Adverteert 181 Kerknieuws. wemeugd Nieuws. Sport. Burgerlpo Stand. Koloniën, Scheep vaart. Yisscherij berichten. Handelsberichten. rondlóopen, zoekend, vragend, om werk doch over die menschen later. De Raad dan verwierp het uitstel-voorstel van den bokkenwagen, en omdat volgens den heer Maas, zoo'n prachtige gelegenheid, om de èoncessie terug te krijgen, nooit meer zoude komen* en omdat dan de Gemeente vrijuit zoude gaan, om een grooter, mooier bedrijf daar te stellen (wanneer??) werd de tram verdelgd. De verdediging van B. en W., vooropstel lende het electrisch bedrijf, kon in de oogen van den heer Maas geen erbarming vinden. De opposant van de ergste soort kreeg z'n zin en de heer Maas heeft het, door zijne oppositie het bestuur van de Schied. Tram, in moeielijke zaken, wel gemakkelijk gemaakt. Sedert jaren Was door het bestuur bij aandeelhouders aan gedrongen, om teruggave van de Concessie aan de Gemeente Schiedam, om eindelijk aan die voortdurende verliescijfers een einde te maken. Uit begrip van fatsoen heeft men het telkens nagelaten, omdat men vond, dat men niet enkel om een tijdelijk verlies eene zaak moest opgeven. Of men dat wist Ik geloof dat men dat had „moeten" weten. Zooals ge zegd, de oppositie van den heer Maas had tot gevolg, teruggave van de concessie en liqui datie der maatschappij. Een nakomeling van den man, die eens een strop sloeg om den van Dijk van Mathenesse-stier, sloeg nu de «trop om den nek van het paard dat den tram- Wagen trok doch het verschil tusschen heden en vroeger is groot. Vroeger was het een door liberaal wanbeheer geruineerde Gemeen te, en thans, ja thans is 't anders. Maar!.... en dat zal de hoofdzaak van mijn volgend achrijven uitmaken „het personeel I" Het personeel moet door de Gemeente Welke hen broodeloos heeft gemaakt worden geholpen. Zijn die menschen minder dan een conces- Bie De wijsheid onzer vroede vaderen kent geen grenzen. Welnu kunnen zij geen tooverspreuk uit vinden, voor dat personeel om hen te helpen öan eene niéuwe' betrekking Ach 1 't is Waar geen rampen zijn lichter fe dragen dan dg fampen van een ander. Wie 4enkt opk aan zichzelf bij zooveel ellende vap anderen dat personeel zal Worden geholpen door de Gemeente zeker UEd. dw. Dienaar, Max. S. Kaas-Distributie. Gaarne zou ik, en ik ben er zeker van vele winkeliers met mij, de Autoriteiten, welke hier jje distribueering in handen hebben, doormid del van uw geéérd blad willen verzoeken om Dc Centrale Keuken. Mijnheer de Redacteur, Onder bovenstaand opschrift hebben we Za terdag j.l. eene verdediging kunr.en lézen ten pp'zicbte4 der Centrale Keuken. Ovér talioozè klachten aangaande hare wer- Hmg schrijit P. de Br. en ook over een doel- loozen opstapd welke wellicht zqp kupnen kQ- Ihen, Haar Wi'pegt hier piet zijn eigen begin sel door roekeloos smeulend vuur aan te blazen. Want 't is wel teekenend dat nu beweerd Wordter is niet. Nog niet lang geleden hoorden we een an deren toon aanslaan. Toen hebben we in een Haadsverslag kunnen lezen, dat P. de Br. in dien hij in den Haag was om levensmiddelen Wel eens zoude zien of ze hèm met een kluitje X Hét zouden sturen, Helaas ook hij staat machteloos 1 Met fijne berekening moest nu de Centrale beuken een reclame zijn. Werkelijk dat lukte. Nu evenwel de levensmiddelen steeds schaar- acher worden, gaat de burgerij begrijpen dat daar verdeeld werd wat anderen moet worden onthouden. De bewering klinkt wel naief dat yfcji 10.000 kilo aardappelen .4000 kilo eten ftan worden gekookt! (of het moet soep zijn). Wanneer aardappelen gedistribueerd worden' is dat toch zeker voor alle burgers, want die tegemoetkoming aan enkelen zoude te verde digen zijn, indien men zekerheid had in wiens 1 maag dat het terecht kwam, want door velen ^ordt eten gehaald, hetwelk niet in een men- ®ehenmaag komt. Wat vleesch aangaat dat is niet anders dan hetgeen de gemeente in beslag neemt dat kan evengoed gedistribueerd worden. Dan Krijgt elk burger een beurt. Wat Capgaat hef vallei^ of staan der keuken behoelft mén niet zoo heel verstandig te zijn Ma schrijver opmerkt, daar heeft trouwens de 8®meenteraad voor te zorgen. Een ieder is *eer zeker van meening, dat nu nog meer dan öQders voor behoeftige menschen dient te wor den gezorgd. Dat sluit niet in dat beter gesi tueerden daar vpqr verminderden prijs etep Roeten betrekken. Wanneer er een ivelstands- Sréns werd getrokken, verviel vanzelf'de klacht van zuur eten. Dan behoefde de keuken niet boven hare capaciteit te werken, dan kreeg de winkelier meer te verkoopen, men sputterde Pf} vloekte niet tegen de keuken. Als die groote som die zij verslindt alleen ten^ede komt aan die burgers die het zwaarst 9nder deze crisis gebukt gaan, kan en mag pas Van de keuken gezegd worden „ze kennen me biet." De Christelijke naastenliefde zegt, de linker- b*bd mpg piet \yetep wat cfe rechter doet, Ihaar zoóals dej keuken fhaps werkt „kennen ^ij haar wel." Hoogachtend een andere verstrekking Vaii <Jé 20 kaas aha wederverkoopers. Wel weet ik de beste stuurlui aan wal staan en het zeer moeilijk is een ieder naar den zin te maken, doch in deze hebben de feiten be wezen, dat de bestaande regeling van distri bueering niet anders kan zijn dan een schade- postje èn voor de Gemeente èn voor de be trokken winkeliers, terwijl zij een ongerief is voor deze laatsten. Want wat toch is het geval In den eersten plaats heeft de kaas te veel te leiden bij aankomst en gedurende haar ver blijf in het gemeentepakhuis, daar dit pakhuis niet voor ontvangst en opslag van kaas is in gericht, terwijl ook daar niet de noodige zorgen aan dit artikel besteed kan worden en zoo doende door indrooging en onoordeelkundige behandeling veel verlies ontstaat. Ten tweede, en dit is voor de wederverkoo pers van bet meeste belang, er is te veel tus- schenruimte van het aankondigen der bons, waarop kaas verstrekt kan worden, zoodat deze kaas in een acht of tien dagen door inoroo- ging, zoo niet geheel, dan toch het grootste deel, der eventueel daarop te maken winst, wegneemt. Daar onze heer Directeur van het Distri butie-bureau toch ook genoegzame kennis heeft van het artikel kaas, zal hij het met mij over bovenstaande uiteenzetting zeker wel eens zijn, waarom ik dan ook met te meer vrijmoedigheid aan ZEd. durf vragen of het niet mogelijk is, de kaas ter distribueering aan wederverkoopers in handen gegeven wordt aan de hier ter stede en bij het Rijksbureau erkende grossiers, Zoo deze handelaars voor de vastgestelde winstmarge, de kaas (onder controle van het levensmiddelenbureau) zou den willen distribueeren, dan zouden wij win keliers en de Gemeente daarmede gebaat zijn eerstens wat betreft de winst, tweedens door dat wij dan de kaas waarschijnlijk niet meer behoeven te halen, wat eveneens voor ops een groot gemak zou zijn. In de meeste plaatsen vap eenige befeckepis, daaroncle^ mpgeh vyij Sc.hipdgm dan toch ook wel rapgscfiikkfn, geschiedt de distributie van de yqörpaamste artikelen, welke vakkennis vereisphen, over de grossiers, welke reeds vóór de mobilisatie in dat artikel werkzaam waren en welke thans bij de Rijksbureaux zijn in geschreven, deze regeling werkt naar ik meer malen vernomen heb uitstekend èn voor de Gemeente èn voor de winkeliers èn voor de bevolking, terwijl de grossiers in hun branche gehandhaafd blijven. De redactie dankend voor de plaatsruimte. Hoogachtend, Uw Ed. Dw. dn. Een winkelier Schiedam. 22 Mei 1918. Gearresteerd. Men meldt ons uit Gorkum Onder verdenking van verduistering van gelden is een luitenant overgebracht van het detachement Leerdam naar Gorkum. Uit de militaire kas wordt f 1500 vermist. Boschbrand. Onder de gemeente Nuenen heeft een groote boschbrand gewoed, welke aanzienlijke schade aanrichte. De brand te Zandvoort. Nader meldt men uit Zandvoort Het restaurant „Germania" is verzekerd voor f 6000.— Daar er zware vermoedens gerezen zijn tegen den kok J. M. V., dat deze den brand zou gesticht hebben, is hij door de in specteur van politie te Zandvoort aangehouden en voor den officier van justitie te Haarlem geleid. Aan den Rfjlsiwijfcschen wegj biji Den Ilaag is g is te r-voormiddag een knaapje van ongeveer 12 jaar, vlak voor een zwaren militairen 1 au ragewagen Van zijn fiets gevallen, met het ge- volgd, dat twee wielen van den wagen hem over het hoofd gingen. Zwaar verwond werd de jon gen binnengedragen in een brandweerpost, waar hij na eenige oogenblikken is overleden. Vrijdag-avond is op de stoomboot van Zwol le óp Almelo;, ondernemer de heer Weenink, tus schen Vrooms hoop en Vriezenveen in de ma chinekamer een afsluitkraan van den stoomke tel gesprongen, waardoor de machinist zulke he vige brandwonden kreeg, dat hij per autot naar het ziekenhuis te Almelo moest worden overge bracht. Hij: is daar gisteren aan zijn verwondingen overleden. Te Bemmel is Zondag bij' het zwemmen in de Waal verdronken de 21-jarige W, Pinksterdrukte, Men meldt uit Rot terdam De electrische spoor heeft op den eersten Pinksterdag 25.000 en op den tweeden 45.000 reizigers vervoerd van Rotterdam naar Den Haag en Scheveningen en terug Op de eersten Pinksterdag zijn met de ge meentelijke veren vervoerd 27.778 en op dep tweeden Pinksterdag 41.106 passagiers. Ook Jjef aantal passagiers, dat de reederij Fop Smith Go. op de beide Pinksterdagen met baar booten lieeft vervoerd, was verba zend groot. De Rott. Electr. Tramweg-Mij. heeft ver voerd: op den eersten Pinksterdag 188.818 passagiers (verleden 169.692) en op den twee den Pinksterdag 252.710 (verleden jaar 224.369). Ré Rotterd. iramweg-Mij. heeft vervoerd op den eersten Pinksterdag 8248 en op den tweeden Pinksterdag 24.085 reizigers. Uit den Haag De Stoomtram van de Hollandsche Spoor Scheveningen vervoerde op den lsten Pink sterdag 10.000 en op den 2en 15.000 reizigers deze getallen hebben voor de tram van de Staatsspoor 8000 en 10.000 bedragen. De H. T. M, had een zeer drukken dienst, vooral op de Scheveningsche lijnen, ingevoerd en vervoerde niet minder dan 502.0ÖQ mep- schen op de beide dagep. Qok de H estlandsche tram en de tram van Leiden brachten duizenden van buiten in onze stad. Inbraak. Eenige personen hebben zich door inklimming toegang verschaft tot het perceel van den heer K. Bielen, fabrikant in ringen, gouden en zilveren voorwerpen aan den Weerdsingel te Utrecht. Zij hebben ont vreemd 12 gouden ringen,, waarvan 6 met di amant en 6 met fantasiediamant 55 gouden zegelringen met zwaren steen. 6 dozijn goudep kinderringetjes, 3 onafgewerkte balie gouden pantserkettingen, 8 paar'doublé manchetknop pen, een doos oud zilver en een zakje nikke ien munten. Van dezen diefstal worden verdacht J. E. G. oud 24 jaar, kantoorbediende en G, L. oud 25 jaar, werktuigkundige beiden zondey vaat ver» blijf of woonplaats, In den nacht van Zondag op Maandag is er ingebroken in het pei'ceel Plantsoen 1 te Lei den, bewoond door den heer Garis. Daar de familie afwezig was, kón nog niet worden vast gesteld, wat er vermist wordt. Vermoedelijk heb ben de dieven ziclh tevreden moeten stellen mét eenig tafelzilver en kleeren. Gister-nacht is er ingebroken in het per<Seel Aasstraat 25 te Leiden, bewoond door luitenant - as. Wat hier is gestolen, kon ,ook nog niet worden vastgesteld. geering geantwoord, dat de technische mogelijk heid eener reohtstreek'sche radiotelegïafische gé- meensohap tusschen Indië en Nederland, geduren de enkele uren per etmaal bestaat. Dat van re geringswege voorbereidingen worden getroffen om die gemeenschap tot stand te brengen en dat I bet Vast staat, dat met de hier te lande be- j staande inrichtingen seinen uit Nederland op be- paalde uren kunnen ontvangen worden, terwijl gehoopt wordt, dat de zich in voorbereiding be vindende voórtoopige zend-inrichting krachtig ge noeg zal blijkten om Nederland te bereiken. Diat voor een rechtstreeksch verkeer met Ne derland echter ook uiteraard een zend- en ont vangstation daar te lande nood ig is en dat wan neer dleze tot stand komen, waaromtrent geen andere gegevens ten dienste staan, dan die van djagbladberichten, vólgens' welke ze in Ré jaar gereed kunnen zijn, de radiografische verbinding eerst dan voor het handelsverkeer kan worden dienstbaar gemaakt, wanneer ook hier te lande over leen definitieve inrichting beschikt word., hetgeen wegens de moeilijkheid om zich in dezen tijd de vereischte werktuigen aan te schaffen, met binnenkort te verwachten is. (Aneta.) 5311 In de Het monument ter cere der Gorcumsche martelaren. Aan het eind van het vorig jaar heeft de Bisschoppelijke Brielsche Commissie de Neder- landsche Katholieken uitgenoodigd, op het graf der H. H. Bloedgetuigen van Brielle een monumenteel altaar en een kostbaar reliek schrijn op te richten, en aldus eerherstel te geven vqor den smadelyken dood en oneer volle begrafenis hun in 1572 op diezelfde plek aangedaan. Velen hebben aan dien oproep een welwil lend oor geleend' en hun giften hebben een krachtigen grondslag voor ops monument gelegd. Maar meer n.Qg piet. 1 hans richteb wij- ons tot de vele vereerders vfe? H. H. Martelaren, die aan dit nationaal huldebetoon nog niet deelnamen. „Hoe kunt gij nu vragen voor een monumenl", SQQ hooren wij ons reeds toeroepen. Juisl nu F' Zoo is ons antwoord. Want de huidige nood beveelt de stichting van dit monument bijzonder aan Zijn niet deze H. H. Martelaren sinds ecuwen door ons Roomsche volk aangeroepen als beschermers jq gropten nood, vooral in geestelijken nood Welnu: is niet de groote ramp van dezen tijd, dat wij te stoffelijk worden, dat door het geweldadig onrecht dat rondom ons woedt, en door het feit dat de „braodvraag" alles in ons leven dreigt te overheerschen, de zin voor rechtvaardigheid bij velen te loor gaat, 4at zedelijkheidsbesef en godsdienstzin bij velen kwijnen gaan Als wij dan vragen en verlangen om verlossing uit deze beproevin gen, dan behaoren wij toch niet alleen te vragen om redding uit den stoffelijken nood, maar veeleer om verlossing uit den geeste lijken rampspoed, die ons volk in al zijn ge- 1 ledingen meer en meer omlaag drukt, j W elnu, is dan de aanroeping en vereering I onzer Martelaren van Gorcum niet juist ge- ëigend voor dezen tijd J In hen vereeren wij immers (le groote voor- i beelden van geloofstronw' en heldhaltigen moed in hef. beoefenen der deugd, in tijden dje xvvaqrder en moeilijker waren dan deze 1 In ben bezitten wij beschermers en voorspre kers, aan wier voorbede immer geestelijke nooden als de tegenwoordige zijn aanbevolen. En daarom komen wij juist in dezen tijd u j voorstellen, een monument te stichten ter nagedachtenis van die heldhqfugp stijders, opdat hun voorbeeld on* standvastiger make in geloof ep deugd, opdat hun voorbede ons j eindelijk verlosse uit de vele geestelijke en i tijdelijke nooden van deze dagen. Daarom vragen wij aan allen, die dit lezen, een gift voor het monqment ter eere der TI. TI. Martelaren» opdat door ons voorspraak de heprqmng van dezen tijd ons zonder veel nadeel en spoedig voorbijga. Giften zende men aan den Pastoor van Brielle, L. TH. MULDER. De Rissch- Brielsche commissie fr. A. VERHOEVEN, O. P. Deken van Schiedam, j fr. C. A. BULTERS, O. F. M Pastoor te 's-Gravenhage. L. TH. MULDER, Pastoor te Brielle. KEGELEN „Tous les Neuf". Ook gisteren was er groote belangstelling op de banen in „Odéon". Vooral in de avond uren heerschte er een gezellige drukte. Drie korpsen hebben gisteren hunne kansen be proefd. De verrichtingen van de Schiedamsche club „N. O. T." werden onder veel belangstel ling gevolgd. Het resultaat, 243 punten, was echter beneden aller verwachting, en zal wel voor geen prijs in aanmerking komen. B. A. L. den Haag wierp 294 hout en plaatste zich daardoor no. 1 op het ranglijstje terwijl ver der D. O. K. I, R'dam met 266 hout zich momenteel op de 4e plaats nestelde. Voor heden waren niet minder dan 21 clubs ingeschreven zoodat het heden op de banen er „warm" van langs zal gaan. De stand per heden 1 uur n.m. is als volgt Korpswedstrijd. 1. B. A. L. den Haag 294, laagste D. O. S. II R'dam 215. Meeste treffers. B. A. L. Haag 45. Meeste negens Acht om den Lange III Delft 10. 2 Vijftallen. onveranderd. Hoogste korpswerpers. 1. Duits, Amster dam 70; 2. H. van Wijnbergen, Haag 69; 3. Voskuil, Delft 68. Vaste baan. 1. J. v.'t Hoff Schiedam 43, laagste N. N. Schiedam 38. Serie. onveranderd. Jubileumwedstrijd. I. Koreneef Delft 38, laagste Beer R'dam 34. Vrije baan. 1. v: Roon Vlaardingen 39. Dameswedstrijd. - 1. Mevr. Frima R'dam 38, laagste Mej. Kruining S'dam 24. Geboren: 19 Mei. Hendricus Franciscus, z. v. H. A. Roosloot en M. M. Heertjes, Broers- vest. Cornelia; d. v. M. den Held en N. de Lange, Heonvlietschestraat. Geertruida, d. V. W Kuchler en A. M. S. Geering Putters- hoekschestraat. Jan, z. v. C. H. Bakkesen A. M. Kooijman, Christiaan Huigensstraat Adriana d: v. J. P. van den Berg en A. J. Vellekoop, Gustostraat. 20 Geertrtoda Wil- helmina, d. v. K. Kramer Freber en M. van Eijk, Villastraat. 21 Martina Johanna, d. v. G. van Kersen en F. J. Erkelens, Grofbaan. Overleden; 18 Mei. Martthias Genzer Oud 85 j. an 3 mnd., Oostsingel. Neeltje Gorzeman, oud 18 j. en 10 mnd., Hoofdstraat. 19 Arie Hennekam, oud 2 j. Gedempte Broersvest. Marius Jaoobus Bleiksloot, oud 11 mnd., Langa Achterweg. Een leven loos kind van B. van der Lugt en F. P. L. van der Slot, Goereeschestraat. Een levenloos kind van A. F. Th. Rijntalder en E. Wittebol, Simon Stevinstraat. Uit Ned. Indie. Op ide verzoekschriften der handelsVereen. te Soerabaja, Semarang, Padang en Makassar, on dersteund door de kamers van koophandel aldaar en te Batavia, in zake dè radiografische gemeen- i schap tusschen Holland1 en Indië, heeft de re- SCHIEDAM, 21 Mei. Aangekomen het §.s. „Merwede" kapt. Lucas Veldman, geladen met 5285 vaten haring en 24 kisten machinedeelen van Bergen. Ligplaats steiger Oosterhaven. SCHIEDAM, 21 Mei. Vertrokken vracht- logger „Wouter", kapt. A. van Haaren, ledig naar R'dam. SCHIEDAM, 21 Mei. Aangekomen de nieuw gebouwde stalen logger SCH. 492 Clara" voor rekening van den reeder Arie v. d. Toorn Cz. te Scheveningen. Spoeling. SCHIEDAM, 22 Mei. Noteering van heden f3.—. i i i T"

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 3