Binnenland. Stads* en Gewestelijk Nieuws. Crisismaatregelen. Laatste Berichten. Telegrammen. Ingezonden. Gemengd Nieuws. tot onze beschikking staan, aan den dienstplicht, weerstand te bieden. In alle kerken in Ierland zullen Zondag bijzondere missen -opgedragen war den, „om de plaag af te wenden, waarmede Ier- tand bedreigd wordt," ARMENIE. Pe strijd in den Kaukasus en Turksch Ar menië duurt met groote verbittering voort en gaat volgens partijdige Turksche berichten met groote wreedheden gepaard. Het Armeensche informatiebureau deelt mede, dat de stad Van door de Armeniërs is hernomen. Uit Gonstantinopel wordt geseind De Armenische benden trokken terug uit het door ons bezette gebied en gaan voort alle steden uit te moorden-die ze doortrekken. Volgens het jongste bericht bevonden zich onze troepen in de omgeving van Van. Van zelf staat geheel in brand. In deze omgeving werden de laatste jaren 5000 Muzel mannen vermoord. ALLERLEI NIEUWS. Ëén Duitsch legc-rberictht meldt: In de Oekraine hebben onze troepen, na den tegenstand van den vijand bij Pierekop en Kart- Kas-ac te hebben gebroken, een weg naar de Krirn gebaand. Gisteren heeft de Engelsche politie alle wa pens en munitie uit de winkels van wapenhan delaren te Dublin doen verwijderen. Naar ver luidt is hetzelfde in geheel Ierland geschied. Hertog Frederik II van Anhalt, is heden avond even voor zeven op het slot Ballenstéin overleden. Het Huis van Afgevaardigden te Washing ton nam met algemeene stemmen een wet aan, waarbij onmiddellijk 1312 millio-en dollar ter* be schikking wordt gesteld voor de marine en ha re oorlogsdoeleinden. sche gezant juist thans met verlof gaai, hei gevolg is van de omstandigheid dat 't hem wenschelijk voorkomt met de Britsche regee- de verschillende hangende kwesties, met name wat de requisitie der schepen aangaat, te bespreken. Zijn overtocht schijnt te wachten op een convooi. 46ste tijdvak loopt Van 13 April tot ön met 26 April. Militairen. Wetsontwerpen zijn ingediend, betreffende het langer in dienst houden van Landweer, landstorm en militie. Levensmiddelen naar het buitenland. Naar men aan het Corr.-Bureau mededeelt, is het bericht, dat er tot nader order geen pakketverzendingen aan Nerderlanders in Duitschland en België meer plaats kunnen hebben, onjuist, Van een dergelijk verbod is hoegenaamd gen .sprake. Uitvoer van Amerika. Reuter seint uit New-York: Door de Amerikaansche War Trade Board is de herziene lijst van artikelen, waarvan de export naar Zweden en Europeesch Nederland geoorloofd is gepubliceerd. Deze lijst, betrek king hebbende op de z.g. non-essentials", be- bevat naast verschillende drogerijen en chemi caliën, een groot aantal vervaardigde artike len, zooals fonografen fotografische artikelen, kasregisters, klokken, vulpenhouders, veilig heidsscheermessen, piano's, muziekinstrumenten mits niet uit metaal vervaargd, films, fono- graafplaten, losbladige boeken, machineriën voor suikerraffinaderijen, herstellingsstukken voor machineriën, zooals imitatie-edelsteenen, schilderijen, kostbaar bontwerk en vederen, Oostersche kleeden, veters, parfumerieën Voorts bevat de lijst nog nuttige artikelen, als Chi- neesch glas en aardewerk, beenen en hoornen knoopen, enz. En dergelijke lijst is ook reeds door de geassocieerde regeeringen gepubliceerd. Het beurtvaart-adres. De Vereeniging tot behartiging' van stoom- vaartbelangen in Nederland, de Vereeniging tot behartiging van de belangen van de binnenland- sche beurtvaart (stoom èn zeil) te Rotterdam, de Amsterdam söhe Vereeniging tot behartiging) van de belangen der binnenbeurtvaart en de Vereeniging tot behartiging van de belangen der Haagsche beurtschippers hebben besloten tot invoering en exploitatie van het beurt vaart adres. i 1 In verband hiertoede zullen de leden van Ieder der contracteerende vereenigingen met ingang) van 1 Mei uitsluitend zendingen aannemen, welke worden aangeboden onder bijvoeging van het beurtvaartadres, zoowel in recihtstreeksch verkeer als in doorzending. Door de contracteerende vereenigingen zal zoo-Veel mogelijk gezorgd worden, dat aan de kantoren en agentschappen van al hare leden exemplaren van het beurtvaart-adres verkrijg baar zijin. i Geveilde en verk. onroerende goederen. Verkocht Zaterdag 20 April. Notaris D. B-ODDEUS. I. Woonhuis en erf Polderstraat no. 1, in vei ling f945.daarvoor verkocht. II. Woonhuis en erf Ged. Broersvest no. 10, in veiling f 975,verkocht voor f 1005.—. III. Pand, bevattende pakhuis en drie wonin gen en erf Bagijnhof no. 1, hoek Louronstraat no. 32, in veiling; f1525. IV. Winkel- en woonhuis en erf Broersvest no. 147, in veiling f2500—. V. Winkel- en woo-nhuis en erf Lange Kerk straat 34, geveild voor f 1475. Perceelen IIIV opgehouden. VI. Een perceel open grond achter de per ceelen Brugmanstraat 5/11, groot 2A., 30 cA. in veiling f1625.daarvoor verkocht. Rijvvieldief aangehouden. Gister had de zoon van de Wed. B., in het portaal van het bovenhuis St. Liduinastraat no. 50 een rijwiel neergezet. Terwijl de deur aan stond, zag een persoon kans het rijwiel uit het portaal te stelen, terwijl twee handlangers -op; den uitkijk stonden. De diefstal werd door -omwonenden toevallig opgemerkt. De rijwieldief werd onmiddellijk na gezet met het gevolg dat men den dader kon grijpen. De arrestant is naar het politiebureau i-over- gebracht. - i j 1 - Het is aan de politie gelukt de beide hand langers eveneens aan te houden. R. K. Volksbond, Morgen- Dinsdag-avond ten 8 ure zal de maand vergadering der Afd. Schiedam in het bondsgc bouw gehouden worden. Op deze vergadering zal tevens die periodieke verkiezing van 4 leden voor den Centralen Baad plaats vinden. Uitvoer van cement uit Engeland naar Nederland. Reuter seint on uit Londen Het rapport van de commissie, benoemd om een onderzoek in stellen naar den uitvoer van cement uit Groot-Brittanje naar Neder land, is in den vorm van een Witboek uitge geven. Het behandelt de vraag van de wenschlijkheid, of uitvoer van cement naar j Nederland moet worden hervat, wanneer het algemeene verbod van uitvoer naar Nederland wordt opgeheven, en zoo ja op welke voor waarden. i De commissie heeft zich eenstemmig uitge- sproken voor verderen uitvoer van Britsch cement naar Nederland. j Het N. V. V. Naar wij- vertiemen heeft het N.V.V. afwij zend beschikt op het verzoek van het N.A.S. om deel te nemen aan een algemeene werksta king. Boter. t De minister van Landbouw heeft een circu laire aan de gemeentebesturen gericht, beoo- gende een hindernis op te werpen tegen groo teren opslag van boter dan met een normaal verbruik in overeenstemming is te achten. Er zijn aanwijzingen, dat deze bedoelingen niet het gewenschte resultaat hebben gehad, in 't bijzonder doordat producenten recht streeks aan verbruikers groote hoeveelheden boter zijn blijven leveren. De hierbijgaande beschikking heeft ten doel aan de ondervonden bezwaren tegemoet te komen door „elke aflevering voor een produ cent te verbieden", zonder vooraf verkregen toestemming. Zulk een toestemming zal nimmer worden gegeven voor aflevering door een producent aan verbruikers, indien de producent niet reeds vroeger in zijn filialen of depots boter aan verbruikers placht af te leveren. Dat op die wijze in de zaken van produ centen moest worden ingegrepen, is een on vermijdelijk gevolg van de omstandigheid dat zij te rechter tijd nalieten te bevorderen, dat het doel zou worden bereikt, dat met vol doende duidelijkheid uit de in den aanhef dezes bedoelde beschikking sprak. Tevens werd de beschikking van 22 Sept. 1917, welke van het verbod van vervoer van boter uitsloot, hoeveelheden van 5 K.G. of minder in dier voege gewijzigd, dat thans ver voer van meer dan één K.G.. boter reeds ge dekt zal .moeten zijn door eene vervoerver- gunning, afgegeven door de Rijkscommissie van Toezicht op de Botervereeniging. De Britsehe gezant. De Haagsche redacteur van „Het Volk" schrijft De Engelsche gezant gaat naar Engeland om een beetje vacantie te nemen. Hij heeft wat ontspanning noodig. Men zou echter al heel naïef moeten zijn om te gelooven dat hij niet tevens eens met de Britsche regeering over de verhouding tusschen Engeland en ons land zal spreken. Wij vernemen dan ook uit betrouwbare bron, dat het feit dat de Brit- Krijgsgevangenen. Zondag-avond 6 uur arriveerden aan de Lloyd- kade te Rotterdam ae hospitaalsthepen „S-indo- ro", „Zeeland" en „Koningin Regentes." Het stoomschip „Koningin Regentes" had geen krijgsgevangenen aan boord. De stanri schepen „Sindora" en „Zeeland" brachten to taal 216 krijgsgevangenen mede, t.m. 62 offi cieren, die te NoordvVijk, Dieren en Schiedam geinterneerd zullen worden, terwjj'l de rest, t.w. 1 officier, 132 civiele gevangenen, 5 van medisch personeel, 5 krankzinnigen, 10 lichte en 1 zware zieken, totaal 154 man, heden per extra trein naar Gotih en Aken zulien vertrekken. De hospitaalschepen zullen waarschijnlijk Woensdag: of Donderdag wederom naar Enge land vertrekken met de te Rotterdam gearriveer de Engelsche gevangenen, welke zich thans in loods Holland bevinden. Verhooging uitkeering Steun-Comité. Op aandrang van de Commissie uit de vak- afdeelingen, aangesloten bijl den Schiedamschen Bestuurdersbond, R. K. Volksbo-nd en Christ. Be sturenbond, is dqor het plaatselijk Steun-Comité besloten aan de -uitgetrokken leden der vakbon den, die geen uitkeering meer uit de Werkloas- heidsfondsen genieten, f 1.per week verhoo- ging toe te kennen, in verband met de nog steeds moeilijker wordende levensomstandigheden. Candidaten zjjh de heeren Th. Groenendaal (aftr.), J. F. v. Hees, J. Hengst (aftr.),, M. J. Hoenderkamp, 'Ph. Mooten en H. Voojrwald (aftr.) Vermist. Sedert gistr-morgen 10 uur is het 9-jarig zoontje van den brugwachter N. M. van W. al hier vermist. Totnogtoe zijn alle nasporingeni vruchteloios geweest. In de week van 2227 April is verkrijgbaar: Op bon 32 I1/2 ons Groene Erwten per per soon 11 ct. per pond. Op bon 34 1/2 ons Gort per persoon 13 ct per pond. Op bon 36 1 ons Vet per persoon 40 ct per pond. 1 1 Op bon 47 1 ons Kaas 20 °/o per persoon 37i/a ct. per pond, per ons 8 cent. Van deze Kaas is nog niet voldoende voor raad, maar in den loop der week wordt een nieuwe zending verwacht ter aanvulling. Bon 47 blijft geldig zoo noodig ook volgende week. Wij' herinneren aan het verzoek dat de beter gesitueerden deze Kaas niet kotopen. j Bon 34 is vanaf Vrijdag geldig. Julienne (gedroogde groenten) is verkrijgbaar bij den winkelier in partijen van 1 ons' a 15 ct. Winkeliers kunnen dit artikel bijl 't Bureau aanvragen. V isch"verk'oot P- Voortaan WiOrdt aan lun- deren beneden de 16 jaar niet meer Verkocht. Aardappelen. In de week van 2227 April verkrijgbaar op: bon 38 per persoon 1 kilo Zandaardappelen bon 40 per persoon 1 kilo Zandaardappelen; bon 42 per persoon 1 kilo Zandaardappelen;. bon 45 per persoon 1 kilo Zandaardappelen.' Zandaardappelen 51/2 Cent per Kilo. Bon 38 geldig op Maandag, 40 op W-oensdag, 42 op Vrijdag, 45 pp Zaterdag. Broodkaart De broodkaart van het Clandestien slachten. In de laatste dagen is men tot de ontdekking gekomen, dat er hier en daar in 't geheim vee geslacht wordt. De politie heeft reeds bij' enkele personen, die verdacht Werden, een inval gedaan. Bi,1 een veehouder, die een rund geslacht had, is het voorhanden vleestóh in beslag genomen. In d en nacht van Zate,rdagop Zon- dag is ingebroken in het kantoor der N. V. Wind- horst s Gist- en Moutwjjnfabriek „De Adelaar,," aan de Nieuwe Haven. Ontvreemd werden, f 6.aan postzegels een waarde van f30.—, aanvullingsbroadkaarten, en kele sleutels w.o. de sleutel vau den brandkast en kwitanties. De politie heeft een onderzoek ingesteld. het te 's-G r a V e n h ,a.g.e g.e.h.o.u.d.e,n examen onderwijzeres zijn geslaagd de dames M. Gille, J. van der Sluijts en E. Verkade. heden, waarbij het personeel met het publiek in aanraking moet komen, verdeeld zijn. E» voornamelijk heb ik hierbij het oog op de ar- beidsverdeeling aan de loketten. Aan het loket b.v., waarheen men verwezen wordt voor identiteitskaarten, premiestor tingen, aangeteekende brieveij, postspaarbank en ik weet niet wat al meer, hoopt zich op gegeven momenten de jfile van wachtenden steeds meer op en men moet een engelenge duld bezitten om rustig zijn beurt af te wacb* ten, waarmede doorgaans minstens 15 20 minuten, dikwijls meer, gemoeid gaan. Het werk voor de spaarbank vereischt na tuurlijk nog al wat tijd, evenzoo het inschrij ven van aangeteekende brieven, vooral wan neer deze in een vrij groot aantal worden aan geboden, iemand die dan b.v. maar één brief heeft af te halen, moet dan soms heel lang blijven wachten. Wanneer de inrichting van het Postkantoor te beknopt zou zijn, zou er reden bestaan Yoor dezen toestand, waarbij men zich dan noodge dwongen zou moeten neerleggen, doch zoolang het loket voor zegelverkoop, waar het niet zoo druk is, en een, behoudens Dinsdag en Vrij dag, de pensioendagen, absoluut ongebruikt loket daarnaast, en het loket voor den giro-dienst, waar hoogst zelden iemand voor staat, niet in gebruik worden genomen om speciaal aan het bovengenoemde overbelaste loket een gedeelte van den arbeid te ont trekken, dan is dit, mijns inziens, te wijten aan de leiding van het postkantoor, aan wie het toch duidelijk moest zijn dat het niet iedereen convenieert, een tijd lang te wachten, terwijl dit evenwel onmiddellijk verholpen zou kunnen worden. Ik begrijp, dat het beperkte personeel natuurlijk niet de drie andere lo ketten tegelijk kan bedienen, doch het ze' toch wel niet onmogelijk zijn, het werk van het overdrukke loket gedeeltelijk op een tweede over te brengen, tenminste op drukke uren. En niet alleen zou het publiek gebaat zijn bij een verandering hierin, doch het is mij persoonlijk bekend, dat ook het personeel, waarvan den ambtenaar, welke aan het be wuste loket dienst heeft, dikwijls het hoofd moet omloopen, een betere verdeeling van die werkzaamheden zeer op prijs zou stellen. Ik hoop en met mij vele anderen, dat hierin spoedig een gunstige wijziging ge bracht wordt. Met dank voor de plaatsruimte Hoogachtend, Z. De 1 Mei-betooging. Men seint ons uit Amsterdam De burgemeester heeft het verzoek tot het houden van de 1 Mei-betooging niet ingewilligd- j 1° Swater te Schiedam: Dins dag 23 April 3.45 v.m., 3.55 n.m. UIT DELFT. Vrijdag-avond is -op den Verversdijk to Delft een moordaanslag gepleegd door een 17-jarig jonginensch -op het twintig jarig meisje Van W. De jongen gaf met een groot mes het meise drie steken m den rug; hevig bloedende werd ziji bin- nengebiacht in het café van den heer L.„ waar de doctoren Visser en Thomé heelkundige hulp verleenden. De jongen werd gegrepen en aan de politie overgeleverd. De toestand van het meisje is, hoewel ernstig) niet levensgevaarlijk. PARIJS, 22 April (Off.) Het Franschc. avond- tOmmuniqué meldt: Onze linie bij St. Miidcl aan de Maas is geheel hersteld. Verder gering" artillerie-actie. LONDEN, 22 April. Gisteren heeft in geheel Ierland de katholieke geestelijkheid vanaf de»1 kansel de invoering van den dienstplicht bestre den. - ,1 De gelofte van verzet tegen de invoering we1^ reeds door duizenden Ieren afgelegd. LONDEN, 22 April. De correspondent van de „Daily Chronicle" te Cork meldt, dat de militaire overheid de voornaamste Iersche spoorwegen, postkantoren, telefoonkantoren e» beurzen onder haar toezicht heeft gesteld. LONDEN, 22 April. In een toespraak tot eenige duizenden menschen te Belfast heeft Devlin, het nationalistische Iersche parle mentslid, er vandaag bij de Ieren op aange drongen, om in elk opzicht te weigeren de dienstplichtwet te erkennen. Hij verklaarde dat, al3 zij die houding aannamen, zij een presedent zouden volgen dat de Ulttr mannen in hun gedragslijn tegenover Home Rule inge steld hadden. De gevangenneming v.a.n L. d.e V-I-s" s e r. Het bestuur van het N. A. S. heeft een tele gram aan den Minister van Justitie gezonden/ waarin het met kraiciht protesteert tegen de ge" vangenneming van L. de Visser, „welke daad op geen enkelen grond kan worden gerecht' vaardigd, noch verschoond." Het bestuur eisch' zijri onmiddellijke invrijheidstelling. Heden zou het Rev. Soc. Comité een buiten gewone spoedvergadering houden in verband met de arirestatie van De Visser. Mijnheer de Redacteur, U zoudt mij verplichten, mij in uw blad de gelegenheid te geven tot het uiten van een klacht over de tactlooze wijze, waarop aan het Postkantoor te dezer stede de werkzaam- 1 Vliegongeluk. Het watervliegtuig, dat Zaterdag een proeftocht boven Durg«" dam maakte, moest door een defect aan d« machine plotseling in het Buiten-Y neerdale»' De 3 inzittenden klommen op het toestel e° schoten noodpijlen af. Eenige mannen een vlet redden hen en sleepten de machi»® naar de vliegloods. Naar men nader verneemt moet de onmid' dellijke oorzaak van de aanhouding van de° bekenden S. D. P.-propagandist L. de Visser gelegen zijn in het feit, dat in manifeste», uitgaande van het revol. soc. comité, v»° mj (Buiten Yerantwoordelijkheifl der Redactie). SHT* Yan ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst Wordt de kopy niet teruggegeven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 2