In den t|jd van Johan de Witt. Binnenland. FEUILLETON. 8tads- en Gewestelijk Nieuws Crisismaatregelen. kanto mptei's' afgebrand, dat is ongeveer een der de. gedeelte van de oppervlakte der stad. In den grond geboord. Volgens een draadloos bericht is de Neder landsche zeillogger „Helena" (IJ. M. 312), die Vrijdag 24 Mei van IJmuiden ter visscherij was uitgevaren, Zondagmorgen op de Noordzee in den grond geschoten. Van de negen opva renden zijn er 6 ongedeerd en 3 gedood. De dooden zijnvan Gelder, wonende te Rotter dam, Schage en Smit, wonende te IJmuiden. De geredden bevinden zich aan boord van het lichtschip „Doggersbank" (Noord). De „Helena" IJ. M. 312 was een zeillogger van de reederij Busman en Koningstein te IJmuiden. De dooden bevinden zich aan boord van den iogger „IJ.M. 87" en zullen hoogstwaarschijn lijk op het lichtschip „Doggersbank Noord" worden afgegeven. Vermoedelijk zal de sleep boot „Witte Zee de geredden en dooden van genoemd lichtschip afhalen en naar IJmuiden brengen. der 1 ook merkwaardige ontwerp-resoluties (die van het eeuwig edict bijvoorbeeld) en het groote, keurig gehouden kasboek van De Witt's ver mogensadministratie. Voorts is er een verza meling pamfletten tegen De Witt en zijn re geering gericht. Het museum is kosteloos te bezichtigen van 105 uur. Het convooi naar Indië. Naar wij vernemen, is het vertrek van de „Hertog Hendrik", de „Tabanan" en de „Noordam" nader vastgesteld op Woensdag 19 dezer.. De „Koningin Regentes". Onder giraote belangstelling is gisternamiddag het stoffelijk .overschot van den administrateur van 'de Koningin Regentes, den heer Smit, ter- aarde-besteld. Vele bloemen en kransen dekten de lijkbaar. Aan de groeve heeft oia. de heer Th. de Meester, directeur van de maatschappij1 Zeeland, het w,op-rd gevoerd. Hij) zeide, dat ge durende de vijf maanden, dat de hospitaalsche pen varen, de mannen van de Kpmingin Regentes alles gedaan hebben wat hun plicht was. Spre ker bracht hulde aan de nagedachtenis van de slachtoffers. 1 De tweede Boterbon. De minister van Landbouw maakt bekend, dat de bon 2de week van de boter-, melange A en B en margarinekaarten voor het le tijd vak geldig is van 10 tót en met 16 Juni 1918. De onthulling van het standbeeld van Johan de Witt. H. M. de Koningin zal morgen hij de ont hulling van het standbeeld voor Johan de Witt op de Plaats te 's-Gravenhage vergezeld zijn door Z. K. H den Prins der Nederlanden. De Duitseh-Engelsehe conferentie. De Duitsche-Engelsche conferentie in verband het krijgsgevangenwezen is gisternamiddag 3 uur haar tweede bijeenkomst in de Trèveszaal in Den Haag begonnen. De aanvankelijk op 10 uur 's ochtends bepaalde vergadering was om een technische reden tot 3 uur uitgesteld. Het ligt niet in de bedoeling, geregelde pers communiqués omtrent het verhandelde open baar te doen maken, evenmin als dit geschiedde in 191/, toen de eerste gelijksoortige conferen tie te 's-Gravenhage plaats had. Waarom No. 1 1 De „Nieuwe Tilb. Crt." bevat een schrij- i ven van mr. A. baron van Wijnbergen, voorzit ter van den Alg. Bond van R. K. Kiesvereeni- gingen in Nederland, waaraan het volgende is ontleend „Op Uw verzoek geef ik U gaarne mijhe meening1 en wel mijne zeer besliste meening I over het door U mijl toegezonden artikel uit de „Tilburgstbe Couxlant" waarin de woor den voorkomen „Het is niet beslist noodig 1 No. 1 te stemmen, men mag ook voorkeur stemmen uitbrengen." Die woorden verdienen mijn inziens de meest gestrenge afkeuring. Ik wil dan ook I wel verklaren dat, in welken kieskring ook i wonend, ik mij! verplicht zou achten op 3 Juli a.s. te stemmen op No. 1 van de Katholieke lijst en wel voornamelijk op de volgende gronden. De candidaten zrjn niet op de lijsten gebracht, opdat de kiezers daar uit eene keuze zouden doen. Neen, onder leiding der politieke besturen zijn door de georganiseerde kiezers de candidaten gesteld in bepaalde volgorde, en zoo ook ge bracht op de 1 ijlst, in overeenstemming met art. 36 der Kieswet dat bepaalt, dat de can didaten op de lijsten worden geplaatst in de volgorde waarin door de onderteeke naars aan hen de voorkeur wordt gege ven. Verder waarborgt de wet dat door te stemmen op No. 1 de candidaten worden ge kozen in de volgorde als door de kiezers ge- wenscht. Degene dan, die niet stemt op No. 1 onttrekt zich aan de leiding der politieke be sturen, gaat in tegén de uitgesproken wil der georganiseerde kiezers en doet zulks niet open lijk, maar... in 't geheim. Vervolgens, wordt niet vastgehouden aan te stemmen op No/ 1, dan zal dus in het ver volg de politieke strijd een strijd woeden tus schen Katholiekten onderling met al de ramp zalige gevolgen die we vroeger reeds daarvan hier en daar hebben gezien. Ik aarzel dan ook niet te' zeggen, dat ik ten slotte meer dan onze politieke tegenstanders hèn vrees, die door te sturen op het uitbrengen van voor keurstemmen, desoirganiseerend werken en on ze katholieke partijl langzaam maar zeker ondermijnen. Ik neem gaarne aan, dat velen dit neit inzien, maar1 daarom is het plicht matig tijdig te waarschuwen." Jolian de Witt-tentoonstelling. In het Haagsche Gemeentemuseum is gis teren een kleine tijdelijke tentoonstelling ge opend, aan Johan de Witt gewijd. Men vindt er, behalve een afgietsel van zijn buste, door A. Quellirius, verschillende portretten, o.a. dat door A. Hanneman uit 1653. Voorts tal van gravures, portretten zoowel als afbeeldingen van gebeurtenissen, waarbij De Witt betrokken was. Een collectie penningen, waaronder zeer zeldzame, en andere curiosa, waarbij orgineele zakboekjes, door De Witt als raadpensionaris .gebruikt, zijn er bij geplaatst. Zeer merkwaar dig zijn eenige origineele brieven vah De Witt, aan zijn vrouw, aan Beverningh, aan zijn broe- WILLEM NIE0P00RT, Ambassadeur in Engeland. II. De brieven, geschreven door en aan de Witt zijn in 17231725 in druk verschenen bij Hendrick Scheurleer in Den Haag. Zij omvatten niet minder dan 6 zware kwarto deelen, enkele verlucht met het fraaie portret van de Witt, een kopergravure door Houbraken. In afzonderlijke uitgaaf in vorm gelijk aan die van de Witts brieven is bij denzelfden uitgever in 1725 verschenen het „Verbael, gehouden door de heeren H. van Bevcrvingh W. Nieupoort, J. van de Perre en A. P. Jongestal als gedeputeerden en extraordinaris ambassadeurs van de heeren Staeten Generaal der Vereenigde Nederlanden aan de Republyck van Engelandt ln dit verbael vindt men omstandig ver haald het wedervaren van dit gezantschap ia Engeland van den daturp van zijn vertrek af, waarbij de correspondentie met de Witt in extenso is afgedrukt. Van Bevervingh reisde 21 Juni 1653 naar Londen af, terwijl Jongestal dienzelfden dag uit Friesland naar den Haag vertrok, waar Troelstra naar Frankrijk Ilavas seint heden: De -openbare meening jn Frankrijk legt eenige verwondering aan den dag over het bericht, dat i roelstra de Nederlandsche socialisten zou ko men vertegenwo,cxrd igen op de conferenties in de geallieerde landen, na de verklaringen, die hij pas afgelegd heeft en die de geheele Éuropsclhé pers overgenomen heeft. De persoon en het ta lent van I roelstra zijn hier niet in het spel, maar men vindt, in de eerste plaats in de Fransdhe so cialistische kringen, dat de Nederlandsche soh cialisten beter zouden doen om naar dp con ferenties in de geallieerde landen vertegen woor digers te zenden, wier bonding van straote pn- zijdigheid en onpartijdigheid geen onderwerp van discussie künnen uitmaken. den midden-Rijn, die zich hebben aaneengesloten, hebben aan den goewemeur van Keulen een drin gend protest gericht tegen het vissdhen der Ne derlanders op den Rijn. Zij betoogen, dat de I Rijn visscherij steeds geringere resultaten ople- i vert, daar de Nederlandsche vissohers zich thans met zestig visschersvaartuigen op den Rijn to,t Riidesheim bevinden, tegen de Diuitschers met dertig. De laatsten kunnen tengevolge van ge brek aan personeel, alsmede geringere kapitaal- I kracht, de visscherij1 niet in denzelfden omvang j als de Nederlanders drijven. Het is hoog: tijd, dat er wordt ingegrepen, opdat de Duitsche levens middelen niet naar het buitenland verdwijnen. Rcgeeringstelegrammen. De minister van waters,taat heeft de mede werking van ziln ambtgenoot van binnenland- sche zakten ingeroepen om tot vermindering van het aantal regeeringstelegrammen te geraken en om tot intrekking van tijdelijke vergunningen over te gaan, indien dit zoinder overwegend bezwaar kan plaats vinden. Biepierking! van het aantal regeeringstelegrammen is nopdig, wijl de toe vloed van die telegrammen in den laatsten tijd een ongekende uitbreiding heeft Verkregen, waar door het particulierte telegrammenvertceer, waar onder ook de courantentelegrammen behooren, op sommige trajecten en 'Onverwachte tijdstippen geheel op den achtergrond wordt gedrongen. Ern stige klachten zijln daarvan het gevolg. Er ware, naar eerstgenoemde minister voor komt, met ernst naar te streven, alle Igtedaoh ten- wisseling, welkte pete post kan plaats vinden, niet meer per telegraaf te doen geschieden, en voorts er voior te makten, dat de beslist noodige regee- rings- of gewone telegrammen zoo beknopt mo gelijk1 zijn ingericht. Zich bij; het vorenstaande aansluitende, heeft de minister van binnenlandsche zaken aan de commissarissen der Koningin verzocht, de bur gemeesters zoomede de plaatselijke vuchtelingen- oomité's van de wertsoben van den minister van waterstaat in kennis te stellen en hun met aan drang, namens hem uit te noodigen, slechts in Onvermijdelijke gevallen per draad met hem en met de commsisarissen der Koningin van gedach ten te wisselen. De Rijnvisscherij. De correspondent van de „N. R. Ct." te Keulen seint De Rijnvisschers uit verschillende steden aan hij Nieupoort ontmoette. Nieupoort en Jongestal vertrokken 24 Juni 1653 gezamenlijk via Rotterdam naar Zeeland, waar van de Perre door hen werd afgehaald. Nog denzelfden dag voeren zij met een directieschip van onze vloot „den Swarten Arendt", onder commando van kapitein Thonis Post, van Vlissingen naar Engeland. Het ge- volg^ en bagage werd met den hoeker „de Pen," schipper Arien Klaasz., van Maassluis uit overgebracht. Den 30en Juni 1653 kwam het gezantschap in Londen aan, zoodat kort daarna de onder handelingen met den Protector een aanvang namen. Tallooze conferentiën hadden er plaats, ter wijl een groot aantal memoriën werd gewis seld. In t bijzonder beijverden onze gezanten zich de uitwisseling van krijgsgevangenen te bewerken. In Augustus waren er reeds vele Nederlanders naar hun vaderland teruggekeerd, en Engelschen van hieruit teruggezonden. De onderhandelingen over het vredesverdrag vlotten evenwel niet erg, zoodat Nieupoort en Jongestal 14 Aug. 1653 naar Holland vertrok ken om rapport uit te brengen. Van deze gelegenheid maakte Nieupoort te vens gebruik Schiedam te bezoeken, daar hij altijd nog pensionaris en lid van de vroed schap was gebleven. 1 September deed hij in de vroedschap uit voerig inededeeling van de onderhandelingen. In het laatst van October 1653 gingen Boter. De minister van landbouw, handel en nijver heid heeft tot de burgemeesters de volgende cir culaire gericht: Naar mij' wpridt medegedeeld, bestaat er ge-, gronde vrees, dat verschillende boterpfloduöenterr zullen trteJcJhten zidh als plaatselijk grossier te doen inschrijven, om op deze wijze de leverantie van boter naar verschillende gemeenten in han den te krijgen. Het mag overbodig geacht worden u te wijzen op den misstand, die hierdtoior zou, ontstaan. Aan den eenen kant toöh zouden zij', die tot nu ,toe' een bestaan gevonden hebben als gros sier in boter, geheel wjoirden uitgeschakeld, ter wijl aan den anderen k'ant een reeks van perso nen zich in hun plaats zouden dringen, zonder dat aan een dergelijke vermeerdering van het aan tal grossiers «enigszins behoefte bestaat. Op grond hiervan heb ik' de eer u te verzoeken, u va,n geen plaatselijk' grossier in bioter te willen bedienen, zonder vooraf omtrent de personen, die daarvoor in aanmerking kunnen komen, «over leg te hebben gepleegd met het Iiijkskantopr voor Vleesch en Vetten. Ik' vertrouw, dat u aan j dit verzoek in het belang van een goede uitvoe ring van de boterregeling wel gevolg zult wil len geven. (Stct.) Visch. Op bon 123 en 64 verkrijgbaar It pond versche visch. In de week van 1015 Juni is verkrijgbaar Nieupoort en Jongestal weer naar Londen te rug. De volgende maand werden de onder handelingen met Engeland hervat. Begin December overviel v. d. Perre een ziekte, waaraan hij binnen den tijd van 8 dagen overleed. Het overlijden maakte in re- geerings- en diplomatieke kringen in Londen een diepen indruk. Het lijk van v. d. Perre werd, na gebal semd te zijn, naar Zeeland overgebracht. Na heel wat onderhandelingen besloot het drietal overgebleven gezanten in Januari naar Holland terug te keeren, om met de Staten- Gerreraal persoonlijk nader overleg te plegen. ma ^Cn ^e^rua" gaf Nieupoort in de Schiedamsche vroedschap een overzicht van den stand der onderhandelingen. Nadat van Beverningh 30 Januari 1654 reeds naar Londen was teruggekeerd met nieuwe instructies, volgden Nieupoort en Jon gestal in de maand Maart met nog uitge breider volmachten. Den 10en Maart 1654 had te Dover, waar heen v. Beveringh zich had begeven, de eerste bijeenkomst van het driemanschap plaats. Be sloten werd drie edelen naar Westminster te zenden, teneinde de aankomst van Nieupoort en Jongestal aan den Protector te berichten. De ceremoniemeester, vergezeld van zes edelen, kwam het gezelschap den 13en Maart namens Cromwell te Dover verwelkomen. Een „kostelyke barge van syne hoogheyt" bracht het gezantschap den volgenden dag naar Londen „nevens 7 anderen (barken) tot Op bon 48 1 ons harde Zeep per persoon 11 ct. per ons. Op bon 68 1 ons groene erwten per persoon 11 ct. per pond of Capucijners 27 ct. per pond. Op bon 70 11/s ons bruine Boonen per per soon 11 ct. per pond. Op bon 72 Va ons Gort per persoon 13 ct. per pond. Op bon 80 1 ons harde zeep a 11 ct. per ons. Bon 48 geldig op Woensdag en volgende dagen. Bon 72 op Donderdag. Bon 14 (Kindermeel) is deze week geldig. Uitgifte van bons voor Kindermeel op Dins dag 11 Juni, 's nam. 231/, uur, aan het Broodbureau voor hen die nog niets ontvingen, Aardappelen. In de week van 1015 Juni verkrijgbaar op bon 74 per persoon 1 kilo Kleiaardappelen op bon 76 per persoon 1 kilo Kleiaardappe len op bon^.78 per persoon 1 kilo Kleiaard appelen. Kleiaardappelen 61/., Cent per Kilo. Bon 74 geldig op Maandag, 76 op Woens- dag, 78 op Zaterdag. Koffie. Gedurende het tijdvak, aan vangende op 1 Juni en eindigende op 15 Juni, zal door detaillisten aan verbruikers mogen worden afgeleverd op Bon no. 30 eener thee- en koffiekaart 0.05 K.G. koffie. Gedurende het tijdvak, aanvangende op 16 Juni en eindigende op 30 Juni, zal door detail listen aan verbruikers mogen worden afgele verd op Bon no. 31 eener thee- en koffiekaart 0.05 K.G. koffie. Thee. Op bon 21 der oude kaart kan tusschen 15 Juni en 15 Augustus l1/2 ons thee ontvangen worden bij den leverancier, die met inneming van bon 19 het lijf dier kaart heeft gewaarmerkt. Broodkaart. De broodkaart van het 52 tijdvak loopt van 8 Juni tot en met 14 Juni. Schoenen bons. De bureaux waar bons voor schoenen te bekomen zijn, zyn gevestigd: Lokaal Rehoboth, PloegBtraat en St. Joris Doele. lokaal Rehoboth is geopend de eerste 3 dagen der week en de Doele de laatste 3 dogen der weck, beiden van v.m. 9—12 en n.m. van 2 5 uur. Wie niet of beneden de 21ste klasse der Inkom stenbelasting rs aangeslagen heeft recht op een bon. Centrale Keuken. lederen dag, behalve Zondags, is tusschen 11 en 1£ warm eten te bekomen k 12 ct. per portie, aan de spijskokerij Achter de 1 eerstoof, Spijskoksrij Lange Haven 11, Gymnastieklokaal Dwars straat en Gymnastieklokaal Buitenhavenweg. Het eten moet daags te voren besteld worden. Het menu wordt wekelijks per advertentie bekend gemaakt. Er worden ook bonhoekjes met 6 bons uitgegeven. Op deze bons wordt het eten k 11 cent per portie van trekt. De Katholieken en de Wethouderszetel. A.s. Vrijdag zal in den Gemeenteraad aan de orde worden gesteld de benoeming van een Wethouder (vacature-Goslinga.) Het spreekt vanzelf dat thans een heel an dere toestand is geschapen als bij de periodieke wethouders verkiezing in 1917. Toen hebben de katholieken, hoewel de sterkste partij in onzen Raad, eenparig hun stem uitgebracht op den heer Goslinga. Dit deed men met te meer genoegen, wijl de heer Goslinga als rechtsche wethouder zeer groote verdiensten had en men hem noode in het college wilde missen. Nu echter hebben de katholieken tegenover andere rechtsche partijen geen enkele ver plichting. Zij staan volkomen vrij. Naar wij vernemen, zullen de katholieke Raadsleden dezer dagen een bijeenkomst hou den, om hun houding nader vast te stellen. transport van onse edelluyden ende treyn ende 4 bargen voor de bagagie." Zooals men ziet, waren onze gezanten van een "schitterend gevolg vergezeld. Omtrent ten half elf uuren" aldus ver haalt het gezantschap in zijn „Verbael" „met de voorschreve barge gearriveert aan den Tourwerf, zijn daerop gegaen ende aen de trap bejegendt van den heeren Piekeningh ende Stricklandt, uyt den Raedt van Staete ende van den hoer Cleapool, schoonzoon ende groot stalmeester van syne hoogheyt, die ons res- pectivelyck met een compliment verwelbekomt, ende, nae mutuele bejegeningen, inleydden in lijfkarosse van syne hoogheyt, die met 6 paer- den ende gevolgh van 10 lackeyen in livrey daer gereedt stondtsynde de edelluyden ende de rest van onsen treyn, die omtrent 25 in getalle met 6 paerden. Ende tot nogh 60 ofte 70 met 4 ende 2 paerden volgden." Na de lijfkaros yan den Protector waarin onze gezanten waren gezeten, volgde de karos van den gezant van Frankrijk en die van den gezant van Portugal, eveneens met een talrijk gevolg. De stoet reed onder groote toejuichingen van het volk naar Westminster, waar zij ten huize van Sr. Abraham Williams werden gere- cepieerd. 's Avonds was daar een schitterend diner, waaraan mede vele hooge functionarissen en officieren der Engelsche marine aanzaten. Wordt vervolgd. Op de van den n.m. 2 i 1. Ben niet de c linga. 2. Ver (-■eivol Ijkten St 3. Wijiz 1918. 4. Vbo tour van Arnsterdu derop'zegj strekken 5. Voor do Gasfa triciteitsl: aan de 1 derland toe te k'e 6. Voc r0gteling 7. Voo de Depa 8. Sch der overl den boiUiv met 13 1 de Polde 1190.000. 9. Voo art. 25 r Al ge meer van :opei 10. Vic van f 50.i aankoop nitbreidir 11. Vo op den 1 tie met 12. Vo van de 1 school V komstig' en 1918 te ktenne het over die. 13. Stel lojoning 1 in vefbai Bestuur Centraler 14. Vot te benoe leeszaal tigen sol king var Voorgc ten als i Votoirzil Raad. Leden Bauwens B'. S.J. der M. U Gereforrn De ln Beeft voc „De le. 0{ onder ii de Vero te Schie 29 Juli den 7en 1907. Ile. 1 mogelijk Buurde de huur Ille. 1 mogelijk Koopnra geven, Bezit he Voor ha ander m wordt gt Het i Voerige j Wijl re onder of vhn het Donde Burgerij onder v Laan, D Door Was een zonden die Ge vleesch Beffing I Van paa op het de heer Verzoek I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 2