Gemeurd Nieuws. Koloniën. Telegrammen. üertmieuws. Burgerllllfl 8tand. Scheepvaart. Handelsberichten. Gemeenteraad. Op de agenda voor de Openbare Vergadering van den Gemeenteraad np Vrijdag: 14 Jnni des n-m. 2 uur staan o.a. de volgende voorstellen: 1. Benoeming van een Wethouder in verband niet de ontslagaanvrage van den heer T. S. Gois- linga. 2. Verzoek van tien heer T. S. Goslinga om eervol ontslag; als ambtenaar van den Burger lijken Stand. 3. Wijziging van de Gemeentebegro.oting, dienst 1918. 1 4. Voorstel van B. en W. om! aan den Direc- leur van het Nederiandsthe Schoolmuseum te Amsterdam ten behoeve van dat museum! tot we- derop'zeggens een jaariijlkSche bijdrage te ver strekken van f25. 5. Voorstel van Bi. en WL 'Om de Commissie vo,or de Gasfabriek, de Drinkwaterleiding en het Elec- triciteitsbedrijf te machtigen tot wederopzegging aan de Vereeniging voior Gasfabrikanten in Ne derland een jaarlijkSCIhe subsidie van flOO. toe te kennen. 6. Voorstel van B,. en W. tot wij'ziging der regeling van de gasprijizeh. 7. Voorstellen van B. en W. ten aanzien van de Departementale Bewaarscholen. 8. Schrijlven van Bi. en W,. Waarbij zij on der overlegging van de plannen, voorstellen voor den bouw van een nieuw gebouw voor school ,f. toet 13 leerioklalen en een gymnastieklokaal bij1 de Polderstraat, een ctediet te verleen en van 190.000.—. 9. Voorstel van Bi. en W„ tot wijziging van art. 25 van het Algemeen Reglement voor het Algemeen Handels-Entrepot, betreffende de uren Van openstelling. 10. Voorstel van B1. en W;. om een crediet van f50.000.beschikbaar te stellen voer den aankoop van ijzeren buizen en hulpstukken ter uitbreiding van het Stadsnet der 'Gasfabriek! 11. Voorstel van B, en W. om met het io,og °P den buitendienst het aantal agenten van poi- 'itie met één te vermeerderen. 12. Voorstel vqn Bi. en W,. oan aan het Bestuur van de Vereeniging „de Huishoud- en Industrie school voior Schiedam en Omstreken", overeen komstig haar verzoek, over elk' der jaren 1917 en 1918 alsnog een verhooging van subsidie toe te kénnen vlan f 300.zulks in verband met het over 1918 te ontvangen provinciaal subsi die. 13. Schrijven van Bi. en iWj. betreffende de be- loaning v,an grondwerkers' bijl werkverschaffing in verband met een desbetreffend adres van het Bestuur van de Af deeling Schiedam van den Cenfralen Bond van Bouwvakarbeiders. 14. Voorstel van Bi. en IV. om een Commissie te benoemen vloer de iop te richten Openbare leeszaal en bibliotheek1 en hun College te mach tigen sollicitanten |0p te roepen vloior de betrek king van Bii bi i oitheciaresse Voorgesteld woridt de Commissie samen te stel len als vjoigt: ViotCHrzitteorde heer S. A. Maas, rid" van den Baad. Leden de heeren: A. Prins, letterkundigeJ. Bauwens, leeraar aan het Gymnasium en de H. Bi. S.; J. S. fiartstra, idem; Bi. J. Wijnveldt, Hojofd der M. U. L. O.-School van de Vereeniging voor Gereformeerd Onderwijl vopr jongens en meisjes. De Koopmansbeurs. De heer S. A. Maas, lid van den Raad, heeft voorgesteld het volgende besluit te nemen „De Raad der Gemeente Schiedam besluit le. Op te heffen de koopmansbeurs en zulks onder intrekking van de artikelen 115 van de Verordening op de Beurs en de Markten te Schiedam, vastgesteld bij besluit van den 29 Juli 1881 en gewijzigd bij besluiten van den 7en Januari 1895 en den 24 December 1907. lie. B. en W. uit te noodigen zoo spoedig mogelijk voorstellen te doen om de thans ver huurde localen van de Koopmansbeurs uit de huur te nemen. Ille. B. en W. uit te noodigen zoo spoedig mogelijk voorstellen te doen om aan de huidige Koopmansbeurs een andere bestemming te geven, opdat van dit waardevolle gemeente- bezit hetzij voor den Geméentedienst, hetzij Voor handel en industrie, hetzij voor eenig onder nuttig doel het meest voordeelige gebruik Wordt gemaakt." Het voorstel gaat vergezeld van een uit voerige memorie van toelichting. Het gas. Wïji vestigen de aandacht cnnzer lezers op de onder officieele berichten opgenomen publicatie van het gemeentebestuur in zake den gasprijjls. Levensmiddelenvoorziening. Donderdag vergaderde de commissie uit de burgerij voor de levensmiddelenvoorziening onder voorzitterschap van den heer van der Laan, Directeur van het Levensmiddelenbedrijf. Door Z.Exc. den minister van L. H. en N. Was een circulaire aan de Burgemeesters ver zonden inhoudende de mededeeling dat aan die Gemeenten, welke gewoonlijk paarden- vleesch gebruikten ten dezen opzichte ont heffing konden krijgen van het vleeschverbod Van paarden zonder dat dit in mindering kwam op het vleeschrantsoen. Desgevraagd deelde de heer van der Laan mede dat direct een Verzoek om ontheffing verzonden was. Verder werd de aandacht gevestigd op het feit dat het voor het publiek een groot onge rief is dat op Maandag geen regeeringsartikelen verstrekt werden, eveneens op het beschik baarstellen der regeeringsartikelen. Verzocht werd voortaan op Maandag ook regeeringsartikelen te verkoopen en voorts het publiek in de gelegenheid te stellen alles ineens in te slaan voor de geheele week. Eveneens werd verzocht geen artiklen te annonceeren indien deze niet aanwezig zijn. De directeur deed de toezegging ernstig te overwegen of het mogelijk is alles in eens te verschaffen. Wat de verkoop op Maandag hetreft, hierin is reeds verandering gebracht. Ook werd de aandacht er op gevestigd dat het zeer moeilijk is peulvruchten denzelden dag dat zij beschikbaar zijn, te consumeeren, verzocht werd hiermede rekening te houden. Aan den Directeur werd de vraag gesteld of het niet niet mogelijk is het slachtafval hier ter plaatse te doen verkoopen. Volgens deskundige mededeeling, aldus de Directeur, bezit dit z.g. slachtafval zeer wei nig voedingswaarde, terwijl het op de manier, zooals het nu gaat, aan de Schiedamsche le vensmiddelenvoorziening ten goede komt. Daar op voorstel der commissie de huidige regeling bij den vischverkoop ingevoerd is, werd aan den Directeur gevraagd of deze rege ling nu beter werkt. Daar evenwel de tijd nog te kort was, kon de Directeur hieromtrent nog geen mededeeling doen. Voorts werd er op gewezen ten gerieve van het publiek op verschillende plaatsen bekend te maken of er visch verkrijgbaar was en wanneer. De directeur deed verder nog de mededee ling dat voortaan alleen des morgens visch verkocht zal worden. Gevonden voorwerpen. Aan het Commissariaat van Politie te bevra gen op alle werkdagen van 1 tot 2 uur 's mid dags; sleutel, R.-K, kerkboekje, rozenkrans in étui, catalogus Reiniers Bpekbandel, zak met inh., dameshandseihoen, mansportrt en knipmes. Bj; vindersrozenkrans, Motokhoek! lïeerenstraat 513; kinderarmband, v. d. Kraan, Mai'iastraat £2; lederen halsband, Mairevee, Groenendal 2; papie ren geld, Verschoor, Villastraat 45; bonboekje, Bras, Goereesühestraat 12; hoinboekje, v. d. Graaf, Oostsingiel 94; portemonnaie, Kleipool, Obstsin- gel 19; potlood, KI eis Haven 41b; zakmes; E-jjls- berg, le Tuinsingei 16; papieren geld, v. d. Heiden, Singel 184/15; leesboek, Leentvaar, Nieuwsticht zz. 23; zilveren hangertje, Eldei- kamp, Epoiersveld 42/3 oorknopje, Sprond, Per- nissdhestraat 12; halsband, Kreuger, Spinhuis- pad 11; rang' met sleuteltjes, v. Rest, Hoogstraat 107; autoband, V. d. Knaap, Hoofdstraat 40; pad vindersboekje, Bastenie, Heerenstraat 25/6; brood kaarten, v. d. Kruit, Brpersvest 147kous, Scihul- z:e, Noprdmo-lenstraat 42; portemonnaie met geld, Süheffers, Vellevestsingel 15; bril in étui, Reine- veen Broersveld 86; R.-K. kerkboekje, Krommen hoek, Kortlandstraat 8spaarzegels, Penders, Groen el aan 53; waterpias, Olieman, Brielschestraat 20; hond, V. d. Ent, Ploiegistraat 11; schilders- diamant, Politiebureau, Groote Markt. Volksbadhuis. In de week van 28 Juni 1918 werden genomen 430 baden. lste klas Kuipbaden 17 Regenbaden 40. 2de klas Kuipbaden 18 Regenbaden 345. Kinderbaden 10. Uit een gang b ij een woning aan de Broersvest is gisteren een rijwiel ontvreemd. In verband met den onlangs plaats gehad hebbenden diefstal bij de firma van 't Hof en Jongepier is een 17-jarige jongen uit Rotterdam aangehouden verdacht van het ontvreemden van koperen zetmateriaal. In een woning in de Verbrande erven is gisteren de muntgasmeter openge broken en de inhoud ontvreemd. Hoogwater teSchieda m^Woenedag 12 Juni 6.45 v.rn., 7.06 n.m. Zijn meisje vermoord. Men meldt uit Utrecht Gistermorgen heeft de 27-jarige instrument maker Emmelot, wonende aan den Vleuten- scheweg alhier, zijn 19-jarig meisje, mej. Mul ders, wonende in de Goedestraat alhier, met wie hij niet mocht tróuwen omdat zij van verschillend geloof, waren, door verdrinking van het leven beroofd. Zij waren Zondagmorgen gaan wandelen. Toen zij in de gemeente Oudenrijn aan een slootkant waren gaan zitten, heeft hij zijn meisje beet genomen en in de sloot geworpen. Daar er weinig water in de sloot stond heeft hij zoolang op haar gezetenen, totdat ze gestikt was. De moordenaar werd op aanwijzing van een burger door den veldwachter van Oudenrijn aangehouden, die hem later naar Utrecht over bracht, alwaar hij ter beschikking van de jus titie werd gesteld. Hij heeft reeds een beken tenis afgelegd en verklaart dat hij plan had om zichzelf ook te verdrinken, doch dat er te weinig water in de sloot was. Voorts ver klaarde hij, dat hij de geladen revolver, die op hem gevonden werd, niet gebruikt heeft om zelfmoord te plegen, daar het wapen door het slootwater nat geworden was. 1 I 1 Gezonken. De sleepboottrawler „Demo craat", van de reederij A. de Jonge, te Rot terdam, is bij het inladen van steenkolen in de visschershaven te IJmuiden gezonken. Ongelukken. De voerman L., van Vol- lenhove, is gisteren bij Blokzijl van zijn hooi wagen gevallen en overreden. Hij was onmid dellijk dood. De geheimzinnige ziekte in Spanje. Het Parijsche blad „Le Journal," meldt dat tengevolge van de verdere uitbrei ding van de ziekte m Spanje, het tramver keer te Madrid gestaakt is. Geneesheeren ver klaren, dat aan het uitbreken van de pest in 1839 een dergelijke epidemie voorafgegaan was. De n i e u we s t e r in Aquila is sedert de ontdekking nog aanzienlijk in helderheid toe genomen. Gisternacht omstreeks half twaalf (zomertijd) was zij merkhaar lichtsterker dan Altair, echter nog heel wat zwakker dan b.v. Wega. Handhaaft zij haar helderheid nog eenige dagen, dan zal zij al heel gemakkelijk te vinden zijn. Men £a uit van de bekende ster Altair en zoeke westwaarts daarvan aan den hemel naar de dichtsbijstaande ster van de eerste grootte. Dat is de Nieuwe. Zij staat boven het Schild van Sobiëski. Opgebrachte Schepen. Blijkens te 's-Gravenhage ontvangen ambtelijk bericht is de tjalk „Alida", kapitein Willems, toebehoo rende aan de Mij. tot Exploitatie van vaar tuigen naar Rotterdam, opgebracht naar Cux- havenis de tjalk „de Zwerver", reeder G. W. Speelman te Rotterdam, op weg van Malmo naar Bemosand, opgebracht naar Swi- nemvnde; en is de tjalk „Beta", reeder Hol- werda te Groningen, op weg van Kopenhagen naar Groningen, opgebracht naar Guxhaven. Eenheidssigaren. Naar wij vernemen, zijn dezer dagen tueschen de Regeering en een groep sigarenfabrikanten de onderhande lingen beëindigd over de invoering van een eenheidssigaar, welke binnen niet te langen tijd, ongeveer een maand, in de sigarenwinkels zal worden verkrijgbaar gesteld. De eenheidssigaar door de fabrikanten aan de winkeliers verkócht moeten worden tegen f 38 5 f 40 per mille, terwijl de detailhandel- prijs 5 ct. per stuk zal worden. De inhoud van de eenheidssigaar zal zijn zuivere tabak zonder surrogaten of stelen. De fabrikanten zullen ze niet dan met ver lies kunnen maken. Daartegenover zullen hun echter consenten voor uitvoer worden toegestaan, opdat de daar op te verkrijgen winst het op de eenheids- sigaar geleden verlies zal kunnen dekken. De handel in duurdere soorten blijft bestaan. In dit verband kunnen we tevens mede- deelen, dat een nieuwe prijsverhooging aan staande i3. Met de invoering van de eenheidssigaar, welke vermoedelijk van Java tabak zal worden samengesteld, wordt een vervoerbod verwacht van meer dan 100 sigaren, om den ketting- handel in eenheidssigaren tegen te gaan. Tabaksaanplanting. Als een bij zonderheid meldt het „H. Dbl", dat eenige tuinders te Vogelenzang tabak aanplanten. Men wil eens een proef nemen, of de tabak op deze gronden gedijen wil en goede rookta bak zal opleveren. Een groote oppervlakte ta bak ligt bij het Starrenbosch en staat er goed voor. Nieuwe aardappelen. Het ligt in het voornemen, 18 dezer een aanvang te ma ken met de verkrijgbaarstelling van nieuwe aardappelen, volgens de reeds gepubliceerde regeling. (Hbld. Verloren. De weduwe van D. te Lisse heeft bij de politie te Leiden aangifte gedaan, dat zij een portefeuille met f 30.000 aan bank biljetten heeft verloren. Het Kamerlid Hermans. In het Kaimerdistrict Gulpen (vacature-jhr. mri Qh. Ruys de Deere nbrouck) is gelijk reeds gemeld, tot lid van de Tweede Kamer gekozen de heer H. G. M. Hermans, te Maastricht. De „Res." schrijft over deze verkiezing: Zoo is dan Hermans Van de vele katholieke arbeiderscandidaten, die thans gesteld rijh, de eerste die de Kamer binnengaat, 't Is wel slechts voor enkele weken en misschien wordt hij voor deze periode niet eens1 beëedigd, maar volgende maand wordt hij weer herkozen wijl hij immers een prachtige plaats op de Limburgsche lijtit kreeg (No. 4). Deze verkiezing; vooraf kon niemand beter dan Dh. Hermans toevallen. We hebben hier te doen met een arbeidersafgevaardigde, die de Kamer tot sieraad kan strekken. Hij - heeft reeds zijn sporen verdiend als spreker en schrijver, die jaren llang; p. a. het „Katholieke Volk"'redigeerde en een scherpzinnigheid toonde als weinigen. Net „N. v. d. Dl v. N.-I.." meldt, dat onder de veld-artillerie te Batavia een oproerige geest heerscht, die ten slotte tot uiting is gekomen, waarbiji ade tafels met voedsel ondersteboven werden gegooid; den volgenden dag een Zon dag. werd de beweging ernstiger, volgens eenigen tengevolge van de klachten over het eten, volgens anderen door onderlinge ruzie. Een onderofficier werd bedreigd en een ander ver jaagd. De lofficier van den dag en de kapitein moesten met revolvers dreigen, terwijl de wacht, gewoonlijk!' uit 3 man bestaande, tot 11 man versterkt moest worden en een patrouille Ambo- neezen vaii het 20ste bataljon te hulp geroepen werd. De onderofficier patrouilleciommandant trad zeer ontadtisch op, door 'bij! de poort van de kazerne zijn klewang te trekken en bevel1 te geven de bajonetten op de geweren te plaat sen, terwijl ook de wachthebbende artilleristen bevel kregen de bajonetten op de karabijnen te plaatsen. Zij; wierpen echter de geweren weg, weigerende pip de kameraden te zullen sdhieten. Een bloedbad werd voorkomen, omdat aan de Amhoneezen gelast was niet binnen de kazerne te komen. Er zijn 18 insubordinatie artilleristen gearres teerd. De kroonprins van L jok ja is naar Singa pore vertrokken om een studie-reis van twee maanden te maken doior de geconfedereerde Ma- leisthe staten van Malakka die onder Engelsch protectoraat staan. Het hoofd van het Mangfeoenegoroscbe Huis gaat niet mee met den kroonprins van Djokja op diens reis naar de Federated Malay States. Uitlotingen. LOTEN MADRID van 1868 fr. 100. Trekking 1 Januari. No. fr. No. fr. No. fr. 2570 1000 7924 200 23631 200 39960 300 42025 200 58659 500 69617 1000 88987 500 100055 200 100812 300 107575 200 110103 200 120828 500 130234 200 156130 500 157553 200 168611 500 185504 300 188733 200 197339 300 217140 200 222401 1000 222571 300 239816 200 243213 300 246712 300 251640 200 261545 200 262039 200 279961 300 287599 200 298788 300 312020 200 319524 500 324442 70000 324504 200 345870 300 356494' 200 363407 300 368093 200 HET OFFENSIEF. BERLIJN, 11. Juni. De aanval heeft na een gevecht van twee dagen tot het beoogde succes geleid. Het hoogten-gebied ten Z.W. van Noyon is gewonnen. Wij maakten vorderingen ter weerszijden van den grooten straatweg RoyEstréeSt. Denis en veroverden de heuvels ten Oosten van Méry. Wij braken door de vierde vijandelijke linie en wierpen den vijand op de Arondi terug. Ondanks hevigen tegenstand forceerden wij de Matz bij Marqeglise en in de streek van V ignemontBraisnes Stormenderhand drongen onze troepen door tot het dorp A n t h e u i 1. Het aantal gevangenen is tot boven 1 0. 000 gestegen. Mgr. Menten. Naar de „Tijd" verneemt is Mgr. dr. Menten deken van Maastricht sedert eenigen tijd vrij ernstig ongesteld. Z. D. Hf de Bisschop van 's-Bosch heeft be noemd tot pastoor te Overloon den Weleerw. heer J. Hesselmans, en tot kapelaan te Vught den Weleerw. heer J. Th. van der Weerden, die kapelaan was te Zeeland. Te Magelang is in den ouderdom van 83 jaar overleden pastoor Verbraak, officier in de orde van Oranje Nassau en ridder van den Ned. Leeuw. Voor hij emeritus-pastoor te Magelang werd was pastoor Verbraak jaren lang in Atjeh en Padang werkzaam. Geboren: 8 Juni. Adrianus, z. v. H. M. Offerman en H. W. van Os, Villastraat. Helena Catharina, d. v. L. de Regt en G. L. Vorstenbos, Dwarsstraat.9. Elisabeth Sophia, d. v. J. Mak en H. Nanninga, Groenelaan. Anna Catharina, d. v. A. J. Vredebregt en P. C. M. Hoek, Nieuwstraat. Catharina Maria, d. v. H. J. van der Kolk en A. Hendriks, Goereesche straat. 10. Lisa An onetta, d. v. J. Burremans en M. Jansen, Hoofdstraat. Adrianus Gerardus, z. v. J. Jansen en A. M. van Kruingen, Heenvlietsche straat. Overleden: 7 Juni. Ferdinand Marie van Wensen oud 52 j. Westfrankelandsche straat. SCHIEDAM, 11 Juni. Vertrokken naar zee ter trawlvisscheriji de logger SCH. 171 „Catharina schipper T. Taal, voior de versche vischvangst. Spoeling. SCHIEDAM, 11 Juni. Noteeriag van heden I f3.—. i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 3