Binnenland. Wisseling. ion tarwebloem, 60.000 ton havef en 100.0Q0 ton mais uit Argentinië en Australië gewaarborgd. FRANKRIJK. 'De „Vossische Zeitung" ontleent aan Parij- sche bladen van April: Vrydag-avond hebben de commissie voor trui- toüandsche aangelegenheden en die voor het le ger uit de Kamer Clemenceau gehoord. Re- naudel, de socialistische leider, vroegophelde ring over de berichten van het Weensche Kort', bureau. Clemenceau bepaalde zich in zijn ant woord ongeveer tot wat in de officdeele repliek, van Havas werd meegedeeld. Benaudel stelde vast, dat Clemenceau zich zelf naar duidelijk blijkt tegenspreekt. Clemenceau werd opgedragen io<m het heele materiaal over de besprekingen over te leggen. Hij is tegen Woensdag opgeroepen. Renaudel kondigde aan, dat de socialistische Ka- mergroep de zaak in vollen omvang in de Ka mer te berde zal brongen, zoodra de algemeene militaire toestand dat gedoogt en Clemenceau zal nopen, ze in haar geheel en onvoorwaardelijk bloest te leggen. Clemenceau zal dan ook het Zijne zeggen over de geruchten, dat hij zich bij de beraadslagingen van Revortera en A/mand scherp omlijnde voorstellen omtrent de Poolsche kwestie liet voorleggen. CANADA. De invoering van den dienstplicht ontmoet in Fransch-Canada krachtig verzet. In Quebec heb ben bloedige onlusten plaats gehad. De oproerma kers zullen voor militaire rechtbanken terecht staan, wyl men de burgerlijke justitieele ambte naren niet vertrouwt. De ruffes tan ten worden auto matisch bij het leger ingedeeld. Sir Laurier zal in het parlement te Ottawa krachtige oppositie voorai. MAROKKO. De „Times" verneemt uit Tandzjer, dat Duit- schers in Marokko er met alle middelen naar streven anarchie en doodslag over het geheele land te verspreiden en Last en onrust aan de F ranse tie en de Sjerifjjnac(ha^ troepen veroorza ken aan de grenzen van de Spaansche cn de Fransche zones. Hot revolutionaire leger van Ab- doel Malek, aat 'Overvloedig van wapenen en munitie voorzien is, wordt aangevoerd door Duit- schers en zijn wijze van oorlogvoeren is modem. Duitsche bommen van het nieuwste type, door duikbooten of op een andere manier aan de Rif- kust aangebracht worden door de rebellen ge- biuikt. In het zuiden van Marokko zijn wapens, munitie en geld ontscheept door Duitsche duik booten en visschersbooten van de Kanarische eilanden en aan Heibo, het hoofd der (opstande lingen, ter beschikking gesteld om te gebruiken tegen den Sultan en de Fransche troepen. Slechts aan de bekwaamheid van Lyavitey en de energie der Fransche troepen is hel te danken, dat er een opstand in het binnenland veiineden is. De Duitschers beseffen ten volle welk gezag Lyautcy geniet; zy overstelpen dan ook de stammen met biljetten, waann de inboorlingen uit naam van God opgewekt worden Lyautey te vertnoorden. In deze biljetten wordt bet voorgesteld alsof zij uit Damaskus afkomstig zijn, maar zij zyn ge drukt te Barcelona. De Duitsche en de Oosten- rijksche consul te Larray staan voortdrend in verbniding1 met Duitsche duikbooten en met de misdadige campagne, die de Duitsche consul te Tctoean gevoerd heeft. Eindelijk heeft de Spaan- scho regeering ingezien, dat' Raisoeli en zyn aanhangers zich te Beek ophouden en de bezet ting en de pacificatie van de Spaansche zone bemoeileken. Want de Duitschers hebben door aan de stammen onafhankelijkheid onder een nieuwen bestuursvorm te beloven een zeer zwa- ren slag toegebracht aan het Spaansche gezag en den Spaonschen invloed ondermijnd. Een telegram uit Madrid meldt: Het kabinet heeft beraadslaagd over den toe stand in Marokko, die door de Duitsche kuipe rijen ontstaan is. Men acht het mogelijk, dat verdere maatregelen van Spaansche zijde zullen, genomen worden. ALLERLEI NIEUWS. j Uit Weenen: De Keizer, die Zondag-ochtend vroeg ran een reis naar het Zuiden te Baden ie teruggekeerd, heeft in den loop van den ochtend de minister van buitenlandsche zaken Czernin in bizondere audiëntie ontvangen. De minister is Zondagavond naar Boekarest vertrokken. Uit Bern wordt gemeld Gister zijn twee Zwitsersche gedelegeerden naar, Berlyn vertrokken tot regeling van het vraag stuk betreffende de convooien der Zwitsersche levensmiddelenschepen. - Door den bevelhebber van het F.tappenge- bied in Vlaanderen zijn de hoeren Braun, burge- moester, eai De Weert, wethouder der stad Gent, var, hun functie ontheven. Zjj zullen door Duit sche regeeringscommissarissen vervangen worden. De reden van hot ontslag moet gezocht worden in het vefzet van beide magistraten tegen het activistisch driven te Gent. twee plaatsen, Vaceeren, die der iieeron v. Best en de Beaufort. Aldus twaalf nieuwe afgevaardigden in nog geen anderhalf jaar. Het gaat hard. En toch ontglipte de ou3e Ka mer aan de wisseling van wellicht het dubbel aantal zetels dooi' de uitvinding „laat zitten wat zit" in 191?. Edoch, deze inventie baat haar niet voor 1918. I>an wordt er groote opruiming gehouden, als krachtige getuigenis van de ondankbaarheid van het Nederlandsche volk jegens de afgevaardig den, die zich, juist de laatste jaren,, hebben af gesloofd in den harden dienst van de immer voort- malende wetgevende machine. 1918 kan de wisseling tot vijftig procent vol voeren. Is er immers niet alle kans gezien het politiek advies - dat dte R. K. Staatspartij naar de nieuwe Ilde Kamer zendt: Voor N.-Holland drie nieuwe Joden. Voor Z.-Holland drie nieuwe leden. Voor Limburg1 een nieuw lid. Voor Gelderland/Utrecht twee nieuwe leden. Voor Brabant (I en II) twee nieuwe leden. Zoodat wederom een klein dozijn kefsVersche afgevaardigden het reeds verwisselde dozijn van alle partijen versterken en wei zóódanig, dat met de toevalstreffers medegerekend, een vijf en twintigtal besomd kan worden? Maar dan komen de gesneuvelden pas op ons af stormen I 1 Er hangt een lijkemucht over de liberale par tijen. Eensdeels zuiien zij zich verslagen zien door de Sociaal-Democraten en Vrijzinnig Democraten die beiden op een „enorme" winst rekenen,, an- dersdeels is de Economische Bond er <»k nog. De partij van Eerdmans, Otto en Roodhuizen zaliger zal, met twee kruizen beladen het éóne kruisje misschien niet halen. De vrij- of oud liberale partij heeft op geen steunstemmen meer te rekenen. In Haarlem le zen wij hare Candidaten Douarière (gravin) van Heerdt tot Eversberg- Quarles van Ufford (dit is één naam), Jhr. G. C. Quarles v. Uffort, Jhr. Chr. F. W.. van Styrum en let nu op hoeveel stemmen deze candidaten behalen. Wij vertrouwen zelfs hunne koetsiers, tuinlieden en huisknechten niet De liberale partijlen, thans dertig, kunnen, met de wisseling der behouden zetels, ons gemak kelijk een twintig nieuwe gezichten brengen. Zij zullen 1918 aan den lijve voelen I De S. D. A. P. hoopt op 30 zetels. Toe waar bultje! Vooral niet voor ons, Katholieken, on derdoen. De Vrijzinnig Democraten maken ook illusies. Maar zeker zal de Economische Eoud en zullen Üe „wilde" partijten zyn on. haar afgevaardigden krijgen. Wij zullen onze goede oude Ilde Kamer niet meer herkennen. Zij zelf zal in tweeën gesple ten zijn, in een oude en een nieuwe helft. Waar in één hechte Katholieke fractie van dertig! Mr. BOMANS. van Best uit het politieke leven, zijn wij nu gekomen aan het 14de lid der Tweede Kamer, dat ook bij de nieuwe verkiezingen niet meer in aanmerking zal komen. Gelijk men weet, hadden voor een herkiezing alreeds bedankt de heeren Duynstee, Jansen, v. d. Velde, Van Leeuwen, De Jong, Brummelkamp, v. Vlijmen, De Beaufort, Patijn, v. Vliet, Jannink, Men- dels, en v. Vollenhoven. De kosten der distributie. Naar aanleiding van de kamerdebatten om trent de levensmiddelenvoorziening werd be sloten, dat een commissie zou worden benoemd, wier taak het zou zijn na te gaan of de kos ten der distributie door individualiseering of groepeering kunnen worden beperkt. Deze commissie is thans benoemd en be staat uit de volgende heeren Jhr. Mr. dr. H. A. van Karnebeek, burge meester te 's-Gravenhage, voorzitterF. M. Wibaut, wethouder te Amsterdam A. Stule- meijer, wethouder te RotterdamMr. J. G. Graaf van Randwyck, burgemeester van Amersfoort; Jlir. Mr. D. J. de Geer, lid der Tweede Kamer R. Zuyderhoff te 's Graven- hageen A. B. Michielsen, burgemeester van Haarlemmerliede. Woensdag a.s. om 12 uur, zal de commis sie, worden geinstalleerd. Vleesehgebrek. I Te Utrecht zal, ingaande heden van gemeente- I wege een proef worden genomen met den verkoop van visch, waarvojor van "Rijkswege geen maxi' mumprijlzea zijn Vastgesteld als zetsdbol, groote gul, middelsch el visch, schar, bot enz. De pijp zen van dezen visch, die tegen kostenden prijs zal worden verkocht, zullen uiteraard niet iJn- I belangrijk hoiDger zijn dan die der regeeringsvisch Mend oet het echter om zooveel mogelijk aan de heerschende vleesehschaarschte tegemoet te k> I g«n- Engelsche geïnterneerden. I Gister-avond zijn per extra trein uit Duitsch- land via Venlo en Rotterdam aan het station van den electrischen spoorweg te Scheveninge» 1.22 geïnterneerde Engelsohe k t ijgsgcvangenen aan- gekomen, onder wie 19 officieren. Beminningen aangebrieht. Aan boord van het s.s. „Kilkenny" gisteren te Rotterdam aangekomen, bevonden zich de kapi tein en 20 man van het s.s. „Kieldrecht" van de firma v. Ommeren; aan boord van het s.s. „Rotterdam", de kapitein en 10 man van het s.s. „Boekelo", behoorend aan de maatschappij „Noordzee"; aan boord van het ss. .„Marylebone" 18 leden van de bemanning van het s.s. „Hoog land van de Scheepvaart en Steenkolen Maat schappij op het s.s. „Ella" de kapitein en 11 man en op het s.s. „Belle" nog 6 man van het s.s. „IJstroom'van de Hol!. Stoomboot maatschappij! te Amsterdam; al deze schepen, waarvan die be manningen te Rotterdam werden aangebracht, waren door de Engelsche regeering in besLag genomen. Bovendien bevonden zich aan boord van het s.s. ,_Jfarylebone" 81 Duitschers en Oostenrijkers die uit Engeland zijn uitgewezen. Aan boord van het s.s. „Kirham Abbey" bevon den zich 4 Hollanders, die aan boord van het Engelsohe s.s. „Amulet" geweest waren. Dit stoomschip was 14 Maart onder de Engelsche kust gezonken tengevolge van een aanvaring. De steenkolenvoorziening. Er wordt, naar het Persbureau Vaz Ddas ver neemt, een zeer spoedige wederopenstelling- der Duitsche grenzen voor vervoer van steenkolen naar Nederland verwacht. Nederland en de Vereenigde Staten. Zaterdag-middag is by het departement van buitenlandsche zaken telegrafisch bericht inge komen van den Nedorlandschen gezant te Was hington, dat indien de „Poeldijk" en de .„Maas dijk" met haar ladingen tabak naar Amerika vertrekken, de War-Trade-Board garandeert, dat aan de Nederlandsohe regeering de gelegenheid zal gegeven worden, voor deze schepen by hun aan komst in de Vereenigde Staten als retourlading graan aan te koopen. In verband met het bovenstaande wordt ons gemeld, dat de ladingen, weike de .„Poeldijk" en do „Maasdijk" hier te lande hadden ingenomen,, slechts vooi' een gedeelte uit tabak bestonden. Deze ladingen zijn intusschen reeds «enige we ken geleden gelost en ter beschikking gesteld van de afladers. Uitwisseling van krijgsgevangenen. Gister-avond werden over Boxtel en Rotter- dam te Scheveningen uit Duitschland verwacht 25 Engelsche officieren en 100 minderen en on geveer 9 uur aan de Lloydkade aldaar 100 ge wonden; morgen-avond 880 Engelsche officieren en 235 onderofficieren en minderen te Scheve ningen. Een relicfboot gezonken. Medegedeeld wordt, dat het Belgische Re- llefschip „Minister de Smet de Nayer" Zater dag j.l. omstreeks half 6 's-namiddags op een mijn geloopen en gezonken is. 17 man zijn gered en 15 verdronken. Da geredden zijn aan boord van de sleepboot „Witte Zee", die zich in de vrije vaargeul ophoudt. liet schip zonk ongeveer 45 mijlen benoor den het lichtschip ..Doggersbank Zuid" ver moedelijk in de vrije vaargeul. De Eenheidsworst. De mededeeling in de pers omtrent het be sluit van den Minister van Landbouw dat de vleeschveorziening zal beperkt worden tot de fabricatie der zoogenaamde „eenheidsworst" heeft aanleiding gegeven tot den samenkomst der gecombineerde commissie van patroons en gezellen, uit de onderscheidene slagers- bonden. De commissie overwoog, dat het thans door de Regeering beschikbaar te stellen vee, véél beter zou kunnen worden verstrekt in verschen toestand omdat voor de bereiding van het middagmaal vleesch in verschen toestand verre de voorkeur verdient boven gerookte worst en de omzetting in gerookte worst aan de schat kist millioenen zal kosten. Bovendien worden door dezen maatregel de nog bestaande slagersbedrijven ten ondergang gedoemd en zal dientengevolge de werkloos heid onder de gezellen algemeen worden. Namens bovengenoemde Commissie is aan den Minister telegrafisch een onderhoud verzocht. J. P. Havelaar. -j- Te s-Gravenhage is op ?8-jarigen loeftyld over leden de heer J. P. Havelaar oud-minister van Waterstaat van 1886 tot 1891 in het kabinet- Mackay, oud Tweede- en Eerste Kamerlid, oud- Directeur-Generaal der Postcryen en Telegrafie. In vroeger jaren zag de heer Havelaar zich als ingenieur belast met hot ontwerpen en leiden van verschillende belangrijke werken. Sedert Haarlemmermeer niy afvaardigde naar de Hde Kamer op 1 December 1916 heb niet minder dan negen nieuwe mannen de vacatures rien vervullen der heeren Tjjdeman, Dolk, Van Nispen, Goeman Borgesius, v. Hamel,, De Mees- ster, Lieftinefc, Darterbaan,, Spiekman, terwijl nog Onze gezant in Amerika. Reuter seint uit New-York, dd. 8 April. De Associated Press meldt uit Washington dat mr. A. Philips, de Nederlandsche gezant, binnenkort om gezondheidsredenen met verlof naar Nederland zal vertrekken. De gezantschapsraad de Beaufort zal gedu- randa zyn afwezigheid als zaakgelastigde j optreden. Het uitvaren der vissehersvloot. De verwachting, dat na de Paaschdagen een groot 'deel der Katwijksdie zeiltrawlvloot wel weer zou uitvaren, is niet bewaarheid. Vele sche pen worden reeds geheel afgetuigd, wat er op duidt, dat ze voorloopig wel binnen zullen blij ven. Van de werklooze Vissdiefs koopen verschil lende nu kleine kustvisschervaartuigen, om daar mede de visscherij onder den wal uit Ce (Oefenen. Post voor Engeland. Te Hoek van Holland staan reeds ge ruimen tyd 40 spoorwagens beladen met post voor en over Engeland, op verzending por scheepsgelegen heid te wachten. Groentenexport binnenkort zullen weder de jaarlijksche groen- tenverzendingen per extratrein van Rotterdam naar Duitschland een aanvang nemen. S.s. „Heenvliet Met het Engelsohe s.s. „Ella",, dat gisteren met het Engelsche donvooi te Rotterdam is gearriveerd, is aangebracht, de bemanning van het indertijd getorpedeerde s.s. „Heenvliet." Het s.s. „Heenvliet" van de firma Soeterineer, Fekkes en Co. werd 288 Februari ten Zuiden van het. lichtschip Zwarte Bank plotseling door een Duitsche duikboot beschoten. De bemanning begaf rich in twee booten. De eene sloep, waarin zich bevonden de kapitein en 6 man is spoorloos ver dwenen. De sloep is waarschytalyk omgeslagen en zoo zijn de 7 man verdronken. De stuurman en 6 man, die zich in de stuur mansboot bevonden, werden na ruim 2 dagen te hebben rondgezworven opgepikt door de Engel sche kolenboot „Gollingw,ood" en naar «outhend gebracht. D© „Heenvliet" was inmiddels door een gifloot aantal schoten getroffen en zonk. 1 De In beslag genomen sehepen. Men schrijft aan de „N. R. Crt." Het is thans bijna drie weken geleden, dat de Nederlandsche schepen in Amerikaanscha en Engelsche havens in beslag werden geno men. Door de Engelscha regeering werd aan de Nederlandsche regeering medegedeeld, dat omtrent de voorwaarden waarop zulks is ge schied, nadere bijzondsrheden spoedig zouden volgen. Inmiddels hebben onze reederijen slechts uit particuliere bron uit den treure herhaalde liedjes vernomen, dat de schepen niet in be- s'a8 genomen zijn, doch in gebruik genomen, op „liberal terms", maar van die voorwaarden weten zij nog altijd hoegenaamd niets. Daar tegenover is in de laatste dagen gebleken, dat de geassocieerde regeeringen niet bereid zouden zijn, thans reeds de waarden der schepen vast te stellen, welke in geval van varnietiging, ter vergoeding in aanmerking zouden komen. Uit particuliere inlichtingen zou blijken, dat men die waarden zou wenschen te bepalen nadat een schip vernietigd is om den reeder de keuze te laten tusschen de alsdan vast te stel len waarde en vervanging van het schip zoo spoedig mogelijk na het einde van den oorlog. Dat zulks practisch beteekent, dat de keuze aan de geassocieerde regeeringen en niet aan de getroffen reederij komt, behoeft geen betoog, evenmin dat zulks lijnrecht in strijd zou zijn met den geest der toezeggingen door de geas socieerde regeeringen aan oaze regeering gedaan. Geheel in de lijn van het bovenstaande is het feit, dat een voor een Nederlandschen impor teur bestemde lading steenkolen aan boord van een. in een Engelsche haven in beslagge nomen Nederlandsch stoomschip, welke lading reeds in de eerste week van Maart was bataald, eveneens is in beslag genomen, en dat bedoelde importeur op zijn verzoek om vergoeding voor die reeds betaalde lading, ten antwoord ont- ving, dat die lading door een anderejzal wor den vervangen, zoodra de importeur zorg draagt voor de uitzending van een ander stoomschip om die lading te halen Uit de Tweede Kamer. Met het terugtrekken van den heer Mr. Onze schepen. Do bemanning en de passagiers van het Neder landsche stoomschip „Rhea," dat te Gibraltar in beslag is genomen, zyi, blykens by het departe ment van buitenlandsche zaken ontvangen be richt, van Madrid vertrokken om over land naar het vaderland terug1 te keereti. Nuchtere kalveren. Het bureau voor mededeelingen inzake da voedselvoorziening meldt In verband met het algemeen slach! verbod, dat Zaterdag 1.1. is afgekondigd, is een rege- ling getroffen ten aanzien der nuchtere kal veren, die er in dezen tijd in groot aantal zijn en komen. Deze kalveren zullen door be middeling van het Rijks-distributie-kantoor, waartoe de aanvragen moeten worden gericht, worden geleverd aan da gemeenten, in da eerste plaats aan de groote gemeenten en de industrie centra, waar de vleeschnood zich het sterkst doet gevoelen. Waar een gemeentelijk slachthuis is, zal men de kalveren levend ont vangen overigens worden ze geslacht toege zonden door daartoe aan te wijzen export- slachterijen. Het voornemen is aan d* ge meenten een hoeveelheid te zenden, die over eenkomt met eea rantsoen va* I ons per

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 2