Dagblad voor Schiedam en Omstreken. fBD Mr. M. C. J. S. KOLKMAN. De Oorlog. 41ste Jaargang. Dinsdag 18 Jnai 1918. No. 12167 Gratis Ongevallenverzekering j m ïMteaïandsck Nieuws. FEUILLETO N. MAROUSSIA. BureauKoemarkt 4. Telef. 85, aa fcanteortQd no. 149. KbouuBinsbtak pssr 9 snaassdsa 1.5Q, por "weaSc 12 post jf».— s. kwartaal. Sfaontelp» nxunmars 3 cent. Incassokosten worden berekend. Postbus: 38. wat, feSBO# regels fl.30 ».».w ilaatsen wordt 2 maal" berekend. Ingezonden mededeelingen 53 ct^ p. regel. Advertentie»:*1—5 elke regel daarboven 25 ct. 3 maal Spiedde conditiën 7o7t hVrhaaldeiijk adverteeren. Tarieven wden op aan^ge toegezonden. Op alle advertentieman het Zaterdagavondnummer 10 /„oorlogstoeslag. Incassokosten worden berekend. verlies van eiken ande ren vinger. Tweede Kamerverkiezing op 3 Juli a.s. Elk kiezer mag slechts op een candidaat stemmen. Wie meer dan een hokje zwart maakt, stemt ongeldig. Stemt van lijst No. 3, (de Katholieke lijst), No. 1 Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officieels af- en aankondigingen en kennis gevingen van het Qemeentebesiuur. HINDERWET. Ingekomen ia een verzoek van A. J. VRE- DEBREGT Hzn., om vergunning tot uitbrei ding van de Stoomwasch en Strijkinrichting „Edelweia" aan de Westinolenstraut nos. 16— 18, kadaster Sectie G. nos. 665—666, door bij plaatsing van 2 waschmachines, 1 centrifuge en 2 strijkmachines, welke gedreven zullen worden door de bestaande stoommachine van 8 P.K. Dit verzoek is met de bijlagen op de Secre tarie ter visie gelegd. Op Dinsdag 2 Juli ®.8. des v.m. 11.50 uur zal ten Raadhuize ge legenheid worden gegeven om bezwaren tegen bet toestaan van dit verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende drie dagen voor het tijdstip hier boven genoemd kan op de Secretarie der Ge meente van de schrifturen, die terzake zijn in gekomen kennis worden genomen. Volgens de jurisprudentie zijn niet tot beroep op een be slissing ingevolge de Hinderwet gerechtigd zij, die niet overeenkomstig art. 7 dier Wet voor bet Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Schiedam, 18 Juni 1918. DE GROOTE SLAG IN ITALIë. Uit het Oostenrijksche oorlogsperskwartier Werd Zondag gemeld Gistermorgen vroeg is de Oostenrijk Hon- gaarsche offensieve stoot aan het heele Zuid- Westfront begonnen. Van de Piave-monding tot de Ortler, in het Lagunengehied en het met wijnbergen bezette terrein, zoowel als in het wilde met kloven voorziene bergland en in de streken van het eeuwige ijs zijn onze troepen op vele plaatsen in de stellingen van den vijand binnengedrongen en hebben hun loopgraaf na loopgraaf in een verbitterde worsteling ontrukt. Ondanks den door de laatste regenperiode hooggezwollen meer dan een kilometer breede Piave hebben de troepen van generaal overste frhr. Von Wurm en de aartshertog Joseph op meerdere plaatsen den overgang onder be scherming van de uitstekend werkende artillerie geforceerd. De troepen van generaal overste frhr. Von Wurm hebben op een breed front aan den Westelijken oever der Piave vasten voet ge zet. De troepen van generaal-overste aarts hertog Joseph hebben zich door een verras senden stoot in het bezit gesteld van een groot deel van de kale domineerende hoogten van den langen Montellorug. Het prachtige werk van onze technische troepen heeft onder het machtige vuur van de vereenigde batterijen onze infanterie den overgang doen bewerken en een volledig suc ces doen behalen. Ook in het Tiroler hooggebergtegebied heeft de tegenstander tegenover onzen eersten krachtigen stormloop niet stand gehouden. Zelfs het doen aanrukken van sterke reser ves en het snelle ingrijpen van reeds gereed gehouden aanvalstroepen kon het succes van den dag niet te niet doen. Ondanks verbit terde tegenaavallen van Italianen, Franschen en Engelschen vermocht de vijand niet overal tegenover onzen stoot stand te houden, zoo dat in het Oostdéel der hoogvlakte van de Zeven Gemeenten meer dan twee kilometer naar voren terrein werd gewonnen. Verdere tegenaanvallen der verbonden vij anden mislukten tegenover onze onwrikbare verdediging Het Italiaansch stafbericht meldt Op het plateau van Asiago en op den Monte Grappa bepaalde de vijand, die op 15 dezer ernstige verliezen leed, zich gisteren er toe door zijn vuur den tegen-ofehsieven stoot onzer troepen en die der verbondenen, te be lemmeren, die echter op verschillende gedeel ten van het front gedeeltelijke successen kon den behalen en hun linie konden verbeteren. Langs de Piave daarentegen duurde de strijd met de uiterste hevigheid voort. De vijand zette, zonder op zijn vèrliezen te letten, zijn machtigen druk voort ten einde de be zetting op den Montello uit te breiden en zich op de wegen naar de vlakte vast te zetten. Uit het Fransch. 2 Ten noorden spreidde zich de eindelooze, g'eu rige steppe uit. M*en zou haar een zee van groen, o,verstrooid met 'bloemen, hebben gewaand. Ten zuiden verhieven zich de borgen, die nu eens overdekt met toornen en als met smaragden bedekt waren, om zich dan weder dor en steen achtig te vertonnen. Het schilderachtige dal, dat Volkomen eenzaam, zonder wegen of ei paden ■was, strekte zich oostwaarts dit. De donker blauwe stroom besproeide het veld. Hier weer kaatste hij in zijn lojop het azuur des hemels te midden van de buigzame riethalmen; ginds drong hij tusschen de sombere rotsen door en bruiste onder een boog van grijsachtig graniet. Hoe schoon was het niet op dat plekje der aardeWanneer de zon opging schitterde de van dauw bedekte weide als een regen van diaman ten. De in de biezen verscholen vogels begon nen bond te fladderen en te zingen, en een lichte nevel, goiudgetint door het morgenlicht, zweef de langzaam over de rivier. Onder den eer- Sten blik van, den dageraad steeg slechts wie- Onze troepen grepen den vijand krachtig aan op de linie Sitan-Oresta-Montello-San Andrea. Zij behielden dapper hun posities aan de rivier en in de zone voor de bocht van rook ujt dat vireedzame dal op. En de toppen der bergen?. Zij straalden als metaal. Het woud ontwaakte langzaam uit zij!- ne sxuimering!. De steppe was eene wereld van licht en schaduwen, zoover het oog slechts ha re diepten kon binnendringen. Dit is noig slechts de morgenstond, het ont waken der natuur-; maar, h,oe u den dag te schetsen? Een rijkdom van licht onder een he melsblauw gewelf, het triomflied der vogelen, het gemurmel der golfjes, de ganscihe natuur in vreugde badend. Wat den avond' betreft, den rustigten zoeten avpnd van de Ukraine, raadt gij reeds wat hij zijn moet: de sterren v'ertoonen zich een voor een lotn de maan te begroeten deze gaat pp in heel' hare majesteit, en aan den horizon vertoonen zich de tal'looze scha- keerin'gen der violetkleurige strepen, welke haalr taatsten gloed over de zwijgende steppe wer pen. De zoiom van bot bosdh, wordt donker, bij na. gesreng; eene groote rots in geheimzinnige schemering gedompeld, verrijst naast eene an dere rots, hare zuster, die zich recht omhoog, heft als een gitzwart blok dat Van boven wordt beschenen. En eindelijk', de kleine tuin, vol bloei ende kersenboom an, de fraaie vensters van bet huisje, glinsterende tusschen de twijgen der wil de rozenstruiken, ziedaar Daüulo/s1 verblijf. En dan te bedenken dat, in weerwil van al San Dona, belemmerden krachtig den vijan delijken opmarsch. Het aantal gevangenen, sinds het begin van den slag gemaakt, is gestegen tot 120 officie ren en 4500 manschappen, waarvan er 716 genomen zijn door de Britsche troepen en 261 door de Fransche. Vier en veertig vijandelijke vliegtuigen werden in de laatste twee dagen neergeschoten. Het Persbureau Stefani meldt dd. 17 dezer De strijd gisteren ondernomen van het pla teau van Asiago tot de zee, is in zijn begin. De druk van den vijand duurt zeer hevig voort aan weerszijden van de Brenta en aan geene zijde der Piave. Fluctuaties zijn nog mogelijk, maar de toestand schijnt in zijn ge heel zeer geruststellend. Gisteren bracht de vijand minstens 60 divi sies op het front van den aanval tusschen de eerste linie en zijn reserves konden op geen enkel punt de vooruitgeschoven zone over schrijden. Op dezelfden dag van gisteren nog, terwijl de vijand zijn pogingen herhaalde keerden onze aanvallen zich tegen zijn aanvals-colonnes en wierpen ze terug. Aan de te geschikter tijd ondernomen tegen voorbereiding onzer artillerie aan den uitstekenden tegenstand en het weer galoos élan der troepen is dit gunstig resultaat te danken. De vijand werd bij zijn onderneming gesteund door verscheidene elementen, die als basis dien den. Een artillerie-voörbereiding van betrek kelijk korten duur, maar van de uiterste he vigheid en vergezeld van een ruim gebruik van gasprojectielen moest onze eerste linie vernie tigen en de actie onzer artillerie \erlammen. Daarna moest speciaal geoefende en uitge ruste infanterie ten aanval oprukken, onder bescherming van een kunstmatigen nevel, ver wekt door bommen, machines en andere werk tuigen, welke een chemisch mengsel bevatten, 'waaruit een dikken nevel zich ontwikkelde, die tien minujten lang zich over een groote uit gestrektheid verspreidde. De vijand had aan zijn colonnes als doel van den eeisten aanvalsdag voorgeschreven een avance van meer van 15 kilometer. Zijn doel was van de bergzone, in de vlakte af te dalen en Treviso te bereiken over de Piave.. Zijn bombardement werd echter belemmerd, ten deele verijdeld door ons geweldig artille rie-vuur, dat zijn linies en zijn schuilplaatsen vernielde en zijn troepen-concentratie3 trof en door het gas de bedieningsmanschappen zijner batterijen bedwelmde. Toen zijn infanterie tusschen de strook van de eerste linies oprukte, ontmoette zij den voorbereiden tegenstand onzer machinegeweren en werden er tegenaanvallen door ons onder nomen, die haar onmiddellijk een groot deel der verkregen voordeelen deden verliezen. De vijand liet gevangenen en machinegewe ren in onze handen. Hetzelfde lot viel hem ten deel op het heele aanvalsfront. Ten Noorden van Cesuna werd een voor uitgeschoven Britsch detachement door Oos tenrijkers omsingeld. Het bood zoolang weer stand tot een tegenaanval het bevrijdde. Daar bij werden meer dan 200 gevangenen gemaakt. Van den Col Moschin tot den Montfenera bood het dappere 4de leger niet alleen krach tigen tegenstand, maar het heroverde reeds ge heel en al de vooruitgescgoven posities van Asolone, Pertica, Solarolo en Porte di Salton, voor de aanval*des vijands eenige lichte vor deringen had gemaakt. Een onzer detachementen was op Porto di galton teruggeworpen en omsingeld. Of schoon uitgeput bood het heldhaftig tegenstand. Onze tegenaanval veroverde de heele positie en bevrijdde het detachement. Een aanvalsdetachement, krachtig gesteund door artillerie, heroverde in 10 minuten den Col Moechin en nam 250 gevangenen met 25 officieren en 17 machinegeweren. In totaal werden tusschen de Brenta en de Piave 959 gevangenen genomen. Ten Zuiden van den Montello werd de vijand die er in geslaagd was de Piave over te steken met belangrijke troepenmachten, geleidelijk naar de rivier teruggeworpen. Nog verwoeder was onze reactie aan den benenen-Piave. Vijandelijke troepen, die de rivier op ver scheidene punten tuschen Candelu en de Zen- son-bocht en in de streek van San Dona di Piave waren overgetrokken, werden dadelijk tegengehouden en met succes aangevallen en op den oever teruggeworpen. Vijftienhonderd vijf en veertig gevangenen, waaronder 1 kolonel en twee bataljonchefs en nog 43 officieren bleven in handen van onze dappere contingenten van het derde leger. WESTELIJK FRONT: Belangrijke gevechten hebben gisteren op het Westfront niet plaats gehad. De Fransche communiqués melden dat Fransche troepen met succes gestreden hebben bij Haute Braye waar een honderdtal gevangenen gemadtt werd. De Engelsche staf maakt gewag van over rompelingen en schermutselingen bij Givenchy en Atrecht, en Albert terwijl de Duitschestaf niets nieuws" rapporteert. De .New-York Times" bevat een interview, waaruit blijkt, dat de militaire autoriteiten, zoo noodig, niet zullen aarzelen, de Amerikaan- sche- regimenten op het Westfront onder com mando van Geallieerde officieren van beproefde oorlogservaring te plaatsen. Parijs heeft gisteren bij monde van den on dervoorzitter van den gemeenteraad, een groote lulde gebracht aan het Poolsche leger, dat op het Westelijk front zal gaan strijden. De Daily Chronicle" schrijft in een hoofd artikel De faze van gevechten, die 9 Juni begon nen is, schijnt haar einde nu bereikt te heb ben en op het geheele front tusschen Montdi- dier en Chateau Thierry is de linie weer vrij wel verstijfd. Gompiegne en Villers-Gotterets zijn in Fransche handen gebleven, evenals het deze pracht, te midden van al deze weldaden der Voorzienigheid, de bewoners van het kleine huis nog in hunne onmiddellijke nabijheid, on gelukkige naburen en vrienden hadden 1 Op- feestdagen ontving de familie Tsjabane veel bezoek. Nu eens kwam iSemena Voroc'hilo bijl hen; dan weder was: het Andry Rrouk, pf wel men hoprde reeds van verre de vrool'ijke, wel luidende stem van de sclhoome Hannah weerklin ken; soms ook was het Vassil Grime, die met zijn 'bootje aanlandde; en na hem1 nog; vijf a tien andere fnannen en vrouwen, jonge meisjes, en jonge lieden, kinderen en tot zelfs grijsaards. Een ieder, was er op gpsteld bijl Danilo aan huis te komen. Maar waartoe u ,al zijne vrienden op te moe men? Gij ziet dat zij talrijk waren, en ik mag er aan toevpegen dat het ware, trouwe vrienden waren. Ik zal het niet wagen u aan te tornen hoeveel beproefde vriendschap' waard is. Indien gij' dat gevoel moogt toedragen aan iemand die het verdient, zult gijl weten wat het beteekent. De woorden v|an een vriend, zijh blik, zijn hand, die de uwe druk't, maken vopr drie vierden hét levensgeluk uit. Zoo gij dat geluk nimmer ge smaakt hebt zal ik het u, helaas niet doen kennenpal waart gij ook wijzer dan Salomon zelf, gij zult niets va:n eene dergelijke vreugde ver staan. Het lijldt geen twijfel, of er zou in zulk een oord niets te wensehen overblijven, indien het menschdom geleek' op een kudde schapen, en slechts naar grazige weiden verlangde. Maar de menscbelijkte ziel bezit het recht zich tot honger doeleinden op te heffen. Het geluk van een volk kan zich niet voldaan achten met stoffelijke welvaart, alleen de tevredenheid des gieestes kan het dagelijksch brood verzoeten. En ik zijide het u reedser heersdhten aldaar aan alle zijden onlusten. De boeren, die aan de eene zijide uitgeperst en onderdrukt werden door de Russen, en aan den anderen kant van den Pooischen adel te lijden hadden, waren in vollen opstand, en het gansche land betreurde bitter zijn verloren onafhankelijkheid. De Ukraine was bezet door Russische troepen. Het hoofd der moskovitisehe partij was overstelpt met gunsten en geschenken van den czaarde aanvoerde: dei aanhangers van Polen had zich in een stad ver sterkt en riep -alle vrijiheidslievenden op zie bij hem te Moegen. Bij! wien zou men zich aansluiten? Het waren harde, moeielijke tijden, cgeiicn, die nooit geweend hadden, stortten iranen, en de verstandigste hersenen duizelden, lot zelts de kinderen voelden zich beklemd. (Wordt vervolgd V

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 1