Binnenland. Stads-en Gewestelijk Nieuws Crxsism aatregeleu. nastieke kwestie en de partijverhoudingen in Roemenië. BRAZILIË. Admiraal De Mattos, het hoofd van de Brazi- liaansohe marine-missie in Europa, waar1 hij se dert Februari vertoeft., heeft in een interview gezegd, dat Brazilië door' het in den grond bo ren van B.raziliaansche schepen tot den oorlog gebracht is en het heeft zijn taak' oiin! de duik- booten aan te pakken met groote kracht aan gevat. De duikbootoorlog, zeide de admiraal, is in zïjh doodstrijd. De duikbooten zijn geslagen. De uitwerking van den oorlog op Brazilië is zeer groot geweest. Het had een groote Duitsche bevolking, tnaar deze heeft zich rustig gehouden en het vplk isi geestdriftig voor den oorlog ge stemd. Toen de ioorlog uitbhak werdener 53 Duitsche schepen geïnterneerd; daarvan zijn eï 33 piet een gezamenlijkën inhond Van 250.000 ton ban Frankrijk afgestaan. Reeds heeft Brazilië geneeskundigen naar Frankrijk1 gezjonden en in Engeland worden Braziliaansche vliegers ge oefend. j i 1 j j JAPAN. Naar uit Shanghai gemeld wordt is nu een overeenkomst met Japan gesloten, waarbij de onmetelijk rijke ijzermijnen van Fenghuang- shan, nabij: Nanking, dojor China geëxploiteerd zullen worden en het staal bewerkt zal worden daar Chineezen en Japanners'. De laatsten stellen 20 millioen yen beschikbaar om in die werken te steken. Dit beteekent fei telijk, dat Japan de controle verkrijgt over de totale opbrengst van de mijhen. SIBERIë. Uit Kharbin won dt gemeld Na Semenoff's terugtrekkende beweging op. 15 Juni had een gevecht plaats, hetwelk drie dagen duurde, en waarin Semenoff de Bpdsje- wikis weder terugdreef. Deze operaties brachten aan den dag, dat er talrijke Oostenrijkers en Duitschers en slechts weinige Roode Gardisten onder de Bolsjewik- sebe strijdmacht waren. Drie Duitsche vlieg machines namen aan het gevecht deel. TURKIJE Het Turksche blad „Aati" zegt dat de openbare meening in Turkije de volgende oorlogsdoeleinden verlangtHerstel en teruggave van de door den vijand bezette gebieden in Irak, Palestina en Jezdar. Herstel van de Turksche opperheerschappij over Egypte. Onafhankelijkheid voor Perzië te bereiken door den aftocht der Engelschen. Dé Zwarte zee als Turksche zee. De kust staten komen onder Turksche souvereiniteit. Een Turksche Prins in de Krim en in Azerbadjan, een Duitsche Prins m Georgië en een Aartshertog in Armenië worden als aan gewezen regenten beschouwd. Bulgarije kan den Noordelijken Dobroedsja behouden, doch moet de beide Gzernabekkens teruggeven. Gonslanza en Dedegatsj moeten vrijhavens worden. Zoolang Tripoli, de Cyrenaika en de Dodecanezos niet aan den Sultan zijn teruggegeven mag Oostenrijk Noord-Italië niet ontruimen. De Bondgenooten moeten de teruggave van deze eilanden zoowel ais van Kreta waarborgen. ALLERLEI NIEUWS. Gemeld wordt, dat de politie te Dublin 40.000 geweerkogel., in beslag heeft genomen, welke, aangegeven als koren, in korenzakken waren aangekomen. Reuter meldt uit Loiïden: Het Congreslid Isaac Saegel heeft een bedrag van. lJjk millioen dollar aangeboden voor de op richting van een hospitaal met 500 bedden, ten dienste van leger en vlojot. Het aanbod is bij| d<i ministeries van oorlog en marine in .overweging. Voiodarsky, de Bolsjewikische volkscom missaris vqar pers-aangelegenheden te Petrograd is aldaar midden op straat doodgeschoten. Beslissingen van het Nederlandsch Episcopaat. Op de laa stgehouden vergadering van het Doorluchtig Episcopaat zijn de volgende be slissingen genomen, waarvan de verschillende geestelijke adviseurs van sociale vereenigingea bij dezen in kennis worden gesteld. 1. Over samenwerking van R. K. Veraeni- gingen van de Stands- en Vakorganisatie in gecombineerde vergaderingen met socialistische en andere vereenigingen is het volgende bepaald 1. Bij samenwerking van R. K. Vereenigingen van de Stands- en Vakorganisatie met anar chistische, socialistische of daarmee gelijk te stellen vereenigingen, op den grondslag, aan gegeven in het Communiqué van het Ned. Episcopaat d.d. 7 Juli 1906, zijn gecombineerde ledenvergaderingen immer uitgesloten, en moet de samenwerking beperkt blijven tot gecom bineerde vergaderingen van besturen. 2. Wanneer besturen bij samenwerking, als sub 1 aangegeven, besloten tot eene actie en deze actie door ieder der samenwerken veree- eenigingen in eigen kring is besproken en goed gekeurd, zal wanneer dit noodig blijkt het geoorloofd zijn bijeen te roepen het per soneel van die werkplaats bedrijf of fabriek, waar men de actie wil beginnen. Doch deze bijeenkomst zal zich dienen te bepalen tot de bloote, te voren door de samenwerkende be sturen schriftelijk opgestelde, mededeeling, dat en waarom door die vereenigingen tot bedoelde actie is besloten. Het personeel zal dan schrif telijk beantwoorden de vraag, of de organisa ties ook op de ongeorganiseerden van dat per soneel kunnen rekenen. 3. In samenwerking met de Christelijke vereenigingen kunnen steeds propagandaverga- deringen belegd worden om de ongeorganiseer den te bewegen toe te treden tot de organi satie overeenkomstig hun beginselen, mits men zich van beide kanten verplicht slechts perso nen van de eigen beginselen als leden aan te nemen. II. in zake organisatie der R. K. Arbeid sters is het volgende beslist R. K. arbeidsters moeten zich in een afzon derlijke, plaatselijke vrouwelijke organisatie aaneensluiten. Waar deze niet mogelijk is of zoolang deze nog niet bestaat, zal de Bisschop bepalen bij welke organisatie zij zich hebben aan te sluiten. De vrouwelijke plaatselijke standsorganisaties moeten worden aangesloten bij éénen Diocesa- nen Bond, waartoe èn de plaatselijke standsor ganisaties der arbeiders èn die der arbeidsters behooren. Mannen en vrouwen, die tot eenzelfde vak behooren, kunnen zich in één vakbond veree nigen maar in de plaatselijke afdeelingen moeten de leden-vergaderingen afzonderlijk voor de beide seksen worden gehouden. Dit zelfde geldt voor de vakorganisatie van Post en Telegraafbeambten Winkelpersoneel, enz III. Eene afzonderlijke organisatie van dienstboden wordt door bet Doorl. Episcopaat afgekeurd. IV. Goedgekeurd is de splitsing van den Ned R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden in twee groepen, n.l. Handels- en Kantoorbedienden, die niet behooren tot den arbeidersstand, en Winkelbedienden, die over het algemeen wel behooren tot den ar beidersstand. Het convooi Wplff seint uit Berlijd, dat Dinsdag 18 dezer op de hoogte van Katwijk binnen de zóne van drie mijlen 8 Engelsche kruisers in het zicht kwamen. Het eskader voer in gevechtstelling. Algemeen werd dit feit met het niet uitvaren van het Nedeiïandsc'he convooi in verband ge bracht. 1 De „Tel." verneemt van boord van de Noor- dam i Van goed ingelichte zijde werd mij verze kerd, dat de regeering met de Nooirdam Duit sche kleurstoffen voor de Indische industrie wilde verzenden. Hiertegen hadden de ge-as socieerde regeeringen bezwaar en dienténgë- volge w.ordt de partij' thans gelost. Naar mijn zegsman mi; mededeelde, zouden de geasso cieerden eveneens bezwaar hebben tégén hét vertrek van een Duitseh Muzelmansch agent, aan baard van ons schip. Dit staat vast, dat als het convooi uitgaat, het zeker niet zal terugkeeren. Thans reeds zou aan onzen gezant te loonden zijn medegedeeld, dat de geassocieerden, dié hét convooi als een tegen hen gerichte manifestatie beschouwen, een herhaling van een dergelijke) manoeuvre niet wenscihen. De vaoiraad melk aan boord van de „Noor- dam" bedroeg 1500 liter, doch is opgevoerd tot 12000 liter, d. i. precies acht maal de oorspronke lijke hoeveelheid. Post-cheque en girodienst. Naar Wijl vernemen, is een belangrijke tarief- verlaging voor overstobrij'ving en beschikking per cheque binnenkort te Verwachten. Tegelijkertijd zal ook de te storten waarborgsom zeer belang rijk worden verlaagd. (Tgd.) Rq wielbanden. De Minister van Landbouw, NijVerheid en Han del heeft aan fabrikanten verboden rijwiel banden af te leveren. Dit verbod is niet van toepassing Voor legerdoeleinden, onder voorwaar de, dat de fabrikant wekelijks aan het Rijks- kantoor Voor Rijiwielbanden opgave doet van de aflevering. Ontheffing van het verbod kan worden ver leend door dit Rijkskantoor, in den vorm van een machtiging tot aflever,«ing, en geschiedt steeds onder de voorwaarde, dat de fabrikant binnen één veek na de aflevering die machti ging aan het Rikskantoor terugzendt, onder aan- teekening, dat en wanneer de aflevering plaats had. Het verzoek om een machtiging tot afleve ring mióet door den fabrikant tot het' Rijkskan- toor worden gericht onder opgaaf van 'liet aan tal der gewanschte merken met kwaliteitsaan duiding. Het Rijkskantoor is bevoegd den ver zoeker nadere inlichtingen te vragen, en vports de machtiging niet of gedeeltelijk' te verleenén, aan de machtiging voorwaarden te verbinden of andere werken te doen afleveren dan zijh gevraagd. I l Frauduleus slachten. Dioor het kantoor voor de provincie Zuid-Hol land van het Rijfcskantaar voor vee en paarden wordt ons het volgende ter waarschuwing mede gedeeld: iii i Blij: een veehouder in den omtrek' van Rotter dam is tengevolge van frauduleus siachteh van een rund het vcc in beslag geuoïmën hetwelk vcor den persoon in kwestie een enorme schade beteekent. j De veehouders mogen zich dan ook1 wel ter dege in acht nemen geen gelegenheid tè géven v'oor 'het frauduleus slachten of wel vee aan per sionen te verknopen met de bedoeling om dit frauduleus te slachten want zij1 stellen zich dan aan die gevlaren bloot. Vleesch. Naar „De Hotelhouder" verneemt, is de mi nister van Landbouw voornemens de z.g. „blok kade" Van bovengenoemd vleesch in hotels en restaurants 15 Juli a.s. op' te heffen, op welk tijdstip ook' voor de overige bevolking des lands ruimer Vleesch beschikbaar zal zijh. Op dat mo ment, de intrede Vam het hopfdseizoen, meent de minister, zullen de hotels en restaurants het meest behoefte aan vleesch' hebben. Lichting 1919. De minister Van qoiriog heeft aan die burgemees ters 'medegedeeld, dat de zitting van de militie raden voiot' de lichting 1919 zal aanvangen cp 5 Augustus a.s., den dag, waarop: in normale tij den de tweede zitting Van die raden zou wor den geopend. De .,Tubantia"-zaak. W.censdiag 26 dezer zal, de onlangs onder voor zitterschap van mr. Roder, Raadsheer in den Hoogen Raad, ingestelde commissie wier taak' het zal zijh de verdediging vopr te bereiden van het Nederlandsclhe standpunt in zake het Tuba,ntia-incident, in een der zalen Van het ge- boiuw van den Hoogen Raad voor de eerste maal bijeenkomen. De omzet van de tweede Nederlandsche Jaarbeurs. Blijkens een door den voorzitter van den Raad van Beheer der „Vereeniging tot het houden van Jaarbeurzen in Nederland" ver: trouwelijk ingestelde enquête naar het bedrag van de op de 2e Ned. Jaarbeurs tot stand ge komen zaken, hebben van de 1062 deelnemers 528 het bedrag van hun omzet opgegeven tot een totaalsom van f 23.000,000. De totaal opgave der op de Eerste Ned. Jaarbeurs tot stand gekomen zaken bedroeg f 7,000,000, welk bedrag door 346 van de 690 deelnemers was opgegeven. De gemiddelde omzet per deelnemers aan de 2e Ned. Jaarbeurs bedroeg derhalve f43,000 tegen f 20,000 per deelnemer aan de Eerste Jaarbeurs. Gegeven het feit, dat door ruim 500 deel nemers aan de 2e Jaarbeurs geen cijfer van hun omzet is bekend gemaakt, kan het totaal bedrag der op die jaarbeurs tot stand gekomen zaken veilig op f 30,000,000 geraamd worden. Prijsvraag „Herwonnen Levenskracht" Enigen tijd geleden is door het Tuberculose- fonds der R. K. Vakbeweging „Herwonnen Levenskracht" een prijsvraag voor een sym bolische teekening uitgeschreven. Op verzoek van enkele kunstenaars is de termijn van deelneming verlengd tot 29 Juni a.s. De Jury is samengesteld uit Dr. C. F. X. Smits te Vught, Ant. Molkenboer te 's-Graven- hage en P. J. S. Serrarens te Utrecht. Hotel des Indes. Naar uit welingelichte br n vernomen wordt is het bericht, als zou het „Hotel des Indes" weder worden geopend, nog voorbarig. De directie der N. U. M. is nog steeds be reid om in het algemeen belang mede te wer ken, dat het Hotel des Indes als zoodanig in stand blijft, mits ten opzichte derN.U.M.een regeling kan worden getroffen, waardoor voor haar de beschikking wordt verkregen over een voor haar organisatie geschikt complex gebou wen. Eerst dan is de N.U.M. in staat om afstand te doen van het „Hotel des Indes", maar hoewel men in deze zoekende is, heeft men tot toe geen geschikte geschikte oplossing gevonden. De „H. Ct." meldt nog nader. Mocht de N.U.M. er niet in slagen een be hoorlijk gebouw buiten het Hotel des Indes te vinden en zou dit toch als hotel moeten blij ven geëxploiteerd, dan zou de N.U.M. er toe over moeten gaan om een tijdelijk gebouw te stichten in den trant van de Townley-hall aan de Bachmanstraat. Hiertoe heeft zij het oog op het Malieveld. De afgesprongen reis van Mr Troelstra Volgens de Berlingske Tidende he«ftBranting(de leider der Zweedsche sociaal-democraten) zich 1 te Berlijn, waar hij eergisteren op zijn doorreis I naar Engeland vertoefde, uitgesproken over de weigering der Engelsche regeering van een pas aan Troelstra. Hij zeide, dat Troelstra op zich had geno men de uitlatingen van Scheidemann, met wien hij geconfereerd had, schriftelijk naar Engeland over te brengen. Dat is, zeide Branting, een groote onvoorzichtigheid geweest, welke er toe I moest bijdragen wantrouwen bij de Engelsche regeering te wekken. Persoonlijk betreurde i Branting het, dat Troelstra bij het op handen zijnde congres zou ontbreken, maar dit was voor hem zelf geen reden om zijn reis naar Engeland op te geven. De vatgroenten. Naar hst Ned. Corr. bureau meldt, kan het niet juist zijn wat de Tel. had gemeld - dat de directeur der Groente Centrale in een conferentie met afgevaardigden van het Vrou wen-Comité voor de Distributie zou hebben toegezegd, den minister van landbouw voor te stellen het geheele bedrijf van groentenin- maak onder één algemeen verantwoordelijke in- spectrice te brengen. Alleen zou de toezegging zijn gedaan met de directie van het Rijkskan toor voor Groenten en Fruit (niet met den minister) te zullen bespreken om een door het comité aan te wijzen dame toe te laten, die, in de fabriek van de vereeniging Groente Cen trale te Stompwijk naast het ander personeel, voor het comité de overtuiging zou kunnen opdoen, dat de inmaak naar wensch zou ge schieden. De Rijksmiddelen. De afgeloopen maand Mei is niet zoo voor- deelig voor de schatkist geweest als Mei 1917. In deze maand werd ontvangen een som van f23.800.830.34 V2, tegen f 24.145.074.36 in 1917. Het cijfer der ontvangsten in Mei 1918 maakt echter een goed figuur bij dat van Mei 1916, toen de opbrengst der belastingen slechts f 19.537.649.29% bedroeg. In de eerste vijf maanden van dit jaar is het totaal der opbrengst gestegen tot f 100.413. 360.55%, tegen een ontvangst in gelijk tijdperk van 1917 van f 90.166.491.33. De belastingen in verband met de buitenge wone omstandigheden brachten op in de afge loopen maand f 20.598.340.86. Totaal in de eerste 5 maanden van dit jaar f 103.698.372.81. De opcenten ten bate van het Leeningfonds 1914 leverden in Mei op f4.085.706.14 en in de eerste 5 maanden van dit jaar fl6.832.255.62Vi Diplomatie. De Minister van Buitenlandsche Zaken, jhr. dr. Loudon, bood Zatermiddag op zijn buiten goed „Huize Blankenbergh", onder Wassenaar, een noenmaal aan aan de Duitsche gedelegeerden ter te 's-Gravenhage plaats hebbende Duitsch- Engelsche conferentie in zake het krijgsgevan- genenwezen, waaraan o.m. de Duitsche gezant, dr. Rosen en jhr. dr. van Vredenburch, Neder landsch gezant te Stockholm, die aan de bijeen komsten der conferentie namens den Minister deelneemt, aanzaten. Zondag waren de Britsche gedelegeerden en de Engelsche gezant terzelfder plaatse de gasten van den Minister aan een noenmaal. V i s c h. Op bon 64 en 100 verkrijgbaar Va pond versche visch. In de week van 2429 Juni is verkrijgbaar Op bon 106 U/a ons witte Boonen, 23 cent per pond of bruine Boonen, 11 cent per pond, of Capucijners, 27 cent per pond, of Groene Erwten per persoon, 11 cent per pond. Op bon 108 1 ons als bij bon 106. Op bon 110 Va ons Gort per persoon 13 cent per pond. Op bon 112 1 ons Kaas naar keuze Goud- sche volvet 78 cent per pond, idem met rijks- merk 80 cent per pond idem 20% 37Va cent per pond, Edammer 40% 72 cent per pond, Nagelkaas 32Va cent per pond. Op bon 114 I reep Chocolade 12Va cent. Op bon 116 Va stuk harde Zeep Delta of Sultane (circa 125 gram) 16Va ct. per half stuk. Bon 106 geldig vanaf Maandag, 's nam. 5 uur bon 108 vanaf Woensdag, 's nam. 5 uur bon 110 op Vrijdag. Bon 116 blijft geruimen tijd loopende, om dat nog niet voldoende zeep is ontvangen. Bon 16 (Kindermeel) is deze week geldig. Uitgifte van bons voor Kindermeel op Dinsdag 25 Juni, 's nam. 2—3l/2 uur, aan het Broodbureau, voor hen die nog niet ont vingen. Koffie. Gedurende het tijdvak, aan vangende op 16 Juni en eindigende op 30 Juni, zal door detaillisten aan verbruikers mogen worden afgeleverd op Bon no. 31 eener thee- en koffiekaart 0.05 K.G. koffie. Thee. Op bon 21 der oude kaart kan tusschen 15 Juni en 15 Augustus 1% ons thee ontvangen worden bij den leverancier, dia met inneming van bon 19 het lijf dier kaart heeft gewaarmerkt. Broodkaart. De broodkaart van het 55 tijdvak loopt van 22 Juni tot ea mat 28 Juni. Schoenen bons. Dte bureaux waar bons voor schoenen te bekomen zijh, zrjn gevestigd: Lokaal Rehoboth, Ploegstraat en St. Joris Dloele. Lokaal Rehoboth is geopend de eerste 3 dagen der week en de Düele de laatst© 3 dagen der week, beiden van v.m. 9—12 en nan. van 2 5 uur. Wie niet of beneden de 21ste klasse ftfer Inkom stenbelasting is aangeslagen heeft recht op «en bon. Centrale Ksuken. Menu's in de week van 2429 Juni. Woensdag gort met karnemelk boter en si roop, op bon 110. Donderdag wordt niet gekookt. Vrijdag bruineboonensoep, zonder bon ver krijgbaar van 10—12 en van 4—6 uur. Zaterdag wordt niet gekookt. Volksbadhuis. In de week van 1622 Juni 1918 werden genomen 401 baden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 2