Dagblad mor Schiedam en Omstreken. f Cf)b™ flfj De Oorlog. 41ste jaargang Dinsdag 14 Mei 1918 No. 12138 Gratis Ongevallenverzekering Westelijk front FEUILLETON. Het geheim yam Philippe de Kaiuviliier. Üüitenlandsch Nieuws. iM x ii 11 BureaH; Koemarkt 4. Telef. 85, na fcanteortgd no. 14& Postbus; 39. IboiiemsBtsa par 8 aa&aad»® 1.50. per wtitic 18 cmi. baast p. pest f 2,_ .J, kwartaal. Kfacmderlfk» aummars 3 cent. Incassokosten worden berekend. Advertentiëa: 1—5 regels fl.30 elke regel daarboven 25 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 50 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Op alle advertentiën in het Zaterdagavondnummer 10 oorlogstoeslag. Incassokosten worden berekend. De verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandsche Algenieene Verzekeringsbank te Schiedam. ui in ii iirmMgrTTieMmriTri»r~" ■miiiiiiiiii I (J U wijsvinger; f (J verlies Tan eiken ande ren vingen. Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschréven en andere officieele af- ien aankondigingen en kennis gevingen van het Gemeentebestuur. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen het volgende ter openbare kennis. Op Dinsdag, 21 Mei aanstaande, zal plaats hebben de candidaatstelling voor de Tweede •Kamer der Staten-ticneraal. Op dien dag kunnen, van des voormiddags negen uur tot des namiddags vier uur, ter secretarie bij den Burgemeester der gemeente Dordrecht voorzitter van het hoofdstembureau 'n den kieskring, worden ingeleverd LIJSTEN VAN CANDIDATEN, als bedoeld in artikel 35 der Kieswet. Op dezelfde lijst mogen ten hoogste tien candidaten worden geplaatst. Iedere lijst moet worden onderteekend door ten minste vijf en twintig kiezers, bevoegd tot deelneming aan deze verkiezing. Achter den naam van ieder der ondertee kenaars moet de gemeente worden vermeld "°p welker kiezerslijst hij voorkomt. Dezelfde kiezer mag niet meer dan één lijst onderteekenen. De candidaten moeten, met vermelding van bun voorletters en woonplaats, op de lijsten geplaatst worden in de volgorde, waarin door de onderteekenaars aan hen de voorkeur Wordt gegeven. Dezelfde candidaat mag niet voorkomen op meer dan één van de lijsten. Bij de lijst moet worden overgelegd de schriftelijke verklaring van iederen daarop voorkomenden candidaat, dat hij bewilligt in de plaats, hem op de lijst aangewezen. De onderteekening van deze verklaring moet zijn gelegaliseerd door den Burgemeester van de woonplaat» van den candidaat. De inlevering der lijst moet geschieden per soonlijk door één der onderteekenaars. De candidaten kunnen daarbij tegenwoordig zijn. Van de inlevering wordt een bewijs van ont vangst afgegeven. Formulieren, voor de lijsten bovenvermeld, zijn ter secretarie dezer gemeente kosteloos verkrijgbaar tot en met den dag der candi daatstelling. In herinnering wordt gebracht artikel 147 der Kieswet, luidende als volgt Hii die een, lijst, als bedoeld in artikel 35 inlevert, wetende dat zij voorzien is van liand- teekeningen van personen, die niet bevoegd zijn tot deelneming aan de verkiezing, waarvoor de inlevering geschiedt, terwijl zonder die hand- teekeningen geen voldoend aantal voor eene geldige lijst zou overblijven, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste DRIE MAANDEN of een geldboete van ten hoogste HONDERD twintig gulden. Met gelijke straf wordt gestraft hij, die we tende dat lig niet bevoegd is tot deelneming 43 J_. 1 5 1 „Gelooft mij: de waaxheid zal allijd zelfs uit de dichtste duisternis te voorschijn kamen." Even acht uur verlieten Djef vergezeld van zijhe gade en schoonmoeder alsook ik in een gesloten landauer de woning der familie de Rain- villier. Zelfs de vrpioiligké Djef was nu zichtbaar onder den indruk. Dichtbij! de plaats lonzer be stemming ontwaarde ik Mr. Pioinsot, die ons scheen op te wachten. Hij' deelde ons mede, dat de rechter liefst niet in aanraking wilde ke rnen met 'de verschillende partijen, alleen met dokter Auhin per auto was weggereden, hij moest in het Paleis van Justitie nog iets te doen hebben. Hier zou hij' den griffier opwachten die de mor- Phinespuit en het felsthje zou moeten medene- men, want beide zaken waren op de driffie van t Paleis van Justitie bewaard. Ik bon hier gisteren 'nog even geweest, °m met dokter Benoat Üuoharnp te raadplegen, ik ken hier den weg', gelieve mij' dus te volgen. Hoe is Rouffach gestemd, na Zijne teieur- Steding wan gisteren? j Ld aan de verkiezing, eene voor die inlevering bestemde Jijst, als bedoeld bij artikel 35, heeft onderteekend. Schiedam, 14 Mei 1918. HINDERWET. Bij besluit van Burgemeester en Wethouders van 13 Mei 1918 is aan de N. V. K a u f- m a n n 's huidenhandel vergunning verleend tot het oprichten van een opslagplaats en zouterij van huiden en vellen in het pand Buitenhavenweg no. 90, kadaster Sectie L. no 2391. Schiedam, 14 Mei 1918.- Afgezien van plaatselijke gevechten is de dag van gister vrij rustig verloopen. De Duitsche staf rapporteert In de streek van Kemmel heeft de leven dige vuurstrijd. in samenhang met plaatse lijke infanterie-gevechten voortgeduurd. In de overige gevechtsvakken wakkerde het wederzijdsche geschutvuur gisteren tegen den avond op veie punten aan. In het Ancre-dal, ten Z.W. van Albert, hebben wij een Engelschen plaatselijken aan val afgeslagen. Op vele plaatsen van het front heeft de vijand zijn verkenningsaanvallen voortgezet. Bij 't afslaan daarvan hebben wij tal van ge vangenen gemaakt. In April hebben de vijanden op de Duitsche fronten 15 kabelballons en 271 vliegtuigen verloren, waarvan 122 achter onze linies, de overige achter de stellingen des vijands zijn gevallen. Wij hebben 123 vliegtuigen en 14 kabelballons verloren. Het Duitsch avondcommuniqué bericht dat er geen belangrijke operaties plaats vonden. Volgens de Fransche communiqué'» was er bedrijvigheid der wederzijdsche artillerie op enkele punten van het front ten N. en Z. van de Avre. In Lotharingen drongen Fransche af- deelingen de Duitsche linies binnen, ten Noor den van Nomeny en brachten 20 gevangenen binnen. In de streek van St. Dié mislukte een vijandelijke aanval onder het Fransche vuur. Overal elders was de nacht kalm, afgezien van vrij hevig wederzijdsch geschutvuur, vooral op de beide oevers van de Avre. De Britsche stafberichten van gister luiden. De vijandelijke artillerie heeft vanochtend een aanzienlijke bedrijvigheid ontwikkeld ten N. van Serre en is den ganschen dag bedrij vig geweest op het zuidelijk deel van het Engelsche front en in het vak ten N. van Kemmel en in de sectoren van het Somme- O, hij1 schijnt zijn gewoon optimisme her kregen te hebben. Hij! schijnt zeer veei te ven wachten van den uitstag dezer proefneming. Maar verondeitetei nu eens, dat de meening van den Eizasser juist is, wat te dwaas is om aan te nemen, en dan de over.edene zich zei ven werkelijk met het serum had' ingespoten, zou deze dan niet de voorzorg hebben genomen, oin het door hem gebruikte instrument grondig ge reinigd te hebben? Datzelfde heb ik juist 'gisteren aan dokter Duchamp gevraagd. En deze escUiaapi verklaar de, mij', dat de bacillen, die dit soort bloed vergiftiging eigenlijk de tetanosi veroorza ken zeer moeilijk tc verdelgen zijn. En dat 't hem wel eens was gebeurd, dat. de microhen nog na idrie jaar' in het leven waren. Och fc'om! i Doch verontrusten wij ons niet. We we ten tcxch dat alles slechts voortkomt door de fantasie van Rouffach. Onze arme vriend is im mers een natuuriïjkten dood gestorven. Ik' bleef in gepeins verzonken. Weet ge ojok, zoo verbrak ik eindelijk de stilte, op wélk dier men de prtoef zal nemen? dal en Albert, alsmede tusschen Locon en het Nieppe-bosch in Vlaanderen. DE KEI ZERSBIJEENKOMST. Wolf! seint uit Berlijn Keizer Karei heeft Zondag een bezoek aan het groote Hoofdkwartier gebracht. Behalve door zijn persoonlijk gevolg was Keizer Karei vergezeld door baron Burian, den chef van den generalen staf von Arz en den O.-H. gezant te Berlijn prins Hohenlohe. Van Duitscben kant namen aan de ontmoeting deel Hindenburg, Ludendorff, Küblmann en de Duitsche gezant te Weenen graaf von Wedel. De hooge bond- genooten en hun raadsmannen hebben alle be langrijke, politieke, oeconomische en militaire vraagstukken, rakende de huidige en toekom stige verhouding tusschen de beide monar chieën besproken. Er bleek een volledige over eenstemming te bestaan en besloten is, het bondgenootschap uit te breiden en te verdiepen. grondlijnen voor de voorgenomen overeen komsten'Staan reeds principieel vast. In den loop der besprekingen kw,am op verblijdende wijze aan den dag, hoe hoog door beide partij!en het thans ook in den verdedigingsoorlog beproefde, lang jarige, nauwe bondgenootschap tusschen Oos- tenrijk-Hongarije en het Diuitsche Rijk geschat wordt. L I f ROEMENIë. Het Staatsblad heeft een koninklijk besluit openbaar gemaakt, volgens hetwelk, onder voorbehoud van de latere goedkeuring der beide Kamers, het gebied van het Donaudelta een eigen bestuur krijgt met zijn zetel in Soelina. In het Engelsche Lagerhuis heeft een lid gevraagd, of de regeering kan zeggen, of, in dien de voorwaarden van het vredesverdrag, dat Roemenië geteekend heeft, officieel luiden gelijk ze openbaar zijn gemaakt, de bondge- nooten en Britannië zelf het verdrag erkennen, of het in de bedoeling der regeering ligt om met instemming van Roemenië aan te sturen op herziening van die voorwaarden en of Roe menië nog de bondgenoot blijft van dit land dan wel of het de staatsrechtelijke positie der onzijdigheid weer heeft ingenomen. Balfour antwoordde geen reden te hebben om eraan te twijfelen of de openbaargemaakte voorwaarden authentiek zijn. Zoodra het ver drag formeel is bekrachtigt, houdt Roemenië op, een geallieerde staat te zijn en lceert het in den neutraliteitsstatus terug. Z. M.'s regee- rmg heeft innig met Roemenië te doen in den smartelijken toestand waarin het is geplaatst. 2eer zeker zal het onze plicht zijn om ter uiteindelijke vredesconferentie herziening van do harde voorwaarden, Roemenië opgelegd, godaan te zien te krijgen. DUITSCHLAND. In het Pruisische huis van afgevaardigden 13 gisteren de derde lezing van het kiesrecht- ontwerp met algemeene bespreking over alle drie de ontwerpen, aangevangen. Het centrum had de in tweede lezing verworpen waar- borgingsvoorstellen weer ingebracht. Zoo ook weten, dat ©en millioenste gedeelte van een ku bieke centimeter van het bedoelde gif voldoende 1S om aanstonds een muis te deaden; voor een konijn zon men een kwart kubieke centimeter noextig hebben, vpor een kikvorsch een halve kubieke centimeter, voor een paard twee, terwijl de kip er soms in 't geheel niet op reageert. Dan moeten ze maar een kip nemen, dan beeft Rouffach in alle geval de minste kans van slagen. 1 Ik vpor mij denk haast, dat ze er een uis aan zullen wagen; immers dan i3 de proef neming het meest nauwkeurig in de pogen der jury. Mevrouw de Radnvillier had tot nu toe ge zwegen, doch nu kon ze zich blijkbaar niet lan ger bedwingen en sprak' ze: Alle inspuitingen zullen wel Vergeelsch zijn, imjn echtgenoot stierf niet door zelfmoord. Och kom, mevrouw, dat mpet ge ook zoo met opnemen, zoo viel Mr. Poinsot haar in de rede, we veronderstellen toch slechts Bij' kon den zin niet voleindigen; onze tegen- Pai hj trad juist langs ons 'de vestibule van het gebouw binnen. Bij: de proefneming1 zelf mochten we niet aan- Neen dat is mijl niet bekend, dat schij nen ze Vooralsnog' geheim te houden, hoewel wezig zijln. Mr, Poinsot viel ons aan in een daar- Dr. Duchamp mij liet doorschemeren, dat hij zou tegenover liggend restaurant apoi lang te wach- vüurstellea een kikvorsch te nemen. Ge mpet ten, hij zou ons zoo spoedig mogelijk tijding de nat. lib. Lohmann zijn voorstel in veran derden vorm, volgens hetwelk bepaalde kie- zersgroepen twee aanvullende «temmen krijgen. De sprekers van alle partijen verklaarden, dat hun houding tegenover de tweede lezing onveranderd is gebleven. Alleen de afgevaar digde Lohmann verklaarde namens een deel van de nationaal liberalen onder opschud ding van het hui» de commissiebesluiten van de tweede lezing, die voorzien in het meer-stemmen-recht, te verwerpen. De onder-voorzitter van het staatsministerie Dr. Friedberg. stelt zich op het standpunt van de waarborgsvoorstellen, daar de regee ring reeds bij de eerste lezing heeft te kennen gegeven, dat zij zeer wel geneigd i3 tot tege moetkoming op grondslag van het gelijke kiesrecht binnen de grenzen hiervan. Het voorstel Lohmann is echter niet met het gelijke kiesrecht te vereenigen. Dr. Friedberg besloot, onder bijval van de linkerzijde, met te zeggen Door het regeeringsvoorstel te verwerpen is de zaak niet ten einde. Het eigenlijke drama volgt nog. In afzonderlijke bespreking zijn daarop de waarborgingsvoorstellen van het Centrum ver worpen en art. 1 volgens hetwelk de koning het huis van afgevaardigden kan ontbinden, aangenomen. Hierop werd de verdere bespra king van de wet uitgesteld en het wetsont werp betreffende de samenstelling van het heerenhuis zonder debat aangenomen. Voortzetting der besprekingen op Dinsdag. VLIEGERAANVALLEN. De Britsche admiraliteit meldt: Gedurende het tijdperk van 6 Mei tot en met 12 Mei hebben onze luchtstrijdkrachten, die van Dun kerken uit werkzaam zijn, geslaagde hom-aanvallen gedaan op de dokken van Oostende, de marinevliegtuig- basis van Zeebrugge, de pier, de sluizen en de vijandelijke schepen in de nabijheid. Verscheiden treffers werden verkregen op loodsen >p de pier van Zeebrugge, terwijl een groote loods in de marinevliegtuigen-basis van Oostende volkomen ui tb ran clde. Gedurende een offensief van patrouilles wer den zes vijandelijke vliegtuigen vernield en twee stuurloos tot dalen gebracht. Een van onze vlieg tuigen wordt vermist. Den lOn Mei kreeg één van onze vliegtuigen in de Noordzee een Zep pelin in zicht, die op patrouille was. Na een half uur keerde de Zeppelin naar zijn basis terug. DE DUIKBOOT-OORLOG. Havas seint uit Parijs De kwestie betreffende de bestrijding der duikbooten houdt nog voortdurend de pers bezig. De „Matin" wijst er op dat het aanbod der enttnte om kolen aan Zwitserland te leveren een nieuw bewijs is dat het verkeer ter zee door de geallieerden geenszins is verlamd. Von Gapelle kan wel is waar den Rijksdag de ge voelige verliezen der Duitsche marine ont vein zen, doch kolonel Gadke durft te schrijven, dat brengen. Ongeveer elf uur kwam onze advocaat uit de deur van het laboratorium. Hij' glimlachte ons reeds van verre toe. Een gunstig teeken dos! De rechter stuurt ons weg, om te gaan ontbijten, evenals hij zeif doen gaat. Ze heb ben vooreerst het flesthje onderzocht. En de nog resteercndc inhoud was niets dan schoon waterf Ge begrijpt de teleurstelling van Rouffach, hoe wel hij' deze meesterlijk verborgen hield. De tweede proefneming namelijk, die met de spuit, zal heden-middag om half één plaats heb ben. Ze warén het niet eens in de keuze van hetd ier. Rouffach wilde een muis en Duchamp een kikvorsch. De jury bestaat toen het mid den te kiezen en nam dus' Een konijn, viel Djef den advocaat in de rede. Juist, men zal een konijn nemen, antwopa de Mr. Poinsot, terwijl hij tevens een kelner schelde. Wij' ontbeten in stilte. Geen van allen had den wij groioiton eetlust, onze aandacht was te strak gespannen op de groote gcbeuitenjs, ie weldra zou plaats hebben. Wordt vervolgd). s:fM0=5sf?M~ flOO

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 1