.Stads- en Gewestelijk Nieuws Cri simaa tregelen. Binnenland. Ingezonden. selijke sowiets zullen de candidaten- lijsten voor de peletons samen stellen. De candidaten moeten op bijzondere scholen zijn epgeleid of zich door beproefde bevoegdheid hebben onderscheiden. Zij zullen als waarne mende peleton-commandanten worden toegela ten door een schikking tusschen en de mili taire afdeelingen der plaatselijke sowiets. De mannen, die al in werkelijken dienst waren, genieten de voorkeur. AUe benoemingen han gen rechtstreeks van de beslissing van den bevelhebber af. De kommandanten van eenhe den en brigades worden door bemiddeling van de militaire afdeeling der sowiets door het commissariaat van oorlog aangewezen. De hooge oorlogsraad moet al zulke benoemingen goedkeuren. De aanvoerders van divisies en de opperofficieren zullen in overleg met den hoo- gen oorlogsraad door het commissariaat van oorlog worden benoemd. Al zulke benoemin gen behooren ter kennis van de volkscommis sarissen te worden gebracht. FRANKRIJK. De Kamers hebben een wet aangenomen, waar bij de lichting1 van 1919 wordt opgeroepen. AMERIKA. Het oorlogshandels-departement te Washing ton heeft een officieele verklaring afgelegd betreffende de nieuwe scheepvaart-overeen komst tusschen de Vereenigde Staten en Japan volgens deze overeenkomt'geeft Japan 100.000 tons d.w. scheepruimte in ruil voor staal. Er worden nog onderhandelingen ge voerd voor het leveren van 200.000 tons, nieuwe constructie, op dezelfde basis. RÖEMENIë. Von Kühlmann en graaf Czernin hebben gister met de Roemeensche onderhandelaars het pe troleum- en het verdrag betreffende graan en an dere producten onderteekend. Von Kühlmann en Czmin zijn uit Boekarest vertrokken. Marehiloman, de Roemeensche minister-presi dent, en Arion, de minister van buïtenlandsche zaxen, waren aan den trein^ gekomen om afscheid te nemen. brieken zal niet geoorloofd zijn. De hoeveel heden, welke niet noodig zijn voor eigen ge bruik, zullen aan de gemeentelijke distributie bureau afgeleverd kunnen worden. Geen hondenbrood meer. Naar wij vernemen zal de aanmaak van hon denbrood geheel worden stopgezet. Ontginning van woesten grond, Uit Hengelo wordt gemeld, dat binnenkort zal worden begonnen met de ontginning van een zeer groote oppervlakte woesten grond, gelegen in de buurtschap Beckum en bekend onder den naam van Sluitersveld. ALLERLEI NIEUWS. Te Versailles wordt, volgens een draadloos bericht, met de Paaschdagen een buitengewone vergadering van den oorlogsraad der bondge- nooten gehouden, waaraan de opperbevelhebbers van de legers deelnemen. Volgens een draadloos bericht melden bladen uit westelijk Zwitserland, dat de geheime Fransche staatsarchieven reeds Dinsdag naar Bordeaux ge bracht zijn. Volgens berichten van particuliere zijde, die ondanks de zeer strenge afsluiting van de grens over Lausanne in de bladen te Bern gekomen zijn, is er te Parijs een paniek uitgebroken, die aan de ergste dagen van het jaar 1914 herinnert. Het dagelijksche bombardement is schrikwekkend. De straten zijn uitgestorven, de winkels en eet huizen gesloten... De onrust in de stad wordt door de met drakonische strengheid werkende censuur verhoogd. Tallooze vluchtelingen uit het noorden vullen de stad. De bewoners van Parijs verlaten zelf in massa's de stad. De oppositie te gen Clemenceau wordt steeds sterker. Gisteren is tijdens de Goede-Vrijdagplechtig- heden een der Parfjsche kerken door Duitsche projectielen getroffen. Ruim 100 personen wer den gedood ,of gewond. Kardinaal Amette, presi dent Poincaré en Clemenceau hebben de gewon den in de hospitalen bezocht. Rewaar gecondenseerde melk niet te lang! Het Bureau van Mededeelingen in zake de voedselvoorziening heeft omstreeks 20 Februari 1.1. medegedeeld, dat gecondenseerde melk met suiker, welke reeds in 1917 was ingekocht, zich over het algemeen ook in het aanstaande zomerseizoen goed zal houden. Enkele fabrikanten deelen mede, dat zij voor deze mededeeling niet de verantwoordelijkheid kunnen dragen. De vroeger hier te lande -in omloop zijnde exportmerken werden gedurende den oorlog geleidelijk vervangen door de z.g. „Home Irade qualiteiten", welke voor spoedig gebruik bestemd zijn. Ook werden vele nieuwe merken, welke vroeger uitsluitend Vóór dit doel voor Engeland bereid worden, in den handel gebracht. Het komt daarom gewenscht voor, de voor schriften, gepubliceerd in de dagbladen van 8 Januari zooveel mogelijk in acht te nemen en er niet te veel op te vertrouwen, dat de tegen woordige in omloop zijnde merken geschikt zijn om ook het warmere seizoen door te maken. Ook al worden de bussen niet door gisting bol, toch bestaat er kans dat de melk dik en minder aangenaam van smaak wordt. Het gebruik van ouden voorraad geconden seerde melk met suiker, alvorens het warmere seizoen intreedt, is dus in ieder geval aan te bevelen, aangezien de fabrieken in geen geval j de qualiteit van overjarige melk kunnen ga randeeren. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Commissariaat van Poli tie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur 's mid dags: een verscheidenheid van beleenbriefjespor temonnaie inh. fabriekspenning. Bij1 vinders: handschoen, Vredebregt Villastraat 19; pet, Puimei Kreupels traat 23; gutapercha- band, Vrauwdeunt, Pr. Fr. Hendrikstraat 13; lorg net en kinderklompjes, A. C. Weij, Breeéstraat 29; R.K. vragenboekje, v. Gelooven, Raam 20; portert, v. d. Kruit, Brxusvest 147; zakje thee, de Veld, Laan 1hond, Dom in ie Nieuwe Buurt 23/2; gewicht, Borst, Eendraohtstraat 13; bont, Gunneweg, Laan ons Genoegen 23; rolhout, No lets Sitoombranderij Nieuwe Haven; jongens jek ker, Feijten, Nieuwe Buurt 23/4; koffie- en thee- kaarten. Westerveld, Grofbaan 25/24; ring met sleutels, de Zwart, Raam 32; portemonnaie met inh., Baars, Brouwerstraat 26linnen zakje, inh. geld, v. Leeuwen, Kethelstraat 11; kat, Willem- se, Groenweegje 32; portemonnaie met inh., Dries, Vlaardingerstraat 13; vischmanden, Bijlo, Beer straat 26; zilveren armband Tuinlaan 92. mannen zal doen besluiten een verbintenis bij den vrijwilligen Landstorm aan te gaan. Bij den Luitenant van Pelt, Lange Nier straat 29 zijn nadere inlichtingen te bekom611' Indische cultures. Tegen Vrijdag 5 April is te Amsterdam bij eengeroepen eene vergadering van belangheb benden bij Indische cultures, in verband met de vergadering, onder presidium van den heer Colijn, op 27 Maart te 's-Gravenhage gehou den, waarop naar het oordeel der belangheb benden na onvoldoende voorlichting, een een- j zijdige beslissing is genomen. Huishoud en Industrieschool. Den 27en Maart werd door de presidente van de Huishoud- en Industrischool aan de volgende leerlingen een getuigschrift uitge reikt, na afloop van den 3 jarigen cursus: N. Bal te Schiedam., C. Brouwer te Schie dam, A. de Bruin te Schiedam, LI. van Even te Vlaardingen, C. de Heer te Vlaardingen, M. de Jong, L. Marks, N. Putters, Ch. Rijn ten, M. Sluiters, allen te Schiedam, J. van der Weijden te Vlaardingen. 1 leerling ontving geen getuigschrift. De repatrieerende bemanningen. Door de directies van de Koninklijke Neder- landsche Stoomboot Mij. en den Kon. West- Ind. Maildienst is heden telegrafisch bericht uit New-York ontvangen, dat de gezagvoerders en de bemanningen der volgende in Noord- Amerika in beslag genomen stoomschepen met het s.s.' «Nieuw-Amsterdam» naar Nederland vertrekken „Adonis „Bachus", „Hercules", „Mercu- rius", „Neptunis", „Posseidon", „Triton" „Vesta", „Nickerie", „Prins der Nederlanden", „Fred. Hendrik", „Prins Willem I". De Koninklijke familie op het Loo. Men meldt uit Apeldoorn H. M. de Koningin, Z. K. H. Prins Hen drik en H. K. H. Prinses Juliana zijn te Apeldoorn aangekomen. De Koninklijke familie met haar gevolg, be staande uit freule Verschuer, jonkvr. L. P. v. d. Poll, jhr. mr. G. E. W. Tets, referendaris van het Kabinet' der Koningin, jhr. C. Hooft Graafland, adjudant der Koningin, en jhr. von Mühlen, adjudant van den Prins, begaven zich per auto naar het Loo. Reizigersverkeer Duitsehland—Nederland. Van Vrijdag 5 April af wordt het reizigers verkeer van Duitsehland naar Nederland voor eenige weken gesloten. (N. R. Ct.) Inventariseering van particuliere voorraden. Wij vernemen dat er plannen bestaan de door particulieren dezen zomer zelf te kwee ken aardappelen en groenten te inventarisee- ren. Tot inbeslagneming zal, indien althans de toestand het gedoogt, niet worden over gegaan voor zoover de gekweekte groenten en aardappelen een zekere hoeveelheid voor par ticulier verbruik niet overschrijden. Verkoop van zelfgekweekte groenten en aardappelen aan handelaren drogerijen of fa- In de week van 1—6 April is verkrijgbaar Op bon 17 li/2 ons Groene Erwten per per soon 11 ct. per pond, of li/2 ons Witte Boo- nen per persoon 23 ct. per pond naar keuze van den kooper. Op bon 19 1/2 'ons Vet per persoon 40 ct. per pond. Op bon 21 1 ons Groene Erwten per persoon 11 ct. per pond. Op bon 23 1/2 ons Gort per persoon 133 ct. per pond. Bon 17 is geldig Dinsdag en volgende dagen, bon 21 Donderdag1 enz., bon 23 Vrijdag enz. Op bon No. 9 is twee ons Rundvieescih ver krijgbaar bij de slagers of twee ons Eenheids worst tegen maximumprijzen; de worst alleen in de bekende vleeschwiukels en vooir zoover de voorraad strekt. Op bon 11 is verkrijgbaar een ons Koelhuisbo- tcr 4 281/a cent per ons. Op bon 4 (Kindermeel) 2i/8 ons Kindermeel prijs 21 cent.' Woensdag 3 April, 24 's namidd. uitgifte van Kaarsen voor Industrieën enz. bijl den Portier. Aard appelen. In de week van 1—6 April verkrijgbaar op: bon 25 per persoon 1 kilo Zandaardappelen bon 27 per persoon 1 kilj Zandaarrlappelen; bon 29 per persoon 1 kilo Zandaardappelen. Zandaardappelen 51/2 Cent per Kilo. Bon 25 geldig op Woensdag' 27 op Vrijdag, 29 op Zaterdag'. Broodkaart. De broodkaart van het 45ste tijdvak loopt van 30 Maart tot en met 12 April. Koffie. Op bon 22 der thee- en koffiekaart zal van 10—31 Maart op bon 22: li/2 ons koffie verkrijg baar zijn. Thee verkrijgbaar op bon 19. Centrale Keuken. lederen dag, behalve Zondags, is tusschen 11 en li warm eten te bekomen 4 12 ct. per portie, aan de spijskokerij Achter de Teerstoof, Spijskok rij Lange Haven 11, Gymnastieklokaal Dwars straat en Gymnastieklokaal Buitenhavenweg. Het eten moet daags te voren besteld worden. Het menu wordt wekelijks per advertentie bekend gemaakt. Er worden ook bonboekjes met 6 bons uitgegeven. Op deze bons wordt het' eten 11 cent per portie ver? trekt. „Roomsch Tooneel". A s. Maandag (2e „Paaschdag) zal bovenge noemde vereeniging haar eerste uitvoering ge ven". Dit Tooneelgezelschap, kortelings opgericht en aangesloten als onderafdeeling bij „Katho liek Leven", zal opvoeren. De Triompf des Kruises". Voor deze eerste uitvoering zijn kosten nog moeiten gespaard. Décors en Costumes zijn zoo goed mogelijk verzorgd. Verschillende be kende Schiedamsche zangers zullen aan dit drama met zang hier medewerking verleenen, terwijl ook een jongenskoor onder leiding van de Eerw. Br Clementinus zal assisteeren. De begeleiding voor orgel en piano berust in handen van den heer F. Vlug Tusschen de bedrijven kiein orkest. Door a.s. Eaandag dit Tooneelstuk te gaan zien, zal men ongetwijfeld zichzelf een arngenamen avond te verschaffen, „Utile Dulei". De Schiedamsche Tooneelvereeniging Utile Dulci". die reeds verschillende keeren' met zooveel succes hier ter stede uitvoeringen heeft gegeven, zal Woensdag 24 April in Odeon het bijspel in 4 bedrijven „Twee wapens" opvoeren. Het batig sa'do is ten voordeele der Schied. Gezondheidskolonies. Door de Commissie voor deb®' vordering van de productie van levensmidde len alhier, is aap B. en W. het verzoek ge* richt om het weiland in het Zuidergors etn te doen zetten in tuingrond en alzoo dienst baar te maken aan da productievermeerdering' Daar er een groote vraag is naar tuingrond en honderden inwoners gaarne mede willen wer ken aan den verbouw van levensmiddelen komt 't haar gewenscht voor ook deze 11 H.A- grond in kleinere perceelen aan combinaties vat* huurders te verhuren voor dit seizoen met recht van voorkeur voor een volgend jaar. Hoewel zij het bejammert dat hierdoor gee» ijsbaan zal kunnen worden aangelegd meent zij toch dat het telen van levensmiddelen m dezen tijd van het meeste gewicht is en all®3 moet worden ingespannen en veel moet wor den opgeofferd om de productie van levens middelen te vermeerderen. Zij gelooft dan ook dat de liefhebbers van de ijssport gaarne een offer zullen willen bren gen en daardoor mede zullen willen werken om in het nijpend gebrek aan voedingsmiddel*11 eenigszins te voorzien. Bij de doorde^ereenigingVolks- huisvesting te Oostyoorne gehouden aanbeste- j ding van den bouw van 5 woningen wa* laagste inschrijver de heer C. Dubbeldam alhier j voor f 36400 Wij verwijzen naar da in on3 blad van heden voorkomende advertentie, be treffende den voordrachtavond van Marine* Salomons op Vrijdag 5 April in Odeon alhier- Achter het sportterrein van Hermei is gisteren 300 meter bronsdraad gestolen. Een jongen die gisteren alhier een rijwiel gehuurd had, reed er mede na«r Rotterdam, waar hij een winkel bezocht- Weer buitengekomen, kwam hij tot de ont dekking dat het rijwiel ontvreemd was. Hoogwater te Schiedam; Zon dag 31 Maart 6.10 v.m., 6.20 n.m. Zomertijd. De zomertijd treedt 1 April in. De klokken in deze stad zullen Maandag 1 April des nachts om| 2 uur een uur worden voor uit gezet. Roeiwedstrijd. j Maandag Tweeden Paaschdag zal de roeiwedstrijd, uitgeschreven, door de sport- commissie van den Senaat van het Delftsche Leidsche studentenkorps aan den Overschie- scheweg bij de brug van het Huis te Riviere plaats hebben. De studentenroeiwedstrijden mogen zich, zooals bekend, steeds in een groote belang stelling van de zijde van het Schiedamsche publiek verheugen. De „Triton"-ploeg van de Delftschp studen- n moe'' bizonder goed getraind zijn. Ook van de Leidsche roeivereeniging „Nep- tunus" zullen verschillende leden uitkomen, die Bij de laatste roeiwedstrijden op het IJ bui tengewone prestaties op het gebied der roei- sport te aanschouwen hebben gegeven. De stafmuziek van de vestingartillerie te Delft zal den roeiwedstrijd, die ten 1 uur aan- vangt, opluisteren. Indien het wedr gunstig is, zal ongetwijfeld een' zeer druk bezoek te verwachten zijn. Vrijwilligen Landstorm. Men meldt ons Bij Ministerièele beschikking van 13 Maart iyi», no 147, is bepaald,' dat dienstplichtigen i] oen Landstorm, die tevoren twee jaren of anger hebben deel uitgemaakt van den vrijwil- igen Landstorm, in aanmerking kunnen ko men voor bijzonder verlof, zoodra zij, ter be oordeeling door hun Korps-Commandant, heb ben aangetoond, voldoende geoefend te zijn in bun positie of rang c. q. hun opleiding tot kader iS volbracht en zij tenminste een maand in den eventueel door hen beklee- den rang bij een korps hebben gediend. a 7V1..1edoelinS van deze gunstige bepaling is duidelijk. Wanneer een vrijwilliger bij den Landstorm, die gedurende twee jaar de oefe ningen heeft meegemaakt, voor den verplich ten Landstorm wordt opgeroepen, heeft hij, na een maand gediend te hebben, aanspraak op verlof. r Vooral in verband met de burgerpositie van den Landstormman is deze beschikking van belang, daar mem tenslotte slechts een maand onder de wapenen is, en de oefenin gen van den vrijwilligen landstorm worden gehouden zooveel mogelijk met inachtneming V£>wr werkzaamheden der vrijwilligers. Wij vertrouwen dat deze bepaling vele jonge UIT KETHEL. De burgemeester van Kethel is in beroep gegaan bij den Commissaris der Koningin teneinde de prijizen welke door de taxateurs door hem aan gesteld i.z. de veevorderingen gedaan voor de militaire etappeslachterfen te Rotterdam gehand haafd te zien en niet die van de Rijkstaxateurs. UIT ROTTERDAM. UIT VLAARDINGEN. Aan den Raad der gemeente Vlaa^ingen beeft het Dagelijksch Pestuur van den A. N- Vv P een adres verzaden, waarin het zegt, met belangstelling kennis te hebben genomen van het voorstel van B. eD W. om, in verband met de genomen proef, de exploitatie van de tollen aan de Vijfsluizen en het Kethelhek voorloopig in eigen beheer te houden. De uitkomsten van het eigen beheer z\jh in het tijdvak yan 1 Mei 1917 tot 1 Maart 1918 zoo gunstig geweest, dat de netto-opbrengst van de beide tollen aanzienlijk meer is geweest dan vroeger door verpachting werd verkregen. Lil de besprekingen in de vergadering van den Raad, op 15 Maart 1917 gehouden, is de bedoeling van de voorstanders van het nemen van de tollen in eigen beheer voldoende naar voren gekomen, nl. om, wanneer oe mogelijk' beid daartoe zou blijken, een of meer catego- rieën van weggebruikers van het betalen van tolgeld vrij te stellen. Reeds in vroegere tot den Raad gerichte re quester! heeft ons Dagelrjksch Bestuur de wen- schelijkheid betoogd om voetgangers en wiel rijders vrijstelling van tolgeld te verleenen, wanneer algeheele opheffing van de tollen neg niet mogelijk bleek. Om deze redenen wordt verzocht vaii deze beide categorieën van weggebruikers aan de tollen aan de Vijfsluizen en het Kethelhek geen tolgeld meer te vragen, ,of althans, als eerste schrede op den goeden weg, de voetgangers vrtf te stellen van tolgeld. Schiedam, 30 Maart 1918. Mijnheer de Redacteur I Met de plaatsing van bet onderstaande zult UEd. mij' een genoegen doen; waarvoor bij voor baat mijhen dank. Door bemiddeling van uw geacht blad in da to 27 Maart, werd door de brandstoffenoommissie het publiek in de gelegenheid gesteld zich va» een anderen brandstoffenhandelaar te voorzie»» 1 In oM} Ingmmont aan don Schiedamschen djjk is door de recherche alhier aangehouden een zich noemende L. R„ uit Düsseldorf, als verdacht te Keulen een politie-agent te hebben doodgesch> ten. Aanhouding was verzocht door de Duitsch® autoriteiten. (Kuiter, verantwoordelijkheid der Redactie) Van ingezonden stukken ook ai worden ze uiR g.plaatst wordt de kopy niet teruggegeven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 2