Dagblad mor Schiedam Omstreken. [60x3,115 isisi Mr. M. J. C. M. Kolkman De Oorlog. 41st© Jaargang. Zaterdag 22 Juni 1918. No. 12171 öratis Ongevallen verzekering De Kamerverkiezingen. Westelijk front. M Mauw». Bureau; Koemarkt 4. Telef. 85, na fcanteörtQd no, 148. Postbus: BK EtnmemsBtis por 8 pwaodbea 21.50, par weak IB tmi, graat» p. P®** f 8-kwartaal. S&onèerifkn Eommw,? 3 cent. Incassokosten worden berekend. Advertenties l-'-ö regels f 1.30 elke regel daarboven 25 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 50 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk advertaeren. Tarieven worden op aanvrage^ toegezonden. Op alle advertentiëniin het Zaterdagavondnummar 10 oorlogstoeslag-.,,;, Incassokosten worden berekend. De bÜ P-fïfïft bij levenslange Jr i 111 verlies van geheels I een hand, invaliditeit; I U Ww»t o| oog; verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandsche klgftm<wn« bij verlies van een duimf Verzekeringsbank te Schiedam. verlies van eiken ander i ren vinger. "1 of krachtens wetten of verordeningen vootgeschreven en andere officieele af- en aankondigingen en kennis gevingen van het Gemeentebestuur. A A N GI F TE VAN LEERLINGEN voor de openbare scholen voor uit gebreid en meer uitgebreid lager onderwijs. Ouders, Voogden of verzorgers welke leer- "ngen voor bovengenoemde Scholen wenschen aan te geven worden verzocht zich vóór of °P 6 Juli a.s. aan te melden Voor School G U. L. O. aan de Huijsmansstraat bij het Hoofd den Heer M. MARTENS op. Maandag des namiddags van 2 tot 3 uur en op Vrijdag des voormiddags yan 87, tot 117a uur; Voor School A, voor M. U. L. O. aan het Oude Kerkhof, toegankelijk voor jongens cn meisjes, aan de school bij het Hoofd, den «eer A. VAN SLINGELANDT, op Dinsdag en Vrijdag des namiddags van 3 tot 4 uur Zij voor wie plaatsing wordt verlangd moe ten geboren zijn vóór 1 Januari 1913. De cursus aan beide scholen vangt aan 1 September a.s. De schoolgeldheffing zal geschieden naar het volgende tarief lo. aan de Schoot voor Uitgebreid Lager On derwijs f 15 per leerling per schooljaar. voor hen, die naar het oordeel van Burge meester en Wethouders behooren tot de min vermogenden, bedraagt het Schoolgeld f 7.50 Per leerling per schooljaar. Van onvermogenden wordt geen schoolgeld geheven. 2o. aan de School voor Meer Uitgebreid Lager Onderwijs bedraagt het Schoolgeld per leerling Per schooljaar o. bij een belastbaar inkomen van ten hoogste f 1000 f 20. b. bij een belastbaar in komen van boven f 1000 tot ten hoogste f 1500 25. c. bij een belastbaar inkomen van boven t 1500 tot ten hoogste f 2000 f 30.. d. bij een belastbaar inkomen van boven f 2000 tot ten hoogste 2500 f 35. e. bij een belastbaar in komen van boven f 2500 tot ten hoogste f 3000 5 40- bij een belastbaar inkomen van boven 3000 tot ten hoogste f 3500 f 45. g. bij een belastbaar inkomen van boven f 3500 f 50. Voor de leerlingen van de 7e. of hoogere Wassen, tot welke klassen onvermogenden kosteloos worden toegelaten wordt punt a hiervoor gelezen a's volgt a1. bij een belastbaar inkomen van te* hoogste f 500 f 15. a2 bij een belastbaar in komen van 'boven f 500 tot ten hoogste 1 1000 f 20. Het belastbaar inkomen wordt berekend Volgens de regeling van de gemeente inkom stenbelasting voor het belasting 1917/1918. Voor de leerlingen, niet behoorende tot de kerkelijke bevolking der Gemeente, bedraagt het schoolgeld per leerling per schooljaar f 50. Indien van de leerlingen, vallende onder de ffroepen vermeld onder 2° sub a-d (a1 en 22 inbegrepen) of van die vermeld onder 1° twee of meer uit een gezin gelijktijdig scholen als bovenbedoeld bezoeken, dan wordt het school geld voor ieder van hen tot op 80% ver hinderd. In gelijk geval heeft voor de leerlingen niet behoorende tot de werkelijke bevolking der 7enaeente en voor de groepen c-g verminde- 'ing tot op 90% plaats. Als onvérmogenden boven sub 1° en 2° be leid worden beschouwd zij wier werkelijk inko- hendus zonder aftrek voor levensonderhoud en kinderen minder bedraagt dan f 500. Schiedam, 22 Juni 1918. He dag, waarop het kiezerskorps opgeroepen *al worden, om deel te nemen aan de stem- ter verkiezing van leden der Tweede amer, nadert meer en meer. He belangrijkheid van déze stemming is grooter dan bij vorige gelegenheden. Er zal immers onder een geheel nieuw kies stelsel (Evenredige Vertegenwoordiging) ge- s emd moeten worden. a voor een langere periode worden gekozen. Onder het nieuwe kiesstelsel, waarbij onge veer ieder mannelijk Nederlander boven 25-jaar kiezer is, zijn wij, katholieken, op onze eigen krachten aangewezen. Iedere katholidk moet doordrongen zijn van zijn plicht om alleen een katholieken candi- daat te stemmen. Op het stembiljet, dat op den stemmings dag den kiezer zal worden ter hand gesteld, vindt men lange reeksen namen. Men kijke dus, alvorens te stemmen, goed uit naar de lijst der katholieke candidaten. Deze lijst staat onder no. 3 van het stem biljet. Daar ziet men, behalve no. 1 Mr. M. J. G. M. Kolkman, nog een negental namen. Het is echter noodzakelijk dat de katholieken, getrouw aan het gegeven advies der Kies- vereeniging en in overeenstemming met het besluit der georganiseerde Roomsche kiezers, hun steiri uitbrengen op no. 1 dier lijst, Mr. M. J. G. M. Kolkman. Mr. Kolkman is onze man en geen andere. Het is zeker een alleszins gelukkige keuze geweest. Ieder onzer kent den bekwamen oud minister van Financiën. Hij behoort tot de oude garde der katholieke politici. Van 6 Mei 1884 tot II Februari 1908 had hij onafgebroken zitting als Kamerlid, terwijl hij na zijn ministerschap sedert 25 Januari 1916 het kiesdistrict Nijmegen vertegenwoordigt. Vele personen, die thans naar het Kamer lidmaatschap dingen, moeten den kiezers nog toonen, wat zij zullen prestaeren. Van Mr. Kolkman, die ook lid is van de Gedep. Staten van Zuid-Holland, weet men wat men aan hem heeft. Principieel katholiek, begaafd redenaar en doorkneed in het politieke leven, heeft hij bij tallooze gewichtige gelegenheden, zoowel in als buiten het Parlement getoond, den rechten man op de, rechte plaats te zijn, vooral waar het er op aan kwam om onze katholieke be langen te bepleiten. De gelegenheid, die nu geboden wordt om hem namens de Katholieke Staatspartij naar de Tweede Kamer af te vaardigen, komt voor eerst niet meer terug. De Tweede Kamerverkiezingen hebben slechts eens in de v i e r jaren plaats. Hoewel de Stemplicht is ingevoerd en dus ieder ter stembus moet komen, gelooven wij toch dat onze katholieke kiezers dien dwang niet noodig hebben, om hun stem uit te bren gen. Met de grootste ingenomenheid en bewust van de waarde van zijn stem en tevens van zijn verantwoordelijk ten opzichte van de wijze, waarop gestemd moet worden, zal de katholiek op Woensdag 3 Juli ter stembus ko men. no. 1 van de katholieke lijst, zal zijn candi- daat zijn Een ieder zorge er voor, dat in zijn kring duidelijk wordt gemaakt hoe er ditmaal ge stemd moet worden, Iedereen zij propgandist en ijvere voor de candidatuur-Mr. Kolkman. Herstemming bestaat niet meer. Op 3 Juli moeten wij zorgen de overwinning te behalen. Hoe grooter aantal stemmen er over het geheele land op de katholieke candidaten zul len worden uitgebracht, des te grooter zal het aantal Kamerzetels zijn, hetwelk ons wordt toebedeeld. Elke stem heeft dus groote waarde. Het is van het grootste belang, dat de pro pagandisten den kiezers duidelijk maken en er bij voortduring aan helpen herinneren, dat no. 1 van de katholieke lijst moet worden gestemd. Men onthoude dus wel, dat maar één hokje mag zwart gemaakt worden. Katholieke Schiedammers, reeds tallooze malen hebt gij in verkiezingsdagen getoond, dat gij trouw ter stembus komt en U hield aan het advies der kiesvereeniging, Laat op 3 Juli Katholiek Schiedam weer een schitterend figuur maken. Bij een Kamerverkiezing stemde er in Schie- dam eens 98 pCt. der kiezers. Hopen wij, dat op Woensdag 3 Juli dat I cijfer bij onze Roomsche kiezers niet slechts zal worden bereikt, maar nog zal worden over troffen 1 Brótstih communiqué van gister-middag: Bijl het bosch van Aveluy, in de nabijheid van Hébuterne en Bjoyelles, alsmede aan beide pevérs van de Scarpe hebben wijl vannacht in over vallen en patrjouillegevechten -benige gevangenen gemaakt, machinegeweren' vermeesterd, en den vijand verliezen toegebracht. .Een poging des vïjlands om het terrein, 'clat wij gister-ochtend ten Noordwesten van Merris hebben veroverd, te hernemen, is met verlies voor den tegenstander verijdeld. Dbitsc'h stafbericht van gister-middag: Legergroep van kroonprins Ruprecht: De ri,L and heeft aan het geheele front zijin krachtige verke'.ningsaanvallen voortgezet. Zij werden, over al afgeslagen. Ten Noordoosten van Merris en ten Noorden van Albeit zijd. Engelsche plaatse lijke aanvallen >onder groote verliezen mislukt. Legergroep van den Duitschen kroonprins Plaatselijke aanvallen der Fransehen ten Zuid westen v,an Noyon en der Amerikanen ten Noord westen van Chateau-Thierry zijn mislukt. De Franschen en Amerikanen leden hierbij! zware verliezen. Wij! maakten gevangenen. Ten Zuid westen van Reims werden Italianen gevangen genomen. De groote, Vroeger, door de Franschen gebruikte, duidelijk kenbaar gemaakte hospitaal inrichtingen in het Vesledal bij: Montigny waren in den laatsten tijd tewemaal het doel der aan vallen- van vijandeiijkó benden. Het Duitsch avondberïcht meldt: Van de gevechtsfronten geen nieuws. Franscih middag-communiqué De Franschen hebben hun stellingen benotor- den Eaverolles en in de streek bezuiden ITaute- vesnes verbeterd, waarbij zij een twintigtal ge vangenen hebben gemaakt. Op bet overige front is de nacht kalm ge weest. Het avondbericht luidt: Op het geheele front valt niets te melden. Een nieuwe aanval? Havas meldt nog: Uit het feit, dat de kanonnade tegenover het Engelsche frpnt in lievigheid is toegenomen, ma ken de militaire medewerkers der bladen pp, dat er aan het (Engelsche front ernstige gebeur tenissen zijn te wachten. De „Bomme Libre" acht het zeker, dat het leger van kroonprins Ruprecht den stoot zal toe brengen, daar dat van den Duitschen kroonprins te zeer is uitgeput doior de gevechten bij1 Reims. DE GROOTE SLAG IN ITALIë. De Engelsche correpondenten aan het Ita- liaansche front beschrijven de moeilijkheden waarin, de Oostenrijkers verkeeren, doordat tengevolge van het wassen van de Piave de bruggen voortdurend weggeslagen worden Op zeker oogenblik waren er nog marr twee over gebleven, waarlangs de Oostenrijkers aan den rechter oever met hun hoofdmacht in verbin- ging bleven. Het Italiaansche geschut beschoot de genietroepen, die ook dikwijls door den stroom meegesleept wordén en verdrinken. De Oostenrijkers zijn er niet in geslaagd hun ar tillerie over de rivier te brengen en moesten zich voor de verdediging verlaten op machine geweerstellingen in bosschen en kreupelhout. De correspondent van de „Morning Post" in het Italiaansch hoofdkwartier meldt d.d. 19 dezer Het duidelijkste bewijs, dat de poging van de Oostenrijkers om een eerste-rangs-offensief te ondernemen mislukt is, is dat het initiatief aan de Italianen is overgegaan. Zij zijn nu de aanvallers om de stukken van de linie te heroveren, die nog in het bezit van den vijand zijn. De Italianen brengen de Oostenrijkers met versche troepen op de beide beenen van den vooruitspringenden hoek in het nauw. Twee nieuwe bondgenooten zijn den Italianen te hulp gekomen. De eene is een sterke groep Amerikaansche vliegers, de eerste strijders uit de Vereenigde Staten aan dit front, de andere ia de Piave zelf die de Oostenrijksche verbin dingsmiddelen wegspoelt en de divisies op den Italiaanschen oever van de reserves afsnijdt. Bij den strijd van de drie laatste dagen hebben verscheidene Tsjechisch-Slowakische eenheden met de Italianen samengewerkt en een lofwaardig «andeel gehad bij de aanvallen, waardoor het stroomafwaarts gelegen gedeelte van den vooruitspringenden hoek bij San Dona de Piave aanmerkeiijk verkleind is. Daar wer den 500 gevangenen genomen. De Oostenrij kers hebben nu vijf divisies, te zamen 50.000 combattanten tellende, naar den westelijken oever van de Piave ovrrgebracht. Een gevangen genomen gewond officier deelde gisteren mede, dat de Oostenrijkers aanmer kelijke reserves hebben. De Oostenrijksche sappeurs zijn er in geslaagd drie nieuwe brug gen te slaan, waardoor zij nu in het geheel vijf bruggen over de Piave hebben achter de vooruitspringende stelling die zij trachten uit te breiden. Italiaansch stafbericht: Op den Monti llo zijn de vijandelijke pogingen om den vooruitspringenden hoek te bezetten, mis lukt. In zuidelijke richting slaagde de rij and er in om opnieuw eenige punten te bezetten aan den spoorweg Montebelluno-Susegana, in de nabijheid van het station von Nervesa, doch hij werd volkomen tot staan gebracht. Aan de beneden-Piave wonnen wij1 opnieuw ter rein. De vijandelijke verliezen zijn enorm. Wij maakten eenige honderden gevangenen. Het Oiostenrijksch stafbericht van gister meldt: De vijand' heeft zijn pogingen ook gisteren met onverminderde herigheid voortgezet, om oins de veroveringen, die wij! ten Westen van de Piave gemaakt hebben, weer te ontrukken. Zijin offers waren opnieuw tevergeefs. Alle stormaanvallen liepen te pletter pp den on wrikbaren tegenstand Van .onze heldhaftige troepen. D;e strijd nam' toe op1 de hoogvlakte van den Montello, waar hij! de snel -opgeworpen verschan singen der divisies van veldmaarschalk' Ludwig Gaiginger aanvalsgolf .op aanvalsgolf volgde. Over al hadden gevechten van man tegen man plaats. In een handgemeen op een terrein Van "eenige kilometers bracht de rijland aanvalstroepen bijeen ter sterkte van 8 regimenten, .om den muur van onze -dappere soldaten aan het wankelen te brengen. Het geweldig kradhtsverbruik dwong de Italianen rerve na reserve in den strijd te wer- pen. Behalve zware bloedige verliezen nemen ook hun verliezen aan gevangenen dagelijks toe- Zoo werden op den vooriaatsten gevechtsdag op den Montello alleen 3200 man binnengebracht, waar van 200 door het Hongaajrsche regiment infan terie No. 39. Een Hongaarsch regiment, Oosten rijksche scherpschutters en Hongaarsche honveds hebben in dezen, dag en nacht voortdurenden strijd hij den aanval zpowel als bij1 de verde diging een nieuw eereblad aan hun roemrijke geschiedenis toegevoegd. Aan het bergfront beeïstehte gisteren artillerie- strijd. OOSTENRIJK-HON G ARIJ E Verschillende berichten uit Weenen wijzen nog op de spanning, welke is ontstaan door de levensmiddelennood. In een manifest van hét socialistisch partij bestuur wordt gezegd, dat de arbeiders en be-' ^ambten eenvoudig niet meer weten, hoe het leven te houden. De mogelijkheid van hun bestaan wordt bedreigd. In verscheidene andere steden, zoowel in Bohemen als Galicië is de toestand eveneens critiek. De bevolking daar heeft sedert een week geen brood en aard appelen ontvangen. De regeering moest het i broodrantsoen verlagen, om een spoorwegsta king te voorkomen. De laatste distributie van aardappelen heeft nu te Weenen plaats gehad. De burgemeester van Boedapest zeide in antwoord op een dringende aanvrage van den burgemeester van Weenen, dat ook te Boeda pest het broodrantsoen moest verminderd wor- i den en aldaar sedert maanden geen peulvruch ten verstrekt konden worden. De „Reichpost" meldt, dat bladen te Kief er opmerkzaam op maken, dat het binnen brengen van het graan bemoeilijkt wordt door onlusten. In een deel van het district Ezeit schansk heersch volslagen anarchie en Bolsje- I wistisch terrorisme. Omtrent de mogelijkheid eener regeerings- iKfnatsctaBBsa

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 1