Dagblad voor Schiedam en Omstreken. De Oorlog. 41ste Jaargang. Vrijdag 22 Maart 1918. No. 12095 Gratis Ongevallenverzekering M Buitenlandsch Nieuws. Binnenland. BureauKoemarkt i. Telef. 85, na kantoortgd no. 148. Postbus89. 1 b o a a em ante» pas 8 maasd*» f 1.60, por waak 12 coat, Rsaes p. f 2.— j. kwartaal. ïfsoaèsritks nummers 3 cent. Incassokosten worden berekend. Advertenties: 15 regels f 1.30 elke regel daarboven 25 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 50 ct. p. regel.. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Op alle advertentiën in het Zaterdagavondnummer 10 oorlogstoeslag. Incassokosten worden berekend. bij levenslange geheele invaliditeit; verhes van een hand. voet of bij verlies ven een duim; De verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandsciie Algemeene Versekeringsbenk te Schiedam. bij verlies van een wijsvinger; bij verlies van eiken ande ren vinger. Bij of krachtens wetten of' verordeningen voorgeschreven en andere officieele af- en aankondigingen en kennis- gevingen van het Gemeentebestuur. SLUITING BUREAUX ci kennis van belanghebbenden wordt ge bracht, dat de Bureaux der Gemeente-Secre- ar|e (Stadhuis en Nieuwstraat 26), in verband roe de uitreiking der bonboekjes, op Zaterdag ezeL van des middag twaalf uur. voor c publiek gesloten zullen zijn. 1 er algemeene kennis wordt gebracht, dat er gemeente Secretarie (afdeeling Algemeene 3 en) kosteloos verkrijgbaar zijn blanco aan- agen ter bekoming van vischakten, voor het roeuwe seizoen. WESTELIJK FRONT. Een Duitseli offensief. Het lang verwachte Duitsdhe offensief is gis teren tusschen de Scai'pe en de Oise met gRoote kracht ingezet. Van Duitsdhe zijde wordt over de v-oorloopige Resultaten het volgende gemeld: In Belgisch en Fransch Vlaanderen, benoor den Reims in Champagne, vóór Verdun en in 'Lotharingten zijn de artilleriegevechten vinniger geworden. Tusschen Kamerijk en La Fère zijn wij in stuk en der Engelscbe stellingen gedrongen. Reuters correspondent bij' het Britsche leger 11 t rankt ijk seint het volgende overzicht: Na een hevig bombardement, dat de Duit schers hedenochtend om 5 uur op bijkans ons geheele front bezuiden de Scarpe inzetten, gingen ZlJ tot een infanterie-aanval op gïiooteschaal over. Onder dekking van den rook van het spervuur, kwam het vijandelijke voetvolk in dichte golven opzetten op een front, dat zich uitstrekte Van noordelijk van Langieourt tot aan het Gauche- bosoh. Om 10.50 uur 's ochtends werden er op Verscheidene punten van onze frontlinie gevech ten van man tegen man geleverd. In den vroegen ochtend, toen de mist wat was opgetrokken, wa- ren de vliegers in staat om' werkzaam te zij'n. Dg tot dusver van de gevechtslinie ingeko- roen berichten zijn onsamenhangend en verward, dóch het schijnt dat de Duitschers een offensief °P &r»te schaal hebben ondernomen. Het geschut- duel is verschrikkelijk, in het bizonder in de streek van de bergruggen in de nabijheid van Quentin, die het voornaamste doelpunt van 'et Duitsche plan schijnen te zijn. Het officieele Britsche avondbericht geeft de Luitsche successen toe. Oin ongeveer 8 uur 's ochtends heeft de vij- roid, na een hevige beschieting met granaten van hooge ontplofbare kracht en met granaten lop ^e voorste stellingen en de achterwaarts ge legen gebieden, een krachtigen infanterie-aanval rogezet over een front van 40 mijl, dat zich uit strekt van de Oise, in de nabijheid van La Fère Int aan de Sensée, ongeveer bij Croisseles. De aanval, die men sedert eenigen tijd in voor bereiding wist, weird met de grootste kracht en ■Vastberadenheid gedurende den dag doorgezet. In den loop van den strijd brak de vijand door ,on- ze buitenstellingen en slaagde er in op sommige punten van het front onze gevechtsstellingen bin- llen te dringen. De Fransche comtanniqué's maken melding van Lmudjjk hevige gevechten in de aansluitende sec toren die welhaast de beteekenis van krijgsopera ties in groeten stfjl zullen krijgen. Een Duitsche aanval' bij Notnény in Lotharingen mislukte. ZEEGEVECHT BIJ DUINKERKEN. Over een zeegevecht bij de Vlaamsche kust meldt de Britsche admiraliteit het volgende: De vice-admiraal te Dover maakt gewag van Cóft gevecht van torped,ojageïB gisteren tus schen vier en vijf uur ter hoogte van Duinkerken. Twee Britsche en drie Fransche torpedojagers waren met een aantal Duitsche torpedojagers slaags, die voordien Duinkerken gedurende tien minuten hadden gebombardeerd. De vice-admiraal meldt, dat naar men gelooft twee vijandelijke torpedojagers en twee vijandelijke torpedobooten in den grond zijn geboord. Van twee vijande lijke torpedo-booten zijn de overlevenden opgeno men. Geen schip der geallieerden is gezonken. Een Britsche torpedojager werd beschadigd, doch bereikte een haven. De verliezen der Britten zijd licht. De Franschen bleven ongedeerd. Wolff seint -over deze ontmoeting: In den vroegen ochtend van 21 Maart hebben Duitsche torpedo-strijdkrachten uit Vlaanderen in drie giroepen de Vesting Duinkerken, alsmede dè militaire inrichtingen bij Bray en La Panne onder een krachtig en doeltreffend vuur genomen. Op den terugweg werd een artilleriegevecht geleverd met eenige vijandelijke torpedojagers, die zich echter terugtrokken, nadat zij verscheiden treffers hadden opgel-oopen. De Duitsche strijd krachten, die aan den aanval1 hadden deelgeno men, zijd zonder schade en zonder Verliezen bin- nengeloopen. Twee van onze voorpostvaartuigen zijn heden nacht van een tocht bewesten Ostende niet terug gekeerd en «loeten als vermist worden beschouwd. RUSLAND. Uit Mosc.ou wordt gemeld, dat de Amerikaan- sche ambassade te Odessa op eea vraag, of :-rj Rusland zou verlaten als het vredesverdrag met Duitschland werd geratificeerd, antwoord de: „Ik verlaat Rusland niet tenzij ik daartoe wordt genoodzaakt. De Amerikaansche regee ring stelt een te groot belang in de welvaart van het Russische volk, om het aan de wille keur der Duitschers over te laten. Zij zal het uiterste doen -cm de werkelijke belangen van Rusland te beschermen. Indien het dappere Russische volk slechts voorloopig zijn onder linge politieke twisten wil staken, en kloek moedig wil optreden, is het in staat den vijand te dwingen tot waarborgen voor een duurza- tr.en vrede voo-r zichzelf en de geheele wereld' nog tegen het einde van dit jaar. Mij'n Pegee- ring beschouwt zich nog steeds als bondgenoot van het Russische volk on is bereid elke re geering te helpen, die een ernstige poging wil doen om een taaien weerstand te lOPganiseeren tegen de Duitsche invasie." hebben in Oekraine de handels- en havenstad Cherson genomen. JAPAN. De „Times" verneemt uit Tokio, dato- 18 Maart Re keizer keerde hier heden-morgen terug. Er was een g'röote troepenmacht opgesteld aan het station. Tang Sjaoyi, de expremier van China, zal hier vandaag ook aankomen, als vertegenwoor diger van Peking op de conferentie, welke hier zal worden gehouden tér bespreking van de fi- nancieele zaken en de maatregelen, welke 'moe ten worden genomen in Noord-Mansjo-erije. CHINA. Uit Shanghai wordt aan de „Morning P-ost" bericht, dato 19 Maart, dat de strijdmacht der Zuid-Chineezen Yochom heeft ontruimd. De militaire autoriteiten van Noord-China maak ten van het bezetten van Yochow een punt van eer, dat eerst beslist moest worden, alvorens er over den vrede viel te onderhandelen. Het is daarom niet onwaarschijnlijk, dat de ontrui ming van Yochow door de Zuidelijken een stap is «n tot vrede te komen. FINLAND. De „Daily Mail" schrijft, dat de actie van Duitschland in Finland voor de entente gWoote gevaren meebrengt. Die gevaren zijn nog grooter dan die welke de entente dreigen door de moge lijkheid van een Turksöh-Duitsche werkzaamheid in Perzië, want dooi- het -optreden van Duitsch land in Finland zal niet alleen de Oostzee een Duitsche zee women. Duitschland streeft -omge-, twijtfeld naar een ijsvrije haven in de Noordelijke IJszee. De oude grenzen van Finland reikten niet tot aan deze zee. De Moermanspoo-rweg ligt hui ten het oude 1'insche gebied. Maar precies zoo als de Duitschers de Oekraine hebben uitgezet, zoo kunnen zij Finland vergrooten tot aan de IJszee en de Witte Zee. Er schijlnt zelfs in dien geest al een soort van vo-orloopige overeenkomst te zijn gesloten tusscben Finland, Duitschland ien de bolsjewiki. Als de Duitschers zich nestelen in Kola of andere ijsvrije havens, dan zou daar door de heele positie van Ëngeland en Amerika ter zee veranderen. Rusland heeft .als verbin ding met het Westen alleen nog imaar het achter deurtje van den Moermansp oorweg. Wij moeten ons hoeden voor de verrassing; dat wij het op een dag gesloten vinden. AMERIKA. Re „Times" verneemt uit New-York: De New York „Sun" meldt, dat te Washington uitu htingeu ontvangen zijn, v.olgens welke er geen reden is om te twijfelen aan het wat© karakter van sommige bolsjewiksc'he leiders, die actieve agenten van Duitschland zijn. Volgens die inlich- Itingen. heeft Duitschland die leiders voor een som van 600.000 omgekocht Dit fonds wordt gebruikt voor het zenden van wagens -aan de Bolsjewiki en van drivers naar Italië, Frankrijk, Engeland en de Vereenigde Staten, waar zij zoo genaamd in het belang van het proletariaat, maar inderdaad in het belang van dén Diuitsohen vre de moeten ijveren. Zij mioeten uitvaren tegen het leger en de leer prediken, dat alleen het kapita lisme voor den oorlog verantwoordelijk is. Men zegt dat de bolsjewikische leiders zich verbonden hebben, -om het zaad van hun eigen leer niet in Duitschland te strooien. De geheime dienst zal voortaan alle drijvers in industrieele centra nauwkeurig in het oog houden. Men meldt uit Washington Ren nader onderzoek in de zaak dei' vier ver dachten (van wier inhechtenisneming op 18 [Maart gisteren onder de telegrammen is melding ge maakt) nl. mevr. Starsch, baron De Beville, graaf de Clairniont en mevr. Nix, die door de overheid ervan werden verdacht werkdadige le den te zijn van de Duitsche spionnage-organisa- tie, heeft het departement van justitie tot de ovef- tuiging gebracht, dat zij (de vier personen) een voudig als ongewenschten behooren uit het land te worden verwijderd. Een liefdeshistorie tussdhen een der vrouwe lijke gevangenen en een neutralen diplomaat te Washington, was blijkbaar de werkelijke grond slag v-oor de actie, welke de verdenking der landsautoriteiten had gewekt. Lit consideratie Voor den betrokken diplomaat publicieeren de autoriteiten geen volledige bijzon dei heden. Er wordt thans beweerd, dat zekere geheimzinnige brieven in geheimschrift, die door de beambten der geheime politie waren in beslag genctnen, minnebrieven waren in hartelijke ter men vervat, en van welke de inhoud aanvanke lijk niet kon worden ontcijferd. DENEMARKEN. De Rijksdag is, eergisteren gesloten en bij Kon. besluit tegen 20 April ontbonden. De nieuwe veikiezing voor het Folketing heeft 22 April plaats. - OOSTELIJK FRONT. Oekraine. Duitsch stafbericht: De troepen van den infant erie-generaal Kosch ALLERLEI NIEUWS. Naar Reuter dd. 19 dezer uit Washington seint, zal het bestuur der spoorwegen binnen kort aanbestedingten doen voor spoorwegmateriaal voor een bedrag van ongeveer 100 millioen dol lar Inbegrepen zullen zjjh ongeveer 2700 loco motieven en 45.000 goederenwagens. Het contract van de eerste locomotieven zal er 900 omvat ten. De correspondent van de „Kölnische Ztg." te Madrid seint dd. 16 dezer: Een onderhoud van een medewerker der Coreao Espanol met den Franschman Routier, den sdhr^ver van het boek; »Bó oorlog ligt op sterven," heeft veel -opzien gehaaid. Routier meent -op grond van zorgvul dige waarneming en uit een uitlating van Caan- bon, den Franschen gezant te Londen, de gevolg trekkingen te moeten maken, dat het optreden der Amerikanen -minder tegen Duitschland dan tegen Engeland gericht is. De Amerikanen en Franschen zouden de bezetting van Noord-Frank rijk door de Engelschen willen neutraliseeren, die in zake de voorschotten aan de landen der Entente lastige mededingers der Amerikanen ge worden zijn. Nederland en de geassocieerden. Men meldt uit Den Haag (Officieel). Blijkens op 21 dezer des avonds aan het ministerie van buitenlandsche zaken ont vangen telegram van Hr. Ms. gezant te Londen heeft de Britsche regeering, in antwoord op de mededeeling der Nedterlandsche regeering, houden de de voorwaarden, waaronder zij bereid is, aan de Ncderlandsche schepen vergunning te verlee- nen ten behoeve van de geassocieerde landen te varen in de gevaarlijke zone te kennen gege ven, dat de verbonden regeeringen onmiddellijk zullen beginnen met de inbeslagneming van de schepen. Van Hr. Ms. gezant te Washington is nog geen bericht ter zake ontvangen. In het Eng'elsche Lagerhuis. Reuter seinde dd. gisteren uit Londen: In het Lagerhuis heeft Cecil het besluit der Britsche en geallieerde regeeringen meegedeeld, om de Ncderlandsche schepen, die in hun ha vens liggen, over te nemen en de voorwaarden blootgelegd, waarop de schepen zullen worden verkregen. Hij zei, dat de regeering met de ree- ders tot een overeenkomst zal trachten te ko men nopens de betaling van de verzekerings- sommea. Ze zal bij het einde van den oorlog- de schepen teruggeven of de verloren gegane schepen vervangen, de reeders schadeloos stel len voor het verlies, door actie van den vijand ontstaan, de bemanningen repatrieeren, waarbor gen, dat de schepen, die van dit oogenblik af Nederlandsche havens verlaten, niet zonder over eenkomst in dienst der geallieerden worden ge steld, alsmede voor 50.000 ton tarwe of een overeenkomstige hoeveelheid meel in een Noord- Amerikaansche haven en voor dezelfde hoeveel heid in een Zuid-Amerikaansche haven zorgen, die zoo spoedig mogelijk naar Nederland zul len worden vervoerd. 'Een Verklaring va.n president Wilson. Reuter seint dd. 20 dezer uit Washington: De proclamatie van den president, die vandaag is afgekondigd, machtigt het departement van ma rine om dé schepen, die als Nederlandsche in geschreven staan en in de territoriale wateren van Amerika liggen, over te nemen ten gebruike gedurende den oorlog en om al zulke schepen te bezigen als noodig kan zijn voor essentieele doel einden in verband met de voortzetting van den oorlog tegen de Duitschers Volledige schadeloos stelling voor bet gebruik van de schepen zal den reeders door middel van den scheepvaartraad der V. S. worden uitbetaald in overeenstemming met de beginselen van het volkenrecht. De schepen zullen worden bemand, uitgerust en geëxploi teerd door het departement van -marine of den schecpvaartraad der V. S., al naar er behoefte aan hulpmiddelen zal ziju. In verband met de overneming heeft Wilson de volgende verklaring bekend gemaakt: Er zijn stappen gedaan om de Nederlandsche schepen, die in onze territoriale jurisdictie zijn, in onzen dienst te brengen. Deze acfie_ van -onzen kant en dezelfde actie, die van dé regeeringen dér met ons geassocieerden uitgaat, Iaat Neder land ruime soheepsruimte voo-r zijn moederland- schen en kolonialen handel, die daardoor zal oei gemakkelijkt worden. Nederland kan dadelijk sch. pen uit Nederland zendon om broodkoren te ha len, waaraan haar1 volk behoefte heeft. Deze schepen zullen vrijelijk kunnen bunke ren en zullen gevrijwaard z,ijn voo-r aanhouding door ons. De Nieuw Amsterdam1, die krachtens

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 1