Dagblad voor Schiedam en Omstreken. De Oorlog. Hste Jaargang. Donderdag 28 Maart 1918. No. 12100 Gratis Ongevallenverzekering Westelijk front. r*A fin by Een droeve dag Bfflitenlandsch Nieuws. BureaHKoemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. SbonaementiSE p«r S aiaaadaa f 1.60, per weik 18 P^t f 8._ kwartaal. Aimaéerl^» aranmers 3 cent. Incassokosten worden berekend. Postbus: Sft. coat fraacto p Advertentie» 1—5 regei3 fl.30 alka regel daarboven 25 ct. 3 maai plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededee'ingen 50 ct. p. j Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteersn. Tarieven worden cp aanvrage toegezonden. Op alle advertentiën in het Zaterdagavondnummer 10 oorlogstoeslag. Incassokosten worden berekend. levenalangê #1611 verliea van geheele I J11 een hand, invaliditeit; 1 L U U voet of oog; De verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandsche Algemeene bij verlies van een duim; Verzekeringsbank te Schiedam. bij verliea van een wijsvinger by verlies van eiken ande ren vinger öii of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officieele af- en aankondigingen en kennis gevingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Ier algemeene kennis wordt gebracht, dat bij besluit van Burgemeester en Wethouders yan 1918 voor een proeft ij d van een JI a a i aan de Maatschappij voor Handel en industrie te Rotterdam vergunning is verleend lot het oprichten van een fabriek voor het yervaardigen van olie, vet en voederartikelen "i het pand Noordvestsingel no. 57, kadaster sectie H no. 738 met een stoommachine van P-K- en een electromotor van 25 P.K., drijvende diverse machines. Schiedam, 23 Maart 1918. De Hoofdbrug zal Zaterdag 30 Maart a.s. voor het verkeer zijn gesloten. Goede Vrijdag en Golgotha zijn één. Golgotha is niet te scheiden van dien dag dér tijgen, waarop Christus is gestorven. Golgotha, dat op dien Vrijdag z'n „De Profun dus" uitklaagt over den vermoorden Godmenseh. Golgotha met z'n kruis in de nacht-donkerte dis in bioetekleed om den afgedwxalden mcnsch. Golgotha in rouw, dat zijn verslagenheid meê- deelt aan gansch een wereld. Golgotha, waar de Vader het Nieuw-Verbond be-' krachtigde, verschrikkelijker dan eens op den Sinaï. Golgotha, het Haoeldama dat is: akker des bloeds, verzadigd van bloed van den Zoon Gods. Golgotha, waarheen op Goeden Vrijdag een we- r°id uitziet in angst en ontzetting der ziel 't smartelijkst sterfbed aller tijden. Golgotha met z'n bloedige trophee, het 'kruis, waaraan de doodgemartelde Man van Smarten. Golgotha op Goeden Vrijdag 1 'tls drie uur. Golgotha is vol menschenvrouwen, wie de nieuwsgierigheid had uitgedreven naar de terecht stelling; mannen komend van hun dageliftischen arbeid met de gereedschappen nog in de hand; kinderen, die zich door de groeten trachten heen te dringen, 'tls één ondoordringbare massa; één kluwe volks van duizenden. En daartusschen de Opperpriesters en Fariseën en Schriftgeleerden in hun ambtsgewaden met alle voornaamheid in houding en gebaar. Ze moeten zeker zijn, dat Hij voorgoed uit de levenden is weggenomen, éér 's hun taak niet volbracht, want Kaïphas heeft 't nog zoo kort geleden gezegd, dat 't goed is dat Hij steive, opdat niet 't gansche volk verlo- ren ga. 'tls een weldaad voor land en natie. ..Anderen heeft Hijl verlost, maar zich zeiven »kan Hij niet verlossen. Christus de Koning van ..Israël, dat Hij nu aftome van het kruis,, op- »dat we 't zien en gelooven." Daar breekt eensklaps 'n verschrikkelijk on weer los. 't Gerommel van den donder mengt ïich met het flitsen van den bliksem, 'n Plotse linge angst grijpt de duizenden aan. En onder de ratelende donderslagen kraken en barsten de zerken en monumenten. 'Uit de gespleten graven rijzen de dooden op en in hun doodshemden vluchten ze over de velden, Golgotha op, en men gen zich gillend onder de menigte, 'n Panische ontzetting valt over' die duizenden. Daar wijkt 't licht van de zon en 'n plotselinge duisternis maakt de verwarring onbeschrijfelijk. Men hoort 't gevloek dei' mannen, het kermen der vrouwen t angstgeschrei der kinderen. Vrouwen vallen in Onmacht, kinderen raken onder den voet. In rad oio:) zen angst en zucht naar zelfbehoud stu wen ze elkaar voort, den berg af naar Jerusa lem. Gods almacht heeft Calvarië schoongeveegd t Is volbrachtDie mensohen hooren daarbij, niet langer. Calvarië is in rust, zooals Jesus in rust is o Langzaam keert het licht terug. En bij! dat teruggekomen licht zien we Jesus hangen met "de ljjkkleur over heel Zijn wezen en t gestor ven hoofd machteloos op de borst. Zijn hoofd gekroond; de kroon waarmee Hij de wereld won. Zijn voeten in rust; Hij heeft 't verloren schaap gezocht en gevonden. Zijn armen wijd uitgestrekt, als om vanaf de hoogte van Golgotha gansch de wereld te omvatten. Zijn Hart geopend: „Komt allen tot Mij!" Daaronder Maria, Joannes en Magdalena. Ma ria, de onschuldige, Joannes de liefdé, Magda lena met heur goud gelokt hoofd heengebogen over Zijn voeten, de boetvaardige. Vanuit Zijn II. Wpnden valt licht, licht over die groep. De apotheose van "dat treurspel aller treur spelen. 't Licht van den Paasohmorgen. „O1 zie, o zie«laar golft oni 's Heeren aange dicht, „En langs Zijn bleekë leên een jubileerend (licht. „Wat triomfante gloed gaat vonkende geschoten uit duizend wonden saam' Jesus is heen gegaan; maar Maria is bij hen. Straks gaan ze heen, van Calvarië af, vol droef heid maar vol moed tegelijk 't nieuwe leven in. Ze gaan in vrede. 'M. J. J. KAMMERS, Past. Hevige tegenstand der Entente-troepen. Morlancourt en Chipilly heroverd. Held haftige tegenstand der Franschen. De be wegingsoorlog. De beschieting van Parijs. Het tempo waarin de Duitschers in-de rich ting van Amiens oprukken is sinds gisteren aanmerkelijk langzamer geworden. Het Duitsche avondbericht van gisteren erkent dit, in de volgende korte bemerking. Aan weerskanten van de Somme zijn onze legers in langzaam vorderenden aanval. Sir Douglas Haig rapporteert Vanochtend is de slag met groote hevigheid bezuiden en benoorden de Somme hervat. Heel den dag is er van ten Z. van Rosières tot ten N. van Ablainzeville vinnig gevoch ten. De niet geslaagde poging, in den afge- loopen nacht door den vijand gedaan om onze linie ten Z. van de Somme binnen te dringen, werd gevolgd door een reeks zware aanvallen in de buurt van Rosières en be noorden die plaats. Bij Rosières werden alle vijandelijke aanvallen afgeslagen door onze troepen, die den vijand zwaar teisterden. Verder noorowaarts werd onze linie heel het eerste deel van den dag, den ernstigen druk van sterke vijandelijke strijdkrachten ten spijt, gehandhaafd. Later ontwikkelden zich nieuwe Duitsche aanvallen in dit gebied, waardoor onze linie over korten afstand westwaarts gebogen werd. De laatste rapporten wijzen uit, dat onze tegenaanvallen den toestand volkomen hebben hersteld. In den loop van den dag deed de vijand een aantal vastberaden aanvallen tegen onze stellingen tusschen Somme en Ancre zoowel als ten N. en ten Z. van Albert. Ook in dezen sector is hard gevochten. Wij hebben in een tegenaanval het deel onzer stelling ten Z. van Albert, waarin de vijand zich een oogenblik een weg baande, heroverd en een nieuwen, zwaren aanval, door den vijand 's middags op dit punt uitgevoerd, heel en al teruggeslagen. Pogingen van den vijand om in den loop van den dag Westwaarts van de stad Albert uit verder te trekken, werden ver ijdeld, in elk geval met de ernstige verliezen voor zijn troepen. Vanmiddag heeft de vijand .eveneens met man en macht in de Buurt van Bucquoy en Alainzevelle aangevallen en in laatst genoemd dorp voet weten te krijgen. Op alle andere punten moest zijn infanterie met hooge ver liezen afdeinzen. Onze troepen streden weer prachtig, gelijk uit bovengenoemde opsomming blijkt. Ze hebben den vijand vandaag langs heel het Britsche front met zware verliezen in weer wil van zijn allerfelste aanvallen en overmacht in aantal teruggeworpen. Aan het heele slagveld duurt de hevige strijd voort. Het Britsche departement van oorlog deelt d.d. 27 Maart 's avonds mede: gedurende den nacht werden onze troepen op beide oevers van de Somme over korten afstand terugge worpen. In den vroegen oehtend hielden zij een linie bezet, in de nabijheid van Rosières, over Harbonnières, Saiiiy le Sec, Méricourt l'Abbé, vandaar naar de Ancre en de spoor dijk zuidwestelijk van Albert. De vijand is in Albert. Gistermiddag heeft de vijand de Ancre bij Mesnil, benoorden Albert overschreden, doch werd bij een tegenaanval over de rivier terug geworpen. Noordelijk van dit pujit is er geen wijziging in onze positie gekomen. Hedenochtend hebben onze troepen een te genaanval gedaan benoorden de Sommë, tus schen den bocht van de Ancre en de Somme cn Morlancourt en Chipilly heroverd. Terzelf- dertijd hebben onze troepen onmiddellijk zui delijk van de rivier opnieuw hun linie tot Progard vooruitgeschoven. De vijand heeft een aanval in de nabijheid Van Rucqoy gedaan pCn versche gardedivisie werd op dit doelpunt jn den strijd geworpen. Tot dusver heeft da aanval geen gevolg gehad. Heden zijn er nog op ons front benoorden en bezuiden de Som- me een aantal aanvallen gedaan, doch de jongste berichten luiden, dat de vijand mat zware verliezen is afgeslagen. Bewesten Roye waren de Franschen in zwa ren strijd gewikkeld en gedwongen om eenig terrein prijs te geven, docht er versterkingen aan gekomen. Het Fransch avond-comminiqué luidt. De Duitschers hebben,versche troepen in het vuur sturend, vandaag met verdubbelde woede de Fransehe stellingen beoosten Montdidier aangevallen. De Fransehe troepen stuiten her haaldelijk met bewonderswaarde hardnekkig heid de aanvallen des vijands. die slechts dank zij een belangrijke getalsmeerderheid konden verder komen. In de streek van Lassigny en in die van Noyon liepen niet minder krachtige aan vallen op een volslagen mislukking uit en bra ken vóór den hefdhaftigen «tegenstand der Fransehe regimenten. De oorrespondent van de „Daily Teleglraph bij <1® Engelsche legers in Frankrijk meldde dén 2Gen dezer: De geheele beweging van onze legers die ge noodzaakt zijin terug te trekken, uit bepaalde stellingen, geschiedt even ordelijk als of het een legcroeefning in Engeland gold. Onze legei's blij- Ven nog ongebroken en de vijand is er niet in geslaagd onze strijdkrachten te verdeelen r>f groo te massa's manschappen af te snijden. Onze ge neraals hebben de machine geheel in de hand. Gr is geen divisie verloren hoezeer zij ook in haar heldhaftige strijd geteisteid is. De vijand moet langs den geheclen weg, dien hij aflegt, duur betalen en onze mannen hebben nooit den moed verloren om de Duitschers lang genoeg in bedwang te kunnen houden voor een ordelij ken terugtocht. Ik kan naar waarheid zeggen, dat ons leger nog vertrouwen heeft, dat het de plan oen van den vijand voor een beslissende over winning verijdelen aal. Ue correspondent van Reuter bij het Engel kohe leger in Frankrijk seinde: Nooit is de traditioneele Engelsche eigenschap"/ van standvastigheid mooier geillustreerd dan tij dens den grooten slag, die er thans woedt. Tel kens weer zijn onze troepen overstelpt door de zwermende grijze legioenen en even dikwijls zijn ziï er in geslaagd weer te voorschijn te komen en veel voeling te krijgen met de linie. Wat in veldmanouevres beschouwd zou worden als staaltjes van volkomen bedrevenheid, wordt aan houdend vertoond. De positie wordt steeds beter, daar onze reservetroepen in stelling komen en nu wij goed en wel in het open Veld optreden en niet meer te maken hebben met laberale spoor wegstelsels geeft onze groote superioriteit ten 'Op zichte van mechanisch transport ions het voordeel der beweeglijkheid boven den vijand. In de ach terhoede wemelt het dan ook van motorbussen soldaten, die naar de posten snorren, waar Z1j het dringendst noodig zijn. Om en bij tweederde van de geheele strate gische reserves van het Duitsche leger zjjh nu ia den verwoeden, vinnig voortgezetten aanval geworpen. Deze Duitsche reserve bestond uit 85 divisies van raogelijk 1.275.000 man op een totaal van 200 divisies van misschien 3 millioen man, die de Duitschers nu aan het Westelijke front hebben. Na den eersten dag werden 33 van deze divisies in den strijd geworpen. Op den der den dag namen er weer 21 hun plaats in de linie in. Sedertdien moeten zij nog .enkele divi sies aan de reserve onttrokken hebben. Hieruit blijkt duidelijk dat wij met de geheele beschikbare sterkte van het Duitsche leger aan het vechten zijn geweest eri het is een wonder dat onze sol daten zoo hardnekkig en gestadig slana hielden tegen zulk een geweldige overmacht. Nadere bij zonderheden. Reutei's bizondere correspondent seint van het Engelsche frontTwee dingen zijn thans duidelijk. Het eerste is dat het huidige offen sief de voornaamste krachtsinspanning van den vijand is het tweede, dat het niet zoo geslaagd is als de vijand had verwacht en dat hij ver achter zijn vastgesteld program is gebleven. De troepenconcentratie, die gereed waren om het succes uit te breiden, waarop de Duitschers in den slag bij Kamerijk reken den. waren genoopt om als versche reserves op dit punt dienst te doen. Wat de vijand ook later moge doen, het is nauwelijks denk baar dat hij elders kan aanvallen vóór dat do thans woedende slag geëindigd is. Daar de vijand in gebreke is gebleven om door te breken en zijn taktiek van „oprollen" te be ginnen, is hij er thans toe beperkt om tegen onze linie op te dringen. Ten gevolge van on zen langzamen terugtocht, waarbij wij den vij and eiken duim grond betwisten, heeft hij zij® reserves veel sneller in den strijd moeten wer pen, dan hij van plan was. De oorlogvoering in het open veld komt zoo geheel overeen met de militaire denk beelden der Franschen, dat er hier volkomen voldoening over bestaat, indien de Duitschers hun opmarsch in het open veld zouden voort zetten, ook al bezetten zij daarmede tijdelijk gebied, waarop wij hen liever niet hadden ge zien. Wat de gebeurtenissen ook mogen aan* toonen, het algemeene oordeel is ongetwijfeld dat de dagen van den loopgraafoorlog defini tief voorbij zijn. De „Kolnische Zeiitung" verneemt van het Westelijk frontwij staan nog slechts 25 K.M. van Amiens. De buit neemt met onafzienbare hoeveel heid toe. De Engelsche artillerie schiet nau welijks nog, daar een samenhangende leiding schijnt te ontbreken. Op één punt werd een geheel regiment artillerie gevangen genomen. Alleen de machinegeweerafdeelingen biéden hardnekkigen tegenstand, doch zonder onder ling verband. Op het Zuidwestelijk en het Zuidelijk deel van het Duitsche aanvalsfront zijn verdere aanvallen der Franschen te ver wachten. Zij onttrekken op andere punten strijdkrachten. Er worden levendige spoorweg- transporten waargenomen in de streken van Chalons, Parijs en Compiègnc. Ean hoog Eagelsch officier heeft, door Reu ter over den toestand op het westelijke front ondervraagd, gezegd Ten Z. van de Somme is de vijand allerwege tot staan gebracht. Wat den heelen toestanu aangaat springt één voornaam punt in bet oog de vijand is tot het offensief overgegaan nadat hij zijn reserves bijeen had gebracht. Dit beteekent niet, dat hij aan liet heele front meer mannen voor den strijd beschikbaar heeft. Wij echter hebben tijd noodig om de reserves der geallieerden op de aangewezen plaats te krijgen. Eiken dag, dat de vijand wordt opgehouden of geen vooruitgang van beteekenis maakt, is een ontzaggelijk voordeel voor ons. Twee allerhachelijkste oogenblik hebben zich voorgedaan, nl. toen de vijand de Tortille over kwam, waardoor ernstig gevaar ontstond, dat de strijdkrachten ten N. en ten Z van de Somme zouden worden gescheiden, maar toen werd de toestand hersteld en ten tweede op Maandag, toen de vijand Martinpuieh en our tolette nam, maar ook toen ook werd ie gc vaar bezworen. -t Ofschoon de strijd op geen stul^e is krijgt de vijand nu meer te tob jl opvoeren van lijn troepen Middelerwijkomen onze reserves, vooral de Fransehe, het sla0 veld al nader en nader. Do toestand is veel minder critiek dan die der afgeloopen drie dagen is geweest Het werk 15

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 1