Staten-tteiteraal. Branealaad. Stads- eu Nieuws Crisisxaaatrcgelmi. Uit Berlijn meldt men In verband met de besprekingen, welke tus- schen de regeering en het opperbevel plaats hebben nopens een af te leggen verklaring aan gaande de Duitsche oorlogsdoeleinden, wordt van welingelichte zijde opgemerkt dat deze verklaring niet het karakter dragen zal van een Daitsch vredesaanbod. Reuter seint uit Washington De minister van Oorlog Baker zeide in een toespraak tot de Fransche „blauwe duivels" (Alpenjagers), dat er op dit oogenblik reeds meer dan 700.000 Amerikanen naar Frankrijk zijn gezonden. De regeering dei' Vereenigde Staten laat vier-en-zestig. millioen nikkelen munten vervaar digen voor Argentinië. Vroeger liet de Argentijn- sche regeering hare munten bij! Krupp in Duitsc'h- land maken. I 12 treinen van Kaldenkirtehen—Venlo over Roermond naar BudelHamomt en 12 treinen terug van HaniomtBudel over Roermond naar Venlo-—KaldenkiPohen. j Het zal natuurlijk afhangen van den Duits'C'hen aanvoer of al deze treinen zullen loopen. De turen daarvoor zirjjn echter aangegeven en de regeling is er om ziao noodig per dag 72 trei nen onze grenzen te doen passeeren. EERSTE KAMER. Vergadering van II Juni. Regeling van werkzaamheden. Na voorlezing van de ingekomen stukken deelt de Voorzitter mede, dat de centrale sectie besloten heeft, om morgen om 11 uur een reeks van ontwerpen in de secties te on derzoeken, benevens het voorstel van de heeren Van Kol c.s. in zake het vragenrecht. De Kamer gaat hierna uiteen tot Vrijdag ochtend a.s. te 11 uur, wanneer aan de orde zullen zijn de wetsontwerpen betreffende Zui derzee, de Distributierechtspraak, de begrootin gen voor Suriname en Curasao, Hoofdstuk XI en wat verder in staat van wijzen zal zijn. Het voornemen is om de vergadering Vrijdag a.s. om 4 uur tot nadere bijeenroeping te laten uiteen gaan. De vergadering wordt te 9 uur gesloten. Reizigers tarieven. Gedurende de maanden Juli, Augustus en Sep tember wordt voor de enkële reiskaarten benevens voor het vervoer van bagage en hojnden de be staande toeslag van 20 pet. vervangen door eenen van 50 pet., terwijl tevens de afgifte van ge- zelsühapsbiijetten wordt gestaakt. De prijzen der kilometerkaarten blijven bepaald op f 16 voor de le kl, f 12 voor de 2e kl. en f8 riotor de 3e kl. Voorts worden geen extra-treinen beschikbaar gesteld, terwijl noch geheele vjoertuigen, noch lijtuigafdeelingen kunnen worden afgehuurd. Het belastbaar inkomen te Haarlem. B. en W. van Haarlem hebben het kohier voor de gemeente-inkomstenbelasting ingediend. Het belastbaar inkomen is van 18.300.000 gulden in het vorig1 jaar gestegen tot 23.737.000 gulden. Het forensen-kohier wijlst aan 2.508.000 gul den aan belastbaar inkomen. Van een totaal bedrag van 1.350.000 gulden uit de belasting moet het vermenigvuldigingscij;fer van het te heffen percentage op 2 gesteld worden. Kaas. De vergoedingen voor de in beslag genomen schepen. Verwacht mag worden, dat binnenkort te 's Gravenhage besprekingen zullen worden ge houden betreffende de mogelijkheid van een credietverleening aan de Geassocieerde Regee ringen, met het oog op de vergoedingen aan onze reeders voor de in beslag genomen sche- Pen- (Hbl.) Zuid-Afrika en Nederland. Hollandsch Zuid-Afrika meldt: Einde Maart heeft het Bestuur van de Nederlandsche Vereeniging te Pretoria, welke Vereeniging binnenkort haar 25-jarig bestaan gaat vieren, aan Botha, den eersten-minister te Kaapstad, geseind„Hollandse Gemeen schap Pretoria spreekt haar dank uit voor de verschillende betuigingen van sympathie jegens Nederland, gisteren in Volksraad geuit, en doet in verband met de zeer ernstige laatste berichten, in vol vertrouwen op uw rechtvaar digheidsgevoel, op u een beroep 'Dm al uw in vloed te gebruiken, teneinde za mogelik Neder lands positie in de huidige krisis te vergemak kelijken." De Nederlandsche Vereeniging te Johannes burg seinde in den zelfden geest aan den mi nister. j Den 25en Maart antwoordde gen. Botha aan den secretaris der Nederlandsche Vereeniging te Pretoria: „Uw telegram. 22 dezer. Ja, natuur lik. Al mijn kracht en invloed wordt gebruikt om Nederlands neutraliteit te verzekeren en te handhaven. Heb alle redenen, te geloven, dat er geen gevaar bestaat, dat daarvan afgeweken zal worden. Nooit kan ik Nederlands hulp' in moeilike dagen vergeten." De Biond van Kaasproducenten heeft in een adres aan het Rijkskantoor voor Melk en Kaas verzocht, den kaaspnodueenten de schade te ver goeden, welkë zijl door indroog hebben geleden op de kaas, geproduceerd na 1 Mei, welke kaas zij' eerst deze week mogen verknopen. R. K. Openbare .Leeszaal te Utrecht. Dinsdagmindag had te Utrecht in de Munt straat de plechtige inwijding plaats van de aldaar opgerichte R. K. Openbare Leeszaal. Onze gezant in Turkije. Hier te lande is bericht ontvangen, dat in de ongesteldheid, waaraan de Nederlandsche gezant te Constantinopel, Jhr. Mr. P. J. F. M. van der Does de Willebois, lijdende is, een betere keer is gekomen. De „Koningin Regentes". Zijn wij wel ingelicht, dan worden van Ile- geeringswege stappen gedaan, om, in verband met ide nog; in het duister liggende juiste oor zaak' der ramp van iele „Koningin Regentes", een deskundig onderzoek te doen instellen op het gezonken hospitaalscihip', indien de moge lijkheid daartoe blijkt. Graanaanvoer. Met het stoomschip „Java" worden uit Ame rika te Amsterdam verwacht -2600 ton tarwe, 2000 ton meel en 1500 ton maïs1, terwijl de „Stel? j la" te Rotterdam zal aanvoeren 2000 ton tar we en 1600 ton mais. De doorvoer over Limburg. Naar de „Te.." verneemt zu.len ingaande 11 Juni de volgende facultatieve treinen worden in gelegd: 24 treinen van Dalheim—Vlodorp naar' Budel Harnont. 24 treinen van Harnont—Budel naar Vlodorp Dalhoim. dat 'er een schip van oorlogh expresselyck om my methet gevolgh aan de Ambassade, synde omtrent de vijftigh personen, naer het vader- landt te trtnsporteren wierde gesonden. Op den 23en November 1657, denzelfden dag, dat hij naar Holland vertrok, bood de Protector hem kostbaar zilverwerk, ter waarde van 2000 pond sterling ten geschenke. Nieupoort weigerde echter het geschenk te aanvaarden. t Tijdens zijn verloftijd vertoefde hij in ver schillende plaatsen, het meeat echter in Den Haag en in Schiedam. Hij kocht in die dagen van Jacob Lois, (6 April 1658) de bezitting Polderburgh (oud tijds een der adellijke sloten van Schieland), gelegen op den hoek van de Poldervaart en de Polderwatering, onder Kethel. In Juli 1G58 moest hij weer naar Engeland terug. Het oorlogsschip „Rotterdam", onder bevel van schout bij nacht Jan Aertsen Verhaeven, hetwelk 23 Juli van Schiedam vertrok, bracht hem naar Engeland over. Onze gezant te Londen kende den toestand in Engeland door en door. Hij waarschuwde de Witt bij herhaling voor Engelands vloot- versterking. 8 Nov. 1658 schreef hij de Witt aldus „Derhalven sal het, onder verbeteringe, meer dan nodigh wesen, op syn hoede te wesen, Het standbeeld van Johan de Witt. Vandaag heeft op de Plaats op het Groene Zoodje te 's-Gravenhage de onthulling plaats gehad van het standbeeld van den raadpen sionaris Johan de Witt. Het terrein was kwistig met vlaggen en wimpels versierd. H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hen drik, benevens tal van autoriteiten en genoodig- den woonden de plechtigheid bij. Over de stichting van het standbeeld het volgende Oorspronkelijk hadden zich twee commis sies gevormd tot oprichting van een stand beeld van Johan de Witt, n.l. een in Den Haag en een in Dordrecht. Na de samensmelting van deze commissies vormde zich een uitvoerend comité, waarin de volgende heeren zitting hadden J. T. Cremer, oud-minister van Koloniën, voorzitterdr. Hendrik Muller, onder-voor zitter dr. A. van Gijn, penningmeester, en dr. A. W. Byvanck secretarisde historici dr. N. Japikse en prof. dr. P. J. Blok, burge meester jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek en burgemeester mr. A. R. Zimmerman, mr. A. G. baron Mackay en mr. L. J. Plemp van Duivelend. Einde 1913 droeg deze commissie het ma ken van een voorlóopig ontwerp op aan den beeldhouwer F. J. Jeltsema, die in de opdracht alleen gebonden was aan de voorwaarde, dat het beeld 3 Meter hoog moest zijn. Het voor- loopig ontwerp droeg de goedkeuring van de commissie weg en in Juli 1914 volgde de op dracht tot een definitief ontwerp. Ongeveer een jaar later kwam de heer Jeltsema gereed met een beeld op halve grootte en nadat nogmaals 12 maanden verloopen waren, in 1916, stond Johan de Witt in klei, in de vereischte lengte op het atelier. Belgische gieters hebben het beeld, in ge deelten, hier eerst in gips gegoten, waarna stukken vervoerd werden naar de Nationale Gieterij te Brussel, waar zij einde 1916 aan kwamen. In September 1917 was. het beeld gereed en een maand later stond het in Den Haag op het atelier van den heer Jetsema. Aan het verkrijgen van de 1000 K.G. brons die noodig waren, zijn ook nog heel wat moeilijkheden verbonden geweest en voor dat gegoten kon worden zijn Engelsche en Duit- schen schijven en die van de Nijverheidscom missie danig in werking geweest. Het voetstuk van Beiersch graniet, geleverd en gesteld door de Amsterdamsche steenhouwe rij, is in Duitschland op maat gehouwen en, ook weer, dank zij groote^medewerking van Duitsche zijde, spoedig over de grens gekomen. De voorbereidende werkzaamheden voor het opstellen van het beeld zijn 22 April aange vangen en op 15 Mei is Johan de Witt op het voetstuk geplaatst, met het gelaat gewend naar het Groene Zoodje, waar hij om het leven is gebracht. Waarschijnlijk zullen velen niet weten, waar deze naam vandaan is gekomen. Het vaste schavot, dat op de grens van Plaats en Vijver berg was, bestond uit een driehoekige ver hooging, met steenen wanden en bedekt met gras, en het is waarschijnlijk deze kleur, waar door in den volksmond de naam Groene Zoodje geboren is. Juni en eindigende op 30 Juni, zal door detail listen aan verbruikers mogen worden afgele verd op Bon no. 31 eener thee- en koffiekaart 0.05 K.G. koffie. T h e*e. Op bon 21 der oude kaart kan tusschen 15 Juni en 15 Augustus l1/, ons thee ontvangen worden bij den leverancier, die met inneming van bon 19 het lijf dier kaart heeft gewaarmerkt. Broodkaart. De broodkaart van het 52 tijdvak loopt van 8 Juni tot en met 14 Juni. Schoenen bons. De bureaux waar bons voor schoenen te bekomen zijn, zgn gevestigd: Lokaal Rehoboth, Pleegs trant en St. Joris Doele. Lokaal Rehoboth is geopend de eerste 3 dagen der week en de Doele de laafete 3 dagen der week, bokten van vjm. 912 en n.m. van 2 5 uur. Wie niot of beneden dc 21ste klasse &or Inkom stenbelasting is aangeslagen heeft recht op een hom j ~b J j I j f j Centrale Keuken. lederen dag, behalve Zondag®, is tuaschea 11 en 1| warm eten te bekomen 4 12 ct. per portie, aan de spójskokerij Achter de Teerstoof, Spijskokerij Lange Haven 11, Gymnastieklokaal Dwars straat en Gymnastieklokaal Buitenhavenweg. Het eten moet daags te voren besteld worden. Het menu wordt wekelijks peur advertentie bekend gemaakt. Er worden ook bonboekjes met 6 bons uitgegeven. Op deze bons wordt het eten 4 11 cent per portie verstrekt. Centrale keuken. De Schiedamsche Bestuurdersbond heeft in een adres aan den Gemeenteraad verzocht aan B. en W. een crediet toe te staan voor den bouw van een tweede centrale keuken. ende de navale maght van den staet in aoo vigoreusen postuur te brengen, dat men we soude konnen afweren Een aardige passage over de Engelschen vinden wij in een brief van 24 Jan. 1659 „daeruyt niet anders konde beslooten werden, all datie (de Engelschen) haer zeyssen soecken in een anderi oegst te slaan ende vrughten te raepen van het geene sy niet geplant hebben." Het herhaald aandringen van Nieupoort om van zijn post ontheven te worden, werd eerst bij de wijziging in de regeering van Engeland (Karei II kwam weer op den troon) ingewilligd. Nieupoort, ontving in Mei 1660 van de Witt een schrijven, hem meldend dat hij nafr Hol land kon terugkeeren. Vele merkwaardige bizonderheden over zijn verblijf in Londen heeft Nieupoort in zijn dag boek geschreven. Dit eigenhandig geschreven dagboek, loo pend van 23 Juni 1653—31 Juli 1659, is be waard gebleven en berust in het Legatiearchief in het Rijksarchief te '3 Gravenhage. Ook is er nog een aantal brieven van de Witt aan Nieupoort en Beveringh, die in deel III der Brieven van de Witt, uitgave 1723— 1725, niet zijn opgenomen. Deze vindt men in het le deel der door het Hist. Genootschap uitgegeven verspreide „Brieven van Johan do Witt" (1906). V i s c h. Op bon 123 en 64 verkrijgbaar Va pond versche visch. In de week van 1015 Juni is verkrijgbaar; Op bon 48 1 ons harde Zeep per persoon 11 ct. per ons. Op bon 68 1 ons groene erwten per persoon 11 ct. per pond of Gapucijners 27 ct. per pond. Op bon 70 l1/t ons bruine Boonen per per soon 11 ct. per pond. Op bon 72 Vi ons Gort per persoon 13 ct. per pond. Op bon 80 1 ons harde zeep 4 11 ct. per ons. Bon 48 geldig op Woensdag en volgende dagen. Bon 72 op Donderdag. Bon 14 (Kindermeel) is deze week geldig. Uitgifte van bons voor Kindermeel op Dins dag 11 Juni, 's nam. 23rJt uur, aan het Broodbureau voor hen die nog niets ontvingen, Aardappelen. In de week van 10—15 Juni verkrijgbaar op bon 74 per persoon 1 kilo Kleiaardappelen op bon 76 per persoon 1 kilo Kleiaardappe len; op bon 78 per persoon 1 kilo Kleiaard appelen. Kleiaajrdappelen 61/, Cent per Kilo. Bon 74 geldig op Maandag, 76 op Woens- dag, 78 op Zaterdag. Koffie. Gedurende het tijdvak, aan vangende op 1 Juni en eindigende op 15 Juni, zal door detaillisten aan verbruikers mogen worden afgeleverd op /^01ïr no" eener thee- en koffiekaart 0.05 K.G. koffie. Gedurende het tijdvak, aanvangende op 16 na BiJn terugkeer in het vaderland in 1660, hervatte hij weer zijn ambt als I Raad en rentmeester-generaal der Domeinen, a'smede de functie van pensionaris van Schie dam. van welke stad hij ook nog lid der vroed- schap was gebleven. f *n 1672, het jaar dat Johan de Witt werd vermoord, en toen meerdere voorstanders van een atadhouderlooze regeering uit ide vroed- I schappen werden geworpen, is ook Nieupoort door den prins van Oranje ontslagen als lid 1 der Schiedamsche vroedschap. (1 Nov.). Nieupoort overleed 2 Mei 1678 in Den Haag. I Hij liet verscheidene kinderen na, o.a. Willem j Nieupoort, die secretaris van admiraal De Ruyter is geweest, Johannes Nieupoort, die ZIJn Vader als rentmeester-generaal opvolgde en Maarten Nieupoort, kapitein over een com pagnie scheepssoldaten. Op heden, den dag der onthulling van het standbeeld van Johan de Witt, herdenken wij, Schiedammers, een der vertrouwdste vrienden, ja, men kan gerust zeggen, de rechterhand van den raadpensionaris den Schiedamschen burger Willem Nieupoort. De eere aan de Witt heden gegeven, komt ook ten deele toe aan hen, die met hem in het landsbelang samenwerkten. De post, door Nieupoort in de belangrijke jaren 16521660 bekleed, was een der gewichtigste en moeilijk ste die er in dit tijdperk bestonden. De Koopmansbeurs. De Tjoeiichting hij het voorstelMaas luidt als Volgt In de discussies in de jongste Vergadering van den Raad, heb ik1 twee maal de aandacht ge vestigd iO'p het geboiulw de Koopmansbeurs en den wensch uitgesproken, dat dit zou worden 'Onttrokken aan zijn huidige bestemming en op andere meer doeltreffende wijlze zou worden pro- I du dief gemaakt. Ik ben thans zoio vrij in bij gaand voorstel wat meer vorm te geven aan 1 bovenbedoelde gedachte. De Gemeente bezit in de Koopmansbeurs een j kapitaal gebouw, dat op dit oogenblik eigen lijk niet serieus oyoirdt geëxploiteerd. Een Koop- mansbleurs bestaat er eigenlijk' niet meer. For meel wordt er dagelijks van 12 uur nog beurs gehouden, maar het aantal bezoekters is op tien I ingers gemakkelijk te tellen en zaken worden er feitelijk niet meer gedaan. Ik meen te mogen vaststellen, dat in den kring van handel en in- dustrie deze meeningalgemeen heerscht. Als morgen besloten wordt de Koopmansbeurs te sluiten, heeft dit op het zakenleven te Schiedam j totaal geen invloed. De beursruimte wordt verder enkele uren per week gebruikt voor oefeningen in den wapenhandel', die vermoedelijk bij eenig overleg ook wel elders zijn onder te brengen, J naai/die in g,een geval motiveeren, dat een zoo waardevol bezit als het Beursgebouw vrijwel ren teloos blijft liggen, j Daar staat tegenover, met ter zijde stelling Van de in de vorige zitting besproken kwestie der huisvesting van den administratieven dienst van het Distributiebedrijf, dat er voor de dis- tributie van viscih, klompen, schoenen enz. en j voor het afgeven en inwisselen van broodkaar- J ten en alle mogelijke bo,ns behoefte is aan een 1 betere locialiteit, dan thans gevonden wordt in aen St. Joris Epeie enke..e primitieve tentjes en dergel ijken. De thans daarvoor' gebezigde 1 reali teiten zijn onvoldoende, zoowel van het stand punt van het bedrijf, alsook 'om tegemoet te ko men aan billijke eischen van het in weer en wind wachtende publiek'. De Koopmansbeurs biedt een biji uitstek geschikte gelegenheid om in de girqote benedenruimte het publiek onder aak te brengen, terwijl onder de ciMnnade loka len kunnen worden gemaakt, van waaruit de dis- stributie geschiedt. Van verschillende (ook' bouw kundige zijden) is mij dézer dagen bevestigd, dat een dergelijke oplossing niet alleen moge- lijk, maar zeer rationeel moet worden geacht. Wij1 hebben doioT de beschikking iover de Koop mansbeurs naar mijne meening in onze band te zorgen, dat in de aanstaande herfst de bur gerij1 niet meer onder den blooten hemel uren lang behoeft te wachten om zich van het 'On ontbeerlijke te voorzien. Wie de bovenlokalen van de Beurs' kent, en weet hoe in de groote handelssteden van de wereld op dit opgcnblik' bijl voorkeur kantoren worden gebauwd, kan mi. moeilijk ontkennen, dat de hier beschikbare ruimte op aller een- boudiglste wijlze is in te richten Voor1' de huis vesting zopiwfel' van particuliere als publieke bu reaux en zelfs als men wensCht vast te hou den aan het denkbeeld iöm den administratieven dienst van het Distributiebedrijf te vestigen in het pand Lange Nieuwstraat 21, dan nog is het m.i. gewensCht om de hier aanwezige ruimte aldus te verhouwen, want voor zoover de ge meente daarover niet zelf vvenscht te beschik ken, zal zijl, bij de behoefte, die op dit oogen- blik aan goede kantoorlokalen bestaat, zonden J.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 2