Binnenland. Stads- m westelijk Nieuws Crisismaatregelen. dagen van daar naar Kief zijn gekomen, na van het centraal-comité zijner partij in op dracht gekregen te hebben den generaald-veld- maarschalk te dooden hiervoor was hij toege- ru %t met een ronde bus en een revolver te vens was hij in het bezit van een som gelds. GEEN VREDESONDERHANDELINGEN. In de zitting van het Engelsche Lagerhui» vroeg Lees, of onlangs wenken of voorstellen van den vijand waren ontvangen, om vredes onderhandelingen te openen. Balfour antwoord de, dat geen der regeeringen der oorlogvoe rende landen zich met de Brit»che regeering in verbinding heeft gesteld. Mac Pherson verklaarde, dat sedert 21 Maart het Britsche leger aan het Westelijk front 14.500 krijgsgevangenen heeft gemaakt. ALLERLEI NIEUWS. Uit Genève wordt bericht, dat Clemen- ceau voor de Fransche Kamercommissie in een redevoering over het oproepen van de lichting 1920 betoogd heeft, dat het dringend noodig wa» terstond voorbereidende maatregelen te nemen, daar de militaire toestand het noodig maakte, dat men tot de laatste hulpmiddelen overging. Het regeeringsontwerp werd hierop eenstemmig aangenomen. Volgens een draadloos talegram uit Ber lijn breidt de cholera zich te Petersburg voort durend uit. Den 20sten Juli «tiervcn 170 menscken, den 31sten 209 aan deze ziekte. Kereniky, die met een tolk naar Enge land op weg is, had te Havre minister Van- dervelde willen spreken, maar deze is te Lon den, om er den Amerikaanschen voedingsmi nister te ontmoeten. De Middenstand en de Distributie. Wij lezen in de „Residentiebode" Het aftreden van dr. Fiiippo als directeur van het Gemeentelijk Distributiebedrijf in Den Haag houdt blijkbaar verband met eene be slissing, genomen in de op Donderdag 25 dezer gehouden vergadering van de Commissie van Voorlichting en Advies in zake het Gemeentelijk Distributiebedrijf. In die vergadering werd nl. besloten tot de instelling van een commissie van vijf per- Bonen, die in opdracht, heeft, even- tueele klachten van handelaren, die ten on rechte meenen te zijn uitgesloten van de ont vangst van Regeeringsgoederen of tegen wie andere strafmaatregelen zijn genomen, te onder zoeken en c.q. de tegen hen genomen maatre gelen ter wijziging of vernietiging aan B. en W. voor te dragen. Staande de vergadering werden tot leden dier commissie aangewezen de wethouder mr. Drooglever Fortuyn, rnejuffr. Blauw en Don Borghols, Streng en van Gilst. Door de instelling dezer commissie nu werd een einde gemaakt aan den tot dan toe in deze Gemeente heerschenden wantoestand, dat de directeur van het Gemeentelijk Distributie bedrijf (dr. Fiiippo) als hoogste autoriteit straf fen oplegde aan handelaren in distributiegoe deren, die (soms geheel buiten hun schuld eenige regeling hadden overtreden of eenig gebod niet hadden nagekomen. Dr. Fiiippo heerschte in het Rijk der distributie op vriendelijk gezegd „patriarchale" wijze. Hij „strafte" al» unicus judex naar de regelen van zijn eigen ongeschreven strafrecht en de straf fen, die hij oplegde, waren geenszins malsch. De handel voelde zich dus in een positie van rechteloosheid wist, dat dr. Fiiippo het in zijn macht had, langs zuiver administratie ven weg iemand economisch te vernietigen, zonder dat er beroep op een hoogeren „rech ter" open stond. AU gevolg van de herhaalde protesten, die daarover van uit den handel zijn opgegaan, is nu eindelijk buiten de medewerking van dr. Fiiippo om, die zich daar steeds tegen heeft verzet, bovenbedoelde commissie ingesteld, die het karakter heeft van een college van hoo- ger beroep. Mr. W. van der Kaay Te 's-Gravenhavage is in den ouderdom van 87 jaren overleden oud-m.nister van justitie mr. W. van der Kaay. Na zijn promotie aan de Leidsche universi teit in 1-57 vestigde mr. Van der Kaey zich als advocaat in zijn geboortenplaats, Alkmaar welke plaats hem later ook afgevaardigd heeft naar de Tweede Kamer. De thans ontslapene was van 1892 tot 1894 raadsheer in het Haagsche gerechtshof. In laatstgemeld jaar zag mr. Van der Kaay zich belast met de portefeuille van het departe ment van justitie in het kabinet- Van Houten- Roëll, dat aanbleef tot 1897. De overledene was ridder in de orde van de Nederl. Leeuw en had het ridder-grootkruis in de orde van de Heilige Schat van Japan. Oost-Indië. Men meldt uit Batavia De kapitein en de bemanning van een Ja- .pansch stoomschip hebben zich te Balawan verzet tegen den havenmeester en tegen de politie. Zij dreigden te zullen sehieten, omdat de autoriteiten een lichter trachten te bevrij den, dien de Japanners als pand voor toege brachte schade vesthielden. De zaak is voor het gerechtshof gebracht. De „Nieuw-Amsterdam". De „Nieuw-Amsterdam" is gisterenavond niet vertrokken. Het vertrek was op 7 uur bepaald en reeds eenigen tijd tevoren had een vrij groote menig te belangstellenden zich langs de Westerkade en op den Heuvel verzameld. Velen hadden kijkers meegebracht en zij, die hun zakdoeken gereed hielden om straks, wanneer de boot in beweging zou komen, vrienden en verwanten vaarwel te wuiven, zij hebben hun zakdoek niet noodig gehad. Toen de kwartieren ver streken zonder dat er iets gebeurde, dat op vertrekken wees, begon men reeds te twijfelen, Om tien minuten over achten had men zeker heid, de vlag werd neergehaald en de sleep- booten stoomden weg. Wanneer het vertrek nu zal plaatvinden en wat de reden van bet uitstel is, kon men on» niet mededeelen. Koffie. Betreffende het bericht over de verwachte hoeveelheid koffie, deelt men ons nader mede, dat wij nog heel wat meer van dit artikel in bezit zoude kunnen krijgen als Amerika de voor ons bestemde ladingen vrij gaf. In de Amerikaansche havens Charleston, New-York, Newport, News en Norfolk toch moeten zich o. m. niet minder dan totaal 104,543 balen koffie bevinden, afkomstig uit de door Amerika in die havens opgevorderde sehepen Adoni», Zaelandia, Gorantals, Ternate en Celebes. De gelegenheid om deze koffie naar Neder land te verschepen, bestaat, en wel per Nieuw- Amsterdam. Met dit stoomschip werd eenige maanden geleden te dezer stede een lading rijst aangebracht, overgenomen uit een mode door de Ameriksansche regeering opgevorderd Nederlandsch schip er zullen toch wel geen bezwaren bestaan nu ook de hier bedoelde koffie mede te brengen. De Nederlandsche handel en de consumptie zouden er niet wei nig mee gebaat zijn. Japan en Nederl. Indië. Ten aanzien van de bewering van het Rus sische blad „Iswestia", volgens welke de en tente een zoogenaamd voorstel aan Japan zou hebben gedaan, waarbij de Nederlandsche ko loniën werden aangeboden als vergoeding voor het nemen van een werkzaam aandeel in den oorlog, is de Japansche legatie in den Haag door hare regeering gemachtigd te verklaren dat deze bewering van allen grond ontbloot is. De 9e bon der boterkaart. Nu de geldigheidsduur der boterkaarten tot 10 dagen verlengd is, zal evenals zulks met de broodkaarten het geval is, het soms voorko men, dat de nieuwe „boterweek" op een Zon dag aanvangt. Ten aanzien van de broodkaarten geldt de bepaling, dat de bons in een dusdanig geval reeds op Zaterdag geldig zijn wat de boter kaarten betreft, werd een dergelijk voorschrift nog niet uitgevaardigd. Naar wij vernemen, heeft een burgemeester z ch telegrafisch tot den minister van Landbouw gewend, met ver zoek in deze een beslissing te willen nemen. De Duitschers uit Indië. De Vcreenigde Indische cultuurondernemin gen ontslaan thans geleidelijk alle Duitsche employé's dia vermoedelijk door Nederlanders zullen worden vervangen. Bij de maatschappij Senetnbah, waar een Duitsche manager is, gebeurt hetzelfde. Men weet, dat de Amerikaansche regeering verboden heeft handel te drijven met Indische ondernemingen, waar Duitsche employé's werk zaam zijn. Bovenstaande maatregelen zijn van dit besluit het gevolg. Onze steenkolenvoorziening. Omtrent de met Duitschland naar te ver- waehten is binnenkort af te sluiten overeen komst inzake levering van steenkolen verneemt het Haagsch Gorrespondentiebureau nog, dat zij zal worden aangegaan voor den tijd van vijf maanden, waarvan drie maanden voor vast, zo dat dan in ieder geval de levering van steenkolen tot 1 November verzekerd zal ■ijn. De ..Heetor". Het stoomschip „Hector" van de Kon. Ned. Stoomboot Mij., dat hiar te lande met graan verwacht wordt, ligt naar wij vernemen, thans geladen in Amerika, doch is nog niet gereed met bunkeren. Men hoopt, dat het schip spoedig de reis zal kunnen aanvaarden. Post en Telegraphic. Bij de posterijen en telegrafie worden thans ook maatregelen genomen voor papierbesparing o.a. door verkleining van het formaat van for mulieren. Dc suikercrisis. Naar het N.I.P.A. te Amsterdam verneemt, hebben, nadat aanvankelijk de pogingen der suikerproducenten om tot een gemeenschappe- j lijke oplossing der suikercrisis te geraken geen resultaat hadden opgeleverd, dezer dagen op nieuw langdurige conferenties plaats gevonden. Een commissie van praeadvies heeft thans een eenigszins gewijzigd plan ontworpen tot oprichting van een producentenvereniging. Het concept, dat ter beslissing aan alle be langhebbenden zal worden voorgelegd, i» in prineipe reed» door de vier groote suikerpro ducenten geapprouveerd en hoewel omtrent enkele punten nog overeenstemming inaet wor den verkregen, schijnt er thans toch kans te bestaan, dat een vereeniging van suikerprodu centen tot stand zal komen. Er zal nog nader worden overwogen hoe deze producentenver eeniging zich zal verhouden tot de exporteurs. Uit de sigarenindustrie. Het Haagsch Correspondentie bureau meldt: Het bericht over de aftreding van den heer W B. Di'esselhuijs te 'sGravenhage ate voorzitter van het Verbond van Vereenigingen van Sigaren fabrikanten in Nederland, dat in diverse bladen de ronde heeft gedaan, is bezijden de waarheid. Tusschen de sigarenfabrikanten, van wier or ganisatie de heer Di'esselhuijls alls Verbondsvoqr- zitter de leiding heeft en het Rijksbureau voor tabak, van welker commissie van toezicht de heer Dresselhuijte lid is, bestaat geschil over de maatregelen, waaraan de betreffende industrie zich zal moeten onderwerpen en waartoe laatst genoemd collége heeft gemeend te moeten advi see ren. I 1 'De heer Dresselhuijs heeft gemeend op een zuiverder en vrijer standpunt te staan als hij, die nu bovendien ook zal optreden als president van den Raad van Beheer van het algemeen sigaren syndicaat, als voorzitter van het ver bond van vereenigingen van sigarenfabrikanten in Nederland voorloopig terugtreedt of geheel af treedt en heeft zulks aan de verbondsvergadering voorgesteld. Laatstgenoemde heeft het beter geoordeeld dat de heer Dresselhuijs ate ver bouds voorzitter blijft gehandhaafd, doch de leiding aan den Vice-presi dent overdraagt zoolang hij de functie van pre sident van het algemeen-sigaren-syndicaat, lid Ivan de commissie van toezicht op het Rijksbureau voor tabak, lid van de oommissie van advies van de N. O. T. voor den invoer van tahak en lid van de commissie van toewijzing en der commissie van advies van het algemeen tabak- syndicaat 1917 in zich vereenigc. Intusschen zal het bovengenoemde gesöhill ver moedelijk nog deze week tot een oplossing wor den gebracht, waarna de export van ongeveer V* deel der voorradige sigaren geleidelik kan geschieden, terwijl 3/4 deel voor het verbruik hier te lande moet worden gereserveerd. Vit laatste deel zal den rooker gedeeltelijk als eenheids- of A.s.s. sigaren, gedeeltelik onder de gewone vrije merken worden aangeboden doch de prijzen komen onder controle van het Rijks bureau voor tabak. Overeenkomst met Duitschland. (Officieel). Aangezien het in afwachting van het opterden eener nieuwe regeering niet mo gelijk bleek te zijn de onderhandelingen, welke met Duitschland gaande waren over het afsluiten van een algemeene economische regeling tot een einde te brengen, zijn besprekingen gehouden om tot een voorloopige schikking te komen, welke den toevoer van Duitsche steenkool verzekert. Een zoodanige schikking is op 31 Juli jl. door de wederzjjdsche gevolmachtigden geteekend. De schikking is van 15 October af met een ter- Augustus af voor een periode van vijf maanden 120.000 ton steenkool per maand zal leveren. De prijs dier kolen is bepaald op f90 per ton, terwijl nog f30 per ton crediet wordt gegeven. De schikkng iis van 15 October af met een ter mijn van 14 dagen opzegbaar. Van Duitsche zijde is bij de onderteekening van de schikking medegedeeld, dat werd aange nomen, dat de onderhandelingen over eene alge meene economische schikking zoo spoedig mo gelijk na het optreden der nieuwe Regeering zouden worden her-vat en vpoir 15 October tot een bevredigend einde zouden worden gebracht. Vorder houdt de schikking nog enkele bepalin gen van teehnischen aard in nopens het transport, de kwaliteit "der steenkool' enz. Staatscommissie Pensioenwet. Naar aanleiding van het bericht, dat deze staatscommissie spoedig met haar taak gereed schijnt te zullen komen, drong het algemeen co mité uit de bronden van overheidspersonee., aan gesloten bij het Ned. Verbond van Vakvereeni- gingen er bij de commissie op aan het door haai' samen t,e stellen wetsontwerp' niet te pu- bliceeren, voordat de centrale organisaties der belanghebbenden de gelegenheid hebben gehad haar bezwaren tegen den inhoud kenbaar te maken. Mocht de commissie, aldus het comité, het ter conferentie van 14 Februari lj. ingeno men standpunt meenen te moeten handhaven, dat zij nl. zonder voorafgaande machtiging der begeering de bevoegdheid mist om een overteg als bedoeld mogelijk te maken, dan verzoekt het comité zijn schrijven aan het oordeel der regeering te willen onderwerpen. Uitwisseling van Krijgsgevangenen. 1 De hospitaalschepen Sindoro en Zeeland gaan Maandag-avond weer varen. Politieke Organisatie. Ter laatste Bondsvergadering werd aan het bestuur van den Algemeenen Bond van R. K. Kiesvereenigingen opgedragen zoodanige maat regelen te treffen, dat zoodra mogelijk na af loop der verkiezingen een in verband met de veranderde omstandigheden gewijzigd Bondsreg- lement zou kunnen worden vastgesteld. Teneinde bedoelde opdracht zóó doeltreffend mogelijk uit te voeren is het ten zeerste ge' wenscht, dat in ruimen kring de aandacht aan deze 'zaak geschonken worde, velen daarover hun meening kenbaar maken, opdat reeds het eerst te publiceeren concept kunne rekening hou den met van verschillende zijden ut.igesproken wenschen en verlangens. Dat toch het katholiek program, dat ihet po litiek advies, al werd niet aan alle wenschen voldaan, niettemin vrijwel algeheel© bevre diging schonk getuige dc wijze, waarop hef program aanvaard, het advies opgevolgd] werd, vond vooral zijn oorzaak in de bij allien be- as tande overtuiging, dat aan de samenstelling van een en ander zooveel mogelijk allen hadden samengewerkt, en zóó het op dat ©ogenblik be reikbare verkregen was. Ook het nieuw Bondsreglement zal, naar w0 vertrouwen, gaarne dootr allen als het regle ment der Katholieke Staatspartij worden aan-, vaard, indien het eveneens langs zoodanigen Weg tot stand komt. Met het oog daarop is eenige dagen gelede" aan de voorzitters en secretarissen der ,Kies- kringbestuien verzocht vóór 15 October a.s. bij de Alg.-Secretaris, Mr. Paul Reymer te Hilver sum, te iwllen inzenden: a Drie exemplaren van het Kiesring-regte- ment; I b. opgaaf van alle feiten, die zich in den kieskring bij de laatste verkiezingen hebben voor gedaan, en die men in de toekomst moet trach ten te voorkomen; c. afle zoodanige mededeelingen, wenken, ad viezen enz., die voor het ontwerpen van een nieuw Bondsreglement dienstig zullen kunne" zijn. Aardappelen. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt: Nu en dan verneemt men de klacht, dat op deze of gene plaats op een bepaald pogenblik niet voldoende aardappelen aanewzig zijn. Pe oorzaak ligt dan vaak hierin, dat door het ge meentebestuur niet tijdig besteld is, en het niet mogelijk blijkt plotseling voldoende aardappelen te zenden. Immers de vroege aardappelen wor den niet gedistribueerd uit voorraden. De aard- appelen houden zich nu nog slecht, zoodat de distributie zich moet regelen naar den aanvoer op de veilingen. Daarbij speelt het weer een groote rol. Nu eens worden er meer aangevoerd dan op dat moment verzonden kunnen worden, en op een ander tijdstip acht de Verbouwer het beter zich met een ander gewas bezig te hou den, zoodat de aanvoer van aardppelen betrek kelijk gering is. Daarbij voegt zich als twee de bemoeielijkende factor, dat het vervoer zeeï beperkt is, zoodat de aardappelen dikwijls langer onderweg moeten blijven dan wel gewenscht was. IJct is dus i radzaam voor de gemeentebestu ren steeds zoo vroeg mogelijk hun bestellingen in te zenden. Er wordt intusschen voor gewaakt, dat niet nu reeds aardappelen gerooid worden, die be ter nog in den grond blijven. D© bestellingen door de gemeenten zijn thans teruggebracht tot 5 KG. per hoofd per bevol king per week. Van de telers wordt, vooral' nU ook vervroegde Eigenheimers en Borgers moge" geveild worden, geëischt dat alleen rijpe, uit gegroeide aardappelen worden geveild. Aan de veilingsbesturen, leiders, inspeceurs enz., is op gedragen hieraan streng de hand te houden. On rijp en onuitgegroeid goed kan beslist worden geweigerd, en de veiling of jde Jeider die daaraan niet voldoet, wordt met onmiddellijke schorsing bedreigd Boven.dien mag niet meer worden aan gevoerd dan voor de dagelijksche consumptie noodig is. De telers zijln dus uiet vrij zooveel te rooien als zij! maar willen. Rooien zfi te veel, dan moeten die aardappelen aan de veiling jgewei- gerd worden. Tenslotte de klacht dat in het binnenland slechte aardappelen moeten gegeten worden, om dat de goede soorten het land zouden uitgaan. DDeze klacht mist eiken grond. De zaak is juist dat, nu met het oog op1 de binnenlandsche voed- selschaarschte, de uitvoer van jonge aardappel©" in vergelijking met andere jaren zoo sterk is be perkt, ook soorten van mindere kwaliteit, die vroeger plachten uitgevoerd te Wiorden, in de binnenlandsche consumpte komen,* boven en be halve de betere soorten. Verkrijgbaar in de week van 1—-7 Augustus: Op bon 211 i/2 ons ha ver wout k 16 ct. Pe{ pond, vanaf Visdag. Op bon 213, 1 ons peulvruchten, naar k©u' ze witte boonen 23' ct., ©apudjners 27 ct., groe ne erwten 11 ct. per pond, vanaf Dinsdag. Op bon 215 iy2 ons kaas, naar keuze id8 vorige week, vanaf Donderdag, Op bon 217 1 reep gevulde chocolade 121/» cent. Op bon 219 Va pond suiker 28 ct. per pond- Aardappelen 1 kilo p. persoon: Donder dag op bon 221, Vrijdag op bon 223, Zatef

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 2