Stads- eu Gewestelijk Nieuws. Crisismaatregelen. ingezonden. Gemengd Nieuws. deze conferentie van belanghebbenden niets an- ders kan doen dan de neutrale Regeeringen te wijzen op de noodzakelijkheid en billijkheid daarvan. Op dit oogenblik zou het een voor- uitloopen op de totstandkoming van deze con- 1 ferentie zijn, indien ik u plaats en tijd mede- deelde. Ik acht mij thans nog niet gerechtigd bedoelde mededeeling te doen. Wel kan ik u mededoelen, dat de passen door de deelnemers reeds zijn aangevraagd en ik heb reden aan te nemen, dat zij ook zullen worden verstrekt. De reis van het convooi. Naar alle waarschijnlijkheid zal thans niet zoo spoedig bericht te verwachten zijn omtrent het zich op weg naar Indië bevindende convooi. De eerste haven toch welke, na het vertrek van Thorshavn, vermoedelijk wordt aangedaan, volgens het reisplan zal Las Palmas op de Canarische eilanden zijn, waar de aankomst dan niet dan tegen de laatste dagen dezer maand zou kunnen verwacht worden, b.v. 25 of 26 dezer. Gïnterneerden naar Dnitschland. Vrijdagmorgen vertrokken voorgoed naar Duitschland 105 geïnterneerden uit het kamp te Hattem, die allen min of meer ziek zijn en door een geneeskundige commissie gekeurd wa ren. (Msb.) Teruggave der in beslag genomen schepen Naar aanleiding van de te hervatten econo mische onderhandelingen tusschen Nederland en de geassocieerden, deelt men on3 van wel ingelichte zijde mede, dat, nu Amerika zijn eigen vloot met den dag ziet aangroeien en de grootste scheepvaartmoeilijkheden te boven is te Washington de mogelijkheid overwogen wordt, binnen afzienbaren tijd ons een gedeelte der gerequireerde vloot terug te geven. Het spreekt vanzelf dat onder deze omstan digheden er geea vree3 behoeft te bestaan, dat Nederlandsche schepen, die thans nog naar overzeesche havens vertrekken, door de geas- sacieerden vastgehouden of gerequireerd zul len worden. (M. C.) Inventarisatie van alle vee. Door den minister van Landbouw is tot de burgemeesters de volgende circulaire gericht Mij blijkt, dat trots de herhaalde bekend makingen en het uitgeoefende toezicht, met het frauduleus slachten van vee nog steeds in aanzienlijke mate wordt doorgegaan. Ook met het oog hierop is eene inventari satie van alle vee dringend noodig. Met die inventarisatie zal een aanvang worden gemaakt op 18 dezer zij zal vermoedelijk beëindigd zijn op 31 Juli e.k. In verband hiermede heb ik eene beschik king getroffen, waarbij hpt vervoer van run deren en kalveren, alsmede dat van vleesch, met ingang van eerstgenoemden datum verbo den is. Van deze beschikking gelieve u hierbij afdruk aan te treffen. Ontheffing van het daarbij vastgestelde ver bod zal in de vorenvermelde periode niet wor den verleend, dan voor levering ten behoeve van militairen en zieken, zulks ten einde de werkzaamheden aan de inventarisatie verbon den niet te bemoeilijken. Dit sluit dus in zich dat in die periode ook geen rundveemarkten zullen kunnen ge houden worden, aangezien aanvoer van vee niet kan plaats vinden. De aanvragen om ontheffing van het ver- voerverbod kunnen gericht worden tot het Rijkskantoor voor Vee en Paarden, de provin ciale bijkantoren en de plaatselijke organisaties van dit kantoor. Ik heb mitsdien de eer u dringend te ver zoeken, met het oog op de vleeschvoorziening in de toekomst, streng de hand te doen hou den aan de desbetreffende bepalingen. Ik ves tig er met nadruk uwe aandacht op, dat geen enkel vervoer van vee waar dan ook, zal mogen plaats hebben, zonder door het des betreffende vervoerbewijs gedekt te zijn. Mocht u blijken dat van bedoelde bepalingen wordt afgeweken, dan zal onmiddellijk proces verbaal moeten worden opgemaakt en zullen de runderen en of kalveren, alsmede het vleesch, met betrekking tot welke de over treding gepleegd wordt, in bezit moeten wor den genomen. Voor deze inbezitneming verleen ik u hierbij de benoodigde opdracht, terwijl ik u er tevens op wijs dat inbezitneming steeds door eene schriftelijke vordering, krachtens het eerste lid van art. 9 der Distributiewet 1916, moet zijn voorafgegaan. Van de in bezit genomen dieren of hoeveel heden vleesch zal mij terstond opgave moeten worden verstrekt, waarna ik u, voor wat be treft de schatting en de bestemming, welke aan de dieren of het vleesch zal moeten wor den gegeven, nadere instructies zal verstrekken. Jam in plaats van boter. Overwegen wordt om, mocht het vetgebrek, gelijk te verwachten is, nog nijpender worden, jam van regeeringswege beschikbaar te stellen. Deze zou dan inplaats van boter of margarine bij het brood gebruikt kunnen worden. In de week van lö Juli20 Juli is verkrijg baar Op bon 177 1/2 ons Haverwout 16 ct. per pond. 'ij Op bon 179 1/2 ons Gort 13 et. per pond. Op bon 181 I1/2 ons Kaas naar keüze. j Goudsche volvet 78 ct. per pond. Idem met rjjksmerk -80 ct. per pond. Idem 20 ,0/0 371/2 ct. per pond. Edammer 40 |°/o 72 ct. per pond. Nagelkaas 32i/2 et. per pond. Op bon 183 1 reep Chocolade 121/2 ct. Op bon 185 1/2 ons Vermicelli 8 ct. per ions of Macaroni 15 ct. per1 'ons. Op bon 116 100 gram (half stuk) harde Zeep 25 0/0 vetzuur 8 ct. Geheel stuk 16 ct. Of 1/2 stuk Sultanezeep (circa 125 gram) 161/2 ct. I (Bon 94 is vervallen.) 1 Bon 179 geldig vanaf Vrijdag. Bon 19 (Kindermeel) is deze week geldig. Uitreiking nieuwe bons voor Kindermeel op Dinsdag 16 Juli voor de fetters AL Woensdag 17 Juli voor de letters M— Z, in het Gym. lokaal Buitenhavenweg, 's voorin, van 9—12 en 'spam, van 11/2—41/2 uur. Aanvragen voor1 Vleesch voor zieken kunnen voortaan alleen geschieden des Maandags en Donderdags, namid. Van 25 uur. Met ingang van 15 Juli wordt de geldigheids duur der Margarinekaarten, Melange-kaarten en EoterkaaPten verlengd tot 10 dagen. Bon "N,o. 7 is mitsdien geldig van 15 tot en met 24 Juli. Aardappelen. Op bon 165 1 Kilo Aard appelen op Maandag. 1 Op bon 167 1 Kilo Aardappelen op Dinsdag. Op bon 169 1 Kilo Aardappelen op Woens dag- Op bon 171 1 Kilo Aardappelen op Donder dag. i Op bon 173 1 Kilo Aardappelen op Vrijdag. Op bon 175 I1/2 Kilo Aardappelen op Zater dag. I V i s c h. Op bon 100 en 1633 Verkrijgbaar 1/2 pond versche visch. 1 Levensmiddelenvoorziening. Donderdag 11 Juni vergaderde de commissie van advies voor de Levensmiddelenvoorziening, onder voorzitterschap van den wethouder P. de Bruin. Alle leden waren aanwezig. Nogmaals werd door alle leden de wensche- lijkheid uitgesproken in 't vervolg regceringsarti- kelen op Maandag te verstrekken. Hoewel op dit oogenblik niet veel regeeringsarikelen aanwezig zwn, zal er in de toekomst rekening mede wor den gehouden. j j) J i i Eveneens werd verzocht meer publiciteit te geven op welk tijdstip de broodkaarten verwis seld kunnen worden. De toezegging werd ver kregen, dat dit eens per drie maanden zal ge schieden. Voorts werd de wcnschelijkheid uitgesproken bij- het uitreiken dei4 aanvullingsbroodkaarten meerdere localiteiten beschikbaar te stellen. Door den Directeur werd medegedeeld, dat 1 de laatste Imaal hij het uitreiken der1 aanvullings- broodkaarten geen andere loeaJiteit beschikbaar was. i 1 j Voorts werd gewezen op de slechte kwaliteit der zeep, welke in den Jaatsten tijd verstrekt werd. I i Medegedeeld werd, dat aan do winkeliers was verzocht de zeep1, indien deze niet goed was, niet te verkoopen en deze aan 't levensmid delenbureau terug te zenden, doch aan dit ver zoek werd niet steeds voldaan. Inlichtingen wer den gevraagd ten opzichte van het verstrekken van zeep aan wascbvrouwen. Djeze regeling gaat uit van de N. 0. T. en dus buiten het leversmiddelenbureau om, met dien verstande, dat het bureau de bonnen ver strekt. ii 1 Wat betreft den verkoop van paardenvleesch werd gevraagd of niet de mogelijkheid bestond dit ook op bonnen te doen geschieden. Aange zien nog geen ontheffing Van het slachtverbod is verkregen, kunnen hiervoor nog geen maat regelen getroffen worden. Naar aanleiding vaan een circulaire van het Rijksbureau voor de Vischvoorziening, ten op zichte van het beschikbaar stelfen van mosse len, werd gevraagd, of de in deze circulaire gevraagd opgaaf al gedaan was. Hierop werd bevestigend geantwoord. Vcorts weid de aandacht er op gevestigd, dat door enkele gemeenten bij den verkoop van vleesch, indien Bit door de slagers niet gebeur de, zooals voorgeschreven was, dit van gemeen tewege geschiedde. Gevraagd werd hier insge lijks te handellen. j Wat betreft het opslaan door particulieren van aardappefenvoorraden, werd gevraagd welk ad vies aan Een Minister zal w.orden gegeven. Me degedeeld werd, dat geadviseerd zal worden ge legenheid te geven tot 31 December Op te doen en voorts per 4 weken. De aandacht werd gevestigd op .de verstrek king van regeeringssajet. Gevraagd werd zoQ spoedig mogelijk wederom een bon beschikbaar te stelfen. Medegedeeld werd, dat de voorraad sajet groot genoeg was, doch dat de afname vrij gering is. j 1 Door den jSchied. Best. Bjond is bet yplgen- de adres verzonden aan Z. Excellt den Minister van Landbouw, Handel en Nijverheid. Geven met verschuldigde eerbied te kennen ondergeteekende J. jpinkelaar en H. H. A. Plet ten berg, respectievelijk voorzitter en secretaris van den Sehiedamschen Eest. Bond enz.: dat zij hebben kennis genomen van verschil lende opeenvolgende besluiten Uwer Excellentie, waarbij aan arbeiders, welke zwaren lichame- lijfeen arbeid verrichten, een extra rantsoen le vensmiddelen wordt verstrekt, dat ook binnen deze gemeente arbeiders wonen en werkzaam zijn, welke huns inziens gerekend kunnen wor den, zwaren lichamelïjken arbeid te verichten, dat deze categorie arbeiders aan de tot he den verstrekte levensmiddelen een tekort heb ben, reden, waarom adressanten aan Uwe Excellen tie eerbiedig velzceken maatregelen te willen treffen, opdat ook deze arbeiders een extra rant soen levensmiddelen kunne bekome. In de bijgevoegde membrie van toelichting wordt er hp gewezen dat door den Minister ten opzichte van mijnwerkers, grasmaaiers en nu laatstelijk ook voor de glasblazers in Leer dam extra rantsoenen levensmiddelen worden ge geven. Deswege wordt ook voor de in Schie dam woonachtige arbeiders, welke door hun werk zaamheden den geheelen dag aan hooge tempe ratuur zijn blootgesteld, een extra rantsoen ge vraagd. Door de aid. Schiedam van de Ned. Ver. van Glas- en Aardewerkers is een adres ver zonden, waarin Op spjoedige inwilliging van de in dit adres gevraagde maatregelen wordt aange drongen. j,j)Ij 1 Is Gemeenteraad. Op de agenda voor de openbare vergadering van den gemeenteraad op Vrijdag 19 Juli, des n.m. 2 uur, staan de volgende voorstellen 1. Opmaking van de aan den Commissaris der Koningin toe te zenden aanbeveling ter benoeming van 3 leden van het College van Zetters voor 's Rijks directe belastingen, we gens periodieke aftreding op 1 Januari a.s. van de heeren T. M. A. van Dijk, N. van der Velden en J. Vormer. B. en W. stellen voor aan te bevelen de 1. Vacature T. M. A. van Dijk 1. T. M. A. van Dijk 2. M. J. Wouterlood. II. Vacature N. van der Velden: 1. N. van der Velden2. Slavenburg2. P. Sla venburg. III. Vacature J. Vormer: 1. J. Vormer; 2. J. van den Tempel. 2. Periodieke verhoogingen van jaarwedden onderwijzend personeel bij het Openbaar Lager Onderwijs. 3. Wijziging van de Gemeentebegrooting, dienst 1918. 4. Vaststelling van het kohier no. 4 der plaatselijke belasting naar het inkomen, dienst 1917/1918. 5. Vaststelling van de staten van oninbare posten der plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1914/15, 1915/16 en 1 Mei 1916 uit. Oct. 1916. 6. Goedkeuring van de rekening over 1917 der Commissie voor de Gasfabriek, en Drink waterleiding en het Electriciteitsbedrijf en de Gezondheidscommissie. 7. Voorstel van B. en W. om een crediet van f 6000.beschikbaar te stellen ten behoeve van de herstelling van de remmingwerken voor de aanlegplaats van stoombooten langs het Westerhavenhoofd en het vernieuwen van palen in verschillende havens. 8. Voorstel van B. en W. om een crediet van f 30.000.beschikbaar te stellen voor den aankoop van voor de distributie onder de in gezetenen te bestemmen brandhout. 9. Voorstel van B. en W. tot wijziging der verordening bevattende de bepalingen voor den dienst der Gemeente-Reiniging, ten aanzien van het tarief voor het ontruimen van fa- brieksafv»! door dien dienst. 10. Voorstel van B. en W. tot splitsing van klassen der Hoogere Burgerschool. 11. Vooratellen van B. en W. inzake de voortzetting der overgenomen departementale bewaarscholen, met vaststelling van school geld en salarisregeling, 12. Voorstel van B, en W, om aan de St, WillibrorduBstichting voor de door haar op te richten nieuwe bewaarschool in het Singel kwartier subsidie te verleenen op den voet der regelen voor het verleenen van geldelijken steun ter bevordering van den bouw en ver bouw van bijzondere bewaarscholen (Gemeen teblad no, 9 van 1918). 13. Voorsteilep vap B, en W. tot reorga nisatie van de D, JL, 0. School (Hoofd de Heer M. Martens) strekkende om de?e te maken tot de school, inzonderheid bestemd voor opleiding van leerlingen voor het Gym nasium en de Hoogere Burgerschaol. 14. Voorstel van B en W. tot vaststelling van een regeling voor de belooning van extra Politiediensten, 15. Voorstel van B. en W. om het saldo van het Fonds „Gereserveerde renfcen" over te storten in het Fonds „Delging van Crisis- lasten". 16. Voorstel van B. en W. houdende nadere uitwerking van de regeling bij de vaststelling vaü het yermenigvuldigingcijfer kohier 1917/ 1918 voorgesteld. 17. Voorstel van B. en W. om, overeen komstig het indertijd door het lid van den Raad, den heer S. A. Maas, gedaan voorstel, over te gaan tot wijziging van de artt. 5, 7 pp 13 der Verordening op het Grondbedrijf. 18. Voorstel van de Commissie voor de Strafverordening tot vaststelling van een Verordening betreffende drankgebruik door jeudige personen in de Gemeente Schiedam, een wijziging van de verordening op de tap perijen, logementen, openbare vermakelijk heden enz. Van de kettingf ab riek aan de Wil lemskade is een stuk lood van 12 Meter lengte en 32 c.M. breedte ontvreemd. Van een stelling aan de WiH.e.ins- kade zijn 2 planken ontvreemd. In den nacht van Zat er d.a.g o.p Z 0 n- dag jl. zijln uit een tuintje aan den Rotterdam- schen dijk ongeveer 20 KG. aardappelen ont vreemd. Van het terlein bijl het nieuw,e Zie- kenbuis zijn 3 steigerplanken gestolen. D oor de politie is he.d.en-m o r g e n o.n- der verzet in bewaring gesteld een persoon uit Rotterdam, die uit een fwoning van het Proveniers huis 2 zilverbons1 van fl.had gestolen. Na examen werd toe ge.l aten tot de 3de klasse van het Sted. Gymnasium te Utrecht, mejuffrouw Alida Braaksma, leerlinge van het Gymnasium alhier. Hoogwater te Sc hiedtmi Dinsdag 16 Juli 10.v.m., 10.50 non. Een kloeke daad. Geachte Redactie Naar aanleiding dat ondergeteekende, abonné van Uw geacht en veel gelezen blad, niets in de courant van Zaterdag j.l. gelezen heeft, van het te water geraken van een kind, zoo verzoek ik U vriendelijk het navolgende in Uw geacht blad te willen opnemen Vrijdag jl. des namiddags te ongeveer 6 uur, geraakte een kind in de Spuihaveu te water, en verdween waarschijnlijk door den sterken stroom, die aldaar juist voor het over het water gelegen bruggetje is. Het kind scheen niet meer boven te komen. Zeer zeker zou het den dood hebben gevon den, indien niet op dat zelfde oogenblik drie personen met een met ijzer beladen hand wagen aldaar passeerden. Een der mannen bezat de stoutmoedigheid, den wagen te laten staan, loopende zijn jas uit te trekken, en sprong toen gekleed te water. Hij dook naar den bodem en na eenige minuten zoeken naar het op den bodem liggend kind, is het hem mo gen gelukken het kind aan wal te brengen, waarna het kind naar de ouderlijke woning werd gebracht. De heldhaftige man kon met zijn nat pak den beladen wagen verder voort duwen. Mij dunkt, geachte Redacteur, dat zoo ie mand, die zoo'n stoutmoedigen daad verricht, niet alleen een woord van dank, maar tevens eene belooning, en een medaille tot redding van drenkelingen toekomt. U, geachte Redacteur, dankzeggende voo» de verleende plaatsruimte, zoo teeken ik Hoogachtend Uw dw. d. J. W. BOONEKAMP, West Frankelandschestraat 90a, Alhier. Mijnheer de Redacteur I Voor de Gemeenteraadsverkiezing van Dins dag 8 Juli 1913 verscheen er «en strooibiljet, dat alsdus begon Schiedammers 1 Het land is beu van de Coalitie. Het heeft genoeg van de heerschappij van Rome en Dordt, die slechts éen zijn in subsidie- en baantjesbegeerte enz. Dit pamflet was onderteekend door de bloem en het denkend deel dei Schiedam- ache liberalen, mannen alsLoopuyt, A. Cool, Van Harwegen den Breems, G. Houtman, Dr. G. F. van der Linden. En nu vijf jaar later Aan scherven ligt de partij volgens Troelstra Aan scherven door hare beginselloosheid Aan scherven door hare karakterloosheid Aan scherven door haar anti-clericalisme Aan scherven door haar „liever rood dan paapsch 1 En nu. vijf jaren laterMgr. Dr. Nolens, een katholiek priester, door H. M. de Konin gin uitgenoodigd op te treden als kabinetsfor mateur! Of het land ook beu was van al wat libe raal is, hetzij dan vrijzinnig liberaal of ^Unie- liberaal of hoe dat puin meer moge genoemd worden. B. Inval in een speelhol. Zaterdag-middag om kwart over 3 is djoor de politie een inval1 gedaan in café Stadion gevestigd Binnen Am- stel, 118, eigenaar Piet Eillebrecht, te Amster dam, Reeds gëruimen tijd waren over deze gele genheid klachten bijl de politie binnengeko men, Nu eens waren het vreemdelingen, die de mededeeling deden, dat bun echtgenooten in het café, zooals zij het noemden „geplukt" waren. Ifet staat vast, dat daar In dat kleine cafétje reeds duizenden met kaarten of dob belen verloren waren en in de zakken waren terechtgekomen van beroepsspelers, wiel na men in de kaartwereld een bekende klank hebben, 1 j i I' 1 i i I (Buiten Terantwoordelijkheii Ier Redactie). Van ingezonden stukken ook al worden z* niet geplaatst wordt de kopy niet teruggegeven. j j j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 2