ver klaard hebben in. De vergadering wordt daarna verdaagd tot Don derdag elf uur. Nederland en de geassocieerden. correspondent van de liet ontwerp-nctrting 1919 wordt goedgekeurd. De Berlijnsche N. R. Crt. seint Te bevoegder plaatse heb ik verzocht, mij mee te deelen, welke houding Duitschland denkt aan te nemen tegenover de verklaring van minister Loudon. Men was daartoe nog niet in staat, omdat men nog niet nauwkeurig weet, hoe de woor den van minister Loudoii te verklaren. Gelijk bekend, houdt men hier rekening met den nood-toestand, waarin Nederland verkeert, en een vijandige stemming van Duitschland tégenover ons land is nauwelijks te vreezen. Zooveel te meer echter wel prac- tische maatregelen tegen ten-uitvoer-legging van de overeenkomst met de entente, om te verhinderen, dat de entente zich door haar niets-ontziende onbeschaamheid van ons een zijdig groote voordeelen verzekert, terwijl Duitschland met leege handen aftrekt. Hierin ligt de mogelijk voor moeilijkheden, maar tevens ook voor een voor beide zijden bevredigende overeenkomst. Men negrijpt hier duidelijk dat de tegenwoordigheid van Neder- landsche sehepen in de havens der entente een voldongen feit is, waartegenover Nederland machteloos staat. Men zegt hier zooals de entente nu, niets ontziend, aan Nederland zijn schepen afneemt, zoo zal ze later, wanneer deze schepen zijn opgebruikt, de verdere tonnage, welke in haar bereik is, even brutaal zich toeeigenen. Men acht het dus een der voornaamste doelwitten van de Duitsche politiek in deze quaestie, deze laatste kans zoo gering mogelijk te ma ken en meent, daarin geheel samen te gaan met de Nederlandsche belangen. De „Manchester Guardian" zegt in een hoofdartikel over Nederland en de geallieerden. Nederland's groote wensch in dezen oorlog is zijn onzijdigheid te bewaren. Wij moeten zijn ontwijfelbaar recht eerbiedigen. In som mige oorloogen zijn de neutralen er aangenaam en voordeeiig aan toe, inaar niet in dezen oor log. Nederland kon nauwelijks vermijden orh aan de eene of andere oorlogvoerende partij aanstaat te geven en men moet het ermee ge- lukwenschen, dat het er de voorkeur aan ge geven heeft het gevaar te loopen om Duitsch land aanstoot te geven. Niet dat Duitschland eenige grief tegen Nederland had, maar het hoopte het schrik te kunnen aanjagen en dat is het niet gelukt. De rede van den Neder- landschen minister van buitenlandschen zaken van gisteren is over het algemeen een groote triomf voor de macht te zee tegen de militaire dwingelandij. Nederland heeft het recht dat in de behoeften van zijn eigen bevolking voor zien wordt. Het is een trotsch volk en als Duitschland het over land beter had kunnen voorzien dan wij over zee zou Nederland in zijn reeht geweest zijn om met Duitschland een schikking te treffen. Maar Duitschland kon dat niet. Het blad verdedigt dan het recht van oor logvoerenden óm neutrale eigendommen binnen hun machtsbereik te gebruiken. Het wordt erkend in het volkenrecht en in dit geval leek het de beste manier, om de Nederlandsche on zijdigheid tegen de Duitsche bedreigingen te bewaren. Het blad laat dan uitkomen dat de geal lieerden ook voor de. onzijdigen vechten. Zij zyn de politie ter zee en ook een politie-agent is zijn loon waardig. De „Manchester Guardian" vergelijkt dan j Duitschlands s onbekommerde vernieling van neutrale scheepsruimte zonder verontschuldi ging of schadevergoeding met de belofte van de geallieerden nopens vergoeding en bescher ming voor de gebruikte schepen. Verder behoeft hieraan niet toegevoegd te worden - besluit het blad dat, als Duitsch land Nederland aanvalt, omdat het niet gelukt is het voor zijn eigen zelfzuchtige oogmerken te gebruiken, wij zijn bodem zullen verdedigen, alsof het onze eigen bodem ware. Verkiezings-drukwerk. Naar wij vernemen, zal de Kiezerslijst in den kieskring Amsterdam niet gedrukt ver krijgbaar kunnen worden gesteld vóór het begin van April. Zoolang het werk daaraan duurt worden nog geregeld de verhuizingen en uitvallingen bijgehouden. Maar het afma ken vordert langzaam, schoon er op meerdere drukkerijen tegelijk aan gewerkt wordt. Wanneer men het drukwerk gereed krijgt, dat voor het geheele land noodig zal wezen, als 21 of 25 Mei de candidatenlijsten zijn in geleverd, is ook voor vakmannen nog niet duidelijk. (Tel.) Tabak. Sigaranfabrikanten te Borculo, Deventer, Kampen, Wageningen en Zutphen hebben tot den minister van landbouw, nijverheid en handel het verzoek gericht, spoedig tot rege ling van de tabaksprijzen of tot andere maat regelen, welke hetzelfde resultaat kunnen heb ben, over te gaan. in hun Woonplaats kunnen stemmen, ola elders aan de stemming deel te nemen. Het Kamerlid Roodhuyzen. In een der christelijke bladen wordt als te genstander van het bekende ontwerp-Lohman c.s. met name de heer Roodhuyzen genoemd, „de man, die in „Het Vaderland" nog eens uitdrukkelijk verklaart, geen verkapte tegen stander van de oplossing der schooiquaestie te zijn". „Deze mededeeling zegt „De Nederlan der" berust op een vergissing en doet den heer Roodhuyzen groot onrecht aan. Althans indien wij en daarvan zijn wij zoo goed ab zeker juist zijn ingelicht. Immers heeft dit Kamerlid zijn Kamer zetel opgeofferd ter wille van recht op schoolgebied. „Hij heeft aan zijn fractie verklaard, liever zijn zetel er aan te willen geven, dan te rea- geeren tegen het Bevredigingsrapport, waaraan hij zoo krachtig heeft meegewerkt. Het ant woord daarop is geweest, dat hij niet op de candidatenlijst is geplaatst. „Dit feit teekent de gezindheid der Unie liberalen. Maar het teekent tegelijkertijd het karakter van den heer Roodhuijzen. Zijn ant woord was eene nobele daad, en wij danken hem daarvoor. Hij verdient door ons in eere te worden gehouden. Bijzondere verloven. Ten Behoeve van bijzondere verforen aan dienstplichtigen, die het beroep uitoefenen van behanger, meubelmaker, stoffeerder, beddenma ker, kleermaker, aannemer van verhuizingen, em boli eur, schilder, stukadoor, met^laar,, aanleg ger van ga6- en waterleidingen, loodgieler, gla zenmaker, glazenwasscher, bedienaar van stof- zuigsnachines e.a. en die op goede gronden kun nen aannemelijk maken, dat gedurende het voor- jaarsseizoen, in verband met de meer dan ge wone drukte, hunne aanwezigheid in hun be drijf dan wel in dat van hun patroon beslist noodzakelijk moet worden geacht, kan in het tijdvak van 22 April15 Juni a.s. doctr com pagnies- (eskadrons-, batterij-, fort-, detacho- mets-) commandanten, behalve over de 17 pet. ook over de aanwezige ruimte in de 3 pet. genoemd in de 2de alinea van punt 9 van de gewij'zigde L. O. 1916, B. 131, worden beschikt. Deve verloven, waarvan de duur hoogstens 21. dagen mag bedragen, kunnen naar veitie- zing aaneensluitend dan wel bij' tusschenpoozen worden verleend. R. K. gemeente-politiek. In een gisteren te Utrecht gehouden verga dering van de R. K. Kiesvereeniging te Utrecht werd een commissie benoemd, om een concept program van R. K. gemeente-politiek te ont werpen. In deze commissie hebben oa. zitting de heeren Swane, notaris; dr. Ten Berge en v. d. Broek, gemeenteraadsleden, en mr. Duy- zings. Onze schepen. Men seint uit Batavia De Nederlandsche schepen worden weer te Singapora opgehouden. Den 11 en dezer was de toestand der Neder landsche schepen te Singapora nog onge wijzigd. Ook te Hongkong worden twee Nederland sche stoomschepen opgehouden. Te Penang, Calcutta en Colombo zijn der gelijke maatregelen niet genomen. Passagiers van de opgehouden „Melehior Treub" (een schip van de Kon. Paketvaart- rnaatschappij, dat vaart tusschen Singapore en Deli) hebben gebruik gemaakt van stoom- barkassen om naar Poeloe Samboe te gaan (een eiland tegenover Singapore gelegen en behoorende tot de residentie Riouw en On- derhoorigheden) waar de „Rurnphius" (even eens van de Kon. Paketvaartmaatschappij en ook van de lijn Singapore-Deli) gekomen was om hen te halen. De reden van de aanhouding was toen nog onbekend. Reddingsgcld. De bemanning van het Ned. stoomschip Ambon, dat in Februari 1917 door een Duit- schen onderzeeër in bet Kanaal werd getorpe deerd, heeft van de .admiraliteit 9450 reddings- geld ontvangen. De lading van de Ambon werd °P Vi millioen pond geschat. Bezoek van den Prins aan Haarlem. Prins Hendrik heeft gister een bezoek ge- bi-acht aan Haarlem. Hij' was vergezeld van zijn adjudant, kapitein-luitenant ter zee jhr. von Mühlen en arriveerde met den trein van 11 u. 15. Aan het station wera de Prins ontvangen door jhr. J. van der Kop, voorzitter van de Kennetner Paavindere, den heer W. 'Laan, dis- tricts-commissaris van Noord-Holland van de N P. V., en den heer jhr. mr. A. W. G. ran Riemsdijk. F.en eerewacht van padvinders was voor het station opgesteld. De Prins bracht een bezoek aan de drukker^ der fiitna Enschedé en Zonen en tevens aan het Enschedé-museum. Hg' gebruikte het noen maal ten huize van mr. Ch. Enschedé. 's Middags half drie inspecteerde de Prins de padvinders. Slachtverbod. Naar wij vernemen zal met 25 dezer een algemeen slachtverbod worden uitgevaardigd. Opgebracht. Volgens hier te lande ontvangen bericht is het Zweedsche stoomschip Princessan Ingeborg naar Kiel opgebracht. Dit stoomschip bevond zich op weg van Rotterdam naar Gothenburg in ballast, na jn Rotterdam een lading mais voor de Bel gian Relief te hebben gelost. Ned. Indische schepen. Men seint uit Batavia: De positie der Nederlandsche schepen te Sin gapore is nog onveranderd. Te Hongkong zjjn ook twee Nederlandsche schepen aangehouden en Je Penang, Calcutta, Colombo zijn dezelfde maatregelen genomen. De passagiers van de aangehouden „Melehior Treub" zijn met baikas- sen naar Poelaesambo gegaan en vandaar zijn zij met de „Rumphius" afgehaald. Stemmen buiten de woonplaats. i Op vragen van den heer Schaper betreffende overlegging aan ae Kamer van door liet Cen- traal Stembureau ontworpen wettelijke rege lingen van het stemmen door kiezers buiten hun woonplaats, heeft minister Cort van der Linden geantwoord dat het Centraal Stembu reau ..voor de verkiezingen van de leden van de Tweede Kamer twee wetsontwerpen met toe lichting ingediend heeft, strekkende tot het geven van gelegenheid aan personen, die niet Bonboekjes. Nieuwe Bonboekjes zul len 10 cent worden uitgereikt op Zaterdag 23 Maart a.s. van des namiddags half 2 tot half 5. Deze uitreiking zal geschieden op vertoon der Domicilikaart met de thans in omloop zijnde bonboekjes. Men is verplicht zich op genoemden datum te vervoegen aan den post die op de Domieilie» kaart staat gestempeld ergens anders wordt men niet geholpen. Bij ontvangst kan ieder zich onmiddellijk overtuigen of hij het juiste aantal bonboekjes heeft gekregen. Na den dag van uitreiking worden reclames beslist niet meer aangenomen. Levensmiddelen. In de week Van 18 Maart23 Maart is verkrijgbaar: Op bon 231 li/2 ons Groene Erwten per per soon 11 ct. per pond. Op bon 232 i ons Groene Erwten per persan 11 ct. per pond. Op bon 233 1 ons Vet per persoon 40 ct per pond. Deze week zijn de Regeeringsartikelen op bon 231 en 233 ook op Maandag verkrijgbaarbon 232 vanaf Donderdag. Voor rechthebbenden zijh Woensdag nam. 2- 4 uur Kaarsen verkrijgbaar bij den portier. Op bon 238 per persoon 1 ons Eenheidsworst (kookworst), 55 cent per pond. Te koop bjj de slagers en in enkele vleeschwinkels. Een deel dezer worst is ontvangen. Rest kan spoedig bal gen. Zoo noodig is bon 238 ook volgende week nog geldig. Regeeringskalkeieren kosten 10y3 cent per stuk. Kindermeel. Op bon 3 is vanaf 16 Maart ver krijgbaar 2ya ons Kindermeel, prijs 21 cent. Aardappelen. In de week van 18— 23 Maart verkrijgbaar op: bon 234 per persoon 1 kilo Kleiaardappelen; bon 235 per persoon j 1 kilo Zandaardappelenbon 236 per persoon 1 kilo Zandaardappelenbon 237 per persoon 1 kilo Kleiaardappelen. Zandaardappelen 5ya Cent per kilo. Kleiaard appelen 60/2 Cent per Kilo. Bon 234 geldig op Maandag, 235 op Woensdag, 236 op Vrijdag, 237 op Zaterdag. Broodkaart. De broodkaart van hst 44ste tijdvak loopt van 19 Maart tot en wet 89 Maart. r i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 2