R. 1HEES fi ZOOMEN Plain de KMTOOROPLEIDING phachtcollectie in MODE-ARTIKELEN. VI ENü's 8CHIEDA VI. SAFE-LOKETTEN Brand- en Inbraak vrije Safe-Deposit. Meubeltransport. SLEEPERU. INSTITUUT PONT. DAMES HEEREN KINDER ruime sorteering Ad verten tien. 8 0 H 1 E J) A M Uit Amerika. Reuter' seint uit New-York d.d. 29 Maart Een telegram uit een haven aan de Atlan- j tische Oceaan meldt, dat de voormalige Ne- derlandsche gezant van Rappard bij het af scheid nemen van zijn vrienden gezegd heeft, dat hij vertrok met de diepste gevoelens van waardeering voor de vriendelijkheid en hoffe lijkheid van de Amerikaansche autoriteiten en van het Amerikaansch publiek. Hij betreurde, dat er op de laatste dagen een schaduw ge worpen was door de ontwikkeling der oorlogs gebeurtenissen. Groenten voor inmaak. Naar de ,,Tel. meldt, overweegt de minis* ter van landbouw een verbod tot het conser- veeren in blikjes van groenten, terwijl het inzouten van groenten geoorloofd blijft. Het verbod houdt verband met het feit, dat de z.g. blikjes-groenten veelal worden ingesla gen door de meergegoeden, die daarvan voor raden maken. De bedoeling is dus het in den handel bren gen van z.g. luxe busgroenten tegen te gaan. Militaire slachterijen. De ,,Tel." meldt, dat de opperbevelhebber bepaald heeft, dat rekening houdend met de wijzigingen, welke de vleeschvoorziening noodig maken, het voor de militairen be- noodigde rundvleesch met been en versch rund- vet moet worden ontvangen uit de militaire slachterijen. Naar aanleiding hiervan zullen indien niet aanwezig worden opgericht militaire slaehterijen- in de navolgende plaatsen Alkmaar, Amsterdam, Arnhem, 's-Graven- hage, Groningen, Haarlem, Leiden, Nijmegen, Roermond, Rotterdam, Utrecht en Vlissingen. Militaire slachterijen, gevestigd in andere ge meenten, moeten zoodra mogelijk worden op geheven. Wordt de instandhouding van een slachterij wenschelijk geacht, dan kan dit met een met reden omkleed voorstel aan den op perbevelhebber worden verzocht. Het beheer over deze militaire slachterijen wordt opgedragen aan een officier, aan te wij zen door den garmzoens-commandant. Fabrieatie-verbod van vleeschconserven. Wegens de vleeschschaarschte zal binnen kort naar de „Tel." veineemt, een verbod tot het maken van vleeschconserven worden uit gevaardigd. Concentratie van bakkerijen. Naar men ons meldt, heeft de concentratie van bakkerijen niet de brandstoffenbesparing opgeleveid, welke het Rijkskolenbureau zich had voorgesteld. Ook andere bezwaren doen zich door de concentratie sterk gelden. Mede op grond daarvan overweegt het Rijksbureau de concentratie van bakkerijen niet meer verplicht te stellen. (N_ Crt.) De Huurcommissiewet. r e wijzigingen, welke tij hehadueling van de Huuropzeggingswet door de Tweede Kamer te gelijkertijd in de Huurcommissiewet zijn aange bracht, hebben het noodig1 gemaakt, dat ook in den algemeenen maatregel van bestuur, vastgei steld bij Kom. besluit van 26 Mei 1917 (St.b-ld. no. 444) en regelend de wijze van behandeling der zaken jdooir de huurcommissies en de kan tonrechters, eenige veranderingen werden gemaakt. Bij Kon. besluit van 28 Maart jl., hetwelk he den, Zaterdag 30 Maart in werking treedt, zijh deze veranderingen in het Staatsblad gepubli ceerd tegelijk met enkele andere, waarvan wij de voornaamste hier even willen toelichten. In art. 51 van den hierboven genoemden al gemeenen maatregel van bestuur was bepaald, dat de huuroommissie geen zaak kan behandelen' indien niet vijf leden aanwezig zijn en de belan gen van huurders en die van verhuurders van woningen niet gelijkelijk vertegenwoordigd zijn, kit artikel is thans als volgt gewijzigd.' „te huurcommissie wordt ingedeeld in twee kamers, ieder van drie leden. te voorzitter der huurcommissie regelt de sa menstelling der kamers, met dien verstande, dat de belangen van huurders en die van verhuur ders van woningen in beide kamers moteten zijh vertegenwoordigd. te voorzitters der beide kamers regelen de werkzaamheden der kamers in onderling over leg. Indien ten minste twee leden of de voorzitter eener kamer daartoe besluiten, wordt de behan deling eener zaak in die kamer gestaakt en ge schiedt de behandeling opnieuw in de volledige huurcommissie. Geen zaak wordt behandeld, zoo niet ten minste drie leden aanwezig zijn." Blijkens het woord „wordt", in de eerste ali nea van dit nieuwe artikel, moeten dus alle huurcommissies worden ingedeeld in twee ka mérs, ieder van drie leden. De regeering schijnt hiervan een veel vluggere afhandeling der zaken, voornamelijk in de grootste steden des lands, te verwachten. Het is echter o. i. nog een groote vraag,of het hiermede beoogde resultaat zal be reikt worden, daar de achterstand van de werk zaamheden der huurcommissies in de grootste steden naai onze meening niet moet gezocht wor den in het te geringe aantal der bestaande com missies. maar in het te beperkt en ongeschoold bu reau-personeel. Aan fdit laatste euvel wil de regeering nu blijkbaar tegemoetkomen, door die werkzaamhe den een weinig te verminderen. Zoo zal het niet meer noodig zijh, dat aan huurder en verhuurder een afschrift van het door een der partijen in gediend verzoekschrift tegelijk mét een afschrift van het vonnis worde gezonden. De partij, weAe een verzoekschrift bij de huurcommissie indient, zal zulks in het vervolgt moeten doen in twee gelijkluidende exemplaren,beide door den verzoeker onderteekend. Een dier exemplaren wordt dan door den secretaris, na het voor af schrift te hebben gewaarmerkt, zoo spoedig mo ge,ijk bij te adviseeren brief aan de wederpartij' gezonden. Is nu het vonnis door de huurcommis sie gewezen, dan ontvangen zoowel de huurder als de verhuurder hiervan mededéeling, en te gelijk alleen het afschrift van het vonnis, en niet daarenboven, gelijk tot nu toe geschiedde, een afschrift vfan het verzoekschrift. Ingevolge art. 49 van voornoemden algemee nen maatregel van bestuur mochten de leden der huuroommissie tot nu toe, uit welken hoofde ook, geen hoogere vergoeding of geldelijke beloo ning' genieten dan, bij wijze van vacatiegeld, ten hoogste f 5 per zittingsdag. In art. 62 echter van denzelfden maatregel was bepaald, dat de huur oommissie e en of meer harer leden kan op dragen de zaken te onderzoeken, voordat deze door haar worden beslist, en dat zij' voorts een of meer harer leden kan opdragen een plaatse lijk onderzoek in te stellen of getuigen of des kundigen te hooren. Deze bepaling ontmoette in de practijk vele moeilijkheden, daar bij strikte doorvoering daarvan de leden gedwongen konden worden veel tifdroovend werk buiten de zittin gen giatis te verrichten, en bij verwaarloozing dezer bepaling aan rijk en gemeente belangrijke kosten in rekening moesten worden gebracht, door dat men dan dit werk ,iet verrichten bij wijze van schatting door deskundigen-niet-leden der com missie. Thans zijn deze bepalingen in dier voege ge wijzigd, dat aan leden der oommissies voor het uitbrengen van een verslag in de zitting der oom missies, omtrent hun opgedragen werkzaamheden buiten de gewone zittingen, dezelfde schadeloos stelling zal worden gegeven, als aan de andere leden, ter zitting aanwezig, zoo zij niet deelnemen aan de behandeling der zaak, waarover zij rap porteeren. Geen bijz.onaer duidelijke bepaling, maar het staat er toch zoo. Verder kan de voorzitter aan deskundigen op dragen een schriftelijk verslag aan de huuroom- missie uit te brengen. Ook kunnen B. en W. thans, i behalve aan den secretaris, eveneens aan den plaatsven'angenden secretaris een maandelijksche toelage verleenen. lot nu toe mochten, volgens het laatste lid van art. 1,9 van den algemeenen maatregel voor noemd, de voorzitter eener huurcommissie en de^ beide niet als vertegenwoordigers van bepaalde behangen betrokken zijn. In de praktijk werd dit voorschrift, vooral in de groote steden des lands, nog al eens overtreden, gevolg van het miniem aantal personen, welke aan deze vereischten vol deden en tevens voor het aannemen van deze func- tie te vinden waren. Thans is deze bepaling vervallen en is daarvoor in de plaats gekomen het volgende: „Personen, benoembaar als verte genwoordigers van de belangen van huurders of van verhuurders van woningen, worden, zoo mee gelijk, slechts onderscheidenlijk in die hoedanig heden tot lid der huurcommissie benoemd." Het luchtverkeer na den o/or.l og De „Koln. Volksztg." wijdt een artikel aan de uitzich ten voor het luchtverkeer na den oorlog'. De we reldoorlog heeft de vliegtuignijVerheid tot groote hoogte opgevoerd en .overal duiken plannen op om dit verkeersmiddel ook aan den vrede dien stig te maken. In Italië bestaan reeds eenige vlieg- postverbindingen. Engeland houdt zich druk be zig met het plan voor een ludhtverbinding Lon- den-Indië, Engeland-Amerika, ja, zelfs Engeland- Afiika. In Zweden en Spanje zijh ook plannen in de maak; frankrijk onderhoudt een vliegdienst naar Corsica en in Amerika zal in Mei het lucht verkeer tussohen Washington en New York wor den opgenomen. In Oostenrijk-Hongarije heeft zich reeds aanvang 1916 de Ilag (Internationale Luft- verkehrs Aktien Gesellschaft) gevormd, die alle toebereiselen treft voor een uitgebreid vliegver keer in de monarchie en naar den Balkan. De afstand Weenen-Konstantinopel zal in 12' uur af gelegd worden. Aan de hoofdlijh Praag—Weenen Boedapest BelgradoSofia Konstantinopel zullen zijlijnen aansluiten. De bedrijfsveiligheid van het vliegtuig komt reeds veel die van spoor c n stoomschip nabij en wordt steeds meer vol komen. De Engelsche glas-en porcelein- nijverheid. Het „Board of Trade Tournal" stelt vast, dat vete Engelsche bedrijven van den oorlog gebeuik hebben gemaakt om be drijven te ontwikkelen, die voorheen grooten- deels of uitsluitend in Duitschland bestonden Zoo bijvoorbeeld het glaswerk en het porcelein waarmede voor den oorlog de Berlijnsche por- celeinmaatschappij Engeland overstroomde. Ook waren de Engelsche laboratoria voor 90 pCt. afhankelijk van de Duitsche scheikundige voort- brenselen. De bond van Engelsche glasfabrieken heeft zich thans aan het werk gezet en maakt ar tikelen, die volgens deskundigen niet onder doen vau de Duitsche waar. Wanneer de strijd van economische mededinging weer opgenomen wordt, moeten zij niet op de Engelsche en koomale markten weer door buitenlandsche concurentie verdreven worden. over de week van 2 t/ni. 6 April 1918 DINSDAG erwtensoep met varkensvleesch, verkrijg baar op erwten bon. WOENSDAG stamppot, aardappelen roode kool met rundvleesch, ver krijgbaar op aardappelbon. DONDERDAGerwtensoep met varkensvleesch, ver krijgbaar op erwtenbon. VRIJDAG gort met karne melk, boter en siroop verkrijgbaar op gortbon. ZATERDAG stamppot aardappelen, hache met rundvleesch, verkrijgbaar op aardappelbon. 1487 35 Bankiers en Makelaars in Assurantiën Rekening-Courant. Chèque-Rekening. Vreemde Waarden. Incasso's. Effecten en Coupons. Beleeningen. Prolongatiën. AID soorten Assurantiën. Wij maken U opmerkzaam op de gelegenheid tot het HUREN van in onze geheel nieuw ingerichte Telef 146. SINGEL 6. Bergplaats voor Inboedels. Lnt van Oei Nm inrui len Bond van Meubel transport-O n d erne- mers, 12089 20 DRIE MAANDEN. De leerlingen hebben gedurende DRIE MAANDEN dagelijks 9-12 en van 27,-47, lea mMACHINE- SCHRIJVEN, STENOGRAFIE-PONT, NEDERLANDSCH, fransch, duitsch, engelsch, roekhouden. Het geheel kost f 36.(3 x f 12.1480 34 AANVANG BEGIN APRIL. Prosp., aanm. dag. ROTTERDAM j Diergaardel. 5. Tel. 8394. I Mathenesserl. 271. Tel. 12312. Ondanks stoffen- en fourniturennood in alle afdeelingen. CATALOGUS op aanvrage verkrijgbaar lsten Paaschdag gesloten 2den Paaschdag geopend van 9 tot 2 uur. Aanbevelend, E. ESDEKS, Hoofdsteeg, Rotterdam. 1475 180 Centrale Keuken 4VVO 1720. ledematen, spierpijn, gewrichts pijn, rheumatiek, stijve hals, spit in den rug, influenza, jicht, pijnlijke menstruatie, hoofdpijn, oorpijn, aangezichtspij n en kiespijn. Gebruik hiertegen SAWAI'KRIHi-tabietten. e werken genezend en pijn stillend. Per koker 60 ct. 3 kokers f 1.70. Let bij koop op den naam van den Fabrikant AMIJ WH «HUT, Pharmac. Fabriek Zeist. Bij Apoth. en alle Dmo-Uto., O KIEEDUU

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 6