Dagblad mor Schiedam en Omstreken. ZUU^o^; I ZUu^ IIUU i De Oorlog. In den tod van Mande Witt. 41st© Jaargang. Zaterdag 8 Juni 1918. No. 12159 Gratis Ongevallen verzekering m Bet nienwe Miesstelsel. Westelijk tronk FEUILLETON. Buitonlandaeli Mieuws. Bureau: Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no, 148. - Poatbua: 89. Ibonaeiuo&tfeg fsw 8 ssuiaadms £1.60, pier waak 18 aast, feoeo® p. post f8.— kwaotMl. 82»oadedfh8 aaxmtsaw 3 cent. Incassokosten worden berekend. Advertentie*::;!5 regels fl.30 eïka regel daarboven 25 ct. 3 maal plaatsan wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 50 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk advartearen. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Op alle advertentiën in het Zaterdagavondnummer 10 oorlogstoeslag. Incassokosten worden berekend, to»en»Lige f Qf|0 Mi» m 1*00(1 bi' f'I flfl De vsrstekering wordt gewaarborgd door de Hollandsche Algomeene Verzekeringsbank t® Schiedam. bij ver Bes van b$ TfliHea van een wrysviago»; verttM van eiken and** Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere qfficieek al en aankondigingen en kennis gevingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Ter algemeene kennis wordt gebracht dat bij Koninklijk Besluit van 31 Mei 1918 no. 50 het door J. B. Walters ingesteld beroep tegen het besluit van Burgemeester en Wet houders van 17 Januari 1918 waarbij hem een voorwaardelijke vergunning is verleend tot uit breiding van zijn fabriek tot het vervaardigen van machines in het pand Westvest 86, ka daster Sectie C. no. 382 door bijplaatsing van een electromotor van 5 P.K. ter vervanging van den bestaanden gasmotor, niet ont vankelijk is verklaa rd. Schiedam, 8 Juni 1918. Bij de verdeeling van het land in 18 Rijks kieskringen is een eigenaardige volgorde op te merken. Deze is n.l. gekozen volgens de oude regeling uit den tijd van Karei V. De hertog dommen Brabant en Gelderland het eerst, dan de graafschappen Holland en Zeeland, vervol gens het bisdom Utrecht, daarna de heerlijk heden Friesland, Overijsel, Groningen en het landschap Drenthe naar, de rangorde der gewesten onder Karei V en eindelijk Lim burg, dat eerst in 1867 een provincie werd. De volgorde is die der grondwet van 1840. Bij de aanstaande Tweede Kamerverkiezing op Woensdag 3 Juli zullen 100 leden gekozen worden. Iedere kieskring functioneert als ad ministratief stemdistrict. Alle stembussen wor den opgezonden naar het Rijksstembureau te 's-Gravenhagedaar worden de bussen ge opend, alle stemmen eerst tezamen geteld en op grond van het totaal de kiesdeeler vastge steld. Om gekozen te zijn moet men het aantal stemmen hebben bereikt dat deze kiesdeeler aangeeft. Zoovele malen als iedere partij dit aantal bereikt zooveel zetels ontvangt zij. De wet kent natuurlijk geen partijen, daarom wordt aan iedere partij (groep) een nummer gegeven. Bij loting wordt vastgesteld het num mer van de reeks van iedere partij. Een zeer belangrijke plaats neemt het num mer van de partij of groep hierbij in. Zuiver ea uitsluitend op grond van het be reikte aantal stemmen van de reeks aangeduid door dit nummer, worden de zetels toege wezen. Evenals op een wedstrijd bij het win nen van den prijs het eerst genoemd wordt het nummer van den mededinger. Op den verkiezingsdag houden de partijen een wedstrijd. Dat de partijen die wedijveren ieder een nummer krijgen is noodzakelijk. Om aan kleine groepen of zelfs aan grootere partijen meer kans te geven het vereischte getal te bereiken kan een gemachtigde worden aangewezen om hun lijst met die in andere kieskringen te verbinden. Zelfs kunnen deze door partijen onderling worden verbonden, zooals met de politiepartij en het Verbond tot Democratiseering der Weermacht heeft plaats gehad, op voorwaarde van behartiging der wederzijdsche belangen in de Tweede Kamer, ingeval een hunner candidaten daarin zou worden gekozen. De beteekenis van deze verbindingen zijn derhalve niet gering en mogen niet worden onderschat, omdat hierdoor zoo gemakkelijk afbreuk kan worden gedaan aan de groote politieke partijen, waarvan de Katholieke Staats partij de voornaamste is. Talrijke groepen of partijen treden in het strijdperk. Aan candidaten geen gebrek. Het land is als het ware met candidaten over stroomd. Over het geheele land zal Niet ongeveer 2500 candidaten de strijd worden aangebonden. In den kieskring Amsterdam alleen 24 lijsten met 171 candidaten, in Haarlem 22 lijsten met 160 candidaten, in Leiden 21 lijsten, in Arnhem 22, in Middelburg 21 en in den kieskring Dordrecht 23 lijsten. Behalve de bekende partijen, Roomsch Katholieken, Anti-Rev., Christ. Hist., Libe ralen, S. D. A. P., dienden zich aan met de noodige candidatenreeksen o.a.de Ghristen- Democraten, de Christelijk Sociale Partij, Bond van Christen Socialisten, de Nationale Bond van Protestantsche Kiezers, de Oud-Gerefor meerden, de Synthetische Partij, de Algemeene Staatspartij, de Neutrale Partij, de Plattelands partij rechts, de Plattelandspartij links, Politie partij, Koloniale partij, Economhche Bond, Vrijz.Dem.Bond de Vrij-liberalen, de Vrij-libe- ralen met een bijzondere lijst, de Socialistische Partij, Soc. Dem. Partij, Verbond tot demo cratiseering der Weermacht, de Amsterdamsche Politie- en Brandweerpartij, de Volkspartij, daarenboven twee groepen kiezers in Leeuwarden en een groep kiezers in Amsterdam, in totaal 27 georganiseerde partijen en 3 groepen. De nieuwe Kieswet geeft ook aan Vrouwen bevoegdheid zitting te nemen in de Tweede Kamer. Alzoo geen Vrouwenkiesrecht, maar wel mogen vrouwen, indien gekozen, zitting nemen in het parlement. t Onder de candidaten vinden wij dan ook voor de eerste maal een aantal vrouwelijke, doch uitsluiteud bij de linksche partijen. Rechts doet aan dit nieuwe niet mee. Om ons tot den Kieskring Dordrecht te bepalen, vinden wij daar op de diverse libe rale Candidatenlijsten, Mevr. van Balen-Klaar, (Liberale Unie), Mevr. Dr. Aletta Jacobs, (Vrijz. Dem.), Suze Groeneweg (S.D.A.P.), Mevr. W. Wijnands-Franken, (Economische Bond), Mevr. de Douairière Gravin A.P.N. van Heerdt tot Eversberg-Quarles van Ufford (Vrij liberalen) voor de kieskringen Overijssel en Utrecht, terwijl van dezelfde partij deze dame voor den kieskring Dordrecht plaats heeft moeten maken voor niemand minder dan Dr. F. G. Waller, directeur der Nederl. Gist- en Spiritusfabriek te Delft. Dr. Waller is voor den kieskring Dordrecht, waaronder Delft en Schiedam behooren, de gevaarlijkste Candidaat voor rechts, omdat deze laatste candidaat der Vrij-liberale partij vooral in Delft een plaats van zeer groote beteekenis inneemt op industrieel- en handels gebied. Een reden te meer, die ons moet prikkelen tot uiterste waakzaamheid, willen wij niet op allerlei wijze aan den lijve gevoe len den ernst van dezen Stembusstrijd. Waar dus zoo'n felle verkiezingsstrijd in aantocht is, moet er voor worden gezorgd, dat op den 3en Juli a.s. alle hens op dek zij. Allerwege bereidt men zich voor op een strijd, die zal beslissen over de toekomst van ons land. Als een lichtpunt mogen wij het beschou wen dat de Katholieken uitsluitend op Ka tholieke mannen zullen stemmen, In dit verband mogen wij vermelden, dat de herstemmingen, alsmede tusschentijdsche verkiezingen, vervallen zijn. Wanneer een Kamerlid uitvalt, hetzij door bedanken, door overlijden of andere reden, dan staat zijn opvolger reeds klaar, omdat door de verkiezing tegelijk is uitgemaakt en vastgesteld, wie aangewezen is om als opvol ger op te treden, n.l. de volgende van de reeks, waarop de eerste gekozen was. Alles komt er dan ook op aan. om het aantal katholieke stemmen op den stemdag zoo hoog mogelijk op te voeren. Moge Schiedam zich in den naderenden strijd niet onbetuigd laten en voor de Katho lieke Zaak dapper mede strijden. De katholieke lijst staat als no. 3 in de reeks van 23 candidatenlijsten op het stem biljet vermeld. Als eerste candidaat der katholieke Staats partij zien onze kiezers daar: M. J. G. M. Kolkman, oud-minister van Financiën. Het witte puntje voor diens naam moet worden zwart gemaakt. Men zoeke dps op het stembiljet eerst de katholieke candidatenlijst op, n.l. vermeld on der no. 3, en brenge dan uitsluitend zijn stem uit op Nummer 1: Mr, M. J. C. M. Kolkman. Terwijl het Duitsche stafbericht van gister middag slechts plaatselijke gevechten meldt en het avondcommuniqé zegt dat de toestand onveranderd is, bericht de Fransche staf eeni- ge successen der geallieerden. In het Fransch communiqué van gister- middag wordt gemeld 'Tusschen Qurcq en Marne zijn de Franschen doorgegaan met hun plaatselijke vei richtingen in de streek van Veuilly-Bussiares. Ze zetten hun vooruitgang aan en vermeesterden het dorp Vinly benoorden Clignon a smede de boschjes ten O. daarvan, Het station van Veuilly en de Noordelijke randen van dit dorp zijn insgelijks in het bezit der Franschen. Verder zuidwaarts hebben de Amerikaansche troepen op het front TorcyBelleauBoure- sches veld gewonnen. Bewesten Chateau~~Thierry hebben de Fran schen door een feilen aanval hoogte 204 weer in handen gekregen. Tusschen de Marne en Reims hebben de Britsche troepen weer voet gekregen in het dorp Bligny en den vijand geducht gehavend. Het Fransch avondcommuniqué meldt nader Tusschen Qurcq en Marne hebben de Fran schen met goed gevolg liun beperkte verrich tingen voortgezet. De Fransch-Amerikaansche troepen hebben hun winsten ten N. van Vinly tot aan de oostelijke randen van Chezy uitgebreid, Veuil- ly-la-Poierie en Bouresches genomen, als mede in 't algemeen hun stellingen op het front TorcyBouresches aanmerkelijk verbeterd. Tusschen de Marne en Reims heeft voort gezette actie hen in het volle bezit van Bligny gesteld. De Engelsche staf berichten bevatten niet» van belang. Reuter geeft het volgende over zicht van den militairen toestand Tusschen den 31n Mei en den 3n Juni heb ben de Duitschers .aanzienlijke vorderingen ge maakt op het front van Noyon en Chateau Thierry, n.l. vier tot zes mijl tusschen Sois- sons en Chateau Thierry en één tot twee mijl tusschen Soissons en Noyon. Den ln Juni deed de vijand een aanval met tanks zuidoostelijk van Reims, ten einde het hooge terrein te bezetten. De Duitschers hebben geaarzeld om een on- middellijken aanval op Reims te doen, daar. dit daarop sedert lang doo.r middel van ver sterkingen is voorbereid. Behalve het moreele effect zouden de Duitschers weinig winnen bij de verovering van Reims. Alleen zouden zij de Franschen kunnen verdrijven van gewichti ge spoorwegknooppunten. De Duitschs linie in den nieuwen vooruitspringenden hoek loopt thans iets meer westwaarts, doch recht op de Aisne aan, dan naar het Zuiden vijf mijl be westen Soissons tot Longpont en de Ourcq. Vervolgens buigt de linie zich een weinig westwaarts tot op ongeveer een mijl van La- ferte om zich daar oostwaarts tot de Marne te wenden, met een in zuidwestelijke richting loopenden saillant, kort voor dat zij de rivier bereikt. Sedert den 3n Juni hebben de Duitschers slechts plaatselijke aanvalspogingen gedaan, ten einde de overgangen over de Oise, de Aisne en de Ourcq te vermeesteren. Gedurende de laatste drie dagen is dé tegenstand der Fran schen veel krachtiger geworden zij deden aan zienlijke tegenaanvallen en maakten verschei den honderden gevangenen. De vijandelijke vooruitgang is daarmede gestuit en het on middellijk gevaar geweken. WILLEM BIIEUPÖÖST, Ambassadeur in Engeland. I. Tot hen, die het langst den post van secre taris van Schiedam hebben vervuld, behoort zeker Willem Nieupoort, die van 29 April 1611 tot aan zijn dood (3 Mei 1647) deze functie uitoefende. Behalve het secretariaat dezer stad bekleedde hij ook het notarisambt (sedert 10 Maart 1598) en was door Johan van Matenesse aangesteld tot baljuw en schout in diens heerlijkheden Oud- en Nieuw Matenesse en Zouteveen. Hij had ökinderen a. Mr. Willem Nieupoort, b. Joris Nieupoort, notaris te Schiedam, (ge huwd met Barbara Sas, dochter van Adriaan Gerritss. Sas, burgemeester van de stad Nieuwpoort). c. Catlialyna Nieupoort (gehuwd met Gerard Vinck, advocaat bij bet Hol van Holland te 's-Gravenhage). d. Cornells Nieu poort secretaris-rentmeester van Schieland, gehuwd met Digna Surendonck van den Bosch, dochter van Pieter v. d. Bosch, Heer van Zevenhoven) en e. Cornelia Nieupoort 30 Aug. 1651 ongehuwd te Schiedam overleden, i De oudste zoon Mr. Willem Nieupoort werd te Schiedam gedoopt 4 Febiuari 1607. Na te dezer stede zijn eerste onderwijs te hebben gehad, vertrok hij, zooals zulks in I dien tijd gebruikelijk was, naar het buiten- j land om zijn studiën te voltooien. Den l2en April 1627 behaalde hij zijn doctorstitel in de rechten te Anjers en keerde vervolgens naar Holland terug. Zijne groote bekwaamheden trokken weldra de aandacht, zoodat hij door Albert Joachimi, onzen ambassadeur in Engeland, tot diens secretaris werd aangesteld. Na zijn terugkeer in 1634 in Holland, werd Nieupoort in de Vroedschap van zijn geboor testad gekozen. Zijn omgang met vele voorname staatslie den leidde er toe, dat hij weldra in het staat kundig leven van zijn tijd een zeer voorname rol zou gaan spelen. Den 19en Maart 1635 vroeg hij aan de Vroedschap van Schiedam ,,omme ter verga- deringh van de Heeren Staten van Holland ten dienste dezer stede aangenomen ende ge- bruykt te werden tot pencionaris." Zijn'verzoek werd ingewilligd. Hij trad dus van nu af op als pensionaris van Schiedam, in welke functie bij tal van gewichtige staatszaken te behandelen kreeg. Het gjng vanwege Schiedam op een koopje. Volgens besluit van de vroedschap mocht hij die functie uitoefenen „sonder eenige vacatiën ofte dachgelden van dese stede te genieten." Fatsoenshalve kon men hem echter niet ge heel zonder eenige tegemoetkoming laten, zoo dat in de akte zijner aanstelling volgt„ende de reysen buyten den Hage, in andere stede ofte plaetsen vallende, sal die ten believe van Heeren Burgemeesteren en Vroedschappen mede moeten waernemen, mits genietende reys- en de teerkosten." „Voor alle twelke hij zal genieten tot laste deser stede jaerlicx de somma van vijffhon- dert gulden, ingaande ter expiratie van zijnen dienst int collegie van Gecommiteerde Raden" (waarin hij sinds eenigen tijd zitting had.) Den 13en Juli 1636 verzocht hij aan de Vroedschap zich metterwoon in Den Haag te mogen vestigen. Dit werd h.em toegestaan, daar de pensionaris toch de meeste zijner werk zaamheden in Den Haag moest verrichten. Nieupoort trad den 18en Augustus 1637 te Amsterdam in den echt met Anna van Loon, dochter van Hans van Loon, een der voor naamste Amsterdamsche kooplieden. Eenige jaren na zijn huwelijk werd hij Raad en Rentmeester-generaal der Domeinen. Hij bleef tevens nog steeds pensionaris van Schiedam. Na den dood van zijn vader (begraven 3 Mei 1647) richtte hij een schrijven aan de Vroed schap van Schiedam, waarin hij te kennen gaf „omtrent 12 jaren deze stede gediend te hebben als peasionnaris en adjunct ter vergadering van de Staten van Holland" zonder gedurende dien tijd „tractement of te erkentenisse" te hebben genoten. Wegens het overlijden van zijn vader miste hij ten zeerste het ouderlijke huis te Schie dam. Hij zou het billijk vinden indien men hem voor zijn diensten beloonde. De vroedschap besloot„Nieupoort hooch- lijck te bedanken voor de goede diensten bij hem gedurende den voors tijd van 12 jaren aan deze stede gedaan" en bepaalde dat hij 2 gulden daags zou krijgen zoo dikwijls hij in de Staten van Holland zou verschijnen, in" gaande 10 Mei 1647. Nieupoort stond door zijn ambt als pen sionaris en als rentmeester-generaal der Do meinen met tal van voorname personen op po litiek gebied in Den Haag in relatie. Het behoeft dan ook geen bevreemding te verwekken, dat hij tot een van de intiemste vrienden behoorde van den pensionaris van Dordrecht, Johan de Witt, die in 1650 den eed als pensionaris voor den Oudraad te Dordt aflegde.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 1