Baghlad voor Schiedam en Omstreken. Gratis Ongevallenverzekering f Cf) f 1*ï De Oorlog. 41st© Jaargang Zaterdag 13 April 1918, No. 12113 Westelijk front Buitenlandse!! Mienws. Binnenland. Bureau: Koemarkt 4. Telef. 85, na S»nteort§d no. 148. - Foatbua. S3. SfeouBBinoatBE par 8 mmda f I.5Ö, p«r walk 13 caat, tov&m p. peet f%— kwartaal. ÜKmèeripa amnmaow 3 cant. Incassokosten worden berekend. De ▼erzekering wordt gewaarborgd door de Holbndache Algomeene Verzekeringsbank te Schiedam. A d V e r t a n t e u 1-5 regels f 1.30 elke regel daarboven 25 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelmgen 50 ct. p. rege.. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Op alle advertentiën in het Zaterdagavondnummer 10 oorlogstoeslag. Incassokosten worden berekend. by verlies van eiken ande ren vinger. I DU wijsvinger; f |J De Duitsche «taf meldde gisteravond De Duitschers rukken verder voorwaarts door de vlakte van de Leie tusochen Armen- tièree en Mctville. Het Wolffbureau zegt oyer den gister reeds gemelden val van Armen tières nog vol gende De met betonwerken versterkte stad Aimen- tières heeft zich op den llen dezer, niettegen staande de haar steeds nauwer insluitende om singeling buitengewoon dapper verdedigd. Eerst toen van uit Westen een, flankaanval op de stad werd gedaan, gaf zich liet overblijvende deel der dappere bezetting, die tijdens de in sluiting groote verliezen had geleden, over. De stad en hare onmiddellijke omgeving liggen vol lijken. Onder de 45 buitgemaakte kanon nen bevindt zich ook een stuk van 34 c.M. op spoorwegrails gemonteerd. De Engelsche staf bevestigde gister in zijn middag-communiqué het verlies van Mer- v i 11 e. Verder meldt de Engelsche bevelhebber Onze troepen hebben zich in de omtrek van Ploegsteert teruggetrokken naar nieuwe «tellingen bij Neuve Eglise. Het gevecht gaat over het geheele slagfront voort. Overi gens is de toestand aan het noordelijke slag front in den grond ongetwijfeld ernstig. Het deel onzer stellingen, waarin de vijand zich benoorden Festubert een weg baande, werd in een tegenaanval hernomen. Op het heele front benoorden het La Bassée- kanaal tot aan Hollebeke houdt de strijd aan. Bezuiden Atrecht werden de forsche plaat selijke aanvallen gisteren door de tegenpartij tegen onze stellingen in de buurt van Neu- ville Vitasse gedaan, telkens teruggeslagen. Verder noordwaarts wist de vijand na lang- durigen strijd een onzer posten bij Tilloy-les Mofflaines binnen te dringen, maar hij werd daar dadelijk uitgetaagd en de post hersteld. Aan weerskanten van de Somme toonde 's vijands artillerie verhoogde bedrijvigheid. Het Engelsche stafberieht van gisteravond luidt De vijand is heel den dag ten Z. van Z.W. van Bailleul zwaren druk blijven uitoefenen. In dit gebied zijn voortdurend aanvallen van groote kracht uitgevoerd. Ze duren nog voort. Onze troepen zijn langzaam in gestadigen strijd in de buurt van den spoorweg naar Bailleul teruggedrongen, waar ze hevig met de vijand slaags zijn. In andere deelen van het slagfront, benoor den het kanaal van La Bassée is vinnig ge vochten en da vijand is tusschen Lawe en Clarence een weinig opgeschoten. Op andere punten is hij tegengehouden. Aan de rest van het Britsche front onder ging de toestand geen verandering. Meer dan 110 Duitsche divisies zijn tot nu too sinds den echtend van den 21 sten Maart in het vuur geweest meer dan 40 daarvan zijn twee of driemaal in den strijd geworpen. Het Framch stafberieht van gistermiddag meldt: Vannacht i« da geschutstnjd in de streek van Hangard-en-Santerre nog al verwoed ge worden. De Fransche verkenningen toonden m de sectoren van Noyon en Canny-sur-Matz bedrijvigheid. De Franschen maakten gevan- genen j Een tamelijk levendig bombardement in de «treek van het kanaal van de Oise en m het bosch van Parroy. De Franschen voerden overrompelingen uit in de richting van Chermizy (benoorden de Ailetta) en bewesten de Butte du Mesml. Ze brachten gevangenen moe. Op het overige front verliep de nacht rustig. Fransch stafberieht van gisteravond Na een vinnige artillerie-voorbereiding heb ben de Duitschers vanochtend de linies der Franschen op het front Hangard-en-Santerre- Mt *h ontsponnen die heel den dag aanhield. Tegenover Hourges konden de Duitschers in weerwil van hun inspanning niet vooruitkomen. Na verscheidenen vruchtelooze aanva die onverpoosd door versche troepen werden gevoed, drongen de Duitschers in H a n- gard. De tegenaanvallen der Franschen heb ben de Duitschers tot de westelijke wijk van het dorp teruggedrongen, waar de strijd voort- woedt. In den sector van Noyon tamelijk bedrijvige vuurstrijd. De Fransche batterijen hebben Duitsche ophoopingen onder yuur genomen. De Duitschers hebben Reims gebombardeerd. Verscheiden branden braken uit, vooral rond om de kathedraal. In het bosch van Apremont hebben de Duitschers de Fransche stellingen van het Bois Brulé krachtig oangevtllen en in de voorste schansstukken voet gekregen. Een levendige tegenaanval door FranschAmerikaansche troepen, die gezamenlijk optraden, heeft hen daar aanstonds uit gejaagd. DE BRIEF VAN KEIZER KAREL. De Fransche regeering heeft gelijk reed3 gemeld in een officieele nota in extenso den tekst gepubliceerd van het schrijven van j keizer Karei aan den broeder van keizerin i Zita, prins Sixtus van Bourbon. De keizer verzoekt zijn zwager dit schrijven aan president Poincaré te willen doen toeko men, waartoe de prins in de Parijsche politieke salons in de gelegenheid was. De meest opzienbarende passage uit dit schrijven is de verklaring des keizers, ,,dat ik met alle middelen en met aanwending van a! mijn persoonlijke» invloed bij mijn bondge- nooten de rechtmatige eischenvan Frankrijk betreffende Elza s-L o- tha ringen zal steune n." De keizer verklaart zich voorstander van herstel der souvereiniteit van België dat ook zijn koloniën behouden moet. „Servië zal in zijn souvereiniteit worden her steld, en als onderpand van onzen goeden wil zijn wij bereid, aan dit land een billijken en natuurlijken uitgang naar de Adriatische Zee, evenals ruime oeconomische concessies toe te kennen." De ophitsing door het genootschap Naroa- naobrena moet van Servischen kant achterwege blijven. .Over Rusland het was in Maart IJl' laat de keizer zich niet uit. Prins Sixtus overhandigde dit schrijven aan mevr. Clemenccau, die er zorg voor droeg a deze onderhandsche uitnoodiging tot vredes onderhandelingen ter kennis van den Presiden kwam. Keizer Wilhelm heeft het bekende dementi telegram van keizer Karei over deze zaak m hartelijke bewoordingen beantwoord. In hoeverre het schrijven van keizer Karei authentiek is weergegeven moet nog worden afgewacht. 0OSTENRIJK-HONG ARI JE Da minister van buitenlandsche zaken, graaf Czernin, is voor een kort verblijf te Weanen aangekomen. LUCHTAAANVALLEN. Reuter seint uit Londen Vijandelijke luchtschepen kwamen gister avond over de Oostkust. Ze vielen de distric ten in het oosten en midden des lands aan. Een of twee hunner drongen verder boven het land door. Ze wierpen eenige bommen. De aanval is nog aan den gang. Gister is Zeebrugge door eskaders vliegtuigen der geallieerden hevig met bommen bestookt. Fransche sinaldeelen hebben 16.000 K.G. projectielen op het station van St. Quentin alsmede op stapelplaatsen en vliegvelden van den streek benoorden Montdidier geworpen. Een hevige brand vernielde de loodsen van Champien. Een brand en een ontploffing zijn in het station van St. Quentin waargenomen. BESCHIETING VAN PARIJS. Het Duitsch verdragend kanon zét de be schieting van Parijs nog steeds voort. Gister is een granaat terecht gekomen m een hospitaal. In de kraamzaal werden twee vrouwen ge dood, terwijl éen kind, dat nauwelijks de Roode Garde, die er al niet beter aan toe is dan de rest der bevolking. Te Petrograd en Tsarskoje Selo heelt de bevolking geen brood en geen aardappelen meer. In een vergade ring werd de sovet aangeklaagd en de Roode Garde weigerde de manifesteerende menigte uiteen te drijven. De staat van beleg is af gekondigd, vergaderingen zijn verboden, maar de troepen weigeren op het volk te schieten. ALLERLEI NIEUWS. Van do 200 Russische schepen, waaronder slagschepen, kruisers, transportvaartuigen,, enz. die Helsingfors gisteren Verlaten hebben, is het eerste eskader reeds te Kroonstad aangekomen, seint Reuter uit Petrograd. Het is voor de Duitsche steden niet makkelijk geweest gedurende den oorlog zich van de noodige geldmiddelen te voorzien. Slechts in beperkte mate waren zij in staat leeningen op te nemen. Ook na het sluiten van den vrede zullen de gemeenten het in dezen niet hebben. Daarom schijnt thans in Duitschland in overweging te zijn genomen de voorschotkas- een voor de bevrediging van de financieele behoeften der gemeenten aan te wenden. Dezen kassen zal het veroorloofd worden leeningen met langen looptijd aan de gemeenten te verstrekken, en wel tot een rente, die iets beneden de rente zou zijn, welke ze op de open markt zouden moeten betalen. De „Times" verneemt uit Rio-de-Janeiro dat er brand is uitgebroken in het voorma lige Duitsche stoomschip „Barbacena". Men vermoedt, dat hierin Duitsche brand stichters de hand hebben gehad. de levensmiddelennood. Ernstige ongeregeldheden. I In Den Ilaag. Gister zijn de relletjes in Den Haag1 voortga- Vooral op de Prinsengracht en omgeving is het zeer rumoerig' geweest. Onder leiding van den Hoofdinspecteur de heer Fundster de Beauchène en een sergeant, werd in tal van charges gesteund door bereden artillerie op de geheele Prinsengracht ruim baan gemaakt, maar werden nu ook tevens de er op uitloopen- de straten onderhand afgezet. Alles werd onver- I biddellij'k voor de chargeerende politie- en mi- litaire-maöht uiteengejaagd tot aan de aan het einde der Prinsengracht gelegen brug over de Sch raven zandelaan. En toen begon, op den terugtocht, een razzia in de omliggende straten, vooral in de donkeren L. Lombardstraat en de daarin uitmondende Lage Nieuwstraat. Die volksstraat heeft ook gisteren avond de beruchte reuk waarin zij staat met verloochent. Want toen de politie en het deta chement militairen daar' passeerde, weiden uit de donkere steeg plotseling verscheidene steenen geworpen. Dit werd het sein tot het afgeven van een zestal salvo's met scherpe patronen. Het vuur sloeg uit de stoenen van het aanslaan der pa tronen. Het was wegens de duisternis niet na te gaan of daarbij personen getroffen weiden. Ver moedelijk zijn zij tijdig in hun woningen ge vlucht. Gelast werd dat alle openstaande ramen, waarachter men kwaadgezand volk vermoedde, on middellijk gesloten moesten worden en als daar- niet onmiddellijk aan voldaan werd, richtten de militairen hun geweren op het venster, waarna ijlings sluiting volgde. Scheldwoorden en gejoel werden de militaire macht nagezonden, dio nog even achterbleef, maar daarna weer den opruimingstocht voortzette. In het slop van Willem Klein in de Vleerstraat bevonden politie en militairen, die daar de menigte voortdreven, dat alle rioolgatendeksels getroffen en gedood. Het lijkje van liet meisje, 't welk aan de Hoefkade woont, en genaamd Adriana Jaooba Hugen, is naar het R.-K. Ziekenhuis in 't Westeinde overgebracht. In de Hamerstraat is verder een tot nog toe on bekend man, vermoedelijk ceil Belg, dood aan getroffen. Bij het onderzoek bleek, dat hij een schotwond door den arm in de longen had ge kregen, welke den dood ten gevolge had. Verder is nog in het R.-K. Ziekenhuis opge nomen een 17-jarige jongen, die eon schot in de onderarm had gekregen, waardoor hij echter niet levensgevaarlijk is gewond. Op het bu reau van den geneeskundigen dienst zijn ver schillende personen verhonden, w. o. 10 met flinke sabelhouwen en 3 met schotwonden aan arm en heen. Zij konden echter allen na ver bonden te zijn weder naar huis terugkeeren. Naar do politie mededeelt, is ook door het pu plick op de politie geschoten. Een later bericht meldt: Men kan zonder overdrijving de onlusten al thans voor hedenavond als geëindigd beschou wen. Na het groote tumult op de Prinsegrachl is er hier eu daar nog met steenen gegooid en hebben patroilles bij herhaling van de vuur wapenen gebruik gemaakt. Een oogenblik is het verzet nog' opgeleefd in de volksbuurten tusschen Prinsegracht, station en Vaillantlaan. In liet bijzonder in de Koningstraat kwam het tot heftige botsingen. l£ korten lijd werden de sa menscholingen uit elkaar gejaagd. Nauwelijks keerden de huzaren en bereden artilleristen echter om, of het regende opnieuw steenen. Het bleek ten slotte noodig enkele straten, zooais de Wa terloos tr.aat, door bereden post.cn geheel a'f te sluiten. Toen was het echter ook gedaan; er zijn tal van arrestanten. In de buitenwijken is het bij mindering rus tig geweest, behoudens enkele zeer zeldzame oploopjes. II aar lem. 'Omj 6 ju,ur gister-middag is te Haarlem een volks verzameling in de Withstraat door cavalerie en politie uiteengeslagen. Toen zich om 8 uur een groote volksmenigte -op de Groote Markt be vond, werd herhaalde malen met de bllanke «li bel gechargeerd. Daarbij loste iemand een schot uit een urinoir ,op de Groote Maikt. De cava lerie en politie hebben toen het geheele markt plein schoongeveegd. Een persoon werd door een sabelhouw licht gekwetst. Daarna is alles rustig gebleven. Ter voorkoming van aanvallen op broodkan'fi» mordt in overleg .giet den burgemeester ook he den den geheelen dag geen brood te Haarlem rondgebracht. Vannacht is cavalerie uit den Bosch aangek-omen ter versterking van de in- fanterfe en bereden veldartillerie dood, terwijl éen kind, dat nauwe ij waren opengezet, de straat was opgebroken en had geopend, in stuk en wer ges least, een eereselde Drikkeldraadversoer- vrouwen werden gewond RUSLAND. Naar „Le Petit Journal" uit Petrograd ver neemt, hebben aldaar hongeropstootjes p a gehad. Het volk staat tegen de verantw delijke regeering op en daar allen lijden, zal het de regeenng moeilijk val verdedigers te vinden, zelfs niet onder De „Nieuw Amsterdam". De hoeveelheid rjjst in de „Nieuw-Amsterdam" bedraagt 7.700.000 K.G. Tweede Kamer yerkiezing-Eindhoven. In dc vacature-van Best (kath.) is, blijkens de voorloopige uitslag enkele bressen ontbreken nog - gekozen de heer de Vlam roomsch-katlra- liek met 4606 stemmen. De heer Snellen, riijz.- dem. had 645 stemmen. Graanaanvocr. De „Tel." verneemt dat de „Hollandia" van do Kon. IIoll. Lloyd te Amsterdam, welk schip snids November 1917 te Buenos Aires ligt, worden aangewezen om de eerste zending graan uit Argentinië naar Nederland over te brengen. Mr. A. Philips. Blijkens een telearun uit Washington vail dezer, heeft mr. Aug. Philips, de Norland- sche gezant te Washington, die met vo gezondheidsredenen Amerika verlaat, zijn familie ingescheept op het s lig Olaf" dat naar Kopenhagen vertrekt. Het „Hbld." ne omusten neonen aezen avena ten sioue lande aangekomen bi-Hcbtenn z6ml'Woyer- nog twee slachtoffers geëischt. Naar men ons gezant te Washington, slapeloosheid, die van officieele zjjde mededeelt, is een 16-jarig spanning', het 'belet 7jjn finetie te vér meisje, dat van de avondschool terugkwam, op hem voor het fe de Prinsegracht door een verdwaalden kogel vullep. last not least, een geregelde prikkeldraadversper ring was aangebracht, welke natuurlijk door de soldaten spoedig was opgeruimd. De onlusten hebben dezen avond ten slotte ...s:.fZllllj«uöll~- nOO-i-L Z0t -- 1 1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 1