Stateu-Generaal. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws Crisismaatregelen. tegen de Duitsche vloot. Terwijl een deel der vereenigde vloten wachtdienst op de zeeën zal verrichten, zullen de andere gedeelten actief deelnemen aan het offensief." Reuter is officieel medegedeeld, dat het Vaticaan aan de Engelsche regeering een ver zoek van den kardinaal-aartsbisschop van.Keu len overhandigd heeft, waarin deze met het oog op de ernstige schade, welke onlangs door de Engelsche raids in die stad aangericht is, vraagt, dat de Engelschen zich van een bom bardement van Keulen gedurende de processie op het H. Sacramentsfeest op 30 Mei, zullen onthouden. Het is een teekenend feit, dat de inleiders van deze politiek nu komen vragen om haar bij een belangrijke godsdienstige plechtigheid te onderbreken, vooral als men zich herinnert, dat de Duitschers de bezoekers van een kerk te Parijs op Goeden Vrijdag niet gespaard hebben. De Engelsche regeering heeft echter om gods- dienitige en men9chelijke redenen er in toege stemd, om voor zooverre het haar betreft, op het H. Sacramentsfeest geen luchtaanvallen op steden te doen, welke niet in de nabijheid van het front liggen. Duitsche vliegtuigen hebben getracht een aanval op Rouaan te doen in den nacht van 27 op 23 dezer. Slechts één vliegtuig slaagde er in door de verdediging heen te komen en wierp eenige bommen uit. Er is één doode en er zijn vier gekwesten. ons bedenking bleef opleveren. Die bedenking I bleef toen onopgelost, en voorshands berustten we daarin, en kwamen er althans niet op terug. Nu echter zou zwijgen onzerzijds met het oog op de toekomstige ontwikkeling voor onze po litiek niet zonder bedenking zijin. Het anti-revolutionaire orgaan wijkt er op dat in een staat die kloek en veerkrachtig in natio- nalen zin opleeft, de politieke denkbeelden scherp tegenover elkander staan en acht de leuze van een nationaal kabinet bij: de verkiezingen Ver keerd. 1 TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag, 29 Mei. Besloten wordt Vrijdag 11 uur eenige ont werpen in de afdeelingen te onderzoeken. De heer Hugenho ltz (s.d.a.p.) doet het voorstel einde dezer week op reces te gaan en na 3 Juli terug te komen. De heer De Savornin Lohman (c.h.) stelt voor het salarisontwerp tot na de ver kiezingen uit te stellen. De heer Visservan IJ zendoorn (v.l.) wil, dat de Kamer niet langer dan tot het eind der volgende week zal bijeenblijven. Een voorstel-Marchant, om de distributie- rechtspraak te doen voorafgaan aan de wijzi ging van de Distributiewet, wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Over het voorstel-Hugenholtz staken de stemmen, zoodat morgen opnieuw zal worden gestemd. De andere stemmingen werden aan gehouden. Daarna werdt het enquête-voorstel-- Marchant c.s. betreffende het onderzoek door een staatscommissie naar de voorziening van het land met levensbehoeften aange nomen met 51 tegen 13 stemmen. Het en- quête-voorstel van Raalte c.s. (onderzoek door de Kamer) is daarmede vervallen. De heer Ter Laan (s.d.a.p.) vraagt verlof tot het houden van een interpellatie over met uitvoeren van de motie tegen de landweer- oefening 1918. Heden zal op zijn verzoek worden beslist. Aan de orde is het wetsontwerp tot wijziging en verhooging van hoofdstuk VII B derStaats- begrooting voor 1918 (uitkeeringaan de gemeenten uit de opbrengst der oorlogswinstbelasting). De algemeene beschouwingen worden ge opend. De heer DeWykerslooth de Wee r- desteyn (r.k.) ontwikkelt eenige bezwaren tegen het systeem van dit ontwerp. Het is niet zuinig om zoo midden in oorlogstijd al uitkeeringen te doen. Z. i. had de uitkeeriDg kunnen wachten. Noode zal hij zich met het ontwerp vereenigen. De heer v. d. M o 1 e n (a.r.) bepleit ver hooging van het uitgekeerde bedrag in verband met de toeneming van het bedrag dat deze be lasting opbrengt. Vervolgens vraagt hij waarom Rotterdam zoo stiefmoederlijk bedeeld wordt en slechts 6 Va ton krijgt van de 11 die het gevraagd heeft, terwijl Amsterdam alies krijgt wat het gevraagd heeft. De Minister van Financiën, de heer T r e u b, zegt dat de Regeering een verhooging van het bedrag niet onaannemelijk zal verklaren. De verdeeling over de gemeenten geeft na tuurlijk aanleiding tot ontevredenheid maar ze is met overleg geschied. A'dam is veel meer verarmd dan Rotterdam, het heeft opgemaakt wat het had en de belastingen zijn veel hoo- ger dan te Rotterdam. Het ontwerp wordt z. h. s. goedgekeurd. Aan de orde orde is vervolgens het ontwerp tot verhooging van hoofdstuk V der staats- begrooting voor 1918 in verband met de con- vessie van H. B. S. te Helmond en Dokkum. De beraadslaging wordt verdaagd tot Don- derdagnarniddag. Vrijgelaten. Te Amsterdam i® bericht ontvangen, dat het zeilscheepje „Nooit Volmaakt", soh'lppeï Pronk hetwelk den löden Maart op reis van Rotterdam naar Chris tiania, naar Swinemünde werd opge bracht, is vrijgelaten en naar de plaats van be stemming is vertrokken. Ongeldig verklaard. Het hoofdstembureau te Leiden heeft ongeldig verklaard de lijkt, ingediend vanwege de Gere formeerde Staatspartij, uit overweging dat die lijst is ingediend door den heer W:. den Hengst, die geen kiezer is. althans wiens naam' niet voor komt op de kiezers lijkt voor den kieskring Lei den. De overige 12 lijkten zijn goedgekeurd. Tarwe en meel voor West-Indië. Reuter seint uit Washington: De Amerika arische War Trade Board heeft be sloten, vergunningen te verleenen voor den uit voer van tarwe en meel' naar Nederlandsch West- Indië en Curasao. De toewijzing, welke aan de behoeften der eilanden zal tegemoet komen, zal van tijd tot tijd geschieden en het u eel zal aan de Nederlandsohe regeering worden geconsig neerd, ten einde een billijke verdeeling té vér- zekeren. Eleetrische tram naar Leiden. Naar men verneemt zal' de voorloiopige con cessie voor het aanleggen van een eleetrische lijn van den Haag over Wassenaar naar Leiden in het begin van de volgende maand aan de H. T. M. worden verleend. Standbeeld voor Gebr. de IVitt. Naar de „D. Ct." verneemt, bestaat het voor nemen op 20 Augustus, den dag, waarop' 246 jaar geleden de gebroeders D© Witt otm het le ven werden gebracht, het standbeeld der ge broeders aan de Vischbrug ,te Dordrecht te ont hullen. Prof. dr. G. Brugmans uit Amsterdam zal in de Waalsche kerk de herdenkingsrede hou den. E. C. baron Sweerts de Landas Wyborgh zal het monument namens het comité aan de gemeente aanbieden en de heer H. J. Wiuhers zal het voor de gemeente aanvaarden. Tevens zal te dezer gelegenheid een toonstelling van prenten en boekten gehouden worden, betrek-, king hebbende op de gebroeders De Witt. Een nationaal Kabinet. Onder den titelNiet zonder bedenking: schrijft de Standaard: De heer oud-minister Heemskterk schijnt inet het oog: op den precairen politieken toestand voorshands heil te zoeken in het „nationale", wat alsdan, zoo we hem wel begrijpen, doelen moet op een Kabinetsformatie, waarin de onder scheidene schakeeringen zich tijdelijk saainvoe- gen. j 1 Dat schuint ons, hoe uitnemend de bedoeling moge zijn, niet zondter bedenking, te meer daar de nu bepleite gedachte verwant is aan wat in zijn bekend artikel uit de Stemmen des Tijds Uitgewisselde krijgsgevangenen. Prins Hendrik is gisternamiddag 6 uur met zijn adjudant, kapitein-luitenant ter zee jhr. J. C. F. von Mühlen, per auto uit Den Haag op het terrein van den Rotterdamschen Lloyd te Rotterdam aangekomen alwaar Z.K H. allereerst een bezoek bracht aan de gisteren uit Enge land teruggekeerde hospitaalschepen. Hij on derhield zich geruimen tijd met de zich aan boord bevindende Duitsche officieren. Daarna wachtte Prins Hendrik den Duit- schen hospitaaltrein op, die met 111 gewonde en verminkte uitgewisselde Engelschen, onder wie zeven officieren, tegen 7 uur aan het Lloydterrein zou aankomen. Met den Prins en zijn adjudant waren daar ook, als verte genwoordigers van het hoofdbestuur van het Roode Kruis, schout-bij-nacht J. Vorstman, mej. A. H. M. Thorbecke en jhr. O. J. Quar- les van Ufford. Voorts kolonel dr. D. Romein,' legerarts, met zijn ajudant, dr. Van Reekum, de gebiedscommandant koloneel P. Ciel, met zijn adjudant, luitenant ter zee de Groot, ma joor dr. Dutilh en dr. Huisman, van het Rot- terdamsche Roode Kruis, alle bestuurderessen van het Rotterdamsche damescomité en vele pleegzusters en helpsters. Prompt op tijd reed de hospitaaltrein, dien de - heeren D. Th., Ruijs, directeur van den Rotterdamschen Lloyd, en dr. A. K. Bosman, tot Simpelveld tegemoet waren gereids, voor het Lloydterrein waarna Prins Hendrik aan de gewonden in den trein een bezoek bracht. Dadelijk daarop werd met de uitlading een begin gemaakt en binnen het uur hadden alle gewonden, die een goede reis hadden gehad, voor zooveel noodig een ligplaats in het hos pitaal Holland gekregen. Tot dit transport behooren twee krankzinnigen en een blinde. De namen der meegekomen Engelsche offi- zijn: le-luitenants G. Meggitt en R. Haddock en 2e-luitenants I. Collins, H. Evans, K. Pearce, B. Harker en Th. Wickett. De hospitaaltrein stond onder geleide van majoor dr. Weijnen en kapitein Sinia. Om halfacht verliet Prins Hendrik met zijn adjudant het Lloydterrein om zich naar de woning van G. W. F. P. baron Sweerts de Lan das Wyborgh, kamerheer in buitengewonen dienst, op den Haringvliet, te begeven, waar Z. K. H. het middagmaal ging gebruiken. De Duitsche generaal-Majoor Friedrich, tij delijk in Den Haag vertoevende, heeft gister namiddag de uit England aangekomen en voor interneering hier te lande bestemde Duitsche officieren en onderofficieren in de hal van de hospitaalloods Holland verwelkomd. Hij besloot met een hoch op onze Koningin. De Beiersche luitenant-kolonel A. Bedall, de oudste in bevel der uitgewisselde officieren, zeide den generaal dank en eindigde met een hoch op den Duitschen Keizer. Technische uitvindingen. Het w.o. tot bekrachtiging eener inct den heer Jacobus Gerardus Aarts gesloten overeen- j komst betreffende de technische uitvindingen lo. het ferro-carboniet procédé2o. het me- taal-scheidingsprocede. heeft in de afdeelingen der Tweede Kamer geen gunstig onthaal ge vonden. Verscheidene leden verklaarden dit wetsontwerp niet te kunnen goedkeuren. Dr. H. A. J. Van Swaay. Bij Kon. besluit is dr. H. A. J. van Swaay, rector van het Roomsch-Katholiek lyceum voor meisjes te 's-Gravenhage, benoemd tot inspec teur van het middelbaar onderwijs. Uitvoer van jonge paarden. Het bestuur van de Provinciale Vereeniging van Veehouders in Zuid-Holland heeft giste- j ren aan den minister van landbouw, nijver- heid en handel geseind dat de uitvoer van 8000 jonge paarden in hooge mate nadeelig is voor de vleeschvoor- I ziening van ons volk, en dat de slachting daarvan onzen veestapel ten goede zou ko men. Het dringt er bij den minister op aan, dezen uitvoer alsnog niet toe te staan. Uitvoer uit Indië. Meer dan 200 cultuurmaatschappijen betoo- gen in een uitvoerig adres aan den minister van koloniën, dat voor Ned-Indië een econo mische politiek van onbelemmerden uitvoer de aanbevelenswaardigste is. öp boh 143 per persoon 1 kilo Zandaardappelen bom 145 per persoon 1 kilo Zandaardappelen; Zandaardappelen 51/2 Cent per Kilo. Bon 143 geldig op Woensdag, 145 op Zater dag. Zaterdag is op bon 146 verkrijgbaar 1 kilo kleiaardappelen. Koffie. Gedurende het t\jldvak, aanvan gende op 16 Mei en eindigende op 31 Mei, aal door detaillisten aan verbruikers mogen woidefl afgeleverd op Bon no. 29 eener thee- en fcoffiekaart 0.05 K.G. koffie. Broodkaart. De broodkaart van het 51ste tijdvak loopt van 25 Mei tot en met 31 Mei. Schoenen bons. De bureaux waar bone voor schoenen te bekomen zijn, zijn gevestigd: Lokaal Itehoboth, Ploegstraat en St. Joris Doeie. Lokaal Rehoboth is geopend de eerste 3 dagen der week en de Döele de laatste 3 dagen der week, beiden van v.m. 912 en n.m. van 2 5 uur. Wie niet of benedten de 21ste klasse der Inkom stenbelasting is aangeslagen heeft recht op een bon. j j j' j Centrale Keuken. lederen dag, behalve Zondags, is tusschen 11 en li warm eten te bekomen 12 ct. per portie, aan de 8pijskokerij Achter de Teerstoof, Spijskokarij Lange Haven 11, Gymnastieklokaal Dwars straat en Gymnastieklokaal Buitenhavenweg. Het eten moet daags te voren besteld worden. Het menu wordt wekelijks per advertentie bekend gemaakt. Er worden ook bonboekjes met 6 bons uitgegeven. Op deze bons wordt het eten 11 cent per portie verstrekt. Een centraal hooibureau. Ingesteld is een centraal hooibureau te 's-Gra venhage in elke provincie een provinciaal hooibureau. In het centraal hoofdbureau zijn benoemd tot voorzitter P. Jas, te Dubbeldam, tot vice-voorzitter P. Mesu te Leeuwarden en tot secretaris O. S. Gleveringa te 's-Graven hage. De voedselvoorziening in Indië. Men seint uit Batavia Naar schatting bedraagt de som, die re geering heeft uitgegeven voor den aankoop van rijst, vijftien millioen gulden. Rijstoogst wordt over 1918 verwacht van 400,000 bouws meer dan het vorig jaar. De regeering heeft als aanvulling bovendien 900,000 picols rijst van buiten aangekocht. Het depar tement van Landbouw heeft ook maïs aan- gekoch en cassave en den verbouw van voe- voedingsgewassen aanmerkelijk uitgebreid. Daar ook de rijstinvoer in de laatste week zeer gun stig was, is Indië tot aan het einde van het jaar veel minder afhankelijk van het buiten land. V. E. E. D. A»s opvolger van Jhr. Ch. Rnijs de Eeerten- hrnuck, die wegens zijn benoeming tot commis saris der Koningin in Limburg, ontslag genomen had ais .id van het Hoofdbestuur van Voor Eer en Deugd is benoemd de Hoogedelgestrenge héér M. C. Pongiaerts, lid der Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal. 1 Kamerverkiezing Gulpen. In het Kamerdistrict Gulpen is vootr ue vaca- ture-Ruys de BeercnbroucJk ook nog eandidaat ge steld de heer J. Vroemen te Broeksittard. Concert. De zangvereenigiagen „Excelsior", „Fidelo", inter Nos," „Zang en Vriendschap" en het mu ziekgezelschap „Oefening baart kunst", zullen Zon dag-middag in de S. O. V. een tuinconcert geven. Op dit concert zullen de nummers worden uit gevoerd, waarmede de vereenigingen op Pink steren prijzen hebben behaald. Gas. De toevoer van gas geschiedt alleen van 781/2 uur v.m., van 11 uur v.m. tot 1 uur 'sn.m., van 46 uur n.m. en van een half uur na zonsondergang tot 6 uur des v.m. Op Zondagen zal des middags van 122 gas verstrekt worden. Vis oh. Op bon 123 verkrijgbaar 1/2 pond versche visch. In de week van 27 Mei1 Juni is verkrijgbaar Op bon 127 li/a ons Rijst per persoon 10 ct. per pond. j j Op bon 129 1 ons Rijst per persoon 10 ct. per pond. 1 Op bon 131 l.r/a ons Gnoeno Erwten, per per- eeon 11 ct. per pond. Op bon 133 1 ons Groene Envten per per- sdoo 11 ct. per pond. Op bon 135 1 ons Vet per persoon 40 ct per pond. Op bon 137 1 ons Kaas 20 ,°/o per persoon 371/3 ct. per pond, 8 ct. per ons. Op bon 139 1 ons Eenheidsworst per persoon 55 ct. per pond. Op bon 141 1/2 ,ons Aardappelmeel per persoon per half pond 13 ct. per ons 51/2 ct. of Sago per ons 6 ct. Op bon 149 1 ons eenheidsworst. Bon 139 geldig vanaf Zaterdag 25 gezer. Bon 131 is geldig op Dinsdag; Bon 129 top Donderdag en Bon 127 op Zaterdag 1 Juni. Bon 12 (Kindermeel) is deze week geldig. Aardappelen. In de week van 27 Mei1 Juni verkrijgbaar Oprichting varkensmesterij op groote schaal. B. en VV. hebben aan den Gemeenteraad het volgend schrijden gezonden: Zooals U bekend is, werd reeds op kleine schaal een varkensmesterij gedreven op het ter rein der gemeentereiniging. De resultaten daarvan waren gunstig. De tegenwoordige moeilijkte toestand der vleesthvoorziening heeft als het ware van zelf het plan doen rijlzen om de varic'ensmesterij nu. in het groot op te zetten. Is de tegenwoordige mesterij slechts bedoeld voor de centrale keuken, de groote mesterij' zal moeten dienen viopr tie algemeene distributie in onze Gemeente. 1 i Het zou onze bedoeling zijn dit bedrijf te vestigen in den Officierentuin. Wanneer men ziet, hoe thans de mesteri" aan de Reiniging wordt gedreven, behoeft men zich voor hinder voor de omgeving niet ongerust te maken. Ter plaatse zouden een aantal hokken moe ten worden gemaakt, die hoogst eenvoudig kon den worden, ingericht b.v. met vloeren van klin kers, en met gebruikmaking Van oud hout. De verzoTging der dieren zal' dienen te ge schieden door menschen met het vak bekend, onder toezicht van den dienst der vleesohkeuring, terwijil eenige administratieve hulp niet zal kun nen worden ontbeerd. 1 Wij, stellen ons vpor dat de mesterij zal war den ingericht vqor 1QOO a 1500 varkens. Waar varkens van verschillend gewicht zajtn. aan te koopen en de oprichting van het bedqjf gelei delijk zal geschieden, is het moeilijk eene raming van klosten te geven. Wanneer wijl daarvoor een bedrag noemen van f 100.000.zal het Uw Raad duidelijk zijn, dat het hier betreft een belangrijk bedrijf, dat ons inziens evenwel dopr de omstandigheden w.ardt geboden. Of op het bedrijf al' of niet zal moeten war den toegelegd, is a priori niet te zeggen. Wjji hopen dat het zichzelve zal kunnen bedruipen. Natuurlijk zijn aan de zaak moeilijkheden ver bonden, Waarvan de voedingskWestie mee de voor naamste is. Wiji hopen echter deze moeilijkheden wel te kunnen overwinnen. 1 Op grond van het vorenstaande hebben Wij' de eer U voor te stellen tot de oprichting der var kensmesterij op gpqoote söhaal te besluiten, ©n ons daarvoor voorioopig een crediet van f 100.000 ten laste van het Crisisfonds toe te staan. Wij' kunnen nog mededeelen, dat wij ons heb ben vergewist dat vanwege de Regeering de op richting wordt goedgekeurd. Mevr. Dr. Doorenbos. Onze oud-stadgenoote mevr. Dr. J. Dooren bosDe Groot, die werkzaam was bij de Ne- landsche ambulance te Parijs in den Pré Cata lan, is, naar de correspondent van het ,,Hdsbl" seint, overleden aan een ongesteld heid, opgedaan in en als gevolg van de uitoe fening van haar menschlievend werk. Bij de begrafenis waren aanwezig het geheele personeel der ambulance en tal van verpleeg- i j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 2