Gemengd Nieuwe. jMgoscmden Medodeelingen. Waarom zoudt ge uw stoom- en verfgoederen naar elders zenden, terwijl „DE PHOENIX", telef.15 u even goed en vlug bedient Liturgie. Het eten moet daags te voren besteld worden. Het menu wordt wekelijks per advertentie bekend gemaakt. Er worden ook bonboekjes met 6 bons uitgegeven. Op deze bons wordt het eten 11 cent per portie vsrrtrekt. Onderwijs. Hoofden en onderwijzend personeel bij het Bi zonder Lager Onderwijs, in deze Gemeente heb ben zich <lo>r de tijdsomstandigheden genoojd', zaakt 'gezien zich met een adres tot den Ge meenteraad te wenden en wel omdat de Bestu ren der Bizondere Scholen, ofschoon hun uiter ste krachten daartoe inspannende, niet bij' mach te zijn het personeel hunner scholen een sala ris te geven, gelijk aan dat der Onderwijzers aan de Gemeentescholen. Zij voeren verder aan: dat meer dan 2700 leerlingen de 13 bizondere schenen bezoeken., waardoor bet Gemeentebestuur voor een hoogst belangrijk deel van de zorg voor goed volks onderwijs wordt ontheven, en tevens de Gemeentekas financieel wordt gebaat; Dat in Art. 192 der Grondwet reeds de gelijk stelling van openbaar en bizonder onderwijs wordt opgenomen, maar dat deze in de Wet op het Lager Onderwas nog niet is uitgewerkt; Bat het personeel der bizondere scholen door de tijdsomstandigheden in geldelijk opzicht nogf, meer bij dat der Openbare Scholen ten achter gekomen is en dus bezwaarlijk kan wachten tot wetswijziging tot stand gebracht is. Om die redenen verzoeken zijl den Raad aan elk der Hoofden, Onderwijzers en Onderwijzeres sen, die in den loop van het jaar 1918 werkzaam zijn of zullen zijn aan een der in de Gemeente Schiedam gevestigde Bizondere Scholen, op grond van de aan de Gemeente bewezen of nog te bewijzen diensten, ©ene persoonlijke gratificatie^ toe te kennen toit zoodanig bedrag als noodig zal zijn om te komen tot de som, die zij zou den ontvangen wanneer zij gedurende hetzelfde in gelijke betrekking aan een der Gemeentescho len waren werkzaam geweest. En verdere voorstellen en mededeelingen. De stukken liggen vanaf a.s. Dinsdag ter inzage. De leden van den Raad worden verzocht na afloop der vergadering nog in Comite-Gene- raal bijeen te blijven. Bevolking. Op 28 Februari j.l. bedroeg de bevolking dezer gemeente^7.978 zielen. Gedurende de maand Maart nam de bevol king toe door Geboorten 102 Vestiging 171 273 En verminderde door overlijden 58 vertrek 158 Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Commissariaat van litie op alle werkdagen van 1 tiojt 2 uur 's mid dags: meisjeshoea, schippershaak, sleutel, bril in étui Bij vinders: lijfgoed, Stolk Noordvest 43;'hor loge, Krullaars Groenelaan 103vrouwenzak met inh., Zuidgeest, Nieuwe Haven 16B; medaillon met ketting, Colliguion, Adrianastraat 4schippers haak, v. Schie, Broersveld 22/2; kinderschoentje,, Zönne, Voornschestraat 10; kinderportemonnaid met 1/2 cent, v. Kemenade, Gr. Markt 3; dames- portemonnaie met inh., v. Dijk, Broersveld 106; Fransch leerboek. V. d. Poel, Hoofdstraat 201/4; broche met portretten, Huiskens, Goereeschestraat 5; klein zwartharig hondje, Dries, Breedstraat 4. Gemeenteraad. Op de agenda voor de Openbare Vergade ring van den gemeenteraad op Vrijdag 26 April 1918, 'des namiddags 2 uur. Vaststelling van de notulen der vergadering van 8 Maart 1918 en verdaging van die van 12 en 22 Maart, 4 en 12 April d. a. v. 1. Eindvaststelling van de Nieuwe bouw en Woningverordening. 2 Wijziging van de gemeentebegrooting, dienst 1917 en 1918. 3. Voorstel van B. en W. om de toegestane credieten ad f25000.en f6500.— ten be hoeve van het verstrekken van kindervoeding met f 13000.te verhoogen, teneinde die voeding nog eenigen tijd te kunnen voortzet ten. 4 Voorstel van B. en. W. om in beginsel te besluiten tot het verleenen van geldelijken steun aan de Vereeniging „Schiedamsch Volksbad huis en de Bouwvereeniging „Eendracht", tot dekking van eventueel tengevolge van de tijds omstandigheden te lijden verliezen over het loopende jaar op de exploitatie harer Volks badhuizen. 5. Voor»tel van B. en W. tot wijziging van de verordening tot tijdelijke afwijking van de gewone voorwaarden voor de levering van ga» en electrischen stroom. 6. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van een regeling voor hel schoonmaken en be dienen der centrale verwarming van de open bare lagere *cholen, waarbij tevens de rechts positie en de bezoldiging voor de concierge; en 1 werksters worden geregeld. 7. Voorstel van B. en W. om te beslissen over herstelling of afbraak van de gebouwen der voormalige S.O.V. 8. Voorstel van B. en W. tot afwijziging van het verzoek van de Afd. Schiedam van den Algemeenen Nederlandschen Straatmakersbond, om verlenging van het verlof van de straat makers met 10 dagen en het toestaan van een reispenning. 9. Advies van B. en W. op het verzoek van de Afd. Schiedam vBn den centralen bond van bouwvakarbeiders, om voor de grondwerken, die door de Gemeente bij wijze van werkver schaffing in Oud-Matenesse worden uitgevoerd, de loonen te bepalen in overeenstemming met die bepaald bij de collectieve arbeidsovereen komst gesloten tusschen de Schiedamsche pa troons en Werkhedenvereenigingen. 10. Voorstel van B. en W. om afwijzend te beschikken op het adres van den Schiedamschen Bestuurdersbond, waarin wordt verzocht dat Gemeente zelf schepen ter vischvangst zal uit rusten. 216 Totale vermeerdering dus 57, zoodat op 31 Maart de bevolking bedroeg 38.033 zielen. Er werden in Maart 17 huwelijken gesloten. Gouden feest Broedersscholen. Donderdag 2 Mei zal het 50 jaren geleden zijn dat de eerw. Broeders uit Maastricht te Schiedam hun intrede deden en zich met het katholiek onderwijs zijn gaan belasten. Het is stellig een belangwekkend feit, dat het onderwijs op de Broedersscholen zich in den loop dier 50 jaren zeer sterk heeft ont wikkeld. Als een bewijs van den omvang van het onderwijs kan dienen dat er op de jongens scholen thans 1179 leerlingen zijn, tegen 66 in 1868. Katholiek Schiedam en speciaal de leer lingen en oud-leerlingen der Broedersscholen beijveren zich om den 2en Mei tot een feest dag te maken. Men heeft zich voorgesteld, om den eerw. Broeders een huldeblijk aan te bieden, hetwelk van blijvenden aard zal zijn en getuigenis zal geven van de dankbaarheid der leerlingen en oud-leerlingen. liet Eere-comité, hetwelk zich gevormd heeft, bestaat uit den hoogeerw. deken A. Ver hoeven, de pastoors Langewen, Onel en War- nink, alsmede den heer M. L. Honnerlage Grete, burgemeester. Het uitvoerend comité is als volgt samen gesteld M. H. G. Kramers, Zwolle, voorzitterW. P. H. Jansen, pastoor, 's Gravenhage J. M. A. Zoetmulder, Nijmegen Paul Biesta, Rotter dam H. Vriens, Vlaardingen Adriaan Zoet mulder, Vice-Voorzitter J. Th. J. Melchers, penningmeester; Th. J. A. M. Bruineman, J. T, M. den Brinker, Th. M. van Dijk, Jac. J. S. Engering, P. Groenendaal, A. P. Huys- kes, A. J. de Koning, P. M. J. A. Lagerwey, S. Linnenbrink, Th. J. H. Mouwens. J. A. J. Nolet, C. H. Scheffers, W. H. v. d. Toorn, B. A. J. Wittkampf, M. J. Wouterlood, W.' Beukers A. Jzn., secretaris. liet comité heeft dezer dagen een circulaire verzonden, waarin bijdragen voor het hulde blijk worden gevraagd. Ongetwijfeld zullen velen voor het sympa thieke doel een ruime gift willen afzonderen. en 1 uur aan de*gewone distributieplaatsen. Het middageten is verkrijgbaar op de gewone bons, het avondeten op extra-bons. Men wordt verzocht zijn domiciliekaart mede te brengen, daar voo het middag- en avond eten iederen keer slechts het aantal porties verkrijgbaar is wat de domiciliekaart aangeeft. Tevens is er een speciale regeling getroffen voor meer welgestelden, die den kostprijs voor het eten behooren te betalen. Voor deze per sonen is de prijs gesteld op 20 cents per portie. Als verdacht van diefstalvan een looden afvoerbuis in de Kortlandstraat zijn door de politie drie jongens aangehouden en in bewaring gesteld. Gisteren is ingebroken inden winkel der coöperatie „D. E. S." in de West- Frankelandschestraat. Ontvreemd werden chocolade, tabakspijpen en boorden. Onderzoek geschiedt. Door de politie is gisteren een man aangehouden die in een winkel aan de Hoogstraat de boel kort en klein sloeg omdat de winkelier hem geen boter kon verschaffen. Ten politie-bureele moest de man rekenschap geven van zijn optreden. Vaneen landbrug in hetZuider- gors zijn drie baddings ter lengte van 3 Meter ontvreemd. Van het dek van eenschiplig- gende bij de Koemarktbrug is gisteren een koperen kraantje gestolen. j Programma der uitvoering, te geven door het Stedelijk Muziekkorps te Schie dam, directeur H. H. van Vleuten, ter ge legenheid van den verjaardag van Z. K. H. Prins Hendrik op Zoodag den 21sten April 1918, des namiddags ten 1 ure in de Plantage. 1. Volksliederen. 2. Prins Hendrik marsch N. A. Bouwman. 3. Ouverture „Leichte Gavallerie", Fr. van Suppé. 4. „Wiener j madlen,, Walzer, G. Zierer. 5. Les Saltim- i banques", Fantasie, L. Ganne. 6. „Fruh- lings Erwachen", Hoorn Solo, E. Bach. 7. „Sons of the braves", march L. Bidgood. 8. Volksliederen. Hoogwater te Schiedamj Zon 21 April 1.55 v.m., 2.20 n.m. Spaarbank. Verschenen is het jaarverslag 1917 van de Spaarbank alhier. In 1917 waren 9557 boekjes in omloop (v. j. 8928). Ingelegd werd aan het hoofdkantoor f 1.012.770.12 (v. j. f817.709.06), bijkantoor f24.850.88 (v. j. f 19.271.04). Totaal werd in gelegd f i.037.621.(v. j. f836.981.—). De uitbetaling beliep in 1917 totaal f714.835.79 (v. j. f510.643.47). Op 31 Dec. waren geplaatst bedragen tot en met f 1.op 1373 boekjes (v.j. 1584) tot en met f 10.op 2607 boekjes (v.j. 2413) tot en met"f 100.op 2567 boekjes (v.j. 2318) tot en met f 500.— op 1664 boekjes (v.j. 1599) tot en met f 1000.— op 662 boekjes (v.j. 537) boven f 1000.— op 684 boekjes (v.j. 477). De gelden waren o.a. belegd prolongatiën f253.675, hypotheken f854.500.96, effecten f 692.860, vaste panden f 26.000, beleeninaen f 254.539.90. De effecten bestaan uitsluitend uit binnen- landsche fondsen. Aan inleggers was verschuldigd een bedrag van f 1.879.115.28. Aan het jaarverslag is een overzicht over de laatste 5 jaren toegevoegd. UIT ROrrEBDAM. Door de politie is aangehouden zekere J. de B., wonende Schoutenstraat, als verdacht van opkoioipdng van ontvreemde rijwielen. Bij hem werden in beslag; genomen 30 rijwielen en 100 rijwielbanden, evrmoedelijk alles van diefstal af komstig. Wederom zin bij verschillende goud- en zilversmeden en wisselkantoren een aantal gou den tientjes en vijfjes in bezit genomen. Tevens heeft de minister van Landbouw, Handel en Nij!- verheid aan alle burgemeesters de bevoegdheid verleend, bij aldien gouaen tientjes of vijfjes ho ven den standaardprijs verhandeld worden, di rect tot inbeslagneming |oyer le gaan. UIT DELFT. Eergister-avond hebben 45 losse werklieden) van de nachtploeg; aan de Rijks constructie "werk plaatsen het werk neergelegd, zoodat het aantal stakers op gister 170 bedraagt. Daar geen der stakenden zich binnen den vastgestelden tijd heeft aangemeld, kunnen deze zich als ontslagen be schouwen. De dienstplichtigen hebben aanzegging gekregen zich bij1 hun corps te voegen. Eerste hulp bij engelukken. Naar wij! vernemen, is Woensdag avond hief ter stede eene Vereeniging afdeeling „Eerste Hulp bij' Ongelukken" opgericht. De Vereeniging stelt zich ten doel op verschil lende plaatsen verbandstations te vestigen waar bij eventueele ongevallen direct alles aanwezig} is om de eerste hulp te verleenen. De leden zullen zich steeds blijven oefenen.. Er zullen Cursussen worden gehouden teneinde het diploma eerste hulp te verwerven. Centrale Keuken Schiedam. De commissie van de Centrale Keuken «telt zich voor, volgende week op Woensdag en Vrijdag een menu te verstrekken zonder levens middelenbon. De prijs van deze porties zal f 0.10 bedragen. Er zal 2 maal worden uit gegeven. De eerste maal tusschen 9 en 1 uur (voor het middageten) en de tweede maal na 5 uur (voor het avondeten). De bons voor deze beide menu's zijn te verkrijgen Dinsdag en Donderdag tusschen 10 De staking te Homburg. De w erkplaatse.n gesloten. Op last van den minister van Oorlog zijn de aitilleric-weikplaatsen aan de Ilembrug en Ma rinewerf tot^ nader aankondiging met ingang van gister-avond gesloten. De volgende mededeeling is gisteren aan de werkplaatsen aangeplakt „Aan het personeel wordt bekend gemaakt,, j dat heden-avond te 6.15 uur de inrichtingen) aan de Hembrug en Kattenburg voor ombe paalden tijd zullen worden gesloten. Aan hen, die het werk niet hebben gtestaakt, zal gedurende dien tijd viol loon op hun normale dagen (half twee namiddag) worden uitbetaald, Het tijdstip, waarop' het werk zal worden her- I vat, zal tijdig worden bekend gemaakt. Het ge- heele administratie-personeel zal tot nader order op den gewonen trjld moeten komen. De Directie." I Op het Damrak, tusschen het Station en de Beurs te Amsterdam, bleef het gister-avond in j veiband met. het vertrek van werklieden naar de Hembrug rumoerig. Stakers en nieuwsgieri gen liepen te hoop en moesten door de politie worden aangemaand tot doorloopen of uiteenge dreven worden. Hierbij werd nu en dan van sabel en gummistok gebruik gemaakt. In de Jordaan ging het in den vooravond rii- moerig toe. Een werkwillige, woonaehvtig in de Willemstraat, die gewaarschuwd was, zich biet huiswaarts te begeven, was op de Linden- gracht genoodzaakt een melksalon binnen tei vluchten. In een oogwenk had zich een aantal stakers en opgeschoten jongens voor het huis) verzameld. Eénige personen drbmgen het saloni binnen en haalden den werkwillige er uit. De man slaagde er in te ontvluchten, sprong tapt een tram en ging vervolgens langs een torn weg naar huis. Een agent in burgerkleeren, die trachtte de menigte te verspreiden, werd aangevallen, men sloeg hem en ware niet een tweetal patroilleerende ruiters gekomen, gewis was het slecht met hein afgeloopen. De twee ruiters een agent en een huzaar stonden eensklaps te midden van een groo.te volksmenigte, die dreigende allures! aannam Zij trachtten, de massa te verspreiden, maar vergeefs. Een aantal menscihen vluchtte weg en de agent in burger had 'gelegenheid een zijner belagers te grijpen. Deze is een zekere Nannie Smit, varensgezel en een berucht Jtar-* daantype, dat overal te vinden is bij relletjes en niet andere optreedt, dan te midden van een volksmenigte. Zoo had hij ook ditmaal den agent mishan deld en geroepen: Daar dat is voor jou, rot- smeris. De bereden agent trok toer. zijn revolver en sommeerde eenige keeren de menigte uitéén té gaan gevolgd doior het gebruikelijke: „of ge-) weid zal worden gebruikt." Toen dit niet hielp, trok hij' zijn met scherp geladen revolver en loste drie schoten in de lucht. Het laatste schot maakte een slahc toffer. Een slachtof f.e.r. Het trof den reeds bejaarden W. C. Meyer Drees, die met zijn vrouw uit het raam van zijn woning Lindengracht 137 naar het relle tje keek. De kogel trof hem in den schedel, waardoor een levensgevaarlijke verwonding ontstond. Bloedend droeg men hem naar bin nen en ten slotte werd hij! per auto-brancard van den Geneeskundigen Dienst naar het Wil- helmina Gasthuis vervoerd, waar terstond met operatief ingrijpen werd aangevangen. Zijn toestand was gedurende den avond zorgelijk. Het schieten lokte heel wat publiek naar de Lindengracht. Er werd assistentie gehaald eni het gevolg was dat herhaaldelijk gechargeerd' moest worden. Verschillende keeren werden de politie en huzaren door steenen getroffen. Anderen trachtten schade toe te brengen aan! huizen, waarin werkwilligen woonden, maar de politie was op haar qui-vive. Na een half uur was de menigte genoegzaam verspreid, loch hokte zij! nu en dan in zijstra ten samen; tot zelfs op den Haarlemmerdijk hadden samenscholingen plaats. Naar verluidt moeten enkele ruiten zjjh ingewiorpen. PLECHTIGHEID VAN DEN H. JOSEPH. De feestdag van 19 Maart is voor de kerk niet voldoende om haar hulde aan den H. Joseph aan te bieden 1 De boetestemming van de vasten belet haar de gevoelens van blij heid en dankbaarheid genoegzaam tot uiting te doen kennen. Daarom werd een tweede feeetdag ingesteld, vroeger als „Beschermfeest van den H. Joseph" op den 3den Zondag na Paschen gevierd. Z. H. Paus PiU8 X heeft dat feest verhoogd tot 1ste classe met octaaf, en hoewel het van den Zondag werd afge voerd, ons toch toegestaan de plechtige vie ring op Zondag te houden. Deze is ons de dankbaarheidsdag, waarmede de kerk uit ons aller naam St. Joseph bedankt voor zijn hulp haar betoond. Niet de voorrechten van St. Joseph vormen het voorwerp van dezen feest dag daaraan denken vooral op 19 Maart maar zijn machtig hulpbetoon, erkend en dankbaar beleden door de kerk. Daaraan moet ons ieder onzer zich aansluiten in dank- betoon voor datgene wat wij persoonlijk aan St. Joseph danken. Hoe de kerk denkt over da hulp van St. Joseph blijkt wel al» zij hem toe- roept „H-. Joseph, eer der hemelingen, onze hoop in dit aardsche leven, steun van de ge- heele wereld". En dat vertrouwen is wél bere deneerd. Want hoe hoog een macht ze daar in toekent aan den heilige 't is toch maar weinig bij de macht die God zelf hem toeken de over Zijn eigen goddelijk kind. De innigste aller verhoudingen, het vaderschap van St. Joseph over Jesus, is met zijn heengaan van deze wereld niet opgehouden. Christus heeft op deze aarde onderworpen willen zijn aan St. Joseph in den hemel schept Hij er zijn vermaak in hem te eeren, van wien Hij wilde afhankelijk zijn, wien Hij toevertrouwde de zorg voor Zijn kindsheid en voor de eer Zijner Moeder. Daarom, redeneert de kerk, zijn er geen grenzen gesteld aan de macht van St. Joseph. Daarom noodigt zij on3 uit met on beperkt vertrouwen onze toevlucht te nemen tot dien machtigen beschermer. Laat de ge- loovigen, te midden der vreeselijke beroeringen waaraan de wereld ten prooi is, met vertrou wen bidden, zij zullen verhoord worden. In alle noodwendigheden naar ziel en lichaam, in elke beproeving, bij alle moeilijkheden die de christen heeft te doorstaan op tijdelijk zoowel als op geestelijk gebied. hij roept St. Joseph aan, zijn vertrouwen zal niet beschaamd wor den. De koning van Egypte sprak eenmaal i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 2