In onze Vroedschap. Staten - G ener aal. Binnenland. Doroschenko, deputaties uit de aangrende ge- i ieden, welke zich bij de Oekraine wenschen aan te sluiten. De Don- en Kuban-kozakken willen met ons samengaan. Het kostbare Do- netz-distnct met 'zijn onmetelijke kolenvoor- raden zal ons daardoor ter beschikking komen. Het zal een onderpand zijn voor onze econo mische ontwikkeling en zelfstandigheid. Ook de Krim hebben wij noodig. Zonder de Krim zou onze staat geen levensvatbaar heid hebben. De Zwarte Zee is voor Oekraine de eenige uitgang naar de groote wereldwegen van verkeer op zee. Wij hebben een vloot noodig voor onzen handel, daartoe wordt een haven vereischt en deze vinden wij in de Krim. Wij zouden anders geen levenaderen hebben en dat kunnen Oekraine's vrienden niet willen. Daarna besprak de hetman den financieelen opbouw van Oekraine. Voorts verklaarde de hetman, dat confiscatie van grondgebied en andere bolschewistischc ex perimenten niet op zijn program stonden. Met den Russischen nabuur wilde Skoropadski vieedzame betrekkingen onderhouden. Tegelijk met de ontwikkeling van het Oe- krainisch staatswezen zou gearbeid worden aan de ontwikkeling van het Oekrainisch volk. Er bestonden reeds plannen de oude Oekranische kozakkenorganisaties wederom in het leven te roepen en daaraan het schoolwezen teverbinden. Het plan een krachtige weermacht op de been te brengen, om de onafhankelijkheid van van den staat te waarborgen, zou op het einde van dit vierde oorlogsjaar wel niemand ver dacht voorkomen. Skoropadski beslootVeel moeilijkheden heb ben wij reeds overwonnen, zoodat wij met reden hopen mogen sterk te zijn, om de krach tige staatkundige ontwikkling van de Oekraine tot een goed einde te brengen. Volgens een bericht van het Oekraninische persbureau zal binnenkort de hetman Skoro padski een bezoek brengen aan Berlijn en Weenen. D UITSCHL AND. In de Rijksdagzitting van gisteren werd door verschillende leden gewezen op de on rechtvaardige behandeling welke de soldaten uit Elzas-Lotharingen afkomstig, in het Duit- selie leger ondergaan. Zij worden niet op een lijn gesteld met de andere soldaten, men wei gert hun verlof te verleenen en behandelt hen als waren zij minderwaardig. Generaal von Brisburg antwooidde, dat de beperking van de verloven van soldaten uit Elzas-Lotharingen slechts op diegene wordt toegepast op wie eene politieke bedenking rust en van wie gevreesd moet worden, dat zij bij terugkeer van het Xront-hun familieleden op ongunstige wijze kunnen beïnvloeden. ALLERLEI NIEUWS. Als tijdelijke maatregel is generaal Robertson benoemd tot generaal-opperbevelhebber in Groot-Bnttanje. Volgens het „Hamb. Fremdenblatt" zijn leeds 1000 Amerikaansche soldaten naar Mexico gedeserteerd, zoodat de regeering strenge maat regelen aan de grenzen genomen heeft. Tot rijkscommissaris voor Koerland en Litauen is in plaats van den afgetreden graaf von Kayserlifigk, de onderstaatssecretaris vrij heer von balkenhausen benoemd. De rijkscommissaris staat onder den staats secretaris. De Britsene admiraliteit cleeit mede, dat op 31 Mei een torpedo^jager na een aanvaring gezonken is. Verliepen aan manschappen wer- nen er niet bij geleden. Het ministerie vooa- Pools the aangelegen heden te Lieff heeft stappen ondernomen, ten einde de teruggave te verfdijlgen van katholieke kei sen en kl,poster's, die onder de tsarenheer- schappj]: geoonfisteerd waren. Een vow het dio cees Loptefk-Zjitoimir opgestelde ljjst bevat 2d ker ken en 81 kloosters. Reuter seint uit Marseille Bij de ontploffing van de munitiefabriek bii Seaussons, op o Juni zijn 100 personen gedood en uü gewond. Op de bijeenkomst van den oorlogsraad 1 welke den 2en Juni te Versailles is gehouden' zijn de eerste ministers der vrije verbonden landen, Groot-Britannië, Frankrijk en Italië het over het volgende eens geworden lo. de stichting van een vereenigden onaf- hankelijiten Poolschen staat met drie uitgan- j gen naar zee en een grondwet, is een der voor- waarden voor een stevigen, rechtvaardigen 1 vrede en de heerschappij van het recht in i Europa. i 2o. de regeering der geallieerden hebben met genoegen kennis genomen van de verkla ring die de staatssecretaris van buitenland se zaken in de Vereenigde Staten heeft af- gelegd en zij sluiten zich aan bij de betuiging van sympathie voor het nationale streven naar vrijheid van het Tsjechisch-Slowaksche en Joe go-blavische volk. I (algemeen geldende salarisregeling met toeslag voor dure plaatsen). Ten opzichte van de volle 100 pet. is spr. niet bevredigd. Intusschen wil spr. de voor deden, die deze regeling voor de ambtenaren biedt, niet teniet doen. Spr. zal zijn amende ment intrekken. De heer Sraeenge (u.l.) komt op tegen de meening van den minister, dat het leven op het platteland goedkooper zou zijn. Men verlieze niet uit het oog, dat wij in oorlogstijd leven. De heer Schaper (s.d.a.p.) zal tegen de motie-Bomans stemmen (rekening houden met groote gezinnen). De heer Ter Laan (s.d.a.p.) zal tegen de motie-Koster stemmen. Zooals de zaken thans staan moet er meer gedaan worden dan de 75 pet. van de regee ring. Daarom zullen de socialisten voor de motie-Visser van IJzendoorn stemmen (de salarisverhooging zal niet van invloed zijn op de door het loopende jaar toegekende duurte- toeslagen). In zijn repliek verdedigt de heer Bomans (r.-k.) zijn motie. De heer Rutgers (a.-r.) betreurt het, dat de heer Bomans zijn motie niet heeft inge trokken. Spr. zal echter natuurlijk voorstemmen. De heer Loeff (r.-k.') betwijfelt of de staat wei rechtvaardig handelt door geen rekening te houden met de groote gezinnen. Daarmede handelt de staat tegen zijn eigen belang. De minister van financiën beant woordt eerst enkele technische vragen. De motie-Bomans zal geen practisch resul taat meer hebben. De staatscommissie zal, voor deze regeling in werking treedt, geen advies meer kunnen uitbrengen. Spr. wil wel toestemmen in het verzoek om den duurte- bijslag met 40 pet. te verhoogen inplaats van 23 pet. De motie-Visser van IJzendoorn zal geen practisch resultaat hebbenvoorts waar schuwt spr. ook tegen de motie-Ketelaar (de volledige salarisverhooging niet later dan 1 Januari 1920 te doen ingaan). Deze motie zal slechts verwarring stichten. Hierna worden de algemeene beschouwingen gesloten en komen de moties aan de orde. De motie-Koster wordt verworpen met 26 stemmen \oor en 31 tegen; de motie-Visser van IJzen doorn wordt aangenomen met 33 stemmen voor en 25 tegen; de motie-Bomans wordt aangenomen met 35 stemmen voor en 22 tegende motie-Ketelaar wordt z. h. g. aan genomen. Het ontwerp zelf wordt z.h.s. aangenomen. Vervolgens komt aan de orde de salaris- regeling voor de rechte r 1 ij ke macht. Het amendement-Smeenge, strekkend om de salarissen van den substituut-griffier bij den Hoogen Raad en de gerechtshoven f öOOhooger te stellen wordt met 37 tegen 15 stemmen verworpen. Besloten wordt, dat de Kamer na het Vrijdagmiddag aanvangend recès 9 Juli weer zal bijeenkomen ter behandeling van een rege ling van invoer zoomede de scheurwet en dat vanavond geen vergadering zal wo«den gehou den. Na aanneming van eenige kleinere ontwer pen is aan de orde het ontwerp tot instel ling van een bizondere recht- spraak voordistributie- en andere crisis-zaken. De heer M e n d e 1 s (S.D.) spreekt als zijn meening uit, dat deze wet allang noodig was. De Regeering bezit een macht als nooit één te voren en alle bedrijfsvrijheid is verdwenen. Naast die macht dient echter de zekerheid te bestaan voor een zeer deugdelijke rechtspraak. En die zekerheid bestond er allerminst. Er bestond een absolute rechteloosheid. Het on derhavige ontwerp heeft verschillende gebreken. De crisisrechter moet iemand zijn buiten de j gewone magistratuur. De heer Loeff (R.-K.) betreurt het thans dubbel dat er geen administratieve rechtspraak bestaat, want anders ware het mogelijk geweest reeds veel eerder en veel gemakkelijker aan de rechteloosheid tegemoet te komen. De beslis singen van die officieele of semi-offcieele orga nen dienen met reden omkleed te zijn. Dat is absoluut noodzakelijk. In die motiveering ligt een groote zelfcontrole. De heer Rutgers (A.-R.) betreurt de late indiening van dit ontwerp, dat veel eerder reeds noodig was. Het ontwerp voldoet spr. nu heelemaal niet. De Minister van Justitie, de heer O r t be strijdt de bewering dat dit ontwerp te laat komt en verdedigt uitvoerig het ontwerp. De heeren Limburg, Rutgers en Kooien die nen enkele amendementen in strekkende om aan den rechter het toetsingrecht toe te ken nen ten opzichte van „billijkheiden doelmatig heid van distributie-bepalingen en straffen. Donderdagmorgen zullen de besprekingen over deze amendementen worden voortgezet. eenige andere partij zouden de moeilijkheden misschien niet onoverkomenlijk zijn. Troelstra naar Londen en Parijs. Elrkens een ileutertelegram is Troelstra. met andere socialistische leiders uit neutrale staten door dc Eritsche arbeiderspartij! uitgenodigd naar Engeland te komen, ter bijwoning van de jaar- lrksche öonf eren tie. Onderhandelingen met Duitschland. De Duitsche gedelegeerden, die met de Nédér- landsche onderhandelings-eommissie besprekingen voeren over de vernieuwing van de «economi sche overeenkomsten, zijn, naar het „Hdbl." meldt, naar Berlijn vertrokken om overleg te plegen met de Duitsche regeering. Rijkskantoor voor thee en koffie. De minister van landbouw beeft, met ingang van 1 dezer: j 10. opgeheven het Rijksdistributiekantonr v,oor thee en koffie, onder dankbetuiging aan heeren voorzitter en leden van 'het bestuur en den direc teur van dit kantoor, v(aor de door hen in deze functies aan den lande bewezen diensten; 2o. Ingesteld het Bijfcskantnor voor thee en koffie en benoemd tot president-directeur daar van: H. Rud Du Moscih, tot directeuren: A. Bie- rens de Haan, aan wien in het bijzonder de zorg voor het artikel thee, H. Blink Schuurman, aan wien in het bijlzonder de zoag voor het artikel koffie, L. Bjoihlken, aan wien in het bijlzonder de zorg yopr de administratieve leiding zal' zijn opgedragen; 3o. bepaald, dat de commissie van advies, in zake thee, de commissie van advies in zake kbffie en de commissie van advies in zake koffie- imiTogaten, toegevoegd aan het Rijksdistrihutie- kantoor voor Thee en -Koffie, zuilen worden geacht te zijd toegevoegd aan de directie van het Rijks- kantoior voor Thee en Koffie 4o. bepaald, dat in alle beschikkingen en be kendmakingen, waarin thans gesproken wtordt van Rjjksdistributiekantoior voor Thee en Koffie zal worden gelezen: Rijkskantoor voor Thee en Kof- l ie- I (St.Clt.) sieis geschiedde, nu zal gaan door tusscbenkomst van het Ri,ks Distributiekantoor, via de gemeen tebesturen. Zij! zou gaarne zien, dat bij de be handeling van het wetsontwerp tot wijziging van de Distributiewet 1916 werd uitgemaakt^ of het regel moet worden om telkens waar zekere krin gen dit wensahelijik achten en waar de gelegen heid zich voordoet, den handel uit te schake len zonder rekening! te houden met de goede diensten, die de handel steeds aan de distributie bewezen heeft en in de toekomst zeer zekér weer zal moeten bewijzen. Locomotief-personeel. In een Zondag te Utrecht gehouden vergadering van machinepersoneel georganiseerd in aen Ned. R. K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel ,St. Raphael, zijln de diensten van het locomotief-per soneel bij! invoering van de nieuwe dienstrege ling op 3 dezer besproken. Algemeen was de teleurstelling, dat, ondanks de toezegging van de directies, om in verband met de voedsel- s'chaarschte, te streven naar verkorting van de diensttijden, van verkorting bij invoering van den nieuwen dienst niets merkbaar was. In tegendeel waren vele diensten verlengd, zqowél dag- als nachtdiensten, niettegenstaande het feit, dat op sommige depots Ixomo hofpersoneel over compleet was. Het algemeene gevoelen der vèr- gadering was, dat, waar dooT de directies zoo weinig rekening werd gehouden met de voed selvoorziening van het locomotief-personeel, niet langer kon worden ingestaan voor een regelma tige en veilige uitvoering van den dienst. Het s.s. „Import". Gister-avond is te Vlissingen uit Zeebrugge aan gekomen het Nederiandsche stoomschip „Import" dat dpoir het prijzenhof te Hamburg is vrij ge geven. Het sdhip vertrekt heden binnendoor naar Rotterdam. S.s. „Texel". Het NedeHanascihe s. „Texel", dat in den laat- sten tijd onder Amerikaansdie vlagi voer is door een Deutsche onderzeeër tod zinken gebracht. Het s. „Texel" een der door Amerika in be slag genomen schepen, behoorde aan de Stoom vaart Mij. Triton (dir. Ruys en Co), te Rotter dam. Krijgsgevangenen. Verwacht wordt dat de Engelsche delegatie die te 's-Gravenhage komt vpor deelneming aan de Engelsch-Üuitsche conferentie betreffende krijgsgevangenen aangelegenheden naar Nederland zal komen aan boord van de liospitaalschepen welke in de vaart zijln voor de uitwisseling van Engelsche en Duitsche krijgsgevangenen, zpodat de aankomst hier te lande binnenkort kan plaats hebben. De geinterncerde Duitschers. De „Voss. Z,tg." schrijft, sprekende over den ïevensmiddelennood in Nederland. Er kan geen twijfel aan bestaan, dat een .aanbod van Duitsch land, om de in Holland geinterneerde Duitschers te doen repatrieeren, dopr volk en regeering en thousiast zou worden begroet. Dat deze gere patrieerden niet meer vtoor oorlogsdoeleinden zou den kunnen worden gebruikt, 'spreekt van zelf. De aanstaande Duitsch-Engelsche onderhandelin gen in Den Haag geven misschien een goede gele genheid aan de Nederiandsche rege^ring om een deigeljjk aanbod te doen en op die wijze van hun eereplicht verlost te worden, welke zoowel voor haar als voor het geheele Nederlandsdfe volk meer dan lastig moet zijn. Een dergelijk aanbod kan natuurlijk niet van eene zijde komen. Joh an de Witt. De Koningin zal ook de onthulling van het standbeeld voor Johan de Witt op de Plaats in Den Haag bijwonen, TWEEDE kamer. Vergadering van Woensdag 5 Juni. Na de regeling van werkzaamheden, worden dc algemeene beschouwingen over de salaris- voorstellen hervat. Tevens komen hierbij aan de orde de moties van de heeren Koster, Visser van IJzendoorn, Bomans en Ketelaar. In zijn repliek geeft de heer van den Tempel (s.d.a.p.) uiting 'aan zijn verwonde ring, dat de heer Koster zijn motie handhaaft Het nationaal kabinet. I Op een vergadering der antirevolutionaire kiesvereeniging te 's-Gravenhage heeft Staats raad Mr. Heemskerk den standaard-driestar van 1 Juni j.l. besproken. Spreker verklaarde in dit verband Welk kabinet er na de stembus zal komen is nog met te bepalen. Al ontbreekt de coa litie bij de stembus, spr. hoopt dat men na de stembus elkaar zal vinden. Een rechtsch kabinet zou ook zeker den naam van natio naal kabinet verdienen. Bij samenwerking met Boter-, melange- en margarinekaarten. De minister van landbouw, maakt bekend, dat de bon 1ste week van de boter-, melange A- e" B- «n margarinekaarten voor het 1ste tijdvak, geldig is van 3 tot en met 9 Juni 1918. (Stct.) Schepen uit Amerika. Volgens hier te lande ontvangen bericht zouden de „Java" en de „Stella" gisteroch tend van New-York vertrekken. Kaas. De Nederiandsche Vereniging van Kaashande laren schrift in een adres aan de Tweede Ka mer, 'dat de distributie vaan kaas, die tot he den door «de bemiddeling van de bestaande gr.os- Het Distributiepaleis. Vetmesterij. Er was ditmaal een vrij lange agenda af te doen. De agenda vermeldde 18 voorstellen, ter wijl bovendien bij aanvullingsagenda nog'twee onderwerpen ter behandeling aan onze vroed schap werden voorgelegd. Twee voorstellen hebben in 't bijzonder stof gegeven tot zeer wijdloopige discussie, nl. de credietaanvrage ter meubileering van het dis tributiepaleis aan de Lange Nieuwstraat en de vetmesterij van varkens. Sinds lang is er in onze vroedschap niet zoo vernijnig gedebatteerd als in de jongste zitting. De lieer Maas had eerst nu vernomen dat men het plan had opgevat in het aangekochte huis aan de L. Nieuwstraat no. 21 het distri butiebureau te vestigen. Ik ken dit huis „van haver tot gort", zei hij. Hij kon zieh niet begrijpen „hoe iemand het in zijn hersens kan krijgen om daarin het distributiebureau te vestigen." Onzen vroeden heeft hij een beschrijving van het huis gegeven. Het moet inderdaad vorstelijk zijn ingericht. Men treft daar kost bare behangsels, spiegelgladde mahonievloeren deuren met fijn snijwerk, een schitterende bad kamer met een marmeren bad, enfin, in één woord een weelderig, deftig heerenhuis, alleen geschikt voor een zeer gefortuneerd man. Onze vroeden zaten met klimmende aan dacht naar den heer Maas te luisteren. Som migen zaten hun hoofd te schudden, lieten hun blikken gaan door het akelig sombere vertrek hetwelk Raadzaal heet, bekeken de mahonie- meubelen, half versleten zetels onzer edelacht- boren, de verschoten gordijnen, de Brandsiana tegen den linkerzijwand, die den boel nog wat opvroolijkt,... zij zullen wel de verzuchting ge slaakt hebbenprullaria eerste klas hadden wij maar eens zoo'n mooi stadhuis De wethouder van sociale aangelegenheden heeft met allerlei argumenten aangetoond dat hij het huis absoluut noodig had. Wie het aan de gemeente te koop heeft aan geboden vertelde hij niet en dat het kort ge leden voor f35000 te koop is geweest evenmin. Het was goedkoop, spotgoedkoop en de Raad had zeer wijs gehandeld, zei de heer De Bruin, door er veertig bankjes van 1000 voor neer te tellen. De heer Maas wilde het huis in geen geval voor distributiebureau bestemd zien en diende een voorstel in om een nieuwe beslissing van den Raad uit te lokken. Wethouder van Westendorp, die altijd z'n collega De Bruin zoo trouw terzijde staat, vroeg den heer Maas of hij al eens op het tegen- woordige distributiebureau was geweest. nO, zeker, zei de heer Maas. '>Ban hebt u slecht uit uw oogen gekeken", het de heer v. Westendorp er op volgen Aan meer van zulke „Seitenhiebe" heeft het tijdens het debat niet ontbroken. Toen het debat zoo wat ten einde liep kon worden vastgesteld, dat zelfs eenige leden van het college van B. en W. het huis van binnen nog nooit gezien hadden, en verschillende naadsleden het evenmin kenden. De conclusie lag dus voor de 'hand dat vele onzer vroeden na het gesprokene van den heer Maas de meening waren toegedaan een kat in den zak te hebben gekocht. Toch voeld? men er weinig voor om den koop weer ongedaan te maken of een andere bestemming aan het pand te geven. Met 18 tegen 5 stemmen werd het voorstel-Maas afge wezen en de f2000 installatiekosten z. h s goedgekeurd. Met de overdrachtskosten mee kost het pand aan de Lange Nieuwstraat de gemeente nu reeds f 45.000 1 De heer Maas was zeer boos, dat z'n voor- stel strandde. Weth. de Bruin glimlachte omdatie zoo'n

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 2