In or zo Y chap. Kerknieuws. Rechtzaken. llnrgerlSke Handelsberichten. Laatste Beriehtèn. Heinengd Nieuws. Telegrammen. j$ciieep vaart. je vooruitzicht weer eens een flink en gees- '8 redenaar te hooren, zullen dus Vrijdag op de Vergadering niet ontbreken. Maar wie zijn et, die gewoonlijk zoo'n vergadering komen jjwonen 't Zijn doorgaans dezulken, die geen 0 weinig voorlichting noodig hebben en zich leo houden aan 't politiek advies. Dat wil natuurlijk niet zeggen, dat ze gerust kunnen wegblijven. Neen, door 't hooren eener politieke rede zullen zij nog meer bezield worden voor 0nze schoone Roomsche idealen. Maar laten We ook anderen in deze bezieling deelen. aarom moeten we zorgen, dat we Vrijdag a-s- allen nog iemand meèbrengen de zaal is 8root genoeg. Weet ge, wie we vooral op de vergadering aanwezig zouden willen zien Be lauwen en onverschilligen, zij, die zich Zo° gauw door de Socialisten laten overha- om rood te stemmen. Laten wij dus vrijdag in grooten getale optrekken naar 't gebouw van jgjj Volksbond, dan zullen W'j reeds door onze aanwezigheid getuigen Vo°r onze aloude beginselen en tevens het ^srtrouwen wekken van wankelmoedigen en eingeloovigen. Een volle zaal met toehoor- ers zullen dan evenveel propagandisten zijn, bet woord van den spreker zullen uitzaai- en 'n de harten en gemoederen der zwakken, °pdat de zege op 3 Juli, zoo volkomen mogelijk 't Zal dan voor ons een groote eer en Vreugde zijn te hebben meegewerkt aan de 0verwinning, die de 3e Juli ons brengen ®ioet. V. P. N. Men verzoekt ons het navolgende onder de Aandacht van de konijnen en pluimveehouders te brengen Hu het verboden is ook binnen de ge- ®leente(n) pluimvee en konijnen te vervoeren, nnnen door belanghebbenden bij den heer H. Scheuerman Maasdijk la (Watertoren) amier, vervoerbewijzen aangevraagd worden. donder vervoerbewijs mogen ook geen voed sters gebracht worden naar het dekstation Melenastraat 20 alhier. Om inbeslagname te v°orkomen zij dus ieder aangeraden een ver- eerbewijs aan bovengenoemd adres aan te *ragen. Ook voor vervoer buiten de gemeente bunnen vervoerbewijzen aangevraagd worden. Deen vervoerbewijzen worden verstrekt met bet doel om te slachten. Werkloozen. in de Woensdagmiddag 19dezer gehouden Werkloozenvergadering werd met algemeene Memmen de volgende motie aangenomen De openbare vergadering van werkloozen te Schiedam gehoord hebbende de besprekingen inzake ^e steunuitkeeringen door het Steuncomité Is van oordeel dat daarin verbetering moet borden gebracht Draagt de Combinatie van Onafhankelijke vakvoreenigingen op zich tot het steuncomité te wenden, met het verzoek de steunuitkeering te willen verhoogen Boept de werkloozen op krachtig de actie v°or een betere steunregeling te ondersteunen. De wethpuderskeuzc. Gasprijls- Verhooging. -De schuldenlast der gemeente. Subsidies. Openbare Leeszaal. De wethoudersverkiezing was een der belang rijkste punten, welke de .agenda ditmaal ver meldde. De uitslag dezer Verkiezing is vopr de katho lieken een teleurstelling geweest, daar zij als de sterkste partij in den Raad aanspraak maken op een wethouderszetel De katholieken stemden den heer Evers, terwijl de link'sche partijen en waarschijnlijk de anti- rev. en, christ-hist. a,an den anti-revolutionair Mr, G. van Baren hun stem hebben gegeven. Dat de socialisten tegenwoordig sterk aa,n den leiband loopen der overige link'sche partijen is bekend, maar dit geval typeert toch wel dat zjji hun laatste greintje zelfstandigheid hebben inge boet door een anti-revolutionair te_ stemmen. Hoewel wij overtuigd zijn dat de heer Van Baren, een alleszins bekwaam man, in het col lege van B. en W, geen slecht figuur zal ma ken, verwondert (ons 's Raads houding ten op zichte van deze wethouderskeuze toch ten zeerste. De linker partijen, die de katholieken volko men negeerden, hadden behooren te bedénk'én, dat onze sterke vertegenwoordiging in den Baad (7 ledeneen weerspiegeling is van de getal sterkte der katholieke bevolking. Derhalve is de eisc'h alleszins billijk dat aan die sterke partij als van oudsher minstens één wethauderszetel behoort te worden toegewezen. Men kan hier kwalijk spreken van een anti revolutionaire vacature, aangezien immers de heer Gaslinga destijds den beer Honneriage Grote als wethouder is opgevolgd. Volkomen scheef is ook de voorstelling, welke men links ingang wil doen vinden, nl. dat door deze benoeming alle partijen in het college van Bi. en W. vertegenwoordigd blijven. Men ver geet daarbij echter dat de burgemeester, wel iswaar lid van het college, in werkelijkheid slechts een neutraal persoon is, door de Kroon be noemd. De functie vap wethouder isl ftiet op één lijn te stellen met idie van burgemeester. De katholieke Raadsleden hebben dan ook een zeer juist standpunt ingenomen door hun stem op oen katholiek uit te brengen, daar 'de katho lieken recht hebben te eischen, dat zij deelne men aan de bestuurstaak en wel door de be zetting van een wethouderszetel. De lieer Goslinga, die (wegens de beslissing minister Posthuma dat de wethouderszetel Aan het eind der zitting heeft de Raad een commissie benoemd voor de op te richten openbare leeszaal en bibliotheek. Dat wij niet ten oürechte hebben beweerd, dat de Raad niet wist wat zij eigenlijk besloot, toen zij tot de oprichting van een openbare leeszaal èn bibliotheek een besluit nam, bleek overduide lijk uit hetgeen vroede Dinkelaar in het midden bracht. De bibliotheek en leeszaal waren, volgens hem, alleen voor de proletariërs en de onder wijzers bestemd Te veel geleerdheid in het v.m. Volkshuis zal volgens dit roode Raadslid, de nieuwe in stelling schaden. Of men bij de S.D.A.P'ers eok een hoogen dunk heeft van de werking dier instelling Merkwaardig was het antwoord dat de heer v. Westendorp gaf op de opmerkingen in zake de samenstelling der voordracht van de be trokken commissie. Deze commissie waa zoo onpartijdig mogelijk samengesteld zei de wethouder. Welke kortzichtige zal diens conclusie deelen Wie van de voordracht kennis neemt, ziet immers dadelijk dat er angstvallig voor gezorgd is, dat links de meerderheid in de commissie heeft. Dat is nu je zuiverste onpartijdigste com missie Wie lacht daar Gisteren herdachten de Eerw. Zusters van Liefde het 50-jarig bestaan van haar huis te Stratum. gische stoomschip „Gantoise" kapitein A. L. Beijns ledig van Rotterdam om te repareeren in de Wilhelminahaven. Geboren: 18 Juni. Wilhelmus Stephanus, z. v, J. G. Tons en J. H. Dikkötter, Fabri- straat. Gornelia, d. v. J. den Held en M. van Diggelen, Nieuwe, Maasstraat. Gehuwd: 19 Juni, C. H. J. Scholte 27 j en J. M. Oosthof 20 j. M. Bezemer 30 j. en H. J. Meijer 25 j. Overleden: 17 Juni. Johannes stork, oud 2 j. en 8 mud., Hoofdstraat. f DELFT, 20 Juni. V eemarkt. Vette koeien 1ste kw. f2de kw. kalfkoeien 1ste kw. f350650, kw. f 250350vaarkoeien 1ste kw. H oogwater te Schiedam: Vrijdag 3.05 n.m. Juni 2.45 v.m. Dp depolitiewachtin de Hoofd- Mraat is gisteren een persoon verbonden die k'j het houtsnijden door het uitschieten van *|et mes een verwonding aan de linkerhand bad bekomen. Bij de politie isaangiftegedaan bat vermoedelijk weer twee rijwielen zijn ont- dekt. Onderzoek geschiedt. UIT ROTTERDAM. D.steren nacht is ingebroken in den b°ekhandel der firma W. J. van Hengel Hoogstraat 385 alhier. Op 't kantoor is een brandkast voorover geworpen, terwijl men aan do achterzijde een groot gat hakte. Op deze ^'jze waren de inbrekers in staat, uit ds brandkast te verwijderen een portefeuile in houdende f 750 aan bankpapier en een enve- °Ppe met f 46.50 aan postzegels. De inbrekers hebben zich vermoedelijk laten fluiten, want op de trap, die naar den kolen- helder leidt, heeft men gipssporen gevonden, terwijl in den kelder een vijl, een nijptang en een breekijzer werden gevonden. De firma was tegen inbraak verzekerd. Bij verschillende opkooper3 van goudgeld alhier ter stede heeft de politie gouden tientjes ®o gouden vijfjes in beslag genomen. Boven dien werden verschillende Duitschers en Russen Rag«gaan en op het station Hofplein aange- S«houden, om gevisiteerd te worden. Het goud- 8eld schijnt via Scheveningen uitgevoerd te borden. van UIT DELFT1. Te Delft heeft de recherche vier artilleristen gearresteerd wegens diefstal van meer dan dui- K.G. haver ten nadeelë van het rijk. Zekere B-> die de gestolen haver kocht, werd geverba liseerd wegens heling. Ten huize van H. werd fMm 100 K.G. der gestolen haver gevonden en hl besla r. genomen. UIT VLAARDINGEN. Bij Kon. besluit is aan A. en J. Drop ale- h°8 vergunning verleend tot oprichting van een 'raanstokerij te Schipluiden in den Durfpolder. Belastingontduiking. De Recht bank te Arnhem heeft uitspraak gedaan in een zaak van belasting-ontduiking. Terecht stond M. W. V., fruithandelaar te Eist, wegens te weinige aangifte van zijn inkomstenbelas ting voor het jaar 1917/18 en voor de oor logswinstbelasting 1917. Voor eerstgenoemde belasting had bekl. als inkomen opgegeven f 146.532, wat had moeten wezen f227.000, terwijl hij voor de oorlogswinstbelasting ook een veel lager bedrag had opgegeven. Het O. M, had 4 maanden gev. geëischt. De verdediger mr. van Gelein Vitringa had gepleit dat bekl. wat de aangifte van de in komstenbelasting betreft, volkomen te goeder trouw was geweest, en dat wat de oorlogs winstbelasting aangaat, de berekening van den Rijksaccountant niet juist kon wezen. De Rechtbank heeft bekl. veroordeeld tot 4 maanden gev. 2de f250500, 2de kw. f180200, vette kalveren lste kw, f2de kw. fvette scha pen 1ste kw. f2de kw, flam- schapen lste kw, f2de kw. fvette lammeren lste kw.weilammeren f2236 magere varkens lste kw. f36115; biggen f 1036 nuchtere kalveren lste kw. fpaarden f 100650 stieren lste kw. fossen f Rundvleesch per kilo f 4 f 4 f ▼et kalfsvleesch f4 f4 f lamsvleesch f4 f4 f Aanvoer151 runderen, 23 paarden, 1 vette kalveren, 168 magere kalveren, 292 schapen of lammeren, 30 varkens, 183 biggen, geit ef bok, veulens. Botermarkt. Aanvoer 5 achste zestiende, wegende ba zamen 100 K.G. Boter regeeringsprijs. Granaten op Nederlandsch ge bied. Men meldt uit Vlissingen In de omgeving van Sluis en Westelijk Zeeuwsch Vlaanderen wordt de toestand met de beschieting van vliegtuigen vanaf het Vlaamsche kustgebied waarlijk zeer onrust wekkend. Geen dag gaat er bijna meer voorbij of er vallen granaten van afweergeschut op Nederlandsch gebied. Heden was dit het geval bij Retranchement. Gisteren kwamen er drie tusschen Sluis en Heille neer. Dikwijls hoort men de projectielen langs het Stadje fluiten. Er zijn dagen, dat het geronk van vliegtuigen nauwelijks van de lucht is en 's avonds kan de gloed der zoeklichten tot op de gevels van Sluische woningen vallen. niet vereenigbaar is met het directeurschap van de Groentencientrale) ontslag moest nemen als wethouder, werd na afloop der wethoudersver kiezing door den voorzitter 'bedankt voor heb geen hij1 in het belang der gemeente had verricht. In het antwoord op deze toespraak, die meer was dan een gewoon beleefdheidsspeechje, zèi- de de afgetreden wethouder, dat hij als Raadslid nog veel ter bevordering der belangen dezer stad hoopt te doen. Over de gaspTijsveifhooging is zeer langdurig gediscussieerd. Met een kleine wijziging werd echter het voorstel van B. en W. aangenomen. De gasverbruikers, die 12' cent per M3. zul len moeten betaien, mogen nog blij zijn dat die prijs niet honger is opgevoerd. Eigenlijk had de prijs1 I81/2 cent moeten zijn, doch het ver schil zal ten laste van het Crisisfonds worden gebracht. 1 Het prijsverschil dat ten laste van het Cri sisfonds komt, bedraagt eventjes f 110.000. De Nutsbewaarscholen sectarische scho len volgens dr. Ris hebben de exploitatie nu toch definitief gestaakt. De gemeente mag het zaakje verder voort zetten. Hoeveel duizenden de zorg voor het bewaar- schoolonderwijs straks de gemeente zal kosten, is nog niet becijferd. De Raad heeft zich intusschen bereid ver klaard de noodige gelden te zullen voteeren. In deze zitting hebben we voorts nog f 190.000 gevoteerd voor den bouw van een nieuwe school in het Singelkwartier, welke school met inbegrip van meubileering enz. op ongeveer 21/, ton zal komen. De oud-wethouder van Onderwijs, de heer Goslmga, betoogde dat die school thans nog niet gesticht behoeft te worden De tegen woordige wethouder, de heer v. Westendorp, meende precies het tegenovergestelde. Verder zijn we nog erg royaal geweest met het geven van subsidies. Het Nederl. School museum kreeg een jaarlijksch subsidie van f 25.-, de Vereeniging van Gasfabrikanten een dito van f100. Men zou zoo zeggen, dat we hier geld in overvloed hebben. Als men tegenover die royaliteit stelt de pessimistische uitlatingen van den afgetreden wethouder van Financien, die sprak over „het schip dat door een storm beloopen wordt", kan men zich moeilijk een verklaring geven van 's Raads houding. Waar het met den schuldenlast der gemeen te heen moet, is moeilijk te voorzien. De vraag is echter niet overbodig of de Raad wel voldeende doordrongen is van den uiterst zorgelijken. toestand onzer financien. Men voteert tegenwoordig maar tonnen en tonnen gouds, zonder een flauw idee te heb ben, hoe die schuldenvermeerdering in de naaste toekomst gedekt zal worden. Levensmiddelennood in Noord-Frankrijk. Naar wij vernemen, zullen binnenkort de vooraanstaande mannen op het gebied van levensmiddelenvoorziening in België en Noord- Frankrijk te s'-Gravenhage bijeenkomen. Be raadslaagd zal worden over maatregelen waar door in het zeer ernstig tekort aan voedings middelen in het Etappegebied (Vlaanderen) en Noord-Frankrijk kan worden voorzien. Slechts oogenblikkelijke hulp kan baten. Met vertegenwoordigers der betrokken mogend heden zal overleg gepleegd worden. Thee in beslag genomen. Utrechtsche politie is er in geslaagd naar de „Tel" meldt, 30.000 K. G. thee toebehoorende aan de firma Thurée in beslag te nemen. Diplomatieke briefwisseling. De minister van Buitenlandsche zaken is voornemens binnenkort de briefwisseling tus schen Nederland en geassocieerde regeeringen, in verband met de requisitie van Ned schepen te publiceeren. H. M. de Koningin. H. M. de Koningin is voornemens morgen een bezoek te brengen aan de militaire in richtingen in de buurt van Nieuwersluis en de Lbosdrechtsche plassen. Een blinde onderwijzer. Gisteren is te Rotterdam een blinde geslaagd voor het examen L. O. nl. de heer W. O. Robart, aldaar. Bij ministerieele vergunning had de candidaat vrijstelling gekregen van teekenen en schrijven. Hij behaalde voor de overige vakken 5 zevens, 3 achten en 1 tien. Dit is de tweede maal, dat in ons land een blinde de bevoegdheid als onderwijzer be haalde in 1911 deed dit feit zich voor in Amsterdam. WESTELIJK FRONT. BERLIJN, 21 Juni. Over bijna het geheele front is de vijandelijke artillerie gisteren leven diger in actie geweest. In tal van sectoren worden met versche infanterie uitgevoerde aan vallen afgeslagen. Hernieuwde pogingen van den vijand om ten N. W. van Chateau Thierry heen te drin gen door den sector Clignon mislukten. DE SLAG IN ITALIë. ROME, 19Juni. De vijand herhaalde zijn aan vallen van het Asiago-plateau tot de Montel- loo niet. Wij deden op het Asiago-Plateau aanvallen, waarbij wij gevangenen maakten en dreven den vijand ten zuiden van den spoorweg naar Montebelluna eenigszms terug. Alle aanvallen van den vijand aan de Piave tusschen Santanörca en Gandelu werden afge slagen. Hevig woedde de slag in denFossalta- sector en ten noorden van Capo Sille. De vijand verdedigt zich hardnekkig. Het aantal gevangenen is tot meer dan 9000 gestegen. Vele kanonnen en honderden machinegeweren werden- veroverd en 50 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Vergiftiging door bloembol le n m e e 1. Naar wij vernemen is het aan den directeur van den provincialen keurings dienst in Friesland gebleken, dat zich in deze provincie in vele gezinnen, na het gebruik van met bloembollenmeel bereide koek en banket, vergiftigingsverschijnselen hebben voorgedaan. Bij onderzoek bleek, dat dit in den handel gebrachte bloembollenmeel in deze provincie gemalen wordt. Reeds heeft de provinciale keuringsdienst op al het meel en de daaruit bereide producten beslag gelegd, terwijl de maalderij voorloopig is stopgezet. In het laboratorium van den keuringsdienst wordt thans een uitgebreid onderzoek naar de samenstelling van dit meel ingesteld, ten einde de oorzaak dezer vergiftigingsverschijnselen te kunnen vaststellen. De relletjes in Den Haag. De 'a Gravenhaagsche Winkeliersvereeniging heeft gisteravond de algemeene vergadering gehou den onder voorzitterschap van heer L. P. Maartens. Uit de enquête, ingesteld omtrent de schade geleden bij de jongste relletjes, bleek, dat on geveer 140 winkeliers schade hadden geleden en in totaal aan ruiten en gestolen goederen een schade is toegebracht van ruim f 60.000. Thee. Eenige inwoners van Harlingen heb ben op hun bons thee ontvangen, die vervalscht bleek te zijn met gedroogde bladeren van an dere planten. De politie doet onderzoek'. SCHIEDAM, 20 Juni. Aangekomen het Bel- De Cheque-diefstal ter waarde van f 1 7.5 0 0. Men meldt uit Amersfoort Heden zijn de twee personen, die verdacht worden van den cheque-diefstal, ten bedrage van f 17.500 bij de militaire administratie van depot III, geboeid overgebracht naar Utrecht en ter beschikking gesteld van de justitie aldaar. De militaire ordonnance, die vaak bij en majoor-kwartiermeester op het bureau, de diefstal gepleegd is, werkzaam was, eet Hostermans en is in Frankrijk geboren docsh van den aanvang der mobilisatie af hier te lande in dienst als milicien. Hij beweert van het geheele geval niets te weten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 3