Waarom zondt ge nw stoomden verffloederen naar elders zenden, terwijl „DE PHOENIX", telef. 15 n even goed en ving bedient Stads-en Gewestelijk Nieuws Crisismaatregelen. Gemengd Nieuws. Ingezonden Mededeelingen. Sport. de verbinding naet het buitenland hoofdzake lijk af van het verloop der te dien einde noodzakelijke diplomatieke onderhandelingen. Zoowel voor de verbinding met Groningen, en met andere plaatsen in het binnenland, alaook, voor die met het buitenland, werd het alge meen wenschelijk geacht, dat de beschikking zou worden verkregen over een vliegterrein zoo dicht mogelijk bij Amsterdam gelegen. Dit vliegterrein zal ongeveer 400 bij 400 M. groot moeten zijn. Een nationaal Kabinet, In een redevoering, die de oud-minister mr. Heemskerk gisterenavond ta Amsterdam heeft gehouden, gaf deze als zijn wensch te kennen dat na de verkiezingen een kabinet gevormd zou worden van nationale opvatting. Zelfs als de rechterzijde de meerderheid zou behalen, achtte spreker in verband met den stijgendea nood een nationaal kabinet wen- sehelijk. Centrale Keuken. lederen dag, behalve Zondags, is tusschen 11 en 1| warm eten te bekomen k 12 ct. per portie, aan de spijskokerij Achter de Teeratoof, Spijskoktrij Lange Haven 11, Gymnastieklokaal Dwars straat en Gymnastieklokaal Buitenhavenweg. Het eten moet daags te voren besteld worden. Het menu wordt wekelijks per advertentie bekend gemaakt. Er worden ook bonboekjes met 6 bons uitgegeven. Op deze bons wordt het eten 11 cent per porlis verstrakt. De reis van Coljjn naar Engeland. Een telegram uit Keulen meldt In de pers is beweerd, dat de vroegere Ne- derlandsche Minister Colijn aan boord van een Nederlandsche torpedobeot naar Engeland ir vertrokken en op eea schip, dat gevangenen uitwisselt, is teruggekeerd. Het is bekend, dat Colijn met de zoogenaamde Daitsehe vredea- voelhorens in verbinding is gebracht, ofschoon al lang nadrukkelijk is vastgesteld, dat onzer zijds geenerlei vredesvoelhorens zijn uitgesto ken en dat ook van een samenhang van Colijn met de Duitsche Regeering geen sprake kan zijn. Ook betreffende deze reis van Colijn naar Engeland is echter vastgesteld, dat zij op een Engelsche torpedoboot geschiedde en dat de Nederlandsche vertegenwoordiger zich naar Engeland heeft begeven om met de aldaar ge vestigde munitie-autoriteiten, petroleummaat- schappijen enz. te onderhandelen. Reeds het feit, dat de Engelsche Regeering een vaartuig te zijner beschikking heeft gesteld, toont aan, dat naast het Nederlandsche belang aan deze reis ook een Engelsch belang ten grondslag Naar Buiten. Woensdag 29 Mei, des n.m. 2i/a uur, zal in Boncski, IIjJgendorpspk'in te Rotterdam een ver gadering worden gehouden ter bespreking van de uitzending van Nederlandsche kinderen naar buiten. De Prov. Z. Hall. Veïeen. t. b. der tuber culose heeft het initiatief tot deze vergadering genomen. I Gas. De toevoer van gas geschiedt alleen van 78i/g uur v.m., van 11 uur v.m. tot 1 uur 's n.m., van 46 uur n.m. en van oen half uur na zonsondergang tot 6 uur des v.m. Op Zondagen zal des middags van 12—2 g»3 verstrekt worden. Visch. Op bon 123 verkrijgbaar i/a pond versehe visch. In de week van 27 Mei1 Juni is verkrijgbaar Op bon 127 iy2 ons Rijst per persoon 10 ct. per pond. Op bon 129 1 ons Rijst per persoon 10 ct. per pond. Op hou 131 1 i/j ons Groene Erwten, per per soon 11 ct. per pond. Op bon 133 1 ons Groene Erwten per per soon 11 ct. per pond. Op bon 135 1 ons Vet per persoon 40 ct per pond. Op bon 137 1 otns Kaas 20 °/o per persaon 37 Vu ct. per pond, 8 ct. per ons. Op bon 139 1 ons Eenheidsworst per persoon 55 ct per pond. Op bon 141 yB ons Aardappelmeel poer pers-»on per half pond 13 ct. per ons 5i/a ct. of Sago per ons 6 ct. Bon 139 geldig vanaf Zaterdag 25 gezer. Bon 131 is geldig op Dinsdag; Bon 129 op Donderdag en Bon 127 op Zaterdag 1 Juni. Bon 12 (Kindermeel) ia deze week geldig. Ai rdi p p el e In de week van 27 Mei1 Juni verkrijgbaar op bon 143 per persoon 1 kilo Kleiaaraappelen bon 145 per persoon 1 kilo Zandaardappelen Zandaardappelen 51/2 Cent per Kilo. Kleiaardappelen 6V2 Cent per KiLo. Bon 143. geldig op Woensdag, 145 op Zater dag. Koffie. Gedurende het tjdvaJc, aanvan gende op 16 Mei en eindigende op 31 Mei, zal door detaillisten aan verbruikers mogen worden afgeleverd op: f Bon no. 29 eener thee- en koffiekaart 0.05 K.G. koffie. 1 11 Broodkaart De broodkaart van bet 51ste tijdvak loopt van 25 Mei tot en met 31 Mei. V Schoenen bona. De bureaux waar bons voor schoenen te bekomen zipv zijn gevestigd: lokaal Rehoboth, Ploegstraat en St. Joris Doele, lokaal Rehoboth is geopend de eerste 3 dagen der week en de Doele de laatste 3 dagen der week, beiden van v.m. 9—12 en nan. van 2 5 uur. Wie niet of beneden de 21ste klasse 4er Inkom stenbelasting is aangeslagen heeft recht op een boa. Gemeenteraad. Op de agenda Voor de Openbare Vergadering van den Gemeenteraad op Vrijdag 31 Mei, des n.m. 2 uur, staan o.a. de volgende voorstellen: 1. Benoeming van een Regentes Van het St. Jacobs-Gasthuis, ter voorziening in de vacature ontstaan door het ontslag nemen van Mevr. Schie- veen. .ij f Aanbevolen worderu 1. MevT T, Buyvehdak Funtke. 2. MeVr. J. E. de StoppelaarZeeman. 2. Benoeming Van een Geneesheer-Directeur van het Stads-Ziekenhuis. j Aanbevolen worden in alfabetische volgorde j de heeren1. A. H. de Bru§n, arts te Schiedam; 2. Dr. P. H. Kramer, arts te Rotterdam; 3. Dr. G. H. van Waasbergen, aria te HJHegom. 3. Benoeming Van leden en plaatsvervangende leden van de stembureauX. 4. Voorstel van B. en W. tot verhoc^ing van de jaarwedde Van den heer A. Drop, hoofd-op zichter bij de Gemeenteweiken. 5. Periodieke veriiotogingen van personeel bij het Openbaar Lager Onderwijs. 6. Wijziging van de Gemeente-begrooting, dienst 1917 en 1918. 7. Vaststelling van de Staten van Oninbare Posten op de Plaatselijke Directe Belasting naar heti nkomen, dienst 1914/15 en 1915/16. 8. Voorstel van B. en W. tot het oninbaar ver klaren van eenige ontvangstposten reeds ln de vorige rekening alsnog te verhalen vermeld. 9. Goedkeuring1 van de rekeningen over 1917 van den HandelsavondCursus van de R. K. Mid denstandsvereeniging „de Hanze", het Gemeen telijk Werkloozenüomds en het Sclhiedamsch Volks badhuis. 1 10. Vojorstel van B. en W. tot vaststelling eener verordening; als bedoeld in art. 62 der Kieswet, tot aanwijzing' van stemlokalen voor de verkiezing van ieden voor de 2e Kamer der Sta- ten-Generaai en de Provinciale Staten. 11. Voorstel van B. en W. om te besluiten tot oproeping van een vast aan het Ziekenhuis te verbinden gynaecoloog op een traktement van f400.- 12. Voorstel van E. en W. tót het verleenen Van een crediet van f2000.— voor de inrich ting en meubileering van het door de Gemeente aangekochte woonhuis Lange Nieuwstraat no. 21 tot Levensmiddelenbureau. 13. Voorstel van B. en W. om een orediet van f 12O0.beschikbaar te stellen voor verbouw van het woonhuis van den Havenmeester en in richting van het daarnaast geiegen aangekocht huis Voor kantoor. 1 1 14. Voorstel van B. en W. om den Directeur van den Gemeentelijken Keuringsdienst boven de ciontïactueele vergoeding voor de uitoefening van dien dienst, wegens meerdere kosten daarvan tengevolge van de tijdsomstandigheden, over 191? een toeslag te verleenen van f400. 15. Advies van B. en W. naar aanleiding van het verzoek' van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, om de gasprjjlzen, zoo mogelijk, aldus te regelen, dat de winkeliers, die hun winkel bij buis hebben in dezelfde conditie worden ge steld, wat de hoeveelheid gas betreft, waarvoor tegen den minimumprijs wordt geleverd, als de genen wier bedrijf en woning gescheiden zijn 16. Advies van B. en W. tot afwijzing van het adres van de afdeeling Schiedam van den Nederi. Bond van Koffiehuis-Restauranthoudera en Slijfters, inzake verlating van het sluitingsuur. 17. Voorstel van B. en Wl tot wijziging vast het Werkiiedtenregiiement ten aanzien van de Ver lofregeling, zulks naar aanleiding van de door den Raad tot het College gerichte uitnoouiging. 18. Schrijven van B. en W., naar aanleiding van diverse adressen om loonsverhooging In hun ne handen gesteld, het Voornemen te kennen gevende om bij de behandeling van de Gemeen- tebegrooting over 1919 de salariskwestie weder om onder de oogen te zien. 1 dat zij voorts zouden wenschen, wanneer bijv. op bon 79 geen aardappelen meer ver krijgbaar zijn, de houders dier bon op een an deren dag gelegenheid zou geboden worden, deze bon tegen aardappelen in te kunnen wisselen, daar zij nu genoodzaakt worden deze bon a!s waardeloos weg te werpen, daar de handelaren geen aardappelen mogen verstrek ken als op de daarvoor aangegeven bon, en zij dus alweder te kort komen op het bij mi- nisterieele beschikking vastgesteld rantsoen; dat zij verder met nadruk wenschen op te komen tegen het verkoopen van visch op den Zondag, waaraan tal van menschen om prin- cipieele redenen geen aandeel kunnen nemen j dat zij zich voorts wenschen te onthouden van aan te geven, hoe een en ander geregeld zou moeten worden, daar zij meenen zulks Uw Edel.Achtb. College te kunnen overlaten dat zij er daarom met ernst op aandringen, dat op bovengenoemde klachten zal worden gelet en zoo spoedig doenlijk van U maatre- gelen verwachten, waardoor ieder burger het j hem bij ministerieele beschikking toegedeelde 1 rantsoen ook werkelijk toekome." Ten gerieve der geïnterneerden zijn ruime lifts in het gebouw aangebracht. De autoriteiten onderhielden zich met enkele der gewonden. Na den rondgang, waarbij het verplegend personeel voorlichting verstrekte, vereenigden zich de autoriteiten w. o. verschillende Neder landsche officieren in de benedenzaal waar ververschingen werden aangeboden. Hedenmorgen viel een man, dia in beschonken toestand verkeerde in de Lan ge Haven. De sluiswachter slaagde er in den man op het droge te brengen. Van een brug in het Zuidergori zijn gisteren 8 planken ontvreemd. De orthopaedisehe Inrichting der Duitsche geïnterneerden. Uit een brander ij aan de Lange Haven is gisteren een koperen gistmonding ontvreemd. Hoogwater te Schiedam: Zondag 26 Mei 4.40 v.m., 4.55 n.m. I 1 De voedselvoorziening. Door den Schied. Christ. Best. Bond is het volgende adres aan den gemeenteraad verzon den „Geven met versehuldigden eerbied te ken nen, J. Stegman an J. v. d. Most, respectie velijk Voorzitter en Secretaris, en handelende namens den Schied. Chr. Best. Bond; dat zij bij deze de vrijheid neme» het vol gende ender te aandacht van Uw Edel.Achtb. College te brengen dat zij ernstige bezwaren hebben tegen het verstrekken van voedsel door de Centrale Ken- ten, dat va» minder goede kwaliteit is dat daardoor de ingezetenen belangrijke finantieele schade ondervinden, daar hun ge bleken is, dat het verstrekte eten niet te ge bruiken was en moest worden weggeworpen dat daardoor de ingezetenen worden te kort gedaan aan hun door den Minister vastgesteld rantsoen Met eenige plechtigheid werd hedenmorgen de orthopaedisehe Werkstatte en Sanitöts an- stalt der Duitsche geinterneerdea aan de Noordvest alhier geopend. Nadat de autoriteiten, w. 0. wij o.a. op merkten generaal-majoor Onnen, hoofd van den interneeringsdienst hier te landen, general- major Friedrich, burgemeester Honnerlage Grete, de burgemeester van Rotterdam mr. Zimmerman en Hauptman v. Scheven zich in de rijk versierde hal vereenigd hadden, bega ven zij zich naar de groote zaal waar de ge ïnterneerden en de talrijke genoodigden reeds hadden plaats genomen. GeneralmajorFriedrichDuïtsch gedelegeerde bij de onderhandelingen over de uitwisseling der lyijgsgevangenen besteeg het met Nederland sche en Duitsche vlaggen versierde podium, tot het houden deropeningsrede. Sedert korten tijd wegens een dienstreis in Holland vertoevende was het general-major Friedrich een vreugde een inrichting te kun nen openen, die uit hooge menichenliefde is tot stand -gekomen. Een instelling als deze is bestemd door toe passing van medische en orthopaedisehe kunst zooveel mogelijk de verschrikkelijke gevolgen van den oorlog weg te nemen. De generaal herinnerde er aan hoe derge lijke inrichtingen die hij in Zwitserland be zocht had, reeds konden bogen op schitterende resultaten. Spreker bracht vervolgens dank aan gene raal Onnen die sedert de conferentie van verleden jaar als leider der interneering, zeer veel voor de uitgewisselde krijgsgevangenen heeft gedaan. Dank bracht spr. eok aan de Nederlandsche regeering, de stedelijke magistraten en de hulpcomité die hun menschlievende taak zoo ijverig ter harte nemen. i_ Daarna wendde generaal-majoor Friedrich zich tot de geïnterneerden en wees hen er op hoe de bemiddeling der Nederlandsche regee ring een einde aan hun krijgsgevangenschap had gemaakt. Wanneer gij hier langer zijt, zult gij die ver andering ter volle beseffen. Spreker hoopte, dat de invalieden bij het in treden van den welkomen vrede als genezen en weer krachtig geworden mannen, naar hun vaderland mochten terugkeeren en eindigde met een driewerf Hoch uit te brengen op H. M. de Koningin. Daarna richtte burgemeester Honnerlage Grete een korte toespraak tot de aanwezigen. Burgemeester Honnerlage verzekerde dat hij volgaarne zooveel in zijn macht staat, de invalieden zal doen verzorgen, al zijn heiaas de beschikbare hulpmiddelen zeer beperkt. Deze nieuwe burgers zullen evengoed be handeld worden als de anderen. De stedelijke regeering wil gaarne medewerken en heeft daarvan reeds blijk gegeven door gratis ter beschikking stellen van den tuin der S. O. V. Wat wij kunnen, zullen wij gaarne doen. Spreker hoopte ten slotte dat de geïnter neerden herstel van krachten en gezondheid hier ter stede zullen vinden, en een aange name herinnering aan Schiedam bewaren, (applaus) Vervolgens maakten de autoriteiten w. 0. verschillende raadsleden en medici hier ter stede, alsmede wethouder Westendorp, de ge meente-secretaris mr. Sickenga, de directeur der H. B. S. de heer Horn, de Duitsche con sulaire agent de heer A. Zoetmulder een rondgang door de gebouwen. Gelijkvloers zijn ingericht het kantoor, de keuken en de groote eetzaal alsmede een badinrichting. Voorts zijn in verschillende ver trekken ondergebracht der orthopaedisehe Werkstötten die nog niet alle volledig in be drijf genomen zijn. Na bezichtiging van dit gedeelte begaven de autoriteiten zich naar het hoofdgebouw der voormalige tabaksfabriek waar de Sani- tStsanstalt was ondergebracht. De eindindruk van dit hospitaal-gedeelte is, dat alles voorbeeldig was ingericht. Niet slechts frisch en hygiënisch, maar ook zooveel mogelijk opbeurend. De licht-gewonden zijn in de bovenzaal ondergebracht, de zwaar gekwetsten in de koele goed verlichte middenverdieping. De recreatievertrekken zijn aan de Vestzijde en bieden een ruim en vroolijk uitzicht. Enkele I boeken en tijdschriften aijn reeds aanwezig. I Gister-ochtend z!$n op den Waaldjjfc te Rotterdam aangehouden J. M en M ran D„ beiden te Schiedam woonachtig, en G. R uit de Josephstraat, fabrieksmeisjes ran 16 m 18 jaar, die op dien dijk' uit een bakkerswagen S hrijo den hebben gestolen. Eenheidsworst in het legar. De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat vier maal per week aan de troepen z.g. eenheids worst zal worden verstrekt, ter vervanging van rundvleesch en wel tot een hoeveelheid van 150 gram per man en per dag. Voor de overige drie dagen van de week blijft het rantsoen rundvleesch met been vastgesteld op 200 gram per man tn per dag. Onweer. Donderdagavond is de bliksem geslagen in de boerenplaats nabij de Snippe- llng, bij Deventer, bewoond door K. en eigen dom van G. T. Het perceel ging geheel in vlammen op en ook de inboedel ging verlo ren. Een kalf verbrandde. Alles was verzekerd. Op den Velperweg bij Arnhem werd de tramleiding door den bliksem getroffen, waar door het tramverkeer ArnhemVelp twee uur werd gestaakt. Onder Westervoort werden 5 koeien door den bliksem gedood. Het vleesch werd voor de consumptie afgekeurd. Donderdagavond is de bliksem ook geslagen in de boerenwoning op het ervs Schot Willem in de gemeente Bathmen, van wed. J. S. Het huis, een schuur, de inboedel en inventaris gingen verloren. Alles was verzekerd, doch «eer laag. Het vee liep in de weide. De Eolee. Het Frlansche reliefscbip „Eolee" dat de vorige week 'met grOote beschadiging, ont staan ten gevolge van een mïjh, binnenliep, is in het gemeentedok aan de Maashaven te Rot- teixlam ter reparatie gebracht. De verdwenen aardappelen. Men meldt aan de „Msb." uit Voorburg .- Naar aanleiding van het feit, dat door de alhier gevestigde aardappelhandelaren 15.000 KG. aardappelen zijn afgegeven zonder bon, heeft het gemeentebestuur bepaald, dat allen zonder uit zondering', gedurende een maand van den aard- appelenveiköop z^jln uitgesloten. Gedurende dezen tyd kan het publiek zijn In koop van aardappelen gaan doen hg de slagers. CRICKET Hermei. Morgen speelt Hennes I op haar terrain aan de Damlaan haar eersten cricket-wedstrijd van dit seizoen voor de N. C. B. en wel tegen de Prisoners of War I A (Engelsche geïnterneerde officieren uit Den Haag). Het is voor het eerst, dat dit elftal een bondswedstrijd in ons land speelt. In de cricket-wereld wordt van dit elftal veel verwacht. De wedstrijd begint om half elf. KEGELEN „Tous les Neus." Steeds grooter wordt ds belangstelling fai da wadstrijden van „Tous les Neuf." Ds in- schrijvingslijst voor korpsen bevatte gister middag bij aanvang der wedstrijd niet minder dan 18 namen. In 't geheel hebben zich gis teren 25 clubs Voor den korpsweditrijd laten inschrijven, waarvan echter een 6-tal vanwege het sluitingsuur niet konden werpen. In dan middag is Anti-Poedel I van hier in den korps- wedstrijd uitgekomen. Het resultaat was 306 punten, waarmede zij momenteel de derde plaats bezet. Bovendien wierp „Anti Poedel" ge trouw aan haar naam, 50 treffers, en staat du IHaf en/lan ïmn IM 1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 2