liiuueiiiaiid. Stads- en Gewestelijk Nieuws Crisismaatregelen. Onder-kanselier Vön Payer betreurde het, dat de sociaal-democraten de begrooting zou den verwerpen. De verhouding tusschen het burgerlijk be stuur en de legerleiding is niet zooals afge vaardigde Scheidemann ze geschetst heeft. Vrede wil Duitschland liever vandaag dan morgen, mits zulks met eere kan geschieden. Scheidemann antwoorddeHet legerbestuur verhindert de ontbinding van het Huis van Afgevaardigden, de opheffing van den staat van beleg, het doet de wet op de preventieve hechtenis in het tegendeel verkeeren en heeft de rede van von Kuhlmann gecensureerd. AMERIKA. In Juni zijn 280.400 bruto ton scheeps- ruimte gebouwd. Tot nu to© zijn in 1918 reeds 1084670 ton gebouwd. Baker heeft verklaard, dat het troepenvervoer zoo goed is geregeld, dat de Ver. Staten reeds hun oorspronkelijk programma 6 maanden voor uit zijn. Reeds méér dan 1 millioen manschappen zijn naar Frankrijk vertrokken. ENGELAND. - Reuter seint uit Londen: De intergeallieerde parlementaire! handélscon- ferentie heeft in haar zitting van heden, op vooir- stel van Chaumet, met algemeene stemmen de volgende resolutie aangenomende conferentie begroet met levendige voldoening de verklaring van Bonar law nopens de controle op grondstof fen ter bescherming van de belangen van het Britsche rijk en zijn bondgenooten. De confe rentie geeft uiting aan de hoop1, dat de geallieer de regeeringen tegelijkertijd zullen streven, door wederzijldsche concessies naar een ruilverkeer van gefabriceerde goederen van alle soort. Na verdere beraadslagingen werd met alge meen© stemmen een resolutie aangenomen, waar in het protest der geallieerde regeéringen wordt gesteund tegen het verdrag, dat de middelrijken aan Roemenië hebben opgedrongen en dat leidt tot de annuleering van de bestaande bepalingen in de schcepvaai'tpolitiek ten opzichte van iden Donau. r Eveneens wordt in naam van het beginsel van de vrijheid der naties, het recht geëischt voor eiken staat, waardoor de Donau stroomt,, om deel te nemen aan de besprekingen over een modus vivendi. De resolutie verwerpt de buiten sporige voorrechten, welke met dit 'beginsel in strijd zijn en uit den wensch en de hoop der geallieerde regeeringen aangaande! het sluiten van een vrede, nl. dat deze zal voortspruiten uit een billijk herstel van den toestand. In het Engelsche Lagerhuis vroeg George Lam bert hoe het mogelijk was dat, wanneer de ha vens van Ostende en 'Zeebrugge gesloten zijn, de Duitsche torpedojagers den 27 Juni er in slaag den te ontsnappen en de Nederlandsohe neu traliteit te schenden door de Schelde binnen te dringen. II Mac Namara antwoordde: Ons is niets be kend omtrent een dergelijk incident en ik geldof ook niet dat het heeft plaats gehad. Lambert vroeg daarop of Zeebrugge en Ostende gesloten waren voor de vijandelijke tor pedojagers. Mac Namara antwoordde: Ik kan niets toe voegen aan hetgeen ik de vorige week zei be treffende het opsluiten der torpedojagers, maar wanneer Lambert een onderhoud wil hebben met den chef van den marine-staf, zal deze hem de redenen uiteenzetten, waarom wij mée- nen, dat niets 'van dit allés gebeurd is. GRIEKENLAND. Naar aanleiding van den verjaardag v,an Griekeniands ingrijpen in den oorlog deelt de „Messager d'Athene" mede, dat Griekenland en ondanks de bijina onoverkomelijke moeilijkhe den in geslaagd is, drie divisies, te samen 60.000 man tellende, naar het front te zenden. Het ef fectief bedraagt thans ruim 200.000 man, hoe wel pas een derde deel der lichtingen onder de wapens is geroepen. ALLERLEI NIEUWS. De correspondent van. de „Times" te Cairo meldt, dat er, slechts weinige maanden nadat het Egyptische expeditiekorps in Palestina bin nenrukte, reeds een aanmerkelijke: verbetering valt waar te nemen in den aJgemeenen econo- mischen toestand. In den aanvang moest het leger nog al het grtian, maas1, rijst en groote hoeveelheden uit Egypte laten komen, daar de Turken alles van de bevolking hadden afgeno men, maar thans is het hulpwerk uitstekend geregeld. Het volk werkt nu, en verdient goedé loonen. Ook het vervoerwezen is aanzienlijk verbeterd, zoodat de nooddruft gaandeweg af neemt en plaats maakt voor welvaart. Reuter seint uit Londen Bij het fraaie, doch nevelige weer waren onze vliegers gisteren zeer werkzaam. Dertien Duitsche vliegtuigen zijn vernield, negen an deren stuurloos tot dalen gebracht en één ka belballon neergeschoten. Vier van onze toe- 1 stellen worden vermist. Een telegram uit Rome meldt: Vijf Engelsche vliegers hebben de vijandelijke i basis te Cattaro gebombardeerd. Een ton bom men werden geworpen, waardoor brand uit- brak op enkele schepen in de nabijheid van de duikbootbasis. Een andere bom viel in een ander duikbootkwartier. Alle vliegtuigen keer den terug. In het Engelsche lagerhuis deelde Kella- way van het departement van munitie mede, dat bij de ontploffing in de granaten-fabriek in de Midland ongeveer honderd personen ge dood en meer dan 100 gewond waren. Het werk was thans weer hervat. Spreker bracht hulde aan den moed en de opoffering van de munitie-arbeiders, die ver langend waren het werk te hervatten. De Zeit verneemt uit Krakau, aldus een telegram uit Weenen aan het H. N., dat te Warschau een samenzwering ontdekt is, die tot het aftreden van ettelijke leden van den regentschapsraad zou kunnen leiden. Aarts bisschop Kakowski zou bijv. onder bedreiging van te zullen worden doodgeschoten tot aftre den zijn gedwongen. In hun plaats zou men een regeering wenschen, die tegenover de cen- tralen vijandelijk staat. In de samenzwering zouden o.a. betrokken zijn de Poolsche partijleiders Radislau prins Drueki-Labecki, prins Radziwill en anders be kende persoonlijkheden. Dit bericht behoeft natuurlijk bevestiging. Een telegram uit Keulen meldt: Volgens officieele mededeeling worden nu ook in Keulen de besmettelijke ziekte-gevallen talrijkerechter hebben de tot dusver vastge stelde gevallen bijna alle een volkomen on schuldig verloop gehad gevallen met doode- lijken afloop zijn tot dusver niet bekend ge worden. De „Kölnische Volkszeitung" heeft van des kundige zijde over deze ziekte inlichtingen bekomen, volgens welke het gevaar van be smetting heel kort duurtde ziekte begint plotseling zonder eenige voorbode met koude rillingen, bij zeer hooge temperatuur. Volgens de „Stadt-Anzeiger" ontbreken in verschillende groote ohdernemingen tal van personen, die door de ziekte zijn aangetast. Ook uit andere staten van West-Duitsch- land wordt het voorkomen van de geheimzin nige ziekte' gemeld, welker verbreiding onge twijfeld aan het koele weer te wijten is. Het convooi teruggeroepen. Hr. Ms. „Hertog Hendrik" en „Tabanan" heb ben gister-middag 3 uur de haven van Nieuwe diep' verlaten en zijn naar buiten gestoomd om daar de .Noordam" en „B$tighahs" af te waoh- ten- Het stoomschip „Noordam" is gisteren-av,ond om ruim half 10 uur vertrokken uit Rotterdam. Het was heden-nacht 12.20 uur in zee en is voor den Waterweg voor anker gegaan. Het Persbureau Vas Dias seint ons: Naar w$ vernemen, is het convooi wederom teruggeroepen. De „Tabanan" en „Noordam" die zich nog ter reede te Nieuwediep bevonden hebben order gekregen te 'blijven liggen. De „Hertog Hendrik" en „Bengkalis" die reeds waren uitgevaren, ontvingen bevel direct naar Nieuwediep terug te stoomen. Uit IJmuiden: i Het ss. „Bengkalis" keerde om half elf uit zee terug. Redenen zijn niet bekend. Nederland en de geassocieerden. Havas seint uit Londen: Sommige Nederlandsche bladen hebben be richt, dat de geassocieerde regeeringen bereid waren de economische onderhandelingen met Ne derland te hervatten, op .voorwaarde dat Neder land zou afzien van iederen uitvoer. Dit ligt echter niet in de bedoeling van de geassocieerde regeeringen. Het verlangen der geassocieerden is dat de uitvoer niet de binnenlandsche voed selvoorziening in gevaar brenge en zoodoende de invoer uit de geassocieerde landen zou moe ten strekken totaanvullüng van tekorten ontstaan door ongemotiveerden uitvoer naar Duitschland. De Duitseh- Engelsche Conferentie. De Duitsch-Engelsohe Conferentie bctreffendè het krijgsgevangenenwezen werd gister-middag vijf uur, na de dezer dagen medegecieelde schor sing, welke noodig was voor het plegen van over leg met de beide Regeeringen hervat. Omtrent het tijdstip van beëindiging der confe rentie valt met zekerheid nog niets te zeggn. T estamentenr egistcr. Stbt. no. 438 bevat het besluit van 1 Juli, waarbij het tijdstip van inwerkingtreding van de wet op het Testamentenregisteri bepaald is op 10 Juli 1918. Uitzending van Nederlandsehe kinderen naar buiten. De Centrale Commissie, zal, dank ziji de me dewerking van een aantal provinciale- en plaat selijke 'comité, reeds van 15 Juli a.s. af, een geregelde groepsgewijze uitzending van kindeken' kunnen doen plaats hebben. Tot nu toe werden in verschillende deelèn van het land, hoofdzakelijk in Noord-Brabant, ruim 400 R.K. kinderen geplaatst. i De Duitsch-Nedcrlandsclie onderhandelingen. Dé schikking tusschen Nederland en Duitsch land, die den uitvoer van een nog onbepaalde maar vermoedelijk 2500 a 3000 wagons groote hoeveelheid jonge aardappelen en den uitvoer van 50.000 tons steenkool regelt kan slechts worden opgevat, als een vooruitlioopen op dé algemeene regeling, waarover nu reeds sedert langen tijd besprekingen worden gevoerd. Los van deze algemeene overeenkomst kan mén dé j schikking al staat zij formeel op zich zelf 1 niet beschouwen: de door Duitschland nu te I leveren steenkool zal bijl de totstandkoming I van een Abkomm'en worden afgetrokken van het rantsoen, dat ons wordt toebedeeld. Ook zal de prijs dezelfde zijln als van de later in te voeren brandstof. Uiteraard is die prijs thans ook nog niet vastgesteld. (Hbl.) De distributie van aardappelen. j De minister van Landbouw heeft voor aard appelen, oogst 191, vastgesteld een maximum kleinhandelprijismet ingang van 4 Juli 1918 van 11 dent per Kg.; met ingang van 9 Juli van 10 dent per Kg. en met ingang van 11 Juli van 9 cent per Kg. i I DDte minister van Landbouw heeft ingetrok ken zijn beschikking van 6 October 1917, be treffende de toevoeging van aardappelenoogst 1917, aan de lijst van goederen, aangewezen, in gevolge artikel 1 der Djstxibutiewet 1916. Dc terugkeer van minister Cave. Sir George Cave, de Engelsche minister van binnenlandsche zaken, is uit den Haag in En geland teruggekeerd. Zijn terugkeer was nood zakelijk door de geweldige massa werk, die in zijn departement was opgehoopt, voorname lijk in verband met het vreemdelingen-vraag stuk. Oorspronkelijk was gemeend d,at 'Sir George slechts tien dagen in 'sGravenhage zou behoeven te blijven; aanvankelijk gingen de besprekingen dan ook met betrekkelijk gemak1; maar een paar moeilijkheden ontstonden on verwacht, waardoor zijn afwezigheid van lan gen duur zou moeten zjjin. Dé moeilijkheden in het departement van binnenlandsche zaken namen toe, door "de 'om standigheid, dat de cnder-secretaris, W. Brace aan influenza lijdt. (Hbl.) Verbod van vervoer van vee. Volgens „De Veehandel" zal een verbod van vervoer van alle vee den löden dezer in werking treden. j i Meststof. In opdracht van den minister van landbouw nemen hoogleeraren in de Scheikunde aan de Technische Hoogeschool te Delft proeven om fae- caliën en afvalproducten van Verschillende fa brieken te verwerken tot stikstofhoudende mest stof. Men hoopt het volgende ja,ar voor een groot deel in de behoefte van den landbouw aan die meststof te kunnen voorzien. Het uitvaren onzer StoomtrawlervlooL Naar we uit'goeden bron vernemen, is door de minister van Landbouw aan de eigenaren van de stilgelegde stoomtrawlerVloot bericht ge zonden, dat zijnerzijds geen bezwaren bestaan om de stoomtrawlers te laten uitvaren, indien de minister van Ruitenlandsche Zaken mede deelt dat het ter visscherij uitzenden der sche pen zonder gevaar voor opbrenging of torpe deering door een der oorlogvoerende mogend heden kan plaats hebben. Volgens door eerstgenoemde minister beko men inlichtingen worden reeds stappen gedaan om het daarheen te leiden, 'dat men zoowel met Engeland als met Duitschland tot eene bevredigende overeenkomst geraakt. Tabak. Aan het Rijksbureau voor Tabak hebben houders van ruwe tabak bestemd voor den verkoop, een adres gezonden waarin zij mede deelden, dat zij hebben kennis genomen van de circulaire van 27 Juni 1918 on tegen de daarin vervatte voorstellen zeer ernstig be zwaar hebben. Adressanten stellen voorop, gaarne bereid te zijn in alle opzichten mede te werken, zoowel om de industrie aan den gang te houden als om het rookende publiek in Nederland, voor zoover daaraan behoefte is, van goedkoop materiaal te voorzien en wijzen er op, dat zij dit vroeger reeds bewezen heb ben gelijk reeds de Minister van Landbouw heeft erkend tegenover de Commissie van Toe zicht op het R. T. B., toen hij zijn tevreden heid betuigde omtrent de wedewerking door belanghebbenden verleend. Voorts zetten adressanten uitvoerig uiteen, dat de nieuwe maatregelen niet uitvoerbaar zijn zender ernstige gevaren voor den tabaks- handel en grove onbillijkheden. Op grond van een en ander verzoeken zij deze voorstellen niet te willen verwezenlijken. Daartegenover stellen zij voor 1. Het R. T. B. zal de aanhangige aan vragen tot verkoop, mits bona fide gedaan, goedkeuren. Dat hierbij geen fraude kan plaats vinden, is reeds bereikt door de tegenwoordige maatregelen van het R. T. B., terwijl natuur lijk de handelaren bereid zijn tot eiken maat regel mede te werken de wenschelijk zal blij ken. Bovendien wordt aan hen, wier aan vragen niet goedgekeurd zijn, omdat zij ver kocht hadden aan personen aan wie aflevering niet gewenscht was, (b.v. buitenlanders), gele genheid gegeven alsnog te verkoopen voor ten hoogste gelijke prijzen, als reeds door hen be dongen waren. 2. De handel worden voor de nog aanwezige tabak vrijgelaten, onder dit voorbehoud, dat de prijzen niet hooger zullen mogen zijn dan die van de bestaande verkoopen en den tegen- woordigen vraagprijs. Ten einde deze prijzen vast te stellen wor de een commissie uit de handelaren en fabri kanten benoemd. In ieder geval echter legge men geen beperking ten aanzien van termijn van verkoop tot 6 weken op. Indien de ter mijn van verkoop vrij, althans aanmerkelijk uitgebreid wordt (t.w. een jaar) zal hes per soneel gedurende dien termijn, en vermoedelijk ook langen tijd daarna nog, kunnen worden behouden. Op deze wijze bereikt de tabak evenzeer de industrie en zullen de prijzen van de producten niet behoeven te worden ver hoogd. Zou toch opdrijving plaats vinden, dan zal dat dus niet aan den handel te wijten zijn. V i s c h. Op bon 64 en 100 verkrijgbaar 7» pond versche visch. In de week van 1 Juli—6 Juli is verkrijgbaar: Op blom 132 i/a ons havermout. Op hom 134 1 ons rijjbt. Op bon 134 1 ons witte boonen of bruine of capucijners. Op bon 136 1 ons kaas. Op bon 138 1 reep Chocolade 121/a cent. Op bon 116 7« stuk harde Zeep Delta of Sultane (circa 125 gram) 167, ct. per half stuk. Bon 116 blijft geruimen tijd loopende, om dat nog niet voldqende zeep is ontvangen. Bon 17 (Kindermeel) is deze week geldig. Aardappelen Op bon 140 per per soon 2 kilo Aardappelen. Op bon 142 per per soon 2 kilo aardappelen. Op bon 144 per per- 27» kilo Aardappelen. Bon 140 geldig op Maandag en Dinsdag, 142 op Woensdag en Donderdag, 144 op Vrij dag en Zaterdag. Koffie. Gedurende het tijdvak, aan vangende op 1 Juli en eindigende op 15 Juli zal door detaillisten aan verbruikers mogen worden afgeleverd op Bon no. 32 eener thee- en koffiekaart 0.05 K.G. koffie. Gedurende het tijdvak, aanvangende op 16 Juli en eindigende op 31 Juli, zal door detail listen aan verbruikers mogen worden afge leverd op Bon no. 33 eener thee- en koffiekaart 0.05 K.G. koffie. Thee. Op bon 21 der oude kaart kan tusschen 15 Juni en 15 Augustus 17, ons thee ontvangen worden bij den leverancier, die met inneming van bon 19 het lijf dier kaart heeft gewaarmerkt. Broodkaart. De broodkaart van het 56 tijdvak loopt van 29 Juni tot en met 5 Juli. Vcpir ons bureau aan de Koemarkt kwam gis teren-avond een gioot aantal belangstellenden sa men cm den u.tslag der verkiezingen af te wachten. Diank zij1 de lofwaardige medewerking vootr onzen berichtendienst behoefden wjjl hef geduld van de wachtenden niet lang op de proef te stellen. 1 Nog vóór middernacht kon het bulletin met den voUedigen uitslag van Schiedam verschijnen. De meerderheid der kiezers 3598 hééft dè ljjsS ten der Kath„ Anti-Rev. en Uhr.-Hist. gestemd. Op allé (andere lijsten waren >3572 stemmen uitge bracht, w.o. nog 51 opde Staatk. Geref. Chr. Socialen en rechtsche plattelanders die niet, bij) de linkerzijde gerekend kunnen worden. Het aantal stemmen op de katholieke lijst uit gebracht (2145) mag bevredigend genoemd wor den. De socialisten verkregen op hun lijst 1878 stemmen, terwijl hun naaste geestverwanten do S. D, P. en de Soti. partij nog 174 stemmen op hun lijsten vereenigden. Op de candidaten der 3 Vrijzinnige partgen en van den Economischen bond werden 1155 stem men in onze gemeente uitgebracht. De overige linksche stemmen waren versnipperd. Resumeerende, hebben bi) deze verkiezing Rechts gestemd 3649 kiezers. I Links 3521 kiezers. Meer Rechts 128 kiezeris. Door den penningmeester van een vereeniging in de Thomas Kempisstraat al hier is aangifte gedaan dat uit een geldkistje f 300 is ontvreemd. Vermoedelijk is het kist je met een valschen sleutel geopend. Door een rijwielhandelaar in de Polderstraat is aangifte gedaan dat ten zijnen nadeele vermoedelijk een fiets verduis terd is, die een militair gisteren op een anders naam gehuurd en niet teruggebraeht had. In verband met het stelen van lood van een pand in de Mariastraat zijn 3 personen aangehouden. Door de politie is hier ter steds aangehouden en in bewaring gesteld een per soon uit Dordrecht die een aldaar gehuurd rijwiel probeerde te verduisteren. Het bleek tevens dat deze persoon vroeger leverancier was geweest van „Thee" die grootendeels uit kalkpoedcr bleek" te be staan. t

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 2