r Te HUIZEN Geboaw Odéon. Spectacle Coupé Waarom zondt ge uw stoom- en verfgoederen naar elders zenden, terwijl „DE PHOENIX", telel. 15 Q even goed en vlug bedient Openbare Vrijwillige Verkooping UITVOERING ingezonden MededeeSingen. Sport. Teiegrammeu. Adverteiitiën. Gemengd Nieuws. Donderdag 25 Juli, lot nader bericht zal per hoofd en per week K.G. worden verstrekt. Bij het te Utrecht gehouden ex a- nien M.U.L.O., is o.a. geslaagd mej. G. J. M. Jansen alhier. Hedenochtend te 21/2 uur isbij het wachten aan den Buitenhavenweg, bij den Paardenslager Verkaaik, de 13-jange J. Zuid geest bewusteloos ineen gezakt. Na tot be wustzijn te zijn gebracht door 2 daar aanwe- zige leden van de afd. E. H. B. O., is hij '•ter door zijn vader naar huis gebracht. Boor N. R. aan de Sc hie is aan gifte gedaan dat te zijnen nadeele een zinken efvoerbuis en eenig lood is ontvreemd. Onder zoek geschiedt. Gisteren is door de politie de Botterdammer A. V. aangehouden die zonder consent 2 bussen machineolie vervoerde. Pro- ees verbaal is opgemaakt én de bussen zijn in beslag genomen. Gisteren is G. P. alhier door de Politie aangehouden verdacht van diefstal van koperen machinedeelen ter waarde van onge- veer f 50.ten nadeele der Glasfabriek „Uto." Giaterennamiddag ongeveer 6 uur werd de 16-jarige Gor Timmer wonende Hieuwstraat 29 door een toeval overvallen, Waardoor hij met het aangezicht op den trot toirband viel en hij bloedend werd verwond. Nadat een inwoner op de Hoogstraat gewei gerd had hem op te nemen, werd hij binnen gedragen bij P. Koot. Dr. Endtz inmiddels gewaarschuwd gaf last hem naar huis te vervoeren, hetgeen door twee leden E. H. B. O. werd gedaan. Als bij- Zonderheid kan gemeld worden dat 5 mi nuten na het ongeval gebeurde 3 leden E. H. B. O. daar aanwezig waren. Programma van de uitvoering te geven door het Stedelijk Muziekkorps, di recteur H. H. van Vleuten, op Zondag den 21e Juli 1918, des 's nam. ten half 1 ure, in de Plantage 1. Auf Schiedam's Wohlergehen, marsch, H. H. van Vleuten. 2. Ouverture „Hans Sachs, A. Lortring. 3. La Reeie du Bal, Walzer, I. Ivavomci, 4. Andante Cantabile u't de le Symphonic van 14. H. van Vleuten, b- Menuetto, Beethoven. 6. Durch Nacht Zu«i Licht, Marsch, E. Laukien. Hoogwater te Schiedam! Zondag 21 Juli 2.50 v.m., 3.20 aan. Onder militairen aan boord van- het logementschip liggende in de groote oude sluis te IJmuiden zijn een aantal gevallen van de Spaansche griep geconstateerd. Ook aan boord van een naar den Helder vertrokken torpedo- boor waren verschijselen van deze ziekte waar gen/men. Ook onder de werklieden van de artilleirè- inrichtingen aan de Hembrug zijn eenige geval len van Spaansche griep voorgekomen. Ongelukken. Gistermorgen heefteen wagen van de tram naar Haarlem in de Spui straat bij de Paleisstraat te Amsterdam een 5-jarig meisje, dat plotseling de straat wilde over steken, overreden. De beide beentjes werden afgereden. Het kind werd in deerniswaardi- gen toestand naar het Binnengasthuis ver voerd. Korporaal A. L. van het res. bat. D. is bij het baden tusschen den Noordpier en den Noorderstrekdam te IJmuiden verdronken. Het lijk is nog niet gevonden. Meisje vermist. Eenige dagen gele den verliet een ongeveer 16-jarig meisje de woning harer pleegouders te IJmuiden. Het kind is tot heden nog niet teruggekeerd. Een onderzoek wordt thans ingesteld. Politie-agent aangehouden. De recherche te IJmuiden heeft wegens vervoer van een aantal kazen aangehouden een po litieagent in uniform, die de verboden waar onder zijne groote pelerihe meedroeg. De aan gehoudene is onmiddellijk geschorst. Inbraak. Te Haarlem is ingebroken in de woning van de familie van Lennep aan de Wagenweg, Crommelin en Elias aan den Scho tersingel. Bij de laatste is alles overhoop ge haald. Daar zij tijdelijk uitstedig zijn is nog niet na te gaan wat vermist wordt. Het onweder. De laatste dagen heeft \Maastricht en omstreken last van zwaar on weder gehad. Bij een zwaar onweder dezer dagen, werden een man en vrouw in hun woning aan den Meerssenerweg, door den bliksem getroffen, waardoor beide echtelieden lam zijn geslagen De toestand der vrouw is oogenblikkelijk eenigs- 1 zins verbeterd. brug gelegd zou moeten worden, werden ver schillende bruggen in gereedheid gebracht. Iedere geniesoldaat wist, wat hij te doen had, en kreeg nog twee plaatsvervangers naast zich, die precies hetzcllde werk hadden te doen. i "Ëen O.-W.'er als schilderijen- liefhebber. In Kopenhagen is de aan dacht gevestigd geworden op niet minder dan zeven tot dusverre onbekende Rembrandts. Een Deensch oorlogswinstrnaker, die zich ge dwongen gevoelde aan kunst te doen, kocht van een „antiquair" zeven prachtige Rem brandts. Hiermede geurde hij natuurlijk tegen- over al zijn bekenden tot op zekeren dag ook een echt kunstkenner de mare vernam. De 0,-W.'er haalde de kunstkenner persoonlijk met zijn auto af en bracht hem naar zijn prachtig buitenverblijf. In de „Ahnengalerie" hingen de Rembrandt*, blinkend onder het pas- opgestreken vernis. Bij een nauwkeurig onder zoek bleek den kunstkenner, dat de ondertee- kening luidde: R. E. M. Brandt. Bij nader onderzoek bleek de schilder Rasmus Erik Me lius Brandt te zijn, die zijn handteekening echter op zeer artistieke wijze, al ware het één woord, op zijn schilderijen had gezet. Geen Rembrandts, maar toch weer wel R-E-M- Brandts had de groote oorlogswinstmaker ge kocht. Bij M e t e r e n slaagde de vijand er in, vasten voet te krijgen in het dorp. Tusschen Aisne en Marne duurde den ge- heelen dag de doorbraakpoging voort. Vijandelijke pantserwagens slaagden er in, een gedeelte van onze linies binnen te dringen. Tegen den namiddag was de eerste aanval tusschen de hoogten ten Zuiden van Soissons en ten Noorden van Chateau Thierry tot mislukking gebracht. Gedurenden den nacht namen wij onze troepen op den Zuidc- lijken Marneoever onbemerkt door den v ij and op den Noord c- 1 ij ken oever terug. WEENEN, 20 Juli. De gevechtsbedrijvig heid op het Tyroolsche front is weer opge vlamd, vooral in den Adamello-sector. Bij den Monte Cavento moesten wij den den vijand een steunpunt overlaten. WEENEN, 20 Juli. Uit Albanië wordt melding gemaakt van nieuwe operaties. Bij Berat wordt hevig tegen Franschen en Itali anen gestreden. 1 UIT VLAARD1NGEN. In de gisteren gehouden raadsvergadering Voorlezing gedaan van een brief van den heer C. G. Roos, waarin hij ontslag nam als raads lid en van een later schrijven, waarmee het eerste werd teruggenomen. Aan B. en W. werd een crediet verleend van f 12.000 voor den bouw van een inrichting Voor het verwerken van ammoniakwater tot kunstmeststof, Bij de rondvraag deelde de voorzitter op een desbetreffende vraag van den heer Kreber mee, dat B. en W. aan den minister van landbouw °P diens rondschrijven hadden geantwoord, dat zij het voor deze gemeente raadzaam ach ten, aan particulieren vergunning te geven tot het inslaan van winteraardappelen, terwijl voor de minder kapitaalkrachtigen voldoende voor bad kon worden ingeslagen ter distribueering, De Spaansche griep. Tengevolge van de Spaansche griep, die thans in het Zwit- s'ersche leger woedt, is aan het licht gekomen hóe onvoldoende de gezondheidsdienst is. Het ontbrak reeds lang aan de noodige bedden en beddegoed en de soldaten moesten veelal op stroozakken op den grond en meestentijds in kleeren slapen. Thans zijn er 7000 zieken in het leger en de „Zuricher Post" stelt voor de bedden in de leegstaande groote hotels in Lu- zern, Interlaken en het Berner Oberland op te vorderen. Het Nederlandse h op de Vlaam se he scholen. Het Duitsche bestuur in bezet België heeft een tweetal verordeningen uitgevaardigd betreffende het gebruik der Ne- derlandsche taal op de Vlaamschè scholen. De eerste verordening bepaalt, dat vanaf 1 Septem ber a.s. op alle Rijks-, gemeente- en door de overheid gesteunde lagere scho'len in Vlaanderen de Nederlandsche taal bij het onderwijs moet worden gebezigd. In bijzondere gevhllen kan een andere taal toegelaten worden, terwijl voor een overgangstijdperk tot 1 September 1926 de Fransche taal kan worden toegelaten. De tweede verordening bepaalt, dat op alle middelbare scholen en onderwijsinrichtingen, welke vallen onder de wetten van 1 Juni 1840 15 Juni 1881, benevens de afdeelingen Het Fransehc offensief. BERLIJN, &0 Juli. Duitsch stafbericht van hedenmiddag ln den sector tegenover het Engelsche front bij Metereh is gisteren hevig gevochten. Krach- tige Engelsche aanvallen werden gedaan ten 1 Noorden van Merris en ten Zuiden van Vieux Berquin (Fransch-Vlaanderen). Serie-wedstrijd „Geel Zwart". Zondag a.s. om half drie zal voor de demi finale van bovengenoemde Serie de wedstrijd plaats hebben tusschen Fortuna 1 van Vlaar- dingen en Geel Zwart I van hier. Deze ontmoeting belooft voor de voetbal liefhebbers een fraaien strijd te worden, daar Fortuna Kampioen 2e klasse*N. V. B. is en Geel Zwart haar sterkste elftal in het veld brengt. Het elftal van Geel Zwart is samenge steld uit Dries. Streng v. d. Sloot. v. d. Horst V. Rooij v. d. Most Ouweneèl, v. Lint, Bras, de Regt, Bouwer. Dan zijn er nog andere wedstrijden volgens de Reclame-biljetten, zoodat de liefhebbers Zondag van 16 het beste voetbalspel zullen aanschouwen. Geboren. 18 Juli. Maria Cornelia Her- mina, d. v. J. M. van der Meer en E. E. Ver meulen, Sint Anna Zusterstraat. 19 Hen drik» Christiana, d. v. J. Solinger en A. E. Korpel, Dwasstraat. Thomas Wiilebrordus, z. v. A. J. M. Groenendaal en H, A. A. Heg- gelman, Vlaardingerstraat. en daarvan, het onderricht in alle vakken, uitge nomen dat in vreemde talen, in het Neder- landsch moet geschieden. Tot 1 September 1925 kunnen bijzondere inrichtingen of afdee lingen met het Fransch als voertaal worden toegelaten voor kinderen, die het onderricht in de Nederlandsche taal niet kunnen volgen. Voor de vele blijken van belangstelling, ondervonden bij het smartelijk verlies van onze jongste lieveling Jeanne, betuigen wij onzen hartelijken dank. 4865 12 P. GROENENDAAL. A. J. 'GROENENDAAL, Vredebregt. Schiedam, 20/7 '18. Doodgeschoten. Gisternamiddag heeft onder de gemeente Princenhage de onbezol digde rijksveldwachter-jachtopziener v. d. K. een Belg V. genaamd, die op vermoeden van kippendiefstal was aangehouden en bij zijn ont- vlucjhting niet op de sommatie bleef staan, doodgeschoten. De smokkelaar, die gisternacht onder Spijk ^erd doodgeschoten, is de ongehuwde B. uit ^iddelstum. Een hoeveelheid tandrubber en kwikzilver werd in beslag genomen. Er werd Jacht op zes smokkelaars gemaakt. Th e e. De 30.000 K.G. thee, opgeslagen in de pakhuizen van de firma Thuere te Utrecht, welke wel door haar bij de algemeene controle ^as opgegeven, doch welke zij, in verband met de daarbij zich bevindende duurdere soorten, tegen den door de regeering vastgestelden prijs v°or de algemeene distributie niet wenschte te staan, is, na eenigen tijd door de Utrecht se politie bewaakt te zijn, gisteren op last vah den minister naar Amsterdam overgebracht. Be Spaansche griep. Onder de mili tairen van land- en zeemacht te Hoek van Hol- Bnd heerscht in erge mate de Spaansche griep. Ben gedeelte van de Holland-Amerika loods 18 ingericht voor Hospitaal. Bij het Haarlemsche garnizoen komen thans 40 gevallen van Spaansche griep voör. Te VlaardinLen zijn eenige gevallen van "paansche griep vastgesteld. De toebereidselen voor een of fensief. Luitenant-generaal von Ardenne betoogt in het „Berliner Tageblatt", dat ieder nieuw offensief een voorbereiding van ten minste 4 of 6 weken eischt. Als bewijs, hoe moeilijk de toebereidselen zijn, geeft hij een stuk weer uit het rapport der genie, betreffende de voor bereiding van den aanval aan de Marne. Wij moesten het voorterrein voor den aanval inrichten in vermoeienden nachtarbeid. Wij moesten het kraterland, dat moeras geworden was, en dat overdekt was met hindernissen van allerlei aard, begaanbaar maken. Wij moesten tankvallen met een doorsnede van 30 40 meter, die wij zelf door ontploffingen gemaakt hadden overbruggen en sterke barricades uit den weg ruimen. Dit alles geschiedde 's nachts. Dage lijks verschenen de vijandelijke vliegers om het terrein te bekijken, doch zij konden geen ver andering waarnemen. In den nacht effende de genie ook de wegen, maakte bruggen over trechter en kraters, en als de dag aanbrak, wierpen zij puin en takken daarover, maakten zij maskeeringen. Zij moesten verspieden, waar gelegenheid was om bruggen te leggen en brach ten geluidloos balk na halk naar de verscholen depóts aan het front. Met de grootste,omzichtig heid moest men te werk gaan. Om het geluid van de wagens die het materiaal moesten ver voeren, te dempen, was aan de wielen en aan alle klepperende onderdeelen houtwol aange bracht, en zelfs de wagensporen werden weder uitgewischt. Zoo stil moest het zijn, dat zelfs de mannen lappen om de voeten wikkelden, en de wegen bedekt werden met modder en mest, opdat de vijand door geen enkel geluid argwaan zou krijgen. Dat waren de nachten. Overdag stonden dezelfde geniesoldaten achter het front op de oefenplaatsen en exerceerden steeds weer om het bouwen van bruggen in te studeeren en zich vertrouwd te maken met de strijdwijze van de infanterie, waaraan zij zouden worden toegevoegd. Vei* in het achterland werden zware bruggen gebouwd, en zoo ingericht, dat zonder een Venkelen hamerslag in elkaar gezet konden worden. Voor elke plaats, waar een Zouctag a.s. speelt FOKT UN A I tegen GEEL ZWART I. 4847 6 GEVRAAGD in net gezin van te SCHIEDAM. Brieven, met prijsopgaaf on der No. 4814 bureau van dit blad. 7 2 solide Hnizen (boven- en benedenhuizen) waarvan een beneden- en een bovenhuis direct ie te aanvaarden. Ook afzonderlijk te koop. Prijs billijk. Fr. br., onder letter G, aan C. A. REN IER, Boekhande laar, Dam 16. 4815 10 Te koop gevraagd, direct van den eigenaar, een flink blok so iled gebouwde panden, maand- of weekwoningen, voor geldbe legging. Fr. Br. onder lett. W. aan G. A. Renier, boekhandelaar, Dam 16. 10 4849 Dames Vanaf f2 50 zend ik U franco huis een Mooie Haarvlecht volgens toegezonden staal. Van uitgevallen Haren worden mooie Vlechten gemaakt a. f 1 50 H. DE GROOT, Ka tp '.r. A«1 breek tssknlk 0, UOTTEBDAM Telefoon 637. 4062 10 Notaris D. BODDEUS, te Schiedam, is voornemens bij veiling op Vrijdag 2 Augus tus 1918, des voormiddags 11 uur en bij afslag op Zater dag 3 Augustus 1918, des avonds 8 uur, telkens in het Gebouw van den Ned. R.K. Volksbond aan de Lange Haven 71 te Schiedam iu het openbaar le verkoopen Perc. I. Een WOONHUIS en erf aan de Warande, hoek Wes terkade nr. 2ab, kad. Sectie M, no. 883, groot 80centiaren. Verhuurd per week voor to taal f7.95. Grondbel. f21.39, Straatbel, f 9.92. Perc. 2. Een WOONHUIS en erf, aan de Warande no. 2c—d ka'd. Sectie M, no. 2256, groot een are, 91 c.A. Verhuurd per week voor to taal f6.70. Grondbel. f 19.07. Straatbel, f8.72. Perc. 3. Een WOONHUIS en erf, aan de Westerkade, no. 8ab, kad. Sectie M, no. 2257, groot 66 centiaren. Verhuurd beneden voor f 2.50, boven voor f 3 p. week. Grondbel f21.36. Straatbel, f9.92. Perc. 4. Een PAND, waarin logement, genaamd „De drie sterren", met erf en achter uitgang aan de Breedstraat nr, 5, kad. sectie A, nr. 318 groot een are 3 centiaren. Verhuurd voor f 3.25 per week. Grondbel. f 10.24. Straatbel. f4.68. Perc. 5. Een WOONHUIS, met erf en achteruitgang, aan de Breedstraat nr. 7, kad. sectie A, nr. 317, groot 69 centiaren. Verhuurd boven voor f 1.10, beneden voor fl.6Q per week. Grondbel. f 6.82. Straatbel. f3.12. De perceelen 1 en 2, en de perc. 4 en 5 zullen ook in com binatie worden afgeslagen. Aanvaarding en betaling 31 Augustus 1918. De perceelen zijn te bezich tigen Woensdag 31 Juli en Don derdag 1 Augustus 1918, des voorm. 1012 uur en 's nam. van 24 uur op vertoon van een permissiebiljet af te geven door voornoemden notaris, te wiens kantore aan de Lange Haven nr. 73 (Tel. 390) tevens nadere inlichtingen zijn te be komen. 4862 75 des avonds ten 8 uur, Buitengewone door de artisten van de Kon. Fransche Opera uit Den Haag. PROGRAMMA. 1. Paillasse, Proloog, Leon- M. Danlée. cavallo. 2. Duo Carmen (le acte) G. Bizet. Mme Diane en M. Deru. 3. Ballet Grec. Seriphos. Miles Lambertini, Beppij en Hans Floret. 4. Duo Rigoietto, Vcrdi. Mlie Pauio Dauphin et M. Danlée. PAUZE. 5. La vie de Bohème (Qua- tuor 3e acte) Puccini. Mmes Dauphin en Diane, MM. Deru en Danlée. 6. Chansonriettes Comiques M. Wesphale. 7. Mignon (Aria Connais tu( Mme Diana. A. Thomas. 8. Ballet des Nymphes, Poppi. Door de dames Janssens, Lange en het corps de ballet. Alle nummers in costuum en met deeors. Prijzen der plaatsen Bene den fl. 1.25, Boven fl. 0.75. Leden van „Kunst aan het Volk" f 0.50 op vertoon van diploma. Plaatsbespreking op den dag der voorstelling van 122 uur in Restaurant Odéon. 4864 52 i i I l I II H..I 11.11WW. I ».I|J II. III. R>

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 3