Binnenland. Stads- en Gewestelyk Nieuws. Crisismaatregelen. steiligcn. Als reden van het aftreden wordt volgens de avondbladen de uiteenloopende opvatting be schouwd die zich deze week in de aangelegenheid van het houaen der Heerenhuis-zittingen heeft geopenaard. Het Bongaarsche T- A. meldt, dat te Boedapest de georganiseerde arbeiders wederom een sta king hebben gehouden ten gunste van net alge meen 'kiesrecht. De staking duurde 3 uur en alle bedrijven stonden stil. TCoffie- en eethuizen en de meeste winkels waren gesloten, de tram reed niet. Ongeveer ÏOO.OOO arbeiders veilgaderden in het stadspark: en jiartilei lers hie,den toespraken. Een motie is aangenomen, waarin het algemeen kiesrecht 'geëisdht wordt. Om 5 uur 's middags was de vergadering afgelqopen en verspreidden de deelnemers zich. Rustverstoringen hadden niet plaats. i li1 BELGIË. De Brusselsche correspondent van het „Hbld." schrijft dat de Belgische bisschoppen tegemoet zullen komen aan de Vlaamsche eisöhen ten top- zichte van de Kath. Ho igeschool te Leuven. De ze vervlaamsching zal geschieden in dier voege dat nevens de huidige Fransche colleges er pok Vlaamsche zouden wordeii ingericht, ten deele te Leuven zelf, en verder te Mechelen en ook te Antwerpen (faculteit der medicijnen). JAPAN. Motomo, minister van Buitenlandsche Zaken, is afgetreden. Ooto, minister van Binnenlandscihe Zaken, zal (hem opvolgen. RUSLAND. Reuter verneemt uit Moskou: Korniloff's strijdmacht is door de Soviettroe- pen pp den 17den dezer bij Ekaterinodar totaal verslagen. Volgens mededelingen van krjTgs ■«van genen is Korniloff aan zjjne worden bezweken. ALLERLEI NIEUWS. Uit Washington: Noorsche zeilschepen tot een totale tonnemaat van 400.000 ton zijn door de Shipping board der Vereenigde Staten gecharterd voor dienst in Amerika en niet gevaarlijk' water. Daardoor komen tal van stoomschepen voor de transatlantische vaart vrij1. Als candiüaat voot den Finschen troon wordt genoemd prins Axel van Denemarken hrjoe- der van de koningin van Denemarken en Noor wegen. kunnen worden, kunnen we het Volgende mede- deelen. De schepen zullen niet mogen visschen buiten den zoogenaamden vrijen vaargeul en in ieder geval niet boven de 53 graden, veertig minuten Noorderbreedte. Een reis zal niet langer mogen duren dan zes etmalen, terwijl het uitvaarbewijs per schip dertig dagen geldig zal zijn, aJzoo voor vijf zesdaagsche reizen. De reederij en de schip per van iederen treiter verbinden zich bij schrif telijke verklaring zich aan de gestelde voorwaar- waarden onvoorwaardelijk te zulten houden. Aan de Engelsche regeering is kennis gegeven, dat de IJmuider stootmtreilers zullen uitvaren voor de binnenlandsche vischvoorziening, waar op van die zijde ongevraagd bericht is ontvan gen, dat zoodanige schepen geen overlast van Engelsche zijde zullen ondervinden. Natuurlijk zal alle uitvoer van de doop die stoomtreilers gevan gen en aangevoerde visch verboden zijn en pok verboden worden. i 1 Onze schepen in Indië. Reuters bijzondere dienst seint ons uit Ba tavia Reuter's correspondent heeft een onderhoud gehad met bestuurders van de Nederlandsche- stoomvaartmaatschappijen. Dezen verklaarden, de inbeslagneming van Nederlanosohe schepen te Sin gapore, in Hongkong en Australië een inbreuk te achten op de overeenkomst, welke in Februari jl. was aangegaan met de Indische regecring, waarbij een waarborg van niet in beslag geno men te worden was gegeven ten aanzien van de geheele vloot van den Rott. Lloyd, de maatschappij Nederland en de Paketvaart, in ruil voor Neder landsche tonnage, welke tegen lage huurprijzen in Indië zou worden afgestaan. Hoewel de Indi sche regeering de lezing van de overeenkomst, gelijk door de scheepvaartmaatschappijen gegeven, niet deelt, gelooven deze laatste toch, dat de Nederlandsche schepen, in Singapore, Britsch-In- dië, Hongkong en Australië in beslag genomen aan hun eigenaars zullen worden teiuggegeven, aoodra de juiste geest en woorden van de overeen komst ter kennis is gekomen van de Eritsche regeering in Londen. Reuter seint uit Batavia: De Nederlandsche scheepvaart van Oost-Indië naar Engelsche en Amerikaansohe havens is ge heel gestaakt. De uitvoerhandel naar de Straits Settlements, Indië en Amerika staat zoo gloed als stil, in het bijzonder wat suiker en rubber betreft. Ook de tabak lijdt er ernstigonderEngelsche fir ma's lijden zware verliezen. Maatregelen tegen rijwieldiefstal. Er worden aan het Departement van Justi tie maatregelen voorbereid ter beteugeling van de in den laatsten tijd steeds meer voorko mende rijwieldiefstallen. Aan procureurs-generaal en officieren van Justitie heeft de minister een schrijven gericht, waarbij wordt aangedrongen op een gestreng optreden tegen rijwieldieven. Wellicht zullen alle rijwielen moeten wor den geregistreerd ten name van een bepaalden eigenaar en zal een kenmerk van Rijkswege worden aangebracht, waaruit dan dadelijk zou kunnen blijken of iemand die in het bezit van een rijwiel wordt gevonden, daarvan al of niet de wettige eigenaar is. Tot zinken gebraeht. De Nederlandsche motorboot „Meeuw", van de naamlooze vennootschap Motorschip Meeuw, directie Seeuwen en Co. te Rotterdam, is Zon dag, op reis van Londen naar Rotterdam, door een Duitsch vliegtuig tot zinken ge bracht. De bemanning is gered en te Great Yarmouth geland. dat 100.000 ton graan aan Nederland worden geleverd, indien schepen worden gezonden om het te haten. Indien Nederland het aanbod voor het verzenden niet wil aannemen, bljjft het oor spronkelijke aanbod om graan te leveren nog van kracht, maar de tijd, verstreken met het zen den van schepen uit Nederland naar Amerika, zal de steunverleening vertragen, waartoe do V. S. bereid zijn. Hedenochtend zijn te 's-Gravenhage de reeders bijeengekomen teneinde het uitvaren van stoomschepen naar Amerika voor het halen van graan te bespreken. Binnenlandsche vischvoorziening. Binnen enkele dagen zal ue binnenlandsche vischvoorziening belangrijk verbeterd kunnen Wor den. De pogingen om de IJmuider stoom treiters voor dat doel aan de Noordzeevisscherij' te doen deelnemen hebben een groot succes gehad. Zeer spoedig, als nog enkele interne aangele genheden geregeld zullen zijin, zullen reeds twin tig stoom treiters zee mogen kiezen. Het Ilijks- fcolenhureau heeft toezegging gedaan voor alle in de vaart te brengen stoomtreilers voldoende steenkolen te zullen beschikbaar stellen, terwijl het Bureau voor die treiters de ge wone uitvaarbewdjzen zal afgeven. Van de 1.60 opgtdegde stoomtreilers zal dus re gelmatig het achtste deel aan de visscsherijl kun nen deelnemen. Aan de Reedersvereeniging té IJimiiden is de regeling van de deelneming op gedragen, waardoor de waarborg is verkregen, dat van iedere reederijl, die het verlangen te kennen geeft aan zoodanige vissoherij te willen deelnemen, zooveel schepen in de vaart gebracht zullen kunnen warden, als een billijke verhou ding van hun aantal schepen medebrengt. Omtrent de voorwaarden, waarop ge visch t zal Naaigaren. Naar wij vernemen heeft de regeering maxi mumprijzen voor naaigaren vastgesteld, Bevordering van het bouwen. Om werkloosheid in de bouwvakken tegen te gaan stellen B. en W. van Amersfoort den Raad voor, den prijs van gemeentegrond bij voorkomende koopsaanvragen te verlagen mits dadelijk met bouwen wordt aangevangen. Beschikbaarstelling van goedkoope steenen. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft aan de Woningsimpecteurs mee gedeeld, dat er plannen in voorbereiding zijn tot het maken van een regeling om te komen tot beschikbaarstelling van goedkoope steenen voor den woningbouw met voorschot ingevolge de Woningwet. Daarom verzoekt de minister hem in kennis te stellen, welke hoeveelheden en welke soorten steen voor dit doel noodig zouden zijn. De woninginspecteurs hebben zich gewend tot de burgemeesters in hun gebied om de noodige opgaven te verkrijgen. De minister en de inspecteurs dringen op een zeer spoedig be richt aan. (Hdbl.) Russische fondsen. Het Nederl. Corr.-Bureau meldt: Naar aanleiding van geruchten, welke dezer dagen ter beurze van Amsterdam liepen, als zou van Duits c'he zijde een bevredigende x-egeling in zake de Russische staatsschuld in uitzicht zijln gesteld, vernemen wij met zekerheid, dat bij de thans met Duitschland gevoerde economische on derhandelingen deze kwestie niet ter sprake is ge komen. Wel schijnen naar ons van andere wei-ingerichte zijde werd verzekerd geheel af gescheiden van die onderhandelingen, van den kant van eenige neutrale mogendheden, waar onder ook Nederland', gezamemjjfk stappen te zjjn gedaan bij de Duitsohe regeering, om te bevorde ren, dat de Russische regeering alsnog aan haar verplichtingen voldeed, welk verz,oek door de Duit- sthe regeering in overweging zou zijn genomen; maar of deze stappen tot eenig positief resultaat zullen leiden, 2ou moeten worden afgewacht zoa dat het stellig voorbarig wordt geacht, op een dergelijke vage mogelijkheid al te optimistische verwachtingen te bouwen. Graan van Amerika. Reuter seint uit Washington: De V ereenigde Staten zulten het aanbod om drie schepen met graan naar Nederland te zen den terugnemen, wanneer de uitingen in de Ne derlandsche bladen, welke de Ver. Staten be schuldigen van dubbelhartigheid in de voorwaar den, dat gelijke tonnage uit Nederland naar Ame rika zal vertrekken, zijh op te vatten als bljjk van de gevoelens van de Nedërfandsohe regee ring en het Nederlandsche volk'. In regeeringskringen toont men zich teleurge steld en verrast door de ontvangst, het Ameri kaansohe aanbod ten deel gevallen, dat steunde op het voorstel der Nederlandsche regeering, om het lijden te verzachten, dat voortspruit uit een tekort aan levensmiddelen. Het aanbod was een aanvulling van Wilson's verklaring ran SO Maait; Regeling verloven met bet oog op uitoefening kiesrecht door militairen. Ten einde aan een zoo groot mogelijk aan tal kiesgerechtigde militairen gelegenheid te geven, hunne plichten als kiezer bij de a.s. verkiezingen te kunnen vervullen is door den Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht het volgende bepaald le. Niet kiesgerechtigden, in het genot van bijzonder verlof van niet langeren duur dan 3 maanden, moeten tusschen 26 Juni en 2 Juli a.s., beide dagen inbegrepen, onder de wapenen terugkeeren. De terugroeping wordt den man, onder bij voeging van het onder 7e bedoelde vervoer- bewijs, uiterlijk 1 Juni a.s toegezonden. De data van terugkeer moeten zoodanig worden vastgesteld, dat het hiermede verband hou dende vervoer per spoor gelijkelijk over de werkdagen van genoemd tijdvak wordt ver deeld. Ingaande 2 dagen na de verkiezingen kan van het personeel, dat zijn bijzonder ver lof onderbroken zag, dagelijks weer 1/5 met bijzonder verlof worden gezonden. De te kort gekomen verloftijd kan daarbij worden in gehaald. 2e. Bijzondere verloven aan niet kiesge rechtigden mogen vanaf heden slechts met dit voorbehoud worden verleend, dat de be langhebbende op overeenkomstige wijze als be doeld onder le van verlof terugkeeren en c. q. weder met verlof vertrekken, 3e. Gedurende de 7 dagen, voorafgaande aan den verkiezingsdag, komen voor periodiek verlof in de eerste plaats in aanmerking zij, die kiesgerechtigd zijn en wel tot een zoo danig getal, dat, met inbegrip van dc niet van bijzonder verlof teruggeroepenen, 36 pet. met verlof afwezig kan zijn, en met dien ver stande, dat zij, die, gebruik makende van be- wegingsvrijheid, op den dag der verkiezingen, hunne woonplaats niet kunnen bereiken, voorgaan boven hen die zulks wel kunnen. 4e. De kiesgerechtigde periodiek-verlofsgan- gers die daags vóór den verkiezingsdag zou- J den moeten terugkeeren, keeren op den ver- kiezingsdag terug, nadat zij zoo vroeg moge- lijk hun stemplicht hebben vervuld. 5e. Kiesgerechtigden, die op den verkie- zingsdag met verlof zouden moeten vertrek- ken, vertrekken daags te voren, 6e Op den verkiezingsdag wordt aan alle kiesgerechtigden, die ter plaatse of door ge bruik te maken van vrijheid van beweging, in hun woonplaats hun kiesplicht kunnen vervullen, voor zooveel noodig op den ver- kiezingsdag vrij van dienst of bewegingsvrij- heid verleend. Zij mogen daags te voren vertrekken, indien dit noodzakelijk is om tijdig hunne woon- i plaats te bereiken. Een en ander onder voor- behoud dat boven de verleende verloven, I slechts 10 pet. van de presente sterkte in i verband met bewegingsvrijheid per spoor mag reizen, en dat de voor Zon- en Feestdagen 1 vastgestelde minimum presente sterkte aan wezig moet blijven. 7e. Aan alle kiesgerechtigden kan, met in achtneming van den slotzin van punt 6e, vrij vervoer per spoor worden verleend, om hen in de gelegenheid te stellen aan de hiervoren bedoelde stemming deel te nemen. Vrij vervoer kan ook worden verleend aan degenen die, in verband met de punten le en 2e hun bijzonder verlof moeten onder breken, zoowel voor den terugkeer onder de wapenen als voor het opnieuw met verlof vertrekken. 8e. Pen einde het reizen per spoor op 2 3 en 4 Juli zooveel mogelijk te beperken, wordt door mij bepaald, dat behoudens bijzondere omstandigheden de algemeene verloven van niet kiesgerechtigden door den betrokken compagniescommandant (eskadrons-, batterij, depót commandant, zoodanig moeten worden geregeld dat zij op de genoemde data met per spoor reizen, ook al zou zulks, gelet op het toegelaten pet afwezigen geoorloofd zijn. tatie der centrale keukens niet meer doenlijk, wijl naar hunne meening de regel, dat ver strekking van levenmiddelen uit de central® keukens alleen behoort te geschieden tegen inneming van eene equivalente hoeveelheid bons niet strikt te handhaven is. i Ofschoon de geopperde bezwaren grooten- deels ook door mij worden gevoeld en hoezeer ik het ook zou betreuren, indien de centrale keukens in hare zoo nuttige werkzaamheid ernstig zouden worden benadeeld, kan ik toch, met het oog op de beperkte voorraden levensmiddelen hier te lande aanwezig, tot j mijn leedwezen geen vrijheid vinden ten be- I hoeve van deze inrichtingen eene extra hoe veelheid levensmiddelen beschikbaar te stellen. M. i. zal eene oplossing hierin gevonden moe ten worden, dat aan de inneming van bons bij de verstrekking van maaltijden in het i vervolg stipt de hand wordt gehouden. Om echter aan de ondervonden bezwaren eenigermate tegemoet te komen, zou desniet tegenstaande van de, zij het ook geringe, voorschoten die na iedere vierwekelijkschc periode in de gemeente aanwezig zijn, een naar verkiezing grooter of kleiner gedeelte ter beschikking van de centrale keuken kunnen worden gesteld, waardoor de taak dier keuken ongetwijfeld zal worden vergemakkelijkt. Ook ben ik bereid de hoeveelheden levensmiddelen, die eventueel in eene gemeente in bezit wor den genomen en die niet zóó groot zijn dat zij voor distributie onder alle ingezetenen in aanmerking komen, te bestemmen voor de centrale keukens. In voorkomende gevallen verzoek ik u ech ter steeds met mij ter zake overleg te plegen. (St.Ct.) Cacao en Chocolade. Het Bureau voor mededeelingen in zake de Voedselvoorziening meldt Het kwam in den laatsten tijd veelvuldig vuldig voor, dat groote hoeveelheden cacao werden opgekocht voor de vervaardiging van eetchocolade en bonbons. Het gevolg was, dat cacaopoeder in steeds mindere mate verkrijg baar word. Daarom is thans aan de cacao fabrikanten verboden cacao af te leveren aan fabrikanten van chocolade en bonbons, ook wat betreft partijen cacao, waaromtrent reeds een overeenkomst van koop en verkoop werd gesloten. Vervoer van cacao is alleen toege laten voor zoover het betreft cacao in ge sloten verpakking, bestemd en geheel gereed om aan den verbruiker te worden verkocht. Tevens is het verboden cacao tot chocolade, bonbons of in welken anderen vorm ook, te bewerken. Levensmiddelen ten behoeve van centrale keukens. De minister van landbouw heeft tot de ge meentebesturen de navolgende circulaire gericht Van verschillende zijden is mij door ge meentebesturen gewezen op den précairen toe stand, waarin centrale keukens verkeeren, doordat geen voldoende levensmiddelen aan wezig zijn vcor de bereiding van maaltijden in verband daarmede is mij verzocht om toe wijzing van extra hoeveelheden ten behoeve van deze inrichtingen. Kon toch aanvankelijk in het tekort wor den voorzien door te putten uit de levens middelen, aan gemeenten toegewezen, waarvan somtijds een ruim overschot aanwezig was, omdat niet ieder van het hem toekomende rantsoen gebruik maakte, langzamerhand zijn die overschotten in vele gemeenten zeer sterk ingekrompen, zoodat voorziening uit deze voorraden niet meer mogelijk is. Hierdoor is naar veler meening de exploi- Visch. Op bon 49 verkrijgbaar 1ji pond versche visch of 2 bokkingen Zie advertenti® in ons blad van heden. In de week van 222? April is verkrijgbaar: Op bon 32 li/2 ons Groene Erwten per per soon 11 ot. per pond. Op bon 34 1/2 ons Gort per persoon 13 et per pond. Op bon 36 1 ons Vet per persoon 40 ct. per pond. Op bon 4/ 1 ons Kaas 20 0/d per persoon 371/2 ct. per pond, per ons 8 cent. Van deze Kaas is nog niet voldoende voor raad, maar in den loop der week wordt een nieuwe zending verwacht ter aanvulling. Bon 47 blijft geldig zoo noodig ook volgende week. Wjj' herinneren aan het verzoek dat de beter j gesitueerden deze Kaas niet koopen. Bon 34 is vanaf Vrijdag geldig. Julienne (gedroogde groenten) is verkrijgbaar bij den winkelier in partijen van 1 ons a lö ct. Winkeliers kunnen dit artikel bjj 't Bureau aanvragen. Aardappelen. In de week van 22—27 April verki^jgbaar op: bon 38 per persoon 1 kilo Zandaardappelen 1 bon 40 per persoon 1 kilo Zandaardappelen j, bon 42 per persoon 1 kilo Zandaardappelen t bon 45 per persoon 1 kilo ZandaardappeleJi-' Zandaardappelen 5i/2 Cent per Kilo. Bon 38 geldig op Maandag, 40 op Woensdag, 42 op Vrijdag, 45 op Zaterdag. Broodkaart. De broodkaart van het 46ste tijdvak loopt van 13 April tot en met 26 April. Centrale Keuken. Iederen dag. behalve Zondags, is tusschen 11 en IJ warm eten te bekomen 12 ct. per portie, aan d® spijskokerij Achter de Teerstoof, Spijskokrrij Lange Haven 11, Gymnastieklokaal Dwars* ■traat en Gymnastieklokaal Buitehhavenweg- Het eten moet daags te voren besteld worden. Het menu wordt wekelijks p®r advertentie bekend gemaakt. Er worden ook bonboekjes met 6 bons uitgegeven. Op des® bons wordt het eten 11 cent per porti® varstrskt. Gas en eleetrische stroom. B. en W. hebben bij den Gemeenteraad io* gediend een nieuwe verordening tot tijdelijk® afwijking van de gewone voorwaarden voor d® levering van gas en electrischen stroom. Voorgesteld wordt om Art. 1. In afwijking van de gewone voor waarden voor de levering van gas, bedraagt de prijs daarvan

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 2