Dagblad- voor Schiedam en Omstreken. De Oorlog. In den tod van Man de Witt 41st® Jaargang. Woensdag 12 Juni 1918. Gratis Ongevallenverzekering f Westelijk front. No. 12162 BoitentaMsch Nieuws» BureauKoemarkt 4. Te lef, IbouBetceatfes per 3 post f.fL— S- kwartaal. 85, na fcaixte©rt®d no, 148. ïnaaaösü fl.öö, par weak IS ftTsmmara 3 cent. Incassokosten worden berekend. Pootbua: 39, tessm p. Advertentie*::; 15 regels fl.30 elke regel daarboven 25 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maat berekend. Ingezonden mededeelingen 50 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteereu. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Op alle advertentie* ia het ZaterdagavondBummer 40 oorlogstoeslag. Incassokosten worden berekend. De bij levenslange "f I f E I ve«tes van geheeie 811 een hand, invaliditeitB Sa UP (J voet of oog verrekering wordt gewaarborgd door de Hollandeche Algemeens Verzekeringsbank te Schiedam. bil. verlies van jalken ande- I' ren vinger Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officieele af- en aankondigingen en kennis gevingen van het Gemeentebestuur. HINDER WET. Ingekomen zijn verzoeken van lo. de firma VanZweden Go. te Am sterdam om vergunning tot het oprichten van een kunsthoningfabrielc in het pand Schie no. 19, kadaster Sectie B. no. 3104 met 2 verticale stoomketels van 8 en 2 M2 verwarmingsopper vlak en een stoommachine van 8 P.K. 2e. de firma Bastiaan en Nieuwen- d ij k, om vergunning tot het oprichten van een glasslijperij in het pand Walvischsteeg no. 1, kadaster Sectie G no. 1205, met een elec tromotor van 4 P.K. 3o. de N.V. Drogerijen en Conservenfabrie- ken voorheen Blad en Prins om vergun ning tot uitbreiding van hare groentendroog- inrichting in de panden Nieuwe Haven nos. 75, 77, 79, 81, 83 en 85 kadaster Sectie M nö. 2625 door bijbouw van 5 heeteluchtovens en bijplaatsing van 6 electromotoren, t.w. 5 van 40 P.K. en 1 van 15 P.K. 4o. de Maatschappij voor Handel en Indus trie om vergunning tot uitbreiding van haar fabriek tot het vervaardigen van olie, vet, en voederartikelen door het ingebruiknemen van het aangrenzende pand Noordvestsingel no. 59, kadaster Sectie H. no 738, waarin als beweeg kracht zullen worden geplaatst een stoomma chine en een electromotor, elk van 30 P.K., drijvende 3 roerketels en 2 autoclaven Deze verzoeken zijn met de bijlagen op de Secretarie ter visie gelegd. Op Woensdag 26 Juni a.s. des voormiddags lH/g uur zal ten Haadhuize gelegenheid worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van deze ver zoeken in te brengen en die mondeling of sehriftelijk toe te lichten. Gedurende drie dagen voor het tijdstip hierboven genoemd, kan op de Secretarie der Gemeente van de schrifturen, die terzake zijn ingekomen, kennis worden genomen. Vol gens de jurisprudentie zijn niet tot beroep op een beslissing ingevolge de Hinderwet gerech tigd zij, die niet overeenkomstig art. 7 dier wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hun be zwaren mondeling toe te lichten. Schiedam, 12 Juni 1918. Op het Westelijk front zijn de gevechten WILLEM NIEUPOÖRT, Ambassadeur in Engeland. tusschen Noyon en Montdidier thans het be langrijkst. De strijd golft daar op en neer. Uit de Fransche stafberichten blijkt, dat de Franschen eenige dorpen heroverd hebben, terwijl de Duitschers Machemont en Bethan- court (ten Z. van Noyon) hebben bezet. Gister-avond meldde de Duitsche staf Ten Z.W. van Noyon zijn nieuwe tegen aanvallen der Franschen mislukt. Zwitsersche bladen weten te melden, dat in een onderhoud tusschen Haig en Milner (den Engelschen minfster van oorlog) besloten is om de ententetroepen in verschillende frontvakken anders op te stellen, met name bij Montdidier. Verder zou besloten zijn, om Parijs tot den laatsten man te verdedigen. Het Fransch stafbericht van gistermiddag meldt Gisteren is de vijand tegen het einde van den dag en 's nachts in de richting van Es- irees-Sl.-Denis en Ribecourt druk blijven oefenen. Links heeft de tegenstand der Fransche troe pen vruoht gedragen de vijand heeft le Ploy- ron zoo min als Courcelles kunnen nemen. De Franschen hebben gisteravond tien uur het dorp Merg hernomen. In het centrum heeft de voornaamste krachts ontplooiing der Duitschers het front Belloy- Marqueglise gegolden. Een machtige aanval, door groote effectieven ondernomen, wist de Franschen aanvankelijk tot de Aronde terug te werpen, doch de Fransche troepen hebben in een schitterend retour-offensief den vijand op geheel dit front teruggedrongen en hun Btellingen op de linie bezuiden Belloy en Saint- Maur, zuidelijk van Marquehlise en Vaudelicourl hersteld. Op den rechtervleugel van de Franschen zijn verwoede gevechten geleverd op het beboschte bergblok ten N. van Dreslincourt. De vijand, die in deze streek sterke strijdkrachten had opgehoopt, heeft Antoral weten te bereiken, waarbij hij de Fransche troepen noodzaakte om hun tegenstandslinie ten W. en ten Z. van Ribecourt te verleggen. Het Fransch 6tafbericht van gisteravond lyidt De slag heeft vandaag van Montdidier tot de Oise voortgeduurd. Aan den linkerkant hebben de Fransche troepen, door tanks ondersteund, van middag op een front van 12 K.M. tusschen Bubescourl en Saint Maur een tegenaanval ge daan. Ondanks het taai verzet der Duitschers heb ben de Franschen het gebied pal bezuiden le Fretoy bereikt, de hoogte tusschen Courcelles en Mortemer genomen en hun linies over meer dan twee K. M. beoosten Mery vooruitgebracht. Ze hebben eveneens Belloy en het bosch van Genlis hernomen en het terrein, dat ten Z. aan Saint Maur grenst, bereikt. De Duitschers, die zware verliezen hebben geleden, hebben meer dan een duizendtal go- vangenen en verschelden kanonnen in handen van de Franschen gelaten. In het centrum zijn de Duitschers, die tot van de geassocieerden, die de Sovjetregeering bezuiden de hoeve des Loges en Antheuil had- den eisch hebben gesteld, dat deze troepen hun den weten op te dringen, door de Fransche i wapenen mochten behouden, troepen tot aan gene zijde van die punten te- pe bladen te Weehen vernemen uit Kieff: III. (slot.) Den 14en Maart 1654 toog het gezantschap in pleno ter officieele receptie bij den Protec tor. De stoet droeg een nog schitterender ka rakter dan die van den vorigen dag, terwijl de ontvangst bij den Protector een grootsche plechtigheid was. De toeloop van het volk had zoodanigen omvang „dat de plaetse quaelyck bequaèm gelaten was voor onzen doorganck". Des avonds bood de Protector een feest maal aan, waaraan natuurlijk de hoogste func tionarissen van Engeland mede deelnamen. Het diner bij Abraham Williams en dat door den Protector aan het gezantschap aangeboden, kostte elk het voor dien tijd zeer aanzienlijke bedrag van 1000 gulden. Nadat door onze gezanten over allerlei de tails nog onderhandeld was, werd eindelijk den 15en April 1654 het vredesverdrag geteekend. Namens Engeland teekende alleen Cromwel, terwijl namens de Ver. Nederlanden van Bever- ning, Nieupoort en Jongestal teekenden. Toen daarna nog door „het temperament" •n de akte van seclusie (uitsluiting tot de be noeming van een Oranje tot den post van Stadhouder of tot kapitein-generaal) geheel aan Engelands eischen. was voldaan, had op 27 Mei te 's-Gravenhage de plechtige afkondiging van den vrede plaats. Bij deze gelegenheid zijn vier fraaie gedenk penningen geslagen. De grootste bevatte aan de voorzijde het opschrift Hier binl de heilige vree den Bril en Batavier. De werell eer 't verboni en vreez'er krijgsbanier en aan de achterzijde Waarom zeylt 't vredeschip op 't zilver in de zee Omdat de broederkrijg verandert is in vree. Anno 1654. Nu het vredesverdrag tot stand was geko men, keerden v. Beverningh en Jongestal weldra naar Nederland terug. De Witt, die een zeer groot aandeel had in de totstandkoming van dezen vrede, schijnt er bij Nieupoort op te hebben aangedrongen in Londen te blijven. Er was nog een be langrijk werk te verrichten, n.l. het onder handelen over de sluiting van een Tactaat van Marine. 12 December 1654 besloten de Staten-Gene- raal aan Nieupoort op te dragen de zaken in Engeland te blijven waarnemen. Nieupoort verlangde evenwel zoo spoedig mogelijk weer naar Holland terug te keeren. Tal van keeren heeft hij verzocht hem verlof ruggedrongen. De Franschen traden daarbij in samenwer king met de afdeelingen in de buurt op. Hechts hebben de Duitschers, hun druk aan zettend, het dal van de Malz trachten te win nen. Verscheiden verwoede aanvallen op Chevin- court zijn teruggeslagen. De Duitschers hebben in Machemont en Bethancourt weten voet te krijgen. Om deze plaatsen is vinnig gevochten. Bezuiden de Ourcq hebben de Amerikaansche troepen vanochtend op schitterende wijze het bosch van Belleau vermeesterd en 200 gevan genen gemaakt. DE DUIKBOOT-OORLOG. Uit Berlijn In de middellandsche Zee hebben onze duik- booten 7 stoomschepen mat ongeveer 26,000 ton bruto in den grond geboord, o.a. het ge wapende Engelsche stoomschip „Cambrian King" (3601 ton) met vliegtuigen en Snow- dour" (3180 ton) met 4000 ton steenkolen en 200 ton stukgoederen. DUITSCHLAND. Wolff seint uit Berlijn In het Huis van Afgevaardigden ia bij de vierde lezing het voorstel tot herstel van pa ragraaf 3 van het regeeringsontwerp, welke het gelijke kiesrecht voorschrijft, bij hoofdelijke stemming met 235 tegen 164 stemmen ver worpen. Een compromis-voorstel van de conserva tieven, vrij-conservatieven, nationaal-liberalen en centrum, dat twee aanvullingsstemmeo toekent aan ouderen leeftijd, ambtenaren met zelfstandige werkzaamheid, alsmede aan be ambten en arbeiders in hoogeren rang, is bij hoofdelijke stemming met 255 tegen 154 stem men aangenomen. De minister van Binnen- landsche Zaken, Drews, had verklaard dat voor de regeering op den grondslag van dit voorstel de tot stand koming van het wets ontwerp uitgesloten is. RUSLAND. Volgens de bladen te Moskau heeft de hoofd macht van de Tsjecho-Slowakische troepen (ongeveer .1500 man) een gedeelte van den Siberischen spoorweg bezet en geschut buitge maakt, in de buurt van Tsjelsjabinsk. De troepen Van de Sovjet-regeering hebben de plaats ontruimd en zich bij Slatoest sa mengetrokken, waar de Tsjechischs troepen een nederlaag leden. Een andere troep Tsjacho Slowaken staat bij Samara en bedreigen deze stad. Een derde afdeeling heeft zich meester van den Siberischen spoorweg tusschen Nowa Nicolajewski cn Taigen. Het telegrafisch ver keer met Oostelijk Siberië is verbroken Volgens de „Nasche Rodina" staan de Tsjechi sche Slowakische troepen onder bescherming te verleenen, maar de Witt werkte zijn terug keer niet in de hand. Nieupoort heeft zich van zijn taak al» am bassadeur in Engeland op buitengewoon be kwame wijze gekweten, hoewel hij feitelijk met tegenzin in Londen verbleef. De correspondentie tusschen de Witt en Nieupoort van 18 December 1654 tot en met 29 Mei 1660 vult het geheeie lijvige derdedeel van de bij Scheurleer in 17231725 gedrukte Brieven van de Witt. Hoe serieus de Wit zijn functië als raad pensionaris opvatte en tevens op welk een in- tiemen voet hij met Nieupoort stond, blijkt, o.a. uit zijn briel van 29 Jan 1655, uit A'dam, waarin hij mededeeling doet van zijn huwelijk met de dochter van den Amsterdamechen burgemeester Jan Bicker. Aan het slot van den brief zegt de Witt „ende schryve deze weynige regulen onder het geruchte van de vrienden by de schotelen, omme niet te manqueren in myn devoir, ende j te betoonen dat ick waerlyck ben. Zeer veel deed Nieupoort op zijn gewichti- gen post te Londen voor ons land. De Witt j werd door hem geregeld nauwkeurig op de I hoogte gehouden van alles wat de Engelsche vloot betrof. Als men weet met welk een bezieling de Witt er voor ijverde om onze vloot zoo sterk mogelijk te maken, kan men begrijpen dat hij een man als Nieupoort, die hem zoo voortref- Het optreden der' Tschechoi-Slo-wa'ken was de oorzaak van de afkondiging van den staat v,an beleg in Moskou. Be Tschecho-Slowaken kregen in Maart l.i. van de volkscommissarissen verrof gewapend en wel via Wladiwostok naar het Fransche fruit te vertrekken. Langs den Siberischen spoorweg zetten zij' zich lapi vele punten vast en brachten verschillende plaatsen in hun macht. Zij! poogden zich -ook Van de steden Schlkobinsk, Pensa en Russagona, ten N. van Peusa alsmede van Sana.re Seyeran meester te maken en begonnen een actie tegen de Siovjèt- regeering. Deze beval daarop1 de Tschecho-Sla- waken te ontwapenen en verzamelde sterke strijd krachten. In het gebied van Pensa en Russajena waren meer dan 3000 bemapende Tschecho-Slo waken, die Pensa bezet hielden. Na een gevecht van twee dagen werden zij er door de Sovjet troepen uitgeworpen. De Tschecho-SliOfwaken wa ren klaarblijkelijk van plan langs de spoorlijn tegen S|Oimr;a op te trukken, in welke stad eveneens de staat van beleg werd afgekondigd. Daar schijnen in totaal 12000 opstandelingen gestaan te hebhen, die zich nu, volgens de laatste berichten, onderwerpen. DUITSCHE DUIKBOOTEN IN AMERIKAAN SCHE WATEREN. De „Chicago Tribune" bevat een lang tele gram nit New-York lover Jjorpedeeringen door U- booten aan de Amerikaansche kust, waarin het O.a. heet: De bewering, dat de duikbooten naar Europa zijn teruggekeerd, is valsch gebleken. De bemanningi van den getorpedeerden schoe ner „Edna", die een week lang aan boord van een duikboot gehouden werd, verklaardeDuitsch- land heeft een permanente blokkade van de Amerikaansche kust ingesteld. De duikboot heeft Kiel met proviand voir een half jaar verlaten; men is echter voornemens het heele jaar op zee te blijven en het proviand uit de buitge maakte schepen aan te vullen. New-York bereidt zich |0p alle mogelijkheden vaoir. I i l'i i ij ALLERLEI NIEUWS. Graaf Burian, de Oo'stenrijksch-Hongaarsche mi nister van buitenlandscihe zaken, is gisterochtend voor een bezoek ter gelegenheid zijher ambts aanvaarding te Berlijn aangekomen. Ter ontvangst aan het Anhalter station wachtte in opdracht van den rijkskanselier diens zoon ritmeester graaf Hertling. De besprekingen 'met den rijkskanselier zijn gister-middag begonnen. Gister-ochtend werd ter eere van graaf Burian een gastmaal bijl den rijkskanselier aangericht. felijk inlichtte over de Britsche Marine, be zwaarlijk in Engeland kon missen. Nieupoort bleef maar steeds aandringen om naar Holland te mogen repatriëren. 20 Juli 1657 schreef hij o.a. aan de Witt t „800 ben ick nogmaels weder genoodaaekt op het alderserieuste UEd. te bidden, dat de- aelve, synde geweest een van de ieverighste hee- ren om mij herwaerts le doen Irecken, ook tegen- woordigh geljeve een middelaer te wesen, om my consent te verwerven tot myne thuyskom- ste Ick soude het voor een geer groote wel- daedt houden, ende myn beat doen alle dagen myns levens, omme het met waere danckbaer- heydt te erkenne...." In plaats van thuis te mogen komen, werd in Sept. 1657 Nieupoort van extra-ordinaris bevorderd tot ordinaris-ambassadeur. Nieupoort, die te Londen het huis van den graaf van Barckshire bewoonde, verhuisde in dezelfde maand naar het door hem gehuurde huis van den graaf van Darby, „gelegen sen de rivier seer dight bij Whitebal ende me verre van het Paleys van Westmunster. In het laatst van November 16o7 kreeg Nieupoort eindelijk eenigen tijd ver o naar H u"°de correspondentie met de Witt, hetwelk aan zijn vertrek uit Londen voorafging, zien we, dat ook het geyolg mee kwam. soo meende ick" aldus schreel N. aan de" Witt „dat het dienstigh soude wesen, ifioo:c fiOKEfis

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 1