Dagblad mor Schiedam SrafeOngevailenverzekering De Oorlog. 41ste Jaargang Woensdag 14 Augustus 191.8. No. 12215 Westelijk front BróteElandscli Nieuws, FEUILLETON. MAROUSSIA. Bureau: Koemarkt 4. Telef. 85, na femteortp no. 14». Sloisvvd.atsb pff 8 maaadaa 11.5(1, pür wsstk 18 mst f %-~ g. karartuL Sifewuterffb© anramiaB 3 cent. Incassokosten worden^berekend. Poot bug! Bf, fmme» p. Advertantiöa:" 1—5 regels f 1.80 elke regel daarboven 25 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal .berekend. Ingezonden mededeehngen 50 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Op alle advertentiën- 20 oorlogstoeslag. incassokosten worden berekend. tevenulange Qfffl «rties to» geheele 111 een band, invaliditeitI iUP voet ol oog; De verzekering wordt gewaarborgd door de Hollcndache Algemeene bij verüea van een duim; Verzekeringsbank te Sehledaatt. WJ dood; Wegens den feestdag van 0. L. VROUW HEMELVAART zal de NIEUWE SCH1E- ÜAMSCHE COURANT, Dagblad voor Schiedam en Omstreken, Donderdagavond niet verschijnen. Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officieels af- en aankondigingen en kennis gevingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Ingekomen is een verzoek van de Vereenigde Hollandsche Chemische Fabrieken B. SCHOE- MANN om vergunning tot het inrichten van een proeftoesteï tot het fabriceeren van natronloog in het pand Gruttersteeg no. 5, kadaster Sectie B no. 1448, waarbij als be weegkracht zullen worden aangewend een electromotor en een dynamo elk van 10 P.K. Dit verzoek is (eventueel met de bijlagen) op de Secretarie ter visie gelegd. Op W o e n sd a g den28en Aug a.s. des v.m. ID/a uur zal ten Raad- huize gelegenheid worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van dit verzoek in te bren gen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende drie. dagen voor het tijdstip hier- voren genoemd kan op de Secretarie der Ge meente van de schrifturen, die terzake zijn in gekomen, kennis worden genomen. Volgens de jurisprudentie zijn niet tot beroep op een be slissing ingevolge de Hinderwet gerechtigd zij, die niet overeenkomstig art. 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Schiedam, 14 Aug. 1918. Het Duitsch Stafbericht van gistermiddag luidt Legergroep prins Ruprecht Ten Z.-W. van Yperen des morgens vroeg hevige geschutstrijd Vijandelijke aanvallen kwamen onder ons vuur niet tot ontwikkeling. Ten Z. van Mer- ris werden meermalen herhaalde Engelsche aanvallen afgeslagen. Gevechten op het voor terrein ter weerszijden van het kanaal van La Bassée en tusschen ScarpenAncre. Op het slagfront was de voormiddag kalm tusschen Ancre en Avre. Ten Z. van de Som- me viel de vijand des namiddags ter weerszij den van den Romeinschen straatweg Touca- courtVil Iers Bretonneux aan. Hij werd af- geslagen. Ten N. van den straatweg Amien3 Roye sloegen wij des avonds sterke vijande lijke aanvallen af. Tusschen Avre en Oise overdag een hevige strijd met gedeeltelijke nieuw in het vuur ge brachte Fransche divisies. Sterke strijdkrach ten vielen in den morgennevel dicht ten Z. van de Avre, evenals tusschen Tilloloy en ten N. van Elincourt aan, doch zakten voor onze linies ineen. Op sommige punten wierpen wij hen door een tegenaanval terug. Tusschen Tilloloy en Canny, ten W. en ten Z.-W. van Lassigny zette de vijand zijn aanvallen tot den laten avond, ten Z. van Tilloloy tot 5 maal toe voort. Vanuit het terrein van de Matz trokken zwakke strijdkrachten op. Wij sloegen den vijand terug. Herhaaldelijk bleven de aanval len reeds onder ons geconcentreerd geschut vuur steken. Legergroep Duitsche kroonprins. Benoorden en beoosten Fismes hadden plaatselijke aanvallen succes en leverden gevangenen op. Het Duitsch avondcommuniqué meldt: Van de Ancre tot aan de Avre verliep de dag rustig. Tusschen de Avre en de Oise zijn partieele aanvallen van den vijand mislukt. Wolff seint d.d. 13 dezer: Den 11 Augustus zetten de entente-legers opnieuw aan beide vleugels van het slagfront sterke strijdkrachten j in om door te breken. Om vijf uur in den ochtend brak van benoorden de Somme tot zuidelijk van Lihons een allerzwaarst roffelvuur los, waarop sterke aanvallen volgden. Weder om begunstigde een dichte nevel den aanvaller. Hoewel de Ëngelschen voor geen verliezen terug deinsden, werden alle aanvallen in bitse ge vechten afgeweerd. Bij Lihons was den Ëngelschen weliswaar een tijdelijk succes beschoren, maar een Duit sche tegenaanval drong hen weer terug in de puinhoopen van het in den slag bij de Somme van 1916 volslagen verwoeste dorp. Verder zuidwaarts wierp een uit Chaulnes opstuwende Duitsche tegenaanval de Ëngelschen weer uit Hallu en dreef hen in wanorde op Chilly terug. Van den weg Amiens-Roye tot aan de Oise vielen de Franschen tot aan het vallen van den duister aan. Onbekommerd wierpen ze hier telkens sterke krachten in het vuur om, het mocht kosten wat het wilde, tot Roye door te breken. Den dooV sterke tanksmaldeelen begeleiden storingolven volgden talrijke batte rijen veldstukken op den voet, doch in het uitmuntend samenwerkende vuur der Duitsche artillerie en infanterie konden ze hun doel niet bereiken. Behalve tal van dooden bleef een groot aantal tanks kapotgeschoten vóór de Duitsche linies liggen. Het Fransch stafbericht van gistermiddag meldt Er had geen enkele belangrijke gebeurtenis plaats op het gevechtsfront hedennacht. Verschillende Duitsche coups de main in de Vogezen en in den boven ELzas bleven zonder resultaat. Het Fransch avondcommuniqué luidt: De Fransche troepen hebben hun aanvallen in de bosch-streek tusschen de Matz en de Oise voortgezet en ondanks den sterken tegen stand der Duitschers, zijn zij er in geslaagd vorderingen te maken ten Oosten van Gury. Zij hebben vasten voet gekregen in het park van Plessier de RoveenBelval be reikt. Meer naar het Oosten hebben zij hun linies ongeveer 2 K M. ten N. van Cambronne vooruitgebracht. Havas seint d.d. gister uit Parijs De Duitschers zetten gisteren hun verwoede tegenaanvallen voort, in de overtuiging dat het verlies van Roye en van de linie Chaulnes Noyon een debacle zou zijn. Alle tegenaan vallen werden echter gebroken. De tegenstand, door den vijand op de linie ChaulnesRoye geboden, gelijkt op zijn vroegere tegenactie bij j Oulchy en Fère-en-Tardenois. Toen eenmaal j deze steunpunten onder de Fransche inspan- ning bezweken, wankelde het geheele front j en moest de vijand achter de Vesle terugtrek- ken. Wanneer Chaulnes en Noyon vallen, zal de Duitsche terugtocht over de Somme volgen. Chaulnes en Roye worden thans ver pletterd door het Fransche bombardement. De Franschen en hun bondgenooten veroverden reeds posities, waarvan de belangrijkheid blijkt uit den Düitschen weerstand. Wij veroverden namelijk gebied in de richting van Lassigny, waar de vijand wel moeilijk stand zal kunnen houden. De „Echo de Paris" 3chat het aantal sinds 18 Juli buitgemaakte kanonnen op meer dan 1000, dat der mitrailleurs op meer dan 10.000 het aantal gevangenen sinds dien datum be draagt meer dan 70.000. De Duitschers, aldu3 het blad, hebben een beroep moeten doen op de Oostenrijkers. Oos- tenrijk-Hongaarsche troepen zijn op weg naar de stille sectoren van het front. Een Reuter telegram meldt nog In het Oise-dal ontruimt de vijand, tenge volge van den druk der Franschen zijn stel lingen in de rivierbedding tea Westen van Vailly. De Franschen slaagden erin den top van de berggroep van Lassigny te bereiken. Het zal eenigen tijd vorderen voor de 'Fran schen zich van de hoogte van Lassigny heb ben meester gemaakt en hun artillerie boven is. Zoodra de Fransche kanonnen den top bereikt hebben, zal de verbinding van den vijand met Roye onder voortdurend vuur liggen. De Fransche druk voor Roye zoowel van het Westen als ten Zuiden schijnt het heele omliggende terrein te beheerschen. j Een later telegram meldt nog De Franschen zijn bezig met de versterking van de veroverde posities op den top van de hoogte van Lassigny, welke geheel in hun be zit is, behalve den top van het N.O. gedeelte. Een vijandelijke aanval op deze posities is reeds gebroken. Tot nu toe zijn 33 Duitsche divisies geconstateerd, 13 zijn van de reserve. Men verwacht dat spoedig andere divisies zul len komen opdagen. De vijand heeft divisies van alle deelen van het lront te hulp geroepen. Volgens de laatste berichten zou het aantal gevangenen 31000 bedragen, het getal veroverde kanonnen 675. Engelsch stafbericht van gistermiddag We hebben onze stellingen nog meer ver beterd ten noorden van den straatweg naar Roye en op den noordelijken oever van de Somme en maakten nog meer gevangenen. Een vijandelijke aanval op onze stellingen in het vak van Merris werd afgeslagen. Het Britsch avondstafbericht meldt Op het gevechtsfront is de dag, behalve eenige verhoogde vijandelijke artillerie-actie, betrekkelijk rustig verloopen. Wij namen enkele gevangenen op verschillende punten van het front. Patrouilleactie ten Z. van de Scarpe, ten N.O van Robecq en in de nabijheid van Vieux Berquin. Het 1ste leger der Franschen en het vierde dér Eugelschan hebben sinds 8 dezer meer dan 28.000 man gevangen genomen, waaronder 800 officieren met 8 regimentscommandanten. Zij namen 600 kanonnen, waaronder vele zware, verscheidene duizenden machinegeweren en talrijke loopgraafmotieren en ander materiaal, zoo o. a. drie heele tremen en opslagplaatsen. Het werk der Ganadeezen. De minister voor de overzeesche strijdkrachten van Canada heeft aan Reuter's Agentschap de vol gende mededeeling gedaan over het werk van de Canadeesche cavelerie- en machinegeweer brigade. De cavelarie brak met zóó groote snelheid heen door het pat (in de Duitsche linie) dat zij het hoofdkwartier van de brigade in zijn geheel vermeesterde, waardoor zij in het bezit kwam van vele waardevolle inlichtingen nopens de opstelling der (vijandelijke) troepen. Er werden honderden gevangenen genomen. Daar de Canadeesche cavelarie niet over genoeg manschappen beschikte om hen terug te voeren, werd hun bevolen om alleen en ongewapend naar de vooruitgeschoven infanterie te gaan. De gevangenen gehoorzaamdenzij vormden een zonderlingen optocht zooals zij daar met j de handen in de hoogten langs den weg van 1 Amiens naar Roye liepen. i Tusschen Mézières en Beaucourt riep een alleen loopende gevangene, tot een kapitein j van de cavalerie, dat hij een aangrenzend dorp i moest nemen, waar het hoofdwartier der (Duitsche) brigade gevestigd was. Het eskadron 1 ging er op af, bracht een paniek teweeg onder I, de paarden van den vijand en wierp bommen I in de onderaardsche schuilplaatsen der Duit- i schers. De verschrikte brigade-commandant en zijn staf kwamen naar buiten en gaven zich over. Uit het Frenseh. 50 Men braadt kippen, men plukt ganzen, men viert feest. Kortom, er zijn te veel vrienden, te veel uitgaven, er heerscht to veel weelde. Ziet gij, men komt niet gemakkelijk achter de gedachten van den heer "des huises. Misschien heeft hij er geen..." „Dat zou nog het ergste wezen," antwoord de de afgezant„Het is trouwens het lot der genen die allen toebehoorenzij behooren zichzelven niet meer toe." „Maar de uwe Degene dien gij gezien hebt vroeg Knich. „O I dat is iets anders," antwoordde Tsjets- jevik „Hij is een man, en indien allen waren zooals hij, zou nog niets verloren zijn. Den dag waarop zijne ziel voor God verschijnt, zal nie mand kunnen zeggen dat zij op aarde een ver roten boomstam bewoonde. Hij heeft, zeer ze ker, zijne gebreken, hij is niet volmaaktmaar hij heeft zijn land liever dan zijn leven, meer zelfs dan zijn trots. Hij stemde toe in alles, jo zelfs om zich weg te cijferen voor den ezel daarginds, en dat is prachtig want een hoog hartige en gebicdenende geest is niet gescha pen om te buigen. Hoe het ook zij, het is ge schied. Hij heeft den brief geschreven, zijn pen knarste daaronder over het papier als een boomschors boven een hoop gloeiende ko len. „Ik begrijp dat," zeide Knichhet heeft hem heel wat moeite gekost." „Het was noodzakelijk," sprak Tsjesjevik onverstoorbaar. „Dus mogen wij zeggen dat, dank zij u, de helft van het werk volbracht is thans blijft de andere atatam over, de ataman die alleen gebleven is Die man bezit het talent in een cirkel rond te draaien." „Wij zullen hem laten begaan, maar zijn cirkel verbreeden." Knich eensklaps aan zich zelf overlatende, spreidde den afgezant een dikken mantel in de boot uit, en Maroussia opnemende strekte hij haar daar, in weerwil van haar tegenstand, op uit. „Ik vergat mijn kind te laten slapen," zeide hij. „Maar ik wil niet slapen," antwoordde het kleine meisje. „Slaap dan niet, maar blijf ten minste lig gen," hernam haar vriend op vasten toon „Ik zal u zoo straks geschiedenissen vertel- len." In plaats van de oogen te sluiten hief het kind zich, onder in de boot ten halve op den elboog overeind en bleef zij rondkijken. Zij had dan ook oogen die alle is de verte veel bete» zagen dan de anderen „Ziet gij niets daar ginds, aan dien kant?" vroeg zij, den arm uitstekende. „Het kind heeft gelijk," sprak Knich „zij bevinden zich aldaar." „Stilfluisterde de afgezant. Onder de verdubbelde pogingen der beide roeiers gleed de boot nog sneller voort, en wel dra kon Maroussia, in weerwil van den af stand, in de beide mannen, wier tegenwoordig heid zij het eerst ontdekt had, twee oude vrienden herkenen, dezelfden die zij bij haar vader aan huis had zien knevelen en slaan door de soldaten Semene Vorochilo en Andry Krouk. God lofzij hadden dus mogen ont komen. Het duurde niet lang of de boot landde aan. De kozakken namen hun muts af voor de op varende en spraken „Geluk en gezondheid „Geluk en gezondheidantwoordden de twee mannen. „Maroussia," zeide Andry Krouk, een pakje uit zijn wambuis te voorschijn halende „zie hier wat u moeder u zendt." „Gezegend zij wat van mijne moeder komt fluisterde het kleine meisje, vol teederen eer bied de lippen op hét pakje drukkende „Zijn allen wel „Allen, zoowel de grooten als de kleinen. ,.En," zeide Maroussia, wel een beetje be schaamd over hare vraag„en de kersenboo- men? En de tuinen „Wel een huishoudstertje scherste Andry maar zoowel de tuin als de kersenboomen staan in vollen bloei en de laatsten zullen heel wat afwerpen." „Ik dacht aan de kersen van de broertjes," hernam het kind. „Welke tijding brengt gij mij, in ruil voor die welke ik u toezond vroeg Tsjetsjewik. „Vellen zijn tevreden," antwoordde Voro chilo„Zij zullen zich gereedhouden en zijn het trouwens reeds. Anderen daarentegen... „Ja anderen," sprak Andry Krouk, hem in de rede vallende: „anderen maken zich onge rust. Zij zijn van oordeel dat gij bijzonder haastig te werk gaat, en ik geloof dat zij ge lijk hebben," Maroussia had zich, kiesheidshalve, een wei nig verderop begeven, om hen geheel vrij te laten uitspreken. Haar vriend riep haar terug en voegde haar tot groote verbazing der drie kozakken, toe Ik heb u in de boot belooft een geschie denis te verhalen, en zal woord houden, Zoo gij mijn vertelsel begrijpt, zullen deze mannen haar eveneens verstaan. Andry Krouk, gij zult mijne woorden herhalen aan hen die mij be schuldigen overtijd te werk te gaan." Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 1