Binnenland. Stads- en bre westelijk Nieuws Crisismaatregelen. twiag- Wwdelgiflg bede Turk- sche krijgsmacht. in dat gebied. Vroeg in den ,01btend rukten onze b Mannes tea aanval tegen de Tuxksche stellingen bij Chan Gaghdadieh (22 m$l ten N.W. van Hit). Onze cavalerie haalde daarbij ruim uit om den rech tervleugel van de Tuiten been, ten einde zich aan weerskanten van den weg naar Aleppo in den rug van den vyland op te stellen. Bij het vallen van den avond werden de voor naamste stellingen des vijands benoorden Chan Gaghdadieh stormenderhand vermeestertVoor het gros der vijanden, dat Noordwestw aarts tracht te do ar te breken, werd dorr onze ruitery de weg versperd. Het werd met ernstige verliezen teruggedreven. Voorzoaver uit de rapporten blijkt zijn zoo wat 3000 vijanden gevangen genomen 0. w. de aanvoerder van een divisie, twee regimentscom mandanten en ongeveer 200 andere Turksohe of ficieren, één Duitsch officier en enkele Duitsche onderofficieren. Bovendien werden 10 kanonnen, 2000 geweren, tal van machinegeweren, 600 trek dieren en andere buit bemachtigd. De vervolging van het overschot der vluchtelingen is al door gezet tot Bay en Hadicha (45 mijl ten N. W. van Hit). Onze verliezen zijn heel gering. ten en van bet bestuur der Vefeenigtug <ran Nederlandsche gemeenten, die van meening waren, dat dit de voedselvoorziening van de breede lagen der bevolking nog verder zou bemoeileken. Verlenging der^ broodkaart. Het Bureau voor Meaedeeiingen in zake de Voedselvoorziening meldt: De regeering heeft moeten besluiten den duur ner hioodkaart te verlengen tot 14 dagen. Deze verlenging treedt in werking Zaterdag 30 Maart. In verband met de inbeslagneming van onze schepen in Amerika en elders toch laat het aich aanzien, dat op aanvoer van het door de regeering gekocht broodgraan van overzee in de naaste toekomst niet te rekenen is. Daarbij komt de gebleken onmogelijkheid oun uit Duitschland graan te krijgen. Deze feiten brengen mede, dat met de uiterste zuinigheid het nog aanwezige br xdgraan moet worden verbruikt en al datgene wat nog door den bin- nenlandschen landbouw kan worden afgele verd, tot den laatsten korrel moet worden in geleverd. Ook bij de uiterste zuinigheid en bij inlevering van alles, wat maar voor het bak ken van brood kan dienen, zal het zonder ver lenging van den duur der broodkaart niet ma- gelyk zijn den volgenden -oogst te halen, ao> dat het noodzakelijk is den duur der brood kaart te verlengen. De volgende cijfers mogen ter toelichtingd strek ken. De aanwezige voorraden brandbaren op 23 Maart 1918 beliepen. Buitenlandsehn tarwe 39.960 ton, inlandsche tarwe 27.790 ton, te zamen 67.750 ton; rogge 67.900 ton, Amerikaansth meel 10.000 ton, aard appelmeel 6200 ton, voorraad grondstoffen bij meelfabrikanten 10.000 ton, totaal 161.850 tons. Laarbjj is te voegen het restant van den in law, bch en oogst, dat nog moet WiOtrden ingele verd en door de regeeringscormnissarissen wordt geschat op 17.000 ton tarwe en 45.000 ton rogge. In het geheel zouden aldus nog beschik baar zyn 223.850 ton grondstoffen voor brood bereiding. Lyi den bestaanden geldigheidsduur van de broodkaart van elf dagten is de aanwezige voor wan toereikend tot 3 1/10 maand en mét die rw>g te verwachten hoeveelheden medegerekend voor 4 3/10 maand, dat is tot 1 Augustus 1918. Wordt nu de broodkaart gebracht op 14 dagen (200 gram) dan wordt de aanwezige voorraad toereikend geacht tof 15 Juli 1918 en, rekent men de volgens de schatting der Regeeringa- commissarissen nog in te leveren hoeveelhe den mede, toft 1 September a.s. Aan de door verlenging der broodkaart tot 14 dagen ontstaande vermindering van voedsel zal getracht worden tegemoet te komen door de wekelijlksche beschikbaarstelling van 400.000 K.G. kaas met een vetgehalte van 20 pCt. in de d,roge stof zonder dat dit in de algemeene kaasdistributie eenige wijziging zal brengen wat de hoeveelheden betreft. Wel zal uit deze distributie de 20 -f- kaas worden weggenomen om geen moeilijkheden by de distributie van de voornoemde hoeveelheid te krijgen. Deze kaas zal beschikbaar gesteld worden voor het publiek tot een prjjs van 75 cent per J£G., 371/2 cent per i/8 K.G., 8 cent per ons en 4 cent por tya ona. Aan de gemeentebesturen wordt Overgelaten de hun toegewezen hoeveelheden te distribu- eeren over de bevolking', in aanmerking ne mende de gesteldheid van deze bevolking. Maar de Minister dringt er b£ de gemeentebe sturen op aan ijp degenen, die op andere wyze in het voedseltekort kunnen voorzien, een krachtig beroep te doen om van deze kaas geen gebruik te maken, doch ze ter beschikking tc laten van hun marnier gunstig gesitueerde land- genooten. Overwogen is voorts, om, ondanks de ver schuilende daar,aan verbonden bezwaren, de banketbakkeryen en biscuitfabrieken 'geheel stop te zetten ter besparing van graan voor de broodbereiding. Aan dit voornemen is echter geen gevolg gegeven op bjfna eenstemmigen aandrang van de bestieren der groote gemeen- De Vereenigde Staten en Nederland. Reuter seint ons uit Washington Gister heeft de voorzitter van den War Trade Board uit naam van de Amerikaansche regeering aan den Nederlandschen gezant meegedeeld, dat de twee Nederlandsche stoom schepen Maasdijk en Poeldijk over den Atlan- tischen Oceaan mogen komen om levensmid delen in te nemen voor Nederland. Zij zullen deze reis mogen doen, zonder dat ze door de Vereenigde Staten worden overgenomen of terug gehouden. Deze verzekeringen zijn het practisch effect van de voorstellen van de geassocieerde regeeringen in verband met de overneming van Nederlandsche tonnage gedaan om ter be schikking van Nederland te stellen 100.000 ton broodkoren ten bate van het Nederland sche volk en om vrijwaring te geven voor terughouding of opvordering van schepen, welke zouden worden gezonden om dit graan naar Nederland te brengen. De Amerikaansche regeering is in dezen zelf verder gegaan dan haar (oorspronkelijke) -voorstellen, omdat de „Maasdijk" en de „Poeldijk die nu in Nederlandsche wateren liggen, tot de stoomschepen behoorden, welke, overeenkomstig vroegere afspraken, naar de Vereenigde Staten zouden komen om lading in te nemen voor de Belgian Relief. Hoewel de regeering deze twee stoomschepen heeft vrijgesteld van dezen dienst, hoopt ze. dat het mogelijk is twee andere stoomschepen uit Nederland in hun plaats te zenden om levens middelen voor België te halen, waar de be volking nu in den grootsten nood verkeert, als gevolg van de moeilijkheid om scheep- ruimte te krijgen voor de Belgian Relief, welke nu door Nederland en Span.e geza menlijk wordt behartigd. In verband met de uitvoerige, duidelijke verzekeringen van de Amerikaansche regeering, dat de „Maasdijk" en de „Poeldijk" naar Nederland zullen mogen terugkeeren met hun ladingen levensmiddelen, kan Duitschland geen voorwendsel vinden om zich te verzetten tegen hun reis of ze onderweg aanvallen, daar de reis zuiver in het bejang van Nederland en niet in dat van de geassocieerde regeeringen ondernomen wordt, zoodat de gevolgen van j eenig optreden (van Duitschland) uitsluitend j zouden neerkomen op de Nederlandsche be- i volking, waarvan de groote nooddruft alge meen bekend is. Tweede Kam or. De Tweede Kamer is bijeengeroepen op Dinsdag 9 April, des namiddags te half één uur. Huuropzeg gin gswet. Het Stbl. no. 182 bevat de wet van den 25sten Maart 1918, tot voorkoming van ont ruiming van woningen. De DuitschNederlandsche grens. Men meldt nader Zij, die naar Duitschland wenschen te ver trekken, wordt meegedeeld, dat men de eerst komende dagen niet naar Nederland mag te rugkeeren. Aan Nederlandsche arbeiders, in Duitschland werkzaam, werd in overweging gegeven, nog gisteren naar ons land te ver trekken. Velen kwamen dan ook reed3 over de grensde overgeblevenen zullen nu ge noodzaakt zijn, den tijd af te wachten, dat het verbod wordt opgeheven. Vermoedelijk zal deze toestand een 10-tal dagen bestendigd Men brengt de getroffen maatregelen in ver band met eventueele troepen-verplaatsingen en bet vervoer van gewonden naar plaatsen, niet ver van de Nederlandsche grens gelegen. Ned. Indië. Gisteren is te 's-Gravenhage onder voorzit- tersobap van den heer H. Colijn een bijeen komst gehouden van de voornaamste belang hebbenden bij den in- en uitvoer van Neder- landsch-Indië, aan welke bijeenkomst ook hebben deelgenomen vertegenwoordigers van het verkeerswezen te land en ter zee en van de in Indië werkende groote banken. Na een korte inleiding van den voorzitter, had er een uitvoerige discussie plaats, die ten slotte resulteerde in de aanneming van een verklaring, waarinde wenschelijkheid werd uitgesproken, een centraal toezicht op het In dische overzeesche handelsverkeer in te stel len, welk toezicht men zich voorstelde dat uitgeoefend zal worden door een algemeen verbod van uitvoer, gepaard aan een stelsel van uitvoervergunningen. Van de 60 aanwezigen brachten 47 hun stem voor de verklaring uit. De grens gesloten. De NederlandschBelgische grenzen zijn voor onbepaalden tijd gesloten. Er wordt geen enkele pas afgegeven. Ministerraad, Met liet oog op de nog voortdurende lichte ongesteldheid van den Minister van Euitenhmd- sche Zaken, Jhr. dr. Loudon, waardoor deze zijtn werkzaamheden nog thuis verricht, word gisteren de gewone Ministerraad evenals die van jl. Maandag ten huize van Minister Lou don gehouden. Wol in Engeland in beslag genomen. De Wol-Commissie ontving van zeer betrouw bare rijde uit Engeland bericht, dat alle wol. die daar Voor buitenlandsche (Nederlandsche) re kening is opgeslagen, door de regeering is in be slag genomen of in beslag genomen zal worde». Distributie van regeeringsviseh. In de gisteren gehouden vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken le Vel- sen klaagde de heer Slis er over, dat het Cen traal Bureau voor afzet van visscherijproduc- ten nog steeds bevoorrecht wordt tegenover de handelaren bij de distributie van regeeringvisch. Dit bureau krijgt het volle aantal aange vraagde kis en met visch, terwijl de overige handelaren het overschot samen moeten deelen. Staande de vergadering werd besloten aan een binnenkort door de Vischhandelvereeniging te verzenden adres aan den Minister adhaesie te betuigen. Viescherij. Wegens het ontbreken van Duitsche steen kolen worden de stoom* isschersvaartuigen te lJmuiden thans beladen met briketten der Limburgsche mijnen. Wanneer deze proef mocht slagen zou onze kustvisschersvloot geheel onafhankelijk worden van de Duitsche kolenleveranties. De zeevisschery. De Noordzeevisschers in het stoomtreilers- bedrijf in Haarlem en omstreken woonachtig, hebben aan de regeering verzocht, aan de reederijen vergunning te geven tot uitvaren, omdat de visschers niet langer kunnen rond komen van de uitkeering van het gemeente lijk steuncomité. De onderhandelingen met Duitoehland. Naar het Persbureau Vaz Dias verneemt, zyh de onderhandelingen heden aangevangen tusschen le Nederlandsche en DmtsOhe commissies aan gaande de nieuw te treffen economische over eenkomst tusschen deze beide landen. De thans nog van kracht zijiide overeenkomst 1 aapt den 31 sten van deze maand af, en waai' hierin geen bepalingen zij!n opgenomen nopens stilzwijgende verlenging indien geen voorafgaande opzeg ging plaats had, treedt deze overeenkomst den lsten April automatisch buiten werking. W anneer dus vóór dezen datum geen nieuwe overeenkomst is afgesloten, zal ae levering uit Duitschland van steenkool en andere in het verdrag bepaalde materialen ophouden; ander zijds zal ook export naar Duitschlan van Hol land uit zoolang stop gezet worden, tot de overeenstemming met het nieuwe verdrag is be reikt. Van goed ingelichte zijde verzekert) men ons, dat het niet onmogelijk wordt geacht aat op nieuw overeenstemming' zal worden bereikt op de basis van de vorige overeenkomst. Het schynt, dat men van D-uitsche zijde niet het plan koestert af te wijken van het schema, waarop de vorige overeenkomst werd bereikt, t. w. dat van economische prestaties en contra presta ties en dat het niet in de bedoeling' der Duit sche onderhandelaars ligt buitengewone eischen le stellen, zoogenaamd als compensatie voor de economische begunstiging, welke de entente met de inbeslagneming van Hollandsöhe schepen van Holland heeft verkregen. Men geeft zich in de kringen der Duitsche onderhandelaars er volkomen rekenschap van, dat dit afstaan van Nederlandsche scheepsruimte niet vrijwillig is geschied en men stelt dus Holland niet 'aansprakelijk. Onze schepen te Gibraltar. De stoomschepen, die te Gibraltar in beslag genomen zijn, waren in den loop van het vo rige jaar achtereenvolgens in den lijndienst der K. N. S. M., ol gevorderd door de regee ring naar Spanje en Portugal waren vertrok ken en aldaar verschillende ladingen hadden ingenomen voor Nederland) in overeenstem- ming met de tusschen Engeland en de N.O.T. bestaande regelingen, werden niettegenstaande protest van de reederij en van de N.O.T. maanden achtereen te Gibraltar vastgehouden door de Britsche autoriteiten, die zonder gel dige reden weigerden de ladingen goed te keu ren. Het is aan de reederij nog niet bekend wat thans met deze voor Nederland zoo waarde volle ladingen, waaronder cacao en koHie, zal gebeuren. De kapiteins en officierén zullen worden ge repatrieerd. Dit is ook het geval met de ove rige leden der bemanningen, tenzij deze onder Engelsche vlag wenschen te blyven varen. Uit Indle. Men seint ons uit Batavia d.d. 20 Maart Het beschikbaar winstsaldo der Javasche Bank bedraagt f 62,300,000 De euikernijverheid protesteert tegen de geprojecteerde maatregelen der regeering om de met suikerriet beplante gronden ten bate van den verbouw van voedingsmiddelen met 25 pet te verminderen. De Gouvernements Mijndienst heeft een kolenveld ontdekt in Midden-Borneo. De steen kool is van uitstekende hoedanigheid. De „Nieuw-Amsterdam." Reuter meldt uit New-York De „Nieuw-Amsterdam" is naar Nederland vertrokken. Zij heeft aan boord de Neder landsche scheepvaart commissie en honderd leden van de bemanningen der Nederlandsche schepen, welke door de Amerikaansche regee ring zijn opgevorderd. Duitschland heeft voor het schip vrijgeleide gegeven. p Rundvleesch. Op bon 9 is 2 ons rund- vleesch p. persoon verbyghaar tegen max. prjjs. Aard appelen. Zaterdag 30 Maart zijln verkrijgbaar op bon no. 7, 1 K.G. en op bon no. 15 V» K.G. klei- aardappelen per persoon en op b mi no. 13 K.G. zanaaardappelen p. p. B«,roodkaart. De broodkaart van het 45ste tydvak loopt van 30 Maart tot en met 12 April. Koffie. Op bon 22 der thee- en koffiekaart zal van 16 31 Maart op bon 22l^j ens koffie verkrijg baar zyn. Thee verkrijgbaar op bon 19. Centrale Keuken. lederen dag, behalve Zondags, is tusschen 11 en 1) warm eten te bekomen k 12 ct. per portie, aan de spijskokerij Achter de Teerstoof, Spijskoktrij Lange Haven 11, Gymnastieklokaal Dwars straat en Gymnastieklokaal Buitenhavenweg. Het eten moet daags te voren besteld worden. Het menu wordt wekelijks per advertentie bekend gemaakt. Er worden ook bonboekjes met 6 bons uitgegeven. Op dece bons wordt het eten k 11 cent per portie verstrekt. VJeesehrantsoen voor militairen. Naar wij vernemen, zal, in verband met de aanstaande vleeichrantsoeneering, dezer dagen ook het vleeschrantsoen voor de militairen belangrijk worden ingekrompen. Alg. Bond van R. K. Kiesvereenigingen. Wijl er op ji Mei geen zaal beschikbaar is voor de jaarvergadering van den Algemeenen Bond van R.ft. Kiesvereenigingen, zal, die ver gadering op 13 Mei worden belegd. Mgr. Dr. W. H. Nolens zal op deze vergadering een po litieke rede uitspreken. 1 1 ii.l 1. !.i Geveilde en verk. onroerende goederen. Notaris H. B. E. Blaisse. Geveild Vrijdag 29 Maart. I. Pand, waarin gevestigd was een café, met tuin, Singel 212, geveild voor f 3000. II. Woonnuis en erf Laan 7, geveild voor f 1190. III. Woonhuis en erf Breedstraat 48, ge veild voor f 880. IV. Huis en pakhuis en erf, Prinsensteeg 22 en 24 resp. f 580, f 520. VVIII. Drie woonhuizen en erven Zijl straat 54, 56,56a en 64, geveild no. 54 f 1000, no. 56 en 56a f f 1740, 10, 64 f 500, IX. Woonhui» en erf Zijlstraat 32, geveild voor f 760. 5 X. Woonhuis en erf, verdeeld in vijf wo ningen Verbrande Erven 8a, b. en c. geveild voor f 5500. XI. Woonhuis en erf St. Pietersteeg no. 4, geveild voor f 1200. XII XIII. Twee woonhuizen en erven Singel 119 en 121, geveild resp. voor 12100 en f 1740. XIV. Woningen en erve Achter de Teèr- stoof no. 19, geveild voor f 1000. Mr. M. M. Schim van der Loeff. Het Ned. Corr. bureau meldt ons, dat het in de bedoeling ligt, mr. M. M. Schim van der Loeff te benoemen tot hoofd der afdee- ling Crisiszaken van het departement van landbouw, nijverheid en handel, Zeebaden. Naar men Verneemt ligt het in liet voor nemen, wanneer het weder er 'toe medewerkt. 1 de opening van de zeebaden te Scheveningen met j 14 óagen te vervroegen en al zoo op 1 Juni in plaats op dien 15en dier nmnd te doen plaats hebben. Volkszang. Dinsdag-avond 8 uur, hield de Afdeeling Schie dam van de Nat. Vereeniging voor den Volks zang haar 'Jaarvergadering in het gebouw van den R. K. Volksbond. De opkomst der leden had grooter kunnen zjjb. Dat was jammer. Want er stonden verschillende punten op de agenda voor deze vergadering, die (le belangstelling van alle leden ten volle ver dienden. Na de lezing der notulen, die ongewjji- rigd werden goedgekeurd, bracht de Voorzitte* het Jaarverslag uit. Voor „Volkszang" is het In Schiedam een goed jaar geweest. De inzet was al veelbelovend toed in de maand Juli een zeer groot publiek (pi.cn Ö0Ü0 bezoekers) in den tuin van de vroegere S. O. V. samenkwam con daar met medewerking van de Kon. Zangv. Schied. Mannenkoor Orpheus en het Stedelyk Muziekcorps een uitvoering te geven. j Vkn dien datum .af fa het met den groei 4w tref-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 2