Binnenland. 7 - In de „Figtird" zegt PolybeEr zal' voor de Duitschers een nog voel bitterder en verontrus- tender onderwerp' voor overpeinzing zijn dan de nederlaag, namelijk dat zij in een en den- i zelfden slag de vaandels van al de geallieerde I naties ontmeet hebben. Havas seint (M. 23 dezer uit Parijs: De pers meent <fet de tegenwoordige overwin ning niet aan beteekenis wint naar jmate er dagelijks 'meor terrein veroverd wordt, maar naar mate der belangrijke strategische voordee ion, waarvan de beteekenis eiken dag, misschien elk, uur, toeneemt. Alle beoordeelaars zijn eenstemmig van mee ning, dat de moeite, die Ludendorff zich geelt, er eenvoudig toe dient iam den terugtocht te dek ken die tal van aamwijfefrigen als aanstaande doen zien. Pjdou legt in het „Journal" uit, dat met de 'Inneming van Epieds en het voorbijrukken van Mont-Saint-Père de stelling, die als Voor lopig scharnier op de westelijke flank der1 Duit- schers diende, is doorboord en het niet zal kunnen houden. Aan den anderen kant schrijven verscheiden bladen de groote branden in tie streek van Fère-en -Tardenois voor een deel aan de bemoeingen deri geallieerde vliegers toe, tenaar de Duitschers njgpesten ook leeftocht- en muni tiestapels in de lucht laten vliegen met het oog op den terugtocht naar de Vesle. Veigens de „Homme Libre" zouden allo Ver liezen der Duitschers sinds 21 Maart hjj elkaar naar het millioen lojopeü. Ilavas' correspondent bij' het Fransche front meldt, dat do Duitschers all een zestigtal divi sies in den slag heben geworpen en zich zoo doende krachtiger inspannen dan ze tot nu hoe gedaan 'hebben. De Duitsche reserves hebben een leelijken knauw gekregen. Toch zal het Duit sche leger naar zijn meening nog een offensief aanvatten, maai- stellig niet op' een schaal, ver gelijkbaar met de acties, die zich sinds den 1 oden hebben ontplooid. 11 Terwijl elk verlies voor het Diuitsche leger onherstelbaar is, vermeerdert elke dag de strijd krachten der geallieerden met ongeveer 10.000 man. Volgens de statistische geg^vensi voegen zich daar maandelijks 300.000 Amerikanen bij. Hef millioen mannen, dat Üuitschland van, Rus land had kunnen aanvoeren, staat al' in zijn geheel op- ons front. Andere troepen 'kan het niet aan het oostelijke front onttrekken. Persb eschou wingen. In de Duitsche pers begint in haar beschou wingen een zeer pessimistische toon te laten hooren. Gister vermeldden wij een en ander uit de ,,Köln. Volksztg". Hieronder volgt een oor deel van een ander blad ln een artikel Van de „Münchener Neueste Nachrichten" over de gevechten aan het Wes telijk front wordt gezegd, dat hoe meer de menschen thuis beginnen te begrijpen, dat Frankrijk nog zeer sterk is, dat Amerika meer dan een half millioen soldaten in Frank rijk heeft, dat de duikbootoorlog niet in staat is alleen te verhinderen, dat voortdurend materiaal en troepentransporten naar Frankrijk worden gezonden en dat ten slotte het En- gelsche leger in goede conditie en tot vechten gereed is, fibe meer zullen zij in staat zijn de dingen te zien, zooals zij werkelijk zijn. Misschien zullen nog weke» verloopen voor het initiatief dat Foch heeft in handen ge nomen, opnieuw aan Duitschland's zijde komt. De schrijver waarschuwt tegen overhaasting en zenuwachtigheid. In de berichten over den toestand van de Coiriere della Sera -wordt rekening ge houden met de mogelijkheid dat het offensief in het Westen nog verder uitgebreid zal wor den. Het leger van generaal van Hutier, dat ook tot de legergroep van den Duitschen kroonprins behoort, en dat zich aan de Oise bevindt, bestaat uit numeriek aanzienlijke troepen, die een maand hebben uitgerust, en het is waarschijnlijk, dat deze in actie zullen komen. ITALIAANSCHE FRONT. Oostenrijksch legerbericht Op het Italiaanscbe oorlogitoneel artillerie- gevechten van afwisselende sterkte. Aan het front in Albanië zette de vqand zijn aanvalspogingen aan beide zijde van de boven-Devoli voort. Zij werden alle afgeslagen. Italiaansch front In het Tonale-gebied, in het Vallarsa en op den oostelijken rand der hoogvlakte van Asiago houdt de vuurwisseling aan. Onze batterijen veroorzaakten branden in het Genova-dal en verstrooiden troepen, zoomede transporten, in beweging in het Trafoi-dal (Stelvio), op het hoogland van Faza en in het dal van de Brentha. Vijandelijke patrouljes werden met verliezen teruggedreven bij den Monte Vies (Concei-dal, in de streek van Mori en op den Asolone. Italiaansche vliegtuigen hebben met het beste gevolg de spoorweginrichtingen van Matarello gebombardeerd. Bij de actie van den 19den dezer op den Corno di Cavento hebben wij een stuk berg- geschut en 8 machinegeweren met overvloe dige munitie, benevens een groote hoeveelheid verschillend materiaal bemachtigd. Op de eilanden in de Piave heroverden wij veel ma teriaal, voor bruggebouw, dat de vijand in de steek had gelaten. BELGIË. Het Belgische regeering heeft te Havre een samenkomst gehad met de Belgische parle mentsleden. Bij deze gelegenheid heeft de chef van het kabinet, Cooreman, een rede gehou den, waarin hij hulde bracht aan den koning en de koningin, herinnerde aan de gedenk waardige zitting van den 4en Augustus 1914 en het gedrag prees van de parlementsleden tijdens den oorlog. Met betrekking tot de door de regeering gevoerde politiek, zeide spreker, dat zij zich in hoofdzaak bepaald heeft tot hetgeen door de oorlogsomstandigheden geboden was en haar maatregelen in overeenstemming met de eischen van het oogenbhk heeft genomen Zij bereidt de oplossing van belangrijke kwesties voor, waarover in het parlement na zijn te rugkeer, in het land verder zal kunnen beraad- gen. Twee commissies zijn ingesteld, welke belast zijn met de studie van de problemen, welke in verband staan met de taalkwestie en met de hervormingen van het constitutioneele recht, n.l. het Belgische kiesstelsel. Deze com missies zullen bestaan uit 21 leden, waarvan 2/3 zal worden benoemd uit de personen, die in het bezette gebied zyn gebleven en 1/3 de voorbereidende sectie zal vormen. Wat de buitenlandsche situatie aangaat, herhaalde de minister, dat België de wapens heeft moeten opvatten, om zijn bestaan te verdedigen en geen anderen vrede verlangt dan dien gebaseerd op het recht. Spreker kwam krachtig op tegen de uitlating in de redevoering van den Duitsehen kanselier, waar bij Be'gië werd gequalificeerd als een vuist- pand en bevestigde de vroeger afgelegde var klaring in het antwoord van den Paus van 24 December 1917, dat België niets zal on dernemen tot herstel der buitenlandsche be trekkingen dan in gemeen overleg met zijn bondgenooten. Het oudste parlementslid bracht in zijn ant woord hulde aan de dapperheid van het Bel gische leger en verklaarde, dat de parlements leden instemmen met de politiek der regeering. OOSTENR1JK-HONGARIJE. Keizer Karl heeft tot den Oostenrijkschen premier het volgende schrijven gericht. Waarde dr. Ridder von Seidler Gij hebt mij, onder verwijzing naar de par lementaire verhoudingen, een verzoek om ont slag doen toekomen, waarin tevens dat van de andere minister was begrepen. In de argu mentatie van uw verzoek hebt gij er op ge wezen, dat gij geen meerderheid meer kondet vinden in het Huis van Afgevaardigden voor uwe bemoeiingen ter verzekering der staatsbe langen, dat de beletselen gelegen waren in uwe persoonlijkheid, en uwe verhouding tot een politieke partij, die geen weigerachtige houding aanneemt ten opzichte van die din gen, welke voor den staat noodzakelijk zijn, doch veeleer ber id- is een andere, vrijwel de zelfde richting in het algemeen volgende regeering te steunen. Onder deze omstandigheid ziet gij zelf in uw aftreden de voorwaarden voor een bevre-. digende opheldering -van de parlementaire situatie Hoe zwaar het mij ook valt afstand te doen van uwe werkkracht, die gij onder de moeilijkste omstandigheden tot mijn volmaakte tevredenheid hebt aangewend, moet ik toch uwe patriottische overwegingen in aanmerking nemen. Geleid door de bedoeling, de door u gevolgde richting in samenwerking met de volksvertegenwoordiging te handhaven, onder waarborg van een betrouwbare verhouding tot die groepen, die voor de belangen van den staat willen opkomen, acht ik het gewenscht de ontslag-aanvrage van het geheele kabinet in genade te aanvaarden en draag het op in functie te blijven tot de nieuwe regeering zal zijn geformeerd. ECGKARTSAM, 22 Juli 1918. w.g. KARL. M. P. w.g. SEIDLER. M. P. DE LEVIATHAN GETORPEDEERD. Het zinken van de „Vatcriand", in „Levia- 'than" herdoopt, wekt een treffender voorstelling van de verliezen die de duikbootoorlog aan de koopvaardij en het bezit van de wereld toebrengt dan het tohpedeeren van een heele reeks sche pen, al meten ze te zamen meer dan de 54.282 br. reg. ton van dat grootste der zeekasteelen. Het zal de Duitschers toch zeef doen te we ten, dat het trotse he $phip vernietigd is, al moe- i ten zij er voldaan over zijn, dat ze voor hun vervoer niet meet over deze geweldige Bcheeps- ruimte beschikken. Toen Amerika in het begin van April 1917 aan Duitschland den oorlog verklaarde en de Duitsche schepen in zijn havens in beslag nam, vond het ook de „Vaterland'' deerlijk gehavend. Dadelijk ging men aan het werk om het schip te herstellen en den len Augustus kwam hier het bericht aan, dat het schipi weer zeewaardig was en voor het vervoer van 10.000 man troe pen was ingericht. Op de proefvaart, zoo ver luidt, raakte de machine echter onklaar en het schip werd over den Oceaan naajr Liverpool gesleept. Hier werd het goed hersteld en se dert wij hoofdenvan October of Novem ber af heeft het vele vaarten tusschen Ame rika en Europa gedaan. De „Vaterland" is in 1914 bij Blohm und Voss te Hamburg voor de Hamburgsch-Amerikaan- sche Lijn gebouwd. Het schipi was lang 907.6 voet, brfeed 100 en diep 58. De turbine-machine gaf het een snelheid van ongeveer 22 zeemijlen. De „Vossische Ztg." schrijft naar aanleiding van het in den grond boren van het Ameri- kaansche transportschip „Leviathan", vfoeger Va tcriand, dat ef geen gifooter bewijis is voor het prestatievermogen def Duitsche duikbooten. De Amerikanen zouden met dat schip 12 divisies per jaar over zee brengen. Die tegenstander lijdt door het verlies hiervan een buitengewoon groo te schade.. i ALLERLEI NIEUWS. De onderstaatssecretaris van het Fransche Ministerie van Oorlog Abfami heeft een Wetsont werp ingediend nopens het oproepen van de lich ting 1919. Generaal Garcia Rosada, de nieuwe chef van 'hét Portugeescho expeditiekorps, is te Pa rijs angekomen Naaf uit Weenen wofdt gemeld, hebben, volgens officieelte gegevens, de gedurende de oorlog ingestelde nieuwe belasting- en tariefbe- palingen, de ontvangsten der Oostenrijksche Staatsspoorwegen bijna doen verdubbelen. De ge weldig vermeerderde uitgaven hebben echter tot gevolg, dat het loopende boekjaar waarschijnlijk met een tekort van 4 a 500 millioen Kronen zal sluiten. Hoogstwaarschijnlijk zullen van 1 September iaf de goederentafieven met 70 pet. de tarieven voor kolenvefvoer met 40 pet. wor den verhoogd. Een groote brand heeft in de haven van Piraeus laanzienlijke hoeveelheden oorlogsmate riaal, dat voor legerleverantie bestemd was, ver nield. De schade bedraagt meer dan eenige millioenen p. et. 1 i Engelsehe vliegers hebben tonnen bommen gëwofpen op de spoorwegen bij Lünen en een aniline-fabriek aangevallen. Ten Zuid-oosten van Zweibrücken is een groote ontploffing in teen la bliek veroorzaakt. Drie vliegterreinen werden gehomhardeerdLaag vliegende machines heb ben treinen getroffen en tot stilstand gebracht. Zoeklichten en afweerkanonnen werden "gebom bardeerd en met machinegeweren bestookt. Maan dag is een aanval gedaan op een belangrijke kruitfabriek in Rattweil. Een gfoate loods Werd getroffen, met het gevolg dat verscheidene an dere in de lucht vlogen. De brand was op een afstand van zes mijd nog zichtbaar. Onze vlieg tuigen zijn alle teruggekeerd. De Kabinetscrisis. Naar wij vernemen heeft gisteren Mgr. Dr. W. H. Nolens in bijzondere audentie verslag aan H. M, de Koningin uitgebracht over het resultaat van de stappen gedaan naar aanlei- leiding der opdracht van H. M. (Tijd.) St. Willi brordus-college. Tot directeur van het St. Willibrordus-col- lege te Katwijk a.d. Rijn is benoemd de zeer- eerw. heer M. A. van Everdingen S. J. Groenten naar Duitschland. De quaestie omtrent den uitvoer van groen ten naar Duitschland is opgelost. Er kan thans weder voor het buitenland worden ge veild. Prijsverlaging vette kalveren. Binnen zeer korten tijd is te verwachten, dat de prijs der vette kalveren, die het Rijks kantoor voor Vee en Paarden zal overnemen, niet onbelangrijk zal worden verlaagd. De ladingen der gerequireerde sehepen. liet staat thans vast, dat de ladingen van de Nederlandsche schepen, die te Londen lagen op het tijdstip der requisitie, ter beschikking van de eigenaar zullen worden gesteld, behalve voor zoover die uit vetten, cacao en huiden bestaan. (Hbld.) De R. K. Leergangen. Gelijk reeds door ons werd medegedeeld, zullen einde September de R.-K. Leergangen te Tiiburg officieel en plechtig worden geopend. In afwachting der totstandkoming van het eigen gebouw, men spreekt van een uitgave daarvoor van zes ton, worden de colleges ge geven in de verschillende patronaatsgebouwen, daarvoor welwillend beschikbaar gesteld. Ook voor de studenten-societeit wordt naar een voorloopig geschikt lokaal uitgezien. Eikels. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de voedselvoorziening meldt Bij het Rijkskantoor voor thee en koffie is etn regeling in voorbereiding voor de inzame ling, het vervoer en de verwerking van eikels van den oogst 1918. De plattelandsbevolking, die voornemens is bezig te houden met de inzameling van eikels zal in haar eigen belang wel doen, niet vóór October eikels, welke dan nog onrijp zijn, af te slaan. Zij zal hare moeite voor het inzame len belangrijk beter beloond krijgen, indien zij later volgroeide eikels aanbrengt. werp, door den Minister van Landbouw Dpge' steld „Met ingang van Augustus 1918 zal met fl0 distributie van rundvleesch een aanvang worden gemaakt. Er zullen geleverd worden runderen van de klasse A. -B. en C. De runderen zullen geleverd worden levend aan de gemeente die een prijs zal betalen van f120 per K.G. slachtge- wiebt. Het aantal K.G. rundvleesch dat voor elk0 gemeente beschikbaar zal zijn, za.l berekend wojrdenj a 1 ons per week pef inwoner boven 1 jaar. Ten behoeve van ritueel levende Isfaëlieten, zal het uiterst moeilijk zijn bij Üeze wijze van distributie voldoend ritueel fundvieesch beschik baar te stellen. Voor ritueel vleeschdistributie zou beschikbaar gesteld kunnen worden ritueel bereide eenheidsworst en schapenvleesch. Het kwantum rundvleesch beschikbaar te stel len voor ziekenhuizen en gestichten valt huiten deze distributie. De gemeentebesturen ontvangen de runderen levend. De beesten worden daarop' verloot on der 'de detaillisten, die voor den veflcoop van het te distribueeren vleesch in aanmerking komen. Alle kosten van transport, accijns en slachten komen ten laste van den detaillist. De delailüst is verplicht minstens 75 pet. van het hem ver strekte vleesch uitgebeend te verkoopen tegen een maximum prijs van f 1.50 per K.G., terwijl 25 pet. tegen een maximumprijs van f3.3per K.G. geleverd moet worden. De berekening van dit percentage geschiedt naar het gewicht Üef 4 bouten, verminderd met het gewicht der beende ren, hutspot, en het aantal K.G. aangenomen voor inwegen en verspatten. De beenderen, do hutspot en de afval worden tegen te vastge stelde maximumprijzen verkocht. Het is verboden vleesch af te leveren zondöf daarvoor een bon te ontvangen, terwijl aan den detaillist geen vleesch opnieuw beschikbaar ge steld zal worden, tenzij de verstrekte vleesch- bons zijn ingeleverd, evenredig aan de twee c ij hers hierboven genoemd van 75 en 25 pet. ten zij door het gemeentebestuur onder goedkeuring van Zijne Excellentie den Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel andere verhoudings- cijfers gesteld zijn. De huid en het vet zullen op de gewone wijze moeten ingeleverd worden tegen de daarvoor vastgestelde prijzen. De op brengst van deze artikelen komt ten bate van den detaillist. Beenderen, afval en de v.g. jiutspot worden tegen maximumprijzen verkocht en kun nen zonder bon worden afgeleverd. De winst door den slager te genieten zal' bijl die verhoudingscijïers 75 en 25, ongeveer f 40 be dragen, terwijl de toeslag door de schatkist te geven, zal bedragen f0.50 per K.G. of een frac tie 'van een cent daarboven." A. W. F. Idenburg. Gisteren vertoefde te Oldenzaal de oud-gou- verneur-genefaal van Ned. Oost Indië, de heer A. W, F. Idenburg om verder een reis te onder nemen naar Diresden-Noustadt. De rundvleeseh-distributie. Naar de „Tel." verneemt, zijn te 's-Gravenhage öp! het departement van Landbouw besprekingen gevoerd met de wethouders van eenige gfoote gemeenten over de rundvleeseh-distributie. De besprekingen liepen over het volgende ont- Inventarisatie van vee. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt: Van 18 tot 31 Juli 'is behoudens ten be hoeve Van het leger en zieken alle ver voer van runderen, schapen, varkens, paarden, bokken en geiten stopgezet, ten êinde geduren de dat tijdvak eene inventarisatie van alle vee tot stand te brengen. Daartoe wordt aan eiken houder van rund vee, schapen, varkens, paarden, bokken en gei ten een kaart uitgereikt, waarop nauwkeurig aan- teekening dient te worden gehouden van den toestand in den nacht van 17 op 18 Juli 11.. te 12 uur, maar bovendien iedéfe wijziging behoort te worden bijgeschreven. De plaatselijke corres pondenten van het Rijkskantoof voor Vee en Paarden, dat de inventarisatie bewerkstelligd, hebben een tweede exemplaar ^an de kaart en cqntroleefen invulling en bjjhouding. Vervolgens worden er vefzamelstaten gemaakt van den toe stand in elk correspondentschap, waaima de ge gevens eerst provinciaal en daarna over het ge heele llland worden heengebracht en gerangschikt. De bedoeling is aldus deze inventarisatie te doen strekken als grondslag voor een burgerlijken stand en 'gemakkelijk overzichtelijke gfaphieken van den geheelen veestapel. Het groote belang van deze zaak, ook voor de houders zelve van rundefen, paarden, enz., behoeft niet nadef te wofden betoogd. Daarom zullen de veehouders, willen zij zich niet bloot stellen 'aan bijzondere maatregelen, wel doen hun volle medewerking te verleenen, zoowel hij de telling als bij latere inspecties of bezoeken door de ambtenaren van het Rijkskantoor voor Vee ten Paarden, en toe te laten, dat die ambtena ren 'met hun helpers het erf betreden ter uit oefening hunner betrekking in verhand met ido inventarisatie. Voorts zuilten de veehouders hu» opgaven met hun handteekening moeten bekrach tigen. Ook aan het vervoerverbod zal streng de hand warden gehouden. In bijzondere gevfd- len van dringende noodzakelijkheid kan echter, op een verklaring vair den burgemeester, door het Bijkantoor van het Rijkskantoor voor Vee en Paarden een veTvoerbewijs worden verstrekt. West-Indië. De heer D Hudig, directeur van den Konink* lijken West-Indischen Maildienst, die van West- Indië over New-York met de „Nieuw-Amsterdam" onlangs is teruggekeerd, deelt het volgende ine- de omtrent den toestand en de vooruitzichten in Weet-Indië. J i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 2