Binnenland. Stads- e?i Gewestelijk Nieuws Crisismaatregelen. torpedojagervoncooien. Door onze convooi- schepen worden gemiddeld maandelijks l1/^ millioen mijlen afgelegd. Behalve dit eischt de duikbootactie nog de ononderbroken werkzaam heid van een geheele vloot patrouilleschepen, welke in de Engelsche wateren opereeren en niet minder dan 6 millioen mijlen maandelijks afleggen. Nog op den eersten November van het vorige jaar zeide Geddes in dit Huis, dat .sedert het begin van den oorlog tusschen de 40 en 50 pro cent van de Duitsche duikbooten, welke in de Noordzee, de Noordelijke IJszee en den Atlan- tischen Oceaan opereerden, tot zinken waren gebracht. In Maart van dit jaar kon de eerste lord der admiraliteit verklaren, dat onze zee- strijdkrachten met die der Amerikaansche te zamen de duikbooten even snel tot zinken brach ten, als zij gebouwd werden. Voordat het con- vooistelsel werd ingevoerd, nam de tot zinken gebrachte tonnemaat sterk af en in de periode van Maart tot Juni 1918 zijn de verliezen op de voornaamste overzeesche routes tot 1.23 procent gedaald, terwijl 93.8 procent der sche pen geconvooieerd werden. Van de handelscon- vooien welke te zamen 61.691 schepen telden, werden 373 schepen tot zinken gebracht, zoo dat de verhouding tusschen de verliezen en het aantal uitgevaren schepen 0.61 procent bedraagt. Dc kabinetscrisis. De „Maasbode-" meldt, dat de Nederlandsche gezant bij het Vaticaan, jhr. O. van Nispen tot Sevenaer, op weg is naar het vaderland, waar schijnlijk in verband met de kabinetscrisis. Het blad zou het zeer toejuichen, indien, na de^ moeilijkheden met het vraagstuk van het Premierschap ondervonden, dr. Nolens kon be sluiten, den knoop door te hakken, en zelf de verantwoordelijke leider van het Kabinet wilde worden. De „N. Ct." zegt, dat het nog onzeker is, dat de heer Van Nispen tot Sevenaer de porte feuille van Binnenlandsche Zzaken en het tij delijk voorzitterschap van den ministerraad op zich zal nemen. Vreemde kinderen in ons land. Naar het Haagsche Correspondentiebureau verneemt, hebben in verband met den hier te lande heerschenden noodtoestand de betrokken Nederlandsche conculaire ambtenaren instruc ties ontvangen om zich te onthouden van alle aanmoediging van uitzending van vacantie- kinderen naar Nederland. Tevens zijn de coinite's hier te lande, die zich dusver belastten met de huisvesting en voeding van die kinderen, ingelicht, dat om bovenbe doelde reden, voortaan geen vreemde kinderen hier meer mogen worden opgenomen. De steenkolenaanvoer uit üuitschland. Heden wordt de steenkolenaanvoer uit Duitschland hervat. Er zal iederen dag via YVesel-1—Boxtel een trein loopen. (Tel.) Onderhandelingen met Duitschland. Uit de „Schiffahrt Ztg." van 3 dezer De oeconomische eischen, thans aan Neder land gesteld, zijn, naar in politieke kringen in den Haag verluidtIn een bepaald tijdvak moet Nederland aan Duitschland leveren 50.000 stuks vee, 5000 driejarige en 4400 een jarige paarden, 5000 ton boter, 10.000 ton kaas, 2.000.000 eieren, 3000 ton gevogelte, 10.000 ton suiker, 100.000 koe- kalfs- en paardenhuiden. Dc Duitsche scheepsbouw na den oorlog. De „Vossische Ztg." meldt Om den bouw van Duitsche handelsschepen na den oorlog te bevorderen, is in Hamburg en Bremen het denkbeeld gerezen, na den oor log aan de Hollandsche scheepswerven vol doende middelen voor den bouw van Duitsche handelsschepen te doen geworden en tot dit doel aan de werven het noodige bouwmateriaal te leveren. Minister Posthuma naar Indie In het „Soerab. Handelsblad" van 10 Mei j.l. lezen wij, dat als opvolger van dr. H. J. Lovink als directeur van den landbouw, minister Posthuma genoemd wordt. Als andere candidaat wordt in het blad ge noemd de heer P. van Hoek, dir,-gen. aan het het dept. van landbouw. De „Koningin Regentes" De Raad voor de Scheepvaart deed gisteren uitspraak betreffende het op 6 Juni 1918 ten gevolge van een ontploffing in de Noordzee zinken van het stoomschip „Koningin Regentes" bij welke ramp 7 opvarenden het leven hebben verloren. De Raad is van oordeel, dat de „Koningin Regentes" den 6den Juni 1918 op ongeveer 21 mijl beoosten het Leman-lichtschip door een torpedoschot is getroffen en tengevolge daar van binnen enkele minuten gezonken. De ver klaringen der getuigen laten daaromtrent geen twijfel. Men heeft de torpedo en de bellenbaan op het schip zien aankomen in de richting en naar dat gedeelte van het schip waar onmid- delijk daarna de ontploffing heeft plaats ge had. Een der getuigen heeft bovendien op kor ten afstand achter de plek waar hij de torpe do zag, de periscoop van een duikboot waar genomen, en het is bekend dat een torpedo, nadat zij is gelanceerd, vaak even aan de oppervlakte verschijnt alvorens zij haar diepte gevonden heeft. Daar geen deelen der torpe do gevonden zijn, onbreekt het onomstootelyk bewijs van welke nationaliteit de duikboot was, waardoor het fatale schot is gelost Dat bij deze ramp zeven menschen zijn om gekomen, is te wijten aan de hevigheid der ontploffing en de snelheid waarmede de „Ko ningin Regentes" is gezonken. Van eenig ver zuim in het nemen der noodige maatregelen tot redding is allerminst gebleken. De „Poseidon" De „Poseidon" van de Koninklijke Neder landsche Stoombootmaatschappij, een der ge- requireerde schepen is bij Virginia in aanva ring gekomen met een stoomschip en gezon ken. Opgevorderde schepen. In een vergadering der Rotterdamschen Am- Bterdamsche reeders is, zoo meldt het *„Va- derl" een commissie benoemd, waarin o. m. ook de heer B. E. Riiys, directeur van den Rotterdamschen Lloyd, zitting heeft, welke zich naar Londen zal begeven om de belangen der Nederlandsche handelsvloot te behartigen. Zachte regeeringszeep. De minister van landbouw nijverheid en han del heeft tot de gemeentebesturen de volgende circulaire gericht Onder de verwijzing naar de op 3 dezer tot u gerichte mededeelingen over de distributie van zeep, meen ik niet te mogen nalaten te uwer kennis te brengen, dat, ten gevolge van de te Rotterdam uitgebroken staking der ha venarbeiders, het vervoer van de voor berei ding van de zachte zeep benoodigde grond stoffen een belangrijke stagnatie ondergaat, daar een groot gedeelte der vetzuren, die voor de bereiding van deze zeep moeten worden ge bezigd, uit de veemen te Rotterdam moeten wor den vervoerd. Er zal dus zeer waarschijnlijk ook in de aflevering der zachte regeeringszeep vertraging moeten ontstaan, hoewel alles door mij in het werk is gesteld om den aanmaak en aflevering daarvan, in verband met de heerschende zeepschaarschte, zooveel mogelijk te bevorderen. Japan en onze koloniën. Het „Luzerner Tageblatt" acht, niettegen staande het Engelsche dementi, de waarheid van het aanbod der Nederlandsche koloniën aan Japan waarschijnlijker, naarmate dit door de Russische geheime archieven, die tot nu toe getoond hebben een absoluut betrouwbare bron te zijn, wordt bevestigd. Het is een^fcit, dat in 1915, toen Amerika nog neutraal was, tegenover de Amerikapnsche argwaan jegens Japan, de plannen van dit land geen gunstig resultaat konden hebben, zonder tegelijkertijd het bondgenootschap van Ame rika in gevaar te brengen. Verder merkt het blad op „De zeer correcte neutraliteitsopvatting der Nederlandsche regeering heeft dit land de ach ting der neutralen bezorgd, maar het is de vraag, of zekere combinaties van mogendheden Nederland daar dankbaar voor zijn. Dezelfde politiek, die den Nederlandschen koppman het verkeer met zijn Indische filialen verhinderde die de Nederlandsche schepen in de Amerikaansche havens in beslag nam en die maatregelen tegen Nederland overwoog, die vrijwel op een blokkade geleken, diezelfde poli tiek kan heel goed alle Nederlandsche kolo niën, als zijnde zonder bestuur, voor gebied verklaard hebben, dat bezet moet worden. Ook het „Be'rner Tageblatt" publiceert on der het opschrift „Holland in nood" het plan om Japan door de Nederlandsche koloniën schadeloos te stellen voor zijn daadwerkelijke hulp in den oorlog. De „Impartial Vaudois" bevat het formeele verdrag over het aanbod van de Nederlandsche koloniën aan Japan. Het blad zegt,, dat iedere mogelijkheid van ingrijpen door Japan in de Europeesche aangelegenheden, tegelijkertijd een bedreiging beteekent van dit land tegen de sedert langen tijd begeerde Nederlandsche koloniën. Het blad constateert, dat noch Duitschland, noch Rusland Japan kunnex dwarsboomen in zijn plannen, terwijl de Entente zich wel wach ten zal met Japan in conflict te komen. De neutralen moeten toch overal het gelag betalen. Verkrijgbaar in de week van 8—14 Augustus: Op bon 243 1 ons kaas naar keuze. Bij de slagers is te bekomen uitschotkaas, jonge volvette 75 cent, met R. M. 72 cent, op bon 243. Op bon 245 1 reep gevulde chocolade 12'/a cent Op bon 247 1/i pond suiker 28 ct. per pond Op bon 249 V, ons haverdegort 13 cent, vanaf Zaterdag. Aardappelen 1 kiló per persoon Don derdag op bon 233, Vrijdag op bon 235, Za terdag op bon 237, Maandag op bon 239, Dins dag op bon 241. Groote 9 cent, poters 7 cent. Kindermeel. Bon 22 kindermeel is deze week geldig. Nieuwe aanvragen Dinsdag 13 Aug. van 23% uur aan het broodbureau. V 1 e e s c h voor zieken. Nieuwe aanvragen Maandag en Donderdag van 2—i1/^ uur aan het Levensmiddelenbureau. V i s c h. Op bon 100 en 163 verkrijgbaar Va pond versche visch. Koffie. Gedurende het tijdvak, aanvangende op 1 Augustus en eindigende op 15 Augustus, zal i door detaillisten aan verbruikers mogen wor den afgeleverd op J Eon no. 34 eener thee- en koffiekaart 0.05 K G koffie.. i Thee. Op bon 21 der oude kaart kan tusschen 15 Juni en 15 Augustus 1% ons thee ontvangen worden bij den leverancier, die met inneming van bon 19 het lijf dier kaart haeft I gewaarmerkt. J Broodkaart. De broodkaart van het 62e tijdvak loopt van 10 Aug. tot en met 15 Augustus. I Boter-, meiange-, marg a r i nekaar t, bon 9e week geldig van 4 Aug. tot en met 13 Augustus I Kolen. In Augustus zijn geldig bons I 21, 22, 23, 24 en 25 van de grijze bonboekjes 1 nos. 1, 2 en 3 van de rose bonboekjes. De bons van de rose boekjes geldig tot 30 Sept. I Schoenenbons. Er wordt aan herin nerd, dat in verband met de invoering van maxi- j mumprijzen voor schoenwerk, de schoenenbons 1 Oct. a.s. vervallen. Aanvragen om klompen- en schoenenbons i kunnen gedaan wordenbewoners van het stadsgedeelte Z.Z, van de N.-Ilaven lokaal Rehoboth, Ploegstraat, de anderen in den Doele Lokaal Rehoboth is open de 3 eerste dagen der week voor schoenen, de laatste dagen voor klompen van 912 en 25 uur. J St. Joris Doele geopend de eerste 3 dagen j voor klompen, de laatste dagen voor schoenen* van 912 en 25 uur. Domiciliekaart, trouwboekje en belasting biljet (niet boven f 46.20 gem. Ink. Bel.) mee brengen. Zij, die op den dag verhinderd zijn, kunnen Dinsdagsavonds 79 voor klompen en Vrijdags avonds 79 voor schoenen terecht in den St. Joris Doele. In Rehoboth Woensdagsavonds 7—9 voor schoenen en Donderdagsavonds 79 voor klompen. H uishoudzeep. Deze week ver krijgbaar op bon 231 naar verkiezing 1 stuk Triomfzeep, circa 125 gram, 161/* cent1 stuk Oorlogszeep circa 250 gram, 33 cent; 1 stuk Sultanezeep, circa 125 gram, 1672centdubbel stuk Sultanezeep circa 250 gram, 33 cent1/i stuk Huishoudzeep 25% circa 100 gram 8 cent dubbel stuk Huishoudzeep 25% circa 200 gram 16 cent. Voor de stukken van 100 en 125 gram moet I bon worden overgelegd voor die van 200 en 250 gram 2 bons. N.B. Personen die bon 116 (zeep) nog in hun bezit hebben, bewaren deze bon goed, daar hieraan later eene nadere bestemming zal worden gegeven. G a s d r uk. Des avonds zal gasdruk gege ven worden van 310 Aug. te 9.20 van 10—20 Aug. te 8.50 van 20 Aug.—1 Sept. te 8.30 i i I i HJ Kamer van Koophandel en Fabrieken. Aan het jaarverslag over 1917 is het vol gende ontleend De branderij-industrie had in het afgeloopen jaar geen reden tot klagen. De Regeering, in aanmerking nemende het groote belang deze industrie voor de broodbereiding en de veevoe ding, zorgde voor een geregelde graanverstrek- king, zij het in steeds meer beperkte mate, terwijl ook kolenaanvoer vrij geregeld plaats had. Hoofdzakelijk de zeer hooge moutwijnprij- zen vyaren oorzaak dat de uitkomsten van het bedrijf gunstig waren. De omvang van dat be drijf heeft echter wëer een belangrijk deel van zijn beteekenis verloren. Waren er n.l. in onze gemeente aan het begin van het jaar 22 brande rijen van de eerste soort eerste klasse in wer king, aan het einde des jaars was het getal de zer branderijen met 7 verminderd en dus tot 15 gedaald. Wel steeg het aantal branderijen der eerste soort vijfde klasse van 4 tot 5, maar de geproduceerde hoeveelheid gedistilleerd, welke in 1916 214634.16 H.L. ad 50 bedroeg, kwam thans slechts op 138569.35 H.L. ad 50 en bleef dus ruim 76000 H.L. beneden die van het vorige jaar. De export-distilleerderijen hadden zeer wei nig werk en lange tegen het einde van het jaar vnjwel geheel stil. Gebrek aan scheepsgelegen heid zeer hooge vrachten en assurantiepremiën hielden den uitvoer van jenever nagenoeg ge heel stil. Hier kwam nog bij, dat de hooge prij zen der grondstoffen belemmerend op dien uit voer werkten en dat allerlei bepalingen in ver schillende landen den invoer bemoeilijkten of geheel verboden. De distilleerderijen voor het binnenland hadden te kampen met gebrek aan grondstoffen, vooral in het laatste kwartaal, toen de door moutwijn- en spiritusfabrikanten vastgestelde distributieregeling in werking trad. ^.an.ll on<^er N.O.T.-verband opgeslagen ge distilleerd werden slechts onbeduidende hoe veelheden vrij gegeven. Voor de distilleerde rijen in 1917 dan ook een moeilijk jaar geweest toch waren de uitkomsten van dat bedrijf vrij bevredigend. De kistenmakerijen ondervonden sterk de be- volgen van den zeer geringen uitvoer van ge distilleerd. Hetzelfde was het geval met de glasfabrieken, waarvan het meerendeel bovendien wegens ge brek aan brandstoffen stil moest staan. De moeilijkheden voor den scheepsbouw zijn in den loop van 1917 ontzettend toegenomen. Engeland en de Vereenigde Staten hebben, al thans is de tweede helft van het jaar, bijna geen materialen meer geleverd, terwijl Duitsch land eveneens belangrijk achterbleef. Bij dit gebrek aan materialen kwam nog het tekort aan brandstoffen. Verschillende andere industrieelen konden eveneens de benoodigde grondstoffen en mate rialen slechts in verminderde hoeveelheid of in het geheel niet bekomen, hadden nadeel van schaarschte aan brandstoffen of rantsoeneering van electrischen stroom, verkeerden in de on mogelijkheid om hun producten uit te voeren of ondervonden op andere wijze de schadelijke gevolgen van den Eurojjeeschen oorlog. Wegens de moeilijkheid om de benoodigde materialen te krijgen en de hooge bouwkosten werd door particulieren slechts weinig gebouwd. De vereenigingen „Volkshuisvesting" en „St. Jozef" trachtten echter aan den woningnood tegemoet te komen door het bouwen met steun van Rijk en Gemeente van resp. 79 woningen, waarvan 14 als voltooid werden opgenomen, en 64 woningen, waarvan 35 voltooid. Afge zien van deze woningen, werden in 1917 vol tooid en ter bewoning in gebruik gegeven 41 ééngezins-, 14 tweegezins- en 3 viergezins- woningen, benevens 8 heerenhuizen. Hoewel niet al deze woningen werden ge sticht op gronden, welke van de Gemeente wa ren gekocht of in erfpacht gekregen, vermelden wij in verband hiermee, dat door de Gemeente in het geheel slechts werden verkocht 1594 M2. grond tot een bedrag van f 13901. In erfpacht werden door haar uitgegeven 31.535 M2., ver tegenwoordigende een waarde van f 425.037, waarvan 4.437 M2. aan de bouwvereeniging „St. Jozef", 11.200 M1. aan de vereeniging „Volkshuisvesting", 14.497 M2. aan Van der Kuij en Van der Ree's Machinefabriek en Scheepswerf, te Rotterdam, en 700 M2. aan de Scheepsbouw-Maatschappij „Nieuwe Water weg." Tengevolge van stilstand en inkrimping van bedrijven was de werkloosheid groot. Geluk kig werkten enkele industrieën, voornamelijk de groentendroogerijen en zouterijen er toe me 1de om haar eenigszins te beperken. De toestand van den kleinhandel was verre van rooskleurig. De resultaten van de vetmesterij en den vee handel daarentegen, in het bijzonder die van de ^chapenweiderij en -handel waren in door snee bevredigend. Verschillende perceelen weiland werden in bouwland omgezet. De omgeving van de be bouwde kom van onze gemeente onderging daardoor als het ware een gedaanteverandering. Waar men vroeger alleen of bijna alleen gras zag, ziet men thans naast het gras ook land bouwproducten. Het aantal hier aangekomen zeeschepen (met inbegrip van de zeevischschepen) en dat der buitenlandsche riviervaartuigen en binnen schepen waren veel geringer dan in 1916. Hun inhoud was eveneens germger, die der laatst bedoelde vaartuigen en schepen zelfs aanmerke lijk. Verschillende nieuwe zaken, zij het niet alle even belangrijk, werden in onze gemeente op- gericht. Verreweg de meeste, zoo niet alle, werden gevestigd in bestaande panden. Spraken wij in ons verslag over 1916 den wensch uit, dat de voorgenomen uitbreiding van het goederenemplacement der Hollandsche IJze ren Spoorweg-Maatschappij spoedig haar be- zou krijgen, met voldoening kunnen wij thans vermelden, dat door deze Maatschappij in het afgeloopen jaar een begin werd gemaakt met de uitvoering der voor die uitbreiding noodige werken. Zooals uit het voorafgaande blijkt, was 1917 voor onze gemeente over het geheel genomen zeker niet een voorspoedig jaar. Gistermiddag om 31?2 uur stal de 17-jarige D. P. v. d. M., wonende in Den Haag, op den Singel uit de gang van een wo ning een heerenrijwiel. De eigenaar van de fiets bemerkte den diefstal, zette den dief, die de fiets weg gooide, achterna én kreeg hem in de Villastraat te pakken. De rijwieldief werd aan de politie overgeleverd en op het politiebureau aan de Markt in bewaring gesteld. Geslaagd te Amsterdam voor de Hoofdakte de eerw. Br. Asterius, in de we reld de heer Theod. J. Trouwborst Adrz. Bij het te Rotterdam gehouden examen Teekenen M. O. (akte Mf.) is geslaagd de heer P. G. Spierenberg alhier. Van den Git y-B azar, Hoogstraat 15 alhier, ontvingen wij een nieuwe serie prent briefkaarten van Schiedam. De kiekjes, w.o. verschillende niéuwe stadsgedeelten, zijn zeer goed geslaagd en keurig in kleurendruk uitge voerd. Hoogwater te Schiedam: Vrijdag 9 Aug. 6.25 v.m., 6.55 n.m. UIT ROTTERDAM. B. en W. van Rotterdam hebben afwijzend praeadvies uitgebracht op het adres van bak kerspatroons, om vergoeding van schade, ge leden bij de op 13 en 14 April voorgekomen wanordelijkheden. Evenals het college van B. en W. is ook de rechtsgeleerde raadsman der gemeente, mr. bruin, van oordeel, dat de gemeente voor dc geldelijke gevolgen van dergelijke oproerige be wegingen niet aansprakelijk kan worden ge steld. Deze conclusie stemt overeen met de strek king van het rechtsgeleerd advies, dat B. en W. van Amsterdam dezer dagen ter zake van de analoge vraag aan den Gemeenteraad aldaar hebben overgelegd. Wel hebben B. en W. van Amsterdam over wogen in hoever hij schade aan den lijve gele den op billijkheidsgronden vergoeding zou kun-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 2