Binnenland. Gemeenteraad. over de linksche liefde voorProtectie, wel gememoreerd worden. S' De Kamer, zeiden wij, werkt snel, onder verhoogden druk. De druk vindt eensdeels een oorzaak in de nadering van het reces. Wilt ge wel gelooven dat onze gedachten daarheen dwalen als die van kostschooljongens Nog vier, nog drie, nog twee weken. Het is zwaar werk. An- dersdeels de druk der omstandigheden. Gelijk heel het Nederlandsche volk voelt ook de Kamer zich gedrukt onder de zorgen van onze dagen, maar haar kwelt daarbij ook de machtige verantwoordelijkheid. Wij zouden nog een derden|drukkenden last kunnen opnoemen, doch die treft niet héél de Kamer, wel vele leden de a. s. verkiezingen. De leden-bestuurders van kieskringen en de leden-offers der critiek voelen de zorgen der komende maanden. Ik voor mij niet. „Haarlem Helder" baart geen zorgen en de critiek is zacht (geworden) tegen ondergeteekende, maarik lijd mede en wij allen lijden mede met de zorgen van enkele Collega's, die een zwaren strijd moeten strijden ter wille van de taak tegen akelige strevers tn halfslag candidaten en gelegenheids- democraten en bah 1 Hoorden wij zoo pas te Breda een van Wijnbergen en v. Schaik niet uitschelden door Katholieke adspirant-Kamerleden op eene Katholieke vergadering Maar deze afschuwelijke praktijken breken het hart van hen die de Katholieke zaak lief hebben om de heerlijke zaak zelve. En waarachtig dezulke worden onder de Kamerleden meer gevonden dan onder de strijders om een Kamerzetel; Vertrappen deze laatsten de goede zaak ons aller zaak niet, om een onbegre pen begeerte maar een Kamerzetel Eenheid en tevredenheid blijve de leus. Doch deze kunnen niet verkregen worden zonder liefde en vertrouwen Haarlem Mr. Bomans. Nederland en Duitschland. De correspondent van de N. R. Crt. te Ber lijn seint In toonaangevende kringen alhier is men heden zeer vertrouwend gestemd ten opzichte van de onderhandelingen met Nederland. Bij zonderheden zijn nog niet bekend, maar men beschouwt de zaak als geregeld. De Nederlandsche gezant te Berlijn, baron Gevers, is naar zijn post teruggekeerd. Naar het „Vad." verneemt is er sedert Vrij dag iets meer kijk op, dat er tusschen onze en de Duitsche regeering over de hangende kwes ties overeenstemming zal worden verkregen. Dat er op het stuk van de tolbezwaren en den spoorweg over Limburg overeenstemming was verkregen, is in zoover juist, dat was af gesproken, den spoorweg weer open te stellen. Maar over aard en omvang van het vervoer zoowel over dien spoorweg als langs onze wa terwegen bestaat er nog geschil. Havas seint uit Parijs: Een vooraanstaande Nederlandsfche persoon lijkheid, geinterviewa door het „Journaal", ver zekerde, dat Nederland voor de Duitsche bedrei ging niet zou bukken. Wij hebben aldus de geinterviewde Ne derlander 500.000 man onder de wapenen, die als één man zouden oprukken tegen de be- leedigers van onze neutraliteit, wie dat 100k zijh zouden. Het gedrag van Holland zal hetzelfde - zijn als van België. Het zal' de Schelde verdedigen, zooals België de Maas heeft Verdedigd. Nederland voegde hij er aan toe lijdt veel ten gevolge van den oorlog. De schaarsch- te aan levensmiddelen heeft haar uiterste grens bereikt. Wij hebben den winter nage noeg zonder brandstoffen doorgebracht, maar wij zullen noch voor het graan der Entente, noch voor de Duitsche brandstoffen afstand doen van wat wigl ons recht achten. De „Figaro" bespreekt dé houding van Duitsch land tegenover de neutralen. Het blad constateert, dat Duitschland plot selinge schrikaanjagingen gebruikt, om aan de neutralen buitensporige cloucessies af te per sen in ruil voor producten, die Duitschland zelf gemakkelijk verkrijgt. De houding van Duitschland tegenover Zwit serland, Nederland en Scandinavië is kenteeke- nend. De neutralen moeten begrijpen, dat de ge allieerden strijden voor de vrijheid der wereld. De „Echo de Paris" ziet in de eischen van Duitschland slechts voorwendsels, waarvan het een gunstige gelegenheid verwacht, om het vrije Nederland onder zijn juk te brengen en het vervolgens te onderwerpen, ten einde hot economisch en militair te exploiteeren even als het België gedurende vier jaren heeft ge daan. Hun lot zal vjoortaan afhangen van de Fran- sche, Engelsche 'en Amerikaansche legers. Onze vréde zal pok hun vrede zijh. Door .onze overwinning zal het bestaan van deze landen verzekerd wonden en door onze nederlaag ver nietigd, maar onderwijl vraagt Duitschland zich af, of schending van hun neutraliteit zijn kansen op de overwinning niet zou veThoogen. Deze overweging alléén leidt Duitschland bij zijn beslissing. 1 f De „Journal" betoogt, dat het geschil van de zand- en grindkwestie 'n specifiek Duitsch geschil is. Niettegenstaande zijh groote stem, zou Duitschland waarschijhlijk' geheel toege ven, om zich zijn terugtocht door andere con cessies te laten betalen, zoodra de versperring van Zeebrugge en Ostende meer opgeruimd is. Indien het geschil door een samenloop van omstandigheden niet meer is bij te leggen, kan men als oorzaak' hiervan gerust aannemen, dat het belang, van de haven van Antwerpen plotseling voor de .onderzeeërs vergroot is. Ministerraden. Vrijdagmiddag, onmiddellijk na afloop van het comité-generaal der Tweede Kamer, heeft de ministerraad vergaderd. Zaterdagmiddag werd opnieuw een kabinets raad gehouden. Graan uit Amerika. Naar het Gorr. Bureau verneemt zijn stap pen gedaan om de ladingen aan te koopen voorde Nederlandsche schepen Hollandia, Java, en Stella, die bestemd zijn om respectievelijk uit Argentinië en uit de Vereenigde Staten van Noord-Amerika broodgraan en (of) meel naar Nederland te brengen, waaruit kan worden af geleid dat deze schepen weldra zullen vertrek ken en drie gelijkwaardige schepen uit Neder land zullen worden uitgezonden om verder graan in te nemen. Geen uitvoer van kaas. De Minister van Landbouw heeft met intrek king van zijn desbetreffende beschikking van 10 Nov. 1917 bepaald, dat van 28 April af geen uitvoer van kaas naar het buitenland zal wor den toegestaan. Prijzen van kalfsvleesch. De Minister van Landbouw heeft vastgesteld de volgende inaximum-kleinhandelprijzen voor vet kalfsvleesch fricandeau f 4, spierstukken en dikke lenden f 4, carbonaden van rib en lendenen f3.80, borst f3.60, hals (voorlappen en gehakt) f 3.50 en beenderen f 0.10, alles per K.G. Het uitvaren der stoomtrawlers. In de Zaterdagmiddag gehouden vergadering van reeders van visschersvaartuigen te IJmui- den, welke buitengewoon druk bezocht was, werd door het bestuur medegedeeld, dat de eerste groep van twintig schepen was samen gesteld. Daarvan zijn reeds meerdere schepen ter visscherij uitgevaren, terwijl voor de overige vaartuigen de bunkering heden zal kunnen aanvangen, omdat de eerste kolen al zijn aan gekomen. Besloten werd om voordat de samenstelling van de volgende groep stoomtrawlers plaats vindt, eene algemeene ledenvergadering te houden. Inmiddels zal aan de regeering met den meesten aandrang worden verzocht, het aan tal uitvaartvergunningen uit te breiden. Vermindering aardappelrantsoen. De Minister van Landbouw heeft aan de burgemeesters 26 April het volgend telegram gezonden „In verband met de onzekerheid of de voor raden aardappelen tot den nieuwen oogst zul len reiken, heb ik het noodig geacht, zulks in overeenstemming met het advies van de vertegenwoordigers der groote gemeenten en het bestuur der Vereeniging van Nederlandsche gemeenten, het rantsoen aardappelen voor de periode van 22 April—20 Mei terug te bren gen op 13 K. G. per hoofd. Ter aanvulling worden extra beschikbaar gesteld voor die periode 1/t K.G. groene erwten en 1/iK.G. rijst. Deze rijst en de peulvruchten zullen u op telegrafische aanvraag aan het R. D. K. (Rijksdistributiekantoor), worden toegezonden. U gelieve bij het bepalen van het weekrant- soen hiermede rekening te houden. Vleeschgebruik in hotels en restaurants. De minister van landbouw heeft het vol gende telegram aan de burgemeesters verzon den „Mij bereiken berichten, dat in verschillend» gemeenten het slachtverbod wordt overtreden, hetgeen tot gegronde ontstemming aanleiding geeft. Mijnerzijds wordt alles gedaan om deze overtredingen te constateeren, doch tot heden gelukt mij dit niet. Ik doe thans een ernstig beroep op u om mij hierin bij te staan en op de meest strenge wijze tegen overtreders op te treden. Vast staat, dat de overtredingen veel minder talrijk zouden zijn, indien er geen koopers voor het vleesch waren. Onder deze koopers nemen de hotels en restaurants een eerste plaats in. Ik verzoek u daarom met alle u ten dienst staande middelen de in uw gemeente aanwezige hotels en restaurants te controleeren en zoo daar al of niet toebe- j reid vleesch wordt aangetroffen, deze inrich- j tingen gedurende eenigen tijd, waarvan de duur door u dient te worden bepaald, in ver band met den ernst der overtreding uit te sluiten van de distributie van alle regeerings- goederen, opgave te vorderen van de aanwe- 1 zige brandstoffen en deze in bezit te nemen. Zoodra blijkt van nieuwen aanvoer van brand stoffen, dient laatstgenoemde maatregel herhaald. Met het oog op de verre strekking van dit verzoek, noodig ik u uit hotels en restaurants j vooraf te waarschuwen, dat de door mij ge- I wenschte contrólemet alle daaraan verbonden gevolgen met ingang van 1 Mei zal plaa hebben. (Hdbl.) Het Processieverbod. Staatsraad mr. S Iruyeken juicht in „Van On zen Tijd" de beslissing der rechtbank te 's-Her- togenbosch toe en noemt ze een stap in de goe de richting1. „De door de Grondwet gewaarborgde vrijheid van godsdienstoefening moet door dén rechter worden erkend, tenzij de wet hem ondubbelzin nig dwingt beperkingen daarop te aanvaarden. Wordt de beslissing van de rechtbank in hoogste instantie bevestigd, dan zullen in vele gemeen ten op dezelfde gronden als' te Beugen de pr>- oessiën toegelaten moeten worden. Toch zal de zaak daarmede niet uit zijlh: ten aanzien van verschillende gemeenten zal de rechter de vraag naar de juiste uitlegging van de Grondwet en de Wet op de Kerkgenootschappen, daarbij! in gesloten die naar de al- of niet bindendheid van de bedoelde „wetten en reglementen" die thans kon worden voorbijgegaan, hebben onder de oogen te zien, om tot een beslissing' te kénnen geraken. Hopen wij, dat hij zich pok dan, waar het hier gaat om de toepassing van wettelijke voorschrif ten, die eene verschillende uitlegging toelaten, zal laten leiden dooi' de in deze passende metho de van uitlegging!, de vrijheid te erkennen, ten zij de wet duidelijk tot het tegendeel dwingt. De heeren pastoors in parochiën, waar pro cession op hare plaats zouden zij!n, moeten nu niet lijdelijk blijven, tot de Hooge Raad in de thans aanhangige zaak heeft beslist; die beslis sing kan nog lang 'zich doen wachten en zal voor vele andere gemeenten niet den doorslag kunnen geven. Zij' moeten denzelfden moed heb ben als de pastoor te Beugen, de processie hou den om te doen zien dat zij1 daarop prijs stellen en dat het verlangen der katholieken om deze dwaze beperking hunner godsdienstvrijheid te zien beëindigd, ernstig is." R.-K. H. B. S. te Helmond. Door de heeren P. de Wit en W. Prinzen is kosteloos een terrein afgestaan voor den bouw van een R. IC. H. B. Voor de stichting zelf is dOior de beide families van Thiel eene som van f 35.000 gegeven. Smeerolie, Vanwege de N. U. M. wordt medegedeeld dat 18 wagons Oostenrijk,sche smeerolie hier te lande zijn aangekomen. De olie wordt opgeslagen en zal door het rijksbureau worden gedistribueerd. Baad van State. Een wetsontwerp is ingekomen tot regeling van de bezoldiging van den Raad van State. Beoogd wordt een vaarloopige vaststelling in afwachting van definitieve regeling. Voorgesteld wordt de jaarwedde van den vice- president te bepalen op f 12.000, die Van dé le den op f7500. Een overgangsbepaling stelt ge durende de eerste vijf jaren voor den vicé-presi- dent f 11000 voor en voor de leden f6880. De achturcndag. De Algemeene R. K. Werkgeversvereniging, in dezen het voorschrift volgend, dat een so ciale vereeniging zich niet rechtstreeks met po litiek inlate, heeft aan haar leden de volgende circulaire gericht: Zooals U bekend zal zijn, heeft een amende ment den eiscih van den 8 uren arbeidsdag in het program der R. K. Staatspartij gebracht, ofschoon de georganiseerde katholieke arbeiders zelf dien eisch niet hadden gesteld en zich tevreden hadden betoond met „de vaststelling van den 10-uiigen arbeidsdag met inbegrip van een 56-urige arbeidsweek voor volwassenen." In de overtuiging, dat de 8 uren werkdag, wanneeT die zonder eenige beperking werd ingevoerd, de meeste industrieën in ongelegen- heiü zou brengen, vooral wanneer het buiten land langer werktijden zou handhaven, meende het Bestuur goed te doen door het oordeel der leden hierover in te winnen. Naar het oordeel Van het Bestuur kan er geen bezwaar' bestaan van werkgeverszijde, den bedoelden passus Van het partijprogram aldus te forinuleeren „De Vaststelling van den wettelijken 10 uren werkdag is urgent en dient zoodra mogelijk te worden ingevoerd, terwijl naar het verkrijgen van den 8 uren weikdag geleidelijk gestreefd dient te worden woor die bedrijven, waarin zulks, zonder schade te doen aan den bloei van dat bedrijf, geschieden kan." Het Bestuur' is verder van oordeel, dat het met tot de taak onzer Vereeniging behoort, directen invloed uit te oefenen op het samen- sterren van het Partijprogram, doch meent, dat wel aan de leden mag worden geadviseerd in hun onderscheiden kiesvereenigingen v;oor een overgangstoestand, zooals hierboven is gefor muleerd, te pleiten, zoodat het zich veroorlooft,, u dat in overweging te geven. Zitting van Vrijdag 26 April. vervolgj. De S. O. V. 7. Voorstel van B. en W. om te beslissen over herstelling of afbraak van de gebouwen der voormalige S.O.V. Waar het B. en W. voorkwam, dat de deso late toestand van het hoofdgebouw het noodig maakt te beslissen of het nog in eenigszins bruikbaren staat zal worden gebracht, of dat het zal worden afgebroken, is door de Com missie van Gemeentewerken onderzocht wat de kosten zouden zijn voor eene herstelling- Deze zouden bedragen f4600.Het komt haar voor tot afbraak te moeten besluiten. De meerderheid van B. en W. meent, met het oog op gebrek aan groote localiteit in deze ge meente, het gebouw nog te moeten behouden en in eenigszins bruikbaren toestand te bren gen. Waar bier verschil van gedachten is, willen zij de beslissing hieromtrent aan den Raad overlaten. De heer v. d. Zee wijst er op, dat wanneer het gebouw wordt afgebroken, Schiedam geen enkele zeer groote zaal meer zal bezitten. Den heer D i n k e 1 a a r spijt 't, dat aan den Raad geen afgerond voorstel is gedaan. B. en W. laten nu de keuze maar aan den Raad. Spr. meent dat dit gebouw nog voor velerlei doel einden is te gebruiken, o.a. voor tentoonstel- lingen, uitvoeringen van Volkszang. Er is alles voor te zeggen om het gebouw op te knappen. De onkosten zijn spr. nogal meegevallen. Wan neer deze gelden aan het werk zullen worden besteed, zal zulks geen weggegooid geld blij ken te zijn. Hij meent verder, dat er na restauratie nog wel huur uit zal komen. Voor de 1 Mei-betooging is b.v. f 10.huur ge vraagd. De heer heer v. d. Toorn, sluit zich aan bij hen, die vóór instandhouding van het ge bouw zijn. In een stad als Schiedam, die wel dra 50.000 inwoners zal tellen en de derde stad in Z.-Holl. zal worden, behoort een zaal te zijn, die een 1000-tal menschen kan be vatten. Dordt, Leiden en Delft hebben gebou wen, waarin een groote zaal aanwezig is. Spr. meent dat men deze gelegenheid moet aan grijpen om de zaal in een goeden toestand te brengen. Er moet meer liefde zijn voor de stad onzer inwoning en getracht worden dat zij een goed figuur naar buiten maakt. Vroeger bij zang cursussen, ,.Orpheus"-feesten e.d., was het er een groote, gezellige drukte. Spr, betuigt zijn instemming met het plan om het gebouw der S.O.V. te herstellen. De heer Ris wil van B. en W. vernemen of zij niet van meening zijn dat Schiedam een groote gehoorzaal moet bezitten, of wel beter achten de S.O.V. op te knappen. Schieda® heeft behoefte aan een ruime vergaderzaal- Alle hier bestaande zalen zijn te klein. De S.O.V-zaal was vroeger tjokvol met menschen toen daar politieke vergaderingen werden ge houden. De kosten voor herstelling der S.O.V- taxeert spr. veel hooger dan hetgeen Gemeen tewerken heeft geraamd. Maar als hij niets beters krijgt, dan zal spr. toch voor herstel der S.O.V.-zaal stemmen. De heer Mr. Kav elaars vraagt, of de rente van de f 4600 gedekt zal worden door de huur. Verschillende leden betwijfelen dit. De heer v. d. Toorn meent dat er wel wat aan huur zal worden ontvangen. Hij wijst op de goede zaken die men met een zaal in Delft maakt. Weth. Houtman betoogt, dat men voor de f 4600 geen voortreffelijke zaal kan verkrij gen. Het gebouw zal eenigszins opgeknapt kunnen worden, maar over 4 5 5 jaren tocb ten doode zijn opgeschreven. Tentoonstel lingen komen hier niet zooveel voor. Hij wijst verder op het verschil der toestanden hier ter stede en bij die te Delft. In deze dagen heeft het college van B. en W. zich met heel wat gewichtiger zaken bezijf te houden dan met het vraagstuk der stich ting van een stadsgehoorzaal. Directe plannen voor den bouw voor zoo'n zaal bestaan er bij het college niet. De heer R i s dringt er bij het gemeentebe stuur op aan dat het zich zal uitspreken over de wenschelijkheid van de stichting van zoo'n zaal. De heer v. d. Tempel is in de S.O.V- eens gaan kijken en gelooft dat als zij die voor het crediet zullen stemmen later voor het ge* restaureerde gebouw zullen komen te staa® slecht bevredigd zullen zijn. De restauratie zal zeer primitief voor f 4600 kunnen geschie den. Voor een eenigszins behoorlijke herstei" ling is zeker f 10.000 noodig. Men heeft toch niets meer aan 't gebouW» aangezien er geen meubilair aanwezig is Spt' moet sterk ontraden om geld te voteeren o® het gebouw te laten herstellen. Wethouder Houtman zegt dat de Com®' v. Gemeentewerken adviseert tot afbraak va» het gebouw. Hij stelt voor dit voorstel than3 in stemming te brengen. De voorzitter brengt alsnu het voor stel om tot afbraak van het S. O. V. gebou^ te besluiten in stemming. Het voorstel wordt aangenomen met 12 t,e* gen 9 stemmen. Tegen stemmen de heeren de Bruin, v. Zee, Koopmans, v. d. Hoek, Ris v. d. To®1® Dinkelaar, Korpel en v. d. Schalk. De heer Dinkelaar informeert nu hoe be zit met het verhuren der S. O. V. Spr. ®eeD dat de S. O. V. op 1 Mei en Pinksteren huurd is aan vereenigingen. De voorzitter zegt dat als reeds S. O. V. verhuurd is, zulks wel van krac» zal blijven, maar hij moet daarover nog 1 het college van B. en W. spreken. De heer Korpel vraagt om deze zaak wat slepende te houden. Met het oog op a.s. verkiezingscampagne zal hqt van belang 4

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 2