Binnenland. nacht was het artillerievuur levendiger*'{'en Noor den van. de Grappa. Zes vijandelijke vliegtuigen werden neerge haald 1 f ÜOSTENRIJK-HONG ARI JE De Duitsche bladen van gister bevatten talrijke berichten over den toestand in O isteni ijk, die toet het oog (dp de a.s. rijksraadzitting groote be langstelling trekken. Uit al deze berichten blijkt dat minister-president Seidler de leiders der par tijen ontvangen heeft, om met hen te beraadsla gen over do a.s. par lemen tszitting. Reeds op 13 Juli heeft de toinistertaad plaats gehad, welke vijf ui'en geduurd heeft. Over de besprekingen van mini s ter-pre si d e nt Seidler wordt gemeld, dat hij aan deze heeren verschillende vragen heeft gesteld. Daar deze vragen door de verschillende partijleiders, doiotr hen ook verschillend werden beantwoord, al naar gelang van hunne partij1, heeft de president hen op het hart gedrukt, ervoor! te zorgen, dat de zitting Van den rijksdag zoo moge verloopen, dat de belangen der monarchie daardoor wor den gediend. De conferentie was eerst om 11 uur 's avonds afgeloopen. De gehcele gebeurte nis baarde in politieke kringen groot opzien. FRANKRIJK. Ter gelegenheid van den onafhankelijkheids dag heeft Clemenceau de volgende boodschap ge richt tot de Ligue Patriotique de 'Alsaciens et Lorraines in Engeland: „Frankrijk begroet de Elzas-Lotharingers in En geland. Weest verzekerd van mijn onwankelbaar vertrouwen in den terugkeer van Elzas-Lotharin- gen tot het moederland. De Engelsche en Fran sche soldaten, die ziji aan zij met onze bondge- noioten strijden, zullen den oorlog winnen en ons in staat stelten een vrede van recht en her stel te sluiten, welke de Elzas-Lotharingers en de andere onderworpen volken zal bevrijden." Reuter seint uit Londen: De „Morning Bost" wij'st op het belangrijke iinancieele wapen, dat zich in de handen der geallieerden bevindt, dank zij de samenwerking van de Vereenigde Staten met de geallieerden. Deze combinatie van geldelijke macht zal, zop betoogt het blad, de kern worden van een nieuw nifcernationaal credietstel'sel. Of Duitsohland na den oorlog bankroet zal gaan of niet, hangt af van den wil der geallieerden. RUSLAND. De burgeroorlog in het Sovjet-rijk duurt met onverminderde hevigheid voort. Volgens persmeldingen zijn Sisran en Boe- goeli (Wolga-streek) door de troepen der raden, die op Stafropol aanrukken, ingenomen. Het vak van Nikolajef bevindt zich eveneens in handen der regeeringstroepen. Van het front Tsjeljabinsk en Jekaterincn- burg wordt van de ontevredenheid der Tsje chische troepen met hun leiders bericht. Uit Siberië wordt gemeld, dat de onderhan delingen tusschen de Siberische regeering en Japan wegens te zware voorwaarden, die Japan voor zijn hulp stelt, sleepende blijven. Generaal Ditericbs de leider der Tsecho-Slo- vakische troepen te Wladiwostok, is een be kwaam Russisch generaal die in Galicië en bij Saloniki zijn sporen verdiend heeft. Volgens een Engelsch bericht hebben de Tsjecho-Slowaken Irkoetsk de voornaamste plaats van Siberië genomen. CHINA. De „Times"-oorrespondent te Peking meldt dd. 10 Juli: Het uitvoerverbod van goederen uit Mand- sjoerije naar Russisch gebied, dat oorspronke lijk door China naar het voorbeeld der gealli eerden afgekondigd ,werd, treft slechts de twee Spoorwegen en het verkeer op de Sunjari, daar het onmogelijk is het op de landgrenzen toe te p'assen. Er werden v,an tijd, tot tijd verschillen de uitzonderingen gemaakt. Daar de spoorwegverbindingen naar het Wes ten geheel geschorst zijn en het verkeer eeirst sinds kort hervat wordt, is Wladiwostok de eenige uitweg, behalve de landgrens en de Sunjari. Met het oog op den toestand in Siberië kan dus niets den Duitschers bereiken. De Chi- neezen hebben het uitvoerverbod opgeheven, op verzoek van hun eigen landgenooten in Sibe rië, van wie vele duizenden gebrek lijden. Alles wat per spoor uit Mandsjioerije verstuurd wordt kan slechts in handen van niet-bolsjewiki ko men, maar het is mogelijk, dat de bolsjewiki en de gevangenen in de provincie Amoer en Trans-Eaikal langs de rivier voorzien worden. Als China den uitvoer van enkele bepaalde ar tikelen angls de Sungari verbood, zou in den toestand voldoende voorzien zijn. ALLERLEI NIEUWS. Uit Port-au-Prince wordt gemeld, dat de staats raad met algemeene stemmen tot de oorlogsver klaring tegen Duitschiand besloten heeft. De „Temps" meldt, dat de Fransche tor pedojager „1 aux" na een botsing met den Itali- aanschen torpedojager „Mancini" voor Brin- disi is gezonken. 1 Tot negen dezer waren in het Zwitserschc le ger volgens bekendmaking van den staf 6800 gevallen van de griep1 geconstateerd, waarvan 24 met doodelijken afloop. Ook ander de burger- bevolking komt de ziekte veel voor. Svenska Dagbladet meldt, dat het bestuur van Pétersburg heeft verklaard, dat in de omgeving van de stad de cholera epide misch is. Naar de „Wiener Politischc Rundschau" verneemt, zal vermoedelijk de tegenwoordige Oos tenrijkse he gezant )in Denemarken Freiherr Franz tot Oor ten r ijk-Hon g a ars c h gezant in Rusland be noemd worden. De Kabinetscrisis. De Haagsche oorrespondent van „De Stan daard" meldt: Naar in welingelichte kringen verzekerd wordt, bestaat volstrekt geen zekerheid, dat de heer Notens de opdracht tot Kabinetsfor matie aanvaarden aal. W;el schijnt zeker te zijn, dat als hij haar aanvaardt, hij zelf geen zitting zal nemen in het Kabinet. Neemt hij de op dracht niet aan, dan wordt het niet onmogelijk geacht, dat alsnog de heeren Lohman of Iden- bufg als formateur in aanmerking komen. Het Partijbestuur der S. D. A. P. vergader de Zaterdag te Amsterdam. De vergadering was o.a. gewijd aan de po litieke crisis, waarbij het P. B. zich eenstem mig vereenigde met de conclusies, die door Troelstra uit den toestand werden getrokken! en dus kloppen met het advies door hem aan de Koningin gegeven, dat nl. onze parij in den uitslag der verkiezing geen grond vindt om aan te dringen haar plaatsen in eenig mi nisterie aan te bieden. Een interview met Lord Newton. De eerste Engelsche gedefegeerde ter En- gelsch-Duitsche conferentie betreffende het krijgsgevangenenwezen, lord Newton, had in Hotel „Eellevue" met een vertegenwoor diger der pers een onderhoud, waarin hij zijn voldoening utSpraik over het resultaat van den arbeid van hem en zijn collega's, wel ke langer dan vijf weken had geduurd en somtijds zeer moeilijk was geweest. Eens of tweemaal schijnt er vrees te hebben bestaan, wegens den loop dien de zaken namen, dat ten slotte toch geen bevredigende regeling zpu zijn te hereiken. Lord Newton zeide niet, waaruit die bijzondere moeilijkheden hebben bestaan, trouwens, hij was van meening, zekere stil zwijgendheid te moeten in acht nemen in me- dedeelingen voor het publiek bestemd, op een «ogenblik, waarop1 de getroffen schikking nog niet door de daarbij betrokken regeeringen was geratificeerd. De interviewer kreeg intus- schen den indruk, dat er nog een aantal bijzon derheden te regelen zullen overblijven, o.a. het verkrijgen van de noodige scheepsruimte vaofp het vervoer van de naar hun vaderland terug gebrachte geïnterneerden. De getroffen over eenkomst omvat óok de riepatrieering der ge ïnterneerden in Zwitserland, zoowel ais die in Nederland Te.n slotte verklaarde (ord Newton er prijs op te stelten, dat melding wordt ge maakt van de groote diensten door jhr. Van Vnedenburgh, Nederlandsch gezant te Stock holm, bewezen, die de geheel'e conferentie had gepresideerd en wel in de Fransche taal, te(r- wijl de gedelegeerden hun opmerkingen tot hem richtten in hun landstaal1, dus in het En gelsch en Duitsch. i De „Nieuw Amsterdam". Het s.s. „Nieuw-Amsterdam" wordt heden avond tusschen 10 en 11 uur te Rotterdam verwacht. Nieuwe overlaadplaats voor bruinkolen. In de gemeente Grubbenvorst, ongeveer drie K. M. ten Noorden van Venlo, is men sinds eenigen tijd bezig met bet maken van een nieuwe overlaadplaats voor bruinkolen, die be reikt zal worden door middel van een rijspoor, dat van de lijn VenloNijmegen uit in Ooste lijke richting gelegd wordt. Van deze overlaadplaats af is in de richting Holland de Maas bij eiken waterstand bevaar baar, zoodat, als binnenkort de bruinkoolvel- den gelegen onder de gemeente Tegélén in ex ploitatie genomen worden, bet vervoer van den eersten dag af, ongehinderd en geregeld zal kunnen plaats vinden. Schepen over tijd. De vrachtlogger „Glara" thuisbehoorende te Rotterdam, 18 Juni van Drammen naar Rot terdam vertrokken, wordt als vermist be schouwd, daar sedert bet vertrek nietB meer van het schip is vernomen. De bemanning be stond uit zes personen. Voorts maakt men zich ongerust over het stoomschip „Zeeburg" van Ronneby naar Am sterdam bestemd, hetwelk 1 Juli van Swine- munde, waarheen het was opgebracht, zou zijn vertrokken en nog niet te IJmuiden is aange komen, alsmede over het loggerschip „Juno", van de Maatschappij „Nereus" te IJmuiden, welk vaartuig 26 Juni ter visscherij vertrokken is met een bemanning van 9 personen. Een zwaar beschadigde scheepsboot, van de Juno afkomstig is nabij boei 5 in de vrije vaargeul opgevischt. Salarisregeling Rijksambtenaren. Naar wij vernemen heeft Zaterdag jl. de Staatscommissie voor de salarisregeling van Rijksambtenaren en -beambten hare laatste vergadering gehouden. Duitsche mijnen voor onze marine. Te Den Helder zijn, volgens de „Tel." aan gekomen drie wagons Duitsche mijnen voor onze marine. Het materiaal is thans langs het havenpoortje naar de haven gereden, om aldaar door bevoegde handen te worden overgebracht. Geen aankoop meer Duitsche rekening. Naar het „Hbld." uit Rotterdam verneemt ontvingen de Nederlandsche groentenveilingen van het Centraal Bureau van Veilingsvereeni- gingen telegrafisch berieht, dat voor Duitsche rekening op de groentenveilingen voorloopig niet meer gekocht zal worden. Men meent, dat financieele verwikkelingen oorzaak van dit besluit zijn. Bruinkolen. Van 16 dezer af zal, tot nader order, alleen op werkdagen een extra-trein rijden van Nuth over Roermond, Boxtel, Breda naar Rotterdam- Fijenoord, voor het vervoer van 600.000 K.G. bruinkolen. De conferentie over krijgsgevangenen. Het Holl. Nieuwsbureau meldt De conferentie is gesloten door de ondertee- kening van een overeenkomst, welke aan de beide regeeringen ter goedkeuring zal worden voorgelegd. Van Duitsche zijde is bij onderteekening een voorbehoud gemaakt, betrekking hebbende op de Duitschers in China. Deze overeenkomst bepaalt, dat de onderofficieren en manschap pen, die zich langer dan 18 maanden in krijgs gevangenschap bevinden, zullen worden ont slagen, gelijk dit ook bij de onlangs gesloten Duitsch-Fransche overeenkomst het geval ge weest is. Tevens zullen bijna alle civiele perso nen, die den wensch daartoe te kennen geven, naar hun vaderland kunnen worden terugge zonden. Ook is het ontslag van de in Neder land en Zwitserland geïnterneerden geregeld. Om het transport te regelen, in het bijzonder van de Duitschers, welke zich in overzeesche landen bevinden, zal alhier een commisrie bij eenkomen, die uit een Nederlandschen en resp. twee Engelsche en twee Duitsche afgevaardig den zal worden gevormd. De verdere bepa lingen hebben betrekking op de behandeling van de krijgsgevangenen. Wegens zijn verdiensten voor de rechtsposi tie van de Duitsche gevangenen in het vijan delijk buitenland is generaal Friedrich door de universiteit te Freiburg benoemd tot doctor honoris causa in de rechtswetenschappen. De Christen-Socialisten. In „Opwaarts" schrijft B. de L(igt) naar aanleiding van de bewering der „N.R.Ct." dat de christen-socialistische volksvertegenwoordiger ds. J. Kruyt tot de rechterzijde kan worden gerekend o.a. „En zoo staan wij daü, socialist wijl christen, juist op grond van ons gemeenschappelijk uit gangspunt tegenover geen groepen of partijen zóó onverzoenlijk in de praktijk, als tegenover die rechtsche, die de katholiciteit des christen- doms gedurig honen door hun nationalistische en chauvinistische daden, en de kapitalistische wereldrevolutie handhaven en bevorden, als ware die de maatschappelijke consequentie van het evangelie. Een radicale strijd. Verstaat men dus onder „rechts" behoudend zoowel in kerkelijk als in maatschappelijk opzicht, onder „links" voor uitstrevend, onder „zeer links" sociaal-patrio- tisch, onder „uiterst link" revolutionair-socialis tisch, dan behoort de bond van Ghr. Socialisten tot de uiterste linksche groepen. Sommige van zijn leden kan men gerust anarchisten noemen, daar zij strijden voor een nieuwe gemeenschap waarin alle dwang en uitwendig zich handha vend gezag opgeheven wezen zal. Maar allen motiveeren hun streven vanuit Matth XXII 37—39". Men zal goed doen deze zonderlinge Chris ten-socialisten niet te verwarren met de Chris ten-socialen van dr. v. d. Laar en de Christen democraten, van Staalman welke beide laatsten de souvereiniteit Gods in het staatkundige uitdrukkelijk erkennen. Wijn uit Engeland. Naar men verneemt zal het s.s. „Eemland" eerstdaags vertrekken naar Engeland, om wijn te halen. Goederen van gerequireerde schepen. Er zullen eerstdaags Nederlandsche schepen vertrekken naar Engeland, om goederen te halen van de gerequireerde schepen. Een R. K. Iloogcschool. De ,,N Haari. Grt." schrijft Het gemeentebestuur van Nijmegen heeft in gesteld een commissie van (advies voor de oprich ting eener Katholieke Hjongeschool aldaar. Zij besta,at uit de heerenP'. J. F. Daniels, wet houder-voorzitterA. G. M. Bergié, rector van het Cianisiuscollegedr. G. B. Brom leeraar aan het gymnasium; mi". dr. J. H. P. van der Grinten, gemeente-secretaris; dr. H. E. J. M. v. d Ge.lden, leeraar aan het gymnasium; T. H. L. M. de Vrieze, gemeenteraadslid; Joh. M. A. Zoetmulder, inspecteur der volksgezondheid. Onze gezant te Stockholm. Jhr. dr. van Vredenburch, gezant van Neder land te Stockholm, die namens den minister van Buiténlandsche Zaken de vergaderingen der Duitsch-Engelsche conferentie betreffend0 krijigsgevangenenzaken heeft bijgewoond, voornemens a.s. Woensdag naar zijn post terug te keeren. Spaansche griep. De Centrale Gezondheidsraad deelt het vol gende mede Met het oog op de mogelijkheid der ver spreiding, ook in ons land, van de ziekte, die aangeduid wordt als „Spaansche griep", komt het den Gentralen Gezondheidsraad gewenscht voor, te herinneren aan een tweetal welbe kende en hoogst nuttige wenken, in het be lang der volksgezondheid. Het spreekt we' vanzelf, dat andere maatregelen niet moge» worden verzuimd, alsreinheid op lichaam, kleeding en woning, het inroepen van genees kundige hulp bij ziekte en dergelijke meer, maar daarnaast is het noodig, het volgende in acht te nemen. lo. Laat bij dag en nacht steeds zooveel mogelijk, overal, versche lucht in uwe wo ning toe. Laat ieder naar vermogen medewerken om voortdurende, flinke luchtverversching ook tot stand te brengen, in allerlei plaatsen en in richtingen, waar vele menscheu bijeen komen, alsscholen, kantoren, werkplaatsen, fabrie ken, winkels, weeshuizen, kazernes ververschings* lokalen, booten, trams, treinen, enz. Weest niet beducht voor flink wat versche lucht en bedenkt, dat eene krachtige lucht verversching de smetstof verdrijven kan, die anders in een lokaal blijft hangen en mogelijk de besmetting overbrengt. 2o. Laat zooveel van u afhangt, geen stof worden opgejaagd in huis en in al de inrich tingen en plaatsen, hierboven genoemd. Stof verontreinigt en prikkelt oogen, neus en keel en kan in een tijd van besmettelijke ziekte dubbel nadeelig zijn. Droog opvegen van den vloer is voor een deel enkel stof opjagen. Het meest afdoende is ongetwijfeld het gebruik van een stof-zuig' toestel, als men daar de beschikking over heeft, of krijgen kan. Voor het overige dient stof opgenomen te worden, liefst met vochtige dweilen en doeken, of anders, na besprenke ling met water daarbij zijn deuren en ramen open te zétten. Waar de ziekte reeds eenige uitbreiding mocht verkregen hebben, is het gewenscht, het besmettingsgevaar van persoon op persoon zoo mogelijk te ontgaan, door aanraking ook met de licht ongestelden, te vermijden, voor zoover plicht en werkkring niet anders eischen. Juist door hen, die in het begin eener be smettelijke ziekte zijn en slechts weinig den indruk van ongesteldheid geven, kan de be smetting worden overgebracht, indien zij io kantoren, scholen, werkplaatsen enz. met an deren in aanraking zijn. Zij, die toezicht over deze inrichtingen hebben, doen wel, hiermede te rekenen, en zulks half-zieken liever naar huis te laten gaan. R. K. Spoor- en Tramwegpersoneel. Van den Nederlandschen R. K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel „St. Raphaël," hoofdzetel Utrecht, js verschenen het j aarver- siag over 1917, waaruit o.m. blijkt dat het leden tal van den R. K. Bond op einde December bedroeg 8804. ill De officicclc uitslag der Kamerverkiezingen. De voorzitter van het Centraal Stembureau, vestigt de aandacht op de openbaarmaking van het proces-verbaal dor zitting van het Centraal Stembureau voor de verkiezing van de leden der Tweede Kamer, die door hem is gedaan in een afzonderlijk bijvoegsel tot de Staats courant no. 163. Uit dit proces-verbaal blijkt, dat, naar de offcieele cijfers op de verschillende partijen zijn uitgebracht Verb. Democr. Weermacht. 6.830 stemmen Partij de Klerk2.691 Staatkundig geref. partij5.179 Roomsch-katholieken 402.908 Vrijzinnig Democr. bond. 71.182 Liberale Unie83.173 Vrije Liberalen 51.192 S. D. A. P296,145 Algemeene Staatspartij 6.713 Plattelandersbond 8.963 Economischen bond 42.042 Christ, hist. Unie 87.983 Anti-rev. partij179.523 Christen democr. partij 10.653 S.D.P., S.P. en v. d.Zwaag. (verbonden42.642 Bond van Christ soc. 8.416 Christ, sociale partij 8.152 Politiepartij6.189 Middenstandspartij 12,663 Neutrale partij7.186 -Synthetische partij 189 Neutrale kolon. partij 238 Unionisten liga 301 Nat. Bond v. prot. kiezers 358 Groepen kiezers (totaal) 2,296 Wittebrood. Het Bureau voor Mededeelingen in de voed selvoorziening meldt Volgens een mededeeling in de bladen, af komstig van „vakkundigen" zeide men dat het wittebrood lijnmeel bevatte. Dit is niet juist. De regeeringsbloem waarvan wittebrood wordt gebakken, is een mengsel bestaande uit

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 2