Stads- eu iiewe^telgk Nieuws. Crisismaatregelen. crisis in Oostenrijk meldt de correspondent van het „Berl. Tagebl." te Weenen, dat daar Za terdagavond een ministerraad gehouden wordt, die beslissen zal of de rijksraad tot een verga dering opgeroepen zal worden, dan wel of het kabinet zal aftreden. Dit ontslag, zou naar men aanneemt, niet aangenomen worden, veeleer zou het tot een reorganisatie van het kabinet komen. De beslissing van den ministerraad "zal afhangen van de houding van de Polem club, die gisteren, Vrijdag, bijeen zou komen. In de Polenclub zijn op den voorgrond tre dende leden bezig een schikking met de regee ring en de Duitichers tot stand te brengen. Aan Poolsche zijde is het voorstel opgedoken van graaf Burian de toezegging te eischen, dat de beslissing over Oost-Galicië niet zonder in stemming van Polen zal volgen. Burian zou echter zulk een toezegging slechts dan kunnen geven wanneer hij toestemming van Duitsch- land kreegwant de Oost-Galicische kwestie staat met het verdrag van Brest-Litofsk in verband. BELGIË. Minister Gooreman heeft beslist, dat de bij eenkomst van Belgische parlementsleden, die zich buiten het bezette gebied bevinden, zal doorgaan op 21 Juli a.s., den verjaardag van den intocht van Leopold I in Brussel, datum van het Belgische nationale feest. Naar gemeld wordt zouden de drie nog in Nederlandver toevende Belgische Kamerleden Buysse (libe raal), Van Raemdonck (katholiek) en Terwagne (socialist) geneigd zijn, zich naar de bijeenkomst te begeven. FINLAND. Uit Kopenhagen wordt gemeld: In Helsingfcis heeft de grondwetscommissie van den Landdag het voorstel tof invoering van de monarchie in Finland met 9 tegen 8 stem men aangenomen. De verkiezing van den nieu wen monarch zal in Augustus plaats heilen. MAROKKO. In de Kamer te Madrid heeft de afgevaar digde Domingo verklaard De Spaansche militairen hebben in Marokko contrabande-handel gedreven in wapens. Rai- soeli staat in dienst van het Duitsche gezant schap en ontwikkelt een verderfelijke werk zaamheid tegen Spanje. Melilla en Tetoean zijn broeinesten van spionnage, vanwaar wa penen aan de Mooren in de Fransche zone worden gezonden. Op sommige plaatsen zijn de Mooren in het bezit van handgranaten". De minister van oorlog protesteerde tegen deze beweringen. ALLERLEI NIEUWS. Uit Hamburg: ln tegenwoordigheid yan staatssecretaris voir Küliimann heeft gisteren in het raadhuis de be spreking plaats gevjonden -over de reorganisatie van den Duitsénen dienst op het buitenland, waaraan behalve de bevoegde referenten van het ministerie van buitenlandsdhe zaken, vertegen woordigers van den senaat van Hamburg, Lü- beck en Biremen, alsmede uit handelskringen der Hanza-steden deelnamen. Het memorandum der Hanzeatische Kamer over de reorganisatie van den dienst op het buitenland werd uitvoerig be sproken, waarbij: bleek, dat op: vele punten over eenstemming bestaat. Gister-:avond heeft de staatssecretaris Hamburg weer verlaten en is te Berlijn teruggekeerd. Volgens de „Temps" worden te Parijs maat regelen getroffen, om in geval van nood dage lijks 150.000 personen te kunnen wegvoeren. Volgens een officieele mededeeding, is groo- vorst M.chael Alexandrowdtsj uit Bern ont vlucht. J j j De Panische publicist Rubski is te War schau gearresteerd, naar aanleiding van door hem in pro-geallieerden geest geschreven arti kelen. Alkomstig uit Pruisisch P,olen, zal hij| on der beschuldiging van hoogverraad voor den krijgsraad terechtstaan. De Duitsche militaire overheid maakt he kend dat aan het front wederom veel hulpper soneel noodig is, aoodat daartoe vaderlandsche hulp diens tplichtigen zullen worden .opgeroepen. De „Daily Telegraph" verneemt uit New- Y,mkDe regeering is geneigd om den militairen leeftijd tot 41 jaar te verhoogen, ten einde de ontreddering van het economische leven en v^n de industrie doior het oproepen van de thans vrijgestelde klassen op militairen tijd te Verhoe den. Staatssecretaris von Kühlmann heeft gis teren in den Duitschen rijksdag verklaard, dat het condominium in de Noordelijke Dobroedsja slechts zoolang gehandhaafd zal worden tot Bulgarije de wenschen van Turkije bevredigend zal hebben. V i s c h. Op bon 64 en 100 verkrijgbaar V, pond vereche visch. Aardappelen. Op bon 98 Zaterdag 22 Juni 1 K.G. nieuwe aardappelen (groote) 12 cent per K.G., of 1 K.G. poters a 10 cent per K.G. Op bon 102 Maandag 24 Juni 1/2 K.G nieuwe aardappelen a. 12 cent per K.G. of 72 K.G. oude aardappelen a G1/^ per K.G. In de week van 24—29 Juni is verkrijgbaar Op bon 106 P/2 ons witte Boonen, 23 cent per pond of bruine Boonen, 11 cent per pond, of Capucijners, 27 cent per pond, of Groene Erwten per persoon, 11 cent per pond. Op bon 108 1 ons als bij bon 106. Op bon 110 72 ons Gort per persoon 13 cent per pond. Op bon 112 1 ons Kaas naar keuze Goud- sche volvet 78 cent per pond, idem met rijks- merk 80 cent per pond idem 20% 3772 cent per pond, Edammer 40% 72 cent per pond, Nagelkaas 327a cent per pond. Op bon 114 I reep Chocolade 127» cent. Op bon 116 1/2 stuk harde Zeep Delta of Siiltane (circa 125 gram) 167a Per stuk. Bon 106 geldig vanaf Maandag, 's nam. 5 uur bon 108 vanaf Woensdag, 's nam. 5 uur bon L10 op Vrijdag. Bon 116 blijft geruimen tijd loopende, om dat nog niet voldoende zeep is ontvangen. B011 16 (Kindermeel) is deze week geldig. Uitgifte van bons voor Kindermeel op Dinsdag 25 Juni, 's nam. 237a uur, aan het Broodbureau, voor hen die nog niet ont vingen. Gas. Van 24 Juni af wordt gas gele verd van 's morgens 10.3012.30 n.m. voor overige uren, ook Zondags, blijft de regeling dezelfde. Koffie. Gedurende het tijdvak, aan vangende op 16 Juni en eindigende op 30 Juni, zal door detaillisten aan verbruikers mogen worden afgeleverd op Bon no. 31 eener thee-) en koffiekaart 0.05 K.G. koffie. Thee. Op bon 21 der oude kaart kan tusschen 15 Juni en 15 Augustus 17» ons thee ontvangen worden bij den leverancier, die met inneming van bon 19 het lijf dier kaart heeft gewaarmerkt. Broodkaart. De broodkaart van het 54 tijdvak loopt van 15 Juni tot en met 21 Juni. Schoenen bfens. De bureaux waar bons toot schoenen te bekomen zijn, zjjn gevestigd: Lok'aal Rehriboth, PloegStraat en St. hwis Doele. lokaal Rehdboith is gteopend de eerste 3 dagen der week en de Doele de laatst© 3 dagen der week, belden van v.m. 912 en n.m. van 2 5 uur. I- j j Wie niet of beneden de 21ste klasse der Inkom stenbelasting is aangeslagen heeft recht op een ,i!i 1S L*:i 1 Centrale Keuken. Menués in de week van 2429 Juni. Maandag bruineboonensoep met vleesch op bon 106. Dinsdag witteboonensoep met vleesch op bon 108. Woensdag gort met karnemelk boter en si roop, op bon 110. Donderdag wordt niet gekookt. Vrijdag bruineboonensoep, zonder bon ver krijgbaar van 10—12 en van 4—6 uur. Zaterdag wordt niet gekookt. Rede van oud-minister Kolkman, Gisterenavond had onder presidium van den heer P. M. J. A. Lagerwey, in de gehoorzaal van den R. K. Volksbond een groote zeer druk bezochte vergadering plaats van de R. K. Kiesvereemging „Recht, Plicht en Orde". De voorzitter constateerde met vreugde dat zoo'n groot aantal kiezers en belangstellenden was opgekomen om Mr. Kolkman, een der voormannen van de oude garde van dr Schaep- man, te hooren. De heer Lagerwey twijfelde er niet aan of Roomsch Schiedam zou door zijn contingent Roomsche stemmen flink bijdragen tot het succes van de katholieke lijst. Door te stemmen op no. 1 bevordert men tevens de verkiezing van de verdere candida- ten op de katholieke lijst. Oud-Minister Kolkman, alsnu onder ap plaus het woord verkrijgend tot het uitspre ken zijner politieke rede, bracht dank aan de katholieke kiesvereenigingen die hem op de Zuid-Hollandsche lijst hadden geplaatst en hoopte dat zulks hen nooit berouwen zou. Wij gaan lastige tijden tegemoet en het uiterste zal moeten worden gedaan om alles in goede banen te sturen. De grondwetsherziening heeft twee groote zaken tot stand gebracht, het algemeen man- nenkiesrecht en d^ financieele gelijkstelling van openbaar en bijzonder onderwijs. Sinds 1848 zijn deze twee kwesties samen gekoppeld geweest en meestal is bij uitbrei ding van het kiesrecht een stap gedaan naar de gelijkheid op onderwijsgebied, tot nu de jongste grondwetherziening die gelijkheid vast legde. De mannen kunnen dus voldaan zijn en wat het vrouwenkiesrecht betreft wilde spreker gaarne verklaren dat hij persoonlijk daartegen geen principieele bezwaren had. De invloed van de vrouw in de profane en gewijde geschiedenis, van hoogstaande en diep gevallen vrouwen is groot geweest. Spreker herinnerde in dit verband aan de H. Elisabeth van Thüringen en Elisabeth van Engeland. Ik zie in de vrouw niet dat lijdelijke wezen dat ongeschikt is tot initiatief. Men moet be paald ongetrouwd zijn om zoo iets te beweren, constateerde spreker onder groote hilariteit. Het vrouwenkiesrecht is een kwestie van opportuniteit, maar de groote meerderheid der vrouwen wenscht het kiesrecht niet. Het tweede resultaat bij de grondwether ziening is de volkomen financieele gelijkstelling van openbaar en bijzonder onderwijs althans in beginsel. Spreker wenscht hier openlijk hulde te bren gen aan dr. Nolens. Wij mogen echter dege nen niet vergeten die den weg tot dit resul taat bereid hebben, gemakkelijk is het niet gegaan. In 1887 deed de katholieke fractie een po ging die echter door lste Kamer verijdeld werd. Onder applaus bracht spreker hu de aan de nagedachtenis van mannen als Mackay, dr. Vermeulen en dr. Scbaepman. Wie had zich 40 jaren geleden kunnen voor- stellèn dat dergelijke resultaten bereikt hadden kunnen worden. Oud-minister Kolkman herinnerde aan de toestanden van die dagen toen vele Katholie ken met den liberalen zuurdeesem doortrokken waren, toen het mede door het hooge census kiesrecht mogelijk wa3, dat Roomsche steden als Breda, Maastricht en Roermond liberalen afvaardigden. De Katholieken berusten er in dat alle eenigszins hoogere ambtenaren en zelfs de laagste beambten der departementen de liberale livrei moesten dragen. De minister van katho lieken «eredienst echter kreeg slechts half trac- tement (gelach). De Roomschen lieten Met zich welgevallen dat de minderheden onderdrukt werden. Maar het zijn de schoolwetten geweest die hen heb ben wakker geschud. Spreker herinnerde aan het vermaarde mandement der bisschoppen en aan den arbeid van Broere, mgr. Klönne en Alberdingh Thijm. Dr. Schaepman heeft toen het verzamelen geblazen. Hij heeft het denkbeeld van minder waardigheid van het katholieke volksdeel weg genomen. Schaepman, onze emancipator heeft ons ontbolsterd. Hij heeft ons van honoraire tot werkende leden van den Nederl. staat ge maakt. Hij heeft den stoot gegeven tot de katholieke organisatie en de groote katholieke partij. (Applaus). Halfheid mag nu niet langer onder ons ge duld worden. Men is katholiek" of niet katho liek, het liberaal-katholieke onding is uit de wereld. Spreker vergelijkt vervolgens het katholiek program met dat van den Economischen bond waarmede minister Treub nu het land fond- trekt. Dit program bevat niets dan het platte materieele. Geen oogenblik wordt van hoogere idealen gewag gemaakt, dit program sluit in zich een negeeren van godsdienstige opvat tingen. Spreker wees hierbij op het harmonisch verband tusschen stoffelijke welvaart en gees telijk leven dat er moet bestaan. Alleen op stoffelijk welzijn ?mag onze staat kunde niet gericht zijn. Daarom behelst het katholiek program ook, bevordering van Zon dagsrust, maatregelen voor de openbare zede lijkheid, steun voor groote gezinnen, bevorde ring van het Christendom in Indië, arbeids- verbod voor de gehuwde vrouw etc. Oud-minister Kolkman wees. er vervolgens op dat reeds tal van desiderata van ons pro gram van 1896 werkelijkheid geworden zijn, al maalt de parlementaire molen ook langzaam. Spreker "herinnerde aan de campagne van 1913 tegen de Tariefwet. Men achtte toen het debietrecht op tabak onbillijk en thans vragen de liberalen de tiende penning van den detail verkoop. De feestklanken in het buitenland na den val van het kabinet-Heemskerk in 1913 aan geheven bewezen wel dat de trits dure klom pen, duur brood en dure petten slechts een verkiezingsleuze was geweest. Minister Treub de man die het vorig jaar verzekerde dat er geen honger zou worden ge leden, voorspelt thans dat de rechterzijde de tariefwet weer op de baan zal brengen. Spreker wil niet profeteeren maar kan wel verklaren dat een tariefwet geboren moet wor den uit de eischen der practijk en nu zullen na den oorlog de productie-verhoudingen der mate gewijzigd zijn dat het dwaasheid zou zijn te komen met een tariefwet die aansloot op toestanden dien onder het kabinet-Heemskerk bestonden. Bovendien zijn de liberalen en ook de man nen van den Economischen bond zelf tot het protectionisme bekeerd. Dit is, betoogt spreker, duidelijk gebleken bij de stichting der hoogoven-industrie. Treub verdedigt de vestiging dezer industrie met de zelfde argumenten die spreker destijds in zijn memorie van toelichting gebruikt heeft. De vereeniging het „Vrije ruilverkeer" heeft den Economischen bond dan ook reeds gevraagd wat deze van protectie dacht en wantrouwt de nieuwe partij. Spreker drukt den kiezers op het hart met 1913 voor oogen de beloften van de overzijde niet te gelooven en op 3 Juli rechts te stem men. Het nieuwe kiesstelsel dat stemplicht invoer de heeft volgens spreker gelukkig een einde gemaakt aan het nobel ras der stemopjagers, maar de taak der propagandisten is er moei lijker op geworden. Er zijn zooveel kiezers die om zoo te zeg gen nog in de grondverf staan en spreker vreest dat deze op 3 Juli geheel en al in de menie aan de stembus zullen komen. De katholieke pers en huisbezoek moeten zulks voorkomen. Spreker spoort de vrouwen aan de liberale en neutrale bladen uit haar woningen te verbannen. Aan hoerah-katholieken hebben wij niets ons leven moet getuigen van onze beginselen. Wij. katholieken, zijn in Nederland de gróót ste partij. Wordt de regeertaak ons aangebo den dan zullen wij de medeverantwoordelijk heid niet van ons afwijzen gelijk de soc.-de mocraten deden in 1913. Men werkt nu sterk met de leuzen van on derop en democratie. Spreker is steeds democraat geweest, in 1887 toen hij tegen het census-kiesrecht stemde, i® 1891 by de leerplichtwet en bij de stichting van den Volksbond te 's-Gravenhage. Spreker heeft van zijn democratie blijk gegeven, toen hij progressie in de rechte lijn bij de succes sie-belasting invoerde. Maar democratie is een slagwoord geworden. Het dient tot bewimpe ling van persoonlijke eerzucht. La grande po- pulace en la sainte canaille wordt óp verkeerds banen geleid, tot schade van maatschappij en kerk. Dat moet voorkomen worden, (daverend applaus.) Na de verkiezingen zal de uitwerking moe ten komen van artikel 192 van de grondwet: Spreker maakt zich omtrent de houding der liberalen- geen illusies meer. In de kamer stemde slechts de oude heer Lieftinck tegen, maar sedert zijn gelijk bij de behandeling van het voorstel-Lohman bleek andere geheime in vloeden aan het werk. De Savornin Lohman heeft terecht tot de linkerzijde gezegd, gij durft niet te stemmen voor hetgeen gij weet dat recht is, gij zijt bang voor uw kiezers. Spreker herinnerde aan het geval Roodhuyzen en wees er op, hoe deze schildknaap van wijlen Borgesius over verzadigd is van de liberale politiek en zich nu daarvan heeft afgekeerd, om vervangen te worden door Prof. Eerdmans, Prol. Heeres en Otto. j Die opleving van het anti-clecicalisme kwam juist op tijd. Wij hebben niets meer te hopen of te verwachten, maar alles te vreezen van de linkerzijde. De Katholieken hebben gelukkig hun ver draagzaamheid laten varen en zijn tot krach tige actie voor het bijzonder onderwijs over gegaan. Door het anti-clericale drijvenzullen wij weer bijeengejaagd worden en alle persoonlijke geschillen zullen weer op den achtefgrond treden. Wij verlangen dat het onderwijs voor onze kinderen in alle geledingen Roomsch zal zijn. (Applaus.) De beslissing, vervolgde mr. Kolkman, ligt in uwe hand. Geeft een antwoord, gelijk des tijds onze Belgische broeders. Zij zullen haar niet hebben, de schoone ziel van het kind. (daverend applaus.) Wij zullen indien wij de meerderheid er langen, herhaalde mr. Kolkman, de regeering aanvaarden. Spreker wil er ten slotte nog eens op wijzen, dat de vrij-liberale heeren de Kanter en Drion samenwerking met de sociaal-demo craten hebben afgewezen. Maar men vergete niet, dat de liberalen in 1913 de portefeuilles aan de sociaal-democraten hebben aangeboden, een modus vivendi wordt nu als vroeger zeker gevonden. Wanneer de heer Drion in de toekomèt ziet dat sociaal-democraten en katholieken samen achter de groene l*fel zullen plaats nemen, dan had hij zeker een vuiltje in zijn oog. 'gelach.) Spreker wil voorts verklaren groote achting te hebben voor Gort van der Linden en Jhr. Loudon. Maar de rechterzijde die immers wars van verbintenissen met het buitenland was, zou onze neutraliteit evenzeer gehand haafd hebben. Een distributie-regeling ont werpen, die niemand bevredigt, kan spreker ook. De dwaze leer van „het niet noodig zijn van ministerieele homogeniteit" zou echter door een rèchtsch kabinet nooit verkondigd zijn. Geschillen tusschen ministers onderling dienen in de zaal van den ministerraad uit gevochten te worden. Met een aansporing om vóór Woensdag 3 Juli de lauwe en onverschillige kiezers te overreden de katholieke lijst te stemmen, be ëindigde mr. Kolkman zijn rede onder dave rend langaanhoudend applaus. De voorzitter bracht een hartelijk woord van dank aan oud-minister Kolkman voor zijn politieke rede, en richtte nog een opwekkend woord tot de talrijke aanwezigen om no. 1 van de Zuid-Hollandsche en Dordtsche lijst te stemmen. Hierop zong het dameskoor „Lorenzo Perosi". het verkiezingsliedje van pater Ermann S.J. „Wij stemmen Roomsch en nummer één." Na dat nog een ander lied op verdienstelijke wijze ten gehoore was gebracht, werd de welgeslaagde vergadering op de gebruikelijke wijze gesloten. Met voldoening mag worden geconstateerd, dat de gehoorzaal gisteren bijna te klein was om alle belangstellenden, waaronder zeer vele katholieke arbeiders, te bevatten. Onder de talrijk aanwezige eerw. heeren geestelijken en broeders, merkten wij o.a. op den Hoogeerw. deken en de pastoors van Schiedam, alsmede pastoor de Bruin van Overschie. Klantenlijsten. In de Buitengewone Ledenvergadering der Coöperatie „Door Eendracht Sterker" werd de volgende motie met algemeene stemmen aan genomen „De Coöperatieve Bakkerij en verbruikers- vereeniging „D. E. S." vertegenwoordigde 7 gedeelte der Schiedam3che bevolking, in ver gadering bijeen op 20 Juni 1918, in de zaal van den R. K. Volksbond gehoord de besprekingen over de moeilijkhe- den om de distributie-artikelen uit eigen win kels te betrekken en de leden vaak genood'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 2