Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Gratis Ongevallenverzekering f f Of) m De Oorlog. wAlste Jaargang. Donderdag 13 Juni 1918. No. 12163 i OUKÜf Westelijk front wj rnnn ni Buiteniandsch Mieuws. FEUILLETON. Het geheim yan Philippe de Bainyillier. Bureau: Koemarkt 4. Telef. 85, na tanteortUd no. 148. Postbus89. Bboauevnaatoa pm 8 maaadan 11.60, por ws*k 12 cent, franc® f. PMt 18.— 9- kwartaal. IKfrioadieiipa aummsra 3 cent. Incassokosten worden berekend. Advertentie»:);!—5 regels fL30 elke regel daarboven 25 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 50 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Op alle adverteutiën in het Zaterdagavondnummer 10 oorlogsteeslag. Incassokosten worden berekend. levenslange 11111 verlies van geheele I 11 een hand, H B t uoou, i u invaliditeit1 L U voet of oogO U I U U duinv; De verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank te Schiedam. ver Hes Bi) of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officieele af- en aankondigingen en kennis gevingen van het Gemeentebestuur. Ter algemeene kennis wordt gebracht, dat de door den Raad dezer gemeente in zijne vergadering van den 26en April 1918 vastge stelde BOUW- EN WONINGVERORDENING der Gemeente Schiedam, bij besluit van Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland van 28 Mei 1918 is goedgekeurd, en volgens hun bericht van den 28sten en 31 sten Mei 1918, B. no. 699 (2e afd. G. S. no. 16), in afschrift is medegedeeld. De afkondiging van bovenstaande verorde ning heeft plaats gehad op 12 Juni 1918. tegenwoordigheid onzer eenheden op de hoogte, die er intusschen in slaagden zich te verwij deren. Eenige vijandelijke torpedojagers open den het vuur, doch opnieuw was het fortuin ons gunstig en onze eenheden slaagden er in om te ontkomen niet zonder dat een torpedo jager, die de torpedoboot van Rizzo volgde, ernstige schade had opgeloopen; Onze schepen keerden zonder eenige schade of verliezen naar hun basis terug. OOSTENRIJKSCH LINIESCHIP IN DEN GROND GEBÖOIU). Een telegram uit Rome, in ons blad van gister opgenomen, meldde een aanval van twee Italiaansche torpedobooten op twee Oos- tenrijkscbè slagschepen nabij de Dalmatische eilanden. Uit Weenen meldt men thans, dat de ge lanceerde torpedo's doel getroffen hebben. De Marinestaf bericht n.l., dat het Oostenrijksch linieschip „Szent Istvan" (21.370 ton, in 1914 van stapel geloopen) bij den aanval gezonken is. Drie officieren en 80 manschappen worden vermist. Een nader telegram uit Rome meldt over den aanval Een der kleinste torpedobooten, onder aan voering van kapitein Rizzo Lüigi, zou. in over eenstemming met de bevelen, naar haar basis terugkeeren, toen zij een verdachte rook zag opstijgen. Zonder te aarzelen ging zij er op aan, wetend dat zij een sterkere vijandelijke strijdmacht zou ontmoeten. Zij ontwaarde dat hat twee machtige slagschepen waren, omringd door een escorte torpedojagers. Twee kleine torpedooten drongen door een vastberaden en koene manoeuvre door de linie van het topedojager-escorte heen en plaatsten zich tusschen deze en de beide schepen. Op het gunstige oogenblik schoten zijn hun tor pedo's af. De groote Oostenrijksche schepen werden beide getroffen. Het sinistere gedreun van ontploffingen stelde de vijand van de De Duitsche staf meldde gisteravond Aan het slagfront ten Z.W. van Noyon en ten Z. van de Aisne werden plaatselijke ge vechten geleverd. Het Fransch communqué van gistermiddag meldt Tusschen Mont-d.id.ier en de Oise is de strijd zonder groote verandering voortgezet. Op den linkervleugel mislukten alle vijan delijke tegenaanvallen. De Fran3che troepen maakten nieuwe vorderingen ten Oosten van Merg en in het Genlis-bosch. Door verwoedde tegenaanvallen trachtte de vijand de Fran- schen terug te drijven op het front St. Maur Aritheuil. Onze troepen weerstonden den aanval, brach ten den vijand zware verliezen toe en hand haafden zich in hun stellingen. Op den rechtervleugel konden de Duitschers niet naar den Zuidelijken Matz-oever doordrin gen. De Franschen houden stand ten Zuiden van Chevin-courl en van Maresi-sur Matz. Hun tegenaanvallen, waarvan gisteren melding werd gemaakt, hebben den vijand een gevoelig échec toegebracht. De Franschen stieten op sterke strijdkrachten, die zij uiteendreven. Een enkele Fransche di visie maakte krijgsgevangenen die tot vier vijandelijke divies behoorden. Ten Zuiden van de Aisne vielen de Duit schers onze troepen aan tusschen de rivier en het bosch Villars Cotlerets. De aanval wordt voortgezet op het Dommiers-Cutry en ten Zui den van Amblemy. Het Fransche avondbericht luidtTusschen Montdidier en de Oise hebben de Duitschers vandaag opnieuw druk uitgeoefend. Aan den linkervleugel van de Franschen zijn al hun pogingen om den Franschen de winsten van gisteren te ontrukken mislukt. De Franschen zijn in de streek van het bosch van Belloy en van St. Maur vooruitge komen. Ze maakten opnieuw 4Ö0 gevangenen en vermeesterden verscheiden kanonnen en tal van machinegeweren. Op het front St. MaurAntheuil geen ver andering. Aan den rechtervleugel der Franschen hebben de Duitschers hun aanvallen op de Matz hervat. Na verscheidene pogingen, die hun op zware 62 Djef, die zich niet gaarne zoo haarde prijzen, had 'ten slotte het middel gevonden, om den ban kier omtrent dit punt te doen Zwijgen. Dames, Mr. Tenwiek heeft u niet gezegd, dat hij er mij toe heeft aangezet, mijne afkomst te verzwijgen. Doe het voorkomen, aldus sprak hij, of ge een arm ingenieur zijt, die zich zel- ven een toekomst moet scheppen. Ge zult dan spoedig genoeg u kunnen overtuigen, of men u lief- heeft om uw persoon. Dien raad heb ik opgevolgd en ge hebt gezien Bijl deze laatste woerden was Dief opgestaan en had hij! Noémie in zijn armen genomen. Mevrouw de Rainvillier weende hartstochte lijk, doch hare tranen van droefheid waren nu vermengd met tranen van vreugde. Met trots zag ze op haar knappen schoonzoon neer. We bewaarden allen een diep stilzwijgen, geen onzer, vreemden, durfde deze stemming te ver breken. Eindelijk, nadat wel een vijf minuten aldus Verloop en waren, nam Henry Saunier het woord Het is mij' zekér wel geoorloofd uit naam Van ons allen een woord van waardeering1 te spreken tot onzen edelen vriend Djef, den nieuw verliezen kwamen te staan, hebben ze voet weten te krijgen op den zuidelijken oever in het dorp Melicocq en op de hoogten van de Croix-Ricard. Ten O. van de Oise hebben de Franschen in den nacht van eergisteren hun terugtocht op de linie BaillyTracy-te-Val zoomede ten W. van Nampcel onder bescherming van dek- kingsafdeelingen volbracht, welke laatste hun beweging voor den vijand verborgen. Bij Haute-Braye hebben wij een vijandelijken aanval afgeslagen en gevangenen gemaakt. Ten Z. van de Aisne hebben zich hardnek kige gevechten, tot handgemeen gaande, ont sponnen, tusschen de rivier en het bosch van Villers-Cotterets De Franschen hebben zich levendig verzet tegen de aanvallen des vijands, die een weinig is opgeschoten op de hoogvlakte bewesten Dommiers en Culry. Al zijn pogingen tegen Ambleny en St. Pierre- Aigle zijn misgeloopen. Ten N. van de Aisne hebben de Franschen Moniecourt genomen, de boschjes ten N. van Eloup en het zuidelijke stuk van Bussiares. DE STEMMING IN FRANKRIJK. Melding makende van de geruchten over eventueele vredesvoorstellen, welke door som mige invloedrijke bladen worden verspreid, schrijft L'Homme Libre, bet orgaan van Cle- menceau Gelooft men, dat het voor ons vol doende is, uit te noodigen tot vredesbespre kingen, zonder bepaalde verklaringen af te geven, waardoor wij ons aan handen en voe ten gebonden zouden overgeven aan een Duitschland dat niet alleen doof is gebleven voor de voorstellen van Wilson maar ook van zekere voorstellen van zijn eigen rijksdagleden Toch willen wij aan het militairistische Duitsch land niet het voorwendsel in handen geven, dat wij ons systematisch tegen den vrede ver zetten. Iets dergelijks moet vermeden worden om den generaals van den keizer geen excuus te kunnen verstrekken, waardoor zij zich in de pogen van hun volk zouden kunnnen recht vaardigen en den misdadigen oorlog zouden kunnen verlengen. Moge Duitschland derhalve spreken. Wij zijn bereid een gehoor te ver- leenen, maar wij weigeren om op niet beslist omschreven voorstellen in te gaan. Wij dringen er op aan, nauwkeurig te weten, wat Duitsch land wenscht te onderzoeken en welke voor waarden het stelt, waarbij een eind zal ge maakt worden aan zijn overval. Wij wen- schen slechts datgene, wat Glemenceau als een rechtvaardigen en duurzamen vrede omschrijft. Wij zullen dan kunnen zien, wat de Duitschers ons voorstellen. Laat hen dus met hun voor stellen het eerst voor den dag komen. ITALIAANSCH FRONT. De Italiaansche staf meldt: Langs geheel het front is de bedrijvigheid van het geschut tot treiterschoten te hooi en te gras beperkt gebleven. Italiaansche patóxeljes berok kenden vijrfndelijken voorposten en verkennings- afdeelingen ruide lijk' van den Stevib,"in het Pre- sena-dal en op den Asolone verliezen, terwijl ze vijlanden gevangen namen zoomede wapens en materiaal bemachtigden. In het Goncei-dal en in het Lagarina-dal werden vijandelijke de tachementen afgeslagen. Ooetenrijksah-llongaarsch stafbericht Aan het berg. en het Piave-front duren de ar- tilieriegeveclhten voort. In het vak van het Stiif- ser joch, bewesten Asiagp en aan de Monte Asolone, werden voorwaartsche bewegingen des vijands afgeweerd. DUITSCHE DUIKBOOTEN IN AMERIKAAN SCUE WATEREN. Uit Washington Het Amerikaansche s.a. „Pinar del Rio" (2504 bruto tons) is Zaterdag j.l. ter hoogte van Maryland getorpedeerd. De bemanning is gered. ROEMENIë. Uit Boekarest meldt men De Roemeensche parlements-verkiezingea zijn, op eenige herstemmingen na, afgeloopen. Voor de twee senaats-colleges werden 107 aan hangersder regeering en 3 onafhankelijken ge kozen. Volgens de grondwet hebben de kroon prins, de beide universiteiten en 8 geestelijke hoogwaardigheidsbekleeders recht op een zetel in den senaat. Voor de drie kamer-colleges werden 163 re- geerings-candidaten, de twee Bessarabische mi nisters, drie candidaten der groep Garp, vier aanhangers van Steres en 7 onafhankelijke ge kozen. Onder de onafhankelijken bevindt zich generaal Averescu, die de vredes-preliminairen onderteekende, de nationalistische anti-semiet Gaza en de vroegere minister Badaran. Hoewel de partij van Bratianu en Take Jo- nescu met alle middelen propageerde voor ont houding van stemmen in de hoop dat het door de kieswet vereischte minimum aantal stemmen van een derde der ingeschreven kie- xers niet zou behaald worden, werd er over het algemeen even druk gestemd als vroeger vooral in de groote steden. Slechts in een enkel geval, in Galatz moest de verkiezing wegens te geringe deelneming ongeldig verklaard worden. OEKRAÏNE. De ,,Neue Zürch. Ztg" van 10 dezer ver meldt, dat het te Lemberg verschijnende 0«- kraijensche blad „Pilo" uit Podolië verneemt, dat de houding der bevolking tegenover den hetman steeds vijandiger wordt. Gemeentera den hebben geprotesteerd tegen de verande ring der regeering en besloten geen koren in ontpopten milliotnnair De pogen van Noémie begonnen te stralen, men zou haren gemaal woorden van iof toezen den Zij zelf was door de groote ontroering, die haar overmeesterd had, niet in staat een wpord uit te brengen. Wat u ons' daareven hebt medegedeeld, aldus ving Ilenry Saunier aan, getuigt te gelij kertijd van uw edele zienswijze, doch niet min der van de belangelopze liefde, die uwe echt- gonoote u toedraagt. Hoe innig ze u bemind I Doch polk gijl, mijn jonge vriend, hebt een schoon voorbeeld gegeven door Noémie te huwen, te midden dezer crisis, zonder dat ze iets als hu welijksgift u aanbracht. Ge kunt zeggen, dat ge voor u zelf wist, dat ge geld genoeg bezat vopr beiden, doclh wie is er zpp onthecht aan aard- sche goederen, dat hiijl ze als 't ware over het hoofd ziet? Ontvang, geachte vriend, uit naam van .allen, die hier aanwezig zijd, en die reeds' zoO dik wijls onder de meest treurige omstandigheden bijeen kwamen, de ondubbelzinnigste blijken van warme hoogachting voor uw voorbeeldig gedrag. Het verwondert ons in u geenszins, want wij' hebben u reeds genoeg leeren kennen; toch pvér- treft het onze verwachting. Voorzeker hebben wijl ons zulk een ontknoo- ping v,an dit drama niet kunnen denken. Doch, beste vriend, zij! het wjj vnrgiund als zaakgelas tigde van mevröuw de Rainvillier iets in het midden te brengen? Zou, indien het geld u aan de Vigilance werd gerestitueerd, dit geen onaangename gedachte vppr de dames de Rain villier zijn Laten beiden, het onrecht do»' den echtge noot en vacior gedaan, zelve herstellen; en neem gij, Djef, uwe ecihtgenpote zonder bruidschat, ter wijl ge u tevens belast met de zorg voor uwe schoonmoederGij brengt uwe echtgenoote, die u arta waande, een onmetelijk fortuin aan, gij! zult uwe sdhoionmoeder met alle gemakken omringen, doch laat beiden dan het genoegen der restitutie Mevrouw de Rainvillier wierp hem een dank baren 'blik toe. Djef zweeg. Ik meende hieruit te mogen af leiden, dat hij bet plan goedkeurde. Saunier vervolgde nu: Dan rust er op u nog, een andere plicht. Doch Djef liet den advocaat niet uitspreken, doch antwoordde: Ik durf wel haast raden, beste vriend, wat gij! nog meer zult zeggen, laat mij nu eens het noegen, dit te mogen raden: Ik moet mijn ge liefden niet alleen met uiterlijke weelde en ge makken omringen, doch ik moet ook beproeven, de treurige herinnering aan een smartvol verle den bij! haar te verdrijven Ge hebt het geraden. Ja, ze moeten die vieeselijkë geschiede nis uit haar geheugen bannen; hoe jammer dat .deze noodlottige brief de herinnering is komen verlevendigen 1 Doch reken op mijl Dat kunt ge. Ik zal alles in het werk stellen om mijn ge liefde schoonmama, die ik als een eigen moeder eer en liefheb, deze sombere .gedachten té doén vergeten. We zullen met ons driéën gelukkige dagen doorbrengen en ons verbeelden, daE alles slechls een booze droom is geweest... Evenwel zullen al mijn pogingen schipbreuk .moeten lij den indien mijln lief moedertje zelf niet beproeft mede te werken. Hij' wendde zich nu uitsluitend tot mevrouw de Rainvillier en sprak': Schoonmama, ik ten een Amerikaan. Ge weet, wat dit-wil zeggen: een practised mensch, die er p gesteld is, zijln zaken grndig te rege len. Ik' doe u het middel aan de hand het geld te restitueeren, en ik geef u de verzekering, dat ge een gelukkig ±even zult leiden aan de zijde uwer kinderen. D:ooh gij van uw kant, geef mij in ruil één enkele belofte: Lieve mama, beloof mij, in het vervolg slechts zoo weinig: mogelijk aan de droeve zaak te denken, die iru, gelijk we mogen hopen, voor goed is afgedaan Het antwoord van de weduwe volgde .onmi Ik beloof het je, Djef, ja ik beloof het En geheel hare houding bewees, dat ze van plan was, deze belofte te beu' en. (Wordt vervolgd). vaj# aadb* vinges.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 1