Waarom zoudt ge uw stoom- en verfgoederen naar elders zenden, terwijl „DE PHOENIX", telef. 15 n even goed en ving bedient ingezonden Mededeelmgcn» Liturgie. PINKSTEREN. Gemengd Nieuws. Laatnte Berichten. Telegrammen. Ingezonden. Sport. Rechtzaken. Burgerlyhe Stand. Scheepvaart. Handelsberichten. Programma van de uitvoering te geven door het Stedelijk Muziekkorps te Schiedam, directeur H. H. van Vleuten, op Maandag 20 Mei 1918 2e Pinksterdag des namiddags ten 1 ure in de Plantage. 1. Landstorm marsch, H. H. van Vleuten. 2. Ouverture Egmont, L. van Beethoven. 3. Soirée d'Etée Walzer, L. Waldeufel. 4. Fantasie Ballet, E. Montagne. 5. Es War zur Rosenzeit Gavotte, H. Wenzel. 6. Défilé des Nations marsch, L. Fremaux. Hoogwater te Schiedam: Zondag 19 Mei 12.00 v.m., 12.40 n.m. UIT DELFT. De recherche te Delft heeft aangehouden den kantoorbediende T. V. d. V., wegens verduiste ring van 500 K.G. koffiebonnen en een hoeveel heid koffie- en thee bonnen voor 1100 K.G. koffie en thee, ten nadeele van zijh patroon de firma Draaijter. Als verdacht van heling: der koffie en van de koffie- en theebonnen is gearresteerd de winkelier P., ten wiens huize een hoeveelheid koffie werd in beslag genomen. UIT ROTTERDAM. In verschillende veemen alhier zijh in bézit genomen 79.000 kilogram aardappel- en aard- appelgriesmeel. Bijl tal van particulieren, restaurateurs en be woners van het Park Honingen alhier heeft de Politie in beslag genomen een wagen vol ham men, zijden spek en vleesch, een en ander ver hoven den maxi mump rijs gekocht en afkomstig van een 18-tal varkens te Capelle aan den IJsel na afkondiging van het slachtverbod geslacht. Dok1 zijn in beslag1 genomen bij een kunstschil der een giroote partij hammen en varkensvleesch en bovendien 35 eenheidsworsten. Voor al te velen is „Pinksteren" niet het Hoogfeest der kerk, zooals het wezen moest 1 Door het doordringen van het moderne onge loof is het geworden voor de wereld een zo merfeest, en niet weinigen, ook onder de ka tholieken, schijnen er niet veel beter van te Weten, 't Is ook niet voldoende vandaag zich alleen te herinneren het geschiedkundige feit dat op den eersten Pinkstermorgen te Jerusa lem plaats had, dat de H. Geest nederdaalde over de verzamelde Apostelen, dan zouden we te veel denken aan een bijzondere bevoorrech ting dier leerlingen, vergetend, dat zij slechts de eersten zijn geweest van de niet eindigende van Christenen aan wien de H. Geest zich geheel en al wil nederleggen in zijn zevenvou dige gave. Dat is ook wat de liturgie van het Pinksterfeest ons leert. Ze verhaalt ons het geschiedkundig gebeuren om daaruit te komen tot de mededeeling des PI. Geestes en zijn inwoning bij ieder van ons. En dan moet de groote omvorming van de zwakke visschers van Gallilea tot wereldbeheerende Apostelen ons verlangen vermeerderen naar de „kracht des Allerhoogsten", die ook komen moge over °ns. En het optreden der Apostelen doet ons denken aan ons eigen geloofsleven en al zijn ze geringer, ook wij hebben moeilijkheden, ook Wij gevoelen strijd daardoor groeit in ons het behoefte gevoel naar steun van boven en ons vertrouwen doet ons bidden om den H. Geest, die mannen, welke menschelijk ge sproken zoo absoluut ongeschikt waren heeft klaargemaakt voor een werk waar de geheele Wereld over verbaasd moet staan. Die gedachte mag ons geen oogenblik verlaten en en do mino factum estdoor den Heer is dat werk gedaan. En wat die H. Geest heeft gewerkt m de Apostelen, dat zal hij ook uitwerken in °ns, als ons wij hebben waardig gemaakt zijn ze venvoudige gave te ontvangen. Zoo stelden we tegenover elkander het werk des H. Geestes in de algemeene kerk, verte genwoordigd door de twaalf Apostelen, en het Werk ,des H. Geestes in de ziel van ieder geloovige. Maar we moeten ook denken aan de leiding Gods, die blijvend zou zijn in Zijn kerk nZie ik ben met u tot aan het einde der we reld." Dat wil zeggen dat de H. Geest blij vend in de kerk woont, dat Zijn hemelwijs heid haar verstand verlicht, dat Zijn goddelijke 'iefde haar verwarmt. En als we dan de eeuwen der kerkgeschiedenissen onzen geest laten voorbijgaan dan zien we voortdurend, hoe de Geest des Allerhoogsten werkzaam hleef; dat bij schijnbaren ondergang de kerk steeds triumpheerde en in blijvende jeugd thans voor ons staat, onoverwonnen, onver- Wonnen en onverzwakt, onverwinbaar wijl ze 1® uit God. En dat moet ons bemoedigen Vandaag. We zien zoo dikwerf de gevaren die der Kerke dreigen van aller kantwe zien het toenemen van ongeloof en zedebederf en dan kan 't ons benauwd worden om 't harte Maar denken we aan het ecce praedixi vobis ziet ik heb het u voorzegd opdat ge niet zoudt ontstellen als het gebeurt. Voor wie Van goeden wil zijn is de eindoverwinning, Want God verlaat zijn kerk niet en zij meer dan ieder geloovige afzonderlijk kan het St. Daulus nazeggen „als ik zwak ben, dan juist hen ik oppermachtig." Danken we vandaag God voor do mededee- kog des H. Geestes; danken we Hem voor het stichten van zijn kerk en voor de groote eer dat wij daar leden van mogen zijn. Bidden we Hem uit dankbaarheid voor eigen ontvangen gunsten, dat de waarheid des H. Geestes de dwalende wereld moge beheeren dat de liefde des H. Geestes den haat der wereld moge verwinnen. Vragen we dat de eindoverwinning, aan de waarheid beloofd, door den geest Gods moge bespoedigd worden. Vleesehlooze (lagen. Vleesch bevat pl.m. 21 pGt. eiwit, dit is de stof, die de versleten deelen van het li chaam weer opbouwt. Buiten eiwit kan men niet leven. Hoe nu deze voedingsstof te verkrijgen, als er geen vleesch is? Eiwit is aanwezig in visch, melk, tapte melk, karnemelk, kaas, in magere kaas 35 pCt., in eieren, in erwten en boonen, in noten olienooten, hazelnooten enz. verder in havermout, in kleinere hoeveelheden in brood, 'tarwe, bloem, rijst en cacao, in zeer kleine hoeveelheid, n.l. 2 pCt. in aardappelen, vlak onder de schil. Men zorge dus uit bovengenoemde voedings middelen een keuze te doen voor 't dagelijksch menu. 't Eten van koek of cake mag als een kleine aanvulling beschouwd worden, maar kan nooit voldoende zijn om een maal met een te gering eiwitgehalte goed te maken. Vooral ook voor kinderen is e i w i t r ij k voedsel noodig, omdat 't eiwit eveneens dient tot groei van onze spieren. Aarda ppeltaart. 200 Gr. koude gekookte aardappelen (onge veer 4 a 5 stuks. 3 afgestreken lepels fijne griesmeel, of fijne gemalen rijst (ongeveer 40 Gram) 100 Gr, suiker, zout, boter, 2 eieren, paneermeel of een weinig bloem, (vanille of kaneel), of een mengsel van kaneel, kruidnagel- gries en nootmuskaat.) Maal de aardappelen of wrijf ze door een zeef fijn. Roer de eierdooiers flink met de suiker, roer hierdoor luchtig 't stijfgeslagen eiwit en vermeng dit vlug met de aardappelen, waardoor het meel is gemengd. Doe de massa vlug in een taartvorm, die met boter be smeerd is en met paneermeel of bloem be strooid wordt. Bak ze in een goed warmen oven met onderwarmte gaar, pl.m, 1 uur. Boonens la. 6 dL. koude, gekookte bruine of witte boo nen (staat gelijk met 3 dL. rauwe boonen). 400 gram aardappelen. 1 dL. azijn, wat sla olie of gesmolten boter, mosterd, peper, zout, een gesnipperd ui of preischil en kook de aardappelen, laat ze koud worden en snijd ze in plakjes. Meng mosterd, peper en zout met de olie of boter door elkaar, voeg er dan den azijn bij en roer door deze saus de koude boonen en de koude aardappelplakjes tot alles goed met elkaar gemengd is. Zorg echter, dat noch de aardappelen, noch de boonen fijn gewreven worden, daar 't gerecht er dan minder smakelijk uit ziet. (Men kan ook de aardappelen met de prei bakken en groene erwten, in plaats van bruine boonen gebruiken.) Smeerkaas. (Te gebruiken op brood, in plaats van bo ter.) 1 d.L. melk. 100 Gr. magere kaas en een stukje boter of 100 Gr. vette kaas. zout. (pe per. Breng de melk aan de kook. neem ze van t vuur af en voeg de geraspte kaas met zout. boter en peper toe en roer ze tot een gelijk matige massa. De massa wordt bij afkoeling stijver maar blijft smeerbaar. De vijfdaagsche Landweeroei'cniiigen. Men meldt ons uit Den Haag Naai wij vernemen, zullen de vijfdaagsche oefeningen van de Landweer toeh door gaan, niettegenstaande de aanneming van de motie-Ter Laan in de Tweede Kamer. Hoogst gevaarlijk. Van betrouwbare zijde vernemen wij, dat tijdens de graanvorderingen in Haarlemmer meer door de militairen zijn meegenomen van den landbouwer K. van Tol 3 zakken gevuld met klaprozenzaad en enkele tarwekorrels van den landbouwer G. M. Verbeek 1 zak tarwe, gedrenkt in een oplossing van koper vitriool (bestemd voor den zaai) en van den landbouwer G. Enthoven een halve zak tarwe, gedrenkt in dit gevaarlijke goedje. Men beweert, dat de militairen voor de in beslagname nog gewaarschuwd zijn voor deze gevaarlijke producten. IERLANÏL LONDEN, 18 Mei. Een proclamatie van den Onderkoning van Ierland deelt mede, dat er in Ierland een Duitsche samenspanning ont dekt is en doet een beroep op alle trouwe onderdanen om mee te helpen om de samen spanning te onderdrukken. DUBLIN, 18 Mei. Men meldt de inhechte nisneming van de Sinn-Feinleiders de Valera, gravin Markievicz, Arthur Griffiths en dr. Dil lon en den afgevaardigde Cosqrove (nationa listisch lid van het parlement voor Oost-Gal- way). Er hebben inhechtenisnemingen op groote schaal plaats. BERLIJN, 18 Mei. Woensdag heeft de zware Duitsche artillerie schacht 1 ten Westen van Annezin, de schacht van Forfai, en schacht 1 en 5 van Noeux beschoten. Er werden bran" den en ontploffingen waargenomen. De Centrale Keuken. Ze kennen mij niet... Er wordt héél wat geprutteld tegen de Cen trale Keuken en dikwijls zeer terecht. 't Is omslachtig voor de huisvrouw, den eenen dag het bonnetje en den anderen dag het eten halen. Volkomen waar 1 Velen kunnen het eten niet betalen, ook al is de prijs zóó laag gesteld, dat er geld bij moet. Ook dót moet erkend. Een grief der winkeliers mede is, dat zij, die uit de Centrale Keuken eten, bij den win kelier minder besteden. Het is toe te stemmen. En een belangrijke grief is niet te vergeten het eten is spoedig aan bederf onderhevig. Mogelijk zijn er nog meer grieven op te sommen, maar eigenlijk is het al welletjes. Moet dus "de Keuken maar niet worden op gedoekt Sommigen zeggen ja, omdat zij verwachten, dat als de toestand maar zoo beroerd mogelijk wordt, er opstand zal komen en dan. Ja, wat dón komen zou, weet niemand te vertellen. Of er dan aardappelen, rijst of andere levensmiddelen zullen komen die er niet zijn, is voor verstandige menschen niet twijfelachtig, en dus begeeren dezen het maar niet op de zegeningen van een doel- loozen opstand te laten aankomen. Met dezulken, die het niet zoo beroerd mogelijk, maar zoo goed mogelijk wenschen, valü te praten over de vraagmoet de Centrale Keuken, met ól haar gebreken, staan of vallen Staan is het antwoord. Staan, om zooveel mogelijk te bezuinigen op alles, waarop zoo dringend bezuinigd moet worden op levensmiddelen en op brand stoffen Staan moet die veel verwenschte Cen trale Keuken, om het voedsel dat er is, zooveel mogelijk te brengen bij hen die behoefte hebben aan eten. „Laat de menschen zelf de artikelen koo- pen en kooken" zegt de winkelier. Ja, als dat maar kon, goeie vrind Maar reken eens met ons mee als het Levens middelenbureau 1 K.G. aardappelen beschik baar stelt, neemt iedereen ze weg en is het Levensmiddelenbureau 38.000 K.G. aardappe len kwijt. Dat is niet erg, als men ze maar heeft! Maar als de keuken een portie eten be schikbaar stelt zonder bon, om hen, die het 't hardst noodig hebben, tegemoet te ko men, en zooals onlangs, ruim 14.000 porties maakt, dan is daarvoor slechts omstreeeks 10.000 K.G. aardappelen noodig Dat geeft een besparing van 28.000 K.G. aardappelen Als de menschen nu de aardappelen zelf hadden, wót zouden ze er mee beginnen Groente is er niet veel en ze is duur, maar vooral het ransoentje vet heeft iedereen hard noodig. Bovendien vleesch en spek is niet verkrijg baar, en toch de Keuken geeft hetvet en vleesch Niet veel, maar toch voldoende voor het eten. En de keuken bespaart den menschen het gas Kan dat ook worden ontkend Zijn de extra rantsoenen geen zegen voor het volk En bewaart de Keuken ons daardoor niet voor wanhoops-uitingen als opstootjes zijn En nu het zure eten. Och, de Centrale Keuken wil niet meer schijnen dan ze is. Ze is niet volmaakt. Hoe komt het, dat het eten dikwijls ver zuurt Het ligt er veel aan, dat de menschen het eten langer willen bewaren als het kan verdra gen. De veel gebruikte hooikist en haar tra wanten doen óók dikwijls het zelfgekookte eten bederven en als men het eten uit de Cen trale Keuken te lang warm wil houden of den volgenden dag wil opwarmen is er niet veel kans, dat het goed afloopt. Eerste eisch is, dat als men het eten niet direct gebruikt, het flink moet afkoelen. Niet bewaren in een nauwe kan of gesloten pan, maar is een wijde, open schaal, staande op koele plaats. En toch kan het eten zuur worden Dat zit zóó de keuken te Schiedam kan eigen lijk maar 5000 liter maken. Dat is heel wat, als men in aanmerking neemt^dat de spijskokerij der katholieken (toch een mooie inrichting) maar op 500 liter is ingericht Maar nu vragen velen eten en heeft de Centrale Keuken wel inplaats van 5000 liter ruim 14.000 liter moeten maken. Dat is driemaal hare capaciteit Nu begrijpt toch iedereen, dat dit alleen mo gelijk is, als de Keuken driemaal kookt Er moet dus veel vroeger worden begonnenen daardoor staat het eten te lang gereed. Door het gebrek aan een goede koelinrich- ting blijft het in de transportketels op hooikist-temperatuur en is er kans op be derf. Dp grond van de ingenomen klachten (voor zuur eten wordt steeds kosteloos ander ge geven mag men aannemen, dat het bederf nog niet 1 bedraagt. Nog niet een op de honderd. Wèt is nu beter, de risico te loopen op de 14.000 liter te eten nog geen 100 liter te be derven of 9000 menschen teleurte stellen? Bederft ook thuis niet eens iets, dat aan brandt of verzuurt Kom, kom, ook wel eens een ietsje Zóó beschouwt is die Centrale Keuken met al haar gebreken nog zoo slecht niet Ze kost geld ze veroorzaakt de menschen moeite maar. we leven in een tijd als nooit iemand kende en er is gebrek Er is gebrek aan eten. Ee alles wat er toe kan bijdragen om dat gebrek met zijn nasleep van ellende zoo klein mogelijk te doen zijn is een zegen voor het volk Pruttel en vloek desnoods tegen de Cen trale Keuken het volk te bewaren voor verhongering is haar groote taak, die ze zoo goed mogelijk wil vervullen. Zóó moet ieder de Keuken kennen, om ze te waardeeren met ól de gebreken, die dit jonge bedrijf, dit noodmiddel, nog aankle ven. P. de Br. Cricket, Nauwelijks is de lentezon weder doorgebro ken, of de S. C. F. C. Hermes verwisselt de voetbal voor cricketbal en cricketbat. Het terrein aan de Damlaan is binnen enkele dagen in een ideaal cricket-terrein veranderd de afrastering voor de voetbalwedstrijden is verdwenen, het plankier voor de voetbal-en thousiasten is opgeruimd, de tribunes zijn ver plaatst, de pitch is opnieuw aangelegd en het gras is kort geschoren. De cricket-wedstrijden beginnen dit jaar, evenals bij de andere groote cricket-vereeni- gingen, om half elf v.m. De eerste wedstrijd van dit jaar, die morgen zal worden gespeeld, zal eene ontmoeting zijn tusschen de oude en jongere spelers van Hermes. Het is te hopen, dat de vele sportliefheb bers dit jaar zullen gaan begrijpen, dat de cricket-sport tot de mooiste van alle sporten behoort en zij nog steeds recht heeft op de door de Engelschen geliefkoosde benaming „the king of the sports". Kegelen. Be nfficieele opening van het Nationaal ke- gelconcmirs ter herdenking van het 5-jarig be staan id'er kegel club „Tous les Neuf" alhier, zal plaats hebben op1 Zondag 19 Mei a.s. des voor- middags te 11% uur in den Foyer van het concertgebouw „Odéon" van de Tuinlaan. Na de opening vangen de wedstrijden aan. De indeeling is: Korpswedstrfjöen van 19 tot en met 25 Mei, jubileum vaste baan, vrije baan, en 'diameswedstrij'd van 15 Mei tot en met 2 Juni. De jury bestaat uit de heeren G. S. Montfoort, E. Frisna, dr. R. H. M. Geerdes, L. Vincent, Maltha Jzn. en C. Ruiter. De prijsuitreiking heeft plaats op Woensdag 5 Juni. I Afkeuren. De rechtbank te Winschoten heeft gister J. B., handelsreiziger te Groningen, thans in hechtenis, die gelden in voorschot inde om personen met behulp van prof. Middendorp voor den militairen dienst te laten afkeuren, ao> als hijl de menschen wijs maakte, veroordeeld tot I1/2 jaar gevangenisstraf met aftrek van de voorloopige hechtenis. De eisch was twee jaren gevangenisstraf. Burgem eester Veroordeeld, De, rechtbank te Middelburg heeft den burgemeester van Philippine, E. de C., tegen wien twee maan den gevangenisstraf werd gevorderd wegens het aangeven voor de rijksinkomstenbelasting van een inkomen van f1000, terwijl dit verre boven de f 13.000 is geweest, veroordeeld tot een maand voorwaardelijke gevangenisstraf met 3 jaar proef- Geboren: 15 Mei. Johanna, d. v. H. Kiela en G. Korpers, hoek Oostsingel. 16 Wilhelmina Maria, d. v. S. P. J. Martens en M. H. Rodenberg. Pieter, z. v.J.J. Peere boom en A. M. Th. Hertog, Singel Alida, d. v. A. Bakker en C. A. van den Hoek, Bui tenhavenweg. Wilhelmina Martha, d. v. N. J. de Ronde en A. M. J. Hahn, van Smale- veltstraat. 17 Adriana, d. v. H. Erkelens en G. Spanjer, Nassaustraat. Hillegonda, d. v. H. Wessel en G. van Wieringen, Piet Heinstraat. Adrianus Petrus, z. v. H. V. A. Zoetmulder en M. S. Kreuger, Damlaan. Overleden: 15 Mei. Carolina Catharine Vrauwdeunt, oud 37 j. en 2 mnd., weduwe van Johonnes Stephanus Köhlbrugge, Lange Achterweg, 16 Cornelia Gondina Maria Keij, oud 2 j. en 4 mnd., Jacobastraat. 17 Ni- colaas Marie Vlek, oud 3 j. en 7 mnd., Lange Achterweg. SCHIEDAM, 18 Mei. Aangekomen s.s. „Mer cedes", kapt. A. Smit, van Bergen, ligplaats Voorhaven cargadoors Prins Co. Cargalijst5623 vaten haring en 48 baien papierpap. Spoeling. SCHIEDAM, 18 Mei. Noteering van heden 1 f3.—. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). mr Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst wordt de kopy niet teruggegeven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 7