Dagblad voor Schiedam en Omstreken. I De Oorlog. t\ li 4tste Jaargang. Maandag 19 Augustus 1918. No. 12218 Gratis Ongevallenverzekering u, Westelijk front FEUILLETON. MAROUSSIA. 0\ Bureau: Koemarkt 4. Telef. 85, na tomteoftp no. 148- Postbus: I». Kkonaomfint*»: 1 maaacte. fï.80, par »as& 11 ft.— b, fcwttitael. KtsoadterlJP» aummtes 3 cent. Incassokosten worden! berekend. Advartentië®:;; 1—5 regels f 1.30 elke regel daarboven 25 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 50 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Op alle advertentiëa- 20 oorlogstoeslag. ^Incassokosten worden berekend. by f*finfi hu levenslange *311verllea vto geheele I 111 een hand, invaliditeit; I L U IJ voet of oog; De verzekering wordt gewaarborgd door de HoUandsche Algemeeno bij ver lied van een duimi Verzekeringsbank te Schiedam. bij vurliea van een wi>«rt*ae»| fferSeê van eiken ande- ren vtoger. i -• f >5."*"1y. wj W l4.De Franschen hebben vooruitgang gemaakt ten N. en ten Z. van de Avre. Zij veroverden sterk bezette loopgraven van het Camp de César in het gebied ten W. van Roye. Zi3 brachten hun linies aan de randen van Beuvraignea vooruit. Het aantal gevangenen door de Franschen ten Z. en ten N. van de Avre gemaakt in den loop van Vrijdag bedraagt meer dan 1000, terwijl veel materieel en talrijke machinege weren zijn buit gemaakt. C a n y-s u r M a t z ia door de Franschen bezet. Een Duitsche tegenaanval op de Caraoy- hoeve is afgeslagen. Ten N. van de Aisne heeft een plaatselijke onderneming Zaterdag den Franschen in staat gesteld in het gebied van Andréches de Duitsche stellingen over een front van 5 K.M. en een diepte van ongeveer l1/* K.M. te ver overen 240 gevangenen zijn in onze handeü achtergebleven. De Franschen staan op slechts twee kilo meter ten Westen van Roye. Zij beheerschen en houden onder vuur de wegen van Roye naar Peronne, van Roye naar Mesles en van Roye naar Noyon. Havas seinde gister uit Parijs: De omsingeling van Roye duurt stelselma- matig voort en de toestand van de etad wordt hoe langer hoe gevaarlijker, daar zij bedreigd wordt door een dubbele omvatting in het Noor den en in het Zuiden. Onze vorderingen van gisteren brachten ons tot op 500 meter ten Westen van het station. Behalve het duizendtal gevangenen, maakten wij een groote hoeveelheid oorlogsbehoeften buit. Het Bois de Loges in thans volkomen vermeesterd. Deze stelling werd door den vij and met de grootste hardnekkigheid verdedigd, uit hoofde van haar kapitaal belang, want zij Vormde het laatste steunpunt van de linie RoyeLassigny. Langs het geheele front worden de plannen van ons legerbestuur volgens de gekoesterde verwachtingen uitgewerkt, en de verkregen uitslag is ten zeerste bevredigend. Zondagmiddag meldde de Fransche staf Aan het Avre-front tuaschen Oise en Aisne en in Champagne zijn twee vijandelijke over vallen, de één ten Oosten van Ville-sus-Combe, de ander in de streek van Maisons de Cham pagne, volkomen mislukt. De Franschen maak ten gevangenen. Op de rest van het front verliep de nacht kalm. De Eugelschen melden vorderingen ten N. van den straatweg Amiens-Roy en ten N. van de Ancre. De Engelsche staf berichtte gistermiddag slechts verbeteringen van stellingen ten Z van Bucquoy. Het Engelsch stafbericht van Zondagavond luidt Heden werd door de Engelschen met succes een plaatselijke operatie uitgevoerd over een front van meer dan vier mijlen tusschen Vieux Berquin en Bailleul. Onder geringe verliezen werd onze linie aan dit front tot een diepte van duizend h tweeduizend meter voor- uitgebracht. Het dorp Kouttersteine en verscheiden verdedigde hoeven en huizen zijn veroverd, waarbij wij meer dan 400 gevange nen maakten. De Engelschen maakten ook vorderingen ten Z.-W. van Merville en tusschen Chilly en Fransart. De Duitsche staf meldde Zaterdagavond Aan weerskanten van de Avre zijn alweer vaak herhaalde aanvallen des vijands ten volle mislukt. Tal van gepantserde wagens werden stukgeschoten. Tusschen Oise en Aisne vroeg in den ochtend felle vuurstrijd. Gedeeltelijke aanvallen van den vijand werden afgeweerd. Het Duitsch stafbericht van Zondagmiddag meldt Legergroep van prins Rupprecht. Infanterie gevechten ten Z.W. van Bucquoy en ten Noor den van de Avre. Legergroep van von Boehn. Aan beide zijden van de Avre heeft de vijand gisteren zijn aan vallen herhaald. Krachtig gesteund door ar tillerie en tanks viel hij 's morgens vroeg langs de van Amiens en Montdidier naar Roye voe rende straatwegen aan. Zijn tanks werden stukgeschoten of gedwongen terug te keeren de infanterie, die volgde, werd door ons vuur en in een tegenaanval teruggeworpen. Bij Beuvreignes en ten Zuiden daarvan, waar de vijand den 16en dezer, blijkens later ingekomen berichten, zes 'maal tevergeefs had aangevallen, mislukten herhaalde aanvallen van den vijand. Tegen den avond 'groeide de artilleriestrijd opnieuw tot een groote kracht aan en breidde zich uit tot in de streek ten Noorden van Ghaul- nes en ten Zuidwesten van Noyon. Ten- N.W. van Chaulnes kwamen vijandelijke aanvallen in ons geconcentreerd vuur slechts op enkele plaatsen tot ontwikkeling. Zij werden afge slagen. Aan weerszijden van Roye, tusschen Beu vreignes en Lassigny deed de vijand herhaalde aanvallen. Zij mislukten in ons vuur. Ten Z. W. van Noyon werden voorterreingevechten geleverd. Ten N. van de Aisne volgden op hevig vuur partieele aanvallen der Franschen tusschen Uit het Franseh. 53 Deze volzin, welke uitgesproken was door twee heldere, klankrijke stemmen, scheen den rondreizenden kunstenaar aan zijn vrome over peinzing te ontrukken, en met zichtbaar leed wezen de betere wereld verlatende, waar zijn droom hem heen gevoerd had, scheen hij het zijn plicht te achten weder op aarde neer te dalen en zich te bemoeien met hetgeen de me nigte bezighield. Zullen mijn arme oogen ten laatste onzen ataman mogen bewonderen vroeg hij ,,En zal de gemalin van den ataman ook ko men vroeg een jonge vrouw, die even vlug klein en rond was als een bal. „Ja, zij ook," geven de kozakken ten ant woord. „En zijne schoonzuster „Dat is meer dan waarschijnlijk." „Welke schoonzuster?" vroeg de oude mu zikant. „De vrouw van den broeder van onzen ata man", antwoordden verscheidene stemmen: >,Mephodievna". „Mephodievna herhaalde de grijsaard tiBij ons heeft men nooit van haar hooren spre ken staat zij ook hoog aangeschreven bij onzen ataman en bij zijne vrouw Nampcdl en Nouvres. Ten Noorden van Au- trephes kreeg de vijand vasten voet in onze linies. Overigens werd hij door ons vuur en in een tegenaanval teruggeslagen. Legergroep van den Duitschen kroonprins Aan de Vesle geslaagde infanterie-gevechten. Tusschen Braisne en Fismes levendige artille rie-bedrijvigheid gedurende den nacht. Legergroep van hertog AlbrechtWij deden geslaagde aanvallen op de vijandelijke loopgra ven bij Blamont. In deVogeezen zijn onze vooruitgeschoven posten, overeenkomstig het bevel, in het gebied van de Vave tot Frapolle voor partieele vijandelijke aanvallen geweken. Zondagavond meldde de Duitsche staf JjPartieele gevechten ten Noorden van de Lye. Aan weerszijden van de Avre zijn aanvallen van den vijand mislukt. ..Tusschen Oise en Aisne heerscht artillerie- bedrijvigheid. Het Amerikaansch stafbericht van Zater dag meldt, dat de Amerikanen het dorp F r a- p e 11 e (in de Vogeezen) hebben genomen. ITALIAANSCH FRONT. Het Oost.-Hong. stafbericht meldt Op sommige plaatsen aan het Italiaansche front heerschte levendige arteillriestrijd. Uit het Italiaansch legerbericht blijkt, dat er iets meer gebeurd is. Van de Stelvio tot de Astico in de streek van de Grappa en de beneden-Piave bij tusschen- poozen lichte artillerie-actie. Op het plateau van Asiago hebben de Italianen en hunne bond- genooten met succes het krachtige geconcen treerde vuur van den tegenstander bestreden. Aan de beneden-Piave deed gisteren, bij het krieken van den dag, de vijand na hevige artil lerievoorbereiding een krachtige omvattings- aanval, waarbij hij poogde ons de Het, ten Z.-O. van Popodopoli te ontnemen. Hij werd echter door ons gordijnvuur en door tegenaanvallen tot staan gebracht. Na zware verliezen geleden te hebben, moest hij terugtrekken, mitrailleu ses, materiaal en 29 gevangenen in onze handen achterlatende. De Italianen en hun bondgenooten legden aanzienlijke bedrijvigheid aan den dag. Een vijandelijke machine werd omlaaggehaald. RUSLAND. De Russische correspondent van de „Daily News" seinde Woensdag uit Stockholm Het staat buiten twijfel dat de linker-sociaal- revolutionairen hadden besloten Helfferich om het leven te brengen. Zij hadden in het openbaar aangekondigd, dat zij von Mumm en Skoropadski in de Oe- kraine wilden vermoorden en waren zelfs z.oo ver gegaan zich uit te spreken tegen overeenkom sten, niet alleen met Duitschland, maar met welken kapitalistischen staat dan ook. Deze verklaring doet het mogelijk schijnen, dat zij, om hun onpartijdigheid koud te doen, „Dat zou ik gelooven 1" verklaarde men „zij heeft maar een vinger te verroeren en alles geschiedt zoo als zij het wenscht 1" „Zoo 1 zij ontvangt dus heel veel gunsten Dan zal zij daar zeker gelukkig over zijn „Gunsten 1" riep op driftigen toon een oude man wiens oogen, onder stoppelige, grijze wenk brauwen, vlammen schoten, gelijk twee goed verlichtevensters een gloedwerpen over den zoom van een rieten dak „Gunsten een dergelijk woord voegt niet bij eene vrouw zooals zij. Weet wel dat Mephodievna een karakter be zit dat zich om niemands gunsten bekommert. Zoodra gij haar maar even aanschouwd hebt zult' gij dat inzien. Zij loopt recht op, en men begrijpt aanstonds dat zij nog nooit voor wie het ook zij het hoofd heeft gebogen." „Zij moet dan wel heel trotsch zijn," hernam de oude zanger „en dientengevolge heel moei lijk te genaken Zij is hooghartig, niet waar en hij voegde er op plechtigen toon bij „De hoogmoedige is slechts een zeepbelhij blaast zich enkel op om uiteen te spatten." „Wat vertelt gij daar toch, grijsaard?" riep eene bejaarde vrouw, met eerbiedwaardig gelaat en wier oogen van verontwaardiging flikkerden „Wat durft gij zeggen Het is van de eer der stad en van het gansche land dat gij spreekt. Mephodievna is, te midden van onze duister nis, een weldadige vlam, een helderstralende toorts." Heiligen O lieve hemel neen maar het zijn doorluchtige edellieden, Russische prinsen. Merkt gij het niet aan hunne indrukwekkende ook zulke daden tegen leden van de entente diplomaten zouden begaan. De vlucht van Helfferich kwam niet onverwacht. De afkondiging van den staat van oorlog tusschen de sovietregeering en de geallieerden moet de positie van deze regeering hebben ver zwakt, zooals trouwens iedere andere oorlogs verklaring zou hebben gedaan. Dit bleek duidelijk ten tijde van den moord op Mirbach, toen de linker sociaal-revolutio nairen hun populariteit verloren, niettegen staande de heerschende anti-Duitschheid en wel alleen daarom, omdat hun daad de kans op eên oorlog gad. De gevoelens van het volk zijn tegenwoordig meer tegen den oorlog dan tegen Duitschland of tegen de geallieerden. De soviettroepen waren op weg tegen de Tsjechen opgewassen te worden. Tsjechen heb ben op verschillende plaatsen moeten wijken. Vandaar bittere wrok tegen de geallieerden, uit vrees dat dezen, zich vereenigend met de Tsjechen, een ring om het soviet-Rusland zou den trekken, en de voedselaanvoeren uitSiberiö zouden afsluiten. In Moskou is het in de laatste weken uiterst moeilijk geweest, om voedsel te betrekken. Het broodrantsoen is een achtste pond, maar vaak is het een koek van stroo in plaats van brood. Men kondigde aan, dat er gedurende eenige dagen in het geheel geen brood zou zijn. Te St. Petersburg is het nog veel erger. Za terdag kregen alleen de arbeiders, die zeer zwaar werk hebben te verrichten, brood. De rest van de bevolking moest het doen met een zeer kleine hoeveelheid gezouten of gedroogde visch. Niettegenstaande dezen treurigen toestand, wat de voeding aangaat, komt St. Petersburg de cholera te boven. De epidemie liet zich eerst slechts aanzien. Ik zag menschen op straat en in stations neer vallen. Maar de soviet liet overal op korten afstand gekookt water neerzetten. Op de hoofd pleinen werden openlucht badgelegenheden ge plaatst, voorzien van gekookt water. Op aller lei punten verrezen stations, waar men koste loos kon worden ingeënt. Door de inenting hield de sterfte onder de geneesheeren op. Do strijd tegen de cholera was beter georganiseerd, dan ik het ooit onder het oude regime van Zino- wief, president van de commune van St. Po tersburg, die door dat succes door Lenin en Trotzky in een driemanschap is opgenomen. De oogst is zoo goed, dat de voedselvoorziening ten minste voor eenige maanden is gewaar borgd. Men zal dan ook de huidige crisis wel spoedig te boven zijn. In de Oekraine omvat de anti-Duitsche be weging zoowel op het platteland als in de steden allerlei revolutionairen. Boeren, die weigerden te vechten om den opmarsch der Duitschers te stuiten, noemen zich thans bolsjewiki, om dat zij hun bevelen uit Moskou ontvangen. Ze- houding, aan hunne slechts halfgeopende oogen aan hun minachtend opgetrokken neus Het zijn de gasten van onzen ataman. Een week geleden was zijn woning er mede gevuld de vrienden van de Ukraine maakten er zich on gerust over. Maar, dank zij God en den invloed van Mephodievna op hare zuster en haar broe der den ataman, zijn velen hunner, naar men zegt, reeds vertrokken." „Vertrokken En waarom-dat Wien ston den zij in den weg, die fraaie heeren?" „Nu vraag dat slechts aan Mephodievan, zij is van oordeel dat het oogenblik niet daar is om zooveel voorname edelen te ontvangen, ter wijl de halve Ukraine ingenomen is door Rus sische troepen. Onze ataman wordt er te veel doqr verstrooid." De muzikant naderde hem op zijne beurt, Maroussia voor zich plaatsende. „Zegen ons, vader," zeide hij „zegen dit kind. Wij komen van zeer verre om God in uwe kerk te bidden." De goede priester liet een welwillende blik rusten op den grijsaard en de kleine. „Ik heb begrepen, vader," hervatte de zanger „dat het grootste vuur slechts kan uitdooven in de woestijn, terwijl dat zelfs het vochtige hout knapt en opflikkert als het midden in den haard valtik heb de woestijn ontvlucht, ge dreven door het verlangen menschen te zien en weer te vinden." Bij het vernemen van deze woorden sidderde de priester. Zijne heldere,'zachtmoedige oogen vestigden zich met bijzondere aandacht op den grijzen pelgrim. Hij boog het hoofd ten teeken van toestem ming en zeide tot den ouden man „Indien gij van verre komt, broeder,en het gansche land zijt doorgetrokken, hebt gij heel wat smarten moeten aanschouwen en heel wat gevaren moeten doorstaan. De wegen zijn onveilig „Hij die naakt is," antwoordde de rondzei- zende kunstenaar „vreest niet dat men hem zijne kleederen zal ontstelen. Hij die slechts zijn leven te verliezen heeft, jaagt den dieven geen naijver aan, en hij die geen vrees voor don dood koestert kan overal heengaan. De zielsherder sidderde andermaal. „Staan onze korenschoven op vroeg hij aan den zanger. Pater Michael had deze vraag langzaam, ge daan, een bijzonderei/nadruk leggende op elk dezer toch zoo eenvoudige woorden. Onze korenaren," atwoordde de oude kun stenaar „liggen reeds in enkele streken ter aarde, en het zijn niet altijd de eigenaars dio ze af hebben gemaaid. Wat de anderen betreft, ik spreek van die der beste en meest bearbeide gronden, waarlijk, ofschoon zij niet overal even rijk zijn, geloof ik dat het verstandig zou wezen er niet mede te wachten om ze in te oogsten. Wie kan de onweersbuien van morgen voorzien Zij die rijp staan, zijn prachtig 1" „God hoore u, mijn zoon antwoordde de eerwaardige priester rustigik dank u voor de goede tijding die gij mij brengt.' 5 [Wordt vervolgd). H

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 1