Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Gratis Ongevallenverzekering De Oorlog. 41ste Ja&rgatig. Donderdag 30 Mei 1918. No. 12151 Westelijk front. tMtealaudsdi Nieuws» Bureau: Koemarkt 4. Telef. 85, na Ëanteortgd no, 148. Poetbus39. lboefi em satis p«r 8 maaadtta jf 1.6Q, per weak 13 cmi, barna® p. ï*«t f t.— g. kwartaal. Ifaoaèerlfk# aunmwrs 3 cent. Incassokosten worden berekend. Advertentiöm: 1 5 regels 1.30 elke regel daarboven 25 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeeiingen 50 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Op alle advertentiën in het Zaterdagavondnummer 10 oorlogstoeslag. Incassokosten worden berekend. verlies van by ftfinn levenslange 11 i I verlies van geheele 1 j 111 een hand, s - u uuuu, B - B invaliditeiti (J IJ voet of oog ;^£.ÖU i 1 U U ®®n uun> De verzekering wordt gewaarborgd door de Hollamdsche Algemeene Verzekeringsbank te Schiedam. by vorEes van een wijsvinger^ bfl verüee van eiken ande ren vinger. By of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officieele af- en aankondigingen en kennis gevingen van het Gemeentebestuur. VERVOER VARKENS. I. Het vervoer van levende varkens uit eenig deel eener gemeente naar alle overige deelen des Rijks, hetzij in of buiten die ge meente gelegen, is verboden II. De aflevering van levende varkens is verboden III. De sub. I. en II. vermelde verboden rijn niet van toepassing op die dieren, welke in schriftelijke opdracht van het Rijksvee- kantoor worden aangekocht en of vervoerd. IV. Ontheffing van het sub. I. en II. ge stelde verbod kan verleend worden door de Directie van het Rijksveekantooraan zulk een ontheffing kunnen door de Directie voor waarden worden verbonden. VERVOER KAAS. 1. de verkoop en aflevering van kaas is verboden 2. het vervoer van kaas uit eenig deel eener gemeente naar alle overige gedeelten des Rijks, hetzij in of buiten die gemeenten gelegen, is verboden 3. de verbodsbepaling sub. 1 gesteld is niet van toepassing op den verkoop en de aflevering van kaas, voorzoover de verkoop of aflevering geschiedt a. door producenten aan bij het Rijkskan toor voor Melk en Kaas ingeschreven com missiehandelaars b. door het Rijkskantoor voor Melk en Kaas c. aan het Rijkskantoor voor Melk en Kaas d. door gemeentebesturen of voor gemeen tebesturen optredende grossiers en detaillisten e. door detaillisten aan consumenten bij hoeveelheden van niet meer dan 1 K.G tegelijk. 4. de verbodsbepaling sub 2 gesteld, is niet van toepassing op hoeveelheden van niet meer dan 1 K.G. 5. van de verbodsbepalingen sub. 1 en 2 gesteld, kan ontheffing worden verleend, on der daarbij zoo noodig te stellen voorwaarden, door het Rijkskantoor voor Melk en Kaas 6. De verbodsbepalingen sub. 1 en 2 ge steld zijn niet van toepassing op kaas, welke voor 27 Mei reeds was afgezonden. De Burgemeester van Schiedam brengt ter kennis van belanghebbenden, dat het vervoer van vroege aardappelen, zonder vervoerbewijs, afgegeven door de Rijkscommissie van Toe zicht op de Aardappelvereeniging, verboden is. Schiedam, 30 Mei 1918. VORDERING HEINRICH RIESENROONEN. De Burgemeester van Schiedam brengt ter ken nis van belanghebbenden, dat op last van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, overeenkomstig art. 9 der Distributiewet 1916, hierbij schriftelijke opgave wordt gevraagd van de in deze Gemeente aanwezige partijen Hein- rioh Riesenboionen. Personen, welke deze hoonen onder hunne be rusting hebben, moeten hiervan opgave indienen in gesloten couvert, waarop vernield „Opgave Heinrich Riesenboonen" aan het Distributiebu reau, Oude Kerkhof 4 vóór 5 Juni a.s. Nog wordt ter kennis gebradht dat de boonen overeenkomstig het 2e lid van art. 9 voornoemd, Rrlkseigendom zijn geworden. Zij moeten gele verd worden tegen den vastgestelden priife van f50.per 100 KG. Schiedam, 30 Mei 1918. De Burgemeester van Schiedam, M. L. HONNERLAGE GRETE. VORDERING LUPINEZAAD. De Burgemeester van Schiedam vestigt de aandacht van belanghebbenden er op, dat inge volge bekomen last van zijn Excellentie den Mi nister van Landbouw, Nijverheid en Handel, ioyer- eenkoms tig art. 9 der Distributiewet 1916, door landbouwers, handelaren, fabrikanten, exploitant 'ten van veemen en pakhuizen en alle andere eigenaren of houders van bovengenoemd zaad, schriftelijk opgave moet worden gedaan van den daarvan onder hen aanwezigen voorraad, bene vens van de plaats, waar deze zicih bevindt. Tevens wordt oj> verzoek van den Minister medegedeeld, dat al het lupinezaad met uitzon dering van een aan de landbouwers voor den zaai van in 1918 op eigen land te laten boe- veelheid van 200 K.G. per H.A. is in bezit ge nomen. De opgaven mjoeten geschieden aan het Distri butiebureau, Oude Kerkhof 4 voor den 5den Ju ni a.s. in gestoten couvert, waarop veiimeld „Opi- gave lupinezaad." Formulieren ter invulling zul len daarna worden uitgereikt. Schiedam, 30 Mei 1918. De Burgemeester van Schiedam, M. L. HONNERLAGE GRETE. Na een hardnekkig verzet en straatgevechten die verscheiden uren de krachtsontplooiing der Duitschers hebben tegengehouden, hebben de Fransche troepen Soissons ontruimd, waarvan ze de westelijke uitgangen bezet houden. Ten Z.O. van Soissons ontrolt de slag zich op de hoogvlakten, afgepaald door Pelleu, J Septmonts, Ambrief en Chacrise. In het centrum slaagden de Britsch-Fransche troepen erin, terwijl de Franschen onder den druk der Duitschers weken van het terrein in de streek van Loupeigne benoorden Fère-en- Tardenois, verder oostwaarts hun stellingen te j handhaven op de linie Brouillet-Savigny-Tillo. i Aan den rechterkant zijn de troepen, die Reims dekken, achter het kanaal van de Aisne teruggetrokken ten O.W. van de stad. HET DUITSCIIE OFFENSIEF. De strijd in de streek tusschen Soissons en Reims wordt met toenemende verbittering voortgezet. De legers van de generaals von Böhm en Fritz von Below, behoorende tot de strijd macht van den Duitschen Kroonprins, rukken met groote snelheid voorwaarts. Op den rechtervleugel van het leger van den Kroonprins, waar generaal von Laziack staat, is een tegenaanval der Franschen afge slagen en hebben de Duitschers den bergrug van FarnySorny en de hoogten ten N.O. van Soissons genomen. Na een hevigen strijd braken ook de troe pen van generaal Wichura den tegenstand des vijands op de hoogvlakte van Condé. Het fort Condé werd bestormd, Vregny en Missy wer den genomen en op den Zuidelijken oever der Aisne en der Verie beklommen zij de hoogten ten W. van Ciry. De legerkorpsen der generaals Von Winck- ler, Von Conta en Von Schmettow zijn de Vesle overgetrokken. Braisne en Fismes zijn veroverd. Wij staan op de hoogten ten Z. der Vesle. De troepen van generaal Ilse hebben de hoogten ten N.O. van Proudly bestormd, Vilicrs, Franqueux en Courcy genomen en strijden om het bezit der hoogten van Thierry. Het aantal krijgsgevangenen is gestegen tot 25.000, onder wie een Fransche en een Ame- rikaansche generaal. Het Duitsch avondcommunique luidt „Bij en tusschen Soissons en Reims nieuwe vorderingen." Uit de b ransche stafberichten van gister middag en -avond blijkt, dat de door de Duit schers behaalde nieuwe voordeelen van beteeke- nis zijn. liet hransch stafbericht van gistermiddag luidt Vannacht zijn de Duitschers met steun van versche divisies vooral op de beide vleugels in de richting van Soissons en van Reims op gedrongen. Aan den linkerkant zijn de Fransche troepen strijdend voet voor voet tot aan de oostelijke randen van Soissons tervggelrokken, waar de strijd doorraast. Rechts hebben de Fransch-Britsche troepen na een krachtige verdediging op het blok van Saint Thierry hun linies langzaam opgerold ten Z. en ten Z.O. van deze hoogten, waar ze tusschen de Vesle en het kanaal van de Aisne stand houden. In het midden zijn gevechten met wisselende kans aan den gang gebleven op den Zuidelijken oever van de Vesle, waarvan de Fransche troepen de hoogten met een bewonderens- waardigen moed verdedigen. Bewesten Montdidier hebben de Amerikanen achtereenvolgens twee aanvallen, door de Duit schers op Cantigny gericht, geknakt. De örtillerieslag blijft levendig op de beide oevers van de Maas, in Woevre en op het Lotharingsche front in het vak van Ember- ménil. Een reeks vijandelijke overvallen benoorden Bezonvaux, in de streek van Badonvillers en in de richting van het Rhöne-Rijnkanaal is onder het Faansche vuur ineengezakt. Het Fransch avondbericht meldt: De slag heeft aan den linker Franschen vleugel in de streek van Soissons een buiten gewoon verwoed karakter aangenomen. De Engelsche stafberichten zijn van weinig i belang. Het middagcommuniqué meldt Wij hebben gisteravond geslaagde overrom pelingen uitgevoerd ten Z.O. van Atrecht en gevangenen en machine-geweren genomen. Ten Westen van Merville hebben wij vannacht en kele gevangenen gemaakt. Een overrompeling die de vijand bij Given- chy, Lens en La Bassée geproefde, werd afge slagen. Een vijandelijke aanval op een van onze posten ten Zuiden van het kanaal Yperen Koomen werd ook na scherpe gevechten gekeerd. De vijandelijke artillerie was bedrijvig ten N. van Albert, in de buurt van de Ailette, ten O. van Robecq en ten N.W. van Merville en toonde eenige meerdere bedrijvigheid plaat selijk ten O. van Atrecht en ten Z. van Lens. Het Britsch avondcommuniqué bericht: Vanavond is een vijandelijke overvalsafdee- j ling in de buurt van Beaumont Hamel terug- geworpen. Fransche troepen hebben een plaat- I selijken aanval van den vijand benoorden Kemmel volkomen afgeslagen. Van het Britsche front is verder niets te 1 j melden. Hoewel de slag tusschen Réims en Soissons uiterst bloedig is en de Duitschers een groot aantal divisies in den strijd werpen, beschou wen de Fransche bladen het nieuwe Duitsche offensief tusschen Soissons en Reims als een afleidingsbeweging die niet van overwegend belang is. Havas seint nog uit Parijs Ook al heeft de vijand in het centrum nog eenige aanzienlijke vorderingen gemaakt, zijn stuwkracht op de beide vleugels schijnt ge broken Na de Aisne te hebben bereikt heeft i de vijand, die met versche elementen strijdt, ten gevolge van de ontzaglijke bressen, welke het vuur der geallieerden heeft aangericht, ge tracht de rivier te overschrijden. Hij slaagde er in den linker oever over een breed front te bereiken, waarbij hij zich ontelbare offers heeft getroost, door „drie mannen in het vuur te brengen, daar waar er één was gesneuveld en door de rivier over ware bruggen van lijken over te trekken", zooals de .Matin" schrijft. De Fransch-Britsche troepen die onder den geweldigen druk voet voor voet terugweken, steeds volkomen aaneenge sloten blijvend en zich vasthechtend op de hellingen van het heuvelachtig terrein, dat de dalen van de Aisne en de Vesle scheidt, hebben kostbaren tijd gewonnen en zijn her haaldelijk tot den tegenaanval overgegaan, waardoor het aanvoeren van reserves moge lijk was. Gebruik makend van de numerieke meerderheid, in den regel drie tegen één, heeft de vijand, na de Aisne te hebben overschre den, getracht om offensieve draaibewegingen tegen Reims $n Soissons te ondernemen. Ge durende bloedige gevechten, die verscheiden uren duurden, hebben onze soldaten alle aan vallen gestuit of een dusdanigen tegenstand ontplooid, dat zij de vijandelijke troepen in de pan hebben gehakt. Ten slotte heeft de vijand tegen den nacht, na een nieuwen druk te hebben uitgeoefend met versche strijd krachten, de Vesle in het centrum over een i breedte van zes Km. overschreden, doch stiet I daar op de eerste Fransche reserves en moest, ondanks zijn verwoede- stormaanvallen, van een verder voortdringen afzien. Het uur van stilstand der krijgsverrichtingen nadert. De correspondent van Reuter bij het Brit- j sche leger seint dd. 29 Mei Op het oogenblik is de voornaamste aan dacht gevestigd op den aanval tusschen Soje- sons en Reims, waar de Britsche divisies en i hun Fransche kameraden voortgaan met de uiterste hardnekkigheid tegenstand te bieden. Tusschen Loker en Voormezele is alles rustig gebleven. Het is kenschetsend voor de Duit sche methoden dat deze strijd, die in een volkomen terugslag voor den vijand is geëin digd, thans als een „overval" op de Fransche linies wordt beschreven. Het gebruik, door den vijand, van storinbattaljons, die tot vier divisies behoorden en de wanhopige strijd om stand te houden, wijzen op een beiangrijker onderneming dan een „overval". De, Duit schers zijn zeer vertoornd over het Ameri- kaansche succes. Zij openden een vervaarlijk bombardement op de nieuwe stellingen en on dernamen om omstreeks 5.30 uur gisteravond een tegenaanval. Doch de kanonnen der ge allieerden openden zulk een helsch vuur, dat zij tot staan kwamen en met zware verliezen werden teruggeworpen. Wolff maakt vergelijkingen tusschen het offensief der Franschen in 1917 en het Duit sche offensief van thans en zegt dat Engel- gelsche divisies tusschen hoogte 100 en het dorp Brimont zoo verrast waren, dat zij niet eens een poging deden de buitengewoon ster ke hinderpaal, die het Aisne-Marnekanaal vormt, te verdedigen. Met buitengewone snelheid gin gen de Duitschers over het water en stormden over vier rijen loopgraven tot aan den straatweg van Berry-au-Bac naar Reims voor waarts. De Engelsche batterijen werden zoo door het Duitsche vuur overmeesterd, dat er slechts enkele schoten vielen toen de infanterie tot den aanval overging. De Engelsche loop graafbezetting. voor zoover zij nog leefde, was door het razende vuur dermate gedemorali seerd, dat slechts op weinig punten tegenstand geboden werd. Aan dit vuur was het ook te danken, dat de zeer sterk verdedigde Hoogte 83 bijna zonder een man te verliezen kon worden veroverd. Ook het uiterst sterk ver dedigde dorp Cormicy kon door de infanterie bijna zonder verhezen worden bezet. ITALIë EN OOSTENRIJK. De Oostenrijksche staf meldt De gevechten in het Tonalegebied zijn gis teren opnieuw opgevlamd. Twee door zwaar geschut en mijnvuur ondersteunde aanvallen der Italianen op den bezuiden den pas ge legen Montioello zonken ineen. Tegen onze stellingen aan den benedenloop van den Piave houdt 's vijands artillerievuur aan. Italiaansch stafbericht Bij Capo Sile zijn twee verwoede aanvallen van den vijand, door zwaar geschutvuur on dersteund, vóór onze nieuwe stellingen gebro ken. In het Presena-dal (Tonale) namen wij een patroelje gevangenen, die uit één officier en 12 soldaten bestond. Bij den Col Caprile werden nog eenige vijanden gevangen geno men. Vijandelijke detachementen zijn bij de Monte Gorne en op den Asolons teruggeworpen. RUSLAND. De bladen te Moskou melden, dat de Tur ken Alexandropol hebben bezet en in de rich ting von Dsjoelfa oprukken. De Armeniërs leden zware verliezen in den strijd bij Alex andropol De Turken bezetten eveneens Eriwan. Uit Kief wordt d.d. 25 dezer geseind Er staan Engelscheninde Kauka- sus Het te Kief verschijnende blad Posled Nyo Nowosti" meldt Uit Bakoe komt bericht, dat drie weken geleden Engelsche troepen in vrachtauto's uit Mesopotamic zijn aangekomen. Een sterke voorhoede tracht met een afdee- ling van Kornilof's troepen in verbinding te komen. De Engelschen hebben Ba koe bezet. De opmarsch gaat in de richting van Tiflis, Alexandropol, Sarykamysj, Kars en Erzeroem in zijn werk. De beweging is tegen de lur ken gericht. ALLERLEI NIEUWS. De „Nowaja Petrogradskaja Gaseta be richt, volgens het „Berl. Tagebl.", dat binnen zeer korten tijd een offensief van de v o en der geallieerden te wachten is. „In de nSe sche havens" zoo schrijft het blad, „zijn ui tengewoon krachtige toebereidselen voor teH vloot-offensief in vollen gang. Govt i^e z.e trijd krach ten, duikboot?nflottiltjes, dread noughts en mijnenvegers zijn m bepaalde havens geconcentreerd. De wereld zal z.ch bmnsnkort verbazen over de grootschheid van de operatie fis

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 1