Staten-Geuor aal. nog kunnen gebruiken, verlevendigt bij de bladen de hoop, dat de Duitscher» zich wel licht genoodzaakt zullen zien naar het noorden terug te trekken. Bovendien aldus het „Petit Journal" bedreigen de geallieerden, die het midden van het Ferebosch hebben bereikt, de verbindings lijnen van de Duitsche troepen, die nog het hoofd bieden aan de Fransche troepen, die de Marne zijn overgestoken. FTALIAANSCHE FRONT. Italiaansch stafbericht van gister Op verscheidene punten van het bergfront van de Vallarsa tot het Brentadal en langs den Piave tusschen Candelia en Zenson hebben onze batterijen hevig en met goed gevolg ge reageerd tegen verstoringsvuur van den vijand. Zij schoten loopgraven overhoop en bescha digden artillerieopstellingen. Vijandelijke patrouilles, die naar onze linies van den Stolvio, bij Mori, in de Gonca Laghi bij de Val Bella en op den linkeroever van de Brenta oprukten, werden door ons vuur teruggeworpen, of op de vlucht gedreven na een levendige strijd met onze troepen, die uit hun loopgraven waren getrokken om ze te lijf te gaan; In luchtgevechten werden twee vijandelijke vliegtuigen neergesehoten. OOSTENRWK-HONGARIJE. Volgens de Oostenrijksche bladen zal minis terpresident Hussarek alle ministers van het kabinet Seidler in zijn ministerie overnemen, met uitzondering der twee Poolsche ministers Twardowski en Cwiklinski, die ingevolge den wensch der Polenclub zullen aftreden. In de plaats van den minister van onder wijs, Cwiklinski zal sectiechef Madeysky en in plaats van den Pooischen minister Twardowski de sectiechef bij het ministerie van financiën Galechi benoemd worden. De benoeming van het nieuwe ministerie zal heden plaats hebben, de beëediging morgen. Het nieuwe ministerie zal reeds morgen in het huis van afgevaardigden verschijnen, waarna «de stemming over de begrooting op zijn laatst op Zaterdag vastgesteld is. Daarna zal. het huis op zomerreces gaan. Baron Hussarek, de nieuwe Oostenrijksche eerste minister, is met de partijleiders in onder handeling getreden en heeft hun zijn program ontvouwd. Volgens Weensche bladen komt het hierop neerhet nieuwe kabinet zal de rechten van het parlement strikt eerbiedigen voorloopig blijven op twee na alle ministers van het kabinet von Seidler in hun ambt, tegen het najaar zullen parlementsleden in het ^kabinet worden opgenomen de regeering zal een zesmaandelijksche voorloopige begrooting voorstellen en na goedkeuring daarvan ont werpen indienen tot het invoeren van hervor mingen in het bestuur van Galicië, Bohemen en het zuiden des rijks en voorts in het be stuur der gemeenten. RUSLAND. Volgens officie le berichten is Simbirsk, on danks den vertwijfelenden tegenstand der sov jettroepen, door de Tsjecho-Slowaken genomen. Met den val van Simbirk is niet alleen de lin ker Wolgaoeverv doch ook een deel van het gebied aan deze zijde van de Wolga in handen van de opmarscheerende Tsjecho-Slowaken. De Prawda schrijft dienaangaande zeer be- bezorgd De opstand verspreid zich als een olievlek op papier. Simbirsk' was een steunpunt van de macht der rada's en tegelijk een voorraad schuur. Een bevel van Trotski waarschuwt voor rei zen naar Moerman, Archangel en naar het Tsjecho-Slowakische front zonder schriftelijke vergunning van het oorlogscommissariaat. Blijkens bericht uit Moskou zijn de sociaal- revolutionaire leiders Kamhof en mevr. Spiri- doena gefusilleerd. Kamhof had na den moord op graaf Mirbach op het sovjet-congres een opruiende redevoering gehouden. ENGELAND. Reuter seint uit Londen dat Barnes, het Iabour-lid, van het oorlogskabinet, dezer dagen aan dje Amerikaansche labour-federatie ge seind heeft, dat de oorlogsdoeleinden, welke Wilson in zijn adres aan de Amerikaansche troepen op 6 Juli uiteengezet heeft, de volle goedkeuring der arbeiderskringen wegdragen. Sinds de afkondiging der oorlogsdoeleinden door Lloyd George in Januari j.l., door Wilson en door de verklaringen der labour-partij, is men van meening, dat er over deze kwestie eenstemmigheid onder alle redelijke menschen bestaat. Indien de centrale mogendheden slechts willen verklaren, dat zij bereid zijn deze drie dubbele uiteenzetting te overwegen, kan ge zegd wot den, dat het einde van den oorlog duidelijk in het zicht is, indien het niet reeds werkelijk tegenwoordig is. ALLERLEI NIEUWS. Bonar Law kondigde in het Engelsche Lagerhuis aan, dat den len Augustus een nieuw, oorlogscrediet zal aangevraagd worden. Tevens zal dan een verklaring over den oor logstoestand afgelegd worden. De „Frankf. Ztg." verneemt uit Berlijn, dat de onderhandelingen, welke met de depu tatie der sovjetregeering over de uitlegging van het vredesverdrag van Brest Litowsk ge voerd worden, bijna geëindigd zijn en in hoofdzaak tot overeenstemming geleid hebben. IlÏToieiilaBd. Rijksmiddelen. Do opbrengst der Rijksmiddelen over het "eer ste halfjrfar is geklommen tot 16 tnillioen boven de raming en bedroeg '124 4 millioen tegen 113.6 in 1917 Hoofdzakelijk is die toename te danken aan een hooger oporengst der inkomsten- en ver mogensbelastingen en van den accijns op; suiker wijn en geslacht Ver d .er aan de zegel-, registra tie- en successierechten. Aanzienlijk minder brachten op de atcijns op gedistilleerd en de invoerrechten. Eehalve de 1244 millioen werd nog betaald aan oorlogswinst- en voided igin gsbel astin gen 120 millioen en aan opcenten vOotr het Leenings- fonds 1914 ruim 21 millioen. In 't geheel weid ontvangen bijna 2666 5 millioen, zoodat vermoe delijk het totaal' over 1918 het half milliard verre overschrijden zal, een uitkomst die vóór den oorlog met was te voorspellen en waar aan ook niemand durfde denken. Centrale Keukens. Het schaarscher worden der levensmiddelen heeft de Regeering genoodzaakt tot maatrege len ten opzichte der Centrale Keukens, die vaak belemmerend werken. Het Bestuur der Gemeente lijke Centrale Keuken te Amsterdam heeft daarom.1 gemeend, dat een gemeenschappelijk overleg tus schen de besturen der in ons land gevestigde Centraie Keukens van nut kon zjjn, in welke meening zij Is verstrekt doof een korte gedach- tenwisseling met de besturen van eenige grooterte Keukens. Het Bestuur heeft nu de besturen der Centra le Keukens uitgenoodigd, tot eene vergadering op Zaterdag 27 Juli, te 2 uur, in het Gebouw van de Mij. tot Nut van 't Algemeen. N. Z. Voorburgwal, te Amsterdam. De inleiding zal worden gegeven door den heör F. "W. Wibaut, Wethouder vqar 'de Levensmiddelen te Amster dam. Afschaffing der Ned. capitulatien ia de Fransche zone vau Marokko. De Staatscourant bevat de op 26 Mei 1916b te 'sGravenhage onderteekende verklaring tot af schaffing van de Nederlandsóhe capitulatien in de Fransche zone van Marokko, benevensi de op dien datum tusschen den Minister van Buiten- landsche Zaken en den gezant der Fransche republiek gewisselde nota's. Onderhandelingen met Duitsehland. Naar wij vernemen, zijn de leden van de Duit sche commissie, die te 's-Gravenhage onderhande lingen voeren, aldaar uit Duitsehland terugge keerd. De onderhandelingen zijln weder aange vangen. i (Tel.) Aanvoer van Steenkolen. Het „Hdbl." kan mededeelten, dat de 8000 ton steenkolen, die nog krachtens de 31 Maart »j.ll geëindidge -overeenkomst door Duitsehland moe ten worden geleverd, pel trein zullen worden aangevoerd De 00.000 ton, die Nederland in ruil voor jonge aardappelen ontvangt, zullen in hoofdzaak pea- schip worden getransporteerd. Op dit oiogen- blik is men reeds bezig, Rijnschepen af te la den, zoadat spoedig naast aanvper per trein ook aanvoer per schip kan worden verwacht. Een belemmering van snelle levering vOrtnt intusschen de vermindering dek productie tengevolge van het heerschen van Spaansche griep. Het interneeringskamp te Harderwijk. Te Harderwijk loopen hardnekkige geruchten dat het inteVneeringskamp der Belgen zat wor den opgeheven. De ongehuwde Belgische militai ren zouden naar verluidt allen van daar ver trekken. Een karnverbod. Naar het persbureau „Vaz Dias" verneemt is binnenkort een algemeen karnverbod te Ver wachten. Alleen erkende zuivelfabrieken zul len vergunning tot karnen kunnen krijgen. Het zg..n. eigenkarnen zal dan uitgesloten zijm. Suiker voor hotels enz. Het Bureau voor mededeelingen inzake do voedselvoorziening vestigt er de aandacht op, dat hotels, café's, restaurants, pensions en der gelijke inrichtingen ten aanzien der suikeTrant- soeneering als industrieelten worden beschouwd. Zij moeten derhalve bij het RijkskantOiOfr yoor Sui ker te Amsterdam aanvragen om ingeschreven te worden f ij j| j j De burgelmeesters mogen geen aanvragen van dergelijke inrichtingen goedkeuren, maar dienen de belanghebbenden te verwijzen naar het Rijks kantoor voox" suiker. Levensmiddelen-pakketen voor de Engelsche geïnterneerden, Reuter seint uit Londen: Hope verklaarde in het Lagörhuis dat de kwes tie omtrent de paketten met levensmiddelen be stemd voor de krijgsgevangenen, die gedurende den oorlog in Nederland zijn geinteriieerd eenigen tijd geleden voor de Britsche regeering een zaak van overweging is geweest. Dringende voiprstel- ien zijn aan de Nederlandsche autoriteiten ge daan en er bestaat nu goede reden om te ho pen dat, een bevredigende overeenkomst zal worden getroffen. Hèt convooi. Het zich op weg naar Indië bevindende Ne- derlandsch convooi kan heden te Las Palnias, op' de Canarische eianden verwacht wor|den. De Spaansehe ziekte. Het Raagsch Correspondentie-bureau meldt: In verband met de hier en daar gestelde vraag, weme voorzorgsmataregelen te nemen waren om1 de Spaansche griep van kantoren, magazijnen en in bet algemeen plaatsen waar meerdere per sonen samenwerken te weren, wordt er van be voegde zijde op gewezen, dat extra schoonmaak beurten van zoowei vertrekken als meubilair, benevens een ruim vertileeren, ook buiten de werktijden, ten deze van beteekenis zijn te ach ten. 1 Het effect van dergelijke eenvoudige maatrege len kan nog bedudiend vergroot warden, wanneer men er zich algemeen een gewoonte van maakt, bij aankomst en vertrek de handen te wasschen, benevens al gorgelend den mond te spoelen, ook zonder dat hierbij van bijzondere desinfectie- middelen gebruik wordt gemaakt. Hieraan wordt nog toegevoegd, dat terwijl de ziekte tot dusverre in het algemeen geen kwaad aardig karakter vertoont, er reden is om aan te nemen, dat het ziekte verwekkend organisme buiten het lichaam vrij wel te gronde gaat waar mede de genoemde eenvoudige maatregelen, bij algemeene toepassing nog aan beteekenis win- Krijgsgevangenen. Reuter seint uit loonden: In het Lagerhuis zeide Cave öpl een desbetref fende vraag, dat de Haagsche overeenkomst be treffende uitwisseling en behandeling der krijgs gevangenen eerst dan van kracht zal zijn, wan neer ze door beide ïegeeringen zal zijn geratifi ceerd, erwijb voor de Duitsche gedeltegeerden daarenboven omtrent een bepaald punt eenige reserve is gemaakt. Wanneer deze overeenkomst tot stand is ge komen, zai zorg gedragen worden voor teen equi valente repatrieering van alle combatanten, die meer dan 18 maanden in gevangenschap zijin ge weest en die in Nederland en Zwitserland zijn geinterneerd. Alle burgeriijke krijgsgevangenen, die naar hun vaderland willen terugkeeren, kunnen zulks doen, wanneer echter niet voldoende Engelsche burgers voor uitwisseling zijn, zal dit taeer ge compenseerd worden door een greater aantal cnmbattanten Wolff seint uit Berlijn Door Reuter werd een verklaring gepubliceerd van lord Newton in het Iloogerhuis gedaan, nl. dat bijl de Engelsch-Duitsche onderhandelingen in den Haag over de uitwisseling der krijgsgevan genen, door de Duitsche regeering eenig voorbe houd weid gemaakt, waardoor de retificatie van de overeenkomst kon worden vertraagd. In ver hand daarmede kan het Wolff bureau verklaren, dat het voorbehoud der Duitsche regeering be trekking heeft op de regeling van den toestand dor Duitschers in China. Paardenvleesch. De Ned. Bond van Paardenslagers en Paar- denvleeschhouwers heeft Dinsdag, onder voor zitterschap van den heer Charles M. Nijiveen van Leeuwarden, in het hotel Centraal hier ter ste de, een buitengewone algemeene vergadering gehouden De voorzitter deelde mede, dat het bandsbe- stuur dien morgen nog vati regeeringswege de verzekering heeft ontvangen, dat men zeer ze ker, met jhet verlangen van den bond rekening zal houden, en dat de adviezen van den Bond ingewonnen zullen wiofden. De distributie van paardenvleesch. isi zeer aanstaande en zl! loo pen over de leden van de vakorganisatie. Spr. ging uitvoerig de actie, door den bond ge voerd, na. Door die actie is thans bereikt, dat nu de voorstellen 'door den bond dn Augustus 1917 ingediend, door de regeering in» ernstige overweging worden genomen. Had de regee ring het vorig jaajr naar ons geluisterd, veel ellende zou niet geiteden zijn. Het op verzoek van de regeering doof het hoofdbestuur van iden Nederiandschen bond ingediende ontwerp zal door haar zeetr waarschijnlijk worden overgeno men. Mocht de regeering üp eenigerlei wijze van de adviezen van den bond afwijken, dan zal zij daaromtrent 'toch voeling met den hond hou den. i Die iaanstaande distributie van paardenvleesch zal alleen plaats vinden in de groote plaatsten van ons land. Verder komen ef centrale slachterijen waarvoor in de alltereerste plaats de bondsleden in aanmerking komen. De aankoop van slacht- paarden zal geschieden via het Rijkskantoor voiór vee en paarden. De individueele paaidensl'achte- rijen zullen uitgeschakeld worilen. Het bedrijf wordt tot een staatsbedrijf gemaakt, welk staats bedrijf de bondsleden zooveel mogelijk in handen zullen krijgen, en het zal vrij zeker over den bond loopen. Benoemd zullen worden aankoopcom missies, Waarin behalve een landbouwer de bondsleden ook als schatters benoemd zullen worden. Iedere commissie zal uit drie leden bestaan. De prijzen voor in- err vérkoop zullen in over leg rTict dje organisatie worden vastgesteld. D° regeering heeft de vertegenwoordigers van het hondsbestuur des morgens nog uitdrukkelijk ver zocht, om alle overtredingen, welke zich hog voordoen mochten, bij haar te signaleeren. Zij, die op frauduleuze handelingen betrapt worden zullen zeer zeker van de paardenvleeschdistri- butie worden uitgeschakeld. (Daverend applaus.) Tot statutenwijziging werd besloten. Bij de re geering zal er op worden aangedrongen tot het aanstellen van de bevoegde ambtenaren, techni sche adviseur en inspecteur uit den bond ovef te gaan. g De „neutrale" vakorganisatie. Met stalen gezicht schrijft de z.g. neutrale „Metaalbeweker" het volgende naar aanleiding de verkiezingen „Waar wij toch niet over willen zwijgen, wat wij wel als een schoon resultaat van dezen uitslag willen zien aangemerkt, is de uitbouw onzer organisatie, die sinds 1913 bijna is ver driedubbeld. Deze krachtige groei heeft niet nagelaten het zijne te doen. Het is juist, dat de politieke organisatie in dagen van verkie zing hare propaganda met een overweldigend elan inzet. Maar toch gelooven wij dat da stille strijd der vakvereeniging, de rustelooze uitbouw, het plaatsen van haar vaan in alle deelen van het land, het vormen van afdeeling na afdeeling dat deze arbeid werkt als een ploeg, die den akker des geestes ontvankelijk maakt voor het socialistisch zaad. In den groei der vakvereeniging ligt de kern van het steeds grooter succes. Moeten wij dit nog be wijzen? Welnu men zie naar Den Haag, naar Rotterdam, naar de boorden der Maas tot Hoek van Holland. Ziet naar het deel des lands, gelegen tusschen Maas en Merwede, waar eens het Christelijk element oppermachtig troonde. Zie naar Brabant en Zeeland waar de wassende invloeid onzer organisatie de roode stemmen met duizenden deed groeien. Is meer bewijs noodig Overal waar de moderne or ganisatie en onze organisatie in het bijzonder groeiden wies de stroom van roode stemmen." Over de politieke gezindheid der metaalbe werkers aan de „boorden van de Maas" is de „Metaalbewerker" niet geheel juist ingelicht. Overigens blijkt uit de aangehaalde beschou wing wel dat „neutrale" en socialistische vak organisatie identiek zijn. Het is een erkentenis van onverdachte zijde. EERSTE KAMER. Zitting van Donderdag, 25 Juli. Aan de orde is de wijziging der wet op de verhoogde belasting op onroerend goed naar de verkoopwaarde in plaats van naar de ge kapitaliseerde belastbar^ opbrengst. De heer de Vos van Steenwijk (c.h.) is niet tegen een juiste schatting, maar wel tegen de voorgestelde wijziging van taxatie, die aanleiding geeft tot willekeur. Hij verwijt den minister halsstarrigheid in verband met het feit, dat deze terugkomt met precies het zelfde ontwerp, dat in Mei 1915 door deze Kamer werd verworpen. Hij zal zich evenwel niet laten intimideeren en zal tegenstemmen. Het beste zou zijn een herziening van de be lastbare opbrengst. De heer Verheyen (kath.) onderschrijft het betoog van den vorigen spreker. De heer Smits (kath.,) geeft als middel ter betere taxatie aan het jaarlijks pu- bliceeren van iedere gemeente van de waarde, waarop op grond van gegevens, waarover de fiscus beschikt, verschillende categorieën van onroerende goederen moeten worden gesteld. De heer Vliegen (S. D. A. P.) meent, dat de houding der Eerste Kamer een andere zou zijn geweest als het voorstel tot herzie- zing tot vermindering van de belasting zou hebben geleid. Hij meent, dat de moeilijkheden ten aanzien van de taxatie van de verkoop waarde zeer worden overdreven. De heer Franssen (a.-r.) protesteert te gen het betoog van den heer Vliegen. Het gaat hier niet om het ontzien der grondbezit ters, doch om het oefenen van rechtvaardig heid zelfs tegenover grondbezitters. De heer C rem er (u.I.) zal voor het ont werp stemmen. Hij apprecieert de bezwaren van de tegenstanders, doch ziet in het voor stel meer voor- dan nadeelen. De heer Haffmans (kath.) betoogt, dat de bezwaren, aan de jaarlijksche schatting van de verkoopwaarde verbonden, zeer groot zijn. De heer van Wassenaer van Cat- w ij c k (c. h.), protesteert tegen de beschuldi ging van den heer Vliegen als zouden de te genstanders hun eigen belang behartigen. Minister T r e u b wijst er op, dat de thans geldende waardebepaling onmogelijk is te hand haven wegens schreeuwende onbillijkheid. Het gaat alleen om de beste wijze om daarin ver betering te brengen. Spr. blijft er bij, dat het door hem voorgestelde systeem van waardebe paling het beste is, beter ook dan de door de heeren de Vos van Steenwijk en Smits aan gegeven systemen. Het recht van de Eerste Kamer wil apt- geen oogenblik aantasten en voor een intimi datiestelsel bestaat geen aanleiding. Met kracht komt hij er tegen op dat de objectieve ambtenaar een uitzondering is. De heer De Vos van Steenwijk heeft niet het recht om dit te zeggen. i - i i i— ...I i.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 2