Waarom zondt ge uw stoom- en verfgoederen naar elders zenden, terwijl „DE PHOENIX", telef. 15 u even goed en vlug bedient 1 Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws Crisismaatregelen. Ingezonden Mededeeiingen. Ingezonden. de YGorloopige Siberische regeering te Omsk met milde hand. Nochtans zijn de onderhande lingen over militairen bijstand nog niet afge- loopen. De mohammedaansche Toerkestaners, die anti-bclsjewieksch zijn, hebben tot Engeland een hulj roep gericht. Engeland schijnt zich deze gun stige gelegenheid ten nutte te willen maken om zich met den politieken toestand van Toe ik es tan te bemoeien. Aan de grens tusschen Petziö en Toerkestan trekt het al Indische cavalerie teza men en het heeft de havens aan de zuide lijke kust van 'de Kaspische Zee bezet. IN DE OEKRAÏNE. Het „Hamb. Fremdenblatt" verneemt uit Ki<jf Aan den politieken horizon van de Oekraine zijn zware onweerswolken opgekomen. De re geering tracht de dreigende onrust te bezweren door in hechtenisnemingen der hetman regeering Gyzicki, die uitgesproken monarchist is, gevan gen genomen. i ALLERLEI IttEVWt. Een telegram uit Berlin meldt: Gister-middag is tegen veldmaarschalk Eioh- horn en zijn persoonlijk adjudant kapitein von Dressier op weg van het casino naar zijn wo ning-in de onmiddellijke nabijheid daarvan door een in een huurrijtuig voorbijrijdenden man een bomaanslag gepleegd. Be ijle zijn zeer ernstig gewond. I>e man, die den aanslag pleegde en de koet sier zijn in hechtenis genomen. De dader zou tot de sociaal-revolutionaire pajr- tij te Mogkou behaoren. T:Blijkens berichten uit New-York bevatten de lijsten der Amerikaansche verliezen, gepu bliceerd van 18 tot 26 Juli 32 700 namen. De „New York Herald" meldt dat Fransch- Amerikaansche troepen eergister te Nanteuil den betonnen vloer van het tweede der verdragende kanonnen, die Parijs hebben beschoten, pntdekten. Het scheen dat het kanon zelf inderhaast was weggevoerd, De betonvloer lag in een loopgraaf van 5 meter diep en 14 meter breed. Volgens „L'Oeuvre" heeft Kerenski niet alleen afgezien van zijn reis naar Italië, maar maar ook van zijn reis naar Amerika. Reuter seint uit Sjimonoseki (Japan): Een groote hoeveelheid munitie i3 aan het sta tion ontploft op het oogenblik, dat de sneltrein van Ryoto binnenreed. Het aantal persoonlijke ongelukken wordt op tusschen de 50 en 150 geschat, onder wie vele doioden. Aan een banket te Londen verklaarde Cur- zon in antwoord op een toast op het oorlogs kabinet, dat de gebeurtenissen van de laatste twee weken van wereldbeteekenis waren. Deze campagne is van niet minder en vermoedelijk van meer beteekenis dan de eerste slag aan de Maine. Het was Duitschlarrd niet gelukt, den knock-out-slag toe te brengen. Het is nog te vroeg om van een overwinning te spreken, maar de zon staat thans hoog aan den hemel, waar eerst nog wolken waren. Curzon bracht hulde aan Foch's schitterende tsrategie en aan het werk der Amerikanen. De Kabinetscrisis. Tot de moeilijkste problemen der Kabinets crisis behoort, naar ons tteroo (re kwam, de bezet ting van Financiën en Buitenlandsche Zaken. Voor het laatste Departement komt erbij, dat gedachten- wisseling met personen in het buitenland door den oorlogstoestand zeer vertraagd wordt. (Msb) Karnverbod. Naar wij vernemen, zal te verwachten karn verbod niet van toepassing zjpn op het karnen van weiboter i Steenkolen uit Dnitsehland. Tusschen de Duitsche en de Nedertaïidsehc onderhandelaars is overeenstemming verkregen in zake de levering, gedurende een bepaald aan tal maanden, van 120.000 ton steenkolen per inaand. De vastgestelde prijs bedraagt 190 per ton en f30 crediet zal per ton moeten worden gegeven. De desbetreffende overeenkomst is nog niet onderteekend, tegen enkele détails bestaan nog bezwaren. Vermoedelijk reeds 1 Augstus zal de overeenkomst in werking treden. De schikking bevat bepalingen, die de tot stand koming van een algemeene oeoonomische over eenkomst binnen korten tijd kan doen vermoe den. (Hbld.) Mr. Troelstra. Naar de „Frankf. Ztg." uit Bazel verneemt is mr. P. J. Troelstra naar Vevey vertrokken om met Zwitsersche, Duitsche en Oostenrijksehe socialisten het vredesvraagstuk te bespreken. Een aan de i'ranscho socialisten gerichte uit- noodiging is afgeslagen. Middelbaar onderwijl. Pj, Kon. besluit van 29 dezer is benoemd tot inspecteur van het middelbaar onderwijs, Idr. A. Pit, oud-directeur van het Nederlandsch Mu seum van Geschiedenis en Kunst te Laren (N.-H.) De „Nieuw-Amsterdam". Het stoomschip Nieuw-Amsterdam is voor de eerstvolgende reis naar Amerika en terug ver zekert voor 8 millioen gulden, waarvan de re geering 9/10 gedeelte voor haar rekening heeft genomen. Aan premie is voor ae reis heen en terug 6 pet. betaald of 1480.000. Spaanselie griep. De Minister van Oorlog heeft den opperbe velhebber gemachtigd om indien dit in ver band met het heerschen van de z.g. Spaan- sche griep noodzakelijk wordt geacht het aan reserve-officieren van gezondheid verleen- de bijzondere veriof, dat met lusschenpioozen is verleend tijdelijk te schorsen. /Avp.) Kamers van Koophandel. Het Haagsche correspondentiebureau meldt Als eene mededeeling van bevoegde zijde verscheen dezer dagen in de pers het bericht dat hét wetsontwerp tot reorganisatie van de Kamers van Koophandel o.a. zou bevatten het voorsehrift voor het aanleggen van het han delsregister. Dit kan moeilijk juist zijn aan gezien het handelsregister bij een afzonderlijke wet werd geregeld, die juist in een van de laatste vergaderingen van de Eerste Kamer werd aangenomen. Het wetsontwerp op de Kamers van Koop handel is nog in voorbereiding bij de subcom missie uit de commissie voor de economische politiek, die tot het samenstellen van dat wets ontwerp begin Juni opdracht ontving. Het wetsontwerp en de toelichting zijn, naar wij vernemen, thans nagenoeg gereed, zoodat door de commissie spoedig rapport zal kunnen worden uitgebracht. De scheepvaart op Skandinavië. Naar wij vernemen zijn er opnieuw moeilijk heden gerezen, die het heropenen van devaart op' Skandinavië belemmeren. Vermoedelijk zal het nog wel eenigen tijd duren, alvorens een regeling voor de verstrekking van vrijgeleide de finitief tot stand komt. De bezwaren, die vef- band hielden met de consignatie van alle goé deren uit Skandinavië aan de N. O. T. zijn in- tusschen uit den weg geruimd. Gemeentelijk bedrijf. B. en \V. van Amsterdam stellen den Raad voor over te gaan tot het inrichten van eeh gemeentelijk groentebedrijf, allereerst onder aan wending van aan 5e 'gemeente in eigendom toe- behoorende gronden over te gaan tot het inrichten van een ge meentelijk winkelbeaiflf voor groenten en ver wante artikelen en niet over te gaan tct de 'Oprichting, bij wijze van proef, van een markthal voor den kleinhandel in een der dichtbevolkte buurten. Geen paarden-export. Naar wij vernemen, laat de uitvoering der scheurwet geen paarden-export meer toe, ter wijl ook het departement van Oorlog zich tegen verderen uitvoer verzet. Dit zal niet nalaten de speculatie in paarden, die aanvankelijk door export-geruchten was ge stimuleerd, en de prijzen fabelachtig heeft op gevoerd, ernstig te tretfen. Men sprak ons zelfs van f5000 a f6000, die gevraagd worden voor een paard. Mochten alsnog paarden de grens overgaan, dan zou dit als een capitulatie tegenover spe culanten beschouwd moeten worden. (Tel1.) „Ss. Kirkham Ahhy" gezonken. Het Engelsche stoomschip „Kirkham Abbey" 226 Juli van Rotterdam in convooi naar Lon den vertrokken, is gezonken. Of het schip op een mijn is geloopen of ge torpedeerd, is niet bekend, evenmin of alle op varenden zijn gered. Het s.s. „Kirkham Abbey" was 11666 'bruto en 512 netto tons groot, in i908 gebouwd en be hoorde laan de Hull Netherlands S.S. Co. Ld. (G. II., N. Ringrose) te Huil. Koffie. De thans neg in ons land aanwezige voorraad koffie strekt bij de huidige rantsoeneering tot einde October a.s. Indien echter de verwachte hoeveelheid kof fie uit de in beslag genomen 'Nederlandschc stoomschepen Lombok, Danae, Rhea en Thalia van Engeland hier te lande zax zijn aangevoerd, kunnen wij in de gelegenheid worden gesteld gedurende 5 k b maanden na October koffie te drinken. (N. R. Ct.) Ned. koogeven-, staal- en walswerk. St.ct. no. 176 bevat de wet van 266 Juli 11., houdende machtiging tot deelneming in het maat schappelijk kapitaal eene naamloozer vennoot schap, welke zich ten doel stelt de oprichting en exploitatie van ee Nederlanndsch hoogoven- staal- en walswerk. Rundvleesch. Naar verluidt, zal de distributie van Rund vleesch 15 Augustus beginnen. Verkeer NederlandDuitsehland. Vanaf 1 Augustus a.s. af zal aan den goede rentrein, die te circa 1 uur namiddags uit Ol den zaal naar Pentheim vertrekt een derde klasse rijtuig, worden aangehaakt voor passagiersver voer, zoodat reizigers voor Duitsehland, die om 11.35 u. voorm.. uit Amsterdam, enz., te Oldenzaal arrivecren, met dien trein de reis naar Duitsehland kunnen voortzetten Het Kamerlid mr. Romans. Het Tweede Kamerlid mr. J. P. Bomans, landweerplichtig le luitenant (op non-act.) is benoemd tot landweerplichtig kapitein. Mijnen in de vaargeul. Blijkens berichten van binnengekomen vis- schers zijn er Westelijk in de vrije vaargeul weer een aantal mijnen aangetroffen. (Msb.) Verkrijgbaar in de week van 17 Augustus: Op- bon 211 1/2 ons ha ver wout a 16 ct. per pond, vanaf Vrijdag. Op bon 213, 1 ons peulvruchten, naar keu ze witte boonen 23; ct., capucijners 27 ct., gnoe» ne erwten 11 ct. per pond, vanaf Dinsdag. Op bon 215 I1/2 ons kaas, naar keuze als vorige week, vanaf Donderdag. Op bon 217 1 reep gevulde chocolade 121/2 cent. 1 Op bon 219 1/2 pond suiker 28 ct. per pond. Aardappelen 1 kilo p. persoonDonder dag op bon 221, Vrijdag op bon 223, Zater dag op bon 225, Maandag op bon 227, Dinsdag op bon 229. j GrOote 9 cent, poters 7 cent. Kindermee 1. Bon 21 Kindermeel is deze week geldig. Nieuwe aanvragen voor kinder meel Dinsdag 6 Aug. 's n.m. van 23!/2 uur aan het Levensmiddelenbureau. Publiek en Winkeliers worden verzocht van hot volgende goede nota te nemen: Des Woensdag zullen voortaan geen Regeerings- artikelen mogen wonden verkocht, tenzij door het Levensmiddelen-Bureau anders wordt be paald. i 1 Indien geen bepaalde dagen warden aange geven, zijn deze artikelen eiken dag verkrijg baar, uitgezonderd des Woensdag. Winkeliers moeten in het vervolg ade ingeno men bons, op plakstaten inleveren, des Woens dags tot uiterlijk 3 uur. Blanco plakstaten kunnen aan het levensmid delen-Bureau worden afgehaald. De „Distributie-week" loopt voortaan van Don- derd ag tot en met Woensdag. V i s c h. Op bon 100 en 163 1 verkrijgbaar Va pond vcTsche viach. Koffie. Gedurende het tijdvak, aanvangende op 1 Augustus en eindigende op 15 Augustus, zal door detaillisten aan verbruikers mogen wor den afgeleverd opi Eon no. 34 eener thee- en kofliekaart 0.05 KG koffie.. Thee. Op bon 21 der oude kaart kan tusschen 15 Juni en 15 Augustus l1/, ons thee ontvangen worden bij den leverancier, die met inneming van bon 19 het lijf dier kaart heeft gewaarmerkt. Broodkaart. De broodkaart van het 60e tijdvak loopt van 27 Juli tot en met 2 Augustus. Boter-, meiange-, margatinekaart, bon 8e week geldig van 25 Juli tot en met 3 Augustus Aanvullingibroodkaartcn. - Deze worden geruild in het Vereenigingslokaal, Broersvest, van letter A—E, op Zaterdag 3 Augustus, vin letter FJ, op Maandag 5 Augustus, van letter K.—M., op Dinsdag 6 Augustus, van leter N S(o). op Woensdag 7 Augustus, van letter S(p)Z, op Donderdag 8 Augustus, van des morgens 9—12 uur, en dei namiddags l1/»5 uur. De lichamen der efgeloopin aanvullings broodkaarten moeten worden ingeleverd, voorzien van den naam van de» houder, en aan de achterzijde door den werkgever afge- teakend. Kaarten voorzien van hit stempel „Zuige ling worden worden ook op bovengenoemde dagin ingewisuld. De slagers en de Distributie. Aan den Gemeenteraad van Schiedam is door de Slagersvereeniging „Onderling Belang" een adres gezonden van den volgenden inhoud: Geeft met verschuldigen eerbied te kennen de Schiedamsche Slagersvereeniging „Onderling 1!Belang" waarvan de Statuten zijn goedgekeurd bij Koninklijk Eesluit dd. 30 September 1913, Staatsblad No. 250. dat zij, ondanks herhaalde verzoeken aan den Heer Directeur van het k<evensmiddelenbureau alhier en aan den Heer Wethouder van Sociale aangelegenheden, geen altioend antwoord moch ten ontvangen op de volgende vragen, weshalve zij zich thans daarmede wenden tot Uwen Raad, ten lste, dat het Uwe Raad moge behagen voorschriften te geven ten aanzien van het ver krijgen van een betere controle op de in te leveren bons, waaromtrent thans onzerzijds ern stige bezwaren moeten worden ingebracht, ten 2de da,t bij de distributie van levens middelen, welke aan ons vak zijn verhonden of ,aanverwant, onze organisatie worde erkend en tot oveileg genoodigd, ten einde te voorko men dat onbillijke regelingen worden getroffen, zoo.alst 'Ot nu toe zoo vaak hebben plaats gehad, ten 3de, djat tot uitkeering van de winst wor de overgegaan, verkregen door het slachten van 74 kalveren in de gemeentelijke centrale slacht plaat, eens winst, die ons door den Heer Di recteur van het Levensmiddelenbureau was toe gezegd ten 4de, uitkeering te mogen ontvangen van de winst door de gemeente verkregen, door het slachten van vee, onder gemeentelijk beheer of toezicht; een winst die ook door /de Gemeente Rotterdam wordt uitgekeerd aan de Rott. sla gers. Het adres gaat vergezeld van een uitvoerige memorie van toelichting. Op de aanbeveling ter benoe ming van tijdelijk personeel aan de H. B. S. zijn geplaats a. Voor Engelsche taal en letterkunde de heer J. Smit Jr. b. Voor wiskunde de heer W. J. Vollcmrns te Delft. De benoeming zal in de op 2 Augustus a.s. te houden vergadering aan de orde worden gesteld en geschieden voor den cursus 1918/1919. De KoninginnebrugzalvanVrij- dagavond 7 uur af tot waarschijnlijk Zater dag-morgen gesloten zijn. Gisteravond is in de zwemin- richting alhier een heerenrijwiel ontvreemd. Uit een tuintje aan den Vlaar- dingerdijk zijn 40 5 50 K.G. aardappelen ont vreemd. Ook van een stuk land aan den Overschiesche weg zijn aardappelen gestolen. Hedenochtend h.eeft de politie een persoon aangehèuden, verdacht van diefstal van boonen in Spieringhoek. Hoogwater te Sc hied ami Donderdag 1 Aug. 11. 35 v.m., 12.15 n.m. UIT DELFT. De vorige week weid tijdens uitstedigheid van de bewoners ingebroken ten huize van den heer L. G. V. aan den Rotterdamschen weg te Delft Ontvreemd blijkenongeveer f 100 aan contan ten, 200 sigaren, 5 K.G. thee, 5 liter slaolie en een Pervisch tafelkleedje ter waarde van f350. Volkzang. De pogingen van het bestuur der Schiedam sche afdeeling van de Nationale vereeniging voor den Volkzang, om in deze zomermaan den het zoo goed geslaagde winterwerk voort te zetten, zijn eindelijk met gunstigen uitslag bekroond. Donderdag, 1 Augustus a.s. des avonds 7 uur zal in den Offencierentuin, die daartoe welwillend door het gemeentebestuur beschik baar gesteld is, een groote Zangdemontstratie plaats hebben. Het geheel zal weer staan onder leiding van den heer Joh. Oostveen van Amsterdam. Dezen winter is gebleken, wat dit te be- teekenen heeft. De leider zal nu kunnen toonen, dat het dirigeeren van een groot aantal zangers in de open lucht hem evenmin vreemd is. Maar de heer Oostveen komt niet alleen. Hij is vergezeld van een 25 tal militaire zangers- propapandisten van het Nederlandsche leger. Die hebben zich voor dezen avond met niet genoeg te waardeeren welwillendheid aange boden, om proeven van hun zangkunst te ge ven. Deze militairen, welke speciaal voor de volkzang zijn opgeleid, moet ieder lid der ver eeniging gaan hooren. Bij hooren alleen zal het natuurlijk niet blijven. Daarvoor zal de Oostveen wel zorgen. En zoo wacht dan het Schiedamsche pu bliek weer een hoogst prettig samenzijn. Want behalve van den zang zal men ook van mu ziek kunnen genieten. De muziekvereeniging „Oefening baart Kunst" heeft haar medewerking toegezegd en en zal met enkele nummers den zangavond opluisteren. Dat deze medewerking op den hoogsten prijs wordt gesteld, behoeft niet ver zekerd te worden. Het bestuur van Volkzang heeft het noodig geoordeeld, geleerd door de ondervinding bij andere concerten opgedaan, dat kinderen be neden den leeftijd van 14 jaar niet zonder ge leide worden toegelaten. Daardoor hoopt het te bereiken, dat ieder, die in deu tuin komt, er in de eerste plaats is heengegaan om te zingen. De leden van den volkzang hebben dezen avond gratis toegang. Voor niet-leden is de entree bepaald op 5 cent per persoon. Het verdient aanbeveling, dat de leden hun liederenbundel meebrengen. Mocht men er U-i ili it (Buiten verantwoordelijkheiJ ('er Red»etie). Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst wordt de kopy n i e t t cru gge g e v en.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 6